PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122

plusfoto
28-12-2018, 14:37
.........Zrozum, że można inaczej. Lepiej niż 2T. ............ Że można inaczej to pełna zgoda i każdy o tym wie ale żeby było lepiej niż w t2 to dom powinien być budowany z tym zamysłem. W domu budowanym pod t2 nigdy nie będzie lepiej. I przede wszystkim inni powinni to zrozumieć. Zużycie będzie podobne komfort również ale koszty za energię już całkiem inne, choć na pewno różnice nie będą kosmiczne.

Pratchawiec
28-12-2018, 16:58
Że można inaczej to pełna zgoda i każdy o tym wie ale żeby było lepiej niż w t2 to dom powinien być budowany z tym zamysłem. W domu budowanym pod t2 nigdy nie będzie lepiej. I przede wszystkim inni powinni to zrozumieć. Zużycie będzie podobne komfort również ale koszty za energię już całkiem inne, choć na pewno różnice nie będą kosmiczne.

Witam

T-Panu , Kubsonowi i innym

O grzaniu domu przewymiarowaną powietrzną PC z taktowaniem - ciąg dalszy.

Wielokrotnie podkreślałem, że lubię i wymagam by podłoga miała ustabilizowaną temperaturę.
Przy odpowiedniej konstrukcji domu, elastycznej eksploatacji posiadanego urządzenia i wykorzystaniu do maximum zalet wykorzystywanej taryfy, można osiągnąć oczekiwane rezultaty korzystając z obu metod prezentowanych przez zwalczające się frakcje.

Poniżej kopiuję wpis zamieszczony w sąsiednim wątku o zużyciu prądu. Pragnę przy tym zaznaczyć, że w miarę potrzeby i zmian aury prezentowany sposób grzania może, a nawet powinien podlegać modyfikacjom, czy to przez wydłużenie godzin grzania w droższych godzinach czy to przez podbicie temp. zasilania.
W każdym wypadku od użytkownika należy oczekiwać, by zastanowił się czego oczekuje, być może wyjrzał za okno i obejrzał prognozę pogody. Praca pompy wyłącznie wg harmonogramu - bez udziału termostatu.

28 XI 18 przeprogramowano mi licznik z G12W na G13 w Tauronie.
Postanowiłem wykorzystać walory w/w taryfy, starając się w miarę możliwości korzystać z pracy w tanim prądzie, nie rezygnując z komfortu zapewnianego przez ciągłą pracę jednostki. Zwłaszcza, że pogoda temu w znacznej części sprzyjała.
W weekendy i święta PC pracowała w reżimie pracy ciągłej.

Poniżej prezentuję wyniki po 1 miesiącu (30 dni) pracy w G13.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 679 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
Całkowita energia wytworzona przez PC 7,988 GJ = 2,219 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy, certyfikowany.

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca z reguły w taryfie tzw. nocnej, z przedłużeniem w godzinach rannych o 1 godz. i w zależności od potrzeb w godzinach popołudniowych również o 1 godz. W weekendy i święta PC pracowała w całości w reżimie pracy ciągłej.
CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,
- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),
- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h
Odejmując ok.37 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), miesięczne zużycie na CO I CWU wyniosło 642 kWh.

SCOP na poziomie 3,46 - niższy niż standard poprzednich lat, wynikający ze stosowania wyższej temp. zasilania, zwłaszcza w okienku taniej taryfy w godz. 13-16/17.
Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 918 kWh, z czego 88,3 % w taryfie "nocnej". 5,0 % w szczycie przedpołudniowym oraz 6,7 % w szczycie popołudniowym.

Nie ma, moim zdaniem, jedynego słusznego sposobu ogrzewania domu PC a mityczna krzywa grzewcza nie załatwia wszystkich problemów, nawet dotyczących jednego domu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
28-12-2018, 17:08
Ale co chcesz wyjaśniać? Wyobraź sobie akumulator w postaci 30 - 32 cm betonu odizolowany od gruntu, do tego ściany i wszystkie elementy w domu naładowane do 23 - 24 stopni. Gdybym robił nie pod t2 to z płyty bym zrobił kanapkę i aby zachować komfort musiał bym grzać non stop, a tak wystarcza to co płyta i dom dostanie w tanich godzinach.

gogush
28-12-2018, 17:18
Wcześniej była dyskusja ze pompa w 2T zużywa więcej prądu bo pracuje w gorszych temperaturowo warunkach. Jak od kilku miesięcy obserwuje te różnice i u mnie praktycznie nie ma to znaczenia bo jak jest zimno to jest zimno i w dzień i w nocy.
Wcześniej podawałem dane z poczatku roku a tak wyglada dzisiaj :
423791

Czy tylko u nnie tak wyglada ? Bo ja na dzien dzisiejszy nie widze zupełnie potrzeby roznicowania grzania bo warunki w nocy sa praktycznie takie same jak w ciagu dnia ale stawka w 2T jest znaczaco niższa.

toommm
28-12-2018, 17:35
Ale co chcesz wyjaśniać? Wyobraź sobie akumulator w postaci 30 - 32 cm betonu odizolowany od gruntu, do tego ściany i wszystkie elementy w domu naładowane do 23 - 24 stopni. Gdybym robił nie pod t2 to z płyty bym zrobił kanapkę i aby zachować komfort musiał bym grzać non stop, a tak wystarcza to co płyta i dom dostanie w tanich godzinach.

nie trzeba tyle betonu ... po co.. ja mam wylewki zwykłe / najzwyklejsze 12 cm i grzeje tylko w nocy 21-7 . Stałą 30 stopni i mi wystarczy , a w domu wcale nie zimno ( powyżej 22 stopni ) . próbowałem grzać dłużej z niższą temp. ale jakoś nie dochodziłem do porozumienia z KG i algorytmem pompy . Tak zostawiłem i jak na razie nie jest źle . Nawet nie używam okienka popołudniowego.

u mnie, z moimi właściwościami gleby nie widziałem sensu zastosowania płyty..

Pratchawiec
28-12-2018, 17:36
Gogush

Różnice jednak są.
Popatrz sobie na ten wykres, dla mojej okolicy. Ze stacji meteo IMGW.

423794

Nie niwelują one korzyści wynikających z grzania w tańszej taryfie,co wielokrotnie na forum usiłowano nawet liczyć.
Sprawność pompy w niższych temp. zewnętrznych z pewnością będzie niższa.

Pozdrawiam

Pratchawiec

gogush
28-12-2018, 17:57
Gogush

Różnice jednak są.
Popatrz sobie na ten wykres, dla mojej okolicy. Ze stacji meteo IMGW.


Tylko ten wykres ma za małą dokładność bo nie ma rozróżnienia dzień/noc a o taki podział mi chodzi tak jak podział T1/T2. To ze temp. się zmienia to widać na wykresie, natomiast wahania temp. dzien/noc nie sa już takie istotne aby miały one znaczenie dla pompy - no bo jaka jest różnica sprawności przy różnicy temp. 4 stopnie ?
Moim zdaniem liczona w pojedynczych punktach procentowych

To pomiary z najblizszej stacji Meteo z calego dnia wczoraj (roznica 4 stopnie max/min - min przypada na koniec taryfy T2 czyli 6:00 ) :

423795

No ale to może specyfika mojego rejonu zamieszkania.

JTKirk
28-12-2018, 17:59
nie trzeba tyle betonu ... po co.. ja mam wylewki zwykłe / najzwyklejsze 12 cm i grzeje tylko w nocy 21-7
12cm to raczej nie są najzwyklejsze wylewki. Te najzwyklejsze to raczej 5-7cm

JTKirk
28-12-2018, 18:20
taki ładny wykres był...
http://szkut.com/dom/wylewka_wykres.jpg
silikaty z monolitem i 10-13cm to też raczej nie jest lekka konstrukcja :P

plusfoto
28-12-2018, 18:27
Dwa pytania:

Czyli tylko płyta fundamentowa nadaje się grzania w 2T?

Czy taki dom: silikaty 24 cm nośne i 12 cm działówki, strop monolityczny 14cm, 10-13 cm wylewki i 15 cm 0,031 pod tym to dobry dom do grzania w 2T?
Nie mam pojęcia czy w twoim przypadku dobry czy nie. Ale jeśli odczuwasz dyskomfort to nie. Na mnie różnica temperatury 0,2 - 0,3 stopnia w domu oraz podłogi 0,5 - 0,8 przy temperaturze na zewnątrz do około -2 stopni czy 0,5 - 0,7 a w podłodze 1 - 1,2 przy niższych po prostu nie robi wrażenia.

kasy1
28-12-2018, 18:34
Hej!
Gdzies wyczytalem,ze Panasonic 9kw 3f seria F moduluje do 1,9 kw a 9kw 1f do 2,2kw.Wybierajac pompe zdecydowalem sie na 9kw 3 fazy wlasnie ze wzgledu na ta modulacje,wyzszy COP i wieksza moc do -15.Ktos podawal niedawno ze Panasonic pracuje do -20 C.2 lata temu mialem -23 C i pompa dalej pracowala.Grzalki mam systemowo wylaczone.

toommm
28-12-2018, 18:40
Hej!
9kw 3f seria F moduluje do 1,9 kw a 9kw 1f do 2,2kw..

jest tu ktoś kto może to potwierdzić?? myślałem że różnice są zupełnie gdzie indziej , wkońcu sprężarka ta sama

kasy1
28-12-2018, 18:54
Znalazlem skrot z kalkulatora Panasonic nt doboru pompy z jakiegos blogu
moc pompy ; dolna granica ; roczny całkowity ; COP ; czas pracy pomp

kW modulacji { kW } koszt { zł } – h/rok

5 1,08 1819 3,82 2504

7 1,59 1879 3,74 1660

9 / 1 – faz 2,20 1827 3,79 1512

9 / 3 – faz 1,90 1676 4,15 1263

kasy1
28-12-2018, 18:55
To dotyczylo seri F.

kasy1
28-12-2018, 18:58
Mnie bardzo ciekawi jaka jest roznica w COP dla temperatury zasilania 30 c a nie 35 jak sie powszechnie podaje.W najwieksze mrozy w podloge wpuszczam wode o temp 32 c.Druga kwestia coz Cop-em gdy delta nie jest 5 a 2-3?

gogush
28-12-2018, 19:43
taki ładny wykres był...



W projektach dla nowych budynków powinien być wyliczony parametr jak stała czasowa budynku on tez odpowiada na pytanie o akumulacyjność cieplną budynku

JTKirk
28-12-2018, 20:14
W projektach dla nowych budynków powinien być wyliczony parametr jak stała czasowa budynku on tez odpowiada na pytanie o akumulacyjność cieplną budynku

Oby nie był był tak samo precyzyjnie obliczany, jak zapotrzebowanie budynku na ciepło - jest w każdym projekcie, a ile to warte ?!?
Właśnie zerknąłem - stała budynku jest bezpośrednio zależna od masy budynku i współczynników strat ciepła - więc przypuszczam, że trzeba do tego ostrożnie podchodzić...

toommm
28-12-2018, 20:21
jak wszystko co jest uśredniane , a inwestor i tak w czasie budowy coś po swojemu zmieni , np lane skosy i strop na piętrze - dodatkowa potężna masa akumulacji

bobrow
28-12-2018, 21:50
Widzę, że pojawiły się jakieś nowe teorie i mity. Tak każdy dom jest inny. Napisałem już chyba wszystko o doborze PC. Na koniec podam jeszcze jedna rzecz. Kiedyś podawałem, bo to oszacowałem, że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T. Jeden z kolegów podał tutaj, że zapłacił za większą PC 1500 zł do grzania w 2T. Czy warto? Każdy niech sobie wybierze.

Pozdrawiam.
Najlepszego w nowym roku dla wszystkich i oby wszystkie PC działy jak najdłużej bez żadnej awarii.

Kubson,
trochę z innej beczki- a jak rozwiązałeś u siebie problem z brakiem zasilania w monobloku ?
Pzdr

PS
Jeśli już to gdzieś opisałeś- to proszę podrzuć wątek

gogush
28-12-2018, 22:09
więc przypuszczam, że trzeba do tego ostrożnie podchodzić...

Pewnie tak ale to chyba i tak blizsze prawdy niż bazowanie na wykresie powyzej :)

gogush
28-12-2018, 22:12
że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T.

Jest jeszcze jeden pomijany parametr : MTBF, ciagla praca sprężarki szybciej przybliża do tej granicy - co by nie mówic te urzadzenia prędzej czy później się zuzywają nawet jesli to scroll :)
Statystycznie pompa chodzaca 24h vs 10h (tylko T2) to zuzycie teoretyczne skraca zycie dwukrotnie (oczywiscie jest to duze uogólnienie - ale mysle ze nie jest to bez znaczenia)

kaszpir007
28-12-2018, 22:13
Widzę, że pojawiły się jakieś nowe teorie i mity. Tak każdy dom jest inny. Napisałem już chyba wszystko o doborze PC. Na koniec podam jeszcze jedna rzecz. Kiedyś podawałem, bo to oszacowałem, że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T. Jeden z kolegów podał tutaj, że zapłacił za większą PC 1500 zł do grzania w 2T. Czy warto? Każdy niech sobie wybierze.

Pozdrawiam.
Najlepszego w nowym roku dla wszystkich i oby wszystkie PC działy jak najdłużej bez żadnej awarii.

Wyliczenia .

Od września 2017 do września 2018 zużyłem 2736 kWh (CO +CWU) . Niemalże wszystko w II taryfie. Koszt to około 875zł.

Gdybym powiedzmy grzał cały czas i zakładając że zużycie było by identyczne (a wyszło u mnie wyższe) to za taką samą ilość energii zapłaciłbym 1313 zł.

U mnie w taryfie G12W prąd w II taryfie (z opłatami i VAT) to 0,32 zł a w I taryfie 0,7 zł. Po wyliczeniu średniej z całego tygodnia (wliczając tanie godziny w weekend) wychodzi że przy grzaniu 24 godziny na dobę średnia cena 1kWh to u mnie około 0,48 groszy.
Oczywiście zakładając że zużycie będzie IDENTYCZNE cały czas , bo jak większe zużycie będzie w droższej taryfie to koszt 1kWh będzie jeszcze wyższy ..
Czy różnica w cenie ponad 400zł to malo czy dużo trzeba samemu sobie odpowiedzieć ...

Poza tym NIKT kto ma pompę 7 czy 9KW nie zmusi jej do pracy ciągłej , no chyba z termostatem ale wtedy może się okazać tak jak u mnie że pompa sobie działała kiedy chciała (np. włączała się głównie w drogiej taryfie a w taniej sobie "wypoczywała" ...

Inna kwestia czy ktoś kto zdecyduje się na pracę ciągłą niezależnie o taryfy i wyższymi kosztami eksploatacji też jest świadomy tego że jego pompa będzie miała niższą żywotność i szybciej się wyeksploatuje niż u osób gdzie nie działa cały czas ?

zibizz1
28-12-2018, 22:43
Tu widac wlasnie szczegoly ktore roznia producentow. Pompa 5.9kW GZ 46-93W DZ 115-205W, obiegowki maja 3 stopnie regulacji i GZ pracuje non stop na tej samej predkosci.
A u mnie pompa 9.66kW GZ 7-67W DZ 35-185W, obiegowki sterowane plynnie. GZ na minimum 10% gdy sprezarka nie pracuje(fabrycznie bylo 20%). W pompie 7.67kW DZ ma 30-87W

Swiezo po instalacji gdy piachem zapchal sie filtr skosny pompa DZ chodzila na 100% i delta byla 9stopni. Po przeczyszczeniu filtra pompa zaczela pracowac na 60-70%

Obecnie rok po tamtym zdarzeniu po godzinie pracy pompa DZ 80% mocy i temperatury 5.6/1.7 Chyba jeszcze cos sie zebralo i po sezonie bede musial zajrzec tam.

Fugaz
28-12-2018, 22:59
Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.

gogush
28-12-2018, 23:06
Niestety chyba szybciej się zajedzie sprężarkę taktowaniem niż prąca ciągła.

Ale moja nie taktuje :) przy grzaniu ciaglym zaczela taktowac teraz w 2T bez problemu. Z reszta inwerter startuje powoli to z reszta widac na wykresie ktore podawalem wczesniej przez ok godzine pracuje intensywnie a potem moduluje do ok 30%

gogush
28-12-2018, 23:12
Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.

Chyba nie nie do konca wlasciwe porownanie bo wlasnie chodzi o to (jak czesc forumowiczow sugeruje) aby pompa przy pracy ciaglej byla "na styk" , a nawet zbyt mala aby pracowala na 100% swojej wydajnosci
Ten "ogien na tłoki" to przy ON/OFF , inwerter startuje powoli stad zwiekszona zywotnosc tych pomp

kaszpir007
28-12-2018, 23:14
Ale moja nie taktuje :) przy grzaniu ciaglym zaczela taktowac teraz w 2T bez problemu. Z reszta inwerter startuje powoli to z reszta widac na wykresie ktore podawalem wczesniej przez ok godzine pracuje intensywnie a potem moduluje do ok 30%

Guzik wiesz :D

Moja taktuje niesamowicie bo tak twierdzi Kubson , co z tego że wykresy pokazują co innego , ale przecież Kubson tak twierdzi ..
Twoja też i na pewno kłamiesz i sam nie wiesz że taktuje ...
Moja też nie moduluje mocą i działa na pewno z niską sprawnością , bo tak twierdzi wszechwiedzący Kubson.
Twoja na pewno też bo inaczej nie może być w pracy w II taryfie ...
Zapewne też wszyscy kłamią jak okazuje się że zużycie prądu przy grzaniu ciągłym jest droższe ,bo przecież Kubson tak mówi więc chyba się nie myli ..

Ja już sam nie wiem , może włączę niech na stałe działa . To że zacznie taktować niesamowicie i zużywać wiecej prądu to zapewne moje tylko urojenia bo przecież Kubson nie może się mylić ..

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::l ol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol 2::lol2:


PS. Dziś u mnie pompa pracowała około 8,5 godziny (łącznie z CWU) zapewniając w domu temepraturę ponad 22 stopnie ...

Fugaz
28-12-2018, 23:24
Przeciez pc sobie moduluje. Dzis dostalem fajna oferte z wykresem dla roznych teperatur wody w zaleznosci od teperatury i mocy pompy. Dla przykladu dla -2w35 może mieć moc od 2 do 6 kW. Wiec skoro ja potrzebuje okolo 3 kW dla takiej temperatury do pc bedzie sobie spokojnie pykala. Moze modulowac w zakresie okolo 50 % mocy wiec to tak na spokojnie jak na moje potrzeby. To chyba o to chodzi tylko ze z zadnej innej firmy nie dostalem takich informacji. A ten wykres byl dolaczony do instrukcji i zrobil na mnie duze wrazenie na plus.

Fugaz
28-12-2018, 23:31
Kubson moge zapytac o monoblok. Czytam ze jest be bo to i tamto i brak pradu i wogole. Czy czasem nie jest tak ze w sytuacji gdy twoj dostawca energii nawali i przez np dzien nie bedzie pradu co zepsuje monoblok to czy czasem nie powinien partycypowac w kosztach usiwania awarii? Przeciez chyba sa ubezpieczeni w takich przypadkach. Pozatym czy komukolwiek zabraklo pradu na dluzsza chwile? Bo ja sobie nie przypominam.

Pytajnick
28-12-2018, 23:59
Monobloki są BE, bo podłączysz je do instalacji sam lub z kolegą hydraulikiem i nie zapłacisz za kilka godzin montażu jak mam w wycenach splitów 3 - 3,5k zł :D
Czy brak prądu niszczy monobloka czy raczej duży mróz? Poza tym, jeśli jest zalany tylko wodą, to możesz ją ponoć łatwo dla bezpieczeństwa spuścić i równie łatwo napełnić - tak wyczytałem w opisach i by się przydało zdanie użytkownika.
Ja mam to szczęście i chyba mieszkam na "biegunie ciepła" bo kilka km ode mnie Niemcy mają monobloki. Co prawda drogi też mają bez dziur a nasi drogowcy ciągle mówią, że to zima im niszczy...więc to ciepło być może przez Nysę nie przechodzi z zachodu :)

JTKirk
29-12-2018, 06:06
Pewnie tak ale to chyba i tak blizsze prawdy niż bazowanie na wykresie powyzej :)

byś się zdziwił...znalazłem ten wykres w oficjalnych materiałach bodajże dimplexa (w niemieckiej wersji) :P

JTKirk
29-12-2018, 06:13
Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.

porównanie kiepskie...
są tutaj jeszcze ludzie, którzy pamiętają ile lat chodziły tzw. "stare ruskie lodówki" - w przypadku inwerterów, to są dane, ale nie aż tyle...za ileś tam lat będziemy wiedzieć...

