PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122

codix
16-01-2021, 18:01
Czy korzystnie nie będzie??? ;
- bufor na powrocie 50 l ( zład 100 l + 50 l),
- 30 % termostatów odkręconych na full,
- niższe temperatury zasilania to COP wyższy.

W teori tak bo pozbywamy sie jeszcze pompki wtornej i jej zurzycia ,mieszania w buforze itp.
Ale pozbycie sie szumòw w zdlawionych grzejnikach podczas defrostu to juz raczej tylko doswiadczalnie bo zagwarantowac nie mozna teoretycznie powinno wszystko pòjsc przez grzejniki bez glowic bo ma lzej ale ???

Andrzej5101
16-01-2021, 18:24
A w Twojej instalacji masz termostaty?

codix
16-01-2021, 18:34
A w Twojej instalacji masz termostaty?

U mnie na wszystkich grzejnikach mam termostaty podlogowka bez ,nie mam bufora,w zaleznosci od dnia jaki sie trafi i jak i gdzie sa poprzymykane glowice (grzeje z przerwami)bardziej lub mniej slychac szum w grzejnikach na gòrze pomimo ze pompa na dole i caly dòl do dyspozycji w nieograniczanej podlogòwce .
Akurat taki sen mamy ze nie przeszkadza no moze ze dwa razy w ciagu sezonu mnie obudzilo ale jak ktos ma lichy sen to moze byc ròznie

Andrzej5101
16-01-2021, 18:51
Bufor na powrocie nie tłumi??
Ja tak mam i żadnych szumów;
-Panas TCap 9 kW + bufor 50 l + grzejniki.

codix
16-01-2021, 18:59
Bufor na powrocie nie tłumi??
Ja tak mam i żadnych szumów;
-Panas TCap 9 kW + grzejniki.

A w jaki sposob jak jest na powrocie przy pompie ma wytlumic przecież to woda zasilajaca szumi pompka pcha 32l/min na grzejniki czy bufor jest czg go niema
Moze u Ciebie poprostu podczas defrostu inaczej sie rozkladaja przeplywy u mnie tez nie zawsze szumi
Dlatego pisalem ze to sprawa juz doswiadczalna bo u jednego moze szumiec u drugiego nie .
Bufor jako sprzeglo napewno to wyklucza ale ma swoje wady

-voymar-
16-01-2021, 19:07
Przy wpięciu równoległym ;
- bufor musi być zasilany wyższą temperaturą ( 1 do 2 C ),
- większe zużycie energii.

Tak to prawda. Z racji tego że PC u mnie pracuje dopiero 3-ci miesiąc testuję i wnioski na dziś są takie że; najbardziej optymalna delta jak dla mnie to =5 Może być też =4 . Przy tych nastawach róznica taka jak piszesz. Wczoraj przestawiłem na 7 i tu różnica wynosi 4 *C . Czy to przełoży się na ( kWh ) ? tego nie wiem ponieważ przy delcie 5 jak i 7 zasilanie jest takie samo czyli pompa grzeje do 44--45*C tylko w CO na delcie 7 idzie 40 a na 5--- 42*. Jedyna różnica to pewnie ta że przy 42* szybciej nagrzeje dom. Lecz to też znaczenie drugorzędne ponieważ pompa puszczona 24/24 i nie zalicza żadnego wyłączenia. Tylko sama modulacja.

-voymar-
16-01-2021, 19:26
Pakujesz bufor 50l robisz ovieg pierwotny miedzy buforem a pompa ciepla i robisz obieg wtorny z dodatkowa obiegowka pomiedY buforem a grzejnikami i po klopocie.

100% racja. Tak mam ale u mnie pewnie by poszło i na samym pierwotnym.

Awinion
16-01-2021, 19:31
Dlaczego?
W dobie elektronicznych pomp obiegowych można sobie przepływy zrównoważyć 1 do 1 i temperatury wejście / wyjście będzie taka sama.

Nigdy tak nie będzie, bo w buforze zasilanie miesza się z powrotem. Na zasilaniu wtórnym temperatura będzie zawsze niższa niż na pierwotnym.

-voymar-
16-01-2021, 19:31
Dlaczego?
W dobie elektronicznych pomp obiegowych można sobie przepływy zrównoważyć 1 do 1 i temperatury wejście / wyjście będzie taka sama.

Raczej tak nie będzie. 3 miesiąc nad tym walczę i efekt mizerny. 2*C to jest optimum . Dało coś kolo 1* na delcie 4

-voymar-
16-01-2021, 19:41
Bufor na powrocie nie tłumi??
Ja tak mam i żadnych szumów;
-Panas TCap 9 kW + bufor 50 l + grzejniki.

U mnie również nic nie słychać .Aby zobaczyć defrost muszę zejść do pompy

Program93
16-01-2021, 22:14
Przymierzam się do PC bo obecnie mam przewymiarowany kocioł 30kw i spałam ok.6 ton a zapotrzebowanie 11kw według CW i ilość opału powinna oscylować w granicach 3 ton. Przy pompie rachunki powinny być rzędu 3tys . na sezon tam delta niższa 5 zamiast 15 to i sprawność instalacji większa . Jedynie ta zagwozdka ścigać polowe głowic czy je zostawić , zawory z nastawami pewnie od nowa trzeba ustawiać , żeby delta na pompie była odpowiednia . Dodatkowo zwiększyłem wszystkie grzejniki do 2 metrów , nie wiem czy dodatkowo nie przedłużyć powrotu , aby był po przeciwnej stronie od zasilania . Trochę rzeźba i ukrywanie rurek pod grzejnikiem , ale coś kosztem czegoś .

1igor1
17-01-2021, 08:22
Zastosowanie prawidłowo dobranej pompy ciepła to oszczędności rzędu ;
- 40 % do 50 % w stosunku do węgla czy gazu,
Wielkość zładu dobiera się do mocy pompy ;
- 1 kW pompy = 20 l wody

Widzisz, to nie jest wyrocznia, bo panasonic zaleca aby zład wody dla mocy do7kW to było minimum 30l a dla mocy od 9kW wzwyż minimum 50L

Andrzej5101
17-01-2021, 09:02
Aby zobaczyć defrost muszę zejść do pompy
Wystarczy popatrzeć na sterownik pompy ;
452064

Andrzej5101
17-01-2021, 09:07
Widzisz, to nie jest wyrocznia, bo panasonic zaleca aby zład wody dla mocy
do 7kW to było minimum 30l a dla mocy od 9 kW wzwyż minimum 50 L
Minimum zładu - to nie znaczy, że;
- jest to wartość optymalna,
- i zapewni prace bez taktowania.

1igor1
17-01-2021, 09:15
jeżeli pompa nie będzie przewymiarowana, to taktowania nie będzie,

Andrzej5101
17-01-2021, 09:37
jeżeli pompa nie będzie przewymiarowana, to taktowania nie będzie,

W dalszym ciągu preferowane są pompy przewymiarowane;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=8012305#post8012305

Marco36
17-01-2021, 10:03
Jeśli chodzi o ściąganie termostatów - to myślę że starczy je na maksa odkręcić, to nie powinne mieć wpływu na dławienie przepływów.

Natomiast co do szumienia termostatu to może zależeć od jego budowy i wielkości otworu przelotowego.
Będziecie kiedyś w sklepie gdzie maja różne termostaty (różnych firm) to sprawdźcie sobie przeloty w środku. Jedne są dedykowane do instalacji otwartych grawitacyjnych i mają większy otwór przepływu, a są też takie że najmniejszego palca byś tam nie włożył - jest duże zwężenie przepływu. Może na tych z przewężeniem pojawia się szumienie.

U siebie mam przepływy rzędu 28-29L podczas odszraniania, powyżej 30-31L to osiągnęła gdy otwarłem jej obieg przez bufor znajdujący się 0,5 metra od PC i połączony rurką miedzianą 1" może 1.5 metra długości z kolankami.
Na 13 grzejników w 6-ciu mam termostaty, w pozostałych ręczne zawory i raczej szumienia nie słyszę.
Fakt że mam instalację grawitacyjną, robioną wg starej sztuki rzemieślniczej. Przy piecu rura 2", dopiero za rozwidleniem przechodzi w 1" i dopiero za grzejnikami na parterze zwęża się do 3/4". Dopływy do grzejników 1/2". Trzeba też zaznaczyć że stare rury miały przekrój wg średnicy wewnętrznej. Nie wiem jak miedź, ale rury PCV czy PEX są podawane średnice zewnętrzne i grubość ścianki - to z rury Fi 32 i ścianki 3 mm robi nam się 1" przekroju wewnętrznego.

Może u części osób szumi woda przepychająca się przez rurki o małych przekrojach we większym stopniu niż na samym zaworze.

codix
17-01-2021, 10:51
To zalezy od wielkosci instalacji bo jak pompa pusci 32l/m przy odszranianiu i ta woda leci powiedzmy na 5grzejnikow to na kazdego przypadnie ok.6l/min czyli spory przeplyw i jak tu ktorys termostat sie przymknie a nie zamknie calkiem to szumi a nawet bedzie az piszczal a jak ktos ma 10grzejnikow to wypadnie po 3l/min to chyba roznica jest.
U mnie jest 45m podlogowki i 4grzejniki i tez nie za kazdym razem szumi gdy leci te 32l ale jak pokoje sie nagrzeja i wszystkie 4 termostaty poprzymykaja sie to wytwarza sie takie cisnienie ze szumia jak by 3szt zamknac calkiem to 4ty jak sie odkrwci na 5 to bedzie cicho a jak sie przykreci na 1to bedzie az piszczal

Marco36
17-01-2021, 11:20
Czyli w dużym stopniu dotyczy to instalacji mieszanej z podłogówką.
Bo w zasadzie jak jest 100% grzejników i krzywa grzewcza dobrze dobrana do potrzeb budynku - to tak na ścisłość termostaty stają zbyteczne i nie powinne przymykać obiegu.

U siebie 3 termostaty mam przydławione na 50% i jeszcze się nie zdarzyło by któryś zamknął obieg w grzejniku. Grzejniki policzone i dopasowane mocami do pomieszczeń, plus dobrana krzywa pogodowa i sterownik pokojowy na otwartej klatce schodowej w centrum domu.
Może sterownik pokojowy też ma swój udział w tym że termostaty nie muszą przymykać grzania, bo jednak wyłącza PC w cieplejsze dni, gdy nie potrzeba tyle grzać.

edit..
Przed wymianą 6-ciu grzejników spędziłem kilka dni na obliczeniach, ale wygląda że się opłaciło i uniknąłem części problemów z działaniem instalacji. Grzejniki dobrane do mocy PC i zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło.

Jedynie z ciśnieniem wody zdałem się na hydraulików i chyba jest u mnie za niskie te 1,2 bara, bo przy każdym defroście pod koniec przez 5-20 sekund woda się gotuje na wymienniku w hydroboksie.
Ale jestem na etapie naprawy, temat zgłoszony u instalatora. Dodatkowo po ustąpieniu obecnego mrozu będę kończył składanie dodatkowego pionu z dwoma klimakonwektorami - to od razu dodam inhibitor korozji. Pisze przy nim że przy okazji niweluje efekt gotowania wody, jak jeszcze instalator podniesie ciśnienie wody (przestawi zabezpieczenia) to powinno się to poprawić. Jeśli nie ustąpi to mam nadzieję że przynajmniej osłabi się efekt gotowania wody.
Teraz wyraźnie słychać jak bąble powietrza przepychają się pionami do góry instalacji.

_John
17-01-2021, 12:22
A do jakiego przepływu ustawisz ta pompke wtòrna do 9l 15l 25 czy moze 35l/min
Jakbym chciał by pompa wtórna goniła za pierwotną to po co bufor w równoległym połączeniu?


Nigdy tak nie będzie, bo w buforze zasilanie miesza się z powrotem. Na zasilaniu wtórnym temperatura będzie zawsze niższa niż na pierwotnym.

Pytanie retoryczne: A w czym to przeszkadza?

Instalacje zaczyna się od OZC.
Jak ktoś chce do istniejącej instalacji (zwykle liczonej pod wysokie Tz i małe przepływy) dopasować PC bez ustępstw w postaci bufora to sukcesu nie wróżę.
Większość instalacji robiona jest na zasadzie: "zawsze tak było i działa", "rozłożymy wszędzie co 10 to nie braknie" niestety ciężko taki twory połączyć z PC tak by te jeszcze osiągały deklarowane w broszurach COP'y.
Niemal każda instalacja jest inna i to, że jeden akurat się wstrzelił z przepływem i deltą, nie znaczy, że u drugiego też wyjdzie.

Program93
17-01-2021, 15:25
Czy można bez obaw usunąc z pomieszczenia gdzie jest kociol ,a będzie pompa kratkę wentylacyjną oraz nawiewnik zewnętrzny tzw. zetkę ?
Kotłownia zamienia się w maszynownie więc chyba tak ?

codix
17-01-2021, 15:30
Czy można bez obaw usunąc z pomieszczenia gdzie jest kociol ,a będzie pompa kratkę wentylacyjną oraz nawiewnik zewnętrzny tzw. zetkę ?
Kotłownia zamienia się w maszynownie więc chyba tak ?

Pompa ciepla nie potrzebuje do pracy powietrza wiec usuwasz jak Ci to nie potrzebne.
Niby tylko potrzebuje odpowiedniej wielkosci pomieszczenia w ktorym stoi na wypadek nieszczelnosci zeby czynnik mial sie gdzie rozejsc.Ale tego nilt nie stosuje ani nie sprawdza zamontuja Ci gdzie chcesz.

Tomaszs131
17-01-2021, 15:55
Zaczynam wątpić... Przy aktualnych mrozach grzejecie jedną czy cztery godziny dziennie?

W moim przypadku tylko w taniej taryfie. Dzisiaj, jak i w przypadku tak niskich temp. za oknem również w dziennym okienku.

-voymar-
17-01-2021, 21:09
Wystarczy popatrzeć na sterownik pompy ;
452064

Ha ha toż to miałem na myśli. U mnie PC jest w pomieszczeniach socjalnych na -1 od mieszkalnych. Można też przez Aarea Smart.

Tomaszs131
17-01-2021, 21:23
U mnie pompa on/off włącza się dwa razy dziennie.
Może uda Ci się sterownikiem pompy ograniczyć ilość załączeń sprężarki. Moim zdaniem kilkanaście uruchomień na dobę można traktować jako taktowanie jednostki.

-voymar-
17-01-2021, 21:45
Panowie
Gdybacie o głowicach termostatycznych i o przymykaniu. Głowice to miały sens w blokowiskach bo gdy sie nagrzało to zamykała przepływ i rachunki były niższe.
Podejrzewam że osoby które stosują termostaty w domach właśnie z tych czworakow wyszły i popełnili błąd stosując zawory termostatyczne do domów.
Weżmy pod uwagę dom tak zbudowany z 25 lat temu opalany węglem. Po kiego grzyba w tym ukladzie zawory termostatyczne? przecież węglowego nie da się wygasić w mgnieniu oka. A przy nowych lub modernizowanych wystarczy zwykly zawór kulowy do grzejników.

Program93
17-01-2021, 22:50
Zawór kulowy jak to wygoda przy grzejnikach ? Podstawa to zawór termostatyczny z nastawa wstępna , akurat można nie zakładać głowic , ale instalacje równoważyć trzeba .

Właśnie mam o to pytanie posiadam zawory haimaier i jest taka tabelka :

https://zapodaj.net/c62571b6a97e8.jpg.html

Jak w tym przypadku i grzejników aluminiowych zrobić nastawe do delty 5 ?
Czy mając już założoną PC można jakoś sprawdzić czy ta delta jest zachowana ? Trzeba mieć kamerę termo lub termometr stykowy i każdy grzejnik badać ?

-voymar-
17-01-2021, 23:27
Zawór kulowy jak to wygoda przy grzejnikach ? Podstawa to zawór termostatyczny z nastawa wstępna , akurat można nie zakładać głowic , ale instalacje równoważyć trzeba .

Właśnie mam o to pytanie posiadam zawory haimaier i jest taka tabelka :

https://zapodaj.net/c62571b6a97e8.jpg.html

Jak w tym przypadku i grzejników aluminiowych zrobić nastawe do delty 5 ?
Czy mając już założoną PC można jakoś sprawdzić czy ta delta jest zachowana ? Trzeba mieć kamerę termo lub termometr stykowy i każdy grzejnik badać ?

Nie bardzo rozumiesz co to delta. Delty pilnuje PC. Daj sobie spokój z Deltą. Dla ciebie NAJWAŻNIEJSZE TO---- dobór PC + jak najniższe zasilanie (CO)
Jak teraz grzejesz i czym?
Deltę można sprawdzić w PC
Deltę jaką byś nie zapodał na PC to ona będzie taką trzymać
O co dokładnie chodzi? Postaram się wytłumaczyć na ile dam radę.
Delta to najmniej ważny punkt.

Program93
18-01-2021, 04:48
Aktualnie eko , ale mam przewymiarowany kocioł 30kw , a zapotrzebowanie 11kw .

1.Podałem tabele producenta od zaworów Heimaier na grzejnikach aluminiowych . Proszę o pomoc z których nastaw tutaj skorzystać , wiem , ze kotły lubi deltę 15 , ale chce to nastawić już pod PC .

2.Również na przykładzie pokoju i widocznych mocy z tabeli jak dobieram ? Pokój np. 15m2 zapotrzebowanie -20 50w/m2 czyli 750w i licząc moc producenta grzejnika 45/40 22st wychodzi mi 40w/ żeberko mając w tym pokoju 25 żeberek wychodzi 1000w i tutaj nastawę z tabeli robią pod pokój czy ta większa od mocy grzejnika ? Trochę to zagmatwane , ale z tymi zaworami i nastawami się już gubię .

3.Na ta porę mam dobrane grzejniki żeberko /m2 dla każdego pokoju , ale będę je zwiększał i wszędzie wyląduje grzejnik na całe okno czyli w moim przypadku 25 żeberek / 2 metry grzania . Tutaj tez zapytam zasilanie powrót od jednej strony , rurkę powrotu pociągnąć pod grzejnikiem i podłączyć krzyżowo czy takiego musu nie ma ?

Marco36
18-01-2021, 08:16
PC z grzejnikami pracuje z deltą 10*C.
Delta 5*C jest stosowana przy ogrzewaniu podłogowym.

Przy tym delta nie do końca jest stała. PC dąży do takiej delty, ale ona też może być ruchoma. U siebie przy grzejnikach widywałem już 7*C różnicy, a systemowa delta jest 10*C.

Jak teraz masz kocioł to ustaw tak jak pod kocioł.
Gdy będziesz miał już PC - to najlepiej na początek odkręcić (pootwierać) zawory i wyregulować sobie krzywą grzewczą w PC. Dopiero potem przymykasz termostaty w tych pokojach gdzie chcesz mieć chłodniej. PC będzie wtedy pracowała bardziej optymalnie.

Nie widzę sensu gonienia PC na wyższą temp. wody niż jest to potrzebne, by następnie przymykać termostaty i dławić obieg pompie.

