PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122

toommm
01-01-2019, 20:44
Dlatego pytam , czytam i pytam i dlatego chciał bym opinie od osob którzy korzystają.
Tu nie chodzi czy tobie uwierzę czy nie tylko opini osób ktore maja :-)

jesteś z Kielc ja jeszcze bardziej na południe bo Bochnia i zamontowałem bez obawy , a tatry w ładną pogodę to widzę z pagórka

chcesz to wpadnij , masz godzinkę samochodem

maciejos36
01-01-2019, 20:48
Nie do konca rozumiem twoja ironie ale dzięki za pomoc =)

Zainstalowałem u bram Beskidów. Żona wystawiła mi walizki za drzwi. Bo grzeje a on nie może popsioczyć "a nie mówiłam"...

krystus25
01-01-2019, 20:50
To może mała podpowiedź,
a gdybyś zmienił pytanie na :
a jaką PC potrzebuję do ogrzania mojego domu ?

PS
Użytkuję kilkanaście PC w kilku budynkach- chyba , że konfabuluje...

Wybacz za złą formułę pytania

bobrow
01-01-2019, 20:55
Wybacz za złą formułę pytania

Ok- to może wejdź na stronkę www.cieplowlasciwe.pl i wpisz dane swojej chałupy.
Nie będzie to 100% info o zużyciu ( raczej głupoty), ale jakieś odniesienie co do potrzebnej mocy będzie.

Fugaz
01-01-2019, 21:18
Krystek - na poczatek popatrz na opisy domow w stopkach. Chlopaki dokladnie opisuja co maja. Poszuksj moze ktos ma podobny. Odnosnie czy da rade - to wlasnie przerabiam strony z Norwegii i Szwecji tam mnostwo grzeja pompami ciepla i skoro nie maja z tym problemu to nas tez dadza rade. Ja przerabiam to forum od kilku tygodni i nie wiem jakiego producenta wybrac.

leniin
01-01-2019, 21:20
Grzeje wg krzywej ze stała tem w domu bez reżimu taryf.
Moje obserwacje. Pompa w ciagu grudnia załaczyła sie 84 razy. Defrost przy tem 1,5 w nocy a w dzien 4C przy wilgotnosci 90% (mżawka z deszczem) odbyl sie 3 razy (11.00, 18.00, i w nocy podejrzewam gdyż nad razem byl lekki szron na wymienniku) Czas defrostu trwania 9/10 min
Wczessniej defrost w takich warunkach byl co 50/70min trwal 5/6 min
Spowodowane jest to tym ze wczesniej grzałem wg czujnika tem wew i starałem sie trzymac taniej taryfy. Pompa czesto chodziła z max moca.
Aktualnie przy grzaniu ciagłym pompa pracujedosc nisko pobierajacod 400 do 800kW

asolt
01-01-2019, 21:27
o Budowanie w oparciu o czujniki ruchu (w tym sterowniku o którym pisze można pdołączyć zew. sterowanie np. w oparciu o czujnik ruchu czy włącznik dzwonkowy) powoduje ze caly czas bedzie się kręcić jak napisałes , a widze ze to caałkiem nieźle wychładza wodę w zasobniku.
.
Dlatego tez czujniki ruchu trzeba łaczyc z ukladami czasowymi które blokują zalaczanie pompy cwu (duzej mocy jak słusznie kol. Bobrow zauwazył). Wystarczy ze pompa uruchomi sie na 1-1,5 min w zaleznosci od długosci petli a pozniej uklad czasowy blokuje jej powtorne zadziałanie (które byłoby do czasu gdy w łazience ktos przebywa) na 20 do 30 min w zaleznosci od czasu wychłodzenia wody w rurach. Wg rzeczywistych pomiarów w takim układzie pompa cyrkulacyjna uruchamia sie klikanascie razy na dobę po ok 1-1,5 min. Jest zachowane maksimum komfortu przy minimalnym czasie zalaczenia pompy. Jest calkowicie automatyczne, stosunkowo niedrogie,łatwe w ewentualnym serwisie i nie trzeba pamietac o zalaczeniu i wyłaczaniu jakimikolwiek przyciskami, nie interesuje nas programowanie, wyłaczanie na czas wyjazdu, zalaczanie po przyjezdzie.
Oczywiscie ze ilosc zalaczen moze byc wieksza o kilka % od rzeczywistej potrzeby ale to wymaga komplikacji ukladu i dodania ukladu mierzaczego róznice temperatur przy przepływie na rurze zasilającej cwu. Moim zdaniem nie warto bo tych kilka ewewntulanych nieptrzebnych zalączen nie spowoduje zauwazalnych strat na cyrkulacji i to w okresie letnim, bo w zimie te straty to nie są straty, pod warunkiem prawidłowej izolacji termicznej petli cwu.

ferrit
01-01-2019, 21:39
asolt co myślisz o podłączeniu powrotu z cyrkulacji do wejścia zimnej wody do zasobnika (dół) zamiast środka wysokości gdzie jest przeznaczone miejsce ? Druga sprawa chłodna woda o temp 20'c jak jest podawana do środka zasobnika (wejście cyrkulacji) z powrotu cyrkulacji, w zasobniku jest tam 37'c to co się dzieje z tą podaną wodą ? Opada niżej ? Schładza tą 37'c ?

asolt
01-01-2019, 21:55
asolt co myślisz o podłączeniu powrotu z cyrkulacji do wejścia zimnej wody do zasobnika (dół) zamiast środka wysokości gdzie jest przeznaczone miejsce ? Druga sprawa chłodna woda o temp 20'c jak jest podawana do środka zasobnika (wejście cyrkulacji) z powrotu cyrkulacji, w zasobniku jest tam 37'c to co się dzieje z tą podaną wodą ? Opada niżej ? Schładza tą 37'c ?

Po co ? I tak trzeba pokryc straty ciepla powstałe w wyniku przepływu prze petle cyrkulacji.
Zamiast sie zajmowac rzeczami niestotnymi trzeba myslec o prawidłowej izolacji termicznej petli cyrkulacyjnej, jest przebiegiem i optymalizacją długosci (im krotsza tym mniejsze straty) oraz prawidłowym sterowaniem pompą cyrkulacyjną.
Co sie dzieje z zimniejsza wodą? Oczywiscie ze opada zgodnie z własciwosciami fizycznymi wody, im zimniejsza tym cieższa ( do ok 4 oC) i opasc musi powodując ruchy konwekcyjne w zasobniku cwu.

bobrow
01-01-2019, 22:19
Może to nie odkrycie Ameryki ,ale przypomnę z czym walczymy w temacie CWU :

1.kiedy nie ma cyrkulacji ,wtedy ciepła woda zużywa się od dołu do góry zasobnika-gdzie ma najwyższą temperaturę
2.kiedy uruchamiamy cyrkulację ,to zawsze robimy wymieszanie (częściowe) wody gorącej u góry z wodą wpływającą z powrotu

To się wiąże z takimi "przyjemnościami" :

3.zamiast mieć np ok 50 st od cyklu do cyklu CWU w kranie (u mnie tak jest bez CWU) , to mamy temperatury średnie (aż do momentu poniżej histerezy CWU w PC-u mnie to akurat 8K )
4.kiedy ruszy w końcu cykl CWU ,to może nie zdążyć się nagrzać przy bieżącym wykorzystaniu (nie wszyscy w 100% korzystają z prysznica-ja np nie palę,ale za to nie odmawiam sobie gorącej kąpieli w wannie , zresztą jeszcze 3 osoby tak wolą...)
5.jeśli będziemy mieli mniejszą histerezę ,to oczywiście PC będzie częściej wchodzić w tryb CWU
6.koszt CWU jest praktycznie w układach nisko i średniotemperaturowych CO najdroższym zużyciem
7.oszczędności często widać u osób grzejących CWU w T2 , zazwyczaj nie korzystają z cyrkulacji

Dlatego tu mamy tyle sposobów -każdy jednak koślawy na swój sposób (wg ideału-ciepłej wody dostępnej natychmiast bez marnotrawstwa energii lub min jej zużyciem )

Tymczasem

PS
sposób Asolta jest chyba najrozsądniejszy przy b.dobrej izolacji rur i dużej wydajności pompy cyrkulacji

_John
01-01-2019, 22:26
Rozwiń proszę tą myśl. Mi się chyba trafił instalator z "średnią wiedzą o PC. Co można spiep...yć przy połączeniu pompy z instalacją hydrauliczą domu i jak takie spiep....enie może wpływać na żywotność urządzenia?
Tutaj jest całkiem solidne kompendium wiedzy.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek
Masz wątpliwości to wrzucaj zdjęcia i opisuj problemy tam.

asolt
01-01-2019, 22:44
sposób Asolta jest chyba najrozsądniejszy przy b.dobrej izolacji rur

A czy przy słabszej izolacji rur nie jest rozsądny?, chodzi przeciez o maksimum komfortu przy minimalnych stratach. Czy jak mamy słabą czy słabszą izolację rur to jest jakis inny sposób minmalizujacy te straty? oczywiscie przy zachowaniu komfortu. Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.

bobrow
01-01-2019, 22:58
Asolt- chyba jestem zbyt chytry i wystarcza mi niepełny komfort ( ale za to mam zawsze gorącą wodę ok 48-50st)

asolt
01-01-2019, 23:01
( ale za to mam zawsze gorącą wodę ok 48-50st)

A o tym jest mowa?, myslałem ze chodzi o straty cyrkulacyjne, a nie o mozliwosc utrzymania temperatury w zasobniku cwu

bobrow
01-01-2019, 23:12
A o tym jest mowa?, myslałem ze chodzi o straty cyrkulacyjne, a nie o mozliwosc utrzymania temperatury w zasobniku cwu

Jak nalewasz do wanny wodę o temp np 40 st- to jak długo się „ pomoczysz” ?
Ja lubię sobie poleżeć troszkę...

asolt
02-01-2019, 07:56
Jak nalewasz do wanny wodę o temp np 40 st- to jak długo się „ pomoczysz” ?
Ja lubię sobie poleżeć troszkę...

A jaki to ma zwiazek z sterowaniem cyrkulacją cwu?
Właczyłem sie do dyskusji na temat sterowania cyrkulacją, utrzymywanie okreslonej temperatury w zasobniku i sposób jej utrzymywania to troszke inny temat.

TwojPan
02-01-2019, 08:24
Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.
Jestem 'fanem" patosu płynącego z ust kolegi asolta :)


A czy przy słabszej izolacji rur nie jest rozsądny?, chodzi przeciez o maksimum komfortu przy minimalnych stratach. Czy jak mamy słabą czy słabszą izolację rur to jest jakis inny sposób minmalizujacy te straty? oczywiscie przy zachowaniu komfortu. Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.
Słowo klucz.
Dla wielu tutaj, komfort nie idzie w parze z ekonomią.
Owszem, brak cyrkulacji może nie być komfortowy. Szczególnie po nocy, kiedy nieco dużej niż zwykle trzeba czekać na ciepła wodę. I tak jest tylko w przypadku prysznica, bo do mycia rąk jest ok. I jeśli nasz zbiornik CWU, nie jest w domu u sąsiada, to tylko wtedy odczuwamy "dotkliwie" właśnie ten brak komfortu.
Nie mam żadnych wykresów dot. pracy mojej PC, ani z cyrkulacją CWU ani bez. Natomiast pamiętam dobrze, jak reagował kocioł na ekogroszek i wykres jego zwiększonej mocy (nawet mocy 25kW-a nie powinno to na nim robić wrażenia) jak cyrkulacja pracowała i nie pracowała.
Generalnie, jak dla mnie gra nie warta świeczki. Wolę stabilną pracę urządzenia grzewczego, zamiast dodatkowego osprzętu cyrkulacji i zabawy w czujniki, pompy itd. Myślę, że koszt z tym związany, jest zbyt duży.
A jeśli ktoś korzysta z własnej studni i odpada koszt "straconej zimniej wody" w oczekiwaniu na ciepłą, to nie ma się nad czym zastanawiać.

TwojPan
02-01-2019, 08:26
Asolt- chyba jestem zbyt chytry i wystarcza mi niepełny komfort ( ale za to mam zawsze gorącą wodę ok 48-50st)

O to, to właśnie.....

gogush
02-01-2019, 08:27
Dlatego tez czujniki ruchu trzeba łaczyc z ukladami czasowymi które blokują zalaczanie pompy cwu

I nie będzie to kosztować 196 zł :) , dokładnie taki sam efekt włączania CWU mam w oparciu o gradient temperatury z możliwoscią ustawienia (zaprogramowania) wg. potrzeb użytkowych dostosowując się do cyklu rodzinnego - sprawdza aie u mnie w 100%. Rurek CWU już nie docieple bardziej bo chyba by się jednak przydało jak widzę.

krystus25
02-01-2019, 08:27
Panowie jaki piec polecacie do domu 230m2 z grzejnikami i podogowka i jakiej mocy miej więcej.

interesuja mnie firmy oraz modele.

krystus25
02-01-2019, 08:31
Ogniwo 25kW.

Zle napisałem.
Chodziło mi o Pompe ciepła. a nie moge etytowac posta w wersji mobilnej.

gogush
02-01-2019, 08:47
Owszem, brak cyrkulacji może nie być komfortowy. Szczególnie po nocy, kiedy nieco dużej niż zwykle trzeba czekać na ciepła wodę. I tak jest tylko w przypadku prysznica, bo do mycia rąk jest ok. I jeśli nasz zbiornik CWU, nie jest w domu u sąsiada, to tylko wtedy odczuwamy "dotkliwie" właśnie ten brak komfortu.


Chyba masz wyrozumiałą rodzinę, 2 dni temu po 1,5 roku pracy zwiesił mi sie sterownik mikroprocesorowy (tak tak ten za 196 zł :) ) i miałem trudną rozmowę z domownikami :lol2:
Czas oczekiwania na wodę nie został zaakceptowany :)

asolt
02-01-2019, 08:48
I nie będzie to kosztować 196 zł :) , dokładnie taki sam efekt włączania CWU mam w oparciu o gradient temperatury z możliwoscią ustawienia (zaprogramowania) wg. potrzeb użytkowych dostosowując się do cyklu rodzinnego - sprawdza aie u mnie w 100%. Rurek CWU już nie docieple bardziej bo chyba by się jednak przydało jak widzę.

Skąd wiesz ze taki sam? masz obydwa systemy sterowania i przełaczasz na zmianę w celu porównania? Po co cykl rodzinny i jakikolwiek inny cykl przy sterowaniu czujnikiem ruchu, system ma działac tylko wtedy gdy to konieczne, ani wiecej, ani mniej niz potrzeba. Ktos wchodzi do łazienki znaczy sie bedzie potrzebne cwu, nikt nie wchodzi do łazennki/wc cyrkulacja niezpotrzebna. Proste jak drut.

bobrow
02-01-2019, 08:54
Panowie jaki piec polecacie do domu 230m2 z grzejnikami i podogowka i jakiej mocy miej więcej.

interesuja mnie firmy oraz modele.

No i jak tam -wpisałeś swoje dane na cieplowlasciwe ? Ile tej mocy ci wyszło ?
Odnośnie co polecam ,to zawsze to co jest najtańsze z najlepszymi parametrami w danym momencie-zatem najpierw dobiera się sprzęt ,a potem szukasz do tego instalatora.
Jeśli masz możliwość uzyskania konkretnej dotacji-to skupiłbym się na najlepszym jakościowo sprzęcie (ale nadal za jak najmniejszą kasę).

TwojPan
02-01-2019, 08:55
Chyba masz wyrozumiałą rodzinę, 2 dni temu po 1,5 roku pracy zwiesił mi sie sterownik mikroprocesorowy (tak tak ten za 196 zł :) ) i miałem trudną rozmowę z domownikami :lol2:
Czas oczekiwania na wodę nie został zaakceptowany :)
Pewne rzeczy, można zaplanować budując dom. Na przykład takie jak wspomniana przez asolta izolacja, umiejscowienie zbiornika CWU itd.
Miałem cyrkulację, a teraz jej nie mam. Nie widzę w tym problemu.
Wielu ( w tym szerokie grono kobiet) uważa, że poranne mycie twarzy zimną wodą jest bardzo zdrowe i działa kojąco dla skóry. Więc różnie z tymi rozmowami i komfortem w domu bywa :)
Jedni wola mieć odpalone ogrzewanie sypialni w nocy, aby rano stanąć na 2 sek na ciepłej posadzce. A inni mają taką samą i tę samą temp. w całym domu, bo piszą że lekarze nie zalecają różnicowania temp w domu i dla sypialni ma być tak samo jak dla salonu. Jak sam widzisz, różnie z tym komfortem w domach bywa.
Ale jak tam kto woli.

TwojPan
02-01-2019, 09:00
. Ktos wchodzi do łazienki znaczy sie bedzie potrzebne cwu, nikt nie wchodzi do łazennki/wc cyrkulacja niezpotrzebna. Proste jak drut.
I tu się mylisz. Jest taki kolega na forum, który nie spłukuje wody tylko po zrobieniu siusiu. Nie mówiąc już o umyciu rąk. I pewnie jest ich wielu.

Czy zawsze jak wchodzisz do łazienki potrzebujesz CWU?

TwojPan
02-01-2019, 10:09
W inny wątku jednego z kolegów podaje dane za grudzień:

Z tych danych wynika, natomiast dla CWU to 1,95.

Ale, za to jak szybko się grzeje CWU :) Nie zapominaj o tym "argumencie" .

plusfoto
02-01-2019, 10:13
W inny wątku jednego z kolegów podaje dane za grudzień:

Jak wstawiłeś wycinek to ja pozwolę sobie wstawić całość:


GRUDZIEŃ 2018

CO - 5 / 459 produkcja 1370
CWU - 6 / 22 produkcja 55
Reku - 12 / 19
sprężarka - 274 godziny i 169 startów

01.01.2018 do 31.12.2018
CO - 88 / 2223, produkcja 7228, COP 3,13
CWU - 79 / 329, produkcja 849, COP 2,13
CHŁODZENIE - 79 / 110, produkcja 934, COP 4,94
COP całoroczny 3,1
sprężarka - 1432 godziny i 1137 startów
Reku - 144 / 216

Koszty:
CO - 717,76
CWU - 151,02
CHŁODZENIE - 86,14
REKU - 161,57
PRZEGLĄD POMPY - 200
RAZEM - 1316,49
ABONAMENT MIESIĘCZNY ZA PRĄD - 27,97

W domu przeciętnie 4 osoby i temperatura 22,5 - 23 stopnia
P.S. Małe uzupełnienie - cyfry przy zużyciu to I / II taryfa

Ale, za to jak szybko się grzeje CWU https://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Nie zapominaj o tym "argumencie" .
Czy COP całoroczny dla CWU powyżej 2 przy PC-PW to jakaś nienormalna sytuacja?

bobrow
02-01-2019, 10:22
Plusfoto,
wnioskuję ,że dane masz z PC-a to z kolei nie jest najmocniejszą stroną Panasa
pzdr

PS
Trudno mi uwierzyć ,że rocznie masz SCOP na CO 3,13-zobacz ile ma np Pratchawiec ,nawet ja na kalofiorach miałem rocznie ok 3

asolt
02-01-2019, 10:35
I tu się mylisz. Jest taki kolega na forum, który nie spłukuje wody tylko po zrobieniu siusiu. Nie mówiąc już o umyciu rąk. I pewnie jest ich wielu.

Czy zawsze jak wchodzisz do łazienki potrzebujesz CWU?

Nie rozwijajmy dyskusji o higienie bo nie o tym wątek, stosując pewne rozwiazania przyjmuję okreslone załozenia. To czy ktos zastosuje sie do nic,h a nie są to wydumane założenia a ogolnie przyjete normy czy tez zachowania związane z higieną, to juz nie mój problem.
To czy zawsze jest potrzebne cwu przy wejsciu do łazienki, odpowiadam ze nie, są przypadki gdy ktos wchodzi aby sie uczesac poprawic makijaz itp. Wtedy istotnie cwu jest zbedne, ale z drugiej strony takie czynnosci są zwykle poprzedzone korzystaniem z cwu, czyli pompa cyrkulacyjna była juz wczesniej urochomiona a jezeli była to jest i blokada jej zalączenia w czasie do ok 20-30 min i zwykle pompa cwu i tak sie nie uruchomi. Oczywiscie zakładam 2-3 % niepotrzebnych wlączen, ale dołozenie układu mierzącego temperaturę cwu na zasilaniu tylko po to aby wyeliminowac te kilka % niepotrzebnych zalaczen jest bez sensu. Nie warta skorka wyprawki.

plusfoto
02-01-2019, 10:40
Plusfoto,
wnioskuję ,że dane masz z PC-a to z kolei nie jest najmocniejszą stroną Panasa

Zależy o które dane pytasz. Dobrze wiesz że zużycie podaje z podliczników, choć u mnie licznik w panasie przekłamuje niecałe 10 % o czym już niejednokrotnie wspominałem a nawet podawałem przykłady. Natomiast co masz do danych z produkcji? Na jakiej podstawie twierdzisz że te dane są nieprawdziwe. W wersji H czujniki temp. zasilania i powrotu działają prawidłowo jak i przepływ jest oparty na przyzwoitym sprzęcie, więc nie mam powodu im nie wierzyć.

TwojPan
02-01-2019, 10:44
Nie rozwijajmy dyskusji o higienie bo nie o tym wątek, stosując pewne rozwiazania przyjmuję okreslone załozenia. .
Co nie znaczy, że są one w pełni słuszne.
Co do higieny, ten kolega stosuje inne metody jej utrzymania, oszczędzając przy tym wodę. Warto brać przykład. Może trzeba by rozwinąć jednak watek o higienie. Wielu, zostałoby parę złoty w kieszeni, a ekolodzy byli by bardzo szczęśliwi.
Ale to koniec OT z mojej strony.

krystus25
02-01-2019, 11:03
No i jak tam -wpisałeś swoje dane na cieplowlasciwe ? Ile tej mocy ci wyszło ?
Odnośnie co polecam ,to zawsze to co jest najtańsze z najlepszymi parametrami w danym momencie-zatem najpierw dobiera się sprzęt ,a potem szukasz do tego instalatora.
Jeśli masz możliwość uzyskania konkretnej dotacji-to skupiłbym się na najlepszym jakościowo sprzęcie (ale nadal za jak najmniejszą kasę).