JTKirk
29-12-2018, 06:33
Guzik wiesz :D

Moja taktuje niesamowicie bo tak twierdzi Kubson , co z tego że wykresy pokazują co innego , ale przecież Kubson tak twierdzi ..
Twoja też i na pewno kłamiesz i sam nie wiesz że taktuje ...
Moja też nie moduluje mocą i działa na pewno z niską sprawnością , bo tak twierdzi wszechwiedzący Kubson.
Twoja na pewno też bo inaczej nie może być w pracy w II taryfie ...

pozwoliłem sobie skrócić cytat...
moja PC, tak masakrycznie przewymiarowana, prymitywna on/off - przy aktualnie panujących warunkach temperaturowych - też nie taktuje...powinna taktować (zdaniem ekspertów:P), ale ona o tym nie wie i nie taktuje :lol2:

JTKirk
29-12-2018, 06:37
Gdybyś to przeczytał ponad 10 lat temu też byłbyś tak zdziwiony?
wiele czytałem te 10 lat temu...i kilka rzeczy mi się nie spodobało u tych markowych producentów...ale masz rację, fakt, że podejmowałeś decyzję 10 lat temu, trochę zmienia postać rzeczy...

bobrow
29-12-2018, 08:58
Dla Ciebie zawsze i wszędzie.
Glikol taki profesjonalny. To sie nazywa plyn do instalacji. Nie podam firmy. Dlatego mam tez mniejszy cop. Pamietasz. Nic niemam do ukrycia. Finalnie i tak wyszło mi dużo taniej niż split. Tylko u mnie jest inaczej niż w innych markach. Ja mam jednostkę wewnętrzna - wymiennik tylko na zewnątrz. Taki myk. No i fajnie.

Aha myślałem tez na pompka 12v i do tego zasilacz buforowy ale zrezygnowałem. Oczywiście pełna automatyka mialabyc do tego.

Pozdrawiam.

Ok,
a dlaczego masz glikol w systemie , skoro wymiennik jest w domu ?
Takie rozwiązanie z wewn wymiennikiem praktycznie eliminuje podstawową „wadę” monobloków ?
Nie wiem jak inni producenci- ale jeśli jeszcze do tego dochodzi niska cena i prosta instalacja, to przy obecnych cenach splitów może to być dużo taniej.
Zresztą skoro montaż takiej PC polega na posadowieniu i na wpięciu do instalacji budynku- to może ktoś kumaty sam sobie to zainstaluje ?
Nie wiem jak do tego podchodzą ws gwarancji ?
Pzdr

plusfoto
29-12-2018, 10:32
Na podstawie co poniektórych postów widzę ze części tu wypowiadającym się mylą się podstawowe pojęcia. A takim podstawowym i często powtarzanym jest pojęcie TAKTOWANIA. Wygląda na to że co nie którym sprężarka w pompie pracuje 10 minut, wyłącza się na 2 minuty i znów startuje. Ciekawe przypadki bywają tutaj u niektórych. Powiem tak - LODÓWKA TO DOPIERO TAKTUJE. Błagam nie nazywajcie normalnej i zakładanej przez producenta pracy sprężarki TAKTOWANIEM bo się ośmieszacie. Nie nazywajcie ciągłej pracy sprężarki przez godzinę, dwie czy trzy, zatrzymanie jej na pół godziny, godzinę czy dwie i ponowny start TAKTOWANIEM bo dajecie przykład niedoinformowania i wprowadzacie innych w maliny.

29-12-2018, 10:39
Na podstawie co poniektórych postów widzę ze części tu wypowiadającym się mylą się podstawowe pojęcia. A takim podstawowym i często powtarzanym jest pojęcie TAKTOWANIA. Wygląda na to że co nie którym sprężarka w pompie pracuje 10 minut, wyłącza się na 2 minuty i znów startuje. Ciekawe przypadki bywają tutaj u niektórych. Powiem tak - LODÓWKA TO DOPIERO TAKTUJE. Błagam nie nazywajcie normalnej i zakładanej przez producenta pracy sprężarki TAKTOWANIEM bo się ośmieszacie. Nie nazywajcie ciągłej pracy sprężarki przez godzinę, dwie czy trzy, zatrzymanie jej na pół godziny, godzinę czy dwie i ponowny start TAKTOWANIEM bo dajecie przykład niedoinformowania i wprowadzacie innych w maliny.

Brawo! To tez dosc wazne, bo potem sie zieloni pytaja czy jak sie sprezarka uruchamia 5 razy dziennie to juz taktowanie czy nie.

kaszpir007
29-12-2018, 10:51
Widze ze "experty" nie daja rady odpowiedziec.
.


Ja mam instrukcję serwisową do poprzedniej generacji pompy ciepła LG Therma (I generacja).

Tam wynika z tego że pompa 12KW , 14KW jak i 16KW jest na tej samej sprężarce 3kW i patrząc na konstrukcje są to identyczne jednostki i zapewne za pomocą softu moc została ograniczona. Więc jako że to są takie same sprężarki to moc minimalna jest identyczna ..

W pompie 9KW jest sprężarka 1,7KW.
Wcale bym się nie zdziwił że jednostki 5KW , 7KW , 9KW znów mają tą samą sprężarkę a jedyna różnica między tymi modelami to ograniczona moc max w oprogramowaniu ...

Dla producenta taki sposób produkcji jest tańszy , bo tak naprawdę produkuje 2 modele do danego "typo-szeregu" i wgrywa odpowiedni soft , daje odpowiednią naklejkę i z 2 modeli pomp robi się 6 różnych :)

Czyli tak samo jak w T-CAP. Tak naprawdę pompa dużo większej mocy , tyle z ograniczona mocą w sofcie ...

Inna rzecz że przecież te "potworne" pompy 9KW nie mają tej mocy cały czas ...
Moja przy -20 stopni zależnie od temp zasilania ma około max 5,5-6KW ...

Czy to ciągłe taki potwór ???

gogush
29-12-2018, 10:53
Mimo, że inwerter to na starcie musi wejść na wysokie obroty.

[..]

Dla przewymiarowanych PC takie parametry są nieosiągalne przez ok 80% sezony.

Troche to niepsojne bo :
1. U mnie pompa NIE WCHODZI na starcie na wysokie obroty - w normalnym grzaniu CO pompa podwyższa obroty przez okolo 30 min (wykres podawałem wczesniej gdzie widac jak pompa zwieksza moc)
1. Pompa dopiera obroty do warunków, na wysokie obroty wchodzi jak grzeje CWU do prawie 50 - w innych przypadkach tego nie widze, szczeglnie przy obecnej temp.
3. Inwerter ma tę zaletę że nie musi się wyłączyć tylko moduluje ( u mnie to jest ok. 1,3 kW - dane z licznika) , a to że nie pracuje zawsze na 100% tylko okresowo wydłuża jego żywotność ( o tym było wyżej)

I pytanie jeśli ktoś ma pompę na styk dobrana lub delikatnie za małą to jak grzeje wodę do np. 50 stopni np. takie 200 l zasobnika CWU to ile musi czekać tak przy -5 na osięgniecie temp 50 stopni ?

kaszpir007
29-12-2018, 11:04
Troche to niepsojne bo :
1. U mnie pompa NIE WCHODZI na starcie na wysokie obroty - w normalnym grzaniu CO pompa podwyższa obroty przez okolo 30 min (wykres podawałem wczesniej gdzie widac jak pompa zwieksza moc)
1. Pompa dopiera obroty do warunków, na wysokie obroty wchodzi jak grzeje CWU do prawie 50 - w innych przypadkach tego nie widze, szczeglnie przy obecnej temp.
3. Inwerter ma tę zaletę że nie musi się wyłączyć tylko moduluje ( u mnie to jest ok. 1,3 kW - dane z licznika) , a to że nie pracuje zawsze na 100% tylko okresowo wydłuża jego żywotność ( o tym było wyżej)

I pytanie jeśli ktoś ma pompę na styk dobrana lub delikatnie za małą to jak grzeje wodę do np. 50 stopni np. takie 200 l zasobnika CWU to ile musi czekać tak przy -5 na osięgniecie temp 50 stopni ?

Szkoda czasu na te pisanie.
U mnie w podpisie jest link gdzie jak ktoś zainteresowany jak działa inwerter i z jaką mocą pracuje może sobie zobaczyć .

Jest wielu tu zupełnie tym nie zainteresowanych którzy wiedzą lepiej i żadne argumenty do nich nie trafiają , tym bardziej że na te argumenty są dowody i każdy może je sam zweryfikować i sprawdzić ...

PS. U mnie jak pisałem pompa działa od 22.0--5.00 , 5.00-6.00 -CWU , 13-15.00 ale na weekend chciałem puścić pompę bez stref czasowych (bo cąły weeekend mam tanią taryfę) i okazało się że mimo puszczam 30 stopni w podłogę to bez ryz czasowych zaczęła dziś taktować.
Ustawiłem więc na cały tydzień niemalże identyczny program , no może na weekend dałem trochę inny bo dołożyłem po 2 godziny , ale widzę że w moim przypadku puszczenie pompy samopas to nie jest dobry pomysł.

gogush
29-12-2018, 11:15
(4) Heat-up time:

EKHTS*200L 60 50 40 ( minut )
EKHTS*260L 70 60 50 ( minut )

conditions for testing: Ta = 7°CDB / 6°CWB, TStart = 15°C



zbiornik 200l w 1 h przy +7 stopni dla pompy 11kW , dobrze to czytam ?

To ile bedzie to czasu przy -5 dla pompy dwa razy mniejszej np. 5kW ?

gogush
29-12-2018, 11:37
2. Nie wiem :) Trzeba by bylo policzyc... ale napewno dluzej ;)

Tak na zdrowy rozum obnizenie mocy o polowe powinno statystycznie wydluzyc 2 krotnie czas , czyli szacuje ze bedzie to 2h, jak do tego doliczymy warunki pracy czyli -5 (powyzej to komfortowe+7) to jeszcze bardziej sie wydluzy ten czas.
No i dochodzimy do momentu ze moja Familija zatłukła by mnie tępym narzędziem jakbym kazał im czekać na wodę do kąpieli 2 h , teraz to jest ok 15-30 min ( w zaleznosci od temp.zew) . Pisze to po to ze decyzja o doborze PC ma wiele wymiarów.

Pytajnick
29-12-2018, 11:51
gogush ... masz rację, jest sporo indywidualnych czynników w doborze ,ale w Twoim przypadku, z racji gabarytów domu raczej nie da się zastosować PC 5kW.
W przypadku nerwowych domowników trzeba by było większy zbiornik, który nagrzany w taniej strefie starczy dla wszystkich ;)

vip.
29-12-2018, 12:55
Czy ustawienie pomp DZ i GZ na 1 bieg poprawi mi ogólną sprawność czy pogorszy?
DZ na pierwszym biegu ma deltę T 3.8C
GZ na drugim biegu ma deltę T 7.2C (pierwszego biegu nie testowałem)

Rzuciłem okiem na charakterystyki mocy grzewczej i poboru prądu mojej PC - 6.9kW (myślę że większość będzie miała podobnie). Wynika z nich że podniesienie temperatury wejścia glikolu do PC o 1 stopień zwiększa jej moc grzewczą o 180W (pobór prądu prawie się nie zmienia - niecałe 2W - więc można go pominąć). Obniżenie temperatury zasilania GZ o 1 stopień zmniejsza pobór mocy PC o 40W i zwiększa moc grzewczą o 14W czyli mamy zysk 54W. Obydwie charakterystyki są liniowe więc łatwo przeliczyć dla różnych wartości.

Możesz sobie teraz policzyć na jakich biegach pomp obiegowych będziesz miał najbardziej ekonomiczną pracę PC.

Tak czy inaczej walczymy tutaj o jakieś niewielkie kwoty a biorąc pod uwagę zakup mocniejszych obiegówek może się okazać że inwestycja będzie się zwracać bardzo długo albo wcale się zwróci. Różnice w kosztach zakupu słabszej i mocniejszej pompy mogą wynieść 1-1.5kzł (np Wilo)


Cały czas mówimy o pompach on/off.

kaszpir007
29-12-2018, 13:08
Czy Ty myślisz, że u mnie czekają na 2h na wodę? Nie ma takiej opcji. Można tak to skonfigurować, żeby nie było problemu. U mnie idzie bardzo dużo wody, bo 18-20m3/miesiąc na wszystko.

Pozdrawiam.

U mnie grzanie zbiornika 300L odbywa się raz dziennie . Obecnie od 5.00 do 6.00 a faktycznie zajmuje to 20-40minut max.
No chyba że jest naprawdę zimno na zewnątrz to trwa to dłużej ale nigdy nie przekroczylo 1h.

Takie grzanie (do 46 stopni) nam starcza.

Ale są dni gdzie dzieciaki chcą (każda) wykąpać się w wannie (a nie pod prysznicem) i wtedy włączam grzanie na żądanie i po kąpieli jednej jest już ciepła woda dla następnej i dla innych ..
Nie korzystam z grzałek , więc jedynie jestem zdany na moc pompy.

bobrow
29-12-2018, 14:01
@bobrow nie wymiennik tylko na zewnątrz. Reszta w środku taki mono-split. :D Miałem taniej licząc płyn i dodatkową miedź, tak mam wszystko na miedzi CU28. Nie pasuje mi PP do CO. Można samemu. Prąd i hydraulika. Nic trudnego. Jeżeli chodzi o gwarancję to miałem dwa lata - standard rękojmia. Przywieźli - tyle. Nie mam przeglądów (do czego filtry), brak rejestracji w CRO, szczelność sprawdzona w fabryce itp itd. Są wady, ale i dużo zalet.

Pozdrawiam.

Kubson,
z tego co się orientuję możemy tak zabezpieczyć się przed wył zasilania :

1.glikol w układzie ( jak u Ciebie)
wady :
-dodatkowy koszt (jaki ?)
-gorsze COP-y ( o ile %)
-podobno trzeba glikol wymieniać co jakiś czas (dlaczego ?)
Zaleta :najprostsze rozwiązanie

2.zasilanie awaryjne obiegówki
Z UPS-a , wada : dobre rozwiązanie na kilkanaście godzin (raczej kilka)
Z awarynego automatycznego generatora małej mocy , wada : koszt ( ile ?)
Z awaryjnego gen ręcznie odpalany , wada : ktoś musi być w domu , aby go uruchomić , zaleta to koszt ok 300 pln
3.zastosowanie układu pośredniego z wymiennikiem , wada : koszt wymiennik/bufor i obiegówka, duża zaleta to prostota i wydajność układu

Ogólnie to może byś założył wątek o monoblokach- brakuje nam tu jakiś konkretów w jednym miejscu.
Monoblok może się okazać wyraźnie tańszy w zakupie i ekspoatacji , szczególnie jeśli ktoś „techniczny” sobie sam to uruchomi...
Dodam tylko , że często mają lepsze COP-y od splitów.
Pzdr

bobrow
29-12-2018, 15:05
I cena takiego potwora 7kW calkiem calkiem
https://www.saturnsales.co.uk/Panasonic-Aquarea-WH-MDC07H3E5-A2W-Heat-Pump.html

Ale czy COP spektakularny to nie wiem. :)

https://www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/Panasonic_Aquarea%202018-2019.pdf

Varme,
tak na szybko kuknąłem do katalogu Panasa i np T-capy (wcześniej chyba nie było ich w wersji monoblock) mają te same COP-y ,
te parametry będą w przypadku innych splitów (innych producentów) znacznie lepsze.
Pzdr

gogush
29-12-2018, 15:12
Czy Ty myślisz, że u mnie czekają na 2h na wodę? Nie ma takiej opcji. Można tak to skonfigurować, żeby nie było problemu..


Fizyka jest nieubłagana , aby podgrzać 200l wody trzeba dostarczyć sporo energii , im dostarczona moc do ogrzania większa tym szybciej nagrzeje się do zadanej (tutaj 50) temperatury. Nawet grzałką 10 kW czy 5 kw robi różnicę - prawa fizyki no nic nie poradze :)

bobrow
29-12-2018, 16:34
Dzięki Kubson za info,
ile litrów jest za te 1000 pln ?
W przyszłym roku będę miał inwestycję- myślałem tradycyjnie o splicie P/W , ale teraz muszę rozszerzyć „zakres poszukiwań”.
Wysłałem już zapytanie do mojego instalatora na T-capa monoblock, muszę jeszcze porównać parametry Mitsu , Daikina ,Samsunga ,Fujitsu , Toshiba czy Hitahi
Będę szukał tylko wśród znanych marek-raczej wszystko z dalekiego wschodu (najbardziej pasuje mi „japoniec”).
Temat to spawalnia ok 120 m2/5m wys- CO grzejniki , więc PC P/W do 55st ( wysokie trzy płytowce).
Jeśli nie będzie żadnych istotnych „minusów”-to będzie monoblock do -25 st pracujący i „glikol” w systemie.
Ciekawy jestem co wygra tę konkurencję
Pzdr

zibizz1
29-12-2018, 17:24
Bulwersujecie sie ze ktos w domu w ktorym trzeba 4-5kW ma pc PW 9kW i te pompy modga zejsc z moca tylko do ok 3kW.
Moja gruntowka on/off z moca katalogowa 9.66kW(dla 0/35)gdy jest 5 stopni na zew ma pewnie ponad 10kW mocy bo temperatury lepsze i w domu ktory przy -20 potrzebuje 7.5kW nie taktuje

bobrow
29-12-2018, 17:29
Za 140 litrów. Ja kupowałem "ergolid eko". @stam222 pisał tutaj, że kupił T-CAP 9kW mono za 17tyś. Wydaje mi się, że atrakcyjna cena. Pisał też, że glikol go będzie kosztował 1300 zł. Teraz drożej jest za wszytko Nie powiem trochę nietypowy budynek. :)

Mam już pierwszą ofertę na T-capa 9 kW mono 16 800 pln netto bez uruchomienia, czekam na korektę.
Zaglądnąłem do cennika termosschiessla i tam katalog to 22 900 pln netto, a zwykła H 22 100 pln , natomiast T-cap split to 26 070pln netto.
W tym momencie w stajni Panasa T-cap mono przebija wszystko, czekam na osteczną ofertę...

plusfoto
29-12-2018, 17:35
Bulwersujecie sie ze ktos w domu w ktorym trzeba 4-5kW ma pc PW 9kW i te pompy modga zejsc z moca tylko do ok 3kW.
Moja gruntowka on/off z moca katalogowa 9.66kW(dla 0/35)gdy jest 5 stopni na zew ma pewnie ponad 10kW mocy bo temperatury lepsze i w domu ktory przy -20 potrzebuje 7.5kW nie taktuje Akurat temperatura zewnętrzna ma niewiele wspólnego z twoją pompą.

bobrow
29-12-2018, 17:40
Pytanie jest tylko czy przy monobloku instalowanym samodzielnie nie traci się gwarancji producenta ?

Kaizen
29-12-2018, 17:51
Tak na zdrowy rozum obnizenie mocy o polowe powinno statystycznie wydluzyc 2 krotnie czas

Tyle, że nawet jak grzejesz tylko w taniej strefie, to w praktyce tylko raz grzejesz cały zasobnik od temperatury wody wodociągowej - po montażu. Nawet po wakacjach z wyłączonym ogrzewaniem wody masz ponad 20* w zasobniku.

Zazwyczaj dogrzewasz niewielką ilość o niewiele stopni. Czas łączny na dobę łatwo policzyć, jak ktoś zna swoje zużycie dobowe - mieszkańcy bloków zazwyczaj mają od ręki te dane. Dziwne, że mieszkańcy domów tak niechętnie montują wodomierze na ciepłej wodzie. I myślą, że jak mają 200 czy 300l w zasobniku, to grzeją cały zasobnik i cały zużywają jak się kapią.