JTKirk
18-01-2021, 15:25
U mnie pompa on/off włącza się dwa razy dziennie.
Może uda Ci się sterownikiem pompy ograniczyć ilość załączeń sprężarki. Moim zdaniem kilkanaście uruchomień na dobę można traktować jako taktowanie jednostki.

u mnie częściej tylko z powodu takiego a nie innego zasobnika CWU. Na potrzeby CO - też dwa razy dziennie. Okna CWU są tak poustawiane, że CWU jest grzana bez względu na taryfę, kiedy jest porzebna, ale żeby nie było niepotrzebnych załączeń, to jest to zsynchronizowane z CO. Co do taktowanie mam takie same zdanie jak przedmówcy.
Co do temperatur DZ - od jakiegoś czasu nie mogę "złapać" PC pod koniec dłuższego grzania...dam znać...

Tomaszs131
18-01-2021, 15:35
u mnie częściej tylko z powodu takiego a nie innego zasobnika CWU. Na potrzeby CO - też dwa razy dziennie. Okna CWU są tak poustawiane, że CWU jest grzana bez względu na taryfę, kiedy jest porzebna, ale żeby nie było niepotrzebnych załączeń, to jest to zsynchronizowane z CO. Co do taktowanie mam takie same zdanie jak przedmówcy.
Co do temperatur DZ - od jakiegoś czasu nie mogę "złapać" PC pod koniec dłuższego grzania...dam znać...

U mnie jest podobnie CWU dogrzewam dwa razy dziennie zaraz pod koniec grzania CO. W ten sposób unikam niepotrzebnego start/stopu sprężarki.
Wracając do temperatur DZ to w moim przypadku wydają się one być nieco wyższe niż rok temu.

wally666
18-01-2021, 16:44
Szybkie pytanie - jak wyglad zaleznosc delty DZ do jego sprawnosci? U mnie utrzymuje sie delta na poziomie ok 2,5K, a w tym watku czytalem ze poprawna delta to ok 4-5K. Jak to wplywa na COP pompy.

Pytanie pomocnicze, wentylowac chalupe przy takiej zimnicy? Bo w srodku mam juz sucho (26% wilgotnosci) i temperature ok 20stC, nie mieszkam, pod koniec tygodnia wchodzi ekipa wykonczeniowa.

Tomaszs131
18-01-2021, 16:59
Szybkie pytanie - jak wyglad zaleznosc delty DZ do jego sprawnosci? U mnie utrzymuje sie delta na poziomie ok 2,5K, a w tym watku czytalem ze poprawna delta to ok 4-5K. Jak to wplywa na COP pompy.

Pytanie pomocnicze, wentylowac chalupe przy takiej zimnicy? Bo w srodku mam juz sucho (26% wilgotnosci) i temperature ok 20stC, nie mieszkam, pod koniec tygodnia wchodzi ekipa wykonczeniowa.
Delta w wysokości 5oC to poprawna delta GZ.
U mnie delta DZ waha się między 3 a 4oC.
Przy wykończeniówce domu się nie wentyluje. Szkoda byłoby zasyfić pyłem kanały wentylacyjne, samą jednostkę.
Pozatykaj otwory anemostatów.

wally666
18-01-2021, 17:27
Dzieki, zatem jedyne pytanie ktore pozostaje bez odpowiedzi, czy mam sie martwic dosc niską deltą DZ i ew. czy mam cos kombinowac w ustawieniach pompy (zmiana predkosci pompki DZ) celem obnizenia/zwiekszenia Delty? Nie ukrywam ze licze tutaj zarowno na forumowiczow jak i instalatorow Adam_MK oraz Wijahster

Tomaszs131
18-01-2021, 17:35
Mojej delty wihi radził nie ruszać, uważam że w Twoim przypadku będzie podobnie. Oczywiście deltę DZ możesz regulować zmniejszając lub zwiększając prędkość pompki.

Program93
18-01-2021, 18:41
W panasonicu chyba delta wynosi 8 stopni pod grzejniki . W sumie dużej różnicy na grzejnikach aluminiowych nie będzie jak jest teraz , skoro PC będzie grzała bufor i tam wymiana będzie wody a z niego ta sama pompka w autoadapt co aktualnie mam będzie dawała ta sama temperaturę co daje teraz z kotła ? Nastawy na zaworach mam rozkręcone na max 150l/h i one raczej już zostaną czyli nie zwiększy się komfort cieplny oraz obniżenie temperatury zasilania względem obecnej ? Pisze to bo aktualnie przy tych mrozach 45 zasilania niby osiąga w pokoju 22 , ale na dłuższa metę widzę bardziej 50 stopni ,czyli pompa w moim przypadku da mi po prostu bezobsługowosc oraz może niższy koszt ogrzewania niż eko , ale sprawności układu nie podniesie bo zawory ich nastawy i przepływ pozostaną takie same. Proszę mi to wytłumaczyć bo czytam pełno artykułów mam masę wyliczeń , a się już pogubiłem .

Ahya
20-01-2021, 11:47
Hej, mam taki problem - ostatnimi czasy (nie codziennie co dziwne) w momencie kiedy pompa powinna grzać CWU (ustawienie na sterowniku czasu grzania) zamiast grzać dostaję info, że pompa pracuje, ale nie słyszę działającej sprężarki, działa tylko obiegówka, pompa nie podnosi temperatury wody. Dopiero jak wymuszę na sterowniku grzanie cwu oraz zrestartuję pompę zaczyna grzać. Wiecie co może być przyczyną? Woda w naczyniach wyrównawczych jest, sprawdzałam. Najdziwniejsze że to się dzieje ostatnio co dwa dni, ale były momenty że raz na dwa tygodnie...

bobrow
20-01-2021, 13:10
Hej, mam taki problem - ostatnimi czasy (nie codziennie co dziwne) w momencie kiedy pompa powinna grzać CWU (ustawienie na sterowniku czasu grzania) zamiast grzać dostaję info, że pompa pracuje, ale nie słyszę działającej sprężarki, działa tylko obiegówka, pompa nie podnosi temperatury wody. Dopiero jak wymuszę na sterowniku grzanie cwu oraz zrestartuję pompę zaczyna grzać. Wiecie co może być przyczyną? Woda w naczyniach wyrównawczych jest, sprawdzałam. Najdziwniejsze że to się dzieje ostatnio co dwa dni, ale były momenty że raz na dwa tygodnie...

A co to za PC ?

vr5
20-01-2021, 14:59
Mam na wszystkich grzejnikach (aluminiowe) zawory termostatyczne. Ilość żeberek dobrałem by w pomieszczeniach były temperatury mi odpowiadające przy otwartych na maksimum zaworach. Z jednym wyjątkiem - w sypialni unikam temperatury wyższej niż 20 st.C (wolę jeszcze niższą). Czasem mam trochę wyższą w pokoju, gdzie przebywam: teraz jest 23,1 st.C, w sumie ujdzie, aczkolwiek jak jest w okolicy 21,5 to jest w sam raz.
Tam gdzie najczęściej jest żona - 23 st.C - i nie powinno być niżej.

Zigobar
20-01-2021, 15:16
(...) Przy okazji szybkie pytanko ile razy w ciągu doby powinna się załączać gruntówka on-off? Czy 10 lub parenaście załączeń na dobę to już taktowanie?
Teoretycznie - cykli pracy możliwie mało i możliwie długie.
W warunkach rzeczywistych - przy obciążeniu podłogówką, posiadacze takowych układów jakoś nie maja problemu z uzyskaniem kilku cykli/dobę (długość cykli mierzona w godzinach).
Przy obciążeniu grzejnikami, jeśli ktoś nie chce pakować się w jakieś wielkie bufory, to te kilkanaście cykli/dobę wydaje się wartością akceptowalną.
Można uzyskać długość cykli rzędu kilkudziesięciu minut, o ile kogoś nie poniesie z doborem mocy PC.
Oczywiście będzie to również zależne od warunków chwilowych, sposobu sterowania oraz poziomu akceptacji wahań temperatury w domu.
Sprężarkę mogą wykończyć powtarzające się zbyt krótkie cykle pracy.

Jaką masz obecnie długość cykli pracy, że Cię to niepokoi?

Program93
20-01-2021, 16:25
Mam na wszystkich grzejnikach (aluminiowe) zawory termostatyczne. Ilość żeberek dobrałem by w pomieszczeniach były temperatury mi odpowiadające przy otwartych na maksimum zaworach. Z jednym wyjątkiem - w sypialni unikam temperatury wyższej niż 20 st.C (wolę jeszcze niższą). Czasem mam trochę wyższą w pokoju, gdzie przebywam: teraz jest 23,1 st.C, w sumie ujdzie, aczkolwiek jak jest w okolicy 21,5 to jest w sam raz.
Tam gdzie najczęściej jest żona - 23 st.C - i nie powinno być niżej.

Czyli jaka temp zasilania przyjęta 45 stopni max ? Jak wyglądają nastawy na zaworach pełny przepływ czy jakieś ustawiane ?

vr5
20-01-2021, 16:48
Czyli jaka temp zasilania przyjęta 45 stopni max ? Jak wyglądają nastawy na zaworach pełny przepływ czy jakieś ustawiane ?

Pełny przepływ. Bez przesady - 45 st. nigdy nie dawałem (wyjątek na grzanie c.w.u. Ogólnie rzecz biorąc dla przewymiarowanych grzejników 40 st.C to "góra". Ale 40 st.C to raczej przy temperaturach na zewnątrz poniżej -5 st.C, a wtedy taniej wychodzi gaz...
Pompa chodzi 24 h/dobę.

Nanofox1
21-01-2021, 10:38
Jaką masz obecnie długość cykli pracy, że Cię to niepokoi?

Kilka dni temu w duże mrozy było lepiej, bo cykle były znacznie dłuższe. Ale teraz podobnie jak w pierwszej połowie grudnia a wtedy zaobserwowałem, że rozbiór ciepła następuje dość szybko, po 20 minutach spadek z 40* na 30*. Ale i PC potrafi szybko dogrzać (podnieść tych 10* też w 20min).
Pomiary temperatury bufora przez czujnik na wysokości 3/5 bufora bo na tej wysokości jest wyjście z bufora na instalację CO. Dlatego ten bufor 500l to nie do końca bufor 500l tylko buforo-bojler bo w nim jest gruba wężownica wewnątrz której ogrzewa się woda na potrzeby CWU i wychodzi od góry tego buforo-bojlera.
Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku zakupowi bufora z nierdzewki 1000l za 4500zl... Do wystawienia szeregowo pomiędzy pompę ciepła a ten buforo-bojler 500l (oczywiście z obejściem na lato) taki bufor 1000l ma własną pompkę obiegową i raz na jakiś czas przemieli wodę dzięki czemu całość wody jest równomiernie nagrzana - dobre to rozwiązanie?
Bez tego bufora 1000l boję się przechodzić na G12W lub G13 bo mam głównie grzejniki a ciepełka trzeba nam głównie wtedy gdy są drogie strefy czyli 70gr lub 90gr......
Póki co nadal jestem w G11 i płace 58gr za kWh...

PS:
Udało mi się nagrać komórką metodą poklatkową (co 1 minutę rejestrowało 1 klatkę) pracę pompy 19 grudnia od 18:30 do ok 8 rano.
na ok 13,5h nagrania pompa ciepła pracowała łącznie ok 5,5h , które były podzielone na 7 cykli o długościach:

1h 15 min
12min
26min
27min
1h 53min
10 min *
1h 18min

*w ustawieniach PC mam min czas pracy 10 minut, min przerwa 20min.

Czyli w ciągu 24h powyższa lista cykli wydłuży się prawie dwukrotnie, stąd mój szacunek, że załącza się parenaście/kilkanaście razy na dobę.

Tolo74
21-01-2021, 13:53
Nanofox -podawałem Ci kiedyś obliczenia na gromadzenie energii w zbiorniku 300L dla wskazanej różnicy temperatur -wykorzystaj to dla zbiornika 3x większego. 1000L dla grzejników -to wg mnie słaby magazyn dla grzejników. -ale o tym było w innym temacie forum.
Sprawność PC spadnie a komplikacja Twojej kotłowni zwiększy się. Idź w kierunku fotowoltaiki.

Program93
22-01-2021, 04:15
Mowa tutaj o przyjętych -15 -20 w krzywej dla pompy czyli 45 stopni wątpię , ze 40 przy dłuższych takich temperaturach by starczyło .

Owczar
22-01-2021, 09:29
Tolo74 ma rację. Taki bufor to nic. Nie dość że tracisz na COP, to energii wcale tak duż w nim nie zgromadzisz.

U mnie bufor 450l nagrzany do 48 stopni po kilku godzinach na potrzeby nawilżacza ma 37 stopni. Jak nie masz wszędzie podłogówki, to PV jest jedynym sensownym rozwiązaniem.

Nanofox1
22-01-2021, 11:22
Rozumiem, że wymiana 8-9 kluczowych grzejników panelowych na klimakonwektory sytuacji nie zmienią. A co z pompą ciepła- tyle cykli w ciągu doby jej nie zajedzie? :)

cangi80
22-01-2021, 11:57
Kilka dni temu w duże mrozy było lepiej, bo cykle były znacznie dłuższe. Ale teraz podobnie jak w pierwszej połowie grudnia a wtedy zaobserwowałem, że rozbiór ciepła następuje dość szybko, po 20 minutach spadek z 40* na 30*. Ale i PC potrafi szybko dogrzać (podnieść tych 10* też w 20min).
Pomiary temperatury bufora przez czujnik na wysokości 3/5 bufora bo na tej wysokości jest wyjście z bufora na instalację CO. Dlatego ten bufor 500l to nie do końca bufor 500l tylko buforo-bojler bo w nim jest gruba wężownica wewnątrz której ogrzewa się woda na potrzeby CWU i wychodzi od góry tego buforo-bojlera.
Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku zakupowi bufora z nierdzewki 1000l za 4500zl... Do wystawienia szeregowo pomiędzy pompę ciepła a ten buforo-bojler 500l (oczywiście z obejściem na lato) taki bufor 1000l ma własną pompkę obiegową i raz na jakiś czas przemieli wodę dzięki czemu całość wody jest równomiernie nagrzana - dobre to rozwiązanie?
Bez tego bufora 1000l boję się przechodzić na G12W lub G13 bo mam głównie grzejniki a ciepełka trzeba nam głównie wtedy gdy są drogie strefy czyli 70gr lub 90gr......
Póki co nadal jestem w G11 i płace 58gr za kWh...

PS:
Udało mi się nagrać komórką metodą poklatkową (co 1 minutę rejestrowało 1 klatkę) pracę pompy 19 grudnia od 18:30 do ok 8 rano.
na ok 13,5h nagrania pompa ciepła pracowała łącznie ok 5,5h , które były podzielone na 7 cykli o długościach:

1h 15 min
12min
26min
27min
1h 53min
10 min *
1h 18min

*w ustawieniach PC mam min czas pracy 10 minut, min przerwa 20min.

Czyli w ciągu 24h powyższa lista cykli wydłuży się prawie dwukrotnie, stąd mój szacunek, że załącza się parenaście/kilkanaście razy na dobę.

Jaka jest temperatura zadana i histereza? Może coś by pomogło zwiększając nieznacznie obydwa te parametry.

Nanofox1
23-01-2021, 06:54
Jaka jest temperatura zadana i histereza? Może coś by pomogło zwiększając nieznacznie obydwa te parametry.
Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)

Zigobar
23-01-2021, 11:17
Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)
Skoro różnica Załącz/Wyłącz wynosi tyko 1*C, to nic dziwnego, że masz tak krótkie (nawet 10 minut) cykle pracy.
Najwyższy czas zadzwonić do instalatora i dowiedzieć się jak zmienić wartości zadane. Może podpowie też jakie konkretnie wartości ustawić, skoro wykonał takich układów wiele i ma je podobno opanowane do perfekcji.

cangi80
23-01-2021, 15:48
Gdy byś podniósł ze 2 stopnie na zasilaniu a ponowne załączenie np przy 32 to czasy by się znacznie wydłużyły i COP by się też poprawił.
1 stopień różnicy to za mało.

cezary.pl
24-01-2021, 19:04
Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)

Napisałem w innym wątku, że ustawiłem minimalny czas pracy sprężarki na 20min. Takie ustawienie powoduje przerzucenie zadanej temp. w górę.
Działa jak histereza.

Owczar
02-02-2021, 08:54
Czas na podsumowanie stycznia
864 kwh na co i cwu (co tylko w tanich okienkach g12w)
Bestia ze wschodu nie zrobiła na pompie żadnego wrażenia, najniższa temp zanotowana -21, grzałki się nie załaczyły
Jak na grzanie tylko w taniej taryfie to jestem zadowolony. Cwu grzane do 49 stopni, histereza 10 stopni, zasobnik 200l srednio 2x dziennie grzany, jeden cykl grzania cwu to 3,2 kwh. Obstawiam takie wysokie zuzycie przez zbyt mala wezownice w zasobniku, mam tylko 1,9m2.
Temp w domu waha sie miedzy 21,5-22,5 niestety ciezko jest utrzymac temp w domu na stalym poziomie grzejac tylko w taniej taryfie, ale w dalszym ciagu jest to komfortowa temperatura dla nas

A co ma powierzchnia wężownicy do zużycia prądu na grzanie CWU? Przecież ona moduluje moc dopasowując deltę. W przypadku on off-a może być problem bo będzie duża różnica. Pompa na wyjściu będzie miała np 60, a w zbiorniku dopiero będzie 48. Tutaj to po prostu fizyka - COP przy grzaniu CWU jest po prostu słaby - różnica między dz, a gz to ponad 50 stopni.

cpk
02-02-2021, 11:42
A co ma powierzchnia wężownicy do zużycia prądu na grzanie CWU? Przecież ona moduluje moc dopasowując deltę. W przypadku on off-a może być problem bo będzie duża różnica. Pompa na wyjściu będzie miała np 60, a w zbiorniku dopiero będzie 48. Tutaj to po prostu fizyka - COP przy grzaniu CWU jest po prostu słaby - różnica między dz, a gz to ponad 50 stopni.

Na prawde trzeba ci to tlumaczyc ? Wieksza wezownica = szybsze zagrzanie zasobnika = mniejsze zuzycie.
Przeciez to logiczne, ze majac wieksza powierzchnie wymiany ciepla, woda w zasobniku zagrzeje sie szybciej wiec tym samym pompa pracuje krocej i nie wezmie 3,2kwh jak w przypadku wezownicy 1,9m2 tylko np 2 kwh przy wezownicy 4m2.

Owczar
02-02-2021, 13:36
Ty tak poważnie, czy to żart?

Czyli jak gotuje wodę na zupę i zrobię to w dużym garnku na największym palniku to zużyję mniej energi niż na małym palniku w małym garnku? Powiedzmy, że jest to indukcja, a straty w otoczenie pomijamy.