Nie wpisałem bo głupio sie przyznać ale nie wiem gdzie to wpisac.
Generalnie chodziło mi sie dowiedzieć kto jakie Pompy używana na jakim metrażu wiem że kazdy bedzie mial imaczej chciał bym sie dowiedzoec tylko miej-więcej.


P.S Dotacji chyba nie ma dla osób pracujących za granica ?

asolt
02-01-2019, 11:05
Co nie znaczy, że są one w pełni słuszne.
Co do higieny, ten kolega stosuje inne metody jej utrzymania, oszczędzając przy tym wodę. Warto brać przykład. Może trzeba by rozwinąć jednak watek o higienie. Wielu, zostałoby parę złoty w kieszeni, a ekolodzy byli by bardzo szczęśliwi.
Ale to koniec OT z mojej strony.

Dla tych którzy kierując sie nie wiadomo czym nie myją rak po skorzystaniu z wc załozenia te nie bedą w pełni słuszne. Dla mnie i dla tych dla których kwestia higieny jest jednak wazna bedą słuszne.

toommm
02-01-2019, 11:13
Nie wpisałem bo głupio sie przyznać ale nie wiem gdzie to wpisac.
Generalnie chodziło mi sie dowiedzieć kto jakie Pompy używana na jakim metrażu wiem że kazdy bedzie mial imaczej chciał bym sie dowiedzoec tylko miej-więcej.


P.S Dotacji chyba nie ma dla osób pracujących za granica ?

na ciepłowłaściwe wszystko cię prowadzi jak po sznurku ... a ja mam pompe 9 kw przy 0 stopni i 114 m2 a inni maja 5 kw -- nie wiem co Ci to da.

bobrow
02-01-2019, 11:20
Zależy o które dane pytasz. Dobrze wiesz że zużycie podaje z podliczników, choć u mnie licznik w panasie przekłamuje niecałe 10 % o czym już niejednokrotnie wspominałem a nawet podawałem przykłady. Natomiast co masz do danych z produkcji? Na jakiej podstawie twierdzisz że te dane są nieprawdziwe. W wersji H czujniki temp. zasilania i powrotu działają prawidłowo jak i przepływ jest oparty na przyzwoitym sprzęcie, więc nie mam powodu im nie wierzyć.

Sorry-ale dla mnie odczyt przepływu (i COP) w PC jest "podejrzany" .
Wnioskuję tak na podstawie moich doświadczeń zawodowych z urządzeniami z napędami elektrycznymi -wszystkie dane na temat ich zużycia są przekłamane.
Tylko certyfikowane podliczniki są dla mnie wiarygodne.
Może się jednak mylę-może Panas w modelu H wprowadził ultra dokładne przepływomierze ?
pzdr

PS
może jest tak ,że masz w miarę wiarygodny SCOP -ale PC leci na niskiej modulacji i ma gorszą sprawność ?

bobrow
02-01-2019, 11:21
na ciepłowłaściwe wszystko cię prowadzi jak po sznurku ... a ja mam pompe 9 kw przy 0 stopni i 114 m2 a inni maja 5 kw -- nie wiem co Ci to da.

Ale cieplowlasciwe.pl nie dobiera mocy PC pod T2...

TwojPan
02-01-2019, 11:29
PS
może jest tak ,że masz w miarę wiarygodny SCOP -ale PC leci na niskiej modulacji i ma gorszą sprawność ?
Przepraszam, że się wtrącę.
Taki wynik jak plusfoto jest w ogóle możliwy i realny dla ogrzewania niskotemperaturowego i jego zakresu temperatur, tylko 3,13 SCOP ? Kiedy ty na kalafiorach, przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym wyciągasz wynik SCOP 3?

bobrow
02-01-2019, 11:32
Przepraszam, że się wtrącę.
Taki wynik jak plusfoto jest w ogóle możliwy i realny dla ogrzewania niskotemperaturowego i jego zakresu temperatur? Kiedy ty na kalafiorach, przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym wyciągasz wynik 3?

Nie wierzę ,że ma taki SCOP-wg mnie powinien być 3,50-3,80 ,takie dane podają użytkownicy PC z OP z ciepłomierzy i podliczników

TwojPan
02-01-2019, 11:48
Nie wierzę ,że ma taki SCOP-wg mnie powinien być 3,50-3,80 ,takie dane podają użytkownicy PC z OP z ciepłomierzy i podliczników

Skoro optymalny/średni SCOP to 3,65 to przy SCOP-ie 3,13 - raczej nie można mówić o tym, aby urządzenie pracowało w zakresie najwyższej deklarowanej sprawności...
Raczej rzadko się do niej zbliżało.

toommm
02-01-2019, 12:04
Ale cieplowlasciwe.pl nie dobiera mocy PC pod T2...

Pod T2 nie dobiera ale daje jako takie pojęcie i obraz jak nasz dom " wygląda" energetycznie

bobrow
02-01-2019, 12:30
Co może być powodem, że dla CO taka niska modulacja i gorsza sprawność?

Jeśli nie awaria i nie przekłamanie-to niskie zapotrzebowanie i nieefektywna praca.
Ostatnio ćwiczyłem to u siebie-kiedy PC była obciążona na do ok 6kW COP-y się zgadzały z tabelkami ,jak zaczęła "ćmić" na niskiej modulacji 20-22Hz z mocą 3,5-4,5kW to COP-y były niższe o 25-30%.Przy relatywnie niskim zużyciu kWh w krótkim czasie nic to nie znaczy-natomiast ma to wpływ na sprawność i w ujęciu rocznym będzie to wyraźnie (ale też nie zabija gorszy COP o 0,5 niż powinien być...)
pzdr

TwojPan
02-01-2019, 12:49
Co może być powodem, że dla CO taka niska modulacja i gorsza sprawność?

Według moich tylko dwuletnich spostrzeżeń, ustawienie rotametrów i przepływów oraz dobranie do nich odpowiedniej KG ma kolosalne znaczenie.
U mnie pompa za sprzęgłem (działającym bardziej jak bypass zasada działania wg.Buderusa) działa wg, zmiennej regulacji ciśnień, w zależności od potrzeb pętli OP i otwarcia siłowników. Temp za sprzęgłem, podawana na instalację jest zwykle 2-3 stopnie niższa, a niżeli wyjście z PC. Ale część wody powracającej na krótkim obiegu przez ten bypass, pozwala utrzymać dobrą deltę dla PC- więc nie jest to energia stracona. W takim układzie, PC inwerter dobiera moc, w zależności od tego ile pętli układu OP w pomieszczeniach aktualnie pracuje. Wydaje się, że same możliwości inwertera, są wykorzystane maksymalnie. Oczywiście, ja mam otwarte pętle na max (no może nie wszystkie)a resztę przepływów reguluje pompa obiegowa
Czy ustawienia rotametrów zgodnie z projektem, czy otwarte na max oba dla grzania tylko w 2T sa poprawne, trzeba by pytać fachowców. Jak dla mnie, przy grzaniu tylko w 2T, rotametry powinny być otwarte na max, tak aby przepływ i odbiór mocy OP był maksymalny.
Jak dla mnie, COP kolegi plusfoto jest taki a nie inny, tylko ze względu na grzanie tylko w 2T i wąski zakres modulacji PC. Wygląda na to, że ten SCOP, może wynikać z nieczęstej pracy w mocy modulowanej. Najczęściej w zbyt wysokiej, i skrajnie niskiej modulacji. Po kilku godzinach, wychłodzona posadzka oddaje sporo energii do otoczenia, pompa pracuje z mocą max (niski COP) a po tym jak powrót, ograniczony przepływami na rotametrach, rośnie w niedługim czasie, pompa zaczyna pracować na mocy najniższej (także niski COP) . W obu przypadkach, rzadko zbliża się do mocy, przy których sprawność urządzenia jest najwyższa....
To są moje spostrzeżenia, mogą być mylne.

krystus25
02-01-2019, 12:50
Korzystając z różnych kalkulatorów na roznych steonach wyszlo mi ze potrzebuję okolo 12kw.
Jakieś sugestię z Pompami potrzebuje kilka nazw zeby miec punkt zaczepienia .

TwojPan
02-01-2019, 12:56
...,jak zaczęła "ćmić" na niskiej modulacji 20-22Hz z mocą 3,5-4,5kW to COP-y były niższe o 25-30%.Przy relatywnie niskim zużyciu kWh w krótkim czasie nic to nie znaczy-natomiast ma to wpływ na sprawność i w ujęciu rocznym będzie to wyraźnie (ale też nie zabija gorszy COP o 0,5 niż powinien być...)
pzdr
Potwierdzam, w tym roku zauważyłem taki sam efekt opisany dla pracy dla bardzo niskiej mocy. Dosyć szczegółowo spisywałem wtedy podlicznik.

asolt
02-01-2019, 13:05
Korzystając z różnych kalkulatorów na roznych steonach wyszlo mi ze potrzebuję okolo 12kw.
Jakieś sugestię z Pompami potrzebuje kilka nazw zeby miec punkt zaczepienia .

Musisz miec bardzo słabo ocieplony dom lub/i mieszkac w V strefie klimatycznej.

bobrow
02-01-2019, 13:19
Po kilku godzinach, wychłodzona posadzka oddaje sporo energii do otoczenia, pompa pracuje z mocą max (niski COP)

Nie zgadzam się z Tobą -jest wręcz odwrotnie ,duża moc -to wysokie COP
pzdr

gogush
02-01-2019, 13:20
Skąd wiesz ze taki sam? masz obydwa systemy sterowania i przełaczasz na zmianę w celu porównania? Po co cykl rodzinny i jakikolwiek inny cykl przy sterowaniu czujnikiem ruchu, system ma działac tylko wtedy gdy to konieczne, ani wiecej, ani mniej niz potrzeba. Ktos wchodzi do łazienki znaczy sie bedzie potrzebne cwu, nikt nie wchodzi do łazennki/wc cyrkulacja niezpotrzebna. Proste jak drut.

Po piersze: aby porównac koszty obu systemów nie trzeba ich budować, policzyłem to (zreszta bobrow zrobił to samo wyżej - mi wyszło więcej bo doliczyłem czujki PIR)
Po drugie : nie zawsze wchodzac do łazienki trzeba używac wody (kobiety coś wiedza na ten temat: układanie włosów, malowanie paznokci, pudrowanie noska itd,) . Całkiem tez zapomnniałeś o kuchni ktora jest często odwiedzana ale wodę się odkręca znacznie rzadziej ( i do tego nie zawsze ciepła aby wlaczac cyrkulacje)
Po trzecie : woda potrzebna wtedy gdy się ja odkeca (i to ciepła!) a nie gdy sie chodzi po lazience czy kuchni , proste jak drut , wiec prostszego rozwiazania jak reagowania na to odkrecenie nie znalazłem w cenie 196 zł

bobrow
02-01-2019, 13:20
Korzystając z różnych kalkulatorów na roznych steonach wyszlo mi ze potrzebuję okolo 12kw.
Jakieś sugestię z Pompami potrzebuje kilka nazw zeby miec punkt zaczepienia .

To spróbuj jeszcze raz na ciepłowłaściwe-dasz radę

gogush
02-01-2019, 13:39
Nie zgadzam się z Tobą -jest wręcz odwrotnie ,duża moc -to wysokie COP
pzdr

NIe wiem czy piszecie o tym samym czy mocy bezwglednej urzadzenia czy moc sprężarki (pewnie to drugie). Ciekawe jest to ze COP dla powietrznych przy 50% obciazenia jest wyzszy niż przy 100% obciazenia

plusfoto
02-01-2019, 13:46
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

toommm
02-01-2019, 13:47
Według moich tylko dwuletnich spostrzeżeń, ustawienie rotametrów i przepływów oraz dobranie do nich odpowiedniej KG ma kolosalne znaczenie.
U mnie pompa za sprzęgłem (działającym bardziej jak bypass zasada działania wg.Buderusa) działa wg, zmiennej regulacji ciśnień, w zależności od potrzeb pętli OP i otwarcia siłowników. Temp za sprzęgłem, podawana na instalację jest zwykle 2-3 stopnie niższa, a niżeli wyjście z PC. Ale część wody powracającej na krótkim obiegu przez ten bypass, pozwala utrzymać dobrą deltę dla PC- więc nie jest to energia stracona. W takim układzie, PC inwerter dobiera moc, w zależności od tego ile pętli układu OP w pomieszczeniach aktualnie pracuje. Wydaje się, że same możliwości inwertera, są wykorzystane maksymalnie. Oczywiście, ja mam otwarte pętle na max (no może nie wszystkie)a resztę przepływów reguluje pompa obiegowa
Czy ustawienia rotametrów zgodnie z projektem, czy otwarte na max oba dla grzania tylko w 2T sa poprawne, trzeba by pytać fachowców. Jak dla mnie, przy grzaniu tylko w 2T, rotametry powinny być otwarte na max, tak aby przepływ i odbiór mocy OP był maksymalny.
Jak dla mnie, COP kolegi plusfoto jest taki a nie inny, tylko ze względu na grzanie tylko w 2T i wąski zakres modulacji PC. Wygląda na to, że ten SCOP, może wynikać z nieczęstej pracy w mocy modulowanej. Najczęściej w zbyt wysokiej, i skrajnie niskiej modulacji. Po kilku godzinach, wychłodzona posadzka oddaje sporo energii do otoczenia, pompa pracuje z mocą max (niski COP) a po tym jak powrót, ograniczony przepływami na rotametrach, rośnie w niedługim czasie, pompa zaczyna pracować na mocy najniższej (także niski COP) . W obu przypadkach, rzadko zbliża się do mocy, przy których sprawność urządzenia jest najwyższa....
To są moje spostrzeżenia, mogą być mylne.

To podpowiedz mi , w moim przypadku gdy grzeje tylko nocą ( 29 w podłogę ) , pompa startuje powiedzmy 50HZ i kończy rano 25-30 HZ , przepływy 1800-2000 l , pompka chodzi na 4 lub 5 biegu z 7 - Czy podnieść jeszcze przepływy ?

bobrow
02-01-2019, 13:54
Ooo...
Szanowna Redakcjo, drogie Koleżanki i Koledzy,
serdecznie dziękuję za docenienie mojego zaangażowania w "życie" Tutaj, obiecuję nie skrzywić się w jakąkolwiek stronę i przedstawiać sprawy w jak najbardziej obiektywnym świetle.
Nie mam zamiaru uruchamiać żadnej krucjaty -chciałbym tylko , aby zwykli LUDZIE mogli w sposób jasny i zrozumiały zobaczyć "nasze" sprawy PeCeowe.
To pomoże nam wszystkim-powietrze będzie czystsze (przynajmniej w najbliższym sąsiedztwie ,a węglowe elektrownie może też kiedyś będą miały mniejszą produkcję "uboczną"...) , nowi inwestorzy może dobiorą bardziej świadomie sprzęt i będą wiedzieli w czym są różnice (i za co płacą).
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za zaufanie , to jest dla mnie dodatkowe wyzwanie :bye:

Pozdrawiam
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2019

PS
Kol. Kubson - nie spodziewałem się takiego uznania i takiego Twojego zaangażowania w docenieniu moich "wypocin i walk wewnętrznych"
Dziękuję.

TwojPan
02-01-2019, 13:57
Nie zgadzam się z Tobą -jest wręcz odwrotnie ,duża moc -to wysokie COP
pzdr

Ale duża moc=wysoka temp na PC. U mnie COP raczej maleje wraz ze wzrostem temp zasilania układu. Nie mam informacji jak wysoki/niski on jest, ale mam graficzny wyświetlacz symboli. Widzę sporą różnicę przy grzaniu CWU do 50deg, a potem dla zasilania np. 32deg. Chyba,że się nie zrozumieliśmy....

bobrow
02-01-2019, 14:00
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

Zużycie i koszty masz super-mogę tylko pomarzyć o takich...
Tak jak pisałem wcześniej -wydaje mi się ,że tak naprawdę masz lepszy SCOP (ale mogę się mylić oczywiście)
Pzdr

JTKirk
02-01-2019, 14:01
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

Coś bardzo podobnego chciałem napisać. Użytkownik zadowolony z pracy urządzenia i wysokości rachunków. A wy drążycie dziurę w całym...
Tak, jasne, mógłby mieć zużycie niższe o 0,1234567 i wtedy byłby bardziej zadowolony :lol2::rotfl:
Tak bardzo wkurza, że ktoś inny ma coś inaczej i jest zadowolony? Tak trudno zrozumieć, że coś takiego jest możliwe?!?

TwojPan
02-01-2019, 14:01
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

Każdy dom zużywa tyle ile potrzebuje dla temp. zewnętrznych i zadanych wewnętrznych. Nie o to tu chodzi.
Kolega kubson i bobrow, zauważyli niski SCOP. Pojawiło się pytanie, dlaczego jest tak niski i dlaczego użytkownik, który kupując PC dla jej parametrów COP (bo w wielu przypadkach jest on numerem jeden w wyborze) nie wykorzystuje tego, co deklaruje producent. Tym samym, nie wykorzystuje technologicznej wyższości swego urządzenia nad innymi z mniejszym COP.

TwojPan
02-01-2019, 14:06
Zużycie i koszty masz super-mogę tylko pomarzyć o takich...
Tak jak pisałem wcześniej -wydaje mi się ,że tak naprawdę masz lepszy SCOP (ale mogę się mylić oczywiście)
Pzdr

Bobrow, nie chcę tworzyć teorii spiskowych, ale pamiętaj że my się tu wcale nie znamy. Nie wiemy, czy to co podaje plusfoto i każdy inny user, zużycie, temp wewn, komfort cieplny itd- jest prawdziwe. I co dla niego jest komfortem, dla innych siedzeniem w polarze. A i tak może być...
Nie neguję niczego, aby było jasne. Tylko realnie patrząc, tak może byc.

bobrow
02-01-2019, 14:06
Ale duża moc=wysoka temp na PC. U mnie COP raczej maleje wraz ze wzrostem temp zasilania układu. Nie mam informacji jak wysoki/niski on jest, ale mam graficzny wyświetlacz symboli. Widzę sporą różnicę przy grzaniu CWU do 50deg, a potem dla zasilania np. 32deg. Chyba,że się nie zrozumieliśmy....

Wypowiadałem się w kontekście T-capa ,on ma najlepsze parametry przy mocach zbliżonych do max.Natomiast max moc niekoniecznie jest związana w wysoka temp-szczególnie to widać przy pracy pod T2. Wzrost temp zasadniczo jest związany z KG.
Oczywiście rozpatrujemy COP katalogowy dla danej temp zasilania i na zewnątrz.
Pzdr

JTKirk
02-01-2019, 14:07
Tym samym, nie wykorzystuje technologicznej wyższości swego urządzenia nad innymi z mniejszym COP.
Ależ właśnie wykorzystuje. Tylko przewagę kosztu taniej taryfy nad wyższym COP/SCOP
Jeśli praca tej PC jest ustawiona pod 2T i z tego powodu jest niższy COP/SCOP, to automatycznie rachunki są niższe, niż w sytuacji, gdy COP/SCOP byłby wyższy, a PC pracowała by wtedy kiedy ona chce.
Jeszcze raz napiszę - użytkownik jest zadowolony....

plusfoto
02-01-2019, 14:24
Musicie wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt. Konstrukcja mojego domu nie pozwala na puszczenie przez znaczną część okresu grzewczego wody o temperaturze wyższej (i obojętne czy była by to pompa 3, 5 czy 7 kW) niż 28 - 29 stopni co skutkuje w moim przypadku zatrudnieniem do odszraniania sprężarki a w mniejszych pompach grzałki przekładając się w ten sposób na SCOP całego urządzenia.

bobrow
02-01-2019, 14:32
Musicie wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt. Konstrukcja mojego domu nie pozwala na puszczenie przez znaczną część okresu grzewczego wody o temperaturze wyższej (i obojętne czy była by to pompa 3, 5 czy 7 kW) niż 28 - 29 stopni co skutkuje w moim przypadku zatrudnieniem do odszraniania sprężarki a w mniejszych pompach grzałki przekładając się w ten sposób na SCOP całego urządzenia.

Ok-jest to jakieś wyjaśnienie.Zresztą -możemy się przekonać u innych użytkowników T-capa 9kW H czy mają większe SCOP-y na ciut wyższych temp.
Sam prawdopodobnie w tym roku zakupię nowego T-capa,więc chciałbym wiedzieć na ile dane odnośnie SCOP są wiarygodne (a i innym użytkownikom to się przyda)
Pzdr

plusfoto
02-01-2019, 14:51
Gdzieś tu liczyłem ile było u mnie odszronień w ciągu roku. Jedno odszronienie to około 700 - 800 pożartych Wh bez produkcji. Rocznie szacuję na około 400 kWh, do tego reku 360 i SCOP by się zrobił około 3,5. Przy grzejnikach praktycznie woda w obiegu zawsze ma powyżej 27 stopni więc odszranianie z reguły pójdzie w trybie pierwszym ale z uwagi na wyższą temperaturę zasilania SCOP będzie nieco niższy.

bobrow
02-01-2019, 15:00
Gdzieś tu liczyłem ile było u mnie odszronień w ciągu roku. Jedno odszronienie to około 700 - 800 pożartych Wh bez produkcji. Rocznie szacuję na około 400 kWh, do tego reku 360 i SCOP by się zrobił około 3,5

U mnie bardzo rzadko defrost idzie na kroku nr 2 (ale nawet wtedy nie włącza się grzałka-sprężarka wchodzi tylko w wysokie obroty na chwilę) -zazwyczaj defrosty wykonują się w kroku nr 1 i kosztuje to ok 0,12 kWh

toommm
02-01-2019, 15:01
To podpowiedz mi , w moim przypadku gdy grzeje tylko nocą ( 29 w podłogę ) , pompa startuje powiedzmy 50HZ i kończy rano 25-30 HZ , przepływy 1800-2000 l , pompka chodzi na 4 lub 5 biegu z 7 - Czy podnieść jeszcze przepływy ?