Pratchawiec
29-12-2018, 17:59
Temat to spawalnia ok 120 m2/5m wys- CO grzejniki , więc PC P/W do 55st ( wysokie trzy płytowce).
Jeśli nie będzie żadnych istotnych „minusów”-to będzie monoblock do -25 st pracujący i „glikol” w systemie.
Ciekawy jestem co wygra tę konkurencję
Pzdr

Witam

Budynek dość nietypowy jak na nin. forum.
Zasadnicze pytanie; co i o jakich wymiarach będzie tam spawane.
Niezależnie od standardowych obliczeń - prostych jak sądzę, trzeba uwzględnić zyski cieplne z samego procesu spawania, jak i straty wynikające z konieczności intensywnego wentylowania. I jeszcze do do tego; możliwe częste otwieranie szerokich drzwi (bramy), zależne od gabarytów.

Tak czy owak, jeśli nie będzie w systemie zbiornika CW, mono z glikolem jest OK, a nawet super.
Można zalać system najtańszym - etylenowym.
Ostatnie pytanie; "wysokie trzy płytowce" to tzw. fafiry (grzejniki Faviera)?

Pozdrawiam

Pratchawiec

gogush
29-12-2018, 18:02
Pytanie jest tylko czy przy monobloku instalowanym samodzielnie nie traci się gwarancji producenta ?

Wątpie
np. NIBE :

"
3. Warunkiem obowiązywania gwarancji jest:

posiadanie dowodu zakupu i ważnej Karty Gwarancyjnej wypeł*nionej przez osoby do tego uprawnione,
wykonanie przez Autoryzowanego Serwisanta / Instalatora płatnego* „pierwszego uruchomienia”, oraz odesłanie przez Użytkownika do Gwaranta nie później niż w terminie 14 dni od daty wykonania „pierwszego uruchomienia”, Karty Rejestracyjnej Urządzenia i Protokołu Pierwszego Uruchomienia zawartych w Karcie Gwarancyjnej,
wykonanie przez Autoryzowanego Serwisanta płatnego* prze*glądu gwarancyjnego przed upływem pierwszego roku eksploata*cji urządzenia oraz odesłanie przez Użytkownika do Gwaranta w terminie 14 dni od daty wykonania usługi wypełnionego protokołu z przeglądu przed upływem pierwszego roku eksploatacji urządzenia, zawartego w Karcie Gwarancyjnej.
Karta Gwarancyjna jest ważna, jeżeli:

„pierwszego uruchomienia” dokonał Autoryzowany Serwisant / Instalator,
jest podpisana przez Użytkownika urządzenia podlegającego gwarancji,
nie znajdują się na niej żadne ślady zmian, poprawek, skreśleń itp.,
dołączono do niej dowód zakupu."

Pompy Dimplex :
"Warunkiem otrzymania przedłużonej gwarancji jest odpłatne pierwsze uruchomienie w czasie eksploatacji (czas pracy sprężarki) poniżej 150 godzin, przeprowadzone przez autoryzowany serwis posprzedażowy techniki systemowej z protokołem pierwszego uruchomienia. Zlecenie odpłatnego pierwszego uruchomienia przez serwis posprzedażowy techniki systemowej dokonywane jest na piśmie przy zastosowaniu odpowiedniego formularza."

a tutaj przykładowy Panasonic :
"Sprzedaż, montaż, uruchomienie bądź serwisowanie Pomp Ciepła firmy Panasonic przez instalatora, który nie posiada autoryzacji Panasonic powoduje utratę gwarancji na pompę ciepła."
https://sklep.klimman.com.pl/pompa-ciepla-9-kw-panasonic-wh-sxc09f3e8-jednofazowa-seria-t-cap.html

gogush
29-12-2018, 18:07
Zazwyczaj dogrzewasz niewielką ilość o niewiele stopni. Czas łączny na dobę łatwo policzyć, jak ktoś zna swoje zużycie dobowe - mieszkańcy bloków zazwyczaj mają od ręki te dane. Dziwne, że mieszkańcy domów tak niechętnie montują wodomierze na ciepłej wodzie. I myślą, że jak mają 200 czy 300l w zasobniku, to grzeją cały zasobnik i cały zużywają jak się kapią.

No chyba niekoniecznie, bo trzeba doliczyć straty ciepła na buforze, do tego straty ciepła na cyrkulacje ( w bloku tem efekt praktycznie nie wystęuje - liczniki masz blisko miejsc poboru)
Ja mam 150l i jedna długa kąpiel szybko wychładza zbiornik (szczególnie jeśli Familija zażyczy sobie kapiel w wannie).
Tak czy inaczej pompa 14kW poradzi sobie szybciej niz pompa 5kW szczególnie w temp -5 stopni.

bobrow
29-12-2018, 18:14
Gogush
ok- przy splitach sprawa jasna , ale jak to wygląda przy mono ?
Tutaj trzeba więcej kwalifikacji hydraulika niż „pompiarza”...
Kubson
jeśli Ty dostałeś gwarancję „konsumencką” , to znaczy że jednak można samemu montować mono
Pratchawiec,
pierwsze słyszę o fafirach -poczytam.
Z wys to jest tak , że ściana ok 4.2 m -okap ok 5 m ( budynek z „płyty obornickiej”)
Spawamy ramy stalowe ok 3m wys - takie tam „klamoty” ...
Temp min wymagana w takich pomiedzczeniach to chyba 16 st-no i w T-shirtach się tego nie wykonuje������
Pzdr

zibizz1
29-12-2018, 18:17
Akurat temperatura zewnętrzna ma niewiele wspólnego z twoją pompą.
Ma wiele bo jaka zew jest dodatnia to z ziemi idzie sporo na plusie(mniejsze obciazanie cieplne odwiertow) a w domu blizej 30 niz 35. Oczywiscie nie tyle co w powietrznych ale uwazam ze 1kW roznicy jest miedzy -20 a +5.

Zmierzam do tego ze wszelkie taktowanie to wina sterowania. W mojej pompie jest nawet taki parametr ze gdy pompa chodzi 30minut i robi pauze godzinna to po dwukrotnum zwiekszeniu tego parametru bedzie pracowac godzine i pauzowac 2.

Pratchawiec
29-12-2018, 18:28
Bobrow

Wysokie trzy płytowce to standardowe kaloryfery płaskie płytowe? Jeśli tak to dalej nie szukaj o fafirach.
Jaką miały (mają mieć) temp. zasilania?
Może dla tego typu obiektu lepsze byłyby nagrzewnice wodne wentylatorowe. Wiem - nie taka moc, nie takie temp. zasilania.
Kluczowym jest jak często następować będzie (lub musi) wymiana powietrza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
29-12-2018, 18:32
Bobrow

Wysokie trzy płytowce to standardowe kaloryfery płaskie płytowe? Jeśli tak to dalej nie szukaj o fafirach.
Jaką miały (mają mieć) temp. zasilania?
Może dla tego typu obiektu lepsze byłyby nagrzewnice wodne wentylatorowe. Wiem - nie taka moc, nie takie temp. zasilania.
Kluczowym jest jak często następować będzie (lub musi) wymiana powietrza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec,
spawalnia to tylko fragment hali -jest na to projekt ( jest też nagrzewnica przy reku), ze względu na zapylenie będą zwykłe trzypłytowce.
Reszta obiektu nadmuch PC P/P
Pzdr

Fugaz
29-12-2018, 18:33
Odnosnie monobloka to rozmawialem z jedna firma i wyglada to tak, ze montaz moge sobie zrobic sam. Serwis autoryzowany przyjezdza na uruchomienie i wszystko sprawdza. Gwarancja 3 lata bez obowiazku wykonywania przegladow. Mono jest hermetyczny wiec nie podlega pod fgazy.

Kaizen
29-12-2018, 18:34
Ja mam 150l i jedna długa kąpiel szybko wychładza zbiornik (szczególnie jeśli Familija zażyczy sobie kapiel w wannie).

No popatrz, a ja mam 100l i po dwójce dzieci jeszcze prysznic biorę. A dzieci kąpią się osobno, bo jedno chce kąpiel z pianą, a drugie bez.

Jakie znaczenie ma czas kąpieli? Że to czas na dogrzanie zasobnika?

Jak masz PC 14kW, to jaką masz wężownicę, żeby to obsłużyć? Monstrum jakieś.

bobrow
29-12-2018, 18:38
Odnosnie monobloka to rozmawialem z jedna firma i wyglada to tak, ze montaz moge sobie zrobic sam. Serwis autoryzowany przyjezdza na uruchomienie i wszystko sprawdza. Gwarancja 3 lata bez obowiazku wykonywania przegladow. Mono jest hermetyczny wiec nie podlega pod fgazy.

No i gittarrra :cool:
To gdzie te minusy mono ?

gogush
29-12-2018, 18:43
No popatrz, a ja mam 100l i po dwójce dzieci jeszcze prysznic biorę. A dzieci kąpią się osobno, bo jedno chce kąpiel z pianą, a drugie bez.


nie mam pojecia jaka masz wanne ale u mnie 180l wiec zbiornik CWU 150l wychodzi na styk



Jakie znaczenie ma czas kąpieli? Że to czas na dogrzanie zasobnika?



a gdzie ja cos takiego napisalem ?



Jak masz PC 14kW, to jaką masz wężownicę, żeby to obsłużyć? Monstrum jakieś.


Nie mam (moja pompa w stopce) , napisałem o porownaniu czasu grzania zbiornika np. 200l (vide powyzej ) pompa 14kW vs 5kW - jakby nie patrzec czas bedzie krotszy, nieprawdaz?

agb
29-12-2018, 18:44
jeśli Ty dostałeś gwarancję „konsumencką” , to znaczy że jednak można samemu montować mono


To nie jest żadna gwarancja. Wynika z KC, a nie czyjejś woli i nikt jej nie daje. A czy Twoje roszczenie zostanie "uznane" to się dopiero okaże. Natomiast na pewno nie wynika z tego to, że sam sobie możesz montować.

Pratchawiec
29-12-2018, 18:48
Pratchawiec,
spawalnia to tylko fragment hali -jest na to projekt ( jest też nagrzewnica przy reku), ze względu na zapylenie będą zwykłe trzypłytowce.
Reszta obiektu nadmuch PC P/P
Pzdr

Jeśli to nowy obiekt, to jednak rozważyłbym ogrzewanie podłogi. Nie standardowe - z akumulacją, ale z płytko zatopionymi rurkami.
120 m2 to koszt rżędu 2k zł za rury, 600-700 zł za uzbrojony rozdzielacz + ułożenie, które Twoi spawacze powinni zrobić gratis (w kosztach firmy).
Przy okazji pod wylewkę dałbym choćby 5 cm styroduru.

bobrow
29-12-2018, 18:54
To nie jest żadna gwarancja. Wynika z KC, a nie czyjejś woli i nikt jej nie daje. A czy Twoje roszczenie zostanie "uznane" to się dopiero okaże. Natomiast na pewno nie wynika z tego to, że sam sobie możesz montować.

Spokojnie- nigdy sobie sam nie wymyślam takich zasad, zapytam instalatora czy po moim podłączeniu nie stracę gwarancji producenta i po jego skonfigurowaniu PC (a najlepiej , żeby naprzybił pieczątkę na karcie gwarancyjnej)
Pzdr

Pratchawiec
29-12-2018, 18:55
No i gittarrra :cool:
To gdzie te minusy mono ?

W Twoim wypadku brak, bo nie grzejesz wody użytkowej. Zero komplikacji.
Spytaj jednak Kubsona i innych czy glikol puszczają bezpośrednio w wężownicę baniaka, a jeśli tak, to jaki mają plan B na nierzadki wypadek jej rozszczelnienia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
29-12-2018, 19:03
Jeśli to nowy obiekt, to jednak rozważyłbym ogrzewanie podłogi. Nie standardowe - z akumulacją, ale z płytko zatopionymi rurkami.
120 m2 to koszt rżędu 2k zł za rury, 600-700 zł za uzbrojony rozdzielacz + ułożenie, które Twoi spawacze powinni zrobić gratis (w kosztach firmy).
Przy okazji pod wylewkę dałbym choćby 5 cm styroduru.


Pratchawiec,
dzięki za pomysł -generalnie obawiam się , że będę miał problem z bezwładnością podłogi ( szczególnie w okresach przejściowych)
Grzejniki są kłopotliwe , ale wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem.
Pzdr

oberwatorPC
29-12-2018, 19:10
W UK już dawno są monobloki do samodzielnego montażu.

bobrow
29-12-2018, 19:11
Instalator nie zarobi. :lol2:

Sprawa jest prosta- jeśli będę miał zapewnioną gwarancję producenta , to instalator może zarobić coś ( dzieląc się swoim rabatem) lub nic (kiedy kupię u głównego dystrybutora - jeśli będzie można).
Wśród instalatorów jest przecież konkurencja...

bobrow
29-12-2018, 19:12
W UK już dawno są monobloki do samodzielnego montażu.


A u nas co jest :
-brak przepisów
-brak obyczaju
?

bobrow
29-12-2018, 19:22
Kaszpir,
masz PC pod T2 i Ci funguje w tym systemie.
Nie nadaje się do pracy ciągłej przy średnich temp.
Masz komfort cieplny i finansowy ( prawie 100%w T2 i bez grzałek)
Czyli masz co chciałeś.
A teraz Kubson
masz PC pod pracę ciągłą i masz komfort cieplny , ale płacisz ciut drożej za więcej w T1 i za grzałki przy niższych temp.
Sam podłączyłeś swoją PC i kupiłeś niedrogiego monobloka.
Kuźwa- chyba już to wszyscy zrozumieli ?

agb
29-12-2018, 19:26
W UK już dawno są monobloki do samodzielnego montażu.

I czym się różnią monobloków w PL?

Pytajnick
29-12-2018, 19:29
Pytanie jest tylko czy przy monobloku instalowanym samodzielnie nie traci się gwarancji producenta ?

Bodaj w marcu czy kwietniu pytałem w firmach sprzedających monobloki i by mieć wszystko jak w papierach jest napisane, pierwszego uruchomienie pompy musi dokonać osoba z uprawnieniami od danego producenta. Koszt w zależności od firmy produkującej 400-800zl.
Najtaniej LG, później Panas, najdrożej Nibe.

bobrow - nie mam PC ale ponoć w razie dłużej awarii prądu, wystarczy z monobloka wypuścić wodę a sama czynność i jej uzupełnienie jest tak "trudna" jak w przypadku piecyka gazowego. Niestety, nie mam okazji sprawdzić tego organoleptycznie :)

bobrow
29-12-2018, 19:35
Bodaj w marcu czy kwietniu pytałem w firmach sprzedających monobloki i by mieć wszystko jak w papierach jest napisane, pierwszego uruchomienie pompy musi dokonać osoba z uprawnieniami od danego producenta. Koszt w zależności od firmy produkującej 400-800zl.
Najtaniej LG, później Panas, najdrożej Nibe.

Parę stówek , to nie problem.

bobrow
29-12-2018, 19:37
Taki sami jak inni którzy grzeją CWU solarami. Mam zbiornik z nierdzewki (dobra stal), który i tak bym kupił niezależnie jaka była by PC.


Chyba chodzi o to czy „glikol” z CWU to „trucizna”

oberwatorPC
29-12-2018, 19:42
I czym się różnią monobloków w PL?

Zarobkiem instalatora.

bobrow
29-12-2018, 19:43
Nie każdy. Są takie co nie są. Czy myślisz, że ludzie mający solary leją glikol, który jest trucizną?

Niestety nigdy nie analizowałem solarów, ale rzeczywiście- no wody to tam raczej nie ma ...

bobrow
29-12-2018, 19:45
Odnośnie „mojego” monobock’a- jesienią uruchomię wszystko na wodzie , a po testach zaleję „glikolem”.

bobrow
29-12-2018, 19:49
Zarobkiem instalatora.


Wiesz co ,
wolałbym częściej , ale mniejszą chochlą i do tego mniej ryzykownie.
Najlepiej , aby gwarantem był główny dystrybutor- a instalator tylko do sprzedaży i uruchomienia.

Fugaz
29-12-2018, 19:54
Ja bym wolał żeby instalator ->instalował, a resztę ogarniał autoryzowany serwis producenta :)

bobrow
29-12-2018, 19:56
Bodaj w marcu czy kwietniu pytałem w firmach sprzedających monobloki i by mieć wszystko jak w papierach jest napisane, pierwszego uruchomienie pompy musi dokonać osoba z uprawnieniami od danego producenta. Koszt w zależności od firmy produkującej 400-800zl.
Najtaniej LG, później Panas, najdrożej Nibe.

bobrow - nie mam PC ale ponoć w razie dłużej awarii prądu, wystarczy z monobloka wypuścić wodę a sama czynność i jej uzupełnienie jest tak "trudna" jak w przypadku piecyka gazowego. Niestety, nie mam okazji sprawdzić tego organoleptycznie :)

A może gdyby komuś było szkoda tysiaka na „glikoleum” , to może automatyczny spust wody do kanalizy z systemu po kilku godzinach od zaniku zasilania ( prosta czasówka z UPS-em) ?
Jak kto woli- ja jestem za „trunkiem” w rurach...

bobrow
29-12-2018, 19:58
Ja bym wolał żeby instalator ->instalował, a resztę ogarniał autoryzowany serwis producenta :)

Tak właśnie zaproponowałem

Pytajnick
29-12-2018, 20:06
Tak właśnie zaproponowałem

Tu masz o Panasie. https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/nowy-jednofazowy-monoblok-5-kw/
Jest tam np :
Brak konieczności instalacji dodatkowego naczynia wzbiorczego, ponieważ w urządzeniu już znajduje się naczynie o pojemności 6l.
· Brak konieczności stosowania zbiornika buforowego, ponieważ pompa ciepła firmy Panasonic jest wyposażona w sprężarkę inwerterową, która może regulować wydajności.
W przypadku urządzenia typu monoblok, brak konieczności wzywania uprawnionego instalatora chłodniczego
itd :)

Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

bobrow
29-12-2018, 20:07
Oj coś czuję , że ruszy pełną parą temacik monobloków...
Nie rozumiem dlaczego ludziska (użytkownicy) nie wałkują tego tematu odnośnie P/W ?

bobrow
29-12-2018, 20:11
Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

Jest takie cuś- agregat z automatycznym rozruchem ,kolega kupił ok 7 kW chinola za ok 7 000 pln brutto, mniejsza moc powinna być znacznie tańsza.
Za powiedzmy przysłowiowego tysiaka wolę jednak „glikoleum”:yes:

Kaizen
29-12-2018, 20:18
nie mam pojecia jaka masz wanne ale u mnie 180l wiec zbiornik CWU 150l wychodzi na styk


Nie leję dzieciom ukropu, jaki mam w zasobniku.

Nie leję też dzieciom pełnej wanny Raczej pół albo jeszcze mniej. A i tak sporo wychlapują pluskając się. Pojemność robocza to 110l - Karta techniczna (https://kaldewei-fa.secure.footprint.net/data/sprachen/polnisch/techdata/KADBP_CLASSICDUO__________105__.pdf). Więc mają w zasobniku wodę o temperaturze 65* mogę ją napełnić 2x prawie na maksa bez dogrzewania w międzyczasie. Przy moim wyporze - dwa razy do pełna i jeszcze coś zostanie. Żonie by zabrakło wody, jakby chciała wziąć dwie kąpiele w pełnej wannie pod rząd.

Kaizen
29-12-2018, 20:23
Coś jeszcze... monobloki mają specjalne programy, które włączają grzałkę, by woda nie zamarzła. Oczywiście, potrzebny jest do tego prąd, ale ciekawe, czy jest jakiś myk, by prąd z agregatu zasilał tylko ową grzałkę w razie potrzeby.

Po co grzałkę, jak mniej prądu pociągnie pompa obiegowa? A lepiej zabezpieczy przed zamarznięciem - bo również rury, które są poza pompą. Większy problem, to zorganizowanie tego tak, żeby działało niezawodnie, bez ingerencji człowieka.

Fugaz
29-12-2018, 20:24
Najbardziej się boję żeby wody nie zabrakło :)

Pytajnick
29-12-2018, 20:29
Jest takie cuś- agregat z automatycznym rozruchem ,kolega kupił 4 kW chinola za ok 7 000 pln brutto, mniejsza moc powinna być znacznie tańsza.
Za powiedzmy przysłowiowego tysiaka wolę jednak „glikoleum”:yes:

Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy... Drugiemu COP niższy o kilka procent nie da spać....
Każdy musi temat rozważyć po swojemu.
W najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający w miejscach, gdzie nie ma wyłączeń prądu :D W opisach mono są teksty - są zabezpieczenia, nie potrzeba glikolu. Ale to z punktu widzenia ludzi żyjących w innej rzeczywistości ;)

Co do braku wałkowania tematu - w PL jeszcze 2-3lata temu widziano i pisano tylko o monoblokach on/of a splity to cudy techniki z inwerterami. No i się tak przyjęło...