Jak pompa nie jest w stanie oddać energii to zmniejsza moc - mniejsza moc, mniejsze zużycie prądu, ale dłuższa praca. Różnice COP w tym wypadku są pomijalnie małe - na zagrzanie wody od temperatury x do y potrzebujesz dokładnie tyle samo energii i powierzchnia wężownicy ma jedynie wpływ na czas, szczególnie w przypadku pompy o modulowanej mocy. Dłuższy czas, ale mniejsza moc, lub krócej z większą mocą.
Aczkolwiek to zużycie na zagrzanie wody to trochę dużo. To z podlicznika?

agb
02-02-2021, 14:08
Na prawde trzeba ci to tlumaczyc ? Wieksza wezownica = szybsze zagrzanie zasobnika = mniejsze zuzycie.
Przeciez to logiczne, ze majac wieksza powierzchnie wymiany ciepla, woda w zasobniku zagrzeje sie szybciej wiec tym samym pompa pracuje krocej i nie wezmie 3,2kwh jak w przypadku wezownicy 1,9m2 tylko np 2 kwh przy wezownicy 4m2.

A myślałeś żeby zrezygnować z wężownicy i grzaniu bezpośrednio zasobnika? Będzie najszybciej przy zerowym zużyciu energii.

cpk
02-02-2021, 15:29
Tak, dane z podlicznika. Przy grzaniu cwu idzie temp 57 stopni i pobor jest 5200W, pod koniec jak temp powrotu wynosi 53 stopnie, to modulacja spada do 25% i pobor wynosi 2600W.
Co do wezownicy nie bede sie wyklocal, bylem u sasiada ktory ma identyczna pompe jak ja, ale ma zasobnik kospela swpc300 (4,22 m2 wezownicy) i niedosc, ze pojemnosc zasobnika to 300l to jeszcze zuzywa duzo mniej kwh przy nagrzaniu go niz ja z moim 200l i wezownica 1,9m2

agb
02-02-2021, 15:36
I obaj grzejecie z dokładnie tej samej temperatury wody? Na całym przekroju zasobnika?

cpk
02-02-2021, 15:47
Tak dla testow ustawilismy temp zasobnika 49 stopni i histereza 10 stopni. Praca pompy taka sama, na poczatku modulacja 100% pobor 5200w, pod koniec 2600W. Ja potrzebuje na zagrzanie baniaka 49 minut, sasiad 35. Niestety nie wiem jakie zuzycie, bo nie ma podlicznika, ale mniej wiecej mozna przyjac 0,25 x 3,5kw sredni pobor (pewnie i tak ta srednia 3,5 kw jest zanizona) ale wyjdzie mniej wiecej 1kwh zuzycia mniej i to przy wiekszym zasobniku o 100L


Agb jaki ty masz zasobnik, ile L, jaka temp i jaka histereza, jaka temp zasilania i powrotu podczas grzania i ile ci idzie kwh na zagrzanie wg podlicznika ?

Owczar
02-02-2021, 19:28
Ciężko ocenić jaką masz temperaturę w całym przekroju zbiornika, ale wychodzi Ci COP w okolicach 1. To samo zrobilbys grzałką tylko szybciej...

Ja ma przepływowy multinox 450. Tam zasada jest trochę inna bo nagrzewa zbiornik bezpośrednio i np grzejąc do 48 stopni na wyjściu mam max 52 stopnie. Te 450l nagrzalo dzisiaj w godzinę o 11 stopni zużywając 2.5kWh.

Trochę słabo że u Ciebie pompa jedzie na wysokiej modulacji.
Masz możliwość ograniczyć jej temperaturę wyjścia np do 52 stopni? Możliwe że zmienisz ja do modulacji mocy wcześniej.

agb
02-02-2021, 20:02
Tak dla testow ustawilismy temp zasobnika 49 stopni i histereza 10 stopni. Praca pompy taka sama, na poczatku modulacja 100% pobor 5200w, pod koniec 2600W. Ja potrzebuje na zagrzanie baniaka 49 minut, sasiad 35. Niestety nie wiem jakie zuzycie, bo nie ma podlicznika, ale mniej wiecej mozna przyjac 0,25 x 3,5kw sredni pobor (pewnie i tak ta srednia 3,5 kw jest zanizona) ale wyjdzie mniej wiecej 1kwh zuzycia mniej i to przy wiekszym zasobniku o 100L

Więcej wody, mniej czasu i energii. Istne perpetuum mobile.



Agb jaki ty masz zasobnik, ile L, jaka temp i jaka histereza, jaka temp zasilania i powrotu podczas grzania i ile ci idzie kwh na zagrzanie wg podlicznika ?
400l z wężownicą niecałe 4m2. Bierze tyle ile potrzebuje. Temperatura zasilania i powrotu zależy od wielu czynników i nie jest stała.

cpk
02-02-2021, 21:20
Ciężko ocenić jaką masz temperaturę w całym przekroju zbiornika, ale wychodzi Ci COP w okolicach 1. To samo zrobilbys grzałką tylko szybciej...

Ja ma przepływowy multinox 450. Tam zasada jest trochę inna bo nagrzewa zbiornik bezpośrednio i np grzejąc do 48 stopni na wyjściu mam max 52 stopnie. Te 450l nagrzalo dzisiaj w godzinę o 11 stopni zużywając 2.5kWh.

Trochę słabo że u Ciebie pompa jedzie na wysokiej modulacji.
Masz możliwość ograniczyć jej temperaturę wyjścia np do 52 stopni? Możliwe że zmienisz ja do modulacji mocy wcześniej.

Ta pompa ma ubogi sterownik jesli chodzi o ustawienia, ale moge ustawic maksymalna temp zasilania dla cwu.

Tolo74
04-02-2021, 10:14
U mnie jest podobnie CWU dogrzewam dwa razy dziennie zaraz pod koniec grzania CO. W ten sposób unikam niepotrzebnego start/stopu sprężarki. .....
W jaki sposób realizujecie to działanie, że grzanie CWU włącza się pod koniec cyklu CO (jeżeli jest to klasyczna lodówka on/off)?
Mam tylko podane zakresy czasowe w których to grzanie CWU może nastąpić i ustawione na godziny od 5:00 do 6:00 ale jeżeli grzanie CO zakończy się przed 5:00 to już klapa -musi być ponowny start.
W okienku dziennym nie ma problemu -bo nigdy temperatura CO nie zostanie uzyskana i na CWU przełączy się bez problemu o 14:40 i grzeje do uzyskania odpowiedniej temperatury..

Obecnie temp. 1.8 / -1.3 po 2h. Grunt ok. 3,5*C

Tomaszs131
04-02-2021, 10:42
W jaki sposób realizujecie to działanie, że grzanie CWU włącza się pod koniec cyklu CO (jeżeli jest to klasyczna lodówka on/off)?
Mam tylko podane zakresy czasowe w których to grzanie CWU może nastąpić i ustawione na godziny od 5:00 do 6:00 ale jeżeli grzanie CO zakończy się przed 5:00 to już klapa -musi być ponowny start.
W okienku dziennym nie ma problemu -bo nigdy temperatura CO nie zostanie uzyskana i na CWU przełączy się bez problemu o 14:40 i grzeje do uzyskania odpowiedniej temperatury..

Obecnie temp. 1.8 / -1.3 po 2h. Grunt ok. 3,5*C

Wszystko zależy od sterownika pompy.
U mnie ze względu na grubość wylewki i bezwładność OP ustawiam tylko ramy czasowe pracy pompy na rzecz CO. Dlatego w takim przypadku jak u mnie istotną sprawą byłoby posiadanie czujnika temp. w wylewce, a nie pokojowy.
30 min przed końcem grzania mam wpisany czas dobijania CWU do danej temp.
W opcji mam również ustawione priorytet grzania CWU nad CO i to wszystko. Pompa w ten sposób bez postoju przełącza się z jednego trybu pracy w drugi.

wally666
04-02-2021, 11:15
z tym COPem to tez nie jest tak latwo - no bo jest liczony wg. normy na temperatury 0/35. No i teraz jak masz zrodlo +5 a w podlogowke walisz +27 to COP szybuje ostro w gore, z drugiej strony jesli masz +5 na gruncie, a grzejesz CWu do 48stC to tutaj cop od razu leci na morde. Pytanie czy COP liczony jest dla delty Wejscie/Wyjscie i bedzie taki sam dla 0/35 jak i dla -10/25?

A wracajac do Twojego pytania, to w mojej skromnej ocenie nie przy tak teoretycznych warunkach, pompy powinny byc rownie ekonomiczne.

Rozwijajac to pytanie - ja bym poszedl o krok dalej i zadal pytanie, czy przy takim samym COP dla obu rodzajow pomp PC GW vs. PW, co bedzie ekonomiczniejsze - inwerter czy on-off

cangi80
04-02-2021, 16:03
Rano po ok 1h pracy 4,8* / -0,5*
temp na zewnątrz 5*

a tak przy okazji - czy gdyby teoretycznie non stop (cały rok) temperatura powietrza wynosiła 5* i temperatura zasilania z DZ też 5*, i mając do wyboru powietrzną PC i gruntową PC (obie tej samej klasy - o ile da się tak porównać :) ) to czy ekonomiczniejsza w eksploatacji będzie gruntówka czy powietrzna? Wiem, że zależy to od COP-u ale jak powiem, że obie mają ten sam COP to całe pytanie będzie bez sensu :)
chodzi mi o to, czy jedyną przewagą gruntówek jest bark konieczności ratowania się grzałkami przy mrozach - czy są jeszcze inne plusy dla gruntówek?
(oprócz mniejszej awaryjności i mniejszych kosztów naprawy - jak mi się wydaje)

Pomińmy tu całkowicie koszty instalacji i wiercenie w ogródku czy przeznaczenie działki na poziome DZ.

Moim zdaniem nie jest to samo dla powietrznej i gruntówki. Czym szybciej schłodzisz zalaną wrządkiem szklankę ? chłodząc wentylatorem czy wkładając do zimnej wody która przepływa i się nie ogrzewa. Inna sprawa to defrosty które znacznie obniżają COP.
Jaki cop mają pc powietrzne o parametrach 0/35 bo gruntówki 4,5 . Pewnie się nie znam na powietrznych , jest tam o wiele sprawniejszy agregat bardziej rozbudowana elektronika , lepszy gaz .

Garażowiec
04-02-2021, 16:04
Rano po ok 1h pracy 4,8* / -0,5*
temp na zewnątrz 5*

a tak przy okazji - czy gdyby teoretycznie non stop (cały rok) temperatura powietrza wynosiła 5* i temperatura zasilania z DZ też 5*, i mając do wyboru powietrzną PC i gruntową PC (obie tej samej klasy - o ile da się tak porównać :) ) to czy ekonomiczniejsza w eksploatacji będzie gruntówka czy powietrzna? Wiem, że zależy to od COP-u ale jak powiem, że obie mają ten sam COP to całe pytanie będzie bez sensu :)
chodzi mi o to, czy jedyną przewagą gruntówek jest bark konieczności ratowania się grzałkami przy mrozach - czy są jeszcze inne plusy dla gruntówek?
(oprócz mniejszej awaryjności i mniejszych kosztów naprawy - jak mi się wydaje)

Pomińmy tu całkowicie koszty instalacji i wiercenie w ogródku czy przeznaczenie działki na poziome DZ.

Jeśli temperatura dz przy gruntowej inwerter będzie +5 i temperatura powietrza przy pc powietrznej będzie +5*C to cop gruntowej będzie wyższy o ~2. Inaczej porównując pc gruntowa inwerter przy DZ 0*C MA TAKI SAM COP JAK POWIETRZNA PRZY + 7*c.
Co do samych porównań kosztów , nie tylko gruntowa nie musi sie ratować grzałką ( choć może , zależy od założeń instalacji ) ale np w grudniu gruntówka inwerter ma cop ~6 nawet jak będzie na zewnątrz -10* , a przy takiej temp zew cop powietrznej w porównaniu do gruntowej bardzoooo blaaado wypadnie . Inna sprawa że sama powietrzna jak ma 9 kw , to odpowiednik gruntowej to 6 kw ( gruntowa odporna na mocno minusowe temp zew ) Swoją drogą w nowych domach to nawet odwierty do pc gruntowych nie sa dramatem , taka 5,2 kw grunt inwerter śmiga spokojnie na trzech odwiertach po 30 m , pc zasilająca dom 100-120 m2 nowobudowany ( izolacje!)

Owczar
04-02-2021, 16:53
Chyba trochę zbyt optymistyczne te COP.

COP 6? Przy jakich temperaturach? Nie zapominajmy, że powietrzne mają bardziej zaawansowane sterowanie - modulowanie mocy, elektronicznie sterowany zawór rozprężny itd. Nie byłbym taki przekonany, że przy takim samym dz i gz COP powietrznej będzie gorsze.

gacie
04-02-2021, 19:04
W jaki sposób realizujecie to działanie, że grzanie CWU włącza się pod koniec cyklu CO (jeżeli jest to klasyczna lodówka on/off)?
Mam tylko podane zakresy czasowe w których to grzanie CWU może nastąpić i ustawione na godziny od 5:00 do 6:00 ale jeżeli grzanie CO zakończy się przed 5:00 to już klapa -musi być ponowny start.
W okienku dziennym nie ma problemu -bo nigdy temperatura CO nie zostanie uzyskana i na CWU przełączy się bez problemu o 14:40 i grzeje do uzyskania odpowiedniej temperatury..



Ja zaczynam od CWU i potem CO. Czyli nie zastanawiam się ile czasu będzie potrzebne na CWU, ile na CO, czy wykorzystam okienko. CWU idzie u mnie szybko, a potem płynne przejście na CO i do oporu...

mac_612
04-02-2021, 19:44
Nie zapominajmy, że powietrzne mają bardziej zaawansowane sterowanie
Choćby nie wiadomo jak zaawansowane sterowanie, to fizyki nie zmieni. Odsyłam do Pana Carnota.

codix
04-02-2021, 19:57
Choćby nie wiadomo jak zaawansowane sterowanie, to fizyki nie zmieni. Odsyłam do Pana Carnota.

Wykres Carnota to tylko w teorii normalnie nie do osiagnięcia pompy sa albo dalej albo bliżej

Kaizen
04-02-2021, 20:06
Na prawde trzeba ci to tlumaczyc ? Wieksza wezownica = szybsze zagrzanie zasobnika = mniejsze zuzycie.

Większa wężownica --> większa moc --> szybciej bije licznik.
Fizyki nie oszukasz - do ogrzania 1m3 wody o 1* trzeba 1,16kWh. Czy bojler ogrzejesz w 5 minut, czy w dwie godziny - energii woda dostanie tyle samo.
Ale...


A co ma powierzchnia wężownicy do zużycia prądu na grzanie CWU? Przecież ona moduluje moc dopasowując deltę.

COP zależy od % obrotów sprężarki. Tylko optymalne są gdzieś po środku mocy w danych warunkach. Więc jakiś wpływ na zużycie prądu wielkość wężownicy ma. Przy czym wcale im większa i szybciej grzejąca nie oznacza większego COP. W sumie zależy to też od automatyki - ale jak wężownica będzie wąskim gardłem i przez to woda będzie się grzała w okolicach średnich obrotów, to zwiększy ona COP - ale wydłuży się czas grzania w porównaniu z grzaniem pełną dostępną mocą.

Takie niby oczywiste zalecenie, że im większa wężownica tym lepiej jest nieprecyzyjne. Bo jeżeli lepiej znaczy szybciej - to owszem, im większa wężownica tym szybciej nagrzeje zasobnik (chyba, że sterownik będzie kagańcem). Ale jak wężownica będzie limitowała obroty sprężarki w okolice 1/3-1/2 to "za mała" zwiększy COP i obniży koszty grzania CWU. A komu się spieszy, jak wszyscy i tak mają przewymiarowane pompy?

Garażowiec
04-02-2021, 20:48
Chyba trochę zbyt optymistyczne te COP.

COP 6? Przy jakich temperaturach? Nie zapominajmy, że powietrzne mają bardziej zaawansowane sterowanie - modulowanie mocy, elektronicznie sterowany zawór rozprężny itd. Nie byłbym taki przekonany, że przy takim samym dz i gz COP powietrznej będzie gorsze.

To porównaj sobie dane z DTR GRUNTOWEGO INWERTERA I PC PW .Twoje przekonania nie mają tutaj żadnego znaczenia . Pc gruntowa inwerter SmartHeat bravour B0/W35 COP 4,69 B10/W35 COP 6,52 Panas A+2/W35 COP 3,44 A+7/W35 COP 4,74 dane fabryczne

mac_612
04-02-2021, 20:50
Wykres Carnota to tylko w teorii normalnie nie do osiagnięcia pompy sa albo dalej albo bliżej
W cyklu Carnota działają wszystkie pompy ciepła. Nie w teorii i nie dalej czy bliżej. Dodanie zaawansowanego sterowania nie przybliży pompy ciepła do parametrów pompy idealnej o którą Ci chodziło. Zresztą to "zaawansowane sterowanie" nie jest po to w pompach powietrznych montowane, a po to by te pompy w jakiś sposób sobie radziły w zmiennych warunkach swojej pracy. Pompy gruntowe tego nie potrzebują bo mają te warunki iście komfortowe.

A jeśli chodzi o wężownice, czy też inny wymiennik to prawie zawsze większy = lepszy.

codix
04-02-2021, 21:02
To porównaj sobie dane z DTR GRUNTOWEGO INWERTERA I PC PW .Twoje przekonania nie mają tutaj żadnego znaczenia . Pc gruntowa inwerter SmartHeat bravour B0/W35 COP 4,69 B10/W35 COP 6,52 Panas A+2/W35 COP 3,44 A+7/W35 COP 4,74 dane fabryczne

Czejaj czekaj bo napisałes wcześniej ze gruntówja w grudniu ma cop6 chcesz powiedzieć ze w grudniu masz temperature solanki czy co tam masz na wejsciu do pompy ciepła plus 10st

codix
04-02-2021, 21:08
W cyklu Carnota działają wszystkie pompy ciepła. Nie w teorii i nie dalej czy bliżej. Dodanie zaawansowanego sterowania nie przybliży pompy ciepła do parametrów pompy idealnej o którą Ci chodziło. Zresztą to "zaawansowane sterowanie" nie jest po to w pompach powietrznych montowane, a po to by te pompy w jakiś sposób sobie radziły w zmiennych warunkach swojej pracy. Pompy gruntowe tego nie potrzebują bo mają te warunki iście komfortowe.

A jeśli chodzi o wężownice, czy też inny wymiennik to prawie zawsze większy = lepszy.

Dobrze wiesz o co chodziło tylko (moderowano) copy wg carnota byly by osiagalne gdyby nie bylo zadnych strat.
A pompy nigdy takich mozliwych idealnych copów nie osiągną .
Chcesz powiedziec ze zadne sterowanie czy tez rozwiazania techniczne w pompach nie maja wplywu na polepszenie copu i zbliżenie wlasnie di tej idealnej pompy.