TwojPan

możesz mi odpowiedzieć ?

milsa666
02-01-2019, 15:11
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

Kolego plusfoto.
Od normy odbiega twoje zużycie CWU. 28kWh na miesiąc? Czyli 55kWh dostarczonego ciepła? Podgrzanie zbiornika 100L (ma ktoś taki mikroskopijny?) o 15*C (czyli niewiele) wymaga 1,74kWh ciepła dostarczonego. Co miesięcznie daje 53kWh.
No nie wierzę, że normalnie żyjąca rodzina może tak mało zużywać.
Coś musisz źle podawać/czytać, albo podaj sposób w jaki to osiągasz.

TwojPan
02-01-2019, 15:11
TwojPan

możesz mi odpowiedzieć ?

Ale co chcesz usłyszeć?
Mam powróżyć z fusów? Nie wiem co to za pompa obiegowa, jaki masz projektowany max przepływ dla instalacji OP, dla jakich temp. wewn. projektowany itd.
Napisałem, trzeba by fachowców popytać. Ja napisałem co obserwuję u siebie.

bobrow
02-01-2019, 16:06
Przepraszam ale w T-CAP nie są używane grzałki do defrostu. Podobno nigdy. W innych modelach Panasa tak.

Tego akurat nie byłem pewien- u mnie w T-capie F grzałki przy defroście się nie załączają. Prawdopodobnie w mod H też tak jest.

kasy1
02-01-2019, 16:06
Ja mam Panasonica 9kw 3 f seria F i tez nie uzywam grzalek do defrostu,bo sa odlaczone programowo

Pratchawiec
02-01-2019, 16:09
Kolego plusfoto.
Od normy odbiega twoje zużycie CWU. 28kWh na miesiąc? Czyli 55kWh dostarczonego ciepła? Podgrzanie zbiornika 100L (ma ktoś taki mikroskopijny?) o 15*C (czyli niewiele) wymaga 1,74kWh ciepła dostarczonego. Co miesięcznie daje 53kWh.
No nie wieżę, że normalnie żyjąca rodzina może tak mało zużywać.
Coś musisz źle podawać/czytać, albo podaj sposób w jaki to osiągasz.

Witam w Nowym Roku

Problem z kolegą Plusfoto i jego pomiarami tkwi zapewne gdzie indziej.

30 listopada napisał:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7745553&viewfull=1#post7745553
Miałem czekać do jutra ale ciekawość zwyciężyła.
CO. - 28/295 koszt - 106,31
CWU - 4/40 koszt - 14,56
REKU - 12/19 koszt - 13,76
Produkcja: CO 1077, CWU 88
Sprężarka 200godzin i 117 startów

21 listopada napisał: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7739994&viewfull=1#post7739994
Samo ogrzewanie w tym miesiącu do dziś włącznie 145 kWh, CWU około 45. W domu 22 - 23 stopnie. Srednia temperatura do tej pory za listopad 5 stopni. Najniższa zanotowana to -6 a najwyższa to 17.

Wprawdzie kolega Plusfoto od dłuższego już czasu twierdzi, że w domu mieszka na stałe, jednak wytłuszczone liczby wskazują na coś innego. Chyba, że wraz z całą rodziną zażywa higieny u sąsiadów.
Okresowe grzanie domu z przechłodzoną wylewką, może uzasadniać niski SCOP wynikający z raportów zużycia prądu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Fugaz
02-01-2019, 16:15
Wie może ktoś w jakim zakresie Tcap sobie moduluje moc? Jakoś nie umiem znaleźć, albo nie umiem szukać

kasy1
02-01-2019, 16:18
Hej!
Ja mam zbiornik 300l Drazice do cwu i w sezonie pozagrzewczym tez zuzywam okolo 50 kwh na grzanie CWU.Grzeje raz dziennie okolo 20-21 i do rana woda jest goraca.Rodzina 2+1.Dziecko wanna,rodzice natrysk.
Nie wiem ile idzie w sezonie grzewczym,sprobuje od jutra spisac z podlicznika pompy.Jest bardzo dokladny,wrecz zawyza kilka procent zuzycie

milsa666
02-01-2019, 16:29
Ale 50kWh prądu. Czyli około powiedzmy 125kWh ciepła.

toommm
02-01-2019, 16:39
Witam w Nowym Roku

Problem z kolegą Plusfoto i jego pomiarami tkwi zapewne gdzie indziej.

30 listopada napisał:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7745553&viewfull=1#post7745553
Miałem czekać do jutra ale ciekawość zwyciężyła.
CO. - 28/295 koszt - 106,31
CWU - 4/40 koszt - 14,56
REKU - 12/19 koszt - 13,76
Produkcja: CO 1077, CWU 88
Sprężarka 200godzin i 117 startów

21 listopada napisał: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7739994&viewfull=1#post7739994
Samo ogrzewanie w tym miesiącu do dziś włącznie 145 kWh, CWU około 45. W domu 22 - 23 stopnie. Srednia temperatura do tej pory za listopad 5 stopni. Najniższa zanotowana to -6 a najwyższa to 17.

Wprawdzie kolega Plusfoto od dłuższego już czasu twierdzi, że w domu mieszka na stałe, jednak wytłuszczone liczby wskazują na coś innego. Chyba, że wraz z całą rodziną zażywa higieny u sąsiadów.
Okresowe grzanie domu z przechłodzoną wylewką, może uzasadniać niski SCOP wynikający z raportów zużycia prądu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

myślę , że to nie jedyny z taką " omyłką " na FM

plusfoto
02-01-2019, 17:23
A cóż was tak bulwersuje w moim zużyciu na CWU. Dla ciekawskich do tej pory tylko 1 i 2 stycznia 10 kWh i jeśli w niedzielę wieczorem będzie 12 to do jakiego wniosku dojdziecie? Pewnie że przez 4 dni się nie myłem albo chrzanię głupoty czy może wpadam do domu na pół godziny sprawdzić czy stoi a mieszkam u sąsiadów. Natomiast w poniższym cytowanym poście zużycie podane było szacunkowe natomiast na koniec listopada dokładne spisane z podliczników.

kasy1
02-01-2019, 17:25
Moze w programie Panasonic do doboru pompy.Nazywa sie to chyba Aquarea designer,czy jakos tak..trzeba byc zalogowanym w programie.
Juz wczesniej cytowalem modulacje pomp 5,7,9kw 1 f i 9kw 3f

milsa666
02-01-2019, 17:33
A cóż was tak bulwersuje w moim zużyciu na CWU. Dla ciekawskich do tej pory tylko 1 i 2 stycznia 10 kWh i jeśli w niedzielę wieczorem będzie 12 to do jakiego wniosku dojdziecie? Pewnie że przez 4 dni się nie myłem albo chrzanię głupoty czy może wpadam do domu na pół godziny sprawdzić czy stoi a mieszkam u sąsiadów. Natomiast w poniższym cytowanym poście zużycie podane było szacunkowe natomiast na koniec listopada dokładne spisane z podliczników.

No tu już nic nie kumam.
Przez 2 dni zużyłeś 1/3 zużycia z całego grudnia?
No to dziwię się, że się dziwisz, że my się dziwimy.
Coś musi być nie tak - podałem ci ile ciepła trzeba dostarczyć żeby podgrzać wiaderko (100L) wody. Jak wy się w takiej ilości wody myjecie? Albo po prostu coś źle podajesz (walnięty licznik) i faktyczne zużycie jest po prostu większe.

plusfoto
02-01-2019, 17:40
A cóż w tym dziwnego 15 osób w tym 6 dzieci od 31 grudnia od 17. Właśnie 2 godziny temu towarzystwo się rozjechało. A w grudniu święta spędzałem na obczyźnie.

agb
02-01-2019, 18:31
To napisz wreszcie wprost - mieszkasz tam i wyłącznie tam, czy dalej "pomieszkujesz"?

Fugaz
02-01-2019, 18:33
T No a jak tam u Ciebie idzie wybór PC?

Zbieram oferty - pytałem o Tcapa bo mam w ofercie za 25tys - ale jak ma tak kiepską modulacje to odpada. Najtańsze oferty które dostałem do LG i Samsung. Wbiłem też na szwedzkie strony o pompach (SE, Thermia, Nibe) skoro tam działają to u Nas tym bardziej, ściągam oferty. Ciekawie wygląda Stibel Eltron, oczywiście mam też Mitsubishi i Daikina. Wszystko się wyjaśni do końca miesiaca nasze miasto bierze udział w jakimś dziwnym programie - jak ich projekt wygra to dotacja wyniesie 95% - więc nie będę miał problemu z wyborem, a raczej z jego finansowaniem - jesli miasto nie dostanie dotacji to zostaje czyste powietrze i biedne 30% więc pewnie wtedy będzie wybór LG - Samsung.

JTKirk
02-01-2019, 18:33
Coś musi być nie tak - podałem ci ile ciepła trzeba dostarczyć żeby podgrzać wiaderko (100L) wody. Jak wy się w takiej ilości wody myjecie? Albo po prostu coś źle podajesz (walnięty licznik) i faktyczne zużycie jest po prostu większe.

Mnie od dawna nie dziwi ani ekstremalnie duże, ani ekstremalnie niskie zużycie CWU. To jest sprawa bardzo indywidualna...Ktoś, kto jest tutaj trochę dłużej i natknął się na różniste przypadki, przestaje się temu dziwić.
Ja sam jestem chyba przykładem zużycia z gatunku tych wyższych (ostatnie 4 lata - zużycie od 1.05-1.09 średniomiesięcznie odpowiednio 120/134/122/121kwh) O czymś to świadczy? Wg mnie kompletnie o niczym.

Fugaz
02-01-2019, 19:02
Na r32 to tylko Daikin i LG na dzień dzisiejszy - chyba, że coś ominąłem.

plusfoto
02-01-2019, 19:17
To napisz wreszcie wprost - mieszkasz tam i wyłącznie tam, czy dalej "pomieszkujesz"?

Przecież już kilka razy pisałem i zapewne to czytałeś. Czy coś to zmieni? Za miesiąc dwa znów pojawi się to pytanie. Pewnie w lutym bo wspomnę że na kilkanaście dni wyjechałem w czasie ferii z wnuczkami.

agb
02-01-2019, 19:22
Ja kojarzę tylko raz i w taki sposób, że IMO nie ucinało to wątpliwości :p

milsa666
02-01-2019, 19:29
Mnie od dawna nie dziwi ani ekstremalnie duże, ani ekstremalnie niskie zużycie CWU. To jest sprawa bardzo indywidualna...Ktoś, kto jest tutaj trochę dłużej i natknął się na różniste przypadki, przestaje się temu dziwić.
Ja sam jestem chyba przykładem zużycia z gatunku tych wyższych (ostatnie 4 lata - zużycie od 1.05-1.09 średniomiesięcznie odpowiednio 120/134/122/121kwh) O czymś to świadczy? Wg mnie kompletnie o niczym.

No, ale takie jak ty wydaje mi się tylko trochę wyższe niż "przyzwoite" :)
Nas jest troje. Najmłodszy właściwie prysznic w wannie, żona z pierwszego małżeństwa już trochę więcej - bardziej bogaty prysznic w wannie, ja prysznic na dole raczej bez szaleństw.
Zbiornik 300L, 3.8m2 wężownica, zużycie 3 - 4 kWh (teraz) na dobę (jedno grzanie zbiornika/dobę). Jak zaczynam grzać zbiornik to często na górze woda jeszcze w granicach 35*C-40*C. To przecież są takie same kWh, ta sama woda, to samo ciepło właściwe, no i litr w Gdańsku to dalej taki sam litr w Łodzi.
Kurde jak można zużywać tak rażąco mniej wody? Przecież mycie to nie wszystko, jest jeszcze kuchnia - blat przetrzeć, naczynia spłukać.
No nie chciałbym być w takim rygorze - prysznic w szklance wody.
No chyba, że plusfoto pomieszkuje tylko albo mu się łożysko w tarczy licznika rozwala.

TwojPan
02-01-2019, 19:31
A cóż w tym dziwnego 15 osób w tym 6 dzieci od 31 grudnia od 17. Właśnie 2 godziny temu towarzystwo się rozjechało. A w grudniu święta spędzałem na obczyźnie.
Jak dobrze pamiętam, ostatnio było 27 osób. O dzieciach nie pisałeś.
Jak wynajmujesz chłopakom z Ukrainy, uwierzę w to zużycie.
Osobiście. co już niejednokrotnie pisałem, nie wierzę w żadne twoje słowo.

milsa666
02-01-2019, 19:32
Mnie od dawna nie dziwi ani ekstremalnie duże, ani ekstremalnie niskie zużycie CWU. To jest sprawa bardzo indywidualna...Ktoś, kto jest tutaj trochę dłużej i natknął się na różniste przypadki, przestaje się temu dziwić.
Ja sam jestem chyba przykładem zużycia z gatunku tych wyższych (ostatnie 4 lata - zużycie od 1.05-1.09 średniomiesięcznie odpowiednio 120/134/122/121kwh) O czymś to świadczy? Wg mnie kompletnie o niczym.

No, ale takie jak ty wydaje mi się tylko trochę wyższe niż "przyzwoite" :)
Nas jest troje. Najmłodszy właściwie prysznic w wannie, żona z pierwszego małżeństwa już trochę więcej - bardziej bogaty prysznic w wannie, ja prysznic na dole raczej bez szaleństw.
Zbiornik 300L, 3.8m2 wężownica, zużycie 3 - 4 kWh (teraz) na dobę (jedno grzanie zbiornika/dobę). Jak grzeje zbiornik to często na górze woda jeszcze w granicach 35*C-40*C. To przecież są takie same kWh, ta sama woda, to samo ciepło właściwe, no i litr w Gdańsku to dalej taki sam litr w Łodzi.
Kurde jak można zużywać tak rażąco mniej wody? Przecież mycie to nie wszystko, jest jeszcze kuchnia - blat przetrzeć, naczynia spłukać.
No nie chciałbym być w takim rygorze - prysznic w szklance wody.
No chyba, że plusfoto pomieszkuje tylko albo mu się łożysko w tarczy licznika zatarło.

JTKirk
02-01-2019, 19:41
No, ale takie jak ty wydaje mi się tylko trochę wyższe niż "przyzwoite" :)

to co napisałem, to było zużycie letnie...;)
ale zima.., teraz jest dużo więcej...za grudzień zużyłem 803kwh, z tego wg licznika czasu pracy około 22% poszło na CWU...(zważywszy na wyboldowane, to baaardzo uproszczone liczenie, bo w cyklu CWU PC bierze więcej prądu niż CO)
Więc łatwo policzyć, że dużo więcej niż latem....średniorocznie jest to około 26-29%(różnie wychodzi w różnych latach)

milsa666
02-01-2019, 19:52
...ale zima.., teraz jest dużo więcej...

No to tym bardziej aktualne/zimowe zużycie kolegi jest (żeby nie być posądzonym o bezsensowny hejt) po prostu dziwne :P
EOH (Enf Of Hate) zamiast EOT

asolt
02-01-2019, 20:08
Oceny higieny przy takim zyżyciu ;)

Pomimo ze znam osobiscie (słabo ale jednak) kol. plusfoto nawet wykonywałem mu podłogówkę to niestety na temat oceny higieny w jego nowym domu sie nie wypowiem. Nie mam takich danych, a nawet jak bym miał to i tak to jest tylko jego sprawa. Nie wiem nic o wykorzystaniu przez niego zarówno zwu jak i cwu. Wiem jedno przy stosunkowo niskich zuzyciach cwu z reguły tu na forum dyskusja jest bardzo burzliwa. Tak było w przypadku kol. j-j i kliku innych których nicki pozapominałem. Na ogół konczyło sie to wycofaniem z forum lub znacznym ograniczeniem działalnosci przez tych ktorych zuzycie cwu kwestionowano.

milsa666
02-01-2019, 20:11
Oceny higieny przy takim zyżyciu ;)

No nie, tak daleko bym nie szedł.

Na pewno są inne wytłumaczenia
- kolega nie mieszka z rodziną na stałe
- szybki prysznic w wersji hardcore extremum (3sek woda, mydlenie, 15sek spłukiwanie)
- mycie w zimnej
- walnięty licznik
- licznik wyskalowany w innych jednostkach

Oczywiście żart

Po prostu ciekawi mnie, gdzie jest błąd w zależności Q=c*m*dT

TwojPan
02-01-2019, 20:14
Kurde, ktoś skasował post asolta który pisał, że robił instalację OP dla plusfoto. Dlaczego?

plusfoto
02-01-2019, 20:14
Jak dobrze pamiętam, ostatnio było 27 osób. O dzieciach nie pisałeś.
Jak wynajmujesz chłopakom z Ukrainy, uwierzę w to zużycie.
Osobiście. co już niejednokrotnie pisałem, nie wierzę w żadne twoje słowo.Dla mnie to możesz wierzyć w co chcesz i pisać co zechcesz zwłaszcza o 27 osobach.

TwojPan
02-01-2019, 20:17
Dla mnie to możesz wierzyć w co chcesz i pisać co zechcesz zwłaszcza o 27 osobach.

Jak nie skasowałeś, post jest do odszukania. Mogłem się pomylić w ilości. Wtedy rozmawialiśmy na temat reku i ilości powietrza. Pamiętam jak dziś. Nie było tak?

plusfoto
02-01-2019, 20:17
Kurde, ktoś skasował post asolta który pisał, że robił instalację OP dla plusfoto. Dlaczego?
A to jakaś ujma dla niego czy dla mnie? Policzył, wykonał i wszystko się zgadza. Masz co do tego jakieś uwagi?
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 7408 kWh/rok
A faktyczne CO - 88 / 2223, produkcja 7228, COP 3,13

TwojPan
02-01-2019, 20:18
A to jakaś ujma dla niego czy dla mnie? Policzył, wykonał i wszystko się zgadza. Masz co do tego jakieś uwagi?

Potwierdza to tylko tyle, albo aż tyle.

kasy1
02-01-2019, 20:19
Sprawdzilem.Na zewnatrz jest minus 1C,pompa pobrala 2,35kwh na dogrzanie wody w zbiorniku do 45C/tyle mam ustawione/

asolt
02-01-2019, 20:20
Kurde, ktoś skasował post asolta który pisał, że robił instalację OP dla plusfoto. Dlaczego?

Dobre pytanie?
W tym poscie napisałem o kłótniach na forum wynikających z podawania przez niektorych stosunkowo niskiego zuzycia cwu.
Kto skasował ? zapewne mod, dlaczego? Niech sie sam wypowie. na pewno sam nie skasowałem swego postu.

milsa666
02-01-2019, 20:23
Sprawdzilem.Na zewnatrz jest minus 1C,pompa pobrala 2,35kwh na dogrzanie wody w zbiorniku do 45C/tyle mam ustawione/

No to jak to się ma do 28kWh na miesiąc :confused: ;)

plusfoto
02-01-2019, 20:27
Potwierdza to tylko tyle, albo aż tyle.dopisałem - doczytaj

asolt
02-01-2019, 20:32
dopisałem - doczytaj

Nie ma co pisac przeciez TwojPan i tak Tobie nie wierzy, a przy okazji i mnie

TwojPan
02-01-2019, 20:51
Nie ma co pisac przeciez TwojPan i tak Tobie nie wierzy, a przy okazji i mnie

Nikomu tu nie jestem wrogiem. Rozumiem, kasa jest ważna. Ale Panowie, na litość Boga. Gdzie jest godność? Neguję DZ admina, zjawia się instalator, zanegowaliśmy wyniki plusfoto, zjawił się instalator i admin. W tym samym czasie.
Koledzy pamiętają, jak plusfoto mieszkał i nie mieszkał. Sporo pisał i podawał wyniki, a nie mieszkał. Ot,kiedyś mu się wymsknęło i napisał jak jest.
Niech sam wytłumaczy, jak to jest. Ma taki sam tytuł na FM jak bobrow. Widzicie różnicę? Bobrow broni się adminem i wykonawcą?

asolt
02-01-2019, 20:58
Nikomu tu nie jestem wrogiem. Rozumiem, kasa jest ważna. Ale Panowie, na litość Boga. Gdzie jest godność? Neguję DZ admina, zjawia się instalator, zanegowaliśmy wyniki plusfoto, zjawił się instalator i admin. W tym samym czasie.
Koledzy pamiętają, jak plusfoto mieszkał i nie mieszkał. Sporo pisał i podawał wyniki, a nie mieszkał. Ot,kiedyś mu się wymsknęło i napisał jak jest.
Niech sam wytłumaczy, jak to jest. Ma taki sam tytuł na FM jak bobrow. Widzicie różnicę? Bobrow broni się adminem i wykonawcą?

Nie byłem instalatorem PC ani instalacji zwu i cwu u plusfoto, w czym problem, ze sie ozc zgodziło. NIektórym nie dogodzi, jak jest dobrze to jest zle. Nie zjawilem sie przy tej dyskusji zjawiłem przy okazji sterowania cwu, czyli tematu nie zwiazanego z plusfoto, dlaczego tak bezczelnie kłamiesz?

02-01-2019, 21:02
Dobra,

Dajcie sobie w końcu spokój z tymi prywatnymi wycieczkami pokolei do użytkowników bo zaśmiecacie temat.

Wracając do ostatniej ważnej dla mnie kwestii - zużycie kwh na CWU. Niestety u mnie w panasie licznik przekłamuje ponad 20%, ale patrzac na % zuzycie CO i CWU, wyciagając z tego dane to wychodzi, ze 1/3 wszystkich zużytych kwh idzie na CWU. W przypadku grudnia to jakoś 255kwh. To nie mało, grzeję 2x dziennie 300 L zbiornik.