Nawet znalazłem z 2015r - Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze kilka lat temu, kiedy poszczególni producenci pomp ciepła zaczęli pracować nad modulacją wydajności sprężarek w pompach ciepła, budziło to wiele emocji i pozytywnych oczekiwań zarówno w urządzeniach monoblok, jak i split, aktualnie technologia ta przyjęła się jedynie w pompach ciepła typu split, a w monoblok praktycznie nie występuje lub występuje sporadycznie.
https://www.instalator.pl/2015/04/wspolpraca-powietrza-w-woda-split-czy-monoblok/

bobrow
29-12-2018, 20:32
Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy... Drugiemu COP niższy o kilka procent nie da spać....
Każdy musi temat rozważyć po swojemu.
W najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający w miejscach, gdzie nie ma wyłączeń prądu :D W opisach mono są teksty - są zabezpieczenia, nie potrzeba glikolu. Ale to z punktu widzenia ludzi żyjących w innej rzeczywistości ;)

Widzisz- dla każdego jest rozwiązanie :
-dla „niebojących się” bezpieczny „glikol”
-dla „bojących się” awaryjne zasilanie obiegówki
Dla każdego coś ... w sam raz...

gogush
29-12-2018, 20:50
Nie leję też dzieciom pełnej wanny Raczej pół albo jeszcze mniej.
[..]
Więc mają w zasobniku wodę o temperaturze 65*
[..]





Wiec wszystko jasne : nie grzeje powyzej 50 (nie używam grzałek a moja nawet przy 0 nie dałaby rady grzać do 65 stopni - bo po co ? , swoja drogą co to za pompa co grzeje do 65 stopni bez grzałek ?)
Po drugie jaki miałbym COP przy grzaniu codziennie do 65 stopni ?
no i na koniec : ja tam wody dzieciom nie żałuje, leje zawsze całą wannę :)

Pytajnick
29-12-2018, 20:52
Teraz najciekawsze - oferty dla mojego domku to pompy od 5 do 8kW w zależności od producenta i oferentów. Ceny za pompy z montażem - 28-31 tysięcy.
A taka oferta na R32 plus swój montaż, plus ten 1000 na glikol i niech będzie 1000 za pierwsze uruchomienie... aż kusi :D

https://agaterm.pl/pompy-ciepla/1424-pompa-ciepla-lg-thermav-monoblok-7-kw.html

bobrow
29-12-2018, 21:01
Teraz najciekawsze - oferty dla mojego domku to pompy od 5 do 8kW w zależności od producenta i oferentów. Ceny za pompy z montażem - 28-31 tysięcy.
A taka oferta na R32 plus swój montaż, plus ten 1000 na glikol i niech będzie 1000 za pierwsze uruchomienie... aż kusi :D

https://agaterm.pl/pompy-ciepla/1424-pompa-ciepla-lg-thermav-monoblok-7-kw.html

Chyba już wiesz jaka jest różnica i w czym...

Kaizen
29-12-2018, 21:01
Wiec wszystko jasne : nie grzeje powyzej 50

To grzejesz do 14% niższej temperatury, za to masz zasobnik 50% większy. Więc i tak masz więcej ciepła w zasobniku.
A po co? Ja tam wolę nie ryzykować legionelli.

gogush
29-12-2018, 21:09
A po co? Ja tam wolę nie ryzykować legionelli.

1. Jaka pompa grzeje do 65 - nie odpowiedziałeś - bo jak pamietam jeszcze nie mieszasz ?
2. do legionelli jest dedykowany program wygrzewania, co więcej o legionelle mozesz sie bac jak nie zuzywasz na bieżaco wtedy moze sie rozwinąc, mysle ze powinenes sie martiwć jakbyć miał ze 300 litrów zbiornika CWU

mpalys
29-12-2018, 21:16
Tak,ale weź pod uwagę, że są ludzie, dla których glikol to trucizna, która może dostać się do wody użytkowej i ich otruć. To im wystarczy...

Zawsze zastanawia mnie takie podejście.
Ciśnienie w instalacji CO mam max 2 bary,a w CWU prawie 4. Gdyby faktycznie doszło do przecieku to raczej woda z wodociągu dostała by się do instalacji CO i wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa.
Aby było odwrotnie to jest bardzo mało prawdopodobne...wręcz nieprawdopodobne

Fugaz
29-12-2018, 21:20
Słuchajcie jak wanna ma pojemność 210 litrów to jaki zbiornik trzeba CWU żeby to napełnić gorącą wodą?

Ten LG mnie też kusi

toommm
29-12-2018, 21:23
Słuchajcie jak wanna ma pojemność 210 litrów to jaki zbiornik trzeba CWU żeby to napełnić gorącą wodą?

Ten LG mnie też kusi

tego jeszcze nie było :popcorn:

gogush
29-12-2018, 21:25
Słuchajcie jak wanna ma pojemność 210 litrów to jaki zbiornik trzeba CWU żeby to napełnić gorącą wodą?

To zalezy jaka bedziesz miał pompe :) jak np. QTON to grzeje do 90 stopni do -15 wiec mozesz miec maly zbiornik. Jak "cywilną" pompe to pewnie troche wiecej.
Swoja droga mam 180 i to jest naprawde duza , az strach pomysleć jaka to 210 :) - do takiej musilbym zmienić zbiornik albo zaczac grzac do 60 stopni , z tym ze moja pompa nie w kazdych warunkach dałaby rade :)

Pytajnick
29-12-2018, 21:33
A mnie "takie podejście" nie dziwi. Jedni boją się gazu bo wybucha, drudzy prądu bo się może coś spalić a inni usłyszą od instalatora czy innego fachowca, ze glikol to trucizna.... i kupią splita ;)

gogush
29-12-2018, 21:38
Np. moja... nawet do 80*C ponoc ;)

Ale do 65* sa tez inne ;)

Ja sie zapytuje kolegi Kaizen jaka to pompa u NIEGO grzeje do 65 stopni :) . QTON grzeje do 90, czy ma taka ? -

Fugaz
29-12-2018, 21:45
Te 210 litrów to pojemność wanny - sprawdziłem pierwszą lepszą wolno stojącą. Do pełna jej nie zaleje ale ze 130 litrów pewnie poleci. Pytam dlatego, że rozrzut w zbiornikach CWU które mi proponują jest naprawdę spory. Od 180 do 300 litrów - nie chciałbym żeby się okazało, że ktoś naleje wannę wody i wstrzyma wszystkich na godzinę. Ogólnie to mam większego stracha wybrać pojemność zbiornika niż pompę.

agb
29-12-2018, 21:50
Ja sie zapytuje kolegi Kaizen jaka to pompa u NIEGO grzeje do 65 stopni :) . QTON grzeje do 90, czy ma taka ? -

Co najwyżej "pompa" jotul opalana deskami i garnek na niej. On nie dość, że nie mieszka, to jeszcze PC miał nie będzie. Ale będzie wam wmawiać, że jego zużycie jest jedyne słuszne i więcej nie potrzeba.

gogush
29-12-2018, 21:52
Te 210 litrów to pojemność wanny - sprawdziłem pierwszą lepszą wolno stojącą. Do pełna jej nie zaleje ale ze 130 litrów pewnie poleci. Pytam dlatego, że rozrzut w zbiornikach CWU które mi proponują jest naprawdę spory. Od 180 do 300 litrów - nie chciałbym żeby się okazało, że ktoś naleje wannę wody i wstrzyma wszystkich na godzinę. Ogólnie to mam większego stracha wybrać pojemność zbiornika niż pompę.

To juz musisz sobie policzyć, bo dużo zależy od zwyczajów rodzinnych/ doboru pompy/zbiornika/ kasy a) na zakup b) na grzanie :)

bobrow
29-12-2018, 21:57
O...-było cięcie ...
Rozumiem , że będzie tych opercji więcej-nie wszystko jest na temat lub trendy...

toommm
29-12-2018, 22:09
O...-było cięcie ...
Rozumiem , że będzie tych opercji więcej-nie wszystko jest na temat lub trendy...

skąd ja to znam ..:popcorn:

bobrow
29-12-2018, 22:13
To może małe głosowanko ?
Kto jest za : tanimi, prostymi w montażu i o dobrych COP-ach oraz wystarczającej mocy MONOBLOKAMI ?
To może ja pierwszy oddam swój głos : jestem na TAK !

gogush
29-12-2018, 22:19
może ja pierwszy oddam swój głos : jestem na TAK !

Kwestia apetytu na ryzyko, u mnie raz w zimie brakowało prądu przez 12h , IV strefa klimatyczna więc żartów nie ma, a emocje mam w innym obszarze życia :)

bobrow
29-12-2018, 22:21
Kwestia apetytu na ryzyko, u mnie raz w zimie brakowało prądu przez 12h , IV strefa klimatyczna więc żartów nie ma, a emocje mam w innym obszarze życia :)

Lejesz Waść „glikoleum” w system i śpisz spokojnie ...
Ale z drugiej strony- co to za życie bez dreszczyka emocji:p?

gogush
29-12-2018, 22:23
Lejesz Waść „glikoleum” w system i śpisz spokojnie ...
Ale z drugiej strony- co to za życie bez dreszczyka emocji:p?

Jesli chodzi o strefe grzania to juz emocje umiescilem w solarach , starczy jak na jeden dom :)

bobrow
29-12-2018, 22:24
Było. Napisałem, gdzie indziej. Zobaczymy.


:yes:

bobrow
29-12-2018, 22:26
:wave:

Spelni te warunki u mnie to ja tez!
Zwlaszcza jezeli COP bedzie dobry a moc wystarczajaca.
A jeszcze jak kolor fajny to juz wogole...

Varme- bardzo proszę :
Panas ma HT T-capa w monobloku...
Parametry oczywiście ciut gorsze , ale cena zakupu inna
Pzdr

PS
Inni producenci zapewne także mają HT w monobloku, choć z drugiej strony wymiana grzejników może być tańsza z PC do 50 st
Co do koloru- prawie wszystkie są „sracz...owate”...

Kaizen
29-12-2018, 22:30
a gdzie ja cos takiego napisalem ?

Cytowałem. Teraz jeszcze wytłuszczę:


Ja mam 150l i jedna długa kąpiel szybko wychładza zbiornik


Ja sie zapytuje kolegi Kaizen jaka to pompa u NIEGO grzeje do 65 stopni :) .

Grzałką grzeję. Co nie wpływa na sens tego, co napisałem.

bobrow
29-12-2018, 22:59
Jak zdecydujesz się na tego manobloka to Ty załóż wątek i zdaj w nim relację. Będzie to super sprawa. Chętnie kiedyś poczytam.

Kubson- to trzeba teraz ruszyć.
Czy nie widzisz ilu „zielonych” inwestorów dryfuje w poszukiwaniu swojego „graala” ?
Najważniejsze są argumenty ( np cena, prostota instalacji,itp) oraz tabelki ( COP-y, moc).
Nie oceniam żadnego świadomego wyboru systemu- wszystkim tu opędzimy nasze chałupy.
Chodzi o jasny przekaz - a reszta , to już nie nasza sprawa ( i pieniądze).
Zasada jest prosta- trzeba wybrać kompromis pomiędzy najlepszą ofertą w danej chwili a „naszymi” preferencjami.
To dlatego Varme dobrze wybrał 8 lat temu , potem Arturo i Pratchawiec oraz inni.Czasy się zmieniają- to co było dobre wczoraj ( a nawet najlepsze) , dzisiaj znaczy dużo mniej ( lub po prostu inaczej).
Wsio

gogush
29-12-2018, 22:59
Cytowałem. Teraz jeszcze wytłuszczę:




Grzałką grzeję. Co nie wpływa na sens tego, co napisałem.

Ano wpływa , cała dyskusja dotyczy watku : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.
(wytłuszczenie moje)

a zaczeła się od tego :

"Tak na zdrowy rozum obnizenie mocy o polowe powinno statystycznie wydluzyc 2 krotnie czas , czyli szacuje ze bedzie to 2h, jak do tego doliczymy warunki pracy czyli -5 (powyzej to komfortowe+7) to jeszcze bardziej sie wydluzy ten czas.
No i dochodzimy do momentu ze moja Familija zatłukła by mnie tępym narzędziem jakbym kazał im czekać na wodę do kąpieli 2 h , teraz to jest ok 15-30 min ( w zaleznosci od temp.zew) ."

i dalsza dyskusja o grzaniu wanny z PC ( zaznaczę _P_C_ ) miała sens bo dotyczyła ogrzewana CWU przez _P_C_ . Napisałeś o CWU w temp 65 w zbiorniku 100l ...... grzane grzałką , jaki to ma sens przy rozmowie o PC ??
Grzejąć PC (ponownie zacznaczam _P_C_) mam 150 litrowy bo nie zagrzeje go wiecej jak do 50 stopni a wynika to z _P_C_ (kolejny raz zaznaczam) . Moge napisac ze grzeje grzałka z COP 1:1 więc cała dusykusja o wielkosci zbiornika przy PC nie ma sensu , bo mógłbym go grzać do 100 stopni i mieć 50 litrowy zbiornik.

Jaki sens rozmowy o grzaniu grzalką/olejem/drewnem/weglem w watku : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi. ?

zaraz ktos napisze ze ma ciepłą wode za darmo o temp 90 bo ma deputat i grzeje "wunglem" , mozna i tak ....

leniin
29-12-2018, 23:16
Przy zakupie pompy brałem pod uwagę monobloka ale znalazłem za malo informacji nie mogłem znaleźć inwestora z mono aby obejrzeć i zdecydowała też cena raptem 2 tyś tańsza cała instalacja od splita

Pratchawiec
29-12-2018, 23:25
Kubson- to trzeba teraz ruszyć.
Czy nie widzisz ilu „zielonych” inwestorów dryfuje w poszukiwaniu swojego „graala” ?
Najważniejsze są argumenty ( np cena, prostota instalacji,itp) oraz tabelki ( COP-y, moc).


Nie ekscytuj się tak tym monoblokiem i bierz go póki masz tanio.
Jak popyt ruszy dystrybutorzy wyceniać go będą drożej niż analogiczne splity.
Tak jak w UK, Francji czy w Niemczech. Jedyną jego istotną przewagą był dotychczas tańszy koszt montażu, ograniczony do prostych czynności hydraulicznych.
Obecnie doszła druga przesłanka; przejściowy zapewne brak konieczności corocznych przeglądów F-gazowych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

leniin
29-12-2018, 23:27
Ok tylko jak ja wybieralem pompe split i instalatora w grudniu 2017 (montaż dopiero mam 2018) dopiero wtedy dopytalem się o mono i za całą instalację z montażem i zbiornikiem kospel 300l różnica w cenie było 2 tys

bobrow
29-12-2018, 23:28
Kubson,
ok-nie ma problemu , mogę założyć wątek przy okazji doboru PC pod moją inwestycję.
Podam wszystkie oferty, wszystkie za i przeciw-ciekawe tylko czy ktoś się tym zainteresuje...
Prawda jest taka :
-nowym się nie chce czytać ( nowy wątek w stylu : Jezu !Buduję chałupę i chcę PC - co będzie najlepsze ?)
-„starzy wyjadacze” okładają się między sobą o swoje „najmojsze”
-instalatorzy się reklamują ( to jest akurat „najczystsza” sprawa)
Pytanie jest takie - po jaki grzyb tu się „produkujemy” ?
To cholera chyba jakieś zaburzenie osobowości...
Ech...

bobrow
29-12-2018, 23:30
Ok tylko jak ja wybieralem pompe split i instalatora w grudniu 2017 (montaż dopiero mam 2018) dopiero wtedy dopytalem się o mono i za całą instalację z montażem i zbiornikiem kospel 300l różnica w cenie było 2 tys


To zrób mały test i zapytaj wszystkich na nowo...

leniin
29-12-2018, 23:34
Ja jestem jak te "4" stary nowy wyjadacz który czyta rzadziej udziela sie sam decyduje i nie chce już mu się za bardzo....
Ale sprawdza po nowym roku u mojego instalatora aktualne ceny mono i podam

bobrow
29-12-2018, 23:35
@Stam222 kupił T-CAP 9kW za 17 tyś. Jestem pewien, że @boborow pisał o cenach bo ma z Panasa, ale nie mogę znaleźć (może późno, może znikły), ale różnice były i to spore.

Moja cena 16 800 pln netto to od instalatora , ale bez uruchomienia- jeszcze negocjujemy.

bobrow
29-12-2018, 23:37
Nie ekscytuj się tak tym monoblokiem i bierz go póki masz tanio.
Jak popyt ruszy dystrybutorzy wyceniać go będą drożej niż analogiczne splity.
Tak jak w UK, Francji czy w Niemczech. Jedyną jego istotną przewagą był dotychczas tańszy koszt montażu, ograniczony do prostych czynności hydraulicznych.
Obecnie doszła druga przesłanka; przejściowy zapewne brak konieczności corocznych przeglądów F-gazowych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Jeśli nie znajdę „ dziury w całym” to oko mi nie mrugnie zapłacić znacznie mniej za parametry z maszyn , których używam ( dwa T-capy i kilka T-capowych Paci)

bobrow
29-12-2018, 23:40
Ja jestem jak te "4" stary nowy wyjadacz który czyta rzadziej udziela sie sam decyduje i nie chce już mu się za bardzo....
Ale sprawdza po nowym roku u mojego instalatora aktualne ceny mono i podam


Porada „praktyka”-pytaj o to samo u innych , wtedy pokaż ofertę „swojemu” instalatorowi , a zobaczysz jaki jest „swój”...

PS
Ta sama metoda co w przypadku zakupu TV w Media... i np MediaE... czy w innym czorcie- podajesz cenę u konkurencji i pytasz dlaczego masz kupić tu...

TwojPan
29-12-2018, 23:43
Jeśli nie znajdę „ dziury w całym” to oko mi nie mrugnie zapłacić znacznie mniej za parametry z maszyn , których używam ( dwa T-capy i kilka T-capowych Paci)
Jaka duża i "pasywna" ta chałupa? Pytam o konstrukcje, o ile to nie tajemnica?

leniin
29-12-2018, 23:45
Wyceniajac pompe chyba u 7 instalatorów w tym z 3 rozmawiałem w cztery oczy. Wygral ten z najnizsza cena bardzo dobra opinia i dojazdem do mnie w godzinę.
Po prostu nie mam teraz ochoty wydawania do wszystkich i się pytac.... Ale dla dobra... do 2/3 się złamie i popytam

Pratchawiec
29-12-2018, 23:49
Kubson,
ok-nie ma problemu , mogę założyć wątek przy okazji doboru PC pod moją inwestycję.
Podam wszystkie oferty, wszystkie za i przeciw-ciekawe tylko czy ktoś się tym zainteresuje...
Ech...

Założ.

I to nie tylko dla informacji o ciekawych ofertach.
Mogą pojawić się również interesujące propozycje dot. rozwiązania problemu czy obaw o zamarznięcie układu lub zanieczyszczenia wody użytkowej glikolem.

PS Można rozważyć również spirytus. Rozszczelnienie może być bardziej ekscytujące.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
29-12-2018, 23:49
Jaka duża i "pasywna" ta chałupa? Pytam o konstrukcje, o ile to nie tajemnica?