Garażowiec
04-02-2021, 21:12
Czejaj czekaj bo napisałes wcześniej ze gruntówja w grudniu ma cop6 chcesz powiedzieć ze w grudniu masz temperature solanki czy co tam masz na wejsciu do pompy ciepła plus 10st

W taką zimę jak teraz tak , w normalną zime grudzień nigdy nie zaczynam mniejsza temperaturą ja +8
Zwróć też na uwagę , ze porównujemy cop pc p-w i pc gruntowej inwerter , one wbrew temu co sobie myślisz nie sa takie same przy tych samych temperaturach DZ !

mac_612
04-02-2021, 21:20
Dobrze wiesz o co chodziło tylko głupa palisz copy wg carnota byly by osiagalne gdyby nie bylo zadnych strat.
A pompy nigdy takich mozliwych idealnych copów nie osiągną .
Chcesz powiedziec ze zadne sterowanie czy tez rozwiazania techniczne w pompach nie maja wplywu na polepszenie copu i zbliżenie wlasnie di tej idealnej pompy.

Nie, nie "pale głupa" i nie nie przyblizają do idealnej pompy :cool: Już pisałem, że są one po to by te pompy "jakoś" sobie radziły w skrajnie szerokim zakresie temperatur parownika. Gruntowe maja łatwiej. Ale bardzo częto to "jakoś" jest wystarczające, a często optymalne.

cangi80
04-02-2021, 21:23
Czejaj czekaj bo napisałes wcześniej ze gruntówja w grudniu ma cop6 chcesz powiedzieć ze w grudniu masz temperature solanki czy co tam masz na wejsciu do pompy ciepła plus 10st

U mnie temperatura DŹ w grudniu 6-7 stopni , najniższa na przełomie stycznia i lutego 3-4 st .Niektórzy mają teraz powyżej 6 st.

codix
04-02-2021, 21:25
W taką zimę jak teraz tak , w normalną zime grudzień nigdy nie zaczynam mniejsza temperaturą ja +8
Zwróć też na uwagę , ze porównujemy cop pc p-w i pc gruntowej inwerter , one wbrew temu co sobie myślisz nie sa takie same przy tych samych temperaturach DZ !

A skad Ty wiesz co ja sobie mysle że mi to sugerujesz co gdzies sie wypowiadalem ze to to samo???

To co ta zima jest nienormalna? Myslałem ze jesg zimniejsza niż poprzednie ale moze u mnie jest inaczej.
Nie mów mi z jaka zaczynasz grudzień tylko średnią temperaturę z grudnia podczs pracy pompy.
Bo jakos widzualem ze ludzie podaja po 5st i mniej

Owczar
04-02-2021, 21:25
Ale nie piszmy o danych producenta tylko o realnie osiąganym COP.

To jaka masz teraz temperaturę gruntu po 2-3h od startu?
Jakie DZ?

Arturo1972
04-02-2021, 21:34
ale np w grudniu gruntówka inwerter ma cop ~6 nawet jak będzie na zewnątrz -10* , a przy takiej temp zew cop powietrznej w porównaniu do gruntowej bardzoooo blaaado wypadnie . Inna sprawa że sama powietrzna jak ma 9 kw , to odpowiednik gruntowej to 6 kw ( gruntowa odporna na mocno minusowe temp zew )
Uuu,ale żeś Pan poleciał ??? :D
Stawiam u siebie w powietrznej 9kW COP, skromnie i jak to mówisz "blaaado" bo tylko 3 ;)
Sezon grzewczy czyli od października do marca żre mi to średnio 1300kWh na c.o co kosztuję mnie ok.400zl,przy tak daremnym COP ;)
O ja glupii,mogłem se zapodać COP6 i walnąć se gruntową i wtedy nie miałbym 400zl za sezon tylko 1300kWh*COP3=3900kWh a teraz kosmos i wchodzimy na gruntową czyli 3900kWh/COP6=650kWh i to razy jakieś 0,33zl/kWh daje nieziemskie 214zl za cały sezon grzewczy ,od października do marca :D

I żeby nie było, średnia zużycia jest od 8 lat ;)
Nie teoretyczna, nie marketingowa ale prosto z podlicznika ,poważnej pompy ciepła a nie jakieś popierdolki dla domku dla lalek :D
Chociaż nawet niektórzy "użytkownicy" powietrznej pompy ciepła zarzucali mi palenie w kominku :D :D
Ale to "sieroty" po węglu,także nic dziwnego bo trauma ich dalej nie opuściła :D

-voymar-
04-02-2021, 23:22
Jeśli temperatura dz przy gruntowej inwerter będzie +5 i temperatura powietrza przy pc powietrznej będzie +5*C to cop gruntowej będzie wyższy o ~2. Inaczej porównując pc gruntowa inwerter przy DZ 0*C MA TAKI SAM COP JAK POWIETRZNA PRZY + 7*c.
Co do samych porównań kosztów , nie tylko gruntowa nie musi sie ratować grzałką ( choć może , zależy od założeń instalacji ) ale np w grudniu gruntówka inwerter ma cop ~6 nawet jak będzie na zewnątrz -10* , a przy takiej temp zew cop powietrznej w porównaniu do gruntowej bardzoooo blaaado wypadnie . Inna sprawa że sama powietrzna jak ma 9 kw , to odpowiednik gruntowej to 6 kw ( gruntowa odporna na mocno minusowe temp zew ) Swoją drogą w nowych domach to nawet odwierty do pc gruntowych nie sa dramatem , taka 5,2 kw grunt inwerter śmiga spokojnie na trzech odwiertach po 30 m , pc zasilająca dom 100-120 m2 nowobudowany ( izolacje!)

A dlaczego gruntowa 6kW a powietrzna ma miec 9?
Mój Tcap przy -10 czy nawet -18 wyciąga 11,2kW COP zasilanie 43* temp 0-- 3,6 przy -18 ma 2,4 --2,8 i co z tego? Ważne że mocy nie brakuje Przy
+7 COP 4,8 --5 inych nie zanotowałem bo PC mam 4 miechy.

-voymar-
04-02-2021, 23:32
Uuu,ale żeś Pan poleciał ??? :D
Stawiam u siebie w powietrznej 9kW COP, skromnie i jak to mówisz "blaaado" bo tylko 3 ;)
Sezon grzewczy czyli od października do marca żre mi to średnio 1300kWh na c.o co kosztuję mnie ok.400zl,przy tak daremnym COP ;)
O ja glupii,mogłem se zapodać COP6 i walnąć se gruntową i wtedy nie miałbym 400zl za sezon tylko 1300kWh*COP3=3900kWh a teraz kosmos i wchodzimy na gruntową czyli 3900kWh/COP6=650kWh i to razy jakieś 0,33zl/kWh daje nieziemskie 214zl za cały sezon grzewczy ,od października do marca :D

I żeby nie było, średnia zużycia jest od 8 lat ;)
Nie teoretyczna, nie marketingowa ale prosto z podlicznika ,poważnej pompy ciepła a nie jakieś popierdolki dla domku dla lalek :D
Chociaż nawet niektórzy "użytkownicy" powietrznej pompy ciepła zarzucali mi palenie w kominku :D :D
Ale to "sieroty" po węglu,także nic dziwnego bo trauma ich dalej nie opuściła :D

A mi LATA koło D..y i COP i kWh i nawet 400zł bo tyle to na 2 lata

wally666
05-02-2021, 06:27
Arturo1972, zaintrygowałes mnie tym rachunkiem - pochwał się jaka masz taryfę, operatora oraz jak liczysz koszt kWh? Wychodzi ok 0,31pln za kWh więc sporo poniżej polowy stawek w reszcie kraju?

gawel
05-02-2021, 06:40
Arturo1972, zaintrygowałes mnie tym rachunkiem - pochwał się jaka masz taryfę, operatora oraz jak liczysz koszt kWh? Wychodzi ok 0,31pln za kWh więc sporo poniżej polowy stawek w reszcie kraju?

Artur jest w zasięgu gliwickiego Tauronu i stawki są realne dla taryfy G12X , to jest rekompensata za mieszkanie na najbardziej zanieczyszczonym rejonie kraju.

wally666
05-02-2021, 06:59
Można pozazdrościć (rachunków, nie jakości powietrza...). U mnie gruntowa 9kw uruchomiona na początku grudnia wciągnęła za grudzien-styczen 1100kwh (podlicznik) przy cenie G11 ok 0,67pln. Jak już się wykoncze i wprowadzę pewnie będzie grana G12w ale taka dysproporcja między dystrybutorami w jednym kraju boli

Owczar
05-02-2021, 07:02
Ale to przecież stawka za 2 taryfę. Aż takiej dysproporcji nie będzie jak zaczniesz korzystać z G12.

gawel
05-02-2021, 09:42
Ale to przecież stawka za 2 taryfę. Aż takiej dysproporcji nie będzie jak zaczniesz korzystać z G12.

W pge Wawa teren taryfa g12W do 31 grudnia 2020 roku były stawki 75/40 gr I/II, jakie są teraz to nie wiem i boję się sprawdzić. Średnia cena kwh z faktury wyszła mi ostatnio 50gr.

Za II półrocze zeszłego roku miałęm do zapłacenia tylko 1000 kwh w II a to dlatego że miałem zapas 155 kwh I i niestety ale IV kwartał był bez słońca delikatnie mówiąc :mad:

Owczar
05-02-2021, 10:10
Przy PV g12W to średni pomysł. Ja używam G12.

Też miu brakuje prądu, ale place tylko za 2 taryfe. Rozliczenie mam półroczne. W g12 prąd w 2 taryfie jest jednak minimalnie tańszy. Bilansowanie z PV prądu na 2 taryfe to w sumie mało opłacalny biznes. Wcale nie płacze, że mi go brakuje, bo dzięki temu amortyzacja pv jest nawet szybsza.

Ahya
07-02-2021, 14:58
A co to za PC ?

APIC 9 kW, do tej pory wszystko śmigało bez zarzutów ( 4 lata), a teraz zaczęło świrować..

klaudiusz_x
07-02-2021, 18:01
Tauron gliwicki ma obecnie dla
G12w 77/30gr.
Jeszcze nie było podwyżki, bo coś tam sknocili i nie została zatwierdzona.
Jeszcze rok temu, tz w grudniu 2019 było 66/25gr.
U mnie ta cena była do 31 lipca, miałem lojalkę.

waka
07-02-2021, 19:51
G13 na Podhalu 32gr brutto

Bogdan1985
08-02-2021, 18:01
Witam,
Mam pompe ciepla Danfoss DHP-H-6, od kilku tygodni mam nastepujacy problem. Pompa ciepla nie przelacza sie automatycznie z cieplej wody na centralne ogrzewanie. Wymienilem juz zawor trojdrozny, ale nie pomoglo. Mam wrazenie, ze zewnetrzny czujnik temperatury nie dziala poprawnie, czy moze miec to wplyw na prace pompy? Chcialem kupic nowy czujnik, ale nigdzie go nie znalazlem, tego moelu juz nie produkuja. ktos mial moze podobny problem?

Program93
08-02-2021, 18:56
Pytanie do użytkowników posiadających grzejniki ( u mnie aluminiowe wulkan ) i mających zawory z nastawami wstępnymi ( u mnie dodatkowo głowice ) .
Przymierzam się do pompy lecz cały czas analizuje swoją instalacje pod względem pracy PC i kosztów jej utrzymania .
Mam zawory firmy Heimaier (drogie i mało spotkanie , ale przypadkowo zakupiłem na portalu aukcyjnym jakaś likwidacja sklepu wiec cena jak za chińczyka ) . Aktualnie przy piecu już macham ręka , przewymiarowany wiec mało efektów widać na zaworach nie ma różnicy czy dam deltę 10 czy 15 z tabeli ,która zamieszczam :

https://zapodaj.net/28f0e0bdb3e35.jpg.html

Zapotrzebowanie mam 50w/m2 z danych grzejnika ,żeby tyle osiągnąć wychodzi 50zasilanie + 40powrot /2 -20st = 25st (50w/m2) .

Rozumiem , ze to dość wysoka temperatura , aktualnie tak mam dobrane grzejniki żeberko na m2 . Układ mam taki , ze grzejnik pod każdym oknem w pomieszczeniu i w mniejszych pokojach mogę dołożyć żeberek max wchodzi 25 , ale problemem są pomieszczenia gdzie mam 25m2 i już taki grzejnik ,a nic się nie dołoży , drugiego się nie dostawi . Są to moje wywody ,ale chce być przygotowany na PC i dążyć do tych 45 stopni max na zasilaniu może zejście na deltę 5 być coś pomogło ,ale nie wiem jak t-cap zaleca , a tez tabela nic nie wskazuje .
Jeśli jest ktoś w stanie pomoc , objaśnić to będę wdzięczny w kwestii tych zaworów , nastaw czy ewentualnie ustalenia przepływów l/h pod moce grzejników .
Pozdrawiam .

Marco36
10-02-2021, 13:51
Jakieś cudowane te Twoje głowice :(
U siebie kupiłem proste z marketu, jak chce pełny przepływ ustawiam 5.
W sypialni by ograniczyć temp. do +21*C ustawiam na 3 na skali głowicy. Bez tabelek i przeliczeń. A gdy nadal za ciepło to przekręcam jeszcze o 1 kreseczkę.

Gdy już będziesz miał tą PC to najlepiej poodkręcać przepływy na głowicach i ustawić krzywą grzewczą na PC, potem dopiero przydławisz przepływ gdzie grzejnik będzie za mocny i chcesz mieć chłodniej.

Przepływy na grzejnikach dławisz gdy piec jest za mocny i daje wysoką temp. wody. Przy PC to tak nie działa, bo PC obniża temp. wody gdy cały dom potrzebuje mniej ciepła - to jest Krzywa Grzewcza (KG) - inaczej Krzywa Pogodowa. Gdy moc grzejników dobierzesz pod zapotrzebowanie pokoju przy określonej temp. wody - to termostaty nie będą potrzebne. Wszystkie zmiany zapotrzebowania na ciepło załatwi PC ze swoją KG.

Moja Altherma fabrycznie ma deltę 10*C dla grzejników. W ubiegłym tygodniu zmieniłem ustawienie na klimakowektory z deltą 5*C. Instalacja pracuje głośniej, bo pompa obiegowa kręci na wyższych obrotach (większe przepływy) - ale temp. wody w CO od razu spadła o 3*C, a w domu nadal +22 / +22,5*C. Jeszcze za wcześnie by ocenić zużycie prądu, ale jak temp. wody niższa o 3*C to COP powinien być lepszy i zużycie prądu niższe.

Andrzej5101
10-02-2021, 14:12
.
Gdy moc grzejników dobierzesz pod zapotrzebowanie pokoju przy określonej temp. wody - to termostaty nie będą potrzebne.
Wszystkie zmiany zapotrzebowania na ciepło załatwi PC ze swoją KG.
Moce grzejników dobierasz do mocy cieplnej pomieszczeń,

Andrzej5101
10-02-2021, 14:15
w mniejszych pokojach mogę dołożyć żeberek max wchodzi 25 , ale problemem są pomieszczenia gdzie mam 25m2
i już taki grzejnik ,a nic się nie dołoży , drugiego się nie dostawi
Grzejniki z pomieszczeń 25 m2 należy zdemontować i podokładać żeberka w mniejszych pokojach,
Do tych dużych pokoi nalezy zakupić grzejniki tzw ;V 33
https://www.tukado.pl/produkt-21-KERMI_V33_600x2000-_Grzejnik_plytowy-12982855608670-13381975271343.html

Marco36
10-02-2021, 17:48
Moce grzejników dobierasz do mocy cieplnej pomieszczeń,

To samo napisałem - tylko innym językiem :popcorn:

Maciej Loret
11-02-2021, 09:40
Moja Altherma fabrycznie ma deltę 10*C dla grzejników. W ubiegłym tygodniu zmieniłem ustawienie na klimakowektory z deltą 5*C. Instalacja pracuje głośniej, bo pompa obiegowa kręci na wyższych obrotach (większe przepływy) - ale temp. wody w CO od razu spadła o 3*C

Mam podobną pompę tylko o numer mocniejszą a instalację dosyć skomplikowaną i trochę skopaną (podłogówka, grzejniki, klimakonwektory, drabinka).
Zastanawiam się nad zmniejszeniem dT ale o ile pamiętam to jest możliwość regulacji co 1C.
Pytania:
1. Dlaczego zmieniłeś z 10C od razu na 5C?
2. Pamiętasz o ile wzrósł przepływ? Mam bardzo małe przepływy (max. 17l/min, jedynie przy podgrzewaniu c.w.u. zauważyłem 25l/min) i chyba jedyny sposób, to zmniejszenie dT?
3. Skąd wiesz, że temp. c.o. spadła o 3C - jakiś dodatkowy pomiar temp.? Czy sam zmniejszyłeś krzywą grzewczą o 3C?

Marco36
11-02-2021, 18:18
Maciej Loret
Wszedłem w ustawienia serwisowe - tu w sumie nie wiem czy serwis Daikina nie będzie miał obiekcji w razie W.
Przestawiłem źródło z grzejników na klimakonwektory.

Że delta spadła z 10 na 5*C to widzę w > Informacje > Czujniki - przedtem było 8-10*C, a teraz jest 4-5*C różnicy między zasilaniem a powrotem.
KG się przestawiło, bo inne źródło oddawania ciepła, ale od razu zmieniłem na takie jak miałem wcześniej KG nr 6 i kąt nachylenia 9*.
Spadek temp. o 3*C widziałem od razu na ekranie głównym po restarcie systemu.
Od miesiąca spisuję temp. wody zadaną i temp. z czujnika przy jedn. zewnętrznej:
3 tyg. temu przy -8*C woda miała +42*C, = dzisiaj jest -8*C a woda ma +39*C,
wcześniej przy delcie 10*C widywałem przepływy 7 lub 15 L/min.
Trzy dni temu już po zmianie na D.5*C widziałem przepływ 21 L/min. (to było przed defrostem).
A teraz zszedłem do piwnicy i przy -8*C, woda +39*C delta 4*C i przepływ 15 L/min. To w sumie ciężko mi ocenić czy rzeczywiście przepływ wzrósł, po zmianie delty. Przepływ cały czas moduluje, w zależności od temp. zewn. i ilości potrzebnego ciepła. Grzejniki chyba teraz mają większą wydajność i szybciej podnoszą temp. w domu - teraz po obniżeniu delty.
Być może mógłbym jeszcze obniżyć temp. wody na korekcie o 1 lub 2*C, ale w tym tygodniu stale są mrozy - to na razie tego nie ruszam.

Od razu na D. 5*C bo taka jest fabryczna zaprojektowana różnica między grzejnikami a KK.
No i tu na forum ktoś pisał, że u siebie testował różne delty i ta 5*C najlepiej się u niego sprawdza. Początkowo myślałem o delcie 7*C, ale zmieniłem od razu na 5*C.

Fakt dużo różnych źródeł masz u siebie. Ja mam 100% grzejniki, przewymiarowane, by grzać +45*C przy mrozie -20*C (przynajmniej wg teoretycznych obliczeń). Mam 2x KK ale jeszcze ten dodatkowy pion nie uruchomiony.