TwojPan
02-01-2019, 21:05
Nie byłem instalatorem PC ani instalacji zwu i cwu u plusfoto, w czym problem, ze sie ozc zgodziło. NIektórym nie dogodzi, jak jest dobrze to jest zle. Nie zjawilem sie przy tej dyskusji zjawiłem przy okazji sterowania cwu, czyli tematu nie zwiazanego z plusfoto, dlaczego tak bezczelnie kłamiesz?

Ale byłeś instalatorem OP.
Pojawiłeś się tu w trakcie rozmowy o cyrkulacji CWU. Wróciłeś, choć temat cyrkulacji się zakończył. Wróciłeś, jak jeden z kolegów, no nie jeden, zanegował dane zużycia CWU plusfoto. Dlaczego nazywasz mnie kłamcą? Gdzie teraz jest admin?

Tomaszs131
02-01-2019, 21:06
Kolego TwójPan gwoli wyjaśnienia moje DZ projektował instalator, który z tym forum nie ma nic wspólnego. Mieszka w Lublinie. Wielokrotnie już Tobie to tłumaczyłem. Rozumiem, że łączenie instalatora z FM z moim DZ lepiej brzmi i wzbudza sensację. A to właśnie do "skopanego" DZ wciąż się czepiałeś.
Wszystko opisałem w DB. Żeby to już raz na zawsze wyjaśnić mogę na priv podesłać link. Dodatkowo forumowicze, którzy dłużej od Ciebie siedzą w temacie pomp GW, dobrze wiedzą że owy wg Ciebie kojażony z moim DZ instalator nie wykonuje odwiertów głębszych od 50-60 mb. Delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą.
To co mnie bardzo udeżyło i nie tylko mnie to hejt mojej osoby, z Twojej strony.
Dodam jeszcze dla wyjaśnienia bo nie chcę do tego więcej wracać w przyszłości pompa została u mnie zamontowana na dwa lata przed tym za nim zostałem moderatorem.

asolt
02-01-2019, 21:12
Ale byłeś instalatorem OP.
Pojawiłeś się tu w trakcie rozmowy o cyrkulacji CWU. Wróciłeś, choć temat cyrkulacji się zakończył. Wróciłeś, jak jeden z kolegów, no nie jeden, zanegował dane zużycia CWU plusfoto. Dlaczego nazywasz mnie kłamcą? Gdzie teraz jest admin?

Co wykonanie OP ma wspolnego z PC i instalacją zwu i cwu u plusfoto i do jego zuzycia cwu? Skąd mam wiedziec jaki jest stosunek plusfoto do higieny? Wróciłem bo sie zapytałes co sadze o higienie plusfoto. Dlatego wróciłem, nie dlatego ze wykonywałem u niego OP i dlatego nazwalem Ciebie klamca. Uwazam ze slusznie. Mozesz zglosic adminowi.

TwojPan
02-01-2019, 21:17
Kolego TwójPan gwoli wyjaśnienia moje DZ projektował instalator, który z tym forum nie ma nic wspólnego. Mieszka w Lublinie. Wielokrotnie już Tobie to tłumaczyłem.Rozumiem, że łączenie instalatora z FM z moim DZ lepiej brzmi i wzbudza sensację. A to właśnie do "skopanego" DZ wciąż się czepiałeś.Ale niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Wszystko opisałem w DB. Żeby to już raz na zawsze wyjaśnić mogę na priv podesłać link. Dodatkowo forumowicze, którzy dłużej od Ciebie siedzą w temacie pomp GW, dobrze wiedzą że owy wg Ciebie kojażony z moim DZ instalator nie wykonuje odwiertów głębszych od 50-60 mb.
To co mnie bardzo udeżyło i nie tylko mnie to hejt mojej osoby, z Twojej strony.
Dodam jeszcze dla wyjaśnienia bo nie chcę do tego wracać w przyszłości pompa została u mnie zamontowana na dwa lata przed tym za nim zostałem moderatorem.

Zatem.
Kto ci instalował PC?
Napisz proszę. Nick z FM wystarczy.

TwojPan
02-01-2019, 21:29
Co wykonanie OP ma wspolnego z PC i instalacją zwu i cwu u plusfoto i do jego zuzycia cwu? Skąd mam wiedziec jaki jest stosunek plusfoto do higieny? Wróciłem bo sie zapytałes co sadze o higienie plusfoto. Dlatego wróciłem, nie dlatego ze wykonywałem u niego OP i dlatego nazwalem Ciebie klamca. Uwazam ze slusznie. Mozesz zglosic adminowi.
Wróciłeś, bo koledzy zanegowali zużycie CWU u pana plusfoto. Moja wypowiedź, nieco sarkastyczna, tylko cię wywołała. Admin skasował twój post, kiedy przyznałeś, że robiłeś OP panu plusfoto. Tylko było to tylko potwierdzeniem twej obecności tutaj.
Tak czy siak, asolt ...ktoś to kiedyś oceni.
Jak dla mnie, takie newsy są żałosne.
Bywaj.

Pratchawiec
02-01-2019, 21:34
Panowie! Wyluzujcie.

Posty kolegi Plusfoto przytoczyłem nie po to, by wykazać, oględnie mówiąc niskie zużycie CWU, ale praktycznie brak jej produkcji w ciągu 9 dni.
I wynikające stąd domniemania.
Jeśli połączyć to z ze stosunkowo niskim COP-em, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wylewka kolegi ulega głębokim przechłodzeniom.
Tyle, i tylko tyle.

Pozdrawiam

Pratchawiec

asolt
02-01-2019, 21:45
Tak czy siak, asolt ...ktoś to kiedyś oceni.
Jak dla mnie, takie newsy są żałosne.
Bywaj.

Co ma ocenic? hejt z twojej strony?
Odkad jestem na tym forum ciagle jestem przedmiotem ataków Tobie podobnych. Nie wiem co jest powodem twojego takiego a nie innego nastawienia do mnie.
A jesli chodzi o ocenę, to nie chciałbys usłyszec co na twój temat i na temat innych na tym forum którzy lubią siac taki zamet maja inni uzytkownicy forum z którymi dosc czesto rozmawiam, nie chciałbys słyszec bo czesto są to zwroty niezbyt parlamentarne. Taki zwyczajny uzytkownik który chce sie czegos dowiedziec musi sie przedzierac przez setki wątków w których nic konkretnego nie ma oprócz kłótni, negacji, sarkazmów (niektórzy tak okreslają durne wpisy poparte równie durnymi emotikonami).

TwojPan
02-01-2019, 21:51
Panowie! Wyluzujcie.

Posty kolegi Plusfoto przytoczyłem nie po to, by wykazać, oględnie mówiąc niskie zużycie CWU, ale praktycznie brak jej produkcji w ciągu 9 dni.
I wynikające stąd domniemania.
Jeśli połączyć to z ze stosunkowo niskim COP-em, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wylewka kolegi ulega głębokim przechłodzeniom.
Tyle, i tylko tyle.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Kolego Prachtawiec, masz opamiorawany układ, możesz snuć takie wnioski. Czy przy tak głębokim przechłodzeniom wylewki, pracującej WM, da się w takim domu jak plusfoto przy 450m3 kubatury, utrzymywać takie temp wewnętrzne, zużycie CWU i mieć takie zużycie energii?

redblack
02-01-2019, 21:53
To ja podam dla porównania moje zużycie na podgrzanie CWU (dane z licznika PC):
- listopad - 58 kWh
- grudzień - 74 kWh.

PC: Panasonic 9kW 3F.
Zasobnik: poj. 234L, pow. wym. 2,5m2.
Liczba osób: 3.
Woda podgrzewana raz dziennie, temperatura podgrzania CWU ustawiona na 45 stopni, czyli podgrzewana do 47 stopni.

TwojPan
02-01-2019, 22:27
Zatem.
Kto ci instalował PC?
Napisz proszę. Nick z FM wystarczy.
Tomaszu 131, odpowiesz?
Swego czasu miałeś to w dzienniku :)

JTKirk
03-01-2019, 05:20
Tak było w przypadku kol. j-j i kliku innych których nicki pozapominałem. Na ogół konczyło sie to wycofaniem z forum lub znacznym ograniczeniem działalnosci przez tych ktorych zuzycie cwu kwestionowano.
Prawda...doskonale to pamiętam...najpierw był hejt, a potem był płacz, jak j-j skasował wszystkie posty z dziennikiem budowy włącznie i już następne osoby nie mogli korzystać z jego doświadczeń :yes:
a z cache google nie wszystko dało się wyciągnąć ;)

JTKirk
03-01-2019, 05:25
Wróciłeś, bo koledzy zanegowali zużycie CWU u pana plusfoto. Moja wypowiedź, nieco sarkastyczna, tylko cię wywołała. Admin skasował twój post, kiedy przyznałeś, że robiłeś OP panu plusfoto. Tylko było to tylko potwierdzeniem twej obecności tutaj.
Tak czy siak, asolt ...ktoś to kiedyś oceni.
Jak dla mnie, takie newsy są żałosne.
Bywaj.

ten post wcale nie został skasowany

Pomimo ze znam osobiscie (słabo ale jednak) kol. plusfoto nawet wykonywałem mu podłogówkę
znowu jakieś insynuacje - nie wiem, może masz taki styl pisania, ale bez przesady......

JTKirk
03-01-2019, 05:29
Podobnie było, jak negowałen DZ admina Tomasza131, w obronie pojawił się wykonawca. Panowie, bez jaj.
Ja rozumiem wszystko, kiedyś nawet jeden na weglowym watku mi groził, wrzucając zdjecie mego domu. Redakcja usunęła, koleś ma konto do dziś. To tak ma być?

wkraczasz na śliski grunt, wspominając co się działo na wątkach węglowych :lol2:
niedawno Varme cytował niektóre wypowiedzi...mam powtórzyć? :P
A temat negowania temperatur DZ też doskonale pamiętam z zeszłego roku. Zadałem ci wtedy pytanie, na które nigdy nie odpowiedziałeś, tylko wycofałeś się rakiem...Tak, wpadasz ni z gruszki ni z pietruszki, wywołujesz g....burzę, a potem znikasz. Patrząc na to z perspektywy czasu, chyba zwyczajnie lubisz robić rozpierduchę.

kaszpir007
03-01-2019, 07:20
My jesteśmy dość oszczędni . Rodzina 4 osobowa , głównie prysznic , z wanny jak już dzieciaki , zbiornik 300L , wężownica 3,4m2.
Grzane raz dzienne , choć czasami jak dzieciaki chcą jedna po drugiej wannę to dogrzewamy "na życzenie" ..

Zużycie poza sezonem grzewczym około 40-50 kWh na miesiąc ...

W zimę sądzę że zużycie prądu na CWU mamy większe ...

TwojPan
03-01-2019, 07:28
Drodzy panowie nie rozumiem waszych rozterek dotyczących tych COP i innych. Wytłumaczcie mi za tym dlaczego jeśli jest tak źle to jest tak dobrze. Co po niektórzy macie ten COP niby większy, domy o 1/3 mniejsze a zużycia idą w kosmos. Podałem wam całość za cały rok łącznie z reku, przeglądem pompy i chłodzeniem w lecie . Czyżby te 3268 kWh które mnie kosztowały 1316 zł (w tym przegląd - 200 zł) tak mocno odbiegały od normy?

No to trochę o prawdomówności kolegi plusfoto:

GRUDZIEŃ 2018

CO - 5 / 459 produkcja 1370
CWU - 6 / 22 produkcja 55
Reku - 12 / 19
sprężarka - 274 godziny i 169 startów

01.01.2018 do 31.12.2018
CO - 88 / 2223, produkcja 7228, COP 3,13
CWU - 79 / 329, produkcja 849, COP 2,13
CHŁODZENIE - 79 / 110, produkcja 934, COP 4,94
COP całoroczny 3,1
sprężarka - 1432 godziny i 1137 startów
Reku - 144 / 216

Koszty:
CO - 717,76
CWU - 151,02
CHŁODZENIE - 86,14
REKU - 161,57
PRZEGLĄD POMPY - 200
RAZEM - 1316,49
ABONAMENT MIESIĘCZNY ZA PRĄD - 27,97

W domu przeciętnie 4 osoby i temperatura 22,5 - 23 stopnia
P.S. Małe uzupełnienie - cyfry przy zużyciu to I / II taryfa
I teraz od kiedy mieszka:
22.11.2018 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350626-Jaka-pompa-ciep%C5%82a-Jakie-koszty-u%C5%BCytkowania/page21

A Ty tam w końcu mieszkasz? Bo inaczej podawane informacje są niewiele warte.

Możesz powiedzieć kiedy się wprowadziłeś?
I plusfoto:

W wakacje.

Mowa o wakacjach 2018.
Przypominam: W domu przeciętnie 4 osoby i temperatura 22,5 - 23 stopnia
podawane zużycie CO i CWU i całe jego peany nad swoim zużyciem, dotyczą CAŁEGO roku.
Co na taką prawdomówność FORUMOWICZA WIELKIEGO SERCEM pan Tomasz131, admin i redakcja ?
I kto tu jest bezczelnym kłamcą kolego asolt, co?

cob_ra
03-01-2019, 07:30
Zużycie poza sezonem grzewczym około 40-50 kWh na miesiąc ...



No to u mnie średnio z 2 lat w miesiącach letnich na cwu idzie ok 100kWh miesięcznie. COP mam nie więcej jak 2. Grzeje do 55st 2-3 razy dziennie zbiornik 185l. My i dzieciak starszy prysznic, najmłodsza wanna.

Jak zmniejszona temperatura na cwu w okolice 43st to na grzanie załączała się ok 10 razy na dobę.

Kaizen
03-01-2019, 07:36
Jak zmniejszona temperatura na cwu w okolice 43st to na grzanie załączała się ok 10 razy na dobę.

Ustaw grzanie raz, góra dwa na dobę. Jak co chwilę dogrzewa straty postojowe ostatnie kilka * to COP ma nędzne. Jak ogrzeje z pół zasobnika zimnej, wodociągowej wody na raz, to i COP zbliży się do katalogowego.

TwojPan
03-01-2019, 07:49
wkraczasz na śliski grunt, ..
Nie ma jak zacząć dzień i o 5 rano pogrozić zbyt dociekliwym na FM, palcem.
Rozmawialiśmy spokojnie, w granicach dyskusji. Pojawił się admin i w trakcie dyskusji zaczął ciąć posty. Post asolta w trakcie, zniknął. Po moich uwagach, się pojawił. Gdyby admin miał tylko chęć, napisałby jak było i czy post został skasowany i przywrócony.

Kubson zapytał mnie kiedyś na priv, dlaczego tu pisuję skoro jest jak jest. Odpowiedziałem mu, że nie mam w tym żadnego interesu. Po prostu, kiedyś "porady bezinteresownych użytkowników" kosztowały mnie ponad 3k pln (strata na sprzedaży zbyt dużego kotła na eko).
Teraz próbuję ustrzec przed takimi "bezinteresownymi użytkownikami", wstającymi o 6 rano i przez cały dzień, bezinteresownie klikającymi i dającymi rady na FM.

Biznes musi się kręcić a zwierzyna wpada w sidła.
Właśnie.
Mnie dziwi tylko jedno. Jak co niektórzy są ze sobą "bezinteresownie" połączeni. Oczywiście, wcześniej się nigdy nie znali. Tylko tyle.
Tylko co z tego naszego pisania, jak admin zaraz skasuje niewygodne posty....
Tyle z mojej strony.
Pozdrawiam.

asolt
03-01-2019, 08:20
Kubson zapytał mnie kiedyś na priv, dlaczego tu pisuję skoro jest jak jest. Odpowiedziałem mu, że nie mam w tym żadnego interesu. Po prostu, kiedyś "porady bezinteresownych użytkowników" kosztowały mnie ponad 3k pln (strata na sprzedaży zbyt dużego kotła na eko).
Teraz próbuję ustrzec przed takimi "bezinteresownymi użytkownikami", wstającymi o 6 rano i przez cały dzień, bezinteresownie klikającymi i dającymi rady na FM.
.

Moze z łaski swojej zechcesz podac chociez jeden przyklad gdzie moje porady były zle, spowodowały strate u inwestora lub musiał reklamowac czy to złe ozc, projekt lub instalację. Na mnie narzekają jedynie ci których zdanie na dany temat diametralnie rózni sie od mojego. Mozesz byc pewny ze tyle hejtu ze strony innych uzytkowników forum nie doswiadczył nik inny oprócz mnie. Byc moze jestem kontrowersyjny, ale nie jestem oszustem i klamcą.

TwojPan
03-01-2019, 08:26
Moze z łaski swojej zechcesz podac chociez jeden przyklad gdzie moje porady były zle, spowodowały strate u inwestora lub musiał reklamowac czy to złe ozc, projekt lub instalację. Na mnie narzekają jedynie ci których zdanie na dany temat diametralnie rózni sie od mojego. Mozesz byc pewny ze tyle hejtu ze strony innych uzytkowników forum nie doswiadczył nik inny oprócz mnie. Byc moze jestem kontrowersyjny, ale nie jestem oszustem i klamcą.
A widzisz gdzieś swój nick w mojej wypowiedzi? Nie? To dlaczego podejmujesz temat? Wszczynasz kłótnie?

Odnieś się lepiej, do tego co kłamliwie napisał pan plusfoto Forumowicz Wielki Sercem o swoim rocznym zużyciu CWU, o którym dyskutowaliśmy. Bo to był temat naszego sporu.

plusfoto
03-01-2019, 08:32
Pozwolicie że insynuacje na temat mojej higieny pominę i zignoruję bowiem do takiego poziomu nie będę się zniżał. Natomiast przypomnę lub może uświadomię niektórym osobom że należy myśleć i dokonywać pewnych wyborów przed faktem a nie po fakcie. Nie tak dawno co niektórym osobom trudno było zaakceptować fakt iż nie zawsze obiegówka dla CWU jest potrzebna bo to przecież marnotrawstwo wody i szamba się szybko zapełnią jak kilka litrów wody dziennie pójdzie bezużytecznie, ale już przy prysznicu czy kąpieli takich zahamowań nikt nie ma i niech się leje 70, 80 czy 100 litrów. Przecież to dla higieny. A wystarczyło przeczytać tylko informacje które znajdują się na każdym opakowaniu od baterii czy to prysznicowej, kuchennej czy łazienkowej i wybrać świadomie. A jednym z podstawowych parametrów tam uwidocznionych jest maksymalny przepływ jaki ta bateria zapewnia. Zaznaczam maksymalny co nie oznacza wcale iż z takiego należy korzystać. Przyzwoite komplety prysznicowe pozwalają przy dobrym strumieniu wody na 5 -7 minutowy prysznic z zużyciem około 30 litrów wody z czego przy użyciu mieszacza 1/4 to będzie woda zimna. I to by było tyle na ten temat.

TwojPan
03-01-2019, 08:35
Pozwolicie że insynuacje na temat mojej higieny pominę i zignoruję bowiem do takiego poziomu nie będę się zniżał. Natomiast przypomnę lub może uświadomię niektórym osobom że należy myśleć i dokonywać pewnych wyborów przed faktem a nie po fakcie. Nie tak dawno co niektórym osobom trudno było zaakceptować fakt iż nie zawsze obiegówka dla CWU jest potrzebna bo to przecież marnotrawstwo wody i szamba się szybko zapełnią jak kilka litrów wody dziennie pójdzie bezużytecznie, ale już przy prysznicu czy kąpieli takich zahamowań nikt nie ma i niech się leje 70, 80 czy 100 litrów. Przecież to dla higieny. A wystarczyło przeczytać tylko informacje które znajdują się na każdym opakowaniu od baterii czy to prysznicowej, kuchennej czy łazienkowej i wybrać świadomie. A jednym z podstawowych parametrów tam uwidocznionych jest maksymalny przepływ jaki ta bateria zapewnia. Zaznaczam maksymalny co nie oznacza wcale iż z takiego należy korzystać. Przyzwoite komplety prysznicowe pozwalają przy dobrym strumieniu wody na 5 -7 minutowy prysznic z zużyciem około 30 litrów wody z czego przy użyciu mieszacza 1/4 to będzie woda zimna. I to by było tyle na ten temat.
Poważnie?
Napisz nam lepiej, jak z tym twoim rocznym (ale mieszkasz od wakacji), podanym zużyciem CWU. Dla "przeciętnie 4 osób" :)
Zgłosiłem twoje kłamstwa adminowi. mam nadzieję, że dotrze to tez do redakcji. Pozdrawiam.

plusfoto
03-01-2019, 09:00
Poważnie?
Napisz nam lepiej, jak z tym twoim rocznym (ale mieszkasz od wakacji), podanym zużyciem CWU. Dla "przeciętnie 4 osób" :)
Zgłosiłem twoje kłamstwa adminowi. mam nadzieję, że dotrze to tez do redakcji. Pozdrawiam.
Wydaje mi się że komentarz zbyteczny. Wystarczająco się ośmieszasz.

cob_ra
03-01-2019, 09:01
Ustaw grzanie raz, góra dwa na dobę. Jak co chwilę dogrzewa straty postojowe ostatnie kilka * to COP ma nędzne. Jak ogrzeje z pół zasobnika zimnej, wodociągowej wody na raz, to i COP zbliży się do katalogowego.

Mam ustawione grzanie 13-6 i załacza się 2-3 razy na dobę. Na miesiąc miałem ustawiona niższą temperature ale czas taki sam.

plusfoto
03-01-2019, 09:40
Człowieku, plusfoto podał nieprawdziwe dane, rozumiesz? Podał roczne zużycie CWU, a mieszka od wakacji.Więc przestań mi tu pisać jakieś dyrdymały i zmieniać temat. Jesteś stronniczą osobą, wobec plusfoto. w dobrym tonie, dla swego i jego dobra nie powinieneś tu nawet być.
Podawanie nieprawdziwych danych, może być dezinformacyjne dla innych użytkowników. Jest to świadome wprowadzanie w błąd. Ktoś gotów pomyśleć na podstawie takich nieprawdziwych danych, że ma takie małe zużycie CWU i CO, ponieważ ma tak sprawny sprzęt grzewczy i takiej a nie innej firmy. A może nawet cudownie zrobioną instalację CO i OP. Rozumiesz to?
TwójPan zaczynasz naprawdę przeginać. Co to znaczy nieprawdziwe dane? To że mieszkam od wakacji to znaczy że co oszukiwałem kogoś podając zafałszowane niezgodne z odczytami z liczników dane? Ogarnij się. Skończyły się argumenty to próbujesz za wszelką cenę zdyskredytować każdego rozmówcę. To taka twoja przypadłość i większość się do tego już przyzwyczaiła. Ale nazywanie kogoś kłamcą czy posądzanie o celowe oszukiwanie czy machlojki to już lekka przesada.