Obecnie użytkowane :
-budynek produkcyjny 430 m2 styro 10 cm najpodlejszel lambdy i 30 cm wełna na stropie , T-cap 9 kW 1 faz , rocznie 8000kWh , grzejniki i 300 ltr CWU
-biurowiec dwie kondygnacje , razem 500m2 18 cm grafit najprzedniejszej lambdy i gruba styropapa , kilka PC P/P , zużycie ok 7000 kWh CO i chłodzenie
Pzdr

PS
Podam realny koszt za prawie 1000m2 , 15 000kWh x 0.40 pln netto =6 000 pln netto ( minus pod doch...)

bobrow
29-12-2018, 23:51
Wyceniajac pompe chyba u 7 instalatorów w tym z 3 rozmawiałem w cztery oczy. Wygral ten z najnizsza cena bardzo dobra opinia i dojazdem do mnie w godzinę.
Po prostu nie mam teraz ochoty wydawania do wszystkich i się pytac.... Ale dla dobra... do 2/3 się złamie i popytam

Poproś dobrego sąsiada

Pratchawiec
29-12-2018, 23:56
Jeśli nie znajdę „ dziury w całym” to oko mi nie mrugnie zapłacić znacznie mniej za parametry z maszyn , których używam ( dwa T-capy i kilka T-capowych Paci)

W twoim układzie, poza nieznacznie niższą sprawnością nominalną (ciepło właściwe glikolu), nie żadnej dziury. Zamiast 1540 l/h, puścisz ok.1700 i uzyskasz nominalną wydajność kosztem ekstra 10 W na obiegówce.
Cena Ok. Koszt montażu OK.
W domu tak bym nie chciał. Czemu - o tym w nowym wątku, w tym o właściwościach alkoholi II rzędu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

TwojPan
30-12-2018, 00:02
Obecnie użytkowane :
-budynek produkcyjny 430 m2 styro 10 cm najpodlejszel lambdy i 30 cm wełna na stropie , T-cap 9 kW 1 faz , rocznie 8000kWh , grzejniki i 300 ltr CWU
-biurowiec dwie kondygnacje , razem 500m2 18 cm grafit najprzedniejszej lambdy i gruba styropapa , kilka PC P/P , zużycie ok 7000 kWh CO i chłodzenie
Pzdr

PS
Podam realny koszt za prawie 1000m2 , 15 000kWh x 0.40 pln netto =6 000 pln netto ( minus pod doch...)

Bobrow.
Ja się tam nie znam.
Napisze ci jak mam u siebie w firmie.
Ostatnie dni miałem problem z CO, sterownik kotła na ekogroch robił cuda. Ostatecznie, kocioł przestał działać. Nie było mnie kilka dni, więc do usunięcia awarii kazałem pracownikom odpalić kilmę.. I o dziwo, mając tę samą albo ciut niższą temp. do pracy, były rozanielone.
Do każdego zakładu pracy (sic nazewnictwo jak z komuny, ale wiesz o co chodzi :) ) zakładałbym nawiew z ciepłego powietrza i grzanie "na zawołanie". Może nie z klimatyzacji ale...
pozdrawiam.

P.S.
Jeśli nie produkujesz leków, to "grzejesz" wtedy kiedy trwa produkcja. Nocą dużo niżej, albo wcale. Odpalasz grzanie,na 1-2h przed startem. Pracownicy "na wejście" mają i tak spory komfort. Nie mówię już w czasie pracy....
Bierz przykład z biedronek i galerii handlowych. Będziesz zadowolony :)

bobrow
30-12-2018, 00:15
Jeśli nie produkujesz leków, to "grzejesz" wtedy kiedy trwa produkcja. Nocą dużo niżej, albo wcale. Odpalasz grzanie,na 1-2h przed startem. Pracownicy "na wejście" mają i tak spory komfort. Nie mówię już w czasie pracy....
Bierz przykład z biedronek i galerii handlowych. Będziesz zadowolony :)

Ale u mnie w firmie tak jest jak w Biedronie ...ale tylko z komfortem termicznym...

TwojPan
30-12-2018, 00:21
Ale u mnie w firmie tak jest jak w Biedronie ...ale tylko z komfortem termicznym...

Moim zdaniem, każde grzanie powietrzem w warunkach hal produkcyjnych, marketów itd i tam gdzie czasem drzwi się czasem "nie zamykają" jest chyba najkorzystniejsze, najbardziej racjonalne i ekonomiczne. Przynajmniej w odczuciu termicznym.

Zapakuj sobie PC PW z opcją grzania/chłodzenia bez wymiany czynnika i masz rozwiązanie.
Pozdrawiam.

bobrow
30-12-2018, 00:26
Moim zdaniem, każde grzanie powietrzem w warunkach hal produkcyjnych, marketów itd i tam gdzie czasem drzwi się czasem "nie zamykają" jest chyba najkorzystniejsze, najbardziej racjonalne i ekonomiczne. Przynajmniej w odczuciu termicznym.
Pozdrawiam.

Widzę to szczególnie w dobrze izolowanym biurowcu , natomiast na sterej hali są zwykłe kalafiory ( kiedy ją budowałem 10 lat temu miałem na uwadze tylko „eko” groszek) i jest podobny efekt cieplny ( tylko nieznacznie większe zużycie)
Pzdr

PS
Jednak jesteś Nocnym Markiem:goodnight:

TwojPan
30-12-2018, 00:32
Widzę to szczególnie w dobrze izolowanym biurowcu , natomiast na sterej hali są zwykłe kalafiory ( kiedy ją budowałem 10 lat temu miałem na uwadze tylko „eko” groszek) i jest podobny efekt cieplny ( tylko nieznacznie większe zużycie)
Pzdr

PS
Jednak jesteś Nocnym Markiem:goodnight:

Naprawiałem sterownik kotła na ekogroszek w firme :)
Sporo się zastanawiam nad zamianą kotła na ekogroszek na PC PW w firmie. Tylko ja mam ok 170m2, bez ocieplenia dachu i ścian zewn. Chyba zapakuję ten system co mam w domu. Tanio, szybko i prosto. wykorzystam nawet przewody ze splitów kilmatyzacji. Pracownicy z ogrzewania nadmuchem, są zadowoleni. A jak oni, to i ja ;)
Pozdrawiam.

Kaizen
30-12-2018, 10:31
Ano wpływa , cała dyskusja dotyczy watku : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.
(wytłuszczenie moje)

I jak wpływa rodzaj grzania na wpływ długości kąpieli na wychładzanie zasobnika? To, co pisałem jest uniwersalne. Nie zależy od rodzaju PC czy kotła.

TwojPan
30-12-2018, 10:52
I jak wpływa rodzaj grzania na wpływ długości kąpieli na wychładzanie zasobnika? To, co pisałem jest uniwersalne. Nie zależy od rodzaju PC czy kotła.

Kaizen, ma do ciebie pytanie, jako eksperta.
Czy Twoim zdaniem, lepiej dla PC i oszczędniej, jak przepływ wody w układzie OP jest duży a temp zasilania mniejsza?
Czy może, jak przepływ jest mniejszy, a temp zasilania PC wyższa?
W obu przypadkach, przepływ dla PC jest poprawny i zachowany, a rotametry otwarte na max. Pompa obiegowa, pracuje ze zmienną różnica ciśnień.
Co sądzisz?

bobrow
30-12-2018, 11:44
No... tylko ze teraz nie rozumiem... szukasz PC do jakiegos nowego / nastepnego domu czy chcesz wymienic istniejaca?
Dzisiaj moze bym faktycznie to "rozegral" inaczej.

///

Dziwne jednak ze jak ktos automatycznie "nie lyka" inaczej ( znaczy ich teori ) to wciska swoje.... moze niektorzy sadza innych po sobie :D
A zarazem nie potrafia odpowiedziec na proste pytania.

Majac do wyboru 3 typoszeregi 4, 6, 8kW ktore schodza do tej samej mocy min. Wiem co bym wybral.
Wiem ze mozna inaczej... ale mozna tez tak jak ja bym chcial. I nie potrzebowal bym "besinteresownego" wciskacza swojej teori aby ten wybor dokonac.

Varme,
to jest nowy budynek produkcyjny- nie mieszkalny.
Co do doboru mocy PC- to moim zdaniem trzeba uszczegółowić to pytanie :
jaką moc powinna mieć PC P/W przy tych „żelaznych” -15 st ?
I tu będzie cały balans technicznego wyboru - moc max vs moc min...
Pzdr

PS
O cenie zakupu , części i serwiu nie wspominam-aby było łatwiej

oberwatorPC
30-12-2018, 12:32
Założ.

I to nie tylko dla informacji o ciekawych ofertach.
Mogą pojawić się również interesujące propozycje dot. rozwiązania problemu czy obaw o zamarznięcie układu lub zanieczyszczenia wody użytkowej glikolem.

PS Można rozważyć również spirytus. Rozszczelnienie może być bardziej ekscytujące.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Nie chciałbyś bo można taniej i sprawniej a to boli. Broń zaciekle swojego rozwiązania jest najlepsze.

bobrow
30-12-2018, 13:22
A , OK. Tak czy inaczej, wybor dzis jest duzy, swiadomnosc i wiedza Polskich "inwestorow" tez wieksza anizeli kiedys.
Dzis "fachowe" kolorowe pisma tez juz nie odwaza sie napisac ze PC nie zapewni CO & CWU jako jedyne urzadzenie.

Mysle ze jako "doswiadczony" uzytkownic PC znajdziesz cos sensownego :)
Bez rad " mozna inaczej, lepiej, najlepiej bo po mojemu "

PS. Nie rozwazales ogrzewania nadmuchowego PC

Varme- skup się , proszę (pisałem co i jak)
nadmuchowe będzie w innej części , a na spawalni ze względu na zapylenie- nadmuchowe odpada.
Podłogówki tam nie widzę- dlatego będą grzejniki
Pzdr

Pyxis
30-12-2018, 13:38
Zawsze zastanawia mnie takie podejście.
Ciśnienie w instalacji CO mam max 2 bary,a w CWU prawie 4. Gdyby faktycznie doszło do przecieku to raczej woda z wodociągu dostała by się do instalacji CO i wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa.
Aby było odwrotnie to jest bardzo mało prawdopodobne...wręcz nieprawdopodobne

A pozniej przychodzi moment delikatnego rozszczelnienia. Cisnienia w ukladach sie wyrownuja. Zaczynasz podgrzewac uklad zasilania, cisnienie w nim wzrasta i wypycha czesc czynnika do wody uzytkowej. Podczas stygniecia czesc wody wplywa do ukladu zasilania. Caly cykl sie powtarza az do momentu, gdy zakrecisz wode uzytkowa, otworzysz kran z ciepla woda i zobaczysz, ze cisnienie w instalacji CO spadlo do zera :D

bobrow
30-12-2018, 14:39
Mpalys,
tak sobie myślę, że może masz większy opór hydrauliczny w trybie CWU niż na CO.
Masz bufor w układzie ?Jeśli nie , a wcześniej było podobne ciśnienie na CO i CWU-to może jakieś „ciało obce” znalazło się w układzie CWU lub nie przełącza się do końca zaw 3D ?
Mam nadzieję , że dobrze zrozumiałem Twój problem.
Pzdr

bobrow
30-12-2018, 14:49
Mpalys,
doczytałem kontekst Twojego wpisu- chodziło o hipotetyczne roszczelnienie , a nie o różnicę w oporach...
Sorki za zamieszanie...

Z drugiej strony , odnośnie wycieku „glikolu” do CWU przy monoblokach - to powinien być jednak dobierany preparat bezpieczny dla człowieka.
Do tego powinien być wyraźny barwnik- podobnie jak przy gazie ziemnym , śmierdzi po to by był wykrywany przecież...
Pzdr

bobrow
30-12-2018, 15:22
Varme,
dopiero mam początkowy etap wyboru sprzętu- za dwa tyg składam (w końcu po 5 miesiącach zastoju w Wodach Polskich , chodziło o deszczówkę z rynien...Najgorszy mix : biurokracja i niekompetencja urzędnicza. Ech...) papiery do pozwolenia na budowę- założenia mam na razie wstępne.
Na razie myślałem o PC ze sprężarkami pracującymi do -28/-25 st, ale tylko krowa nie zmienia zdania...może będą do -20 st...
Będę liczył i porównywał- tak jak obiecałem, będę się dzielił informacjami ( może się komuś przydać to doświadczenie).
Co do kasetonów podsufitowych , to użytkuję taki system w biurowcu.
W części produkcyjnej nowej hali zastosuję jednostki naścienne podsufitowe ( raczej splity).
Pzdr

Fugaz
30-12-2018, 16:21
Ja mam swoich kilka typów ciekawe czy coś się pokryje.

Pratchawiec
30-12-2018, 17:04
Nie chciałbyś bo można taniej i sprawniej a to boli. Broń zaciekle swojego rozwiązania jest najlepsze.

Pokaż co masz u siebie.
Potem będziemy dyskutować.

Pratchawiec

Pratchawiec
30-12-2018, 17:15
Tutaj są ceny w UK. Czy ceny są dużo wyższe niż split?
Jako instalator i fachowiec możesz się do tego odnieś. No i z tysiącami osób co mają solary na dachach?


1. Są. dolicz koszty montażu chłodniczego oraz różnicę ceny Mono - split w PL
2. Widzę, że bardzo ci dolega, że ktoś w temacie wie więcej od ciebie. Ucz się, Nie wszystko da się nadrobić bezczelnością i tupetem.
3. Każdy kto robi bezpośredni wymiennik CWU z glikolem, robi to na własną odpowiedzialność. Spytaj kogokolwiek z inżynierów sanitarnych czy jest to dopuszczalne.

Pratchawiec

mpalys
30-12-2018, 17:47
A pozniej przychodzi moment delikatnego rozszczelnienia. Cisnienia w ukladach sie wyrownuja. Zaczynasz podgrzewac uklad zasilania, cisnienie w nim wzrasta i wypycha czesc czynnika do wody uzytkowej. Podczas stygniecia czesc wody wplywa do ukladu zasilania. Caly cykl sie powtarza az do momentu, gdy zakrecisz wode uzytkowa, otworzysz kran z ciepla woda i zobaczysz, ze cisnienie w instalacji CO spadlo do zera :D

hmm.
fajnie to ująłeś. Po trzecim przeczytaniu zajarzyłem :(
Do tego co napisałeś musi być spełniony jeden ważny warunek o którym szkoda nie wspominasz.
Później ludzie poczytają i głupstwa wygadują...
Gdyby nastąpił mały przeciek to by ciśnienie wzrastało w CO aż puści zawór bezpieczeństwa...

dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

Pyxis
30-12-2018, 19:15
hmm.
fajnie to ująłeś. Po trzecim przeczytaniu zajarzyłem :(
Do tego co napisałeś musi być spełniony jeden ważny warunek o którym szkoda nie wspominasz.
Później ludzie poczytają i głupstwa wygadują...
Gdyby nastąpił mały przeciek to by ciśnienie wzrastało w CO aż puści zawór bezpieczeństwa...

dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

Nic by nie wzrastalo i nic by zawor bezpieczenstwa nie puscil. Cisnienie rosnie i spada w obu ukladach i nastepuje powolne mieszanie sie plynow.
Dla ulatwienia dodam, ze ja nie opisuje sytuacji hipotetycznej. :-)

gogush
30-12-2018, 19:32
dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

To sie zgadza, aczkolwiek nie kazdy glikol propylenowy nie ma szkodliwych właściwości. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy dodane do niego inhibitory korozji i inne związki nie są toksyczne. Najlepiej, jeśli producent płynu pisemnie potwierdza, że nie jest on niebezpieczny.

Według danych FDA – amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków glikol klasyfikuje się jako GRAS – Generally Recognized as Safe, czyli powszechnie uznawany za bezpieczny oraz dopuszczony do użytku w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Śmiertelna dawka glikolu propylenowego u zwierząt to około 20g na kg masy ciała przy podaniu doustnym. Dla człowieka prawdopodobnie ta wartość jest zbliżona (tzn. około 1kg/50kg masy ciała). Nigdy nie zanotowano żadnego przypadku śmierci z powodu przedawkowania glikolu propylenowego. Istnieje jednak realne ryzyko zatrucia przez przypadkowe spożycie dużej ilości substancji (np. przez dziecko).

Pytajnick
30-12-2018, 21:08
Jest tego sporo na alledrogo , również do PC
https://allegro.pl/koncentrat-glikol-propylenowy-70-plyn-solarny-25l-i7646473190.html

gogush
30-12-2018, 21:50
Dlatego jak kupiłem płyn w którym producent zadeklarował wyraźnie, że jest on nietoksyczny.

Ja bym jednak maksymalizował ograniczanie kontaktu pomimo deklaracji.

Z produktu z linku powyżej :
" Glidex EKOpremium jest nowoczesnym płynem niskokrzepnącym a dzięki zastosowaniu nowoczesnych inhibitorów korozji charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi.
[..]
Bezpieczny dla środowiska i zdrowia.
"

Inhibitor korozji :

Narażenie: Ostre działanie na zdrowie: Nadmierna ekspozycja powoduje:
Kontakt z okiem Dzieła drażniąco na oczy. Ból, łzawienie, zaczerwienienie.
Przez drogi oddechowe Niedostępne. Brak konkretnych danych.
Przez przewód pokarmowy Niedostępne. Bóle żołądka.
Kontakt ze skórą Działa drażniąco na skórę. Ból, poważne podrażnienia, zaczerwienienie.

to karta inhibitora korozji :
http://chempur.pl/pliki/karty_charakterystyk/inhibitor_korozji.pdf

Pratchawiec
30-12-2018, 22:39
Pewnie wszystko jest szkodliwe tylko chyba zależy w jakich dawkach. Nie pije tego płynu ze szklanki. Czy ten płyn nie miesza się z wodą z CWU i jest on tam w małych ilościach?

Pisałem ci już. Ucz się.
Nie pytaj wszystkich wokół, by mnożyć potem kolejne wątpliwości i wyssane z palca aksjomaty.
Zajmij się tym na czym się naprawdę znasz i ewentualnie podziel się swoją wiedzą, jeśli będzie przydatna w tym lub innym dziale tego forum.

Pratchawiec

toommm
31-12-2018, 05:46
Mi się wydaję , że musi być jakies rozwiązanie , bo nikt by nie kupował monobloków ... albo jakieś zabezpieczenie albo cuś

JTKirk
31-12-2018, 07:23
Mi się wydaję , że musi być jakies rozwiązanie , bo nikt by nie kupował monobloków ... albo jakieś zabezpieczenie albo cuś

doszedłeś w końcu do tego, dlaczego monobloki są tak popularne ;)

toommm
31-12-2018, 08:38
Są zabezpieczenia. Nie ma z tym problemu. Wiesz tylko tutaj nie pasują forumowym instalatorom pewne rzeczy. Zresztą przecież czemu mam wierzyć producentom tych zabezpieczeń. Oni kłamią i łamią prawo. Za to "znafcy"" i "fachofcy" tego forum maja zawsze rację, wiedzą najlepiej. Przecież np. sami "przerabiają " za duże PC tak aby działały jak on/off chociaż maja z tym problemy. Są mądrzejsi niż inżynierowie, którzy to projektują, bo po co PC o rożnej mocy. Przecież łatwiej jest robić jeden czy dwa model i tyle. No chyba raczej nie, ale oni są NAJ i wiedzą wszystko NAJ.

Na chłopski rozum ( mój rozum ) skoro coś jest dopuszczone do sprzedaży to musi być bezpieczne .. nie mówię o jakiś skrajnych przypadkach bo wiadomo że wszystko zdarzyć się może ..

mpalys
31-12-2018, 08:52
Mi się wydaję , że musi być jakies rozwiązanie , bo nikt by nie kupował monobloków ... albo jakieś zabezpieczenie albo cuś

zawsze można odseparować obiegi za pomocą wymiennika płytkowego.
Wyjdzie mniej glikolu dojdzie kolejna pompa, koszt dokupienia wymiennika, jakieś naczynie wybiorcze itp
bezpieczniejsze? - tak
100% bezpieczne - nie - bo takich nie ma. Nawet czystą wodą można się zatruć :)

toommm
31-12-2018, 08:55
zawsze można odseparować obiegi za pomocą wymiennika płytkowego.
Wyjdzie mniej glikolu dojdzie kolejna pompa, koszt dokupienia wymiennika, jakieś naczynie wybiorcze itp
bezpieczniejsze? - tak
100% bezpieczne - nie - bo takich nie ma. Nawet czystą wodą można się zatruć :)

noo i da się bez cudów na kiju

kaszpir007
31-12-2018, 09:30
Kurcze te monoblocki są tak super a jakoś większość instalatorów nie chcą ich montować ? Nie chcą się mniej namęczyć i więcej zarobić ?
Dziwni Ci instalatorzy :lol2:

Myślę że chyba jednak jakiś jest powód że jakoś instalatorzy nie chcą tego montować i sprzedawać ...

kaszpir007
31-12-2018, 09:46
Instalacja monobloka jest tańsza i może to zrobić każdy nawet hydraulik. Widzisz jacy dziwni ci instalatorzy. Płacisz coś za przeglądy CRO?