Program93
13-02-2021, 08:47
Jakieś cudowane te Twoje głowice :(
U siebie kupiłem proste z marketu, jak chce pełny przepływ ustawiam 5.
W sypialni by ograniczyć temp. do +21*C ustawiam na 3 na skali głowicy. Bez tabelek i przeliczeń. A gdy nadal za ciepło to przekręcam jeszcze o 1 kreseczkę.

Gdy już będziesz miał tą PC to najlepiej poodkręcać przepływy na głowicach i ustawić krzywą grzewczą na PC, potem dopiero przydławisz przepływ gdzie grzejnik będzie za mocny i chcesz mieć chłodniej.

Przepływy na grzejnikach dławisz gdy piec jest za mocny i daje wysoką temp. wody. Przy PC to tak nie działa, bo PC obniża temp. wody gdy cały dom potrzebuje mniej ciepła - to jest Krzywa Grzewcza (KG) - inaczej Krzywa Pogodowa. Gdy moc grzejników dobierzesz pod zapotrzebowanie pokoju przy określonej temp. wody - to termostaty nie będą potrzebne. Wszystkie zmiany zapotrzebowania na ciepło załatwi PC ze swoją KG.

Moja Altherma fabrycznie ma deltę 10*C dla grzejników. W ubiegłym tygodniu zmieniłem ustawienie na klimakowektory z deltą 5*C. Instalacja pracuje głośniej, bo pompa obiegowa kręci na wyższych obrotach (większe przepływy) - ale temp. wody w CO od razu spadła o 3*C, a w domu nadal +22 / +22,5*C. Jeszcze za wcześnie by ocenić zużycie prądu, ale jak temp. wody niższa o 3*C to COP powinien być lepszy i zużycie prądu niższe.

Głowice są tez proste skala do 5 , chodzi o zawory na których są one zamontowane . Zawory posiadają nastawy wstępne pod dana moc skala 1-15 czyli 10-150l/h . W przypadku PC przepływy musza być duże czyli nie patrzę na tabelkę tylko full przepływ i delikatne kryzy ?

laxton
13-02-2021, 11:55
Hej. Mam pytanie dotyczace stopniominut (w moim przypadku pompa Nibe 8kw). Jak tą wartość macie ustawioną ? Domyślnie zostawiłem -60 i sprężarka na dobę włącza się ponad 20 razy (ogrzewanie oraz dwa razy dziennie cwu).

Maciej Loret
15-02-2021, 07:36
Że delta spadła z 10 na 5*C to widzę w > Informacje > Czujniki - przedtem było 8-10*C, a teraz jest 4-5*C różnicy między zasilaniem a powrotem.

Jakie zmiany spowoduje obniżenie różnicy temp. pomiędzy zasilaniem i powrotem ?
Czy przypadkiem np. nie zwiększy się taktowanie pompy?



KG się przestawiło, bo inne źródło oddawania ciepła, ale od razu zmieniłem na takie jak miałem wcześniej KG nr 6 i kąt nachylenia 10*.

Na pewno krzywa grzewcza zmieniła się po zmianie z podłogówki na klimakonwektory? U mnie na pewno zmiany nie ma po takim przestawieniu - wciąż 40/-15 i 30/15 przy czym zależność jest liniowa wbrew nazwie "krzywa" (restart robiłem).



wcześniej przy delcie 10*C widywałem przepływy 7 lub 15 L/min.

U mnie przepływy nie zmieniły się chyba ale jeszcze poobserwuję...



Być może mógłbym jeszcze obniżyć temp. wody na korekcie o 1 lub 2*C, ale w tym tygodniu stale są mrozy - to na razie tego nie ruszam.

Używasz tylko krzywej czy dodatkowo harmonogramu?

Marco36
15-02-2021, 12:28
Program93
Na początek zaznaczę, że nie jestem hydraulikiem, czy innym instalatorem.
U siebie zakładałem głowice z termostatem, komplet z marketu i nawet nie pamiętam by była do nich instrukcja, by się ustawiało nastawy wstępne, przed założeniem głowicy. Ja nie ustawiałem.
Jeśli masz moc grzejnika dobraną do potrzeb grzewczych pomieszczenia - to termostaty niewiele mają do roboty.
A grzanie kotłem ze stałą temp. wody +55*C, różni się od grzania Pompą Ciepła.
Pompa zmienia temp. wody w zależności od pogody na zewnątrz. I dla PC najlepiej sprawdzą się pełne przepływy.

Maciej Loret
Tak na logikę, by utrzymać wyższą temp. powrotu - to PC powinna dostarczyć wyższą moc w jednostce czasu, to wydaje się, że nawet powinno zmniejszyć taktowanie. W Daikinie wydaje się, że odpowiada za to Ustawienia serwisowe > strefa główna (u siebie mam 1 strefę) > Modulacja temp. (wartość odpowiada delcie). U siebie zmieniłem z 5 na 6 w sobotę, jeszcze nie zweryfikowałem, czy delta wzrosła. W wcześniej przy delcie 5*C miałem realnie 4*C różnicy.

U siebie miałem krzywą przestawioną na KG nr 6 i kąt nachylenia 9*. Domyślnie fabrycznie jest nr 7 (kąta nie pamiętam chyba 11), gdy zmieniłem Typ Emitera z grzejników na KK - to po wejściu w krzywą od razu miałem KG zmienioną na ustawienie fabryczne 7/11.
Ty masz KG dwupunktową i wydaje mi się, że jest lepsza dla ogrzewania podłogowego. U siebie mam KG z kątem nachylenia i myślę że jest lepsza dla grzejników.

Używam krzywej i harmonogramu jednocześnie.
I to jest pewna komplikacja. KG mam dobraną wyższą by dogrzać dom do +22*C w ciągu dnia, natomiast na noc mam +21*C wg harmonogramu. I tu już temp. wody jest za wysoka i PC robi przerwy w grzaniu nocą. Szkoda że obniżenie temp. na harmonogramie nie obniża automatycznie temp. wody (przynajmniej takie jest moje odczucie).
Takie przerwy w grzaniu są wadą w moim odczuciu - z tego względu, że po 2 lub 3 godzinach przerwy woda w CO stygnie w okolice +20*C, a to powoduje że PC wspomaga się grzałką przy rozruchu. Gdy było cieplej ok. +4*C to PC robiła w ciągu nocy 3 przerwy po 2h-3h, a gdy ruszała to pracowała ok. 1,5h między przerwami (tu wyłączam grzałkę na bezpieczniku). Teraz przy mrozach, gdy wieczorem zmieniam temp. z +22 na +21*C robi 2-3h przerwy, potem większość czasu pracuje modulując. Grzałką wspomaga się ze 3x w ciągu doby. Widzę to na godzinowym wykresie zużycia z Tauronu.

Maciej Loret
16-02-2021, 10:40
Tak na logikę, by utrzymać wyższą temp. powrotu - to PC powinna dostarczyć wyższą moc w jednostce czasu, to wydaje się, że nawet powinno zmniejszyć taktowanie. W Daikinie wydaje się, że odpowiada za to Ustawienia serwisowe > strefa główna (u siebie mam 1 strefę) > Modulacja temp. (wartość odpowiada delcie). U siebie zmieniłem z 5 na 6 w sobotę, jeszcze nie zweryfikowałem, czy delta wzrosła. W wcześniej przy delcie 5*C miałem realnie 4*C różnicy.

Ja kombinowałem inaczej - skoro pompa czeka na odpowiednią temp. powrotu, to będzie więcej czasu do kolejnego załączenia sprężarki. Ktoś może to potwierdzić?
Natomiast nie bardzo rozumiem tego parametru modulacja. Czym to się różni od deltaT? Jest coś więcej w manualu pompy (nie mam teraz dostępu)?



Używam krzywej i harmonogramu jednocześnie.
I to jest pewna komplikacja. KG mam dobraną wyższą by dogrzać dom do +22*C w ciągu dnia, natomiast na noc mam +21*C wg harmonogramu. I tu już temp. wody jest za wysoka i PC robi przerwy w grzaniu nocą. Szkoda że obniżenie temp. na harmonogramie nie obniża automatycznie temp. wody (przynajmniej takie jest moje odczucie).

Dla mnie bardzo dobrze, że robi przerwy w grzaniu nocą (czy dowolnym innym okresie)- po to właśnie jest kaganiec zwany harmonogramem. Ja stosuję do krzywej harmonogram by zmniejszyć liczbę uruchomień sprężarki (czy to jest dobre założenie - nie wiem).
U mnie PC nie wspomaga się grzałką bo powyłączałem je w ustawieniach (choć podczas uruchomienia serwisant ustawił załączanie grzałek od -10C.

Marco36
16-02-2021, 11:59
Ja kombinowałem inaczej - skoro pompa czeka na odpowiednią temp. powrotu, to będzie więcej czasu do kolejnego załączenia sprężarki. Ktoś może to potwierdzić?
Natomiast nie bardzo rozumiem tego parametru modulacja. Czym to się różni od deltaT? ...

Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza wartość deltyT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe (wolniejsze) "stygnięcie" domu.

Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce :confused:



Dla mnie bardzo dobrze, że robi przerwy w grzaniu nocą (czy dowolnym innym okresie)- po to właśnie jest kaganiec zwany harmonogramem. Ja stosuję do krzywej harmonogram by zmniejszyć liczbę uruchomień sprężarki (czy to jest dobre założenie - nie wiem).
....

Traktujesz przerwę jako oszczędność.
Przy zimnej wodzie i niskiej temp. na dworze PC zaczyna rozruch od odwróconego obiegu - jakby defrost robiła. Dopiero po stwierdzeniu, że ma odpowiednie przepływy (lub temperatury), przełącza się na grzanie.
Woda w CO w czasie przerwy wystygnie, potem znowu PC musi tę temp. wody nadgonić. Dla mnie te wahania temp. są wadą, bo zamiast stałej temp. w sypialni na poziomie 20,5*C mam huśtawkę.
Temp. wody wg KG jest ustawiona pod grzanie dzienne. W nocy gdy chce mieć chłodniej, to wychodzi że temp. wody jest przegrzewana i termostat. pokojowy zatrzymuje PC - histereza na termostacie Madoka to 1*C (-/+0,5*C), a że temp. wody jest wyższa to po zatrzymaniu PC, grzejniki jeszcze trochę grzeją. I takie mam skoki temp. w ciągu nocy.
Raz się odkrywam bo za ciepło pod kocem z owczej wełny (zamiast kołdry), a godzinę później znowu się przebudzam bo za zimno i trzeba się na powrót przykryć. Termostat przy grzejniku skręcony na 2, a i tak są wahania temp.

Arturo1972
16-02-2021, 12:14
Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza deltaT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe "stygnięcie" domu.
Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce :confused:



Traktujesz przerwę jako oszczędność. Tylko że woda w czasie przerwy wystygnie, potem znowu musi tę temp. wody nadgonić. Dla mnie te wahania temp. są wadą, bo zamiast stałej temp. w sypialni na poziomie 20,5*C mam huśtawkę.
Temp. wody wg KG jest ustawiona pod grzanie dzienne. W nocy gdy chce mieć chłodniej, temp. wody jest przegrzewana i termostat. pokojowy zatrzymuje PC - histereza na termostacie Madoka to 1*C (-/+0,5*C), a że temp. wody jest wyższa to po zatrzymaniu PC grzejniki jeszcze trochę grzeją. I takie mam skoki temp. w ciągu nocy.
Raz się odkrywam bo za ciepło pod kocem z owczej wełny (zamiast kołdry), a godzinę później znowu się przebudzam bo za zimno i trzeba się na powrót przykryć. Termostat przy grzejniku skręcony na 2, a i tak są wahania temp.
Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
Te "czekanie" w nowych domach, przy wylewce trwa kilka a nawet kilkanaście godzin.

Marco36
16-02-2021, 12:40
Zgoda przy wylewce.
Dlatego w pierwszym zdaniu zaznaczyłem, że mowa o grzejnikach.

Dobra mój błąd, pomyliłem Maciej Lorent ma płytę - grzejniki ma Program93. A w zasadzie po sprawdzeniu Maciej Lorent ma i płytę i grzejniki :D

Zasady pracy PC przy płycie będą takie same jak opisałem dla grzejników, rozruch zimnej PC, dojście do deltyT.
Głównie przekazanie temp. na dom będzie zamortyzowane i rozciągnięte w czasie poprzez wylewkę.

-voymar-
16-02-2021, 14:52
Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
Te "czekanie" w nowych domach, przy wylewce trwa kilka a nawet kilkanaście godzin.

jakim cudem PC sie wyłącza? skoro masz tak dobrą wylewke jak piszesz????????????????
PC powinna modulować mocą a się nie wyłączać przecież to 50m3 betonu. Ha ha:yes: Trzeba było grzać 530m3 jak ja to by ci chodzilo Cos nie halo u ciebie.
Bo mi PC może chodzić non stop i sie nie wyłączy, Zresztą pisałem o tym nie raz. Jak byś miał odpowiednią pojemność wylewki to by chodziło a nie wylączalo się .Spapraleś tą chatę ale tak to jest . Wyłączyć powinien harmonogram lub termometr pokojowy a nie PC bo skoro ma gdzie ładować to laduje kWh a jak już ma pełno to jest tak jak napisałeś. Błędy każdy popełnia lecz trudniej sie do nich przyznać. Oj Arturo. Chciałeś dobrze ale wyszlo jak zawsze.

Arturo1972
16-02-2021, 16:07
jakim cudem PC sie wyłącza? skoro masz tak dobrą wylewke jak piszesz????????????????
PC powinna modulować mocą a się nie wyłączać przecież to 50m3 betonu. Ha ha:yes: Trzeba było grzać 530m3 jak ja to by ci chodzilo Cos nie halo u ciebie.
Bo mi PC może chodzić non stop i sie nie wyłączy, Zresztą pisałem o tym nie raz. Jak byś miał odpowiednią pojemność wylewki to by chodziło a nie wylączalo się .Spapraleś tą chatę ale tak to jest . Wyłączyć powinien harmonogram lub termometr pokojowy a nie PC bo skoro ma gdzie ładować to laduje kWh a jak już ma pełno to jest tak jak napisałeś. Błędy każdy popełnia lecz trudniej sie do nich przyznać. Oj Arturo. Chciałeś dobrze ale wyszlo jak zawsze.
Cuda Panie,cuda :D
Amerykańskim cudem może ? :D
Mówiłem, że z Tobą to masakra jest :D :D
Modulować ? Jaja sobie robisz ?
Właśnie przy mojej wylewce ???
Pomyśl deczko ;)

I sam sobie przy okazji odpowiedziałeś, zatem pomyśl teraz i zastanów się czemu przy grzejnikach i pseudo wyleweczce pompa MUSI chodzić cały czas a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę lub paręnaście godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START" ;)

-voymar-
16-02-2021, 16:55
Cuda Panie,cuda :D
Amerykańskim cudem może ? :D
Mówiłem, że z Tobą to masakra jest :D :D
Modulować ? Jaja sobie robisz ?
Właśnie przy mojej wylewce ???
Pomyśl deczko ;)

I sam sobie przy okazji odpowiedziałeś, zatem pomyśl teraz i zastanów się czemu przy grzejnikach i pseudo wyleweczce pompa MUSI chodzić cały czas a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START" ;)

Caly czas? Hm -niekoniecznie cały czas chodzi tyle ile ja chcę a reguluję to KG Jak dam niską lub b.niską to można tak spasować że bedzie chodzic 24/24 utrzymując stałą temp. w domu . ( dla ciebie to jest niekomfortowa ha ha) Jak dam wyższą KG to pochodzi 10h i harmonogram ją wylączy ,lub termometr bo osiągnie 23* lub 23,4 i zalączy ją jak spadnie ( tu to zależy jak sobie ktoś ustawi ) ja mam spadek do 22,6 choć można ( 22,8 --23,4)
A u ciebie skoro sie wyłącza PC i nie moduluje z mocą to znak że PC więcej nie wbije bo nie ma gdzie . Osiągnęła nasycenie ,lub-- jak się wyłącza a mogła by pompować dalej kWh to znak że ty tam pazury wkładasz i jej na więcej nie pozwalasz, choć by mogla robić to dalej . Dlaczego tak robisz? Bo pompa wchodzi w drogi prąd a ty nie chcesz by tak było.
Mialeś w planie elektryka o mocy 9kW -tak pisałeś Po co? bo pewnie ci tyle kW mocy było potrzebne. A nie jakieś tam 3,5kW tylko 9kW Taką samą masz PC i do tego T Cap aby tą moc miala stałą 9kW nawet przy ( -15* bo w tych latach to stała byla do -15 ) Teraz jest do -20* Druga inszość tego wyboru to grzanie tylko w II tar po to mocna PC a że teraz sie wyłącza to efekt że dobija wylewkę i nie ma gdzie ładować kolejna inszość odnośnie kosztów. Skoro wylewka to 30cm a powierzchnia domu to 125m2 czyli dom jest ok. 11mb x 11mb co daje na wylewkę 36,3m3 a nie 50m3 Ale nie o to chodzi nie wiem jaki jest koszt betonu dziś a jaki był 8 lat temu szcuje że to 400zeta za kubik a to jest =14,5k 8 lat temu za samą wylewke + PC , Przy zapotrzebowaniu jak piszsz 3,5 kW niezależnie czym grzane. Rozumiesz o co biega.? To tak teoretycznie policzone. Po łebkach, szczątkowo.
PS A buźki to sobie wstawiaj . zresztą wstawiaj będzie kolorowo i lepiej widoczne. Frustracja powoduje buźkę co wers. :yes:
Cyt.Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
PC się wyłączy????????????? Dla czego????????????? dla tego co napisalem wyżej

Arturo1972
16-02-2021, 17:36
A u ciebie skoro sie wyłącza PC i nie moduluje z mocą to znak że PC więcej nie wbije bo nie ma gdzie(bo nie ma takiej potrzeby). Osiągnęła nasycenie ,lub-- jak się wyłącza a mogła by pompować dalej kWh to znak że ty tam pazury wkładasz i jej na więcej nie pozwalasz, choć by mogla robić to dalej . Dlaczego tak robisz? Bo pompa wchodzi w drogi prąd a ty nie chcesz by tak było.
Mialeś w planie elektryka o mocy 9kW -tak pisałeś Po co? bo pewnie ci tyle kW mocy było potrzebne. A nie jakieś tam 3,5kW tylko 9kW Taką samą masz PC i do tego T Cap aby tą moc miala stałą 9kW nawet przy ( -15* bo w tych latach to stała byla do -15 ) Teraz jest do -20* Druga inszość tego wyboru to grzanie tylko w II tar po to mocna PC a że teraz sie wyłącza to efekt że dobija wylewkę i nie ma gdzie ładować
Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie :D
A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat ;)


a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę lub paręnaście godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START" ;)
I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
Ten typ tak ma i co mu zrobisz ? :D
Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal :D

-voymar-
16-02-2021, 19:01
Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie :D
A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat ;)

I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
Ten typ tak ma i co mu zrobisz ? :D
Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal :D

SKORO CYTUJESZ MOJE WPISY (POSTY ) TO CYTUJ CAŁE. A WREDNE JEST TO ŻE CYTUJESZ MÓJ I WSTAWIASZ SWÓJ WPIS I JESZCZE PODKREŚLASZ GO NA CZERWONO.
Skoro chcesz coś podkreślić to podkreślaj moje wpisy???????????????????????????????????:bash::bas h::bash::bash::bash::bash::bash:
a swoje podkreślaj sobie u siebie???????????????????????????????????????????? ?????????:bash::bash::bash::bash::bash:

-voymar-
16-02-2021, 19:14
Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie :D
A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat ;)

I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
Ten typ tak ma i co mu zrobisz ? :D
Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal :D

Wiesz co moderowano jestes do (n)! Co taki blokowiec może wiedziec o domu ???????? Czy ty uważasz że ja nie wiem jak działa podłogówka?????????????
Czy ty myślisz że w domu w którym obecnie mieszkam to jedyny dom????????????
A że tu nie mam podłogówki to jest wyrocznia ????????????????????????????????? Za duża strata bo mam parkiet 170m2 wykonany ( manufaktura) którego cena rynkowa na dziś to koszt. ok 50k i co dla tych samych kWh dostarczanych do domu mam zakładać wredne panele lub płytki??????????????
To może jeszcze mi powiesz że dom z OP potrzebuje mniej kWh niż przez inne źródło???????????????????
Przestań pajacować bo chyba ci coś ten mróz odmroził lub grzejnik przy głowie w łóżku blokowym wypalił. Kurde wczoraj pisze co innego jak mu zwrócisz uwagę i wytkniesz blędy to dziś odwraca kota ogonem.Grzeje w II tar bo tak pisze teraz już odwraca. Wczoraj pisał czy dziś rano pisał że PC po 1h czy 1.5h się wyłacza bo osiągnęła zadaną . teraz znów odwraca.
Pytałem o m3 wylewki i o cenę + PC CISZA. Odpisujesz co ci pasuje . A tak robi KRĘTACZ.