Tomaszs131
03-01-2019, 09:43
Można by tak bez końca ale najwyższy czas by przerwać ten spór.
Posty nie związane z tematem będą usuwane. Proszę nie komentować mojego postu bo nie jest to odpowiednie miejsce. Uwagi odnośnie pracy moderatorów proszę zgłaszać Redakcji.

Pratchawiec
03-01-2019, 10:42
Jak zrobić by przy niskim zapotrzebowaniu praca PC była efektywna?

Oczywiście chodzi o CO, żeby nie było niejasności.
Dziękuje.

Witam

Pozwolić PC pracować z wydajnością zbliżoną do nominalnej i w konsekwencji "taktować", jak prezentowałem to w poście https://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7758752&viewfull=1#post7758752 oraz https://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7758761&viewfull=1#post7758761
a także następnych.

Ale to tutaj mało popularne.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
03-01-2019, 10:46
Co należy zrobić, że by uzyskać takie parametry?


Wystarczy dążyć do doprowadzenia wyższej temperatury w obiegu aby wyeliminować odszraniania w trybie 2. Niestety w niektórych przypadkach może okazać się to nierealne. Natomiast jeśli chodzi o CWU to chętnie zobaczę który to panas w temperaturach -2 do +2 osiąga COP powyżej 2,5. W/g tabeli przy wodzie na wyjściu z pompy 55 stopni a taka jest w przypadku podgrzewu CWU COP dla 2 stopni na zewnątrz wynosi 2,21. Należy również pamiętać iż nie uwzględnia on pracy pompy obiegowej i elektroniki.

bobrow
03-01-2019, 11:02
To ja ponawiam pytanie, bo chyba nikt nie odpowiedział.



Co należy zrobić, aby uzyskać takie parametry?




Kubson,
moje pomiary to oczywiście nie to samo co pomiary certyfikowanej jednostki-natomiast wydaje mi się,że są jakoś miarodajne (mam zewnętrzny licznik energii elektrycznej oraz ultradźwiękowy ciepłomierz renomowanego producenta).
Wyniki były u mnie w miarę jednoznaczne-przy bardzo niskiej mocy (modulacja ok20Hz) spada COP od katalogu niekiedy (szczególnie kiedy były defrosty) o ok 20-30% (jak dobrze pamiętam).Wg mnie przy każdej PC nadchodzi zawsze moment pracy z min obciążeniem-nie wiem jak jest z COP-ami u innych producentów.Panas podaje swoje dane katalogowe tylko dla max mocy. W Panasie może być tak, kiedy PC jest przewymiarowana i grzejemy non-stop (paradoksalnie przypomina to problem dużego zużycia węgla w przewymiarowanym piecu-wiem ,bo tak miałem na Cichewiczu 27kW...).
W katalogu Panasa znalazłem taki parametr : moc wejściowa 1,86kW , to może wiele wyjaśniać dlaczego nie można uzyskać mniejszej mocy i są gorsze COP-y od katalogu na min modulacji (mocy) ...
Pzdr

Pratchawiec
03-01-2019, 11:19
Dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że mam kupić PC wymienić w niej obiegówkę, założyć bufor pomimo, że często nie jest to koniecznie, tak mi się przynajmniej wydaje. Wtedy będzie możliwy taki COP? Tak?
Czyli wszyscy co maja PC muszą zrobić takie rzeczy? Czy może są jakieś inne sposoby na osiągnięcie takiej sprawności przy niskim zapotrzebowaniu?

Nie mam bufora.
Po co chcesz wymieniać obiegówkę?

Pratchawiec

bobrow
03-01-2019, 11:21
W/g tabeli przy wodzie na wyjściu z pompy 55 stopni a taka jest w przypadku podgrzewu CWU COP dla 2 stopni na zewnątrz wynosi 2,21. Należy również pamiętać iż nie uwzględnia on pracy pompy obiegowej i elektroniki.

Witam,
chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU
pzdr

plusfoto
03-01-2019, 11:26
Możesz mi wytłumaczyć co ma wyższa temperatura do odszraniania w trybie 2, (czy wszystkie PC tak maja), do sprawności? Nie rozmawiamy o CWU. Nigdzie nie zastanawiałem się dlaczego masz COP dla CWU ok 2, bo to jest norma. Przecież cały czas pisze o CO.

Dziękuję.
Gdy temperatura wody w obiegu przekroczy 27 stopni (czyli praktycznie powrót) to odszranianie odbywa się przy pomocy jakby odwróconego obiegu gazu. Przy niższej temperaturze odszranianie odbywa się w modelach od 9kW i dwu wentylatorowych przy pomocy sprężarki gdzie wchodzi ona na maksymalne obroty a przy niższych modelach jedno wentylatorowych przy pomocy grzałki lub również sprężarki jeśli grzałka zostanie wyłączona w ustawieniach. Pociąga to za sobą wzrost zużycia energii bez jej produkcji. W przypadku trybu I odszranianie trwa krócej a zużyta energia na odszronienie jest dużo mniejsza

plusfoto
03-01-2019, 11:35
Witam,
chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU
pzdr
Defrosty i owszem ale w trybie I nie II a on pociąga za sobą niecałe 100 Wh przy jednostce dwu wentylatorowej a nie 700 - 800 Wh jak przy trybie II. Natomiast co do obiegówki to mam wątpliwości bo może się okazać to tak samo mylne jak i przy liczniku zużycia przy pompie ale głowy sobie nie dam uciąć.

Pratchawiec
03-01-2019, 11:45
Witam,
chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU
pzdr

Nie wiem jak Panas liczy COP dla grzania CW. Z pewnością jest on wyższy niż wyżej podany na początku grzania, gdy gradient temp. wody zasilającej i temp. wody w zbiorniku jest dość duży.
W dniu wczorajszym przed północą grzałem CW. temp. zewn. -1. W końcowej fazie przy temp. zasilania 57* delta wynosiła zaledwie 2,5*. Ile w tej chwili wynosił chwilowy COP? Aż się bałem liczyć, ale wyszło, że ok. 1,85.
Mam zbiornik z wężownicą tylko 1,4 m2, co bez wątpienia wpływa na możliwość odbioru wytworzonej przez PC energii.
Średni COP dla całego cyklu grzania może być w takich warunkach zbliżony do tego, który wyżej podano.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
03-01-2019, 11:48
Czy na podstawie swoich doświadczeń możesz napisać jak uzyskać wysoką sprawność PC przy niskim zapotrzebowaniu, bo przecież chyba takie domy się teraz buduje?

Ok-idealnym rozwiązaniem tego problemu jest dobranie PC "na wymiar" tj z dopasowaną charakterystyką mocy max i min dla potrzeb budynku (tj min/max budynku=min/max PC)
Mamy tu dwie szkoły :
-PC na "wymiar" do pracy ciągłej (ale i tak ok70-80% idzie w T2) i na lepszej sprawności
-PC "przewymiarowana" pod T2 (nawet jak ktoś nie trafi , to ma nadal dużo kWh w T2 -nawet 80-90%,a z kolei jak mocno przesadzi z mocą -to nie nadaje się do pracy ciągłej.Wtedy najlepiej grzać wg termostatu)
No i jest proza życia-tzw "złoty środek" lub balans-moim zdaniem jak przewymiarujemy PC nie przesadnie np o 20-30% od największej potrzebnej mocy (Uwaga !) , to raczej nic strasznego się nie wydarzy (szczególnie jeśli wyjdzie kilka niedoróbek i OZC się trochę rozjedzie ).
Do tego nie zawsze są dostępne co 0,5kW moce PC...
Pzdr

plusfoto
03-01-2019, 11:50
Niestety są PC, które nigdy nie używają grzałek do defrostu. Zresztą producenci wykonują swoje pomiary wg. normy, która uwzględnia w COP defrosty. Dlaczego u siebie tak nie masz ustawione?
Ale moja nie używa grzałki. Używa sprężarki ale ona przez około 7 minut pracuje na maksa z mocą ~ 4,8 kW

bobrow
03-01-2019, 11:52
Defrosty i owszem ale w trybie I nie II a on pociąga za sobą niecałe 100 Wh przy jednostce dwu wentylatorowej a nie 700 - 800 Wh jak przy trybie II. Natomiast co do obiegówki to mam wątpliwości bo może się okazać to tak samo mylne jak i przy liczniku zużycia przy pompie ale głowy sobie nie dam uciąć.

Sama norma wskazuje jaki ma być pomiar-obiegówka (i elektronika ,jak wcześniej pisałeś) jest integralną częścią PC.
Wyobrażasz sobie producenta ,który podaje COP-y bez wentylatora, płyty głównej ,itp ?
Pzdr

Pratchawiec
03-01-2019, 11:54
A sprzęgło?
No bo tak zrobiłeś? Zgadza się?

Nie mam sprzęgła.
Trzeba było przeczytać wszystko!
Oryginalna bbiegówka w moim T-Capie rocznik 2012 pożerała 180 W na godzinę. A z założenia miała pracować w sposób ciągły.
Obecna dla tych samych warunków pracy pobiera 63 W.
Od kilku lat do żadnej pompy ani kotła nie można już wstawiać takich mamutów jak poprzedni Grundfoss 25-80.

Pratchawiec

plusfoto
03-01-2019, 12:01
Sama norma wskazuje jaki ma być pomiar-obiegówka (i elektronika ,jak wcześniej pisałeś) jest integralną częścią PC.
Wyobrażasz sobie producenta ,który podaje COP-y bez wentylatora, płyty głównej ,itp ?
Pzdr
Nie mogę negować tego co napisałeś bo zwyczajnie tego nie wiem . Jedyne to mogę dywagować na podstawie innych wpisów z których to wynikało. Z regóły z COP było różnie a bardziej miarodajny był SCOP.

bobrow
03-01-2019, 12:27
Nie mogę negować tego co napisałeś bo zwyczajnie tego nie wiem . Jedyne to mogę dywagować na podstawie innych wpisów z których to wynikało. Z regóły z COP było różnie a bardziej miarodajny był SCOP.

Żeby nie drążyć niepotrzebnie tematu :
-SCOP w katalogu , a średnie COP (niepoprawnie nazywane SCOP)-to dwie różne sprawy i do tego trudne do porównania przy wyborze PC
-COP jest konkretną wartością dla danych warunków (nie wiem czy to jest wymóg-ale powinno to być podawane wg konkretnej normy pomiarowej.Osobiście nawet nie patrzę na dane PC bez podanych COP w różnych temperaturach oraz bez podanych norm)
Pzdr

plusfoto
03-01-2019, 12:50
Uczę się.
Rozumiem. Jakie są teraz obiegówki dawane do PC firmy Panas. Ile mają max W?

Tak? Około 60 W maks.

Mariusz..
03-01-2019, 15:07
Jak obliczyć sprawność pompy? Pobór prądu w trakcie pracy PC 2,1(Suma z obiegówkami) Kw. Ilość godzin przepracowanych 308. Sterownik na pompie informuje mnie o wyprodukowanej energii...3477 Kwh. Czy dobrze liczę COP=5....

zibizz1
03-01-2019, 15:24
Jak obliczyć sprawność pompy? Pobór prądu w trakcie pracy PC 2,1(Suma z obiegówkami) Kw. Ilość godzin przepracowanych 308. Sterownik na pompie informuje mnie o wyprodukowanej energii...3477 Kwh. Czy dobrze liczę COP=5....
Liczyc umiesz ale dane niekoniecznie dobre. Im wieksza roznica DZ i GZ tym wiecej pradu pobiera sprezarka. Sterownik w pompie tez moze delikatnie przeklamywac.
Przy grzaniu cwu pobor moze byc np 2.4 kW.

Mariusz..
03-01-2019, 15:30
Jeśli dobrze myślę....Czyli jeżeli Pc pobiera 2,1 Kw mam ilość godzin przepracowanych podaną to mogę policzyć ilość kwh bez licznika? Temperatura DZ zmienia się w trakcie pracy o 3K w dół. Temp GZ rośnie a pobór jest stale bardzo zbliżony...

zibizz1
03-01-2019, 15:39
Mozesz ale skad w takim razie wiesz ze pobiera 2.1 bez licznika?

Moja katalogowo przy 0/35 bierze 2.01kW a przy 0/45 2.27kW

Moze warto zalozyc jakis inny temat

JTKirk
03-01-2019, 15:44
Jak obliczyć sprawność pompy? Pobór prądu w trakcie pracy PC 2,1(Suma z obiegówkami) Kw. Ilość godzin przepracowanych 308. Sterownik na pompie informuje mnie o wyprodukowanej energii...3477 Kwh. Czy dobrze liczę COP=5....

żeby to dobrze policzyć jest tylko 1 droga - podlicznik pompy ciepła i ciepłomierz.
Jeśli nie masz jednego albo drugiego, to wynik może być obarczony bardzo dużym błędem. Były podawane już tutaj na forum omawiane przypadki, gdzie odczytane z PC zużycie bardzo drastycznie różniło się od tego odczytanego z podlicznika. Stąd i potem wychodzą takie kosmiczne COPy....które niewiele mają wspólnego z prawdą.

P.S. a tak całkiem na marginesie, to jest temat o temperaturach DZ ;) Posty najlepiej skasuj(może to zrobić sam), a pytania zadaj w wątku który się do tego bardziej nadaje...

Mariusz..
03-01-2019, 15:44
Mam licznik ogólny na budynek i widzę w trakcie pracy PC. Inne odbiorniki mam wyłączone....

Mariusz..
03-01-2019, 15:46
Aż tak drobiazgowy nie jestem. Różnica w granicach 2,09-2,14 dla mnie nie jest to znaczące. taki błąd mogę zaakceptować...

Mariusz..
03-01-2019, 15:49
Dobra zmieniam temat. zapytałem bo zauważyłem tu kilka osób,które zakładam że znają odpowiedzi na nurtujące mnie pytania...

zibizz1
03-01-2019, 15:53
Jesteś pewien? Na 100%?

Mam gruntowke Nibe z 2016 roku ma na GZ pompke 7-67W dla wszystkich mocy 6-12kW
Mysle ze inni producenci tez moga takie montowac

bobrow
03-01-2019, 16:06
Dodam tylko (ponownie) , że bardzo dużo zamieszania i szkód powoduje nie jednakowe określnanie mocy danej PC względem temp min.
Obecnie PC bez problemu grzeją bez grzałek domy do -15 czy -20st, więc wystarczy jedno określenie np -15 st ( bo jest całkiem sporo danych do tej temp).
To by ułatwiło wybór (głównie poprzez porôwnanie) PC
Pzdr

bobrow
03-01-2019, 17:26
Dane w tabelkach nie zawsze są wg tych samych temperatur (np 2,-2,-7, itp).
Najbardziej bym widział jeszcze tylko dwie krzywe :
-COP wzgl Tz i Tout
-moc wzgl Tz i Tout
Niestety jest z tym problem...
A dla bardziej dociekliwych to samo j/w , ale dla min mocy
Pzdr

plusfoto
03-01-2019, 17:34
Nie będę Ci psiał ile moja pobiera i w jakim czasie to robi, bo wpadniesz w kompleksy, jak to niektórzy tu cały czas piszą. No a pewnie spokojnie by wystarczyła na Twój dom



Jesteś pewien? Na 100%?
Nie musisz pisać bo wiem i jestem tego świadom. Natomiast co do obiegówki to przynajmniej tak podaje producent pompy a dokładnie 58 W

cangi80
03-01-2019, 17:35
Ja jeszcze dodam , że u mnie przy starcie pobiera 2,2kW a przy końcu ładowania CWU jest ponad 4kW.

bobrow
03-01-2019, 17:54
Apropos mocy obiegówki dodam tylko , że w moim T-capie F jest 7 biegów do wyboru od 25W do 135W.
Ze względu na grzejniki , zastosowałem buforek/sprzęgło i „energetycznie” mam nawet lepiej niż na bezpośrednim wpięciu ( dla testów zrobiłem bypass bufora).
Na buforze nam w PC 2 bieg obiegówki ok 45W +22W pompa wtórna=ok 67W ( nominalne przepływy)
Aby osiągnąć te same przepływy (dla sprawności i max mocy) bezpośrednio (bez bufora) muszę wybrać 6 bieg o mocy ok 100W.
To nie jest wielkie halo i nie było powodem zamontowania bufora-spodziewałem się dużych hałasów na grzejnikach , by osiągnąć wymagane przepływy.
Bypass prawie nic nie kosztował- w razie awarii pompy wtórnej mogę dalej ogrzewać chałupę.
Pzdr

bobrow
03-01-2019, 18:03
Varme,
szkoda mi było dopłacać 12 000 pln do Daikina HT, wolałem dołożyć 2 000 pln do bufora i za 10 000 pln zabrać familię na all-wakacje...
Pzdr

Elfir
03-01-2019, 18:08
Zgłosiłem twoje kłamstwa adminowi. mam nadzieję, że dotrze to tez do redakcji. Pozdrawiam.

Moderacja nie zajmuje się sprawdzaniem prawdomówności forumowiczów, tylko przestrzeganiem regulaminu.

bobrow
03-01-2019, 18:14
Ale nie piszemy o kosztach zakupu tylko o "rozwiazaniach" i funkcjach. Nie kto co wydal albo jak wybral :)
Samochod kupilem uzywany a nie nowy, starczylo na kilka wakacji ;)

Tym razem się z Tobą nie zgodzę- jednak większość użytkowników wybiera PC gdzie bardzo ważnym kryterium jest cena.
Gdybyśmy rozmawiali np : co bym chciał mieć , to co innego.
Pzdr

PS
Gdybyśmy nie mieli ograniczeń finansowych - to nadal byłby problem typu jaka PC jest the best...

Fugaz
03-01-2019, 18:58
Poruszyliscie ciekawy dla mnie temat. Chcialbym zeby automatyka robila za mnie co trzeba, nie chce przestawiac mocy pompy zeby uzyskac jakis przeplyw. Jak mam sprawdzic czy dana pompa jest bardziel lub mniej zaawansiwana?

bobrow
03-01-2019, 19:17
Poruszyliscie ciekawy dla mnie temat. Chcialbym zeby automatyka robila za mnie co trzeba, nie chce przestawiac mocy pompy zeby uzyskac jakis przeplyw. Jak mam sprawdzic czy dana pompa jest bardziel lub mniej zaawansiwana?


To nie tak , że trzeba chodzić do PC i coś tam zmieniać.
Trzeba zrobić dwie podstawowe rzeczy :
-dobrać PC do warunków technicznych instalacji
a potem
-wyregulować i ustawić parametry w PC
PC będzie wtedy działać autonomicznie.
Jeśli mamy wątpliwości co do oporów w instalacji ,to trzeba być przygotowanym na taką ewentualność i poprostu dobrać PC mniej wrażliwą na mniejszy przepływ ,np dla Panasa 9 kW zalecany jest przepływ 1500ltr/h (25ltr/min) , dąży wtedy do utrzymania dT ok 5 K.

bobrow
03-01-2019, 20:01
Hej Kubson,
tak się zastanawiam :
czy chcesz opylić swoje cudo techniki ze stajni Mitsu i zakupić porządnego Panasiora ?
Wnioskuję tak z tego , że nic nie piszesz o M - a zgłębiasz i medytujesz o P...
Taki suchar , tylko mi przyszedł do głowy...
Pzdr
:bye:

bobrow
03-01-2019, 20:07
Ja chcialem taka ktora by spelnila okreslone wymagania.
Tam i wtedy wybralem to co uwazalem za odpowiednie.
Przy pewnych zalozeniach do dzis nie ma jakby “konkurencji”.
12000:- to nie roznica pompy obiegowej ;)
A co do wydawania pieniedzy na PC, juz bylo walkowane.
Kwestia priorytetow i zalozen.
Dzis bym moze to inaczej rozwiazal, inna PC.
Moze klimakonwektory i LT... nie wiem.

Varme- nie oceniamy naszych wyborów wg obecnych warunków.
Mam np takiego kolegę w pracy , który kupuje zawsze najdroższe sprzęty- zapytałem dlaczego.
Odpowiedział , że nie ma czasu porównywać jeden klamot do drugiego- dlatego kupuje najdroższe , bo muszą być najlepsze jakościowo ( takie zaufanie do ... ceny).
Pzdr

PS
Chciałbym mieć takich klientów w firmie...

bobrow
03-01-2019, 20:54
Varme ,
zapomniałem dodać ,ze Daikin EKHBRD011 którego rozpatrywałem 4 lata temu (chyba Twój model ?) ma praktycznie takie same parametry COP do temp 45 st jak T-cap 9kW .Kiedy przeliczyłem wszystkie grzejniki i porobiłem próby na piecu węglowym ćmiąc w okolicach 45/50st na CO-to przeważyło o wyborze.
Pamiętam jeszcze ,że pytałem o ceny sprężarek -w Panasie powiedziano mi ,że ok 2 500pln (taraz ok 4 000 pln), a w Daikinie ok 5 000pln.
Daikin wg mnie jest bardzo dobrym sprzętem o wysokich parametrach-gdyby nie cena ,to wygrałbym tego producenta (tym bardziej ,że w D jest sprężarka scroll o żywotności ok 80 000h -w P rotacyjna ok 50 000h).
Pzdr

bobrow
03-01-2019, 20:58
Oj Ty aligatorze.
"Zgłupłeś". Daj spokój. Nigdy w życiu. Żartowniś się znalazł.
Wiem co mam.
Wiesz chodziło o to by pokazać pewne, rzeczy. Niech chciałem, podawać danych innych producentów, bo by było, że jestem stronniczy.
Myślę, że się coś się udało, a co ktoś z tego wyniesie to już jego własna sprawa.
Dzięki.