Rozumie że hydraulik wystawi FV , ma autoryzację i podpisze gwarancję i później będzie serwisował tą pompę ?

Ja kiedyś mogłem mieć w super cenie pompę LG Splita z hurtowni zajmującymi się klimami .
Tyle że później żaden fachowiec nie chciał jej zamontować a jak już to tylko połącznie gazowe (800-1000zł) ale też nie dawał żadnej gwarancji i wtedy nie miałbym żadnej gwarancji ..
A przecież poza połączeniem "gazowym" trzeba też wykonać całą instalację i wykonać wszystkigo cały rozruch ...

Pompa ma dużo poniżej 2kg czynnika nie wymaga żadnego zgłaszania ani jakiś dziwnych przeglądów.

Ceny są różne ...

Pamiętam jak w tym roku szukałem fachowca który mi sprzeda i zamontuje klimę Gree 3,2KW na R32.
Lokalny instalator dał wycenę na około 4000zł. Inny znaleziony okolo 80km dalej zaproponował 2500 zł ...

toommm
31-12-2018, 09:55
Rozumie że hydraulik wystawi FV , ma autoryzację i podpisze gwarancję i później będzie serwisował tą pompę ?

Ja kiedyś mogłem mieć w super cenie pompę LG Splita z hurtowni zajmującymi się klimami .
Tyle że później żaden fachowiec nie chciał jej zamontować a jak już to tylko połącznie gazowe (800-1000zł) ale też nie dawał żadnej gwarancji i wtedy nie miałbym żadnej gwarancji ..
A przecież poza połączeniem "gazowym" trzeba też wykonać całą instalację i wykonać wszystkigo cały rozruch ...

Pompa ma dużo poniżej 2kg czynnika nie wymaga żadnego zgłaszania ani jakiś dziwnych przeglądów.

Ceny są różne ...

Pamiętam jak w tym roku szukałem fachowca który mi sprzeda i zamontuje klimę Gree 3,2KW na R32.
Lokalny instalator dał wycenę na około 4000zł. Inny znaleziony okolo 80km dalej zaproponował 2500 zł ...

Różnica dość spora a i tak też coś zarobił .. i jeszcze tyle musiał dojechać...

kaszpir007
31-12-2018, 09:59
Różnica dość spora a i tak też coś zarobił .. i jeszcze tyle musiał dojechać...

Dlatego trzeba dzwonić , czytać , szukać , bo ceny są różne ...

Pamiętam jak szukałem pompy. Najpierw chciałem od CNC , bo miał podobno super ceny (jak się reklamował najlepsze w PL) a okazało się że robi wszystko na rurach PP (bo szybko i tanio) i tak naprawdę wycena była bardzo wysoka ..
Znalazłem lokalnego instalatora u którego uzyskałem dobrą cenę (chyba ponad 2000zł taniej niż u CNC) a dodatkowo instalacja wykonana w większości ze stali a nie z rur PP i wszystkie materiały i elementy "lepszych" producentów ...

Są fachowcy którzy myślą że jak ktoś kupuje pompę to trzeba go mocno "skroić" bo zapewne bogacz , ale są i tacy którzy mają rozsądne ceny i stawki .

gogush
31-12-2018, 10:00
Na chłopski rozum ( mój rozum ) skoro coś jest dopuszczone do sprzedaży to musi być bezpieczne .. nie mówię o jakiś skrajnych przypadkach bo wiadomo że wszystko zdarzyć się może ..


Przecież nikt nie pisze ze następnego dnia po instalacji glikol sie wymiesza z CWU którą pijesz. Z tego samego powodu co jakiś czas zbiorniki się wymienia, dochodzi do mikropęknieć i jak anoda magnezowa (lub tytanowa) nie daje rady w efekcie dochodzi do rdzy i w końcu do nieszczelności. Ile osób wymienia raz do roku anody (maks 1,5 roku) ? a ile w ogóle wie że trzeba to wymieniać ?

Jeszcze do niedawna papierosy były uznawane za nieszkodliwe dla zdrowia , nawet były badania potwierdzające, podobnie z azbestem.

toommm
31-12-2018, 10:02
Dlatego trzeba dzwonić , czytać , szukać , bo ceny są różne ...

Pamiętam jak szukałem pompy. Najpierw chciałem od CNC , bo miał podobno super ceny (jak się reklamował najlepsze w PL) a okazało się że robi wszystko na rurach PP (bo szybko i tanio) i tak naprawdę wycena była bardzo wysoka ..
Znalazłem lokalnego instalatora u którego uzyskałem dobrą cenę (chyba ponad 2000zł taniej niż u CNC) a dodatkowo instalacja wykonana w większości ze stali a nie z rur PP i wszystkie materiały i elementy "lepszych" producentów ...

Są fachowcy którzy myślą że jak ktoś kupuje pompę to trzeba go mocno "skroić" bo zapewne bogacz , ale są i tacy którzy mają rozsądne ceny i stawki .

I tych pierwszych jest tu na FM najwięcej.... bo jak inni polecają to musi być naj naj

kaszpir007
31-12-2018, 10:21
Było wcześniej opisane (nie ja to opisałem jak wygląda). Kilka stron. Poszukaj i przeczytaj.

Napisze Ci jak ja zrobiłem. Kupiłem i zrezygnowałem z gwarancji 3 lata producenta. Przysługuje mi 2 lata rękojmi na podstawie prawa.

Oczywiście jak zwykle nie odpowiedziałeś na pytanie. Trudno.

No właśnie ZREZYGNOWAŁEŚ z gwarancji ...

Co do rękojmi to sądzę że może być iluzoryczna , bo jak nie podłączył tego jakiś instalator z uprawieniami i autoryzacją producenta to producent może mieć wątpliwości czy pompa została poprawnie i fachowo zamontowana i czy nie winowajca awarii był źle wykonany montaż niezgodnie z warunkami technicznymi produktu ...

Co do pytania to przeciez odpowiedziałem. Nic nie rejestrowałem , nic nie zgłaszałem , bo jednostka ma sporo poniżej 2kg czynnika (1,55kg) .

gogush
31-12-2018, 10:31
Tylko ile ludzi ma solary z "glikolem". I to nie "specjalnym". Czy tam gdzie mieszkasz powietrze, którym oddychasz nie jest bardziej szkodliwe niż ten glikol? Monoblok to opcja. Popatrz na ceny. Tu @stam222 kupił T-CAP 9kW za 17tys w wersji mono, a splti były wyceny nawet 35 tyś. Widzisz różnice? Nawet jak założymy wymiennik i stracimy na sprawności. Czy to się nie opłaca, oczywiście jak ktoś chce i potrafi?

Nie bardzo rozumiem po co się tak gorączkujesz , nie napisałem ani słowa o split vs monoblok. Napisałem że warto być ostrożnym w instalacjach gdzie używa się glikolu nawet tego "bezpiecznego" bo tak twierdzi producent (o dodatkach do tego "bezpiecznego" glikolu napisałem wcześniej). Ślepa wiara w co pisze producent to jak dla mnie zbyt mało (vide Volkswagen gate czy nawet "sól drogowa" gate). O możliwych rozwiązaniach zmniejszenia tego ryzyka napisano powyżej. Nawet kontrola okresowa ciśnień w instalacjach już pokaże nieprawidłowości.
Czuje że racjonalizujesz swój wybór a to z obiektywizmem ma niewiele wspólnego.

P.S.
Prowadzisz tutaj jakąś krucjate ?

bobrow
31-12-2018, 11:32
Ok-to teraz kilka faktów :
mam już wyceny dwóch monobloków z moją pomocą przy uruchomieniu i pełną gwarancją producenta i instalatora :
-LG Therma 5 9 kW 15 750 pln netto
-Panasonic T-cap 9 kW 16 200 pln netto
Rozmawiałem z moim instalatorem- powiedział, że nic taniej w innej marce mi nie zaproponuje.
Panas ma zdecydowanie lepsze parametry od LG, dlatego przy tak małej różnicy- wybieram Panasa.
Odnośnie ryzyka skażenia CWU - to bym zakupił wymiennik za ok 200pln brutto i drugą obiegówkę za np drugie 200 pln ( najtańsza , nieelektronik) podłączoną pod zaw 3D w PC ( czyli pracuje kiedy PC grzeje CWU).
Wtedy zalewam najtańszym glikolem za te 1000pln+400pln za pompkę z wymiennikiem , dla równego rachunku + 1 500pln.
Gdybym kupował teraz do domu system , to wyszło by tak :
16 200 pln PC
3 000 pln zas CWU 300 ltr z nierdzewki
3 000 pln za pompkę i śrubunki
300 pln euroster bezprzewodowy
Razem 22 500 pln netto + 8% Vat=ok 24 300pln
Czyli 24 300 pln brutto z zas 300 ltrz nierdzewki , sterownik pokojowy , glikol.
Pełna gwarancja i brak CRO...
Pytania ?

bobrow
31-12-2018, 11:51
Czy te 9kW jest na styk? ;)

Tak-nawet z lekkim niedoborem ze względu na duże straty na wymianie.
Poniżej -15 st włączy się grzałka 3 kW w nawiewie z systemu wymiany ( będzie duży bombowiec).

bobrow
31-12-2018, 12:07
Jedna uwaga.

300L dobra nierdzewka to raczej 4 000 pln w górę.

Może i tak u siebie zrobię z tym CWU, bo "COP sropy" i tak wtedy kiepskie.

Dzięki i pozdrawiam.
Najlepszego w nowym roku

Kubson,
w zeszłym roku kupiłem do firmy Jule za 3500 pln brutto ( z vatem 23%)-kupiłem chyba na Alle... tylko wg najniższej ceny.
Dzięki za życzenia- również wszystkiego naj ( ale zacząłbym od szczęścia-na Titaniku mieli zdrowie i kasę, ale Kuźwa nie mieli szczęścia:rotfl:...)
Pzdr

bobrow
31-12-2018, 12:15
Dodam jeszcze , że w podanym przykładzie można mieć jeszcze mniejsze koszty ( dla „odważnych”)
PC+Zas 300 l stalowy+Euroster+glikol
Razem powinno wyjść ok 21 000 pln brutto 8%vat ( trzeba tylko trafić na niepazernego instalatora...)
Więc PC P/W nadal okazuje się być w dobrej cenie i to bez CRO...
Można ?

bobrow
31-12-2018, 12:17
No to dobra cena. Ja mam innej firmy, ale w takim razie przepłaciłem. Tylko kupiłeś taki z dużą wężownicą do PC, czy może w przypadku wymiennika taka wężownica nie jest potrzebna?


Wężownica 2.5 m2- do 300 ltr uważam , że 2m2 to min ( ale to tylko moje zdanie)
Co do wymiennika ,to jak miałem jeszcze piec-kupiłem taki wymiennik o mocy ok 28 kW za coś 250 pln.
Mała gabarytowo rzecz- są producenci krajowi, podłącza się banalnie- przepływy zawsze powinny być wysokie dla szybkiej wymiany ciepła ( no i powierzchnia)
Pzdr

bobrow
31-12-2018, 12:27
Jeszcze jedno- dzisiaj rozmawiałem z moim instalatorem i pytałem jak to jest z gwarancją producenta.
Powiedział , że w tym toku miał awarię Panasa 400 km od swojej siedziby-zadzwonił do centrali Panasa , a oni skierowali tam lokalnego instalatora.
To mnie zdziwiło- bo myślałem , że gwarantem robocizny (a podzespoły producent) jest jednak sprzedający instalator.
Nie wiem czy to standard, czy indywidualna akcja.
Pzdr

Fugaz
31-12-2018, 12:36
Bobrow - jeśli chodzi o cenę to ja mam jeszcze ciekawą ofertę z Sasmunga - 9kW (praca do -25) w kompaktowej obudowie z nierdzewki + grzałka CO6kW+wspomagająca grzałka CWU2kW + zasobnik 200 z nierdzewki+wszystkie sraty taty. Montaż uruchomienie z Vatem 21 tys. (gwaranca 3 lata na pompę 5 na sprężarkę)
Ten LG co masz w ofercie to już ten nowy na R32 - bo on ma ciekawe parametry - jest spora cenowa różnica między 9kW a 7kW

bobrow
31-12-2018, 12:38
Na Alle... znalazłem jeszcze Samsunga 9kW za 12 800pln ( netto czy brutto ?).Chyba mój instalator z tym nie pracuje.
Napiszę do gościa o ofertę.Obawiam się jednak o parametry (głównie moc przy najniższych temp).
Zobaczymy

toommm
31-12-2018, 12:38
Jeszcze jedno- dzisiaj rozmawiałem z moim instalatorem i pytałem jak to jest z gwarancją producenta.
Powiedział , że w tym toku miał awarię Panasa 400 km od swojej siedziby-zadzwonił do centrali Panasa , a oni skierowali tam lokalnego instalatora.
To mnie zdziwiło- bo myślałem , że gwarantem robocizny (a podzespoły producent) jest jednak sprzedający instalator.
Nie wiem czy to standard, czy indywidualna akcja.
Pzdr

Na pewno indywidualna sprawa , bo jak jeden skasował za instalację i wziął serwis na swoje barki a któś inny będzie podjezdzał bo np. filtr przytkany ?? No chyba że usługa dobrze opłacana :)

bobrow
31-12-2018, 12:44
Na pewno indywidualna sprawa , bo jak jeden skasował za instalację i wziął serwis na swoje barki a któś inny będzie podjezdzał bo np. filtr przytkany ?? No chyba że usługa dobrze opłacana :)

Przypuszczam ,że "systemowa" sprawa-może jakaś typowa awaria któregoś z podzespołów (wadliwa partia,czy coś takiego)

kaszpir007
31-12-2018, 12:59
Dodam jeszcze , że w podanym przykładzie można mieć jeszcze mniejsze koszty ( dla „odważnych”)
PC+Zas 300 l stalowy+Euroster+glikol
Razem powinno wyjść ok 21 000 pln brutto 8%vat ( trzeba tylko trafić na niepazernego instalatora...)
Więc PC P/W nadal okazuje się być w dobrej cenie i to bez CRO...
Można ?

Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.
Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

Można ? Można ...

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

toommm
31-12-2018, 13:07
ostatnie kilka stron to ceny podawane oscylują w granicach 20-22 k brutto - to powiedzcie panowie co to jest jak co jakiś czas ktoś puszcza temat o dobór PC wraz podaje wyceny i wsio 28-35 k brutto i multum pod tym ohów i ahów że tanioo , tanioo

kaszpir007
31-12-2018, 13:13
ostatnie kilka stron to ceny podawane oscylują w granicach 20-22 k brutto - to powiedzcie panowie co to jest jak co jakiś czas ktoś puszcza temat o dobór PC wraz podaje wyceny i wsio 28-35 k brutto i multum pod tym ohów i ahów że tanioo , tanioo

Ja jak pisałem mogłem mieć identyczną klimę z montażem za 4000zł a mogłem mieć za 2500zł.
Poszukałem i miałem 1400zł taniej (musiałem dopłacić 100zł , bo przez 2 ściany się przebijali i wiecej materiału poszło).

A pompą miałem ofertę do CNC za chyba 22 czy 23 tys ? Lokalnie poszukałem i było taniej ...

Najważniejsze jest wiedzieć co sie chce , aby nie wcisnęli jakis niepotrzebnych elementów bo to wszystko kosztuje i nie mało oraz prosić o rozpiskę co ile kosztuje i na jakich elementach , bo może być niby taka sama wycena , ale jedna wszystko na rurach PP i jakieś chińskie podzespoły a inna może być na rurach stalowych i na markowych podzespołach .
Cena ważna , ale ważne co zawiera ta cena :)

To tak jak budową domu. Tak też zależnie od zaangażowania można mieć różne ceny robocizny i materiałów ...

bobrow
31-12-2018, 13:24
Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.
Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

Można ? Można ...

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

Mamy wspólny mianownik-cena ok 20 000pln brutto za komplet PC P/W.
A to czy wybierasz mono,czy split w porównywalnej cenie-to już sprawa indywidualna...
Oczywiście trzeba trochę ruszyć cztery litery i poszperać w sieci.

Fugaz
31-12-2018, 13:39
Odnosnie cen. To split lg 9kw mam w ofercie za 21 brutto tylko zbiornik cwu taki nie z nierdzewki. Mam tez oferte zubadana za 30 tys 7,5 kW i kilka innych jak nibe, buderus,daikin,stiebel i inni . Spokojnie cos moge skompletowac w przedziale 20-30 tys. Rozbierznosc mocy w ofertach 6 kW do 12 kW jedni daja bufor inni nie daja, tez rozne zbiorniki cwu.

JTKirk
31-12-2018, 13:39
Jedna uwaga.

300L dobra nierdzewka to raczej 4 000 pln w górę.

to zależy co kto konkretnie wybierze. przykładowy cennik
https://www.chelchowski.pl/cennik
4000 będzie mało, mimo, że ceny w ostatnich latach poszły na dół.

bobrow
31-12-2018, 13:54
Odnośnie moich "poszukiwań" -sprawdziłem tego mono 9kW Szajsunga ,niestety ma za małą moc i słabe COP.
Dla moich potrzeb jest za słaby (spadek mocy i COP-y) -jedyna jego zaleta ,to cena części zamiennych.Napisałem do gościa z Alle-jak przyśle ofertę to jeszcze poproszę o 12kW (przy -15st/45st ma 8,1kW COP=1,62 -Panas T-cap ma COP=2,09 i pełną moc 9kW , natomiast Szajsung dla wyższych temp nie podaje parametrów)
Jeszcze zastanawiam się nad nagrzewnicami -wtedy musiałbym kupić wersję HT mono (już mam ofertę-16 800pln netto z uruchomieniem "wspólnym").
Nagrzewnice pasowałyby ,ponieważ grzejniki będą zawsze jakoś narażone na "nieuwagę" i instalacja może być przypadkowo uszkodzona.
Jedynie co mnie gryzie to temperatury wody do takich nagrzewnic-będę się kontaktował z dostawcami ,zobaczymy co i jak (z tego co wstępnie wyczytałem to trzeba ok 60-70st ,ale przy większej powierzchni zapewne będą niższe temp)
Na grzejnikach KG będę miał 40-50st , wtedy COP-y są rozsądne.Ale np 60st przy -15st to będzie lipton COP...

bobrow
31-12-2018, 14:00
Odnosnie cen. To split lg 9kw mam w ofercie za 21 brutto tylko zbiornik cwu taki nie z nierdzewki. Mam tez oferte zubadana za 30 tys 7,5 kW i kilka innych jak nibe, buderus,daikin,stiebel i inni . Spokojnie cos moge skompletowac w przedziale 20-30 tys. Rozbierznosc mocy w ofertach 6 kW do 12 kW jedni daja bufor inni nie daja, tez rozne zbiorniki cwu.

W tej samej kasie co LG możesz mieć monobloka Panasa z "bezpieczną" CWU. Zyskujesz lepsze COP-y i moc oraz nie masz przeglądów pod CRO. Do tego nie ryzujesz "niekompetentnego" instalatora-aby prawidłowo uruchomić splita zawodnik musi być dokładny w montażu rur freonowych oraz wypompowaniu powietrza z systemu (musi być najpierw próżnia).Ciała obce w instalacji też mogą się znaleźć przez "nieuwagę".
Temat ogólnie znany : brak rąk do pracy , częsta rotacja pracowników,słabe kwalifikacje...Samo życie...

toommm
31-12-2018, 14:43
Panowie tak czy siak ceny tych naszych zabawek spadły i to mocno ... wieść o tym zawitała i tu ,, choć bardzo FM się broniło .. oby posiadaczy czystych "kotłowni" było więcej czego sobie i Wam życzę :)

Szczęśliwego Nowego Roku 2019

oberwatorPC
31-12-2018, 15:15
Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.
Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

Można ? Można ...

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

Cieszysz się, że za pompę, która była w wyprzedaży za 8000 zł zapłaciłeś 20.000zł ? Jest powód do dumy. Spójrz na parametry nowego LG monobloka . Dlaczego pompy o najlepszych parametrach to monobloki ?

kaszpir007
31-12-2018, 15:48
Cieszysz się, że za pompę, która była w wyprzedaży za 8000 zł zapłaciłeś 20.000zł ? Jest powód do dumy. Spójrz na parametry nowego LG monobloka . Dlaczego pompy o najlepszych parametrach to monobloki ?