Cyt. TWÓJ
rzy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
A że trwa to dłużej tego nie zaprzeczam tylko jak byś kilkanaście godz czekał z ponownym zalączeniem PC to za kilkanaście godz byś miał ciepło bo najpierw by ładowało podłogę ( uzupelniało straty. Jeszcze raz mi napisz że grzanie ciągłe nie zapewnia komfortu? choć sam grzeję na harmonogramie lecz z tolerancją 0.6*C

Maciej Loret
17-02-2021, 08:47
Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza wartość deltyT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe (wolniejsze) "stygnięcie" domu.

Szczerze, to nie śledziłem temp. powrotu po kilkugodzinnej przerwie wywołanej harmonogramem - sprawdzę i dam znać ale jeszcze nigdy chyba nie widziałem temp. poniżej 30C... U mnie przy instalacji mocno mieszanej, gdzie (podejrzewam) więcej wody i energii zmagazynowanej jest mimo wszystko w podłogówce powrót tak szybko nie wyziębia się.
Dlaczego czeka?
Jeśli założymy, że zas. ma 40C a powrót 30C, to gdy temp powrotu spadnie do 35C, to w przypadku dT=5C załączy się pompa obiegowa (i ewentualnie sprężarka) a tymczasem gdyby była ustawiona dT=10C, to obiegówka a przede wszystkim sprężarka nie włącza się.




Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce :confused:

To jaki ma sens ustawianie rodzaju odbiornika (podłogówka, klimakonwektory, grzejniki) skoro tę smą funkcję pełni "Modulacja"?



Traktujesz przerwę jako oszczędność.

Dokładnie. Ale nie oszczędność na mitycznym komforcie tylko zmniejszenie ilości startów sprężarki... O ile mam rację i nie przesadzam z cackaniem się ze sprężarką...


Przenoszę się do sąsiedniego wątku o dT, żeby tu nie syfić:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369610-Za-co-odpowiada-parametr-delta

codix
17-02-2021, 13:07
Kolejny przyklad dla milosnikow jazdy pompy na najnizszych obrotach.
Taki wycinek z instrukcji pompy pytanie sie nasuwa skoro to takie zdrowe ujezdzac pompe na najnizszych obrotach to po co wprowadzac takie zabezpieczenia.

453203

gawel
17-02-2021, 13:15
Kolejny przyklad dla milosnikow jazdy pompy na najnizszych obrotach.
Taki wycinek z instrukcji pompy pytanie sie nasuwa skoro to takie zdrowe ujezdzac pompe na najnizszych obrotach to po co wprowadzac takie zabezpieczenia.

453203

45 obr/s to ma być wolno ?! to jest 2700 obrotów na minutę jeżeli to mają byc "wolne" obroty to jakie są szybkie lub maksymalne jak w ile 62M przed katastrofą chyba?

codix
17-02-2021, 13:45
45 obr/s to ma być wolno ?! to jest 2700 obrotów na minutę jeżeli to mają byc "wolne" obroty to jakie są szybkie lub maksymalne jak w ile 62M przed katastrofą chyba?

453205

gawel
17-02-2021, 13:55
453205

co to jest rps?

codix
17-02-2021, 13:58
co to jest rps?

Na polski obroty na sekunde

gawel
17-02-2021, 14:49
Na polski obroty na sekunde

kurde 9000 obrotów na max ? No ciekawe jak długo to wytrzyma.

ziomas1
19-02-2021, 17:25
45 obr/s to ma być wolno ?! to jest 2700 obrotów na minutę jeżeli to mają byc "wolne" obroty to jakie są szybkie lub maksymalne jak w ile 62M przed katastrofą chyba?
Od jakiej pompy to instrukcja?

gawel
19-02-2021, 18:08
Kolejny przyklad dla milosnikow jazdy pompy na najnizszych obrotach.
Taki wycinek z instrukcji pompy pytanie sie nasuwa skoro to takie zdrowe ujezdzac pompe na najnizszych obrotach to po co wprowadzac takie zabezpieczenia.

453203

stąd

jambos
21-02-2021, 18:38
Wiem, że wielokrotnie wrzucany był taki wykres efektywności danej pompy ciepła (marka, moc) w różnych temperaturach. Nie mogę tego teraz znaleźć. Ma to może ktoś?

Marco36
23-02-2021, 10:32
Chodzi o taki?

453424

Wykres dla małych Altherm wykonałem na nowo, to ten. A ten wcześniejszy wykres, gdzie moce minimalne były kreskami poziomymi, często był krytykowany, że jest niepoprawny. Ten wykres przedstawia moc Altherm proporcjonalną do zmian temp. wody wg krzywej pogodowej. Przy założeniu że ogrzewanie potrzebuje +45*C wodę przy mrozie -20*C.

ProStaś
27-02-2021, 11:01
Na ile wiarygodne są dane podawane przez pompę? Chodzi o COP itd.

Pewnie tak sobie.
Pytałem już kolegę o wyskalowanie termometrów, zapadła cisza.

Nie wierzę też, że pompa (i jej ciepłomierz) zlicza do COP-u pobór prądu przez pompy obiegowe.
A już na 100% COP na CWU zlicza wraz z kolektorami na dachu.
Całoroczny COP gruntówki dla CWU = 3,9 jest hm....:no:

Z kolei podawane przez CIebie COPy uważam trochę za niskie.:rolleyes:
Nie wiem, masz za małe przepływy? Za wysokie temp. GZ?

Jutro mija rok od zamieszkania przeze mnie w domu. Podam dane. COPu dokładnie nie zmierzę, ale wiem ile pompa bierze prądu na godzinę i wiem jaki zbudowałem dom. Na milion procent mój COP na CO nie wynosi 4,0, a zdecydowanie więcej.

Ad meritum, temp. DZ lekko w górę, nareszcie.:o
Po 1h na CO: 1,5/-1,9C.

Owczar
27-02-2021, 22:22
Na stronie można sobie podejrzeć pompę Viessmann.
COP pompy 4, a całego układu 3.54 - co i CWU.

U mnie Dz też skoczyło lekko w górę. Dzisiaj spędziłem pół dnia na odpowietrzaniu układu Dz w kotłowni po przekładce zaworów. Przy okazji odkryłem, że mój hydraulik nie upuścił ciśnienia w zbiorniku wyrównawczym! Za radą producenta do glikolu zakupiłem taki do wody użytkowej... A on by default ma 4 bar. Więc tak naprawdę nie miałem zbiornika :) zawór bezpieczeństwa by puścił szybciej niż zbiornik zadziałał. Jak na takie Dz miałem naprawdę stabilne ciśnienia. W zasadzie w okolicy 2 bar. Ale i skoki temperatury nie były duże.



Przejrzałem dane w raportach niemieckich badań i tam średnie COP dla pomp gruntowych oscyluje wokół 4.

ProStaś
28-02-2021, 10:01
Mam nadzieję, że nas Tomaszs131 nie przegoni.

Owczar
Nie myślałeś o tym, że większość tych badań - jak i większość użytkowników - to "zwykłe" przypadki?
Ktoś zamawia PC, przychodzi firma montuje coś tam z linii produkcyjnej Vieśka, Nibe, Vaillanta itd, robi "na oko" DZ i ma działać?

Wiesz, że Vaillant w swej pompie pozwala na temp. DZ -10C (minus 10)?
A do tego większość gruntówek chodzi w domach nie nazbyt energooszczędnych, więc tłucze godzinami, wychładza DZ, podłogówki ułożone przypadkowo itd.

Myślę, że COP gruntówek w domach energooszczędnych wygląda zgoła inaczej. Mając zwykłe, kiepskie, duże okna połaciowe z 2 szybami, garaż w bryle, zwykłe fundamenty z 15 cm, itp. przy COP = 4 wybudowałbym dom 40 kWh/m2/rok. To niemożliwe !!!
Wiem ile pompa mi bierze na godzinę pracy, wiem jaką dysponuje mocą, wiem jakie mam temp. DZ (to tak by było w temacie :rolleyes:), przepływy i wszystkie parametry wihajster ustawiał godzinami. I mój ostrożny szacunek SCOP na CO to 4,8.

pzdr

Owczar
28-02-2021, 10:43
Budownictwo energooszczędne w Polsce to rzeczywiście nowość, ale te badania były prowadzone w Niemczech. W raportach są średnie temperatury Dz, zużycie energii itd.

Jeśli ktoś to opomiarowal, przeprowadził badania to nie mogła być typowa wrzuta instalacyjna.

SCOP na poziomie 4.8 to już naprawdę bardzo wysoko. Ile biorą w ogóle Twoje pompki obiegowe? DZ masz jednak spore, a delty małe. U mnie mam jednak wyższa temp gz.

Robiłeś OZC? Jak wygląda zużycie energii do OZC?
U mnie dla ogrzewania COP wychodzi koło 4-4.2. łącznie jakieś 8800kWh ciepła, a według ozc 14k. Cała różnica to zyski bytowe i słoneczne.

ProStaś
28-02-2021, 11:08
Pompy obiegowe:
DZ - 75W
GZ Parter - 40W
GZ Poddasze - 32W
CWU - 40W

Delty DZ na początku sezonu (gdy mam wysokie temp.) wynoszą ok. 4,3K, pod koniec gdy mam 1,0C na zasilaniu wynoszą ok. 3,4K.
GZ mam teraz równe 7K.
Na godzinę (pierwszą godzinę działania) pompa bierze 2,15 kWh wraz ze wszystkimi obiegówkami.
Przy 0/35 (a takich wartości nie mam nigdy) pompa ma moc 9,4 kW, przy 5/35 ma już 11,1kW mocy. Przy 1,0/32,0-33,0C (a taką mam na koniec grzania) moc będzie pewnie w okolicach 10,0-10,4kW. Pamiętaj, że COP najbardziej zależy od temp. zasilania GZ.

To i tak skromnie licząc COP ok. 4,65.
A gdzie reszta sezonu, gdzie mam dużo wyższe temp. DZ?

Nie mam podziału na CO i CWU jeśli chodzi o czas pracy PC i licznik. Zlicza wszystko.
Z moich wyliczeń wynika, że na CO przez pełny rok pójdzie mi ok. 2000 kWh. Gdyby SCOP wynosił 4, to grzejąc te na okrągło 200m2 wybudowałbym dom 4 litrowy. Raczej mało prawdopodobne - jak pisałem powyżej - kilka moich rozwiązań nie przystaje absolutnie do takiego wyniku.

Za to 50 kWh/m2/rok to już szybciej. Ale wtedy SCOP = 5.....:cool:

OZC miałem na etapie projektowania - oczywiście okazało się absolutnie do bani (mimo, że zwracałem na to uwagę.....;)), a do końca u mnie nie da się policzyć. Część izolacji mam niejednorodnej co do grubości i rodzaju (układany na stropie styropian zalany pianą, podobnie ocieplone ściany kolankowe, ocieplona cała połać dachu pianą itd) - toteż nie byłbym w stanie dostarczyć rzetelnych danych do wyliczeń.

pzdr

Owczar
28-02-2021, 13:44
Sęk w tym, że w u mnie na samo CO poszło jakieś 2100kWh przez rok. A domy mamy w sumie podobne jeśli chodzi o ogrzewanie. Mam mniej użytkowej, ale pełne piętro i garaż grzeję do wyższych temperatur. Co nie zmienia faktu, że SCOP dla samego CO oscyluje w okolicy 4.2, a dla CWU 3.

Tomaszs131
28-02-2021, 14:37
Mam nadzieję, że nas Tomaszs131 nie przegoni.

Owczar
Nie myślałeś o tym, że większość tych badań - jak i większość użytkowników - to "zwykłe" przypadki?
Ktoś zamawia PC, przychodzi firma montuje coś tam z linii produkcyjnej Vieśka, Nibe, Vaillanta itd, robi "na oko" DZ i ma działać?

Wiesz, że Vaillant w swej pompie pozwala na temp. DZ -10C (minus 10)?
A do tego większość gruntówek chodzi w domach nie nazbyt energooszczędnych, więc tłucze godzinami, wychładza DZ, podłogówki ułożone przypadkowo itd.

Myślę, że COP gruntówek w domach energooszczędnych wygląda zgoła inaczej. Mając zwykłe, kiepskie, duże okna połaciowe z 2 szybami, garaż w bryle, zwykłe fundamenty z 15 cm, itp. przy COP = 4 wybudowałbym dom 40 kWh/m2/rok. To niemożliwe !!!
Wiem ile pompa mi bierze na godzinę pracy, wiem jaką dysponuje mocą, wiem jakie mam temp. DZ (to tak by było w temacie :rolleyes:), przepływy i wszystkie parametry wihajster ustawiał godzinami. I mój ostrożny szacunek SCOP na CO to 4,8.

pzdr
Potwierdzam u mnie SCOP na CO wygląda podobnie.

Owczar
28-02-2021, 15:38
Tomasz131, Ty masz u siebie ciepłomierz? Jak wygląda SCOP roczny?

Tomaszs131
28-02-2021, 15:43
Mam, wiesz od lat już tego nie badam. Kiedyś gdy bardziej się tym interesowałem SCOP kształtował się na poziomie 4.85.

Owczar
28-02-2021, 15:51
Całkowity dla CO i CWU? Chodzi mi o roczny wskaźnik.

ProStaś
28-02-2021, 15:52
Owczar
To prawie to samo co u mnie.
Nie da rady inaczej. Gdyby przyjąć Twoje 4,2 i 2,15 kW na h pracy, było raptem 9,03 kW mocy cieplnej. No nie ma bata. Pompa chodziła u mnie na CO ok. 890h. Gdyby dawała tylko 9,03 kW to byłoby 8037 kWh. No way. Nie ogrzeję swojej budy za taki volumen.

Mam relatywnie małe okna, zyski bytowe nie są spektakularne, nie gotujemy w tygodniu, w domu mieszkają 3 osoby, słońca było tej jesieni i zimy tyle co kot napłakał. Większość urządzeń energooszczędnych, ledy itd. Nie ma skąd czerpać zysków bytowo-pasywnych.

Owczar
28-02-2021, 16:07
U mnie zapotrzebowanie roczne to jakieś 14kkWh.
A ogrzalem to 8.8kWh.
Zyski też są mizerne. Mieszkamy w 3 osoby.

Mam teraz ciepłomierz podpięty tak, że zlicza CO i CWU, więc za rok będą konkretne dane.
SCOP dla CO mam z okresu gdy były najniższe temperatury DZ i największe zapotrzebowanie. Niemniej jednak, całkowite średnioroczne spf będzie bliżej 4 niż 5.

bpiter79
28-02-2021, 21:27
Podsumowałem sobie luty. Różnica między wskazaniem zużycia energii przez pompę, a wskazanie podlicznika, to ok. 12%. Czy można przyjąć, że wskazanie pompy jeśli chodzi o COP to też 12%, czy to zbyt duże uproszczenie?

Owczar
28-02-2021, 21:39
Pytanie skąd pompa wie ile produkuje energii? Czy ma prawdziwy ciepłomierz czy estymuje po deltach?

Marco36
01-03-2021, 11:19
Pytanie skąd pompa wie ile produkuje energii? Czy ma prawdziwy ciepłomierz czy estymuje po deltach?

W instrukcji Daikina piszą, że produkcja ciepła jest liczona przez kalkulator - program.
Przelicza to z temp. zasilania, temp. powrotu i przepływu wody.

Z kolei COP jest zależny od różnicy temperatur między DZ a GZ.
Nie od samego GZ jak ktoś napisał na wcześniejszej stronie.

Gdy wrócę do domu, dodam wykres COP wykonany na podstawie tabelki otrzymanej z serwisu Daikina.
(Z tego co pamiętam COP 3 (lub 3,5) wychodził przy DZ 0*C. A gdy temp. DZ przekraczała +4*C to już łapało COP 4. Przy GZ w okolicy +35*C / +38*C.)

plusfoto
01-03-2021, 12:22
Z kolei COP jest zależny od różnicy temperatur między DZ a GZ.
Nie od samego GZ jak ktoś napisał na wcześniejszej stronie.

O co tutaj chodzi w tym co napisałeś to chyba nikt nie wie. Co ma do tego różnica temperatur między DZ a GZ. COP ulotkowy może być co najwyżej liczony w warunkach laboratoryjnych dla konkretnych warunków dla przykładu 0/35, 2/35 czy 0/45lub 7/45. Chyba nie powiesz że będzie taki sam dla przykładu dla warunku -10/25 jak przy 0/35. Natomiast COP to jest wynik dzielenia energii wyprodukowanej przez pobraną. A ponieważ liczniki większości pomp nie biorą pod uwagę wszystkich elementów z nią związanych oraz mają dość dużą bezwładność to ten COP podawany przez pompy ma się tak do rzeczywistości jak pięść do oka.

-voymar-
01-03-2021, 13:12
O co tutaj chodzi w tym co napisałeś to chyba nikt nie wie. Co ma do tego różnica temperatur między DZ a GZ. COP ulotkowy może być co najwyżej liczony w warunkach laboratoryjnych dla konkretnych warunków dla przykładu 0/35, 2/35 czy 0/45lub 7/45. Chyba nie powiesz że będzie taki sam dla przykładu dla warunku -10/25 jak przy 0/35. Natomiast COP to jest wynik dzielenia energii wyprodukowanej przez pobraną. A ponieważ liczniki większości pomp nie biorą pod uwagę wszystkich elementów z nią związanych oraz mają dość dużą bezwładność to ten COP podawany przez pompy ma się tak do rzeczywistości jak pięść do oka.