Teraz zmykam, bo gra na mnie czeka, Konkretnie "zelda breath of the wild".

Teraz to już "nie masz wyjścia" -jak nic nie będziesz pisał o Mitsu (a szukał "dziury w całym" u Panasa ),to będzie to baaardzo dziwne (i dające co niektórym wiele do myślenia...) :stirthepot:
Tymczasem

karoka65
03-01-2019, 21:06
Wiecie panowie co Wam powiem?
Mnie to już się nie chce baźgrać po tych forach, jakoś mi przeszło ale czytam jak mam czas.
Co widzę?
Jak kiedyś tak i teraz, pompiarze to najbardziej kłótliwa "nacja" na forach :)
Jak nie mają się z kim kłócić to zaczynają się kłócić między sobą, hehe
To tak dla rozluźnienia atmosfery :)

bobrow
03-01-2019, 21:13
Karoka,
teraz to jest „Wersal”-trzeba było w południe zaglądnąć ...
Pzdr

karoka65
03-01-2019, 21:15
Karoka,
teraz to jest „Wersal”-trzeba było w południe zaglądnąć ...
Pzdr
Z doskoku też trochę poczytałem :)

bobrow
03-01-2019, 21:17
Varme-a tak z ciekawości , jakie miałeś zużycie w grudniu i w całym poprzednim roku ?

karoka65
03-01-2019, 21:24
Chyba ze sa ludzie gdzie zasadniczo zawsze
kieruja sie najnizsza cena. Tak tez mozna.
Oczywiście że można ale przeważnie nie najlepiej na tym wychodzą i po czasie wychodzi na to że to najtańsze wcale nie wyszło tanio a jak to mówią: kto kupuje tanio kupuje dwa razy, raz tanio a drugi raz dobrze i drożej.
Wiadomo że nikt nie lubi przepłacać jeśli nie ma takiej potrzeby ale z doświadczenia nawet swojego wiem że lepiej jest jednak wybrać z z rzeczy lepszych i droższych żeby właśnie nie kupować ten drugi raz :)

karoka65
03-01-2019, 21:25
Dlatego wpadles pompiarzu ze swoja “zle wybrana” PC ? :D
Nie wiesz że każdy ma najlepszą? ja też :)

bobrow
03-01-2019, 21:28
Hej „Chłopcy Daikinowcy”,
to nie jest żaden konkurs , ani ocena wyboru...
Wasze „ maszynki” świetnie działają i to jest najważniejsze (dla Was), natomiast bardzo ważne dla obecnie wybierających PC są różnice pomiędzy różnymi producentami oraz kryteria wyboru ( czyli także nasze doświadzczenia).
Tymczasem

bobrow
03-01-2019, 21:33
1183, rok 7972 srednia od momentu montazu 7403kWh
Roczne zuzycie troszke skoczylo gdy pozwolilem na wyzsza temp w kranie :lol2:

A możesz przypomnieć m2 i izolację ?

PS
Panie ,przydałaby się „stopeczka” - to takie natręty jak ja by nie marudziły...
A poważnie - może warto założyć wątek o zużyciu na grzejnikach

karoka65
03-01-2019, 21:37
To dopiero może się narobić :)
Zaraz będą domysły i przycinki że karoka już smrodokotłów nie sprzedaje a na pompy się przerzucił, teraz zachwala pompy i grzejniki, hehe

karoka65
03-01-2019, 21:39
150m2 . 3cm od gruntu, na scianach 5-10 cm :rolleyes:
Strop 40cm . Nieszczelne okna i WG

krzywa +15 45* -15 ( i nizej ) 60* , CWU 2 razy dziennie do 55* pomiedzy dogrzewanie do 45*C
To co Ty tak hajcujesz? znaczy wysoko jedziesz?

karoka65
03-01-2019, 21:47
Oczywiście CO, znaczy masz cuś małe te grzejniki jak tyle w nie "dmuchasz"

bobrow
03-01-2019, 21:49
150m2 . 3cm od gruntu, na scianach 5-10 cm :rolleyes:
Strop 40cm . Nieszczelne okna i WG

krzywa +15 45* -15 ( i nizej ) 60* , CWU 2 razy dziennie do 55* pomiedzy dogrzewanie do 45*C


Varme-przepraszam , że pytam :
a myślałeś o wymianie grzejników i o roletach okiennych izolowanych ?
Robiłeś symulację różnicy w COP dla 45-50 st ?
Raczej na COP zysku strasznego nie będzie - ale z drugiej strony grzejniki płytowe są tanie jak barszcz...
Jak nieszczelność w oknach jest nie za duża ( powietrze z zewnątrz musi jakoś wpadać do chałupy), to napewno rolety by zmniejszyły straty ( ale nie ograniczyłyby specjalnie wentylacji )
I jak ?
Pzdr

jacek.1971
03-01-2019, 21:56
a możesz przypomnieć m2 i izolację ?

Ps
panie ,przydałaby się „stopeczka” - to takie natręty jak ja by nie marudziły...
A poważnie - może warto założyć wątek o zużyciu na grzejnikach

jestem za

karoka65
03-01-2019, 21:57
Powiem że te c33 naprawdę robią robotę. W domu mam aluminiaki ale do kotłowni dałem teraz właśnie taki grzejnik, przedtem piekiełko grzało się od brudaska trochę ale po remoncie i zamontowaniu cud maszyny grzewczej trzeba było to czymś ogrzać bo i kabina prysznicowa tam stanęła, drugi automat, pranie się suszy to żeby faktycznie się tam już suszyło a nie całą zimę wszystkie drzwi, grzejniki i poręcze praniem zawalone.
Różnica przy 3-ech płytach naprawdę jest duża.

jacek.1971
03-01-2019, 22:00
Varme-przepraszam , że pytam :
a myślałeś o wymianie grzejników i o roletach okiennych izolowanych ?
Robiłeś symulację różnicy w COP dla 45-50 st ?
Raczej na COP zysku strasznego nie będzie - ale z drugiej strony grzejniki płytowe są tanie jak barszcz...
Jak nieszczelność w oknach jest nie za duża ( powietrze z zewnątrz musi jakoś wpadać do chałupy), to napewno rolety by zmniejszyły straty ( ale nie ograniczyłyby specjalnie wentylacji )
I jak ?
Pzdr

W tym roku wymieniłem wszystkie grzejniki na c33, efekt kg 15/-15 38/44 na chwilę obecną ok. Temperatura w domu 22,3-22,8. Dzięki jednemu z forum za dokształcanie pzdr.

bobrow
03-01-2019, 22:07
Różnica przy 3-ech płytach naprawdę jest duża.

Zbieram się z wymianą grzejników na c33 - jak policzyłem to z obecnej KG 40-48 st , zszedłbym gdzieś na 37-45 st.
W średnim COP uzysk by był o ok 0.5 co się przekłada na ok 400 pln ,przy koszcie 1 szt grzejnika ok 500-600 pln.
Plan miałem przed podwyżką prądu - raczej ok 2020 ( w grudniu kończy mi się umowa).
Pzdr

karoka65
03-01-2019, 22:07
Czyli krzywa bardzo podobna do mojej, tyle że u mnie temp. wewnętrzne dalej węglowe :) znaczy wyższe, między 23 a nawet 24, pokój mojej mamy 25, najchłodniej ustawiona jest kotłownia, 20 stopni w czasie doby z luką między 16-tą a 21-wszą gdzie temp. podniesiona jest na 22,5

bobrow
03-01-2019, 22:10
1. Czy to 50-60* to przy tej PC duzej roznicy w COP nie bedzie.
2. Moze i tanie ale jednak nie za darmo + montaz.
3. I nie nie zastanawialem sie nad wymiana istniejacych, na razie.
4. To nie jest tak ze mam przeciag :) a naplyw powietrza musi byc.
Sa ci co maja super szczelnie a potem wierca otwory i montuja nawietrzniki :)
Zuzycie mam w miare stabilne z roku na rok.
Ile bym zaoszczedzil wymiana grzejnikow?

A rolety - okno to zawsze największy mostek w chałupie...

bobrow
03-01-2019, 22:14
Varme- zauważyłem , masz rolety w 75%.
No i git...
A jaka taryfa ?

karoka65
03-01-2019, 22:15
Z tym grzejnikiem do tej kotłowni to też były jajca :)
W sumie dopiero trzeci kupiony został zamontowany :)
Pierwszy 60X120 stoi do dzisiaj na palecie nie rozpakowany w folii, stwierdziłem że będzie za duży i będzie mi bruździł podgrzewając od spodu falownik, kupiłem w Bimsie drugi 60X100, wydał mi się też za duży i jeszcze trochę grzałby mi falownik, ostatecznie wymieniłem go na 60X80 i ten jakby był wpasowany w miejsce gdzie został powieszony a przy tym jest odpowiedni do tej kotłowni żeby ją zagrzać :)

cuuube
03-01-2019, 22:24
... może warto założyć wątek o zużyciu na grzejnikach również chetnie poczytam , bo mam w przyszłości chrapę na pompe na mojej wichurze

bobrow
03-01-2019, 22:44
G12W, dla calego domu wychodzi ca 50gr/kWh z wszystkim.

A grzejniki w jakim masz stanie ?
Jeśli jest duża szansa , że długo by posłużyły- to bym też chromolił „akcję-modernizację” ( chyba że :wzrost cen prądu lub jakaś dotacja).
Jak już coś - to pewnie kiedyś wejdziesz w PV....
Pzdr

PS
To który już rok masz PC - 9 idzie ?

Bastucha
03-01-2019, 23:27
Witam,
od jakiegos czasu przeczesuje forum chcąc znależć kilka odpowiedzi, to co czytam bardzo zblizylo mnie do pompy ciepłą powietrznej która ma ogrzewac caly budynek. Zaakceptowalem koszta, zastanawia mnie jednak awaryjnosc tego rozwiazania w dluzszym czasie, Rozumiem ze jest gwarancja ale przeciez chcemy bo pompa pracowala na tyle dlugo by sie zwrocic oraz mozliwie cos zarobic, pytanie czy koszt serwisu oraz naprawa na koszt wlasny (dzis mialem przyjemnosc spojrzec w katalog buderusa, nie wiem co mam myslec o tych cenach, czesto kwoty w tys, czy one sa tak dobre i sie nie psuja ? nic nie jest wieczne. Jak wyglada sprawa z serwisem i dostepem czesci zamiennych ? ktore marki oferuja najlepszy dostep do czesci ? nie chce tygodniami czekac az ktos cos wyprodukuje specjlnie dla mnie.

Pozdrawiam

Kaizen
03-01-2019, 23:42
Jak wyglada sprawa z serwisem i dostepem czesci zamiennych ? ktore marki oferuja najlepszy dostep do czesci ? nie chce tygodniami czekac az ktos cos wyprodukuje specjlnie dla mnie.


Dobre pytania zadajesz. Ciekawe, czy faktycznie kupisz PC, jak dopytasz sprzedawców:
1. Jaki jest koszt roczny serwisu niezbędnego, dla utrzymania gwarancji?
2. Jaki jest przewidywany okres używania (z dokumentacji - nie z ust sprzedawcy/marketingowca) urządzenia?
3. Jak długo (na piśmie) gwarantują dostępność części zamiennych (choćby za kosmiczne pieniądze)? I nie daj się zbyć, że to prosta konstrukcja i byle serwisant lodówek to ogarnie - bo jak padnie customizowany scalak na płytce (którą serwis i tak wymienia w całości) to nawet najlepszy elektronik tego nie ogarnie.
4. Na koniec policzysz OZC i przeliczysz koszty (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!)

Bastucha
04-01-2019, 00:14
Dobre pytania zadajesz. Ciekawe, czy faktycznie kupisz PC, jak dopytasz sprzedawców:
1. Jaki jest koszt roczny serwisu niezbędnego, dla utrzymania gwarancji?
2. Jaki jest przewidywany okres używania (z dokumentacji - nie z ust sprzedawcy/marketingowca) urządzenia?
3. Jak długo (na piśmie) gwarantują dostępność części zamiennych (choćby za kosmiczne pieniądze)? I nie daj się zbyć, że to prosta konstrukcja i byle serwisant lodówek to ogarnie - bo jak padnie customizowany scalak na płytce (którą serwis i tak wymienia w całości) to nawet najlepszy elektronik tego nie ogarnie.
4. Na koniec policzysz OZC i przeliczysz koszty (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!)




Widziałem na forum konsultantów od producentów, może mogliby sie wypowiedzieć odnośnie liczb i faktów. Bardzo zachwalali produkty.

ad2. Co mowi dokumentacja ? jaki jest to okres ?
ad3.jak dlugo czesci beda dostepne po zakonczeniu producji ?

1. moglbym uzyskac ceny czesci zamiennych katalogowych ?
2. Na pewno ma ktos dane odnośnie sprzedaży części do tego cuda, jak to wyglada w porownaniu do calych maszyn. Wystarcza kwoty.


Pozdrawiam,
SD

JTKirk
04-01-2019, 05:58
(tym bardziej ,że w D jest sprężarka scroll o żywotności ok 80 000h -w P rotacyjna ok 50 000h).
Pzdr

to jakieś oficjalne, ogólnodostępne dane??

JTKirk
04-01-2019, 06:06
A poważnie - może warto założyć wątek o zużyciu na grzejnikach
Zakładaj. Właśnie się zdziwiłem, że jeszcze takowego nie ma.....a patrząc na trendy, to będzie coraz bardziej potrzebny ;)

redblack
04-01-2019, 07:46
ale przeciez chcemy bo pompa pracowala na tyle dlugo by sie zwrocic oraz mozliwie cos zarobic
Ja założyłem PC nie żeby zarobić ale po to abym miał w domu ciepło, czysto i bezobsługowo.

04-01-2019, 08:01
Ja też byłem bardzo ciekawy co do żywotności tych urządzeń. Założyłem i dalej jestem ciekawy bo nikt z fusów nie wywróży ile to podziała. Niestety rynek na PC dopiero teraz rośnie lawinowo i ciężko znaleźć powietrzne pompy działające 10 czy 15 lat. Widziałem w tym wątku ze Varme ma już 9 lat PC wiec jak widać działa. Ja założyłem, ze jak podziała 10 lat to będę zadowolony i jak się zepsuje to po prostu wymienię albo co trzeba albo całą PC. Nawet jak kupiłbyś piec na groszek/pellet/gaz też nie masz pewności, ze podziała dłużej niż gwarancja ;)

04-01-2019, 08:03
Ja założyłem PC nie żeby zarobić ale po to abym miał w domu ciepło, czysto i bezobsługowo.

Z podobnego założenia wychodziłem - urządzenie grzewcze nie ma się zwrócić. Ma grzać i działać bezobsługowo, a do tego jeszcze jak się okazuje, grzeje tanio ;)

Tomaszs131
04-01-2019, 09:20
Tutaj znajdziecie wątek o najdłużej działających pompach ciepła (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a&p=7756236#post7756236) forumowiczów.

Kaizen
04-01-2019, 09:27
ad2. Co mowi dokumentacja ? jaki jest to okres ?
ad3.jak dlugo czesci beda dostepne po zakonczeniu producji ?


Jedyną pisemną informację znalazłem w dokumentacji Mitsubishi - 15 lat przewidywany okres eksploatacji i w tym czasie gwarantują dostępność części. Tak przynajmniej stało dla monobloku, który rozważałem.

Pewnie, że znajdą się szczęśliwcy, co przez 10 lat do samochodu leją tylko płyny. Przy PC też pewnie tacy się znajdą. Jednak są tez tacy, co mają problem dużo wcześniej.
Jak wyjdzie Ci, że PC ma sens, to wybierałbym popularny model i wielu serwisantów. W razie czego może da się tanio kupić używkę na części a i znających dany model będzie sporo, żeby coś doradzić.

Kaizen
04-01-2019, 09:29
Z podobnego założenia wychodziłem - urządzenie grzewcze nie ma się zwrócić. Ma grzać i działać bezobsługowo, a do tego jeszcze jak się okazuje, grzeje tanio ;)

Gdyby koszty nie miały znaczenia, to kto montowałby PC? Wszyscy grzaliby kablami.
JEDYNA przewaga PC nad kablami, to koszty eksploatacji. Ale już TCO w dobrze ocieplonym domu przegrywają.

bobrow
04-01-2019, 10:39
to jakieś oficjalne, ogólnodostępne dane??

To są dane "zaczytane" gdzieś w sieci lub ktoś tak kiedyś napisał-rzeczywiście można poszperać u producentów ,czy podadzą jakiś "czas żywota" sprężarek.
pzdr

JTKirk
04-01-2019, 10:53
To są dane "zaczytane" gdzieś w sieci lub ktoś tak kiedyś napisał-rzeczywiście można poszperać u producentów ,czy podadzą jakiś "czas żywota" sprężarek.
pzdr

jak to nie problem, to wrzuć do odpowiedniego wątku (jak znajdziesz ;))
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?226976-Pompy-Ciep%C5%82a-Trwa%C5%82o%C5%9B%C4%87-spr%C4%99%C5%BCarek
swoją znalazłem i wrzuciłem ;)

gepert
04-01-2019, 11:49
Witam wszystkich,

szukam porady dotyczącej problemu jaki mam u siebie.
Od obecnego sezonu grzewczego mam PC 9kW. Ze względu na to, że instalacja jest otwarta ogrzewana piecem na ekogroszek, PC zamontowałem łącznie z wymiennikiem ciepła "równolegle" do obecnego pieca.
Problem jest w tym, że nie mam miejsca na żaden bufor, a instalacja między PC i wymiennikiem jest bardzo krótka. To powoduje, że zład jest bardzo mały i PC często wyłącza się ponieważ nie zdarzy zejść z mocą (w przypadku gdy zapotrzebowanie domu na energię jest niskie).
W lato gdy PC grzałem jedynie zbiornik wody (który jest w układzie grzewczym) PC kilka razy wyłączała i włącza się zanim praca się ustabilizowała.
Czy według was zmiana wymiennika na sprzęgło hydrauliczne nie rozwiąże problemu? Miałbym ponownie oddzielone obiegi PC i grzewczy, a z punktu widzenia PC zład byłby większy?

Pozdrawiam

04-01-2019, 12:22
Gdyby koszty nie miały znaczenia, to kto montowałby PC? Wszyscy grzaliby kablami.
JEDYNA przewaga PC nad kablami, to koszty eksploatacji. Ale już TCO w dobrze ocieplonym domu przegrywają.

To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp. Tylko Ty sobie ich nie wymienisz ani nie naprawisz.

Rozmawiamy tutaj teraz o awaryjnosci urzadzen. Jak PC padnie to ja mam wybor co zamontowac, czy kolejna, czy moze gruntowa, czy moze smieciucha bo wojna idzie. Ty tego wyboru juz nie masz...

BTW jak to jest w kablach grzejnych ? Jaka to ma zywotnosc?

bobrow
04-01-2019, 12:31
Witam wszystkich,

szukam porady dotyczącej problemu jaki mam u siebie.
Od obecnego sezonu grzewczego mam PC 9kW. Ze względu na to, że instalacja jest otwarta ogrzewana piecem na ekogroszek, PC zamontowałem łącznie z wymiennikiem ciepła "równolegle" do obecnego pieca.
Problem jest w tym, że nie mam miejsca na żaden bufor, a instalacja między PC i wymiennikiem jest bardzo krótka. To powoduje, że zład jest bardzo mały i PC często wyłącza się ponieważ nie zdarzy zejść z mocą (w przypadku gdy zapotrzebowanie domu na energię jest niskie).
W lato gdy PC grzałem jedynie zbiornik wody (który jest w układzie grzewczym) PC kilka razy wyłączała i włącza się zanim praca się ustabilizowała.
Czy według was zmiana wymiennika na sprzęgło hydrauliczne nie rozwiąże problemu? Miałbym ponownie oddzielone obiegi PC i grzewczy, a z punktu widzenia PC zład byłby większy?

Pozdrawiam

Witam,
raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC (najlepiej gdybyś podał typ PC).Np dla mojego 9kW T-capa min zład to 35 ltr - ale myślę,że lepiej jest mieć trochę więcej (Panasonic sprzedaje 50 ltr bufory/sprzęgła).Więc jeśli już będziesz znał pojemność-trudno,trzeba poszukać odpowiedni gabarytowo zbiornik (np wysoki o małej średnicy).
Pytanie pomocnicze -jakiej mocy masz wymiennik ciepła i dla jakich prędkości przepływów ? Druga sprawa -jaka jest pompa obiegowa w CO i na którym biegu ?
Pzdr

PS

Jeśli połączysz dwa obiegi sprzęgłem -to będziesz musiał mieć obieg zamknięty , raczej tego się nie praktykuje...
Do tego dochodzi drugi problem-wysokie przepływy zazwyczaj wymagane pod pracę PC będą dodatkowo wypłukiwać nieczystości z systemu (sam piec jest dużym źródłem rdzy ,szlamu,itp) , a to z kolei może zabrudzić Ci filtry i wymiennik.

Kaizen
04-01-2019, 12:41
To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp.

Mają dwadzieścia lat gwarancji. To o czymś świadczy.


Jak PC padnie to ja mam wybor co zamontowac, czy kolejna, czy moze gruntowa, czy moze smieciucha bo wojna idzie. Ty tego wyboru juz nie masz...

Nie wierzę, żeby padły za życia mojego czy moich dzieci. Nie trzeba będzie wymieniać. A czy pompa się zwróci, zanim trzeba będzie ją wymienić?
Zresztą, jakbym wpakował kasę zaoszczędzoną na rezygnacji z PC w PV, to grzałbym taniej, niż pompą. Tyle, że mi się PV nie kalkuje. Ale zawsze mam taką opcję. Co więcej - łatwo wpuścić w kable czy grzałkę bojlera prąd z PV bezpośrednio, jakby nie było tak różowo jak teraz, z podpięciem się do sieci energetycznej. PC na to nie pozwala.