Jak tak tanie to trzeba było brać całego Tira i byś został normalnie milionerem , zapewne T-CAPy z tego samego źródła po 8500zł ...

Jakbyś wiedział to poza pompą są potrzebne też inne rzeczy i za darmo one nie są , tak samo jak robocizna ..

Wiem że dla Ciebie tylko Panasonic się liczy a zapewne inni producenci to za darmo pompy lub za bezcen sprzedają :lol2:

bobrow
31-12-2018, 15:58
Przeglądałem jeszcze inne oferty na Alle... -wśród monobloków najniższe ceny mają (tradycyjnie już...) :
Lg, Panas i Samsung.
Reszta to już przepaść cenowa...

Fugaz
31-12-2018, 16:22
Ciekawe co jest tego powodem? Czy jakosc tych 3 producentow czy moze tyle tego sprzedaja i udzielili tylu firmom autoryzacji ze sie zabijaja cenami. Jesli chodzi o monoblok to moim faworytem jest lg 7kW na czynniku r32 cena brutto 15 tys.

bobrow
31-12-2018, 16:31
Ciekawe co jest tego powodem? Czy jakosc tych 3 producentow czy moze tyle tego sprzedaja i udzielili tylu firmom autoryzacji ze sie zabijaja cenami. Jesli chodzi o monoblok to moim faworytem jest lg 7kW na czynniku r32 cena brutto 15 tys.

To były zawsze niedrogie marki- tylko Panas odbił ( bardziej to niektórym odbiło:lol2:) z cenami.
Tylko należy uczciwie porównywać różne oferty- najlepiej tylko PC z montażem.

bobrow
31-12-2018, 16:44
A- teraz wszystko zrozumiałem.
Panas miał podrożeć co by ludziska uwierzyli , że to dobry sprzęt ...
Zaiste- szatańsko chytry plan ...

Varme- dane Panasa do -15 st są w każdym podstawowym katalogu ( u innych np LG i Samsung czy Mitsu- trzeba wydłubywać z DTR)

bobrow
31-12-2018, 16:48
Varme,
czy masz w swoim Daikinie licznik godz pracy- ile motogodzin przepracowała Twoja sprężarka i przez jaki okres ?
Pzdr

bobrow
31-12-2018, 16:56
Varme- bardzo bym chciał , aby panasowa sprężareczka była po 150 bagsów..

bobrow
31-12-2018, 17:02
Prawda też jest taka , że są (lub były do niedawna ) :
-Panasonic największy na świecie producent sprężarek ( poprzez dawne Sanyo)
-LG największy na świecie producent klimatyzatorów
Dlatego mogą ceną konkurować i zapewne nie najgorszą technologią ( produkować na taką skalę buble-no nie wiem , czy tak by długo pociągneli...)
Pzdr

Pytajnick
31-12-2018, 17:02
Kurcze te monoblocki są tak super a jakoś większość instalatorów nie chcą ich montować ? Nie chcą się mniej namęczyć i więcej zarobić ?
Dziwni Ci instalatorzy :lol2:

Myślę że chyba jednak jakiś jest powód że jakoś instalatorzy nie chcą tego montować i sprzedawać ...
Powód jest - coraz bardziej świadomy inwestor. Przy montażu splita można się bardziej wykazać pracą, ilością narzędzi, można poopowiadać o kursach na które się chodziło, uprawnieniach itp. Przy monobloku to już nie bardzo... Instalator z papierami przychodzi na gotowe robić pierwszy rozruch, bo tego wymaga producent by dać gwarancję. Koszt obecnie 500-1000pln w zależności od producenta.

Kiedyś mój znajomy, jak zrobił instalację w miedzi przy pomocy cyny i palnika, to brał kasę że hohoho. Teraz wszystko robi na zaciski i cena..spadła że hohoho, bo robi o wiele szybciej, bez wysiłku i mu głupio brać kasę jak kiedyś. Dodatkowo - takich instalatorów jak on też jest dużo więcej niż kiedyś.

PC z ekskluzywnej bryki staje się maszyną dostępną dla wszystkich. Co prawda, niektórzy jeszcze nie otrzeźwieli i wołają sobie 28-31 tysięcy za PC 5,5-7KW z montażem ale jest już to głos wołającego na puszczy :D

Przypomnę też, że jeden taki , nazywający wszystkich innych ciemnogrodem, obecnie na jakimś długim banie fachowiec od pomp zapowiadał "będzie tylko drożej" :no:

bobrow
31-12-2018, 17:06
Ostatnio tylko patrze co "experty" pisali i pisza :)
Trzeba moze zaufac tym doswiadczonym co wiedza :)

To poproszę o link do tej ceny- chyba PCobserwator podawał ?
W razie jakby co , będzie gotowy namiar- podobno cena katalogowa u Panasa Europa to coś ok 1000$ (150$ to przepaść) za sprężarkę do mojego T-capa.
Pzdr

Fugaz
31-12-2018, 17:09
Moje doświadczenie jest takie. Wysłałem trochę zapytań i ci którzy oddzwonili, mieli sporo instalacji i dość fajnie byli w stanie na każde pytanie odpowiedzieć - wysłali najdroższe oferty. Ta części, która nie dzwoniła tylko słali oferty to były zdecydowanie niższe.

bobrow
31-12-2018, 17:14
Moje doświadczenie jest takie. Wysłałem trochę zapytań i ci którzy oddzwonili, mieli sporo instalacji i dość fajnie byli w stanie na każde pytanie odpowiedzieć - wysłali najdroższe oferty. Ta części, która nie dzwoniła tylko słali oferty to były zdecydowanie niższe.

To znaczy , że ci tańsi są tak zarobieni , że nie mają czasu na dogłaskanie klienta ?
Być może- tak jak pisałem, trzeba ruszyć swoje szanowne „ cztery litery” i zapracować na konkretną cenę- sama nie przyjdzie...
Tak mam zawsze i prawie ze wszystkim...
Może inni mają mniej pod górkę niż ja (szczęście czy jaki grzyb ?)
Pzdr

oberwatorPC
31-12-2018, 17:16
Wiesz ja sie nie znam... pomimo o tego ze tu od naganiaczy po instalatorow, handlarzy etc. mnie nazywano czy tam wyzywano to jestem
tylko uzytkownikiem PC i to z bardzo krotkim stazem.
Ostatnio tylko patrze co "experty" pisali i pisza :)
Trzeba moze zaufac tym doswiadczonym co wiedza :)

Tutaj masz:

https://www.alibaba.com/product-detail/Original-new-24000BTU-R410-rotary-panasonic_60667993869.html?spm=a2700.7724838.20171 15.195.4bfc5e39xkfwTc

oberwatorPC
31-12-2018, 17:34
Chcesz potwierdzenia od naganiaczy? Dla mnie proste liderzy w branży NIbe, Viessmann, Dimplex, IVT, Alpha ich topowe pompy powietrzne to monobloki dlaczego?

ferrit
31-12-2018, 17:41
Kto z Was ma uruchomioną cyrkulację cwu przy PC ? Proszę o opinie.

Tomaszs131
31-12-2018, 17:45
Ja mam w domu cyrkulację, co chciałbyś wiedzieć? W moim przypadku nie żałuję że ją mam.
Oczywiście najważniejszym aspektem jest posadowienia rur cyrkulacji na pierwszej warstwie styro, zdała od zimnej wody, kolejna rzeczą jest jej możliwość czasowego załączania. Czy to po przez (jak to u mnie jest) włącznikach czasowymi lub fotokomórkami w łazienkach. Taka regulacja załączaniem się cyrkulacji uniemożliwi szybkie wychładzania się zbiornika CWU.
Pozostaje jeszcze sterowanie cyrkulacją po przez sterownik pompy ciepła. Niestety do mnie to nie przemawia.

Fugaz
31-12-2018, 17:54
Varme ja mogę tylko spekulować z racji tego, że muszą wszystko upchać w obudowie, która stoi na dworze - to dbają o docieplenie/izolacje a co się z tym wiąże są chyba cichsze. Składają i napełniają gaz w fabryce więc muszą zadbać o większa dokładność montażu. A czy rzeczywiście są lepsze to już chyba może się wypowiedzieć jakiś montażysta, który ma porównanie.

ferrit
31-12-2018, 18:06
Ja od czasu jak mieszkam 5,5 roku nie miałem podłączonej cyrkulacji. Przygotowana była. Teraz ją podłączyłem. Najpierw opiszę jak u mnie działa grzanie cwu. Ja grzeję 1x dobę od 1:00 do z reguły 3:00 do temp 43'c (zimą). Latem od 4:00 do 5:00. Mam zasobnik 400L. Takie grzanie wystarcza mi na całą dobę bez dogrzewania. Krany mam tak: kuchnia nad zasobnikiem cwu, wc 6m, łazienka z wanna i prysznicem 9m (dalej od wc o 3m). Oczywiście chcąc miec ciepłą wodę w wc lub łazience spuszczałem zimną wodę. Szacuję, że 3..4x na dobę. Zużycie wody 15m3/miesiąc przy 4 osobach. Byłem z tego zadowolony.
Teraz uruchomiłem cyrkulację. Pompa 25/4. Czas potrzebny do doprowadzenia ciepłej wody do łazienki to 40 sek. Mam sterownik, który widzę, że 3x w ciągu dnia właczył pompę cyrkulacji (sterownik sprawdza temp wychłodzenia rury na wyjściu z zasownika cwu. Jak sterownik zauważa nagły wzrost temp to włącza pompę. Nie mam uwag na razie do tego). Chłodna woda z rury cyrkulacyjnej wpada do zasobnika cwu w środku jego wysokości. Mam wrażenie, że woda w zasobniku się szybciej wychładza. Szybciej zwrócona chłodna woda pojawi się na górze zasobnika. Czy nie lepiej byloby ją wpuszczać na dół zasobnika, wejściem zimnej wody ?

oberwatorPC
31-12-2018, 18:21
Bo splity są prostsze i tańsze w produkcji jak się ma całe zaplecze do produkcji klimatyzatorów.

bobrow
31-12-2018, 18:22
Kubson- tylko małe pytanko :
to masz klimę Sanyo nie split ?

Co do Panasa - to tak sobie pomyślałem , że jeśli mają ogromne doświadzczenie w produkcji sprężarek rotacyjnych- to reszta powinna być już łatwiejsza...
Prawda jest taka :
w tej samej cenie LG , Panas czy Mitsu - oczywiście wybieram Mitsu.
Tylko problem polega na nieprawidłowym porównaniu lub kontakcie z wygórowaną ofertą na Panasa...
To nie prawda , że Panas przesadnie podrożał- to tylko gra rynkowa instalatorów ( co pokazują ceny z Alle i ofert moich i kolegów z FM)

bobrow
31-12-2018, 19:03
Nie wiem. Na zewnątrz jednostka ze śmigłami i w środku też jednostka. Służy do chłodzenie powietrza. Tyle napiszę. Nic więcej nie wiem. :D

Ale to jest -chyba split ( bo jednostka zewn+wewn )?

Kol Kubson- to bardzo miło z Twojej strony, że doceniasz te moje wypociny i eksperymenty , ale jest mi trochę głupio...
Nie chciałbym , aby Twoje „lobbowanie” za mną nie umiejszało „zasług” tylu innych forumowiczów ( nawet tych bardziej krewkich- charakter charakterem , a argumenty argumentami...)
Idziemy do sąsiadów na porządną DOMÓWKĘ !
Życzę wszystkim wszelkiego dobra naj (i kupę szczęścia, jak już było piasne o Titanicu...)
oraz
Szampańskiej Zabawy ,
Ponieważ...
424008

agb
31-12-2018, 19:40
Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.
Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

Można ? Można ...

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

Tyle, że T-CAP ma faktycznie 9kW, które u Ciebie występuje tylko w nazwie PC...

Fugaz
31-12-2018, 23:41
Temat tcapa juz byl poruszany. Podobno tam pracuje duzo wieksza sprezarka z wiekszego modelu okrojona softem i dlatego ma takie parametry.

Tomaszs131
01-01-2019, 00:00
Zgadza się, sprężarka bez kagańca w postaci softu ma dosyć dużą moc- 16 KW.

ferrit
01-01-2019, 09:05
Tomasz131 post #29234 opisałem swoją cyrkulację.
Pompa 25/4 ma przepływ średnio 50L/min. W rurze ciepłej wody o średnicy zewn 22 mm i długości 9 m znajduje się 2,8L wody. Aby przepchnąć te 2,8L wody do zasobnika pompa obiegowa powinna się włączyć na 4s. Przyjmując, że są opory instalacji, to powiedzmy 10s. Teoretycznie pompa pracując 40s przepycha - inaczej wpuszcza do zasobnika ok 30L chłodnej wody przez wlot cyrkulacji na środku wysokości i przez to mamy chłodną wodę. Nawet mając zasobnik 400L to 3x wlanie chłodnej wody spowoduje dodatkowy napływ ok 100L (25% chłodnej wody). Myślę, że lepiej jest ją wpuszczać na dole zasobnika - wlotem zimnej wody.

milsa666
01-01-2019, 10:53
Ale jak Ty to liczysz. Przecież jak przepompujesz jedną objętość cyrkulacji to wpuscisz zimną, ale potem przez resztę czasu np 30s wpuszczasz ciepłą i wraca przez cyrkulację też ciepła.

Tomaszs131
01-01-2019, 10:54
ferit może i masz rację podpięcie cyrkulacji od doły zasobnika miało by sens. Nie jestem pewny czy ktoś z forumowiczów wcielił takie rozwiązanie w życie. Gdyby tak było wiele wątpliwości zostało by rozwiane. U mnie cykl załączania się pompki cyrkulacyjnej trwa 100 sek.
Dla rozwiania wątpliwości dobrze byłoby by w tej materii wypowiedział się hydraulik lub np. asolt.

Zigobar
01-01-2019, 11:02
Temat tcapa juz byl poruszany. Podobno tam pracuje duzo wieksza sprezarka z wiekszego modelu okrojona softem i dlatego ma takie parametry.
Temat modelu T-CAP jest wałkowany (i końca tegoż wałkowania nie widać) od chwili, gdy ten model się pojawił. Nawet typ sprężarki (można go znaleźć w dokumentacji) był tutaj podawany wielokrotnie.
Nie wiem dlaczego akurat ten model wzbudza u niektórych jakieś niezdrowe emocje, skoro również u innych producentów można znaleźć invertery o różnych mocach, bazujące na jednym modelu sprężarki.

Kaizen
01-01-2019, 11:15
ferit może i masz rację podpięcie cyrkulacji od doły zasobnika miało by sens.

Nie ma sensu, bo miesza całą zawartość zasobnika. A woda wracająca (poza pierwszą partią po odpaleniu) jest niewiele chłodniejsza od wychodzącej nawet, jak ktoś położył rury na chudziaku.

Fugaz
01-01-2019, 11:26
Może dlatego że na tym forum jest Panasonic mocno lobbowany, a niektórzy pokazali, że to nie do końca super pompa tylko zwykła manipulacja. Wybor nalezy do klienta.

ferrit
01-01-2019, 11:43
Nie ma sensu, bo miesza całą zawartość zasobnika. A woda wracająca (poza pierwszą partią po odpaleniu) jest niewiele chłodniejsza od wychodzącej nawet, jak ktoś położył rury na chudziaku.

A jednak pod wieczór woda jest zdecydowanie chłodniejsza. Mam rejestracje temp w wybranych miejscach instalacji i wykresy na www więc widzę jak to jest. Bez cyrkulacji starczała aż do wieczora. Na początek zmniejszyłem czas pracy pompy cyrkulacyjnej.

Kaizen
01-01-2019, 11:47
A jednak pod wieczór woda jest zdecydowanie chłodniejsza. Mam rejestracje temp w wybranych miejscach instalacji i wykresy na www więc widzę jak to jest. Bez cyrkulacji starczała aż do wieczora. Na początek zmniejszyłem czas pracy pompy cyrkulacyjnej.

I tak w cyrkulacji masz ponad 20*, a na dole zasobnika poniżej 10. I mieszasz całość strumieniem. Przy małej pompie i cyrkulacji podpiętej wyżej nie mieszasz zimnej wody z dołu zasobnika.

bobrow
01-01-2019, 12:04
Panowie -małe sprostowanie,
Panas 9 kW i 12 kW mają te same sprężarki, 16kW ma inny model.
Wielu producentów robi podobnie, szczerze powiedziawszy dziwi mnie zarzut o to-co to za różnica jaki procent komponentów urządzenia jest wspólny dla kilku typoszeregów ?
Wg mnie jednym najważniejszych kryteriów wyboru jest zgodność deklarowanych parametrów- w tym miejscu jest największa „siła” Panasa.W katalogu są podane parametry-a my użytkownicy je pozytywnie zweryfikowaliśmy.Również dane z certyfikowanych badawczych jednostek międzynarodowych potwierdzają te parametry.
Jeszcze nikt nie jest skazany na Panasa-jest tylu innych producentów , trzeba sobie tylko odpowiedzieć z jakiego powodu wybrałem daną PC.No i tu zaczynają się schody...
Pzdr

bobrow
01-01-2019, 12:31
Witam kolegę w nowym roku,

No to co wracamy? COP-y sropy. Pamiętasz.

Żartowałem. :bye:

Hej,hej
zdrówka i szczęścia w Nowym Roku,
znasz sprawę „tabelek”- wg tego najłatwiej można porównać i dobrać PC.
Reszta to indywidalne preferencje wyboru...
Pzdr

JTKirk
01-01-2019, 12:58
Może dlatego że na tym forum jest Panasonic mocno lobbowany, a niektórzy pokazali, że to nie do końca super pompa tylko zwykła manipulacja. Wybor nalezy do klienta.

Przesada. Zbyt daleko idące wnioski są tutaj wyciągane, a potem powielane przez osoby nieznające faktów.
Kilka lat temu, P miał bardzo dobrą ofertą dla domów jednorodzinnych. (to uproszczenie - chodzi o oferowany przedział mocowy, który wtedy najczęściej był wybierany, dla domów budowanych wg wtedy obowiązujących WT)
Starsi forumowicze mogą przypomnieć, jakie były wtedy ceny. Zdaniem wielu, to był najlepszy stosunek jakości do ceny - stąd jest tutaj teraz wielu zadowolonych użytkowników, którzy polecają produkt który kupili w dobrej cenie i z którego są zadowoleni. Ktoś się dziwi, że ci zadowoleni polecają to co użytkują?!? Widać, że niektóre osoby strasznie to uwiera....
Skoro teraz są inne ceny, to i całą "analizę opłacalności ekonomicznej zakupu" należy przeprowadzić z uwzględnieniem aktualnych cen i pozostałych parametrów które są brane pod uwagę. Tylko tyle i aż tyle.

bobrow
01-01-2019, 13:48
Varme- jeszcze sprostuję,
napisałem o podanych i potwierdzonych parametrach Panasa nie dlatego , że inni nie podają lub kłamią.
Chodziło o to , że te parametry są takie same lub nie kiedy lepsze od parametrów producentów z najwyżaszej półki ( patrz dane Bafy).
Czytałem tu różne opinie na temat Panasa- większość z nich nie odnosi się do danych technicznych.
Tak jak JTKirk pisał- Panas ze swoimi parametrami i ceną mocno wbił się w rynek , ale czy to jest najważniejszy powód by nie wybrać tego sprzętu ?
Pzdr

oberwatorPC
01-01-2019, 13:48
Drogi expercie jak szkoda slow to nie pisz... i wrzuc do ignorowanych.
Odpisalem na post kolegi bobrow. A odnosnie jakosci i cen P przytoczylem tylko opinie innego experta.
Wiec nie wiem kto tu jest spiety.:lol2:

a wiedzac zawsze o co chodzi chyba przegapiles

A kto się ma za eksperta? Widzisz na końcu zdania dlaczego monobloki znak zapytania ? Jeśli tak odpowiedz dlaczego tak jest. A ceny sprężarek wysłałem Ci wcześniej więc w czym problem? Przytaczam tylko fakty a nie swoją opinię.

ferrit
01-01-2019, 13:55
I tak w cyrkulacji masz ponad 20*, a na dole zasobnika poniżej 10. I mieszasz całość strumieniem. Przy małej pompie i cyrkulacji podpiętej wyżej nie mieszasz zimnej wody z dołu zasobnika.