Na pewno różnice są to nie ma co dyskutować,ale te wartości są w setnych % dla COP. Ja po 4-ro letnim grzaniu czystym prądem i pisaniu zużycia jak i temp. zew. w porownaniu teraz do PC to w bardzo duzym przybliżeniu wychodzi mi tak jak to liczyłem z czystego prądu.
To takie moje i tylko moje uwagi.

Marco36
01-03-2021, 17:38
O co tutaj chodzi w tym co napisałeś to chyba nikt nie wie. Co ma do tego różnica temperatur między DZ a GZ. COP ....

We wcześniejszych wpisach ktoś podał, że COP zależy bezpośrednio od GZ. Jest to tylko pół prawdy.
Może źle to ująłem, że od różnicy.
COP jest współzależne od temp DZ oraz od temp. GZ.

COP przeliczałem z tej tabelki Daikina HC dzielone przez PI:

453568

Na wykresie przyjąłem COP jaki wychodzi z określonej GZ oraz DZ - zależny od przebiegu KG.
Na wykresie konkretnie dla grzejników przewymiarowanych, tak by grzać +45*C przy -20*C.
Dla DZ 0*C, GZ osiąga +38*C.

453569
- wykres może nie jest idealny, ale daje wgląd, jak COP się zmienia wraz ze zmianą DZ. GZ zmienia się w zakresie +28*C do +45*C.

Dla ogrzewania podłogowego i GZ +33*C - COP będzie o ułamki procenta (może o 4% - 7%) wyższe.
W zasadzie to COP bardziej zmienia się pod wpływem temp. DZ niż GZ.
Aczkolwiek obie te temp. mają wpływ na końcowy COP.

P.S. Tak myślę może GZ ma mniejszy wpływ na COP z tego względu, że w okresie grzania temp. GZ zmienia się w mniejszym zakresie - dlatego nie jest to tak widoczne jak zmiana DZ w przypadku PC-PW.

druga kwestia, że COP przedstawiony na wykresie liczyłem dla mocy maksymalnej.
Z kolei przy modulacji obrotów - COP będzie niższy niż ten na wykresie dla temperatur dodatnich >0*C.
Wpływ obrotów PC na COP będzie podobny jak na tym wykresie:

453570

Fanek
02-04-2021, 19:10
Ok

A czemu wybrałeś termostat bezprzew euroster 2026tx a nie tradycyjny moduł sterujący Panasa do T-CAP ?

-voymar-
02-04-2021, 19:24
A czemu wybrałeś termostat bezprzew euroster 2026tx a nie tradycyjny moduł sterujący Panasa do T-CAP ?

Zapewne tak jak nazwa wskazuje ----BEZPRZEWODOWY---- czyli bezproblemowy montaż

Sigma_74
25-05-2021, 10:31
dzień dobry,
wątek bardzo rozbudowany nie jestem w stanie przebić się w nim ale mam jedno pytanie:
która PC będzie najbardziej wydajna i niezawodna.
oferty mam następujące:

1. Samsung EHS Split 12 kW
2. Panasonic T_CAP 9 KW - chyba za mały raczej 12 powinna być
3. Mitsubishi Heavy Industries 11 Kw

dom 220 m2, bez podłogówki. dość dobrze ocieplony i okna dwu szybowe.

zastanawiam się co wybrać, która firmę. żeby nie przepłacić a i rónież nie wkurzać się w ziemie.
róznice cenowe są na poziomie 8 tysiecy zł .

dziękuję za podpowiedzi merytoryczne.

plusfoto
25-05-2021, 12:56
dzień dobry,
wątek bardzo rozbudowany nie jestem w stanie przebić się w nim ale mam jedno pytanie:
która PC będzie najbardziej wydajna i niezawodna.
oferty mam następujące:

1. Samsung EHS Split 12 kW
2. Panasonic T_CAP 9 KW - chyba za mały raczej 12 powinna być
3. Mitsubishi Heavy Industries 11 Kw

dom 220 m2, bez podłogówki. dość dobrze ocieplony i okna dwu szybowe.

zastanawiam się co wybrać, która firmę. żeby nie przepłacić a i rónież nie wkurzać się w ziemie.
róznice cenowe są na poziomie 8 tysiecy zł .

dziękuję za podpowiedzi merytoryczne.
Pierwsza i zapewne najistotniejsza podpowiedź to na ile szacuje twoje potrzeby OZC. Tylko takie rzetelne i prawdziwe a nie z projektu lub z aledrogo za 50 zł bo to zazwyczaj ma się nijak do rzeczywistości.

Konsultant Viessmann
25-05-2021, 13:17
A nie rozważasz już pomp ciepła innych firm? Zachęcam Cię do złożenia u nas zapytania ofertowego. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Nasi specjaliści przygotują propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu. Zapytanie ofertowe u nas możesz złożyć TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) Zawsze dobrze mieć porównanie :)

Sigma_74
25-05-2021, 13:56
rozważałem
ale do dnia dzisiejszego mimo ogledzin Wasza firma nie przedstawiła oferty.

codix
25-05-2021, 17:06
dzień dobry,
wątek bardzo rozbudowany nie jestem w stanie przebić się w nim ale mam jedno pytanie:
która PC będzie najbardziej wydajna i niezawodna.
oferty mam następujące:

1. Samsung EHS Split 12 kW
2. Panasonic T_CAP 9 KW - chyba za mały raczej 12 powinna być
3. Mitsubishi Heavy Industries 11 Kw

dom 220 m2, bez podłogówki. dość dobrze ocieplony i okna dwu szybowe.

zastanawiam się co wybrać, która firmę. żeby nie przepłacić a i rónież nie wkurzać się w ziemie.
róznice cenowe są na poziomie 8 tysiecy zł .

dziękuję za podpowiedzi merytoryczne.

Poraz setny można mówić ,nie patrzy sie na to jak producent nazwał sobie pompę tylko w dane techniczne jaką moc dana pompa jest w stanie wykrzesać przy -20 st i przy jakiej temp.zasilania się to odbywa.
Jak masz same kalafiory to pewnie przy temp.-20st bedziesz musial dawac na grzejniki z 50st. Taki tcap 9kw jednofazowy da dla temp.55st i -20st da 8,9kw mocy a trójfazowy 9kw.
I chodzi do -28st

Pompy innych producentów misisz sobie szukac .
Jesli sa to zwykle pompy to tracą moc wraz ze spadkiem temp.na zewnątrz i wraz ze wzrostem temp.zasilania
Np.zwykla pompa panasonika 9kw(nie t-cap) przy 55st i -20st da tylko 4,2kw a nie 9kw

-voymar-
25-05-2021, 17:48
dzień dobry,
wątek bardzo rozbudowany nie jestem w stanie przebić się w nim ale mam jedno pytanie:
która PC będzie najbardziej wydajna i niezawodna.
oferty mam następujące:

1. Samsung EHS Split 12 kW
2. Panasonic T_CAP 9 KW - chyba za mały raczej 12 powinna być
3. Mitsubishi Heavy Industries 11 Kw

dom 220 m2, bez podłogówki. dość dobrze ocieplony i okna dwu szybowe.

zastanawiam się co wybrać, która firmę. żeby nie przepłacić a i rónież nie wkurzać się w ziemie.
róznice cenowe są na poziomie 8 tysiecy zł .

dziękuję za podpowiedzi merytoryczne.

Skoro dom dobrze docieplony i ma 220m2 to Panas 9kW T-cap da radę. ( Jak u mnie)

Sigma_74
25-05-2021, 19:50
Chyba skusze się na Samsung EHS Split 12 kW

codix
26-05-2021, 04:43
Chyba skusze się na Samsung EHS Split 12 kW

Twój wybór jak argumenty nie przemawiaja tylko nazwa.
Ja tam bym nie wolał pompy która 55st na zasilaniu jest w stanie osiagnac tylko przy -10st a przy -20 jest w stanie wykrecic tylko 40st i moc 7,7kw

Sigma_74
26-05-2021, 05:10
No to Mitshubishi

Wyszło mi zex11,7 Kw potrzeba na ogrzanie domu.

No chyba że Panasonic T-cap 12 kw

Już sam nie wiem

plusfoto
26-05-2021, 05:46
Ale z czego Ci wyszło to 11,7 kw.

Sigma_74
26-05-2021, 07:34
Ale z czego Ci wyszło to 11,7 kw.

a znalałem strone, gdzie wpisywało sie dużo parametrów i tak wyszło

plusfoto
26-05-2021, 08:34
a znalałem strone, gdzie wpisywało sie dużo parametrów i tak wyszło
Ja tam może i się nie znam ale obstawiam że 9 kW to i tak będzie z naddatkiem. Tym bardziej że raczej musisz nastawić się na grzanie ciągłe. Tak jak pisałem wcześniej dobrze zrobione OZC da pełny obraz sytuacji.

exetterenak
26-05-2021, 08:49
a znalałem strone, gdzie wpisywało sie dużo parametrów i tak wyszło

https://cieplo.app/ ?
Jeżeli tak to traktuj to bardzo poglądowo i odżałuj lepiej $$ na OZC

vr5
26-05-2021, 09:05
@Sigma_74

Potrzebne OZC. Będziesz wiedział czy "w miarę dobrze ocieplony" wystarczy. Może warto jeszcze coś poprawić. Do tego pewne zmiany w grzejnikach (jeśli jest taka możliwość) - w niektórych pomieszczeniach dołożyć ze starych, w innych wstawić nowe.

Dobra markowa pompa dopiero przy sporych "minusach" używa do wspomagania grzałek. Kolega @Marco36 ma PC o mocy tylko 6 kW, a ogrzewa budynek 150 m2 z początków ubiegłego wieku.

Wrocław to nie biegun zimna, więc siarczyste mrozy raczej nie grożą.

Sigma_74
27-05-2021, 11:35
[i znów mi namieszali w głowie, masakra wrecz
pompa Fujitsu 13.5 KW

co o tym sądzicie ?

asolt
27-05-2021, 11:40
[i znów mi namieszali w głowie, masakra wrecz
pompa Fujitsu 13.5 KW

co o tym sądzicie ?

Sądzę ze dalej nie chcesz sie opierac na profesjonalnym ozc, firmy instalacyjne tez, a moze przede wszystkim i dlatego jest taka "masakra wręćz".

-voymar-
27-05-2021, 11:40
@Sigma_74

Potrzebne OZC. Będziesz wiedział czy "w miarę dobrze ocieplony" wystarczy. Może warto jeszcze coś poprawić. Do tego pewne zmiany w grzejnikach (jeśli jest taka możliwość) - w niektórych pomieszczeniach dołożyć ze starych, w innych wstawić nowe.

Dobra markowa pompa dopiero przy sporych "minusach" używa do wspomagania grzałek. Kolega @Marco36 ma PC o mocy tylko 6 kW, a ogrzewa budynek 150 m2 z początków ubiegłego wieku.

Wrocław to nie biegun zimna, więc siarczyste mrozy raczej nie grożą.

To że kolega Marco36 używa PC 6kW na 150m2 wcale nie oznacza że ta PC jest wystarczająca. To co ktoś pisze ma się ni jak to innego domu.
Tak piszesz jakbyś w domu Marco36 spędził choć jedną zimę przy np.(-15*C) I nie są to docinki z mojej strony. Ktoś na forum ma problem co do wyboru źródła ciepła jak i jej mocy, to nie można mu mówić że u Kowalskiego jest 6kW to i tobie starczy.
Jak nie zna na tyle swego domu co do zapotrzebowania to audyt.

Sigma_74
27-05-2021, 11:46
Sądzę ze dalej nie chcesz sie opierac na profesjonalnym ozc, firmy instalacyjne tez, a moze przede wszystkim i dlatego jest taka "masakra wręćz".

może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

jak pisałem wcześniej, moc kwestia obliczenia
mi chodzi o firmę, model.

Sigma_74
27-05-2021, 11:47
To że kolega Marco36 używa PC 6kW na 150m2 wcale nie oznacza że ta PC jest wystarczająca. To co ktoś pisze ma się ni jak to innego domu.

i tu się zgodzę,

stąd prośba o wskazanie najlepszego producenta pompy w stosunku do ceny.

asolt
27-05-2021, 11:51
może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

....

Z tego samoego załozenia wyszly firmy instalacyjne które ofertowały. Mozna i tak, ale nie trzeba sie dziwic ze rózrzut mocy przekracza 100%

wally666
27-05-2021, 11:52
może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

jak pisałem wcześniej, moc kwestia obliczenia
mi chodzi o firmę, model.

Musisz sobie uswiadomic ze moc danej pompy to tylko szczatkowa informacja - nikt Ci zle nie rzyczy ale przy takim podejsciu wybierzesz kolorowy folderek reklamowy a nie odpowiednio dobrany sprzet! Masz kaloryfery wiec musisz patrzec na inne parametry pompy w zakresie obliczenia minimalnej mocy dla danej temperatury. OZC to niewielki wydatek ktory wynosi mniej niz roznica miedzy modelem np. 9 a 11 kw.

Zrobisz jak uwazasz.

exetterenak
27-05-2021, 11:55
może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

jak pisałem wcześniej, moc kwestia obliczenia
mi chodzi o firmę, model.

ale bez obliczenia zapotrzebowania budynku wydasz pieniądze na PC która wg tej defnicji jest "zbędna" bo może być albo za duża albo za mała dla danego budynku

-voymar-
27-05-2021, 12:12
i tu się zgodzę,

stąd prośba o wskazanie najlepszego producenta pompy w stosunku do ceny.

Trzeba włączyć myślenie lub zaufać forumowiczom.
Ja jak stałem przed wyborem to byłem zdecydowany na Atlantica ,potem Nibe lecz ostatecznie wybrałem Panasonica i zrobił bym to znow z czystym sumieniem. Każda jest dobra jak zrobi to czego oczekujemy i jest odpowiednio dobrana.
PS najwięcej użytkowników to Panasy, fajny przyjazny sterownik jak i model T-Cap to potworek który nie boi się temp. minusowych.
Ode mnie tyle.

Sigma_74
27-05-2021, 12:29
Trzeba włączyć myślenie lub zaufać forumowiczom.
Ja jak stałem przed wyborem to byłem zdecydowany na Atlantica ,potem Nibe lecz ostatecznie wybrałem Panasonica i zrobił bym to znow z czystym sumieniem. Każda jest dobra jak zrobi to czego oczekujemy i jest odpowiednio dobrana.
PS najwięcej użytkowników to Panasy, fajny przyjazny sterownik jak i model T-Cap to potworek który nie boi się temp. minusowych.
Ode mnie tyle.

dziękuję za merytoryczną odpowiedż !! W KOŃCU KTOŚ KUMATY.

marudzicie o mocy
to pózniej,
najpierw wybór firmy, póżniej model i moc.

Arturo1972
27-05-2021, 12:35
marudzicie o mocy
to pózniej,
najpierw wybór firmy, póżniej model i moc.
Z takim podejściem daleko nie zajedziesz...
Co do firm w kolejności alfabetycznej:
Atlantic, Daikin, Fujitsu,Hitachi, Hyunday,LG,Mitsu, Panasonic, Samsung.
Firmy warte polecenia zatem zrob teraz "entliczek pentliczek na kogo wypadnie na tego bec" ale to zaczynasz od d...y strony bo wybiera się odwrotnie czyli najpierw moc, później firma i model.
To nie kocioł na wungiel...


może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

Po zrobieniu wyliczanki co do firmy, musisz poznać ile Twój dom potrzebuje mocy grzewczej na ogrzanie się.
Jest to NIEZBĘDNE, ale skoro uważasz to za zbędne to jesteś w kropce lub jesteś czarnoksiężnikiem z krainy OZ.

exetterenak
27-05-2021, 12:47
dziękuję za merytoryczną odpowiedż !! W KOŃCU KTOŚ KUMATY.

marudzicie o mocy
to pózniej,
najpierw wybór firmy, póżniej model i moc.

To popatrz sobie na Daikin 6kW i Panasosnic SDC 9kW i odpowiedz sobie dlaczego one są tak samo dobre dla budynku. Nie idź tą drogą wyboru marki/firmy. Znajdź ogarniętego instalatora który policzy i dobierze odpowiednią jednostkę do potrzeb budynku

Zobacz na to co przygotował kolega Marco36 to jest pole do rozmowy o wyborze jednostki
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC&p=8047339&viewfull=1#post8047339

Sigma_74
27-05-2021, 13:14
aleści mnie umęcyli

przy -15 stopni potrzeba 10 Kw

Arturo1972
27-05-2021, 13:33
przy -15 stopni potrzeba 10 Kw
W takim wypadku szukasz pompy, która przy -15st.C oferuje 10kW.
Producentów pomp masz powyżej.

I teraz do dzieła, szukaj ich przedstawicieli na necie i składaj konkretne zapytania:
"Proszę o wycenę pompy ciepła, która przy -15st.C posiada moc 10kW,nie 5kW,nie 20kW tylko 10kW".
Z wynikami i odpowiedziami zgłoś się na forum jeśli potrzebujesz dalszych konsultacji.

Sigma_74
27-05-2021, 13:45
biorę pod uwagę dwie

1. Mitshubishi haevy z Hiper-Inwerterem 13.8 Kw

2. Fujitsu - zapomniałem nazwy - 14 Kw

jakoś Panasonic mnie nie przekonuje a tym bardziej Samsung, jakieś takie przeczucie.

Arturo1972
27-05-2021, 13:47
biorę pod uwagę dwie

1. Mitshubishi haevy z Hiper-Inwerterem 13.8 Kw

2. Fujitsu - zapomniałem nazwy - 14 Kw

jakoś Panasonic mnie nie przekonuje a tym bardziej Samsung, jakieś takie przeczucie.
Jedna i druga firma oferuje markowe pompy.
Jeśli masz ich w promieniu 100km to niech walczą między sobą ceną.

Sigma_74
27-05-2021, 13:50
mam ich w promieniu 20 km max ;)

róznica na poziomie 1 - 2 tysiecy zł.

Arturo1972
27-05-2021, 13:52
mam ich w promieniu 20 km max ;)

róznica na poziomie 1 - 2 tysiecy zł.
Czyli nie znasz konkurencji.
Bierz tą, która jest wg Ciebie ładniejsza skoro różnica w cenie nie gra roli ;)

Sigma_74
27-05-2021, 13:57
ładną to można na targu Ukrainke wynając.

stąd moje pytanie, która firma lepsza, mniej zawodna ?

z Fujitsu przekonuje mnie chmura i wszystkie dane do niej ma serwisant przez całą dobę.

Arturo1972
27-05-2021, 14:04
ładną to można na targu Ukrainke wynając.

stąd moje pytanie, która firma lepsza, mniej zawodna ?

z Fujitsu przekonuje mnie chmura i wszystkie dane do niej ma serwisant przez całą dobę.
Jak wyżej pisałem, jedna i druga firma to markowe pompy.
Jeśli przekonuje Cię chmura to łykaj.
Mój Panas, od 8 lat nawet obłoczku nie posiada za to tęczę co jakiś czas widać :D

Sigma_74
27-05-2021, 14:14
Fujitsu przekonuje mnie lekko 51% tempuraturą 60 stopni na zasilaniu:)

jestem ciepłolubny a nie mam podłogówki.