Pratchawiec
04-01-2019, 12:55
To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp. Tylko Ty sobie ich nie wymienisz ani nie naprawisz.
BTW jak to jest w kablach grzejnych ? Jaka to ma zywotnosc?

Witam

W reklamach piszą, że co najmniej 50 lat. Gwarancję dają zapewne na 20.
W poprzednim domu upalił mi się jeden obwód po 18 latach. Sprawdziłem papiery i niestety - w 1997 r Deviflex dawał tylko 10 lat gwarancji. Obecnie daje podobno więcej.
Naprawa dość uciążliwa - Deviflex ma tylko dwóch serwisantów na całą Polskę. Do mojego domu przyjechał spod Warszawy, co oczywiście miało swój wymierny koszt.
Tak, że nawet z kablami może być różnie.

PS
Naprawa wymaga rozkucia części wylewki i zmostkowania (wyłączenia) części upalonego kabla. Wymaga specjalistycznego sprzętu, niedostępnego dla przeciętnego elektryka.

Pozdrawiam

Pratchawiec

kaszpir007
04-01-2019, 13:07
Nie wierzę, żeby padły za życia mojego czy moich dzieci. Nie trzeba będzie wymieniać. A czy pompa się zwróci, zanim trzeba będzie ją wymienić?
Zresztą, jakbym wpakował kasę zaoszczędzoną na rezygnacji z PC w PV, to grzałbym taniej, niż pompą. Tyle, że mi się PV nie kalkuje. Ale zawsze mam taką opcję. Co więcej - łatwo wpuścić w kable czy grzałkę bojlera prąd z PV bezpośrednio, jakby nie było tak różowo jak teraz, z podpięciem się do sieci energetycznej. PC na to nie pozwala.

Ale masz problem. Nie masz pompy i nie chciałeś więc po co piszesz w tych wątkach ?

Co do pompy to można mieć kompletną kotłownię za mniej niż 20tys a można i mieć za 60tys.
Oczywiście ta za 60 zapewni nam trochę niższe koszty , tyle że różnica w cenie nawet po 100 latach się nie zwróci ..
Dlatego szukać tanich markowych pomp i robić prosta instalację aby koszt był jak najniższy ...

Ja swój dom 117m2 cały grzeje do ponad 22 stopni , nie dogrzewam kominkiem i za cały rok za ogrzewanie i ciepłą wodę zapłaciłem około 900zł.
Jak dla mnie koszt bardzo dobry , tym bardziej że mam duże przeszklenia i część domu ma wysokie sufity a co za tym idzie kubatura domu spora ...

Prawda jest że albo na początku więcej się wyda ale później koszty eksploatacji będą niższe , albo na początku się mniej wyda ale później ZAWSZE koszty będą już wyższe ..

PV za darmo nie jest i jakby miały dostarczyć tyle prądu ile wymaga Twój dom to koszty olbrzymie a dodatkowo przy dużej mocy PV już "przeliczniki" z energetyką nie sa tak korzystne.
Jak ktoś ma pompę to też może dać PV i to sporo niższej mocy , bo sporo mniejszy pobór prądu ma sama pompa . Tym samym w jego przypadku koszty montazu PV będą dużo niższe ...

Osobiście nigdy bym na kable się nie zdecydował a jak już jak ktoś nie chce pompy to zrobił podłogówkę + dał kocioł na prąd.
Cenowo wyjdzie podobnie do kabli a w razie czego kiedyś można zmienić kocioł na pompę albo coś innego ...

plusfoto
04-01-2019, 13:32
Witam,
raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC dla 9 nie mniej niż 50 i nie więcej niż 260 bo byłby potrzebny dodatkowy zbiornik wyrównawczy

gepert
04-01-2019, 17:01
Witam,
raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC (najlepiej gdybyś podał typ PC).Np dla mojego 9kW T-capa min zład to 35 ltr - ale myślę,że lepiej jest mieć trochę więcej (Panasonic sprzedaje 50 ltr bufory/sprzęgła).Więc jeśli już będziesz znał pojemność-trudno,trzeba poszukać odpowiedni gabarytowo zbiornik (np wysoki o małej średnicy).
Pytanie pomocnicze -jakiej mocy masz wymiennik ciepła i dla jakich prędkości przepływów ? Druga sprawa -jaka jest pompa obiegowa w CO i na którym biegu ?
Pzdr

PS

Jeśli połączysz dwa obiegi sprzęgłem -to będziesz musiał mieć obieg zamknięty , raczej tego się nie praktykuje...
Do tego dochodzi drugi problem-wysokie przepływy zazwyczaj wymagane pod pracę PC będą dodatkowo wypłukiwać nieczystości z systemu (sam piec jest dużym źródłem rdzy ,szlamu,itp) , a to z kolei może zabrudzić Ci filtry i wymiennik.

Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h.
Pal licho o te zabrudzenia. Raczej dożę do tego aby zredukować ilość włączeń i wyłączeń PC. Szczególnie w lato.
Zdaję sobie sprawę, że bufor może rozwiązać ten problem ale jaki ma on sens jeśli jest on dodatkowym źródłem strat i muszę go zakupić?.
Skąd wiem, czy bufor 30 litrowy rozwiąże problem. Może trzeba 50l?
Jaki będzie zład dla PC jeśli zabudowałbym sprzęgło i w przypadku lata będę ogrzewał jedynie płaszczowy zbiornik CWU. Załóżmy, że od sprzędła do zbiornika mam 30l a od sprzęgła do PC mam 5l? Przepływ przez PC będzie 1400 l/h, a przepływ przez zbiornik CWU 400l/h?

Pozdrawiam

bobrow
04-01-2019, 17:18
Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h.
Pal licho o te zabrudzenia. Raczej dożę do tego aby zredukować ilość włączeń i wyłączeń PC. Szczególnie w lato.
Zdaję sobie sprawę, że bufor może rozwiązać ten problem ale jaki ma on sens jeśli jest on dodatkowym źródłem strat i muszę go zakupić?.
Skąd wiem, czy bufor 30 litrowy rozwiąże problem. Może trzeba 50l?
Jaki będzie zład dla PC jeśli zabudowałbym sprzęgło i w przypadku lata będę ogrzewał jedynie płaszczowy zbiornik CWU. Załóżmy, że od sprzędła do zbiornika mam 30l a od sprzęgła do PC mam 5l? Przepływ przez PC będzie 1400 l/h, a przepływ przez zbiornik CWU 400l/h?

Pozdrawiam

To po kolei :
-zapytaj u instalatora (albo poszperaj w sieci) jaki zład min radzi z doświadczenia ,ja proponuję 40-50 ltr na przeciw wymaganym 20ltr
-przepływy niby wyglądają ok , jeśli masz przepływ 1400 l/h na PC -to mało prawdopodobne ,żebyś na CWU miał 400 l/h (CWU grzejesz bezpośrednio z PC ?)
-min zład jest taki sam potrzebny do CO jak i do CWU, zbiornik może być np wpięty na powrocie do PC w szereg oczywiście (taktuje Ci PC latem ,bo ma słaby odbiór ciepła-prawdopodobnie za mała powierzchnia wymiany zas CWU ,ćwiczyłem to na swoim Galmeciku 140 ltr-porażka ,jak kupiłem 300ltr temat zniknął )
-co do strat (postojowych, czy czort wie jakich) proponuję porównać starty związane z niższym COP w czasie taktowania i ryzykiem przedwczesnej awarii PC lub szybszym zużyciem.Przecież jeśli będzie zaizolowany ten zasobnik+rury , to nie wystygnie Ci tak od razu -straty byś miał ,gdyby bufor pracował w układzie równoległym (podmieszanie obiegów-ale to też nie majątek ok1-2K za wysoka temp do potrzeb).
Pzdr

04-01-2019, 18:57
@Kaizen

Wierzyc nie musisz, ze padna ale jestes widze mega optymista :) Nie bede polemizowal na temat czy kable lepsze czy PC bo to nie o to chodzi. Chodzi mi o to, ze podibnoe jak ja nie mozesz zakladac ze urzadzenie grzewczcze Cie przezyje. Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?

Zigobar
04-01-2019, 19:44
Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h. (...)
Powierzchnia wymiennika to 1,15m2, czy jakiś inny?
Obiegówki przed i za wymiennikiem sterowane są razem?
Przyjmując podane wartości przepływów za prawdziwe, jakie temperatury przed i za wymiennikiem planowałeś przy projektowaniu, a jakie faktycznie występują podczas pracy układu z grzewczą zbliżoną do nominalnej?

Kaizen
04-01-2019, 21:49
Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?

Oczywiście, że czytałem. Długo też szukałem w necie aż znalazłem jeden opis naprawy gwarancyjnej. JEDEN na wszystkich producentów. Jednak amatorski i nie wiem, jakim urządzeniem, ale namierzyli dokładnie miejsce problemu i kucie było lokalne. Tak, pokryli koszty naprawy okładziny w tym miejscu. Zresztą to grosze - problemem może być dostępność okładziny - ale na to nie ma rady. Przy rurach też to może się zdarzyć. Na rury nawet masz całkiem niezłą gwarancję zazwyczaj. O ile jest zrobiona przez uprawnionego instalatora. Ja teoretycznie nie musiałem - ale zatrudniłem instalatora z listy Elektry. Gwarancja, to niewiele mniej pracy, niż sam montaż. Pomiary przed betonowaniem, po i cała masa papierków. Zrobione. Gwarancję mam. Koszt - 5900zł brutto + sterowniki. Hydraulicy znacznie więcej krzyczą za położenie rur na 110m2. Ja taniej niż po 80zł/m2 nie znalazłem. A na FM były wpisy, że i poniżej 100zł/m2 teraz trudno znaleźć. A jeszcze cała kotłownia i droższe sterowanie do obskoczenia pozostaje. Pewnie, można samemu położyć - tylko czy warto rezygnować z gwarancji? Przy rurach Purmo daje nawet na 30 lat i nawet pokrywa koszty zalania (ubezpieczenie). Ale na PC taki okres gwarancji to kosmos. 5 lat to chyba tylko w promocjach dają i to przy obostrzeniach typu coroczny płatny przegląd.
A przy kablach - 20 lat pełnego świętego spokoju. Bez przeglądów, bez obaw o awarię (bo gwarancja działa). Sterowanie proste i indywidualne dla każdego obwodu. A jak nawet coś padnie, to jest technologia dosyć prostej i taniej naprawy. Bo złączenie uszkodzonego kabla to żadna filozofia. Wymiana zaprogramowanego, dawno nie produkowanego a sfajczonego układu w sterowaniu pompy - to jest wyzwanie.
Jedyna przewaga PC, to koszty eksploatacji. Choćbyś nie wiem co wymyślał - nie znajdziesz innej zalety. TCO już w dobrze ocieplonym domu wypadnie blado.

Kaizen
04-01-2019, 22:09
Ale masz problem. Nie masz pompy i nie chciałeś więc po co piszesz w tych wątkach ?

Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.


Prawda jest że albo na początku więcej się wyda ale później koszty eksploatacji będą niższe , albo na początku się mniej wyda ale później ZAWSZE koszty będą już wyższe ..

Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.
Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.
Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.
Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.



PV za darmo nie jest i jakby miały dostarczyć tyle prądu ile wymaga Twój dom to koszty olbrzymie a dodatkowo przy dużej mocy PV już "przeliczniki" z energetyką nie sa tak korzystne.

Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).
I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.


Osobiście nigdy bym na kable się nie zdecydował a jak już jak ktoś nie chce pompy to zrobił podłogówkę + dał kocioł na prąd.
Cenowo wyjdzie podobnie do kabli a w razie czego kiedyś można zmienić kocioł na pompę albo coś innego ...

Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.

karoka65
04-01-2019, 22:27
Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.
Pisali o kotłach węglowych a Arturo o pompie, pisali o gazie a Arturo o pompie, Ty też masz problem z rozpoznaniem tytułów wątków?
Masz druty, baźgraj i podniecaj się nimi z druciarzami bo pitolisz trzy po trzy w koło to samo, jakie to te Twoje druty dobre i tanie, robi się to nudne powoli.
Chyba zaraz zacznę ja pierdzielić farmazony jakie to dobre są kotły na eko groszek czy pelety w wątkach o pompach czy kablach albo gazie.
Na szczęście zacząłem rozróżniać tytuły i nie będę z siebie robił wiesz czego?

cuuube
04-01-2019, 22:41
Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.

razem wzięci i tak blado wypadają przy pewnym Janku ...

kaszpir007
04-01-2019, 22:43
Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.



Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.
Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.
Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.
Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.




Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).
I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.



Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.

Jak to jest że jak Ty szukałeś fachowca który miał położyć CI kable to nie brałeś kabli z "najwyższej" półki" , sterowniki też zciągałeś z Chin , bez cła , bez vat aby bylo jak najtaniej a tym co chcą podłogówkę to wyszukujesz oferty z kosmosu ???

Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę. Sądzę że taka dniówka dla wielu będzie wystarczajaca.
Ja płaciłem 14zł za m2. Osprzęt sam kupiłem lepszej jakości , rury też markowe .
Kupowałem wiele materiałów sam , bo starałem się wyszukiwać takie dobrej jakości i w ciekawej cenie , bo jak zaufałbym fachowcom to kupili by to na czym najwiecej by zarobili (dla siebie) .
Nie chce mi się szukać ale wyszła mi bardzo dobra cena za m2 , tylko trochę się trzeba w to "zaagnażować" ...
Co ciekawe te osoby które też szukały zrobiły w zbliżonej cenie do mnie ...

Co do pompy to zakładam średni roczny COP na okolo 3 , czyli 3 niższe rachunki jakbym grzał czystym prądem. Mój dom do jakiś superenergooszczędnych nie należy , bo wysokie sufity , duuuże przeszklenia , duża kubatura.
Jeśli koszt CO + CWU roczny wyszedł mi około 900zł to wygląda że grzejąc czystym prądem wyszedł by rachunek około 2700zł .
Jak dla mnie zysk 1800zł roczny to spora oszczędność...

Co do pompy to podawałem że pompa łącznie z bojlerem 300L , całym osprzętem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dodatkowo chyba 3 tysiące oddała gmina więc koszt 17 tys. Jakby odjąć bojler 300l to wychodzi 15 tys ..

Co do żywotności się nie wypowiada , ale znam klimy LG które działają już kilkanaście lat ...

Na razie Kaizen przestań grzać kominkiem , zamieszkaj , opomiaruj swój dom , utrzymuj stabilną temperaturę cały dzień to wtedy pogadamy :)

karoka65
04-01-2019, 22:57
razem wzięci i tak blado wypadają przy pewnym Janku ...
Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami :)
Pamiętam "walki" z pompiarzami :)

Kaizen
04-01-2019, 23:13
Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.

Tyle, że ja kable kupuję, a nie sprzedaję.


Pisali o kotłach węglowych a Arturo o pompie

Ja napisałem o PC - że jej jedyną zaletą są koszty kWh.
A Ty czemu piszesz nie na temat w tym wątku?


Jak to jest że jak Ty szukałeś fachowca który miał położyć CI kable to nie brałeś kabli z "najwyższej" półki" , sterowniki też zciągałeś z Chin , bez cła , bez vat aby bylo jak najtaniej a tym co chcą podłogówkę to wyszukujesz oferty z kosmosu ???

A kto bierze pompy z najwyższej półki? I które to? Najdroższe? Viessmann? Jak zaczynałem budowę, to byłem napalony na PC jak szczerbaty na suchary. To widać w moich pierwszych postach. Rozmawiałem z dwoma przedstawicielami wieśka. Obaj blado wypadli. Jeden namawiał na kocioł gazowy (chyba w ogóle miał marne pojęcie o pompach). Drugi wycenił tak, że nie wiedziałem, czy on na serio, czy żartuje.

Fachowca od kabli szukałem u kilku producentów. Od Devi mi nie podeszli. Nie słuchali mnie i oferta nie była zgodna z tym, co im mówiłem. Walili farmazony, że miksokret się nie nadaje na podłogówkę i trzeba lać beton płynny z gruchy, że koniecznie folia aluminiowa pod, żeby w ciemności światło odbijała i inne odleciane teorie. Dlatego wybrałem innego wykonawcę. W ogóle w procesie budowy IMO ważniejsza fachowiec, niż materiał.

Kable Devi raptem kosztowałyby 600zł więcej niż Elektra (same kable, w tym samym sklepie internetowym). Różnica w jakości pomiędzy producentami kabli grzewczych żadna. I Devi (cała produkcja pod marką Devi pochodzi z Mińska Mazowieckiego), i Elektra, i inni gracze produkują w Polsce. Generalizując - polskie kable (nie tylko grzewcze) są w czołówce światowej. Gwarancja podobna. Że firma może splajtować? Takie rzeczy nie znikają. Devi też nie zniknęło - zostało przejęte przez Danfosa. Podobnie dzieje się w każdej branży. Więksi przejmą mniejszych - ze wszelkimi zobowiązaniami, z bazą klientów, z technologiami...
Sterowniki można stosować zamiennie czy wyrzeźbić tanio sterowanie własne na przekaźnikach.

Sterowanie będę robił na RPi i Domoticzu, bo żadne mi nie pasuje - chińskie miały być do drugiej warstwy, pod płytkami w łazienkach, ale w końcu z tej drugiej warstwy zrezygnowałem. Nawet jakbym zrobił najbardziej szpanerskie Devilink (centralka z WiFi i dostępem przez net i klienci w poszczególnych pokojach) to za kable ze sterowaniem wydałbym poniżej 10K brutto bez dotykania wliczając dodatkowe punkty elektryczne. Ale pewnie SSRy i RPi wyjdą zacznie lepiej, i znacznie taniej. Zamierzam sterować ogrzewaniem na podstawie prognozy pogody wyliczając kWh potrzebne do dostarczenia w każdym pomieszczeniu i dawkować je w taniej strefie. Jak polegnę na tym, to pewnie zamontuję na następny sezon zwykłe termostaty. A do tematu wrócę w dalszej przyszłości.


Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę.

Wrzuć namiary temu potrzebujacemu (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?351251-Pod%C5%82og%C3%B3wka-warta-ceny), któremu krzyczą 130zł/m2 i Myjkowi (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?343405-Bocianki-2018-serdecznie-witamy-buduj%C4%85cych-w-tym-roku-Forum-czeka%C5%82o-na-Was!&p=7706223&viewfull=1#post7706223) któremu krzyczą 90zł/m2?
Wg mojego rozpoznania sprzed decyzji o wyborze ogrzewania (czyli tak koniec jesieni początek zimy 2017) znalazłbym hydraulika za 80zł/m2 (materiał z robocizną). Ale teraz ceny poszybowały i trudno znaleźć speca - hydraulik, który mi robił instalację odmówił mi z przeprosinami zamontowania bojlera, bo ma poumawiane roboty i nawet takiego drobiazgu przez pół roku nie będzie miał czasu. To zażartowałem, żeby podniósł ceny. Mówi, że podniósł, ale i tak klienci go zawalają.



Kupowałem wiele materiałów sam , bo starałem się wyszukiwać takie dobrej jakości i w ciekawej cenie , bo jak zaufałbym fachowcom to kupili by to na czym najwiecej by zarobili (dla siebie) .

I masz powypełniane i popodobijane karty gwarancyjne?



Mój dom do jakiś superenergooszczędnych nie należy , bo wysokie sufity , duuuże przeszklenia , duża kubatura.

Fakt, ja mam oszczędniejszy. Przy PC pewnie płaciłbym z 500zł/rok. Przy kablach z 1,5K. Nie miałem tak atrakcyjnych ofert, jak Ty. Może na prowincji są takie ceny. Sama kotłownia to ponad 20K. Podłogówka z 10K. To by mi się 20 lat zwracało nawet, jakbym ani grosza nie wydał na przeglądy, konserwacje i nic by w tym czasie się nie zepsuło. Nie jestem takim optymistą. Więc skoro okres zwrotu dłuższy, niż przewidywana żywotność instalacji - to wybrałem inaczej.


Co do pompy to podawałem że pompa łącznie z bojlerem 300L , całym osprzętem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dodatkowo chyba 3 tysiące oddała gmina więc koszt 17 tys.

No proszę. Jak ten wędkarz, co opowiada o złowionej rybie:
- Starry, jaką rybę niedawno złapałem... Opowiadałem Ci?
- Tak, trzy razy. Dalej rośnie?

Bo u Ciebie dalej koszt spada. Wcześniej pisałeś:

Mnie kompletna kotłownia z ogrzewaniem podłogowym kosztowała około 22tys zł (odjąłem 3000zł zwrotu z gminy).P

Teraz odejmujesz drugi raz? A i tak kto zbierze oferty, to oceni realia.


Na razie Kaizen przestań grzać kominkiem , zamieszkaj , opomiaruj swój dom , utrzymuj stabilną temperaturę cały dzień to wtedy pogadamy :)

Od dwóch dni nie palę w strefie dziennej. Podłogówką grzeję prowizorycznym sterowaniem 3x po 1h w łazienkach i sypialniach (łącznie 16,8 kWh/doba). Teraz w salonie mam 21,5*.

Z mojej strony EOsT.

Bastucha
05-01-2019, 00:39
Witam,
od jakiegos czasu przeczesuje forum chcąc znależć kilka odpowiedzi, to co czytam bardzo zblizylo mnie do pompy ciepłą powietrznej która ma ogrzewac caly budynek. Zaakceptowalem koszta, zastanawia mnie jednak awaryjnosc tego rozwiazania w dluzszym czasie, Rozumiem ze jest gwarancja ale przeciez chcemy bo pompa pracowala na tyle dlugo by sie zwrocic oraz mozliwie cos zarobic, pytanie czy koszt serwisu oraz naprawa na koszt wlasny (dzis mialem przyjemnosc spojrzec w katalog buderusa, nie wiem co mam myslec o tych cenach, czesto kwoty w tys, czy one sa tak dobre i sie nie psuja ? nic nie jest wieczne. Jak wyglada sprawa z serwisem i dostepem czesci zamiennych ? ktore marki oferuja najlepszy dostep do czesci ? nie chce tygodniami czekac az ktos cos wyprodukuje specjlnie dla mnie.