Chodzimi oto, że podając powrót z cyrkulacji na dole powoduję, że póżniej ona mi podejdzie na górę zasobnika. Podawana na środku zasobnika wcześniej mi podchodzi. Ja grzeje 1x dobę.

_John
01-01-2019, 14:10
Mitsubishi robi cos podobnego w swoich PC jak dobrze pamietam.

Mitusbishi ma trochę inne podejście.
Robią dodatkowy wtrysk par mokrych do kompresora, dzięki czemu pompa daje radę w niskich temperaturach.
U nich moce kompresorów wzrastają wraz z mocami jednostek.
Są to raczej małe sprężarki.
Za to najdroższe na rynku.
Przykładowo do modeli 5 kW nowy kompresor 700 EUR, do modelu 8,5 kW 1100 EUR itd...
Do tego Mitsubishi to trochę inne podejście do konstrukcji układu chłodniczego.
Duże napełnienia czynnikiem chłodniczym - dla 8 KW jest to już 2,5 kg
A do tego trzeba mieć jeszcze olej, którego cena jest kosmiczna.

W skrócie - najgorszym co może się Wam przytrafić, to instalator który sprzeda Mitsubishi i nieumiejętnie połączy ją z instalacją w domu.
Naprawa tego urządzenia to są grube pieniądze.
Wymiana kompresora w przypadku gdy serwisant kupuje kompresor i olej tylko do załatwienia jednej takiej roboty to kwota rzędu połowy nowego urządzenia.

Dlatego nie gloryfikował bym tych zaawansowanych japońskich konstrukcji.
Owszem, jeśli prawidłowo dobrane i zamontowane to się praktycznie nie psują.

Pompa ciepła w postaci prostego (tak naprawdę przerobionego klimatyzatora) to duża zaleta.
Produkcja masowa sprawia, że części są dostępne z półki i można się posłużyć zamiennikami.
To wszystko sprawia, że masz pod ręką więcej specjalistów i bardziej konkurencyjną cenę.

Przy dzisiejszej jakości sprzętu jaki wyjeżdża z fabryki.
Nie wybierał bym pompy na zasadzie zaawansowania technologicznego i ułamków procentów sprawności jakie różnią te systemy.
Wszystkie te urządzenia działają na tej samej zasadzie - wykorzystują ciepło przemiany fazowej TEGO SAMEGO czynnika chłodniczego..
To technologia znana od tak dawna, że różnice między tymi urządzeniami są marginalne.

Zdecydowanie, kluczem dzisiaj jest jakość doboru i montażu.
Solidny instalator na miejscu to podstawa.
Dobrze dobrana najtańsza pompa ciepła, będzie lepszą inwestycją niż źle zamontowany produkt z górnej półki.

bobrow
01-01-2019, 14:18
A kto się ma za eksperta? Widzisz na końcu zdania dlaczego monobloki znak zapytania ? Jeśli tak odpowiedz dlaczego tak jest. A ceny sprężarek wysłałem Ci wcześniej więc w czym problem? Przytaczam tylko fakty a nie swoją opinię.

Sprawdziłem te ceny- moja sprężarka w T-capie 9 kW F to 5JD420XBA22 i niestety nie kosztuje 150bugsików tylko np :
-1000$
-490£ Ebay
Podałeś inny model sprężarki- nie wiem do jakiego urządzenia...
Ale raczej chodziło i inną „ szpileczkę”- takie to byle jakie i tanio produkowane , a tylko u nas promuje się te produkty jako topowe...
Naprawdę wolę Twoją wersję ceny...
Pzdr

Kaizen
01-01-2019, 14:31
Chodzimi oto, że podając powrót z cyrkulacji na dole powoduję, że póżniej ona mi podejdzie na górę zasobnika. Podawana na środku zasobnika wcześniej mi podchodzi. Ja grzeje 1x dobę.

Podając na dole wodę cieplejszą, niż jest na dnie zasobnika powodujesz ruch tej wody. Na dwa sposoby - prądem wody i tym, że cieplejsza, z powrotu cyrkulacji, jest lżejsza i uniesie się. Takie wzburzenie wody wymiesza całą zawartość.
Jak powrót dasz wyżej i powrót jest chłodniejszy, niż woda na tym poziomie, to co najwyżej opadnie - ale nie ruszy wody, która jest gorąca powyżej. Zwłaszcza, że krociec powrotu cyrkulacji jest odpowiednio skierowany wewnątrz zasobnika.

bobrow
01-01-2019, 15:16
Witam,
odnośnie cyrkulacji CWU mam powrót podpięty „przepisowo” tj w połowie zasobnika.
Odnośnie sterowania pompą cyrkulacji , to ćwiczyłem różne warianty (np tylko czasowe sterowanie , z kontrolą temp z przylgowego termostatu , itp).
Ostatecznie mam tak :
-w dniach roboczych od godz 6.45 do 7.20 mam włączoną obiegówkę z przekaźnika czasowego
-w pozostałych sytuacjach mam przyciski bezprzewodowe działające na impuls przez ok 3 min
Drugi wariant skonstruowałem w oparciu o bezprzewodowy dzwonek i dwa piloty (wyglądają jak mniejsze włączniki światła)-wyciąłem głośnik , a w to miejsce wsadziłem transoptor , tranzystor , parę rezystorków , przekaźnik 5 VDC oraz przekaźnik czasowy.Wszystkie części kosztowały coś 200 pln ( sam dzwonek na Alle... coś 30 pln).
Ten system jest dla nas niekłopotliwy - kiedy np żona potrzebuje gorącej wody ( pomimo zmywarki- czasem trzeba jednak jakiś gar umyć) to wciska przycisk i szykuje się do „akcji” kszątając się po kuchni- a w tym czasie już dopływa gorąca woda.
Przed wieczorną kąpielą wystarczy , że ktoś pierwszy wciśnie guzik lub wciśnie i zacznie myć zęby , to w tym czasie woda do gorącej kąpieli już będzie...
W ciągu dnia woda po np toalecie jest ciepła (tzn nie jest to typowa zimna „ kranówa”)
Niekontrolowana cyrkulacja potrafi naprawdę zwiększać zużycie na CWU- u mnie to było ok 50%.
Korzystamy z tego rozwiązania już ponad trzy lata.
Pzdr

ferrit
01-01-2019, 16:18
bobrow napisz jeszcze jak grzejesz wodę cwu ?

bobrow
01-01-2019, 16:44
bobrow napisz jeszcze jak grzejesz wodę cwu ?

Zapomniałem jeszcze o małym patenciku na CWU-otóż mam założony termostat z kapilarą ok 1/4 wys od góry w zas CWU.
Układ działa tak ,że PC jest wyłączona w T1 do momentu zadziałania w/w termostatu-czyli CWU włączy się dopiero jak jej słup się zmniejszy odpowiednio w zasobniku (czujnik od PC jest wsadzony ok połowy zas CWU).
Przekaźnik czasowy rozłącza ten układ w T2-czyli jeśli np o godz 12.00 PC powinna się włączyć z czujnika ze środka zas CWU ,a ja mam jeszcze 47st w górnej części , to tryb CWU włączy się dopiero o godz 13 w T2 (o ile nie zadziała termostat powyżej).
Kiedy jest tryb CO -to układ ten nie funkcjonuje ,czyli działa tylko latem i w okresach przejściowych.
Podsumowując :
-CWU nie wyłączam w PC ,
-zawsze mam ciepłą wodę , kontroluję tylko słup gorącej wody w zasobniku.
Grzeję do 46st ,+dwa K dopiero wyłącza się tryb CWU-kolejny cykl przy spadku o 8K (czyli poniżej 38st)
Pzdr

ferrit
01-01-2019, 17:28
bobrow grzanie cwu do 46+2'c starcza ci wraz z cyrkulacją na całą dobę ? Grzejesz tylko w T2 ? W jakich godzinach ?

milsa666
01-01-2019, 17:36
...W skrócie - najgorszym co może się Wam przytrafić, to instalator który sprzeda Mitsubishi i nieumiejętnie połączy ją z instalacją w domu...


Rozwiń proszę tą myśl. Mi się chyba trafił instalator z "średnią wiedzą o PC. Co można spiep...yć przy połączeniu pompy z instalacją hydrauliczą domu i jak takie spiep....enie może wpływać na żywotność urządzenia?

bobrow
01-01-2019, 17:38
bobrow grzanie cwu do 46+2'c starcza ci wraz z cyrkulacją na całą dobę ? Grzejesz tylko w T2 ? W jakich godzinach ?

Nie , nie grzeję tylko T2- grzeję na ile to możliwe w T2, czasem się udaje- a czasem nie.Grzeję CWU bez „kagańca”-steruję tylko ilością (dokładnie wysokością) ciepłej wody w zasobniku.
Nie wiem ile razy włącza się dziennie tryb CWU- po prostu zawsze ile potrzeba.

ferrit
01-01-2019, 17:54
Dotychczasowe moje grzanie było wyliczone tak, że grzeję 1x w nocy w T2 do 43'c zasobnik 400L i to mi wystarczało na całą dobę. Bez cyrkulacji. Podłączyłem cyrkulację aby zobaczyć co to zmieni.

krystus25
01-01-2019, 18:55
Witam

Odrazu pisze ze jestem nowy więc możecie być wyrozumiali.
mam kilka pytan i jeżeli ktoś ma 10 min żeby odpisać będę wdzięczny.

Zastanawiam sie nad pompa ciepła taka co sie insyaluje na zewnątrz. nie żadna gruntowna.
Nowy dom o powierzchni 230m2 (dom z mieszkalnym podaszem)
Jeszcze nie mam pieca i zastanawiam sie czy kupic sama pompe i do niej zbiornik okolo 300l moje pytanie jest takie czy musze kupowac dodarkowy piec czy sama pompa da rade ? ile najlpiej kw ? jaka jest najlepsza.
Najbardziej obawiam sie w zime np ja bedzie z -30.
Instalacja jest przygorowana pod piec ale teraz sie zastanwiam czy dalo by rade zmienić i czy sie oplaca . pieca jeszcze nie kupilem.
W domu rozłożona jest podlogowka i grzejniki.

gogush
01-01-2019, 19:05
[..]
Drugi wariant skonstruowałem w oparciu o bezprzewodowy dzwonek i dwa piloty (wyglądają jak mniejsze włączniki światła)-wyciąłem głośnik , a w to miejsce wsadziłem transoptor , tranzystor ,, ......
[..]
Wszystkie części kosztowały coś 200 pln ( sam dzwonek na Alle... coś 30 pln).
Ten system jest dla nas niekłopotliwy
[..]



Bardzo szanuje osoby które chcą same rozwiązywac problemy (naprawdę) w tym włączania obiegówki i jedyną zaletą tego rozwiązania jest .... duma z jego realizacji - co jest trudne do przecenienia.
Natomiast jak ktoś nie ma tyle czasu checi itd to sterownik oparty o gradinent temperatury
(czyli jak odkrecisz wode system rozpoznaje roznice temperature i wlacza obiegowki do CWU) kosztuje 196 zł.Do tego jest ustawiana logika (mikroprocesor) ktora mozna sobie ustawić co ile ma sie wlaczac po pierwszym wlaczeniu (np. co 10 min na 3 min i tak przez 30 min) Instalacja prymitywnie prosta bo jest przylgowy czujnik temperatury wiec nie ma ingerencji w istniejaca instalacje - zadnych przyciskow, lacznosci , baterii , transpotorow i pamietania o wlaczeniu przycisku przed skorzystaniem z wody ( u mnie musiałbym mieć 5 szt. tam gdzie mam ciepla wode)
Ten czas spedziłem na uruchomieniu monitoringu na Rasp PI :)

bobrow
01-01-2019, 19:24
Gogusz,
oczywiście zrobiłem to hobbystycznie- myślałem nawet , że będą mi w domu marudzić...
A okazało się , że mam tylko dwa włączniki bezprzewodowe- w kuchni i w łazience na górze , baterie od nowości te same.
A jak odkręcisz wodę z czujnika , to i tak musisz czekać ...
Analizowałem różne warianty sterowania cyrkulacją i zawsze było to w pewien sposób kulawe.
Moim zdaniem 100% przygotowanie będzie tylko z czujników ruchu w całym domu-ale wtedy będzie się woda miszungowała...
U mnie się to sprawdza- oczywiście u innych nie musi...
Pzdr

toommm
01-01-2019, 19:33
Witam

Odrazu pisze ze jestem nowy więc możecie być wyrozumiali.
mam kilka pytan i jeżeli ktoś ma 10 min żeby odpisać będę wdzięczny.

Zastanawiam sie nad pompa ciepła taka co sie insyaluje na zewnątrz. nie żadna gruntowna.
Nowy dom o powierzchni 230m2 (dom z mieszkalnym podaszem)
Jeszcze nie mam pieca i zastanawiam sie czy kupic sama pompe i do niej zbiornik okolo 300l moje pytanie jest takie czy musze kupowac dodarkowy piec czy sama pompa da rade ? ile najlpiej kw ? jaka jest najlepsza.
Najbardziej obawiam sie w zime np ja bedzie z -30.
Instalacja jest przygorowana pod piec ale teraz sie zastanwiam czy dalo by rade zmienić i czy sie oplaca . pieca jeszcze nie kupilem.
W domu rozłożona jest podlogowka i grzejniki.

Witaj Kolego.

Ja nie doradzę tobie jaką kupić , bo nie znam twojego domu , izolacji ,, zapotrzebowania .. ale proponuje bo i tak tej zimy nic nie będziesz instalował
Poczytaj te wątki tu zawarte , zejdzie ze 2 miesiące :) ale warto .. sporo rzeczy się dowiesz , co musisz mieć , co poprawić , jak to ugryść.
, wtedy będziesz wiedział jaką moc potrzebujesz i sam sobie znajdziesz w necie najtaniej a instalatora z okolicy.

gogush
01-01-2019, 19:33
A jak odkręcisz wodę z czujnika , to i tak musisz czekać ...


ok 5-10 sek i to przy pierwszym uzyciu, (zreszta to dziala jak wlacznik) to działa w ten sposob ze jesli ktos raz wlaczy to przez okreslony czas ( u mnie ze wzgledow oszczednowsciowych 30 min ale moze byc do 1,5h) zalacza sie pompka wiec masz wrazenie ze woda jest caly czas ciepla. Zuzycie najczesciej jest rano i wieczorem wiec jesli ktos rano uruchomi (zwykle ja bo najwczesniej wstaje) to pomka zalaczana jest przez kolejne 30 min z interwałami więc jak reszta wstanie to ma cały czas ciepłą wodę.



Moim zdaniem 100% przygotowanie będzie tylko z czujników ruchu w całym domu-ale wtedy będzie się woda miszungowała...


To najmniej ekonomiczne rozwiązanie , wodę najlepiej mieć ciepłą wtedy gdy się ją używa. Budowanie w oparciu o czujniki ruchu (w tym sterowniku o którym pisze można pdołączyć zew. sterowanie np. w oparciu o czujnik ruchu czy włącznik dzwonkowy) powoduje ze caly czas bedzie się kręcić jak napisałes , a widze ze to caałkiem nieźle wychładza wodę w zasobniku.

Mialem kilka rozwiazan m.in. w oparciu wlacznik czasowy , ale nie sprawdza sie przy zmianie harmonogramu (swieta, urlop, wakacje, goscie w domu itd - trzeba bylo zmieniać). Bylem bliski zbudowania cyrkulacji na mikro wlącznikach ale ze względow kosztowych nie kalkulowalo mi sie to. Obecne jest dla mnie idealne a długo szukałem rozwiązania dla siebie.

bobrow
01-01-2019, 19:44
Gogusz
tak jak pisałem - na sztywno od pon do piątku z programatora włącza się cyrkulacja na 30 min na czas porannej toalety ( od 6.45)
Potem od impulsu na 3 min- nawet po godzinie postoju woda do rączek po wizycie w toalecie jest nadal ciepła ( choć nie gorąca).
Może też u mnie jest inaczej , bo praktycznie ktoś jest zawsze w chałupie i ciepła woda jest w użyciu na bieżąco.
Jedyne co „skwasiłem” to pompa jest typowa pod cyrkulację tj o małej wydajności- do sterowania impulsowego powinna być jednak o dużej wydajności.
Pzdr

gogush
01-01-2019, 19:53
tak jak pisałem - na sztywno od pon do piątku z programatora włącza się cyrkulacja na 30 min na czas porannej toalety ( od 6.45)

Dokładnie tak miałem u siebie (nawet godzina ta sama) i każda zmiana harmonogramu , praca z domu, urlop/zwolnienie, opieka nad dzieckiem, goście itd, powodowalo ze było irytujace oczekiwanie na cieplą wodę. NIe dalej jak 2 dni temu doświadczyłem że sterownik po 1,5 roku pracy mi się zawiesił i to czekanie na wodę za każdym razem strasznie irytowało domowników, żona zagroziła odłączeniem mnie od posiłków jak czegoś z tym nie zrobię , na szczęscie wystarczył reset urządzenia :)

krystus25
01-01-2019, 20:05
Witaj Kolego.

Ja nie doradzę tobie jaką kupić , bo nie znam twojego domu , izolacji ,, zapotrzebowania .. ale proponuje bo i tak tej zimy nic nie będziesz instalował
Poczytaj te wątki tu zawarte , zejdzie ze 2 miesiące :) ale warto .. sporo rzeczy się dowiesz , co musisz mieć , co poprawić , jak to ugryść.
, wtedy będziesz wiedział jaką moc potrzebujesz i sam sobie znajdziesz w necie najtaniej a instalatora z okolicy.

Zacząłem czytać i szczere wszytko juz mi sie po mieszalo..
Bardziej chodzi mi o to czy sama pompa wydoli.
Mieszkam na obrzeżach kielc. dom jest ocieplony 15 cm styropianem. dom 230m2 (gora/dół) podlogowka oraz grzejniki.

czytalem w necie wiele opini i tak naprawdę to juz sam nie wiem

bobrow
01-01-2019, 20:17
Zacząłem czytać i szczere wszytko juz mi sie po mieszalo..
Bardziej chodzi mi o to czy sama pompa wydoli.
Mieszkam na obrzeżach kielc. dom jest ocieplony 15 cm styropianem. dom 230m2 (gora/dół) podlogowka oraz grzejniki.

czytalem w necie wiele opini i tak naprawdę to juz sam nie wiem

Poczytaj więcej-a jak znajdziesz tu opinię , że PC samodzielnie (tj także z grzałkami za 100-200pln na rok) nie ogrzewa komuś chałupy o temp 22-23st , to proszę wrzuć mi te posty , bo mogłem coś przeoczyć..
Pzdr

PS
Jeśli nic tu takiego nie znajdziesz - to jest teoretycznie taka możliewość, że wszyscy tu kłamiemy...

krystus25
01-01-2019, 20:29
Poczytaj więcej-a jak znajdziesz tu opinię , że PC samodzielnie (tj także z grzałkami za 100-200pln na rok) nie ogrzewa komuś chałupy o temp 22-23st , to proszę wrzuć mi te posty , bo mogłem coś przeoczyć..
Pzdr

PS
Jeśli nic tu takiego nie znajdziesz - to jest teoretycznie taka możliewość, że wszyscy tu kłamiemy...


Nie do konca rozumiem twoja ironie ale dzięki za pomoc =)

bobrow
01-01-2019, 20:31
Nie do konca rozumiem twoja ironie ale dzięki za pomoc =)

A jak Ci odpowiem, że tak- to mi uwierzysz ?
Czytaj więcej i pytaj-nie odwrotnie.
Bardzo proszę

krystus25
01-01-2019, 20:38
A jak Ci odpowiem, że tak- to mi uwierzysz ?
Czytaj więcej i pytaj-nie odwrotnie.
Bardzo proszę

Dlatego pytam , czytam i pytam i dlatego chciał bym opinie od osob którzy korzystają.
Tu nie chodzi czy tobie uwierzę czy nie tylko opini osób ktore maja :-)

bobrow
01-01-2019, 20:43
Dlatego pytam , czytam i pytam i dlatego chciał bym opinie od osob którzy korzystają.
Tu nie chodzi czy tobie uwierzę czy nie tylko opini osób ktore maja :-)

To może mała podpowiedź,
a gdybyś zmienił pytanie na :
a jaką PC potrzebuję do ogrzania mojego domu ?

PS
Użytkuję kilkanaście PC w kilku budynkach- chyba , że konfabuluje...