Pozdrawiam



Panowie !

wiem że aby wymagać trzeba dać cos od siebie dac lecz przypuszczalem ze odpowiedzi na postawione pytania otrzymam co najmniej kilka, a tu jedyny Kaizen, za co dziekuje porusza dany temat. Padło kilka komentarzy, tak tez chce by to bylo cieple, bezobslugowe....ale takze tanie. Proszę o poważne potraktowanie sprawy o ile to mozliwe, przeciez te pytania maja jakas odpowiedz.


jak to jest z tymi awariami ?
ile ich jest ?
koszt tych awarii ?
koszt czesci ??
dostepność cześci ?


mowie oczywiscie o PC powietrznej.

Licze na wsparcie PRODUCENTÓW !!

Pozdrawiam

JTKirk
05-01-2019, 07:58
Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami :)
Pamiętam "walki" z pompiarzami :)

karoka - nie obrażaj jaśka - to zupełnie inna liga IMHO (poziom dyskusji!!!)
dalej tu bywa - czasami

Ta...
Tysiące razy więcej...
Po co lepsze baterie skoro przecież można sobie podładować...
Po co w EV lepsze akumulatory..., przecież wystarczy postawić więcej ładowarek a najlepiej to ciągnąć kabel za sobą...
I mimo że ma u siebie kable i twierdzi że do nowego domu też ponownie dałby kable - to jak są chętni, to montuje im PC :lol2:
Może coś pomyliłem, ale tak coś kojarzę ze starych czasów :P

cuuube
05-01-2019, 08:05
Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami :)
Pamiętam "walki" z pompiarzami :)

nie , nie . Jan We...i (klimy)


Dla samych potrzeb ogrzewania wystarczy instalacja za kilkanaście tysięcy. I jest ogrzewanie za darmo. tu chodziło o PV



33-40 bez robocizny.
to ich koszt - PV

plus



Całkowity koszt wykonania planowanego ogrzewania całego domu klimatyzatorem kanałowym szacuję na 10000zł. Będzie ogrzewał 150m2.


tak promował darmowe ogrzewanie

ok koniec :offtopic:

JTKirk
05-01-2019, 08:07
jak to jest z tymi awariami ?
ile ich jest ?
koszt tych awarii ?
koszt czesci ??
dostepność cześci ?

mowie oczywiscie o PC powietrznej.
Licze na wsparcie PRODUCENTÓW !!

Tutaj jest problem. O awariach generalnie mało jest informacji. Były pojedyncze przypadki opisane...na producentów nie licz, tutaj się nie udzielają. Ale też pc p-w od stosunkowo niedawna montuje się na bardziej masową skalę, więc materiału porównawczego jest jednak niewiele. Varmepumpsagare kiedyś podał fajnego linka odnośnie awaryjności powietrznych...nie potrafię go znaleźć...jak czytasz te słowa, to pewnie wiesz co mam na myśli (mimo że to stare dzieje) i wklej ponownie :rolleyes:

Koszt awarii - może być bardzo różny, bo różni producenci mają bardzo różne ceny...tak samo koszt części....

dostępność części - póki producent produkuje dany model , to nie ma problemu. Problem pewnie będzie za x lat, jak dany model będzie wycofany z produkcji...to tak jakbyś po 10-15 latach chciał kupić jakiś drobny element do wymiany np w płycie głównej komputera (i nie mam tutaj na myśli np. kondensatora)
Ale na dzisiaj to taki trochę wydumany problem, bo tak naprawdę to wróżenie z fusów

JTKirk
05-01-2019, 08:08
nie , nie . Jan We...i (klimy)

To akurat inny przypadek ;)
I ten wygląda na niereformowalny ;)

Pyxis
05-01-2019, 08:21
Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.

To cytat z grupowej terapii kablarzy? :-D

JTKirk
05-01-2019, 08:38
Chyba wiem o kogo chodzi... to ten co twierdzi ze wszyscy jada na tym samym wozku ( i.e placa tyle samo za rachunki ).
PC ma zawsza praktycznie COP 2, do systemu CO dolicza RTV & AGD. Czesto szydzil z bee pompiarzy.
Watki jak ogrzewanmie z COP 1 , kable kontra klamot itp. Ale i mu sie ponoc odmienilo jak niektorym promotorom kopcenia i szydzenia z pompiarzy ( nie o tobie ;) ). Teraz nie wiem czy de facto PC nie instaluje... :rolleyes: I chyba nie sa juz takie be. Nie mam jednak pojecia jak klientom uzasadnia
ich instalacje w swietle swoich przekonan i tego co wypisywal.

Fajnie że jesteś. Tak, te COP=2 dla całego budynku i ten wózek też doskonale pamiętam :rotfl:

toommm
05-01-2019, 08:39
To chyba zmasowany " atak " . W wątku " ekonomiczne spalanie węgla kamiennego " inny szaleje , że ogrzewa 100m2 za 100 zł ( sto zł) miesięcznie - GAZEM.

JTKirk
05-01-2019, 08:51
To chyba zmasowany " atak " . W wątku " ekonomiczne spalanie węgla kamiennego " inny szaleje , że ogrzewa 100m2 za 100 zł ( sto zł) miesięcznie - GAZEM.

Widzisz, diabeł tkwi w szczegółach. Jakiś czas temu, nie wiem, rok, może 2 temu, Elfir wklejała skan swojego rachunku za gaz za cały rok. I wiesz, jeśli dobrze pamiętam, to była tam kwota około 1300zł. Nie chce mi się teraz tego szukać...ale taki wynik jest jak najbardziej możliwy. Tak samo jak możliwe jest ogrzewanie domu z COP=1 taniej niż z wykorzystaniem PC. Trzeba tylko wybudować odpowiednio ciepły dom...Takich przypadków tutaj na forum znajdziemy mnóstwo - co mają niższe rachunku za CO grzejąc z COP=1 niż użytkownicy PC.

Więc wiesz...to wszystko akurat jest możliwe...czy akurat w tym przypadku - nie wiem...nie mam ochoty drążyć tematu.

dobra, znalazłem posty bez faktur, jest niżej niż to co widziałem na fakturach - te był w innym wątku przy okazji właśnie tego typu kłótni ;)


gaz ogrzewanie + ciepła woda od 12.2015 do 11.2016 (rok) wyniósł:
1130,87 zł

I kto powie, ze nie opłaca się budować energooszczędnie?


Ogrzewanie z ciepłą wodą od 1.01.2017 do 31.12.2017 ~ 1 200 zł

temperatura podniesiona ze średniej dobowej 19,5 (19 noc i 21 dzień) do 20 stopni (19 noc i 21,5 w dzień). W 2017 roku rozpoczęliśmy nieco wcześniej sezon grzewczy (ok. 20 października) w porównaniu z 2016 rokiem (po 1 listopada).

toommm
05-01-2019, 09:07
OK . i ja się zgodzę , i wierzę .. ale popatrz na temperatury w domu .. i podnieś je do 23-24 stopni tak jak jest u mnie ...
Nie powiem że ma zimno bo pewno nie ma we własnym odczuciu w końcu grzeje dla siebie ale dla mnie by było za chłodno i " spalanie " musi być odpowiednio większe w moim przypadku - nie ważne czego gazu czy prądu

aby mieć 21 stopni w domu u mnie wystarczy grzać z tem 28 stopni tylko od 21-do 6 rano , a cwu 6-7 i stop do wieczora , pobiera wtedy 9,5 kw za taką nockę

9,5 x 31 = 294 kwh na miesiąc CO+CWU ale tak nie będe miał bo dla mnie za chłodno i grudzień " zjadł przeszło 500 - ale w domu 23-24 dla mnie akceptowalne .

Wszystko zależy od indywidualnych odczuć temp. komfortowej . Dla tego podawanie na forum ile kto zjadł KWH na miesiąc biorę tylko poglądowo , robiąc sobie takie widełki , że między 300-600 KW w temp. 21-23,5 , bo takie są realne wskazania i pobory . ( w miarę ocieplonym domach )

agb
05-01-2019, 09:22
karoka - nie obrażaj jaśka - to zupełnie inna liga IMHO (poziom dyskusji!!!)
dalej tu bywa - czasami


Różnica między jaskiem a kaizenem jest taka, że jasiek pisze na podstawie ponad 10 lat mieszkania w takim domu, a Kaizen tylko pisze.

toommm
05-01-2019, 09:31
Różnica między jaskiem a kaizenem jest taka, że jasiek pisze na podstawie ponad 10 lat mieszkania w takim domu, a Kaizen tylko pisze.

Teoretyków to jest pełno na FM

JTKirk
05-01-2019, 09:37
Różnica między jaskiem a kaizenem jest taka, że jasiek pisze na podstawie ponad 10 lat mieszkania w takim domu, a Kaizen tylko pisze.

W moim wcześniejszym wpisie nie chodziło mi o K, tylko o zrównanie jaśka z Arturo.
A wpisy K traktuję od samego początku jego obecności tutaj na forum z bardzo dużym dystansem, bo stwierdził kiedyś kategorycznie - że przewymiarowana pompa ciepła musi taktować.....:lol2:
Jak mu napisałem, że moja PC jest przewymiarowana i nie taktuje - i że może to jest tak w tym dowcipie o trzmielu - który ma za małą powierzchnię skrzydeł w odniesieniu do masy, żeby latać(tak wyliczyli naukowcy), ale trzmiel o tym nie wie - i dlatego lata. Tak samo pewnie moja PC nie wie, że powinna taktować - i nie taktuje.
Potem były różne teorie, dyskusje...pojawiały się oczywiście nowe, w miarę jak coś nowego doczytał...No ale tak to jest z neofitami i różnej maści teoretykami ;)
Nie mówię, że wszystko to co pisze jest nieprawdziwe, ale na poważnie będzie można dyskutować, jak już na stałe zamieszka....

JTKirk
05-01-2019, 09:39
Jak wklejic .pdf ?

Znalazlem tabele 99'-10'

Chyba się nie da....jak masz tego więcej, to może do jakiegoś osobnego wątku (mniej popularnego niż ten) to dać, żeby nie zginęło w nawale treści ?!?

bobrow
05-01-2019, 09:39
Dodam tylko , że wzrost temp o ok1K to wzrost zużycia o ok 7%.Teraz temp 23st , a 21 st - to ok 14%, itd
Pzdr

Maly1115
05-01-2019, 09:47
Witam,małe pytanko.Przedzialy czasowe dla grzania mam ustawione tylko II taryfa od 3dni zacząłem grzać również garaż w bryle budynku choć nie musialem bo temp.13st.I gdy włączyłem garaż to PC zaczęła dogrzewać rownież w I taryfie tak ok.18tej.Wiem że pc ma jakiś system anty zamrożeniowy i być może wylewka jest na tyle wychłodzona że musi wejśc w I taryfe???
Druga sprawa to krzywą mam 36.5/-20 +20/+20 i przy temp. dodatnich tak do 0 st. mam temp. w domu 22,5 to jest ok.jednak gdy zrobi się temp minusowa to przegrzewa do 24st.
Dzięki za ewentualne porady.

bobrow
05-01-2019, 09:53
Varme - jak chcesz wkleić pdf to zrób z tego fotę, czyli wchodzisz w edycję pdf , zaznaczasz dany fragment i kopiujesz grafikę, potem otwierasz painta i wklejsz, potem przycinasz i nazywasz jak tam chcesz i zapisujesz jako jpg
Pzdr

JTKirk
05-01-2019, 10:13
Värmepumpsägare - spróbuj inaczej. Zapisz jako jpg i wrzuć na jakiś serwer hostingowy - np zapodaj.net. Tutaj wrzuć linka do tego. Jakość powinna zostać odpowiednia, żeby dało się to przeczytać

cuuube
05-01-2019, 10:24
Varme... nadal kiepsko...
Otwórz pdf na smartfonie , następnie zrób zrzuty ekranu ( większość jak nie wszystkie mają fabryczne narzędzia do robienia tego )i zapodaj na platformę hostingową , a później tutaj

Efekt uzyskasz taki , klikając na fotkę otworzy się większą i wyraźniejsza
https://images91.fotosik.pl/100/8ef92a2e55059b91med.png (https://images91.fotosik.pl/100/8ef92a2e55059b91.png)

kaszpir007
05-01-2019, 10:25
Fakt, ja mam oszczędniejszy. Przy PC pewnie płaciłbym z 500zł/rok. Przy kablach z 1,5K. Nie miałem tak atrakcyjnych ofert, jak Ty. Może na prowincji są takie ceny. Sama kotłownia to ponad 20K. Podłogówka z 10K. To by mi się 20 lat zwracało nawet, jakbym ani grosza nie wydał na przeglądy, konserwacje i nic by w tym czasie się nie zepsuło. Nie jestem takim optymistą. Więc skoro okres zwrotu dłuższy, niż przewidywana żywotność instalacji - to wybrałem inaczej.

Bo u Ciebie dalej koszt spada. Wcześniej pisałeś:


Teraz odejmujesz drugi raz? A i tak kto zbierze oferty, to oceni realia.



Od dwóch dni nie palę w strefie dziennej. Podłogówką grzeję prowizorycznym sterowaniem 3x po 1h w łazienkach i sypialniach (łącznie 16,8 kWh/doba). Teraz w salonie mam 21,5*.

Z mojej strony EOsT.

Napiszę łącznie ...

Kompletna kotłownia z pompą , wyposażeniem i uruchomieniem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dostałem od gminy 3000zł ze względu ze montowałem pompę a nie kocioł na paliwo stałe .. Czyli kosztowało mnie 17tys.

Podłogówka ...

Jak już pisałem styropian sam z żoną rozkładałem , bo widziałem jak to robią hydraulicy i wolałem sam to zrobić niż płacić za bylejakie rozłożenie ...
Hydraulik jaki mi robił hydraulikę położył mi też podłogówkę po 14zł za m2 i chyba 100zł za rozdzielcza. Rozdzielacz sam kupiłem bo chciałem lepszej jakości , rury kupiłem od hydraulika bo dostałem w takiej cenie jak na Allegro.
Wyszło mi to chyba wszystko poniżej 5000zł co po podzieleniu przez 117m2 wychodzi około 40zł za m2.

Więc cały system grzewczy łącznie z CWU wyszedł mnie 22 tysiące złotych , czyli dokładnie tyle co cytowałeś ...

Ciągle więc te same liczby , bo jednak mówiła o koszcie pompy z montażem i osprzętem a druga o całym systemie grzewczym.

Gdybym chciał iść na "ekonomię" to podłogówka za 5000zł , kocioł na prąd 3200zł , bojler z 120l z grząłką z 1200zł i za cenę poniżej 10tys też bym miał ogrzewanie a później w przyszłości kocioł można by wymienić np. na pompę ;)

Co do grzania to nie wierzę że grzania 3 godziny dziennie bez "wspomagania kominkiem" zapewni stałą , stabilną temperaturę cały dzień.

Pyxis
05-01-2019, 10:47
Tak samo jak możliwe jest ogrzewanie domu z COP=1 taniej niż z wykorzystaniem PC.

Ale jakim cudem? PCi musiala by miec sprawnosc mniejsza od jednosci. To troche niezyciowy przypadek. :-)

Jesli w danym domu zainstalujesz urzadzenie pracujace z COP wyzszym niz 1 to w praktyce zawsze bedzie naniej. Kwestia jest tylko czy w ostatecznym bilansie uwzgledniajacym wieksze koszty instalacji pompy ciepla calosc inwestycji sie finansowo zamknie na plus. Dla malego cieplego domku (maly jest stosunkowo latwiej zrobic cieplym) jest to dlugi okres czasu, bo i rachunki sa male. Dla chawiry jest to ledwie kilka lat. Korzysci z teniej CWU tez sa nie do pominiecia w takim bilansie.

Jak bym mial w domu takie temp. jak podaje Elfir, to by mnie czekal rozwod z zona, a corka by sie do mnie juz nigdy nie odezwala. :-D

JTKirk
05-01-2019, 11:13
Ale jakim cudem? PCi musiala by miec sprawnosc mniejsza od jednosci. To troche niezyciowy przypadek. :-)

Jesli w danym domu zainstalujesz urzadzenie pracujace z COP wyzszym niz 1 to w praktyce zawsze bedzie naniej. Kwestia jest tylko czy w ostatecznym bilansie uwzgledniajacym wieksze koszty instalacji pompy ciepla calosc inwestycji sie finansowo zamknie na plus. Dla malego cieplego domku (maly jest stosunkowo latwiej zrobic cieplym) jest to dlugi okres czasu, bo i rachunki sa male. Dla chawiry jest to ledwie kilka lat. Korzysci z teniej CWU tez sa nie do pominiecia w takim bilansie.


Jak bym mial w domu takie temp. jak podaje Elfir, to by mnie czekal rozwod z zona, a corka by sie do mnie juz nigdy nie odezwala. :-D

Pyxis...no wydawało mi się to oczywiste. Oni mają lepiej zbudowane domy. Lepiej ogacone, dokładniej, z mniejszą ilością błędów, może do tego trochę mniejsze...Np. Imrahil grzejąc kotłem elektrycznym podlogówkę, ma rachunki za CO niższe lub bardzo zbliżone do moich. Tak jak pisałem, mniejszy dom, dużo staranniej wykonany...U mnie na CWU idzie bardzo dużo, więc tutaj w porównaniu do niego niewiele nadrabiam - no ale też jest inna ilość osób - u mnie 5, a u niego 3(a często mniej, jak sam pisał)

Wydawało mi się oczywiste, że rozmawiamy o różnych domach...Ale bez problemu można pokazać, że np. 123m2 (I) ogrzewany prądem wychodzi taniej niż mój 150m2 ogrzewany gruntówką. Nie chcę sztucznie tutaj zwiększać metrażu (piwnica+garaż), chociaż mógłbym :P

Temperatury uznawane za komfortowe to zupełnie inny temat. Ja mam takie same odczucia jak ty...a od czasu jak teściowa się wprowadziła, to gdybym jeszcze dodatkowo nie zwiększył jej nastaw, to pewnie sam bym się musiał ze swojego domu wyprowadzić :P
I w moich notatkach z zużycia prądu przez PC doskonale widać, od kiedy tesciowa z nami mieszka :P

Fugaz
05-01-2019, 11:31
Varme, dzięki za obrazy jak tak patrzę to Nibe potem długo nic, IVT(co wygląda jak Buderus), CTC - może trzeba iść w tym kierunku.

bobrow
05-01-2019, 11:42
Varme- dane są z 2009 , trochę się jednak pozmieniało...

JTKirk
05-01-2019, 11:46
Värmepumpsägare - nie ma danych za okres np. 2010-2016? lub coś w tych okolicach? Bo invertery właśnie mniej więcej w tamtym okresie zaczęto masowo stosować, a wycofywać on/off. Czyli te dane które podałeś, dotyczą chyba w większości on/off ?!?
jedno wygląda niepokojąco - rzuciło wam się w oczy - % bardzo duża ilość usterek dla pomp w wieku 0-5 lat....u różnych producentów różnie to wygląda, ale jest to jakaś prawidłowość która rzuciła mi się w oczy....

JTKirk
05-01-2019, 11:47
Varme, dzięki za obrazy jak tak patrzę to Nibe potem długo nic, IVT(co wygląda jak Buderus), CTC - może trzeba iść w tym kierunku.

ale to jest taki ranking "awaryjności"....tutaj jak już to trzeba brać z tych co są na dole...:P
no ale tak jak pisałem wyżej, to nie ma wiele wspólnego z aktualnymi czasami, musiałby być jakiś nowszy raport.

kaszpir007
05-01-2019, 11:59
Myślę że problem tkwi w uczciwości tych co podają wyniki. Dużo zapomina o pewnych kwestiach (np. codziennie palenie wiele godzin kominkiem) , inni mimo że w domu temperatury różnicą się nawet o kilka stopni i te też "płynnie" się w ciągu dnia zmieniają uważają że mają pełen komfort i stabilną temp ..

A są tacy którzy chcą mieć niemalże taką samą temp w całym domu i raczej do "chłodnego chowu" nie należą i dążą do zachowania dość stabilnej temp ...

Domy nowo budowane są sądzę bardzo zbliżone energetycznie.

Pompy PW markowe mają zbliżone COPy , więc wynika z nich uzyskiwane są dość zbliżone.
Myślę że różnice w kosztach biorą się głownie z tego zależnie jakie faktycznie w całym domu są temperatury , czy temperatura jest dość stabilna , ile godzin jest grzane , czy są jakieś "wspomagacze" (kominek) , czy jest zróżnicowanie temeperatur w domu i wiele innych ..

Są tacy którzy będą mocno manipulowali danymi aby tylko udowodnić wszystkim że ich dom jest super energooszczędny , najoszczędniejszy ze wszystkich , ich wybory jakie zrobili są jedynymi słusznymi a to że te "wyniki" są lekko "sfałszowane" i "lekko naciągane" to inna kwestia ...

Ja osobiście staram się aby pompa pracowała głównie w II taryfie , ale jak zaczynam czuć dyskomfort (zbyt duże wahania temp) to zwiększam czas pracy pompy a jaj trzeba to włączam na stałe. To czy zapłacę trochę więcej jakoś mnie nie przeraża a licytować się kto zużył mniej mi się nie chce , bo jakbym obniżył temp o 2-3 stopnie , założył gruby sweter to mógłbym mieć takie wyniki że hoho ;)

Fugaz
05-01-2019, 12:45
Szkoda tylko ze jezyk nie zrozumialy :)

Pyxis
05-01-2019, 15:23
Wydawało mi się oczywiste, że rozmawiamy o różnych domach...

To jaki sens ma takie porownanie? Bo ja nie widze.

Jesli porownuje koszty ogrzewania, to zmiena jest system grzewcz,y a dom caly czas jeden i ten sam. Porywnywanie czegos, co ma taka sama nazwe, a rozni sie w zasadzie we wszytkich innych elementach to jak bys napisal, ze Twoj Star na dojazd do pracy bierze dziennie 3l ropy a moj Citroen 5. Tylko nikt nie wie ile km dojezdzamy codziennie. Porownanie jak chooj. :-)