Sigma_74
27-05-2021, 14:15
bez grzałek zapomniałem dopisać

plusfoto
27-05-2021, 14:45
ładną to można na targu Ukrainke wynając.

stąd moje pytanie, która firma lepsza, mniej zawodna ?

z Fujitsu przekonuje mnie chmura i wszystkie dane do niej ma serwisant przez całą dobę.
Panasonic ma to samo. I nie zapominaj o tym iż jak z lekkim niedowymiarowaniem praktycznie każda pompa spokojnie sobie poradzi dołączając w extremalnych warunkach grzałki to duże przewymiarowanie spowoduje negatywne skutki zarówno dla pompy jak i dla ciebie, zwłaszcza przy grzejnikach i koniecznością grzania ciągłego.

klaudiusz_x
28-05-2021, 01:31
[i znów mi namieszali w głowie, masakra wrecz
pompa Fujitsu 13.5 KW

co o tym sądzicie ?




Sądzę ze dalej nie chcesz sie opierac na profesjonalnym ozc, firmy instalacyjne tez, a moze przede wszystkim i dlatego jest taka "masakra wręćz".




może nie lubię płacić za coś co nie jest niezbędne.

jak pisałem wcześniej, moc kwestia obliczenia
mi chodzi o firmę, model.


Z tego samoego załozenia wyszly firmy instalacyjne które ofertowały. Mozna i tak, ale nie trzeba sie dziwic ze rózrzut mocy przekracza 100%
Asolt ma rację.
Kilka stówek, to nic w porównaniu do kosztów PC.
Sam grzałem 3 sezony grzałką. Teraz mam tanią pc mocno przewymiarowaną..
To mój wybór,
Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość, co ja.
Nie mam profesjonalnego OZC. Grzałka mi je podała.

-voymar-
28-05-2021, 23:13
Asolt ma rację.
Kilka stówek, to nic w porównaniu do kosztów PC.
Sam grzałem 3 sezony grzałką. Teraz mam tanią pc mocno przewymiarowaną..
To mój wybór,
Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość, co ja.
Nie mam profesjonalnego OZC. Grzałka mi je podała.

To tak jak mi przez cztery sezony grzałka + wcześniejsze 16 sezonów na wąglu.

Sigma_74
01-06-2021, 07:37
jest zwycięzca rankingu.
pompa FUJITSU HIGH POWER 15kw

giman
01-06-2021, 08:09
A to nie jest tak, ze to jest niemal identyczna pompa jak:
Atlantic Excelia AI Tri HP (High Power) 15 kW
Pytanie która tańsza jeśli faktycznie to bliźniacy.

Sigma_74
01-06-2021, 13:05
a nie wiem
ale ta wydaje sie najlepsza w moim zestawieniu

-voymar-
01-06-2021, 13:05
jest zwycięzca rankingu.
pompa FUJITSU HIGH POWER 15kw

Ile ( m2 ) ten potwór ma ogrzewać?

Sigma_74
01-06-2021, 13:34
220 m2 same grzejniki

plusfoto
01-06-2021, 13:44
220 m2 same grzejniki
Różne rzeczy ludzie ustawiali do domów ale takiego 'potwora" jeszcze nie słyszałem. Nawet w domach dobrze powyżej 300 m. To raczej do jakiegoś hotelu się nadaje. Mam nadzieję że się pochwalisz gdzieś w okolicach listopada, grudnia jak się sprawuje.

Sigma_74
01-06-2021, 13:47
a dokładnie taka Fujitsu Waterstage Super High Power - moc 15kW

Sigma_74
01-06-2021, 13:49
róznice rzędu 2-3 tysiące w porównaniu z M czy innymi pompami.

mam nadzieję że instalator dobrze dobrał pompe wyliczył wszystko.

wally666
01-06-2021, 14:03
róznice rzędu 2-3 tysiące w porównaniu z M czy innymi pompami.

mam nadzieję że instalator dobrze dobrał pompe wyliczył wszystko.

nadzieja matką... no dobra, w sumie to Twoje pieniadze - powodzenia!

Sigma_74
01-06-2021, 14:18
ale w czym problem ?
mam oferty z róznych firm - około 10 i ceny zblizone, mówię tu o pompach premium.

plusfoto
01-06-2021, 14:48
ale w czym problem ?
mam oferty z róznych firm - około 10 i ceny zblizone, mówię tu o pompach premium.
Z naszej strony żadnego problemu nie widzę. Natomiast to że szkoda Ci było 5 stówek na OZC a nie szkoda Ci przepłacić 20K za pompę to już twój problem.

wally666
01-06-2021, 14:48
Tutaj nie chodzi o Twoj konkretny wybor (marka/modelu) tylko o wybor WLASCIWIE DOBRANEJ pompy. Decyzje o modelu/mocy przesunales na instalatora/sprzedawce ktory wie o Twoim domu jeszcze mniej niz Ty - jak spytasz go dlaczego taka a nie inna, to zapewne Ci powie, ze ta ma spory zapas mocy i jeszcze nigdy nie mieli nikogo kto by narzekal... Wybrales niezlego "kolosa" - mocy nie powinno zabraknac, oby tylko byl w stanie zejsc nisko z modulacją mocy i wszystko bedzie ok. Pozdrawiam

-voymar-
01-06-2021, 20:11
220 m2 same grzejniki

Tyle samo co u mnie .

chcialbympompe
01-06-2021, 20:20
a dokładnie taka Fujitsu Waterstage Super High Power - moc 15kW

Jeżeli nic się nie zmieniło od czasów, kiedy ja kupowałem PC Atlantica to modele TRI różnej mocy były tym samym urządzeniem. Różniły się softem. A to oznacza, że przy skrajnie niskich temperaturach model 11kW się sprawował tak samo jak model 15kW. Przy wyższych temperaturach otoczenia oczywiście mocniejszy model będzie miał możliwość wyprodukowania znacznie większej ilości ciepła. Tyle, że będzie to zupełnie niepotrzebne ;)

frobek
02-06-2021, 06:19
a dokładnie taka Fujitsu Waterstage Super High Power - moc 15kW

Taka pompa w cieplejsze dni będzie mocno taktować przy grzejnikach. Mam świadomie kupionego podobnego "potwora", ale pompa pracuje z buforem 1000l i tylko dlatego nie taktuje. Wszystko mam zoptymalizowane do pracy w taniej taryfie co przy niemal 100% grzejnikach udaje mi się osiągnąć aż do -10 stopni. Przy czym ja za swoją pompę zapłaciłem 12500 z dostawą do domu, reszta własnymi rękami.
Tak jak koledzy radzą, przemyśl jeszcze raz czy nie lepiej w Twoim przypadku kupić nieco mniejszą pompę.

P.S.
Duża moc natomiast idealnie się sprawdza przy grzaniu basenu ogrodowego :) . W tym roku, po zeszłorocznych doświadczeniach, mam nadzieję wykorzystać pełną moc mojej maszyny do tego zadania :) .

JTKirk
18-08-2021, 11:53
chyba warto tutaj wkleić

Witam. Miałem zakładać nowy wątek, ale znalazłem ten temat. Ja i kilku moich kolegów założyliśmy powietrzne pompy ciepła w roku 2008. Prawie wszyscy LG. Nikt z nas nie robił żadnych przeglądów, bo nie były wymagane do utrzymania gwarancji (2 lata). Przez okres 5-6 lat żadnych usterek. Między 8 a 12 rokiem użytkowania u wszystkich pojawiły się usterki, jak się okazało różnego rodzaju czujników co powodowało wyłączenie urządzenia. Z częściami nie było problemu nawet po 12 latach, bo zapewne te same czujniki są stosowane w kolejnych nowszych modelach LG. Problemem był długi czas oczekiwania - około 3 tygodni w środku zimy. Natomiast duży problem pojawił się u każdego z nas 2-krotnie - uszkodzenia przekaźników na płycie głównej jednostki wewnętrznej. Już w 2018 roku autoryzowany serwis LG stwierdził, że do tych modeli części zamiennych już nie ma. Trzeba sobie jakoś poradzić lub kupić nową pompę ciepła (komplet czyli jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, bo obecnie dostępnych jednostek wewnętrznych nie da się skonfigurować z naszymi jednostkami zewnętrznymi, które były sprawne). Każdy z nas poradził sobie z tym poprzez zakup używanej płyty głównej lub naprawę zleconą znajomemu - "pasjonatowi elektroniki" (serwis tego nie potrafił albo nie chciał zrobić).
Jak widać płatne przeglądy itp. to pic na wodę, niby mają przedłużyć żywotność sprężarki, która w naszych przypadkach 14 rok działa bezproblemowo.
Jak koledzy napisali, wykładamy 15tys. + "wywalamy" 5tys na serwisowanie przez kilka lat a po 10 latach padnie elektronika i usłyszymy w serwisie: " nie ma części zamiennych, proszę sobie jakoś poradzić albo kupić nową pompę ciepła".
Jeden z kolegów ma 10-letnią pompę ciepła innej znanej firmy niż LG i znając nasze przypadki zadzwonił do serwisu zgłaszając rzekomą usterkę płyty głównej, odpowiedź była taka sama jak w przypadku LG.

magdaseb
19-08-2021, 12:08
Przeglądy to pic na wodę. Ja powinienem miec już czwarty przegląd. Niby konieczny dla utrzymania gwarancji. jestem jakieś dwa tysiące do przodu. Widziałem, jak wyglądał przegląd PC gruntowej u mojego sąsiada- gatka szmatka, papierosek, wyczyszczenie sitka od dolnego źródła i 500 nie jego. A jak miał awarię, to czekał trzy tygodnie na części, bo płyta główna nie podlega gwarancji po 4 latach, tylko sprężarka.

kaszpir007
19-08-2021, 13:05
Przeglądy to pic na wodę. Ja powinienem miec już czwarty przegląd. Niby konieczny dla utrzymania gwarancji. jestem jakieś dwa tysiące do przodu. Widziałem, jak wyglądał przegląd PC gruntowej u mojego sąsiada- gatka szmatka, papierosek, wyczyszczenie sitka od dolnego źródła i 500 nie jego. A jak miał awarię, to czekał trzy tygodnie na części, bo płyta główna nie podlega gwarancji po 4 latach, tylko sprężarka.


U mnie jak montowali mi pompę LG to od razu zapytałem o koszty "przeglądu" . Powiedziano mi 200zł , raz w roku.

Raz wykonałem , choć instalator nie był szczęśliwy że "tylko" 200zł ;) ale szczerze mówiąc stwierdziłem że to najgorzej wydane 200zł.

Tak naprawdę instalator nie miał co robić , wyczyścił (bo zmusiłem) filterek , ale tez nie było co czyscić , bo wodę mam filtrowaną ...
Inna rzecz że instrukcja dołączona do pompy opisuje co należy do pewien czas sprawdzać i wykonać to może każdy bez żadnej wiedzy ...

Tak naprawdę przegląd robi się po to aby dostać pieczątkę a pieczatkę po to aby mieć gwarancję.

agb
19-08-2021, 13:20
Ja mam inne doświadczenia w temacie. Niedługo po płatnym serwisie zaczął się pokazywać błąd przepływu. Zadzwoniłem do serwisu, serwisant akurat był w pobliżu i 3h później było po naprawie. Koszt naprawy pewnie byłby podobny lub niższy niż koszt przeglądu. Tylko komu i gdybym chciał jednak szybciej, to za ile PLN, chciałoby się dziś podjechać, jak firmy mają swoich klientów i montaże proplanowane na miesiące do przodu?

Także "przegląd" (choć u mnie nie był na odwal i trwał dobrze ponad godzinę), to taki abonament na naprawę. Oczywiście z jakością i czasem naprawy zależnym od podejścia serwisu.

Kaizen
19-08-2021, 14:53
Tak naprawdę przegląd robi się po to aby dostać pieczątkę a pieczatkę po to aby mieć gwarancję.

Tak to jest z przeglądami (czy to uzębienia, czy urządzeń), że jak nic się nie dzieje, to wydają się zbędne. Ale dzięki nim wcześnie wykryty problem łatwo i tanio naprawić. W PC w zakres wchodzi sprawdzenie szczelności układu i ciśnień. Problem w tym zakresie może być niezauważalny - a z czasem może doprowadzić np. do zatarcia sprężarki. Więc nic dziwnego, że gwarant chce wykrywać usterki na etapie, gdy są tanie w naprawie. Bez przeglądów można żyć. Przy klimie za 1,5K zł odpowiedź jest prosta. Przy PC za kilkanaście ja bym nie ryzykował.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369837-Pompa-powietrze-powietrze-kable-grzejne-czy-gaz&p=8029561&viewfull=1#post8029561

kaszpir007
19-08-2021, 21:11
Poprawnie zainstalowana klimatyzacja czy też pompa ciepła PW typu split jest w 100% szczelna i taka zawsze pozostanie , no chyba że zostanie uszkodzona mechanicznie.

Nie jest wymagana żadna kontrola , ani "nabijanie".
Jak jakiś specjalista tak mówi to należy "omijać" tego specjalistę , bo widać nie jest to żaden fachowiec a zwykły partacz.

Tak samo jak w lodówce nie jest wymagany przegląd i nabijanie czynnika , tak samo w pompach ciepła i klimach ...

Każda nowoczesna klima czy pompa ma system autodiagnozy i w razie wycieku czynnika od razu się wyłączy i nie pozwoli się włączyć (sprężarki) , wiec nie ma żadnej szansy na uszkodzenie pompy przez wyciek czynnika.

U mnie w książce serwisowej nie ma żadnej wzmianki aby sprawdzać szczelność pompy , bo nie ma takiej potrzeby .
Są inne zalecenia , które naprawdę nie są zbyt zaawansowane ...

Kaizen
19-08-2021, 22:47
Poprawnie zainstalowana klimatyzacja czy też pompa ciepła PW typu split jest w 100% szczelna i taka zawsze pozostanie , no chyba że zostanie uszkodzona mechanicznie.

Qrcze, a mi się zdarzyło i w lodówce rozszczelnienie. Jak pogooglasz to znajdziesz sporo podobnych przypadków. A tam żadnych złączek nie ma - wszystko spawane. I krótkie odcinki.


Nie jest wymagana żadna kontrola ,

Cytowałem Ci z instrukcji, że jest.



Jak jakiś specjalista tak mówi to należy "omijać" tego specjalistę , bo widać nie jest to żaden fachowiec a zwykły partacz.

Kupiłeś produkt partacza. Tak twierdzi LG.


U mnie w książce serwisowej nie ma żadnej wzmianki aby sprawdzać szczelność pompy , bo nie ma takiej potrzeby .


Doprawdy? Nie masz takiej listy czynności serwisowych w instrukcji obsługi na końcu gwarancji? Wrzucisz stronę ze swoja gwarancją (co ją masz na papierze)?


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=457672
Tak jest w instrukcji dostępnej w internecie (http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/4_ThermaV_Instrukcjainstalacji_pl.pdf)

kaszpir007
20-08-2021, 06:23
Qrcze, a mi się zdarzyło i w lodówce rozszczelnienie. Jak pogooglasz to znajdziesz sporo podobnych przypadków. A tam żadnych złączek nie ma - wszystko spawane. I krótkie odcinki.


Gwarancja u mnie minęła już ..

Był instalator na jednym przeglądzie i widziałem co robi. Żadnej szczelności nie sprawdzał.

Kiedyś z nim rozmawialem i mimo że zajmuje się montażem kilkanaście lat i także serwisuje i ma bardzo dobre opinie to powiedział że nie spotkał się z rozszczelnieniem klimy jak została ona prawidłowo i zgodnie ze sztuką zamontowana i nie jest wymagane żadne dobijanie czynnika.
Oczywiście pod warunkiem że nie zostało uszkodzone mechanicznie połącznie ...

Jak to mówią papier wszystko przyjmie i jakoś trzeba "usprawiedliwić" pobierane nawet kilkuset złotych za "przegląd" ...

Tak jak pisałem.

Chodzi o przystawienie pieczątki i nic wiece. Nie masz pieczatki , to nie masz gwarancji ...
Instalatorzy o tym wiedzą. Większośc traktuje te przeglądy jako bardzo szybki i łatwy zysk.
Dużo lepiej płatne sa przeglądy niż same montaże , patrząc na czas pracy i skomplikowaność "pracy" ..

Jak pisałem KAŻDA klima , każda pompa ma system autodiagnostyki. Rozszczelni się to od razu wyskoczy błąd i nie właczy się sprężarka.
Jak się uszkodzi to wtedy wzywa się serwis a nie szybciej aby "udawał" że coś robi ...

Tak samo jak w lodówce. Popsuje się to wzywasz serwis a nie prosisz aby ciągle sprawdzali szczelnośc i połaczenia.
Po którymś takim "sprawdzaniu" sie okaże że się rozszczelni i sam spowodujesz nadgorliwością że będzie Cię to drogo kosztowało.

kaszpir007
20-08-2021, 06:32
U siebie sam kontroluję ciśnienie w instalacji i jak jest za małe to sam dobijam ciśnienie (instalator pokazał jak to robić). Filterka nie muszę czyścić , bo okazało sie że po 2 latach był idealnie czysty , bo cała woda w instalacji jest filtrowana (zestaw 3 filtrów). Czyszcznie jednostki zewnątrznej - jak jest wymagane to kompresorem przedmucham.

Jakby coś ubywało czynnika to było by to widoczne podczas rozmrażania , jak mało wymiennika to nie działa poprawnie odmrażania.

Zamiast płacić za fikcyjne , zupełnie nie potrzebne przeglądy wole to pieniądze przeznaczyć na coś innego , a ile pompa wytrzyma nie wiem. Najważniejsze aby została dobrze podłączona , zabezpieczona przed przepięciami a i sama instalacja wykonana prawidlowo , bo duża część awarii wynika ze złego montażu i źle wykonanej instalacji grzewczej ..

Kaizen
20-08-2021, 07:44
Jak pisałem KAŻDA klima , każda pompa ma system autodiagnostyki. Rozszczelni się to od razu wyskoczy błąd i nie właczy się sprężarka.

No popatrz... A mi w aucie czynnik się ulatniał wraz z olejem i sprężarka się zatarła.


U siebie sam kontroluję ciśnienie w instalacji i jak jest za małe to sam dobijam ciśnienie

Sam sprawdzasz ciśnienie i dobijasz czynnika chłodniczego (patrz czerwona ramka)?

kaszpir007
20-08-2021, 07:58
No popatrz... A mi w aucie czynnik się ulatniał wraz z olejem i sprężarka się zatarła.

Sam sprawdzasz ciśnienie i dobijasz czynnika chłodniczego (patrz czerwona ramka)?

W samochodzie instalacja NIGDY nie była w pełni szczelna i to chyba każdy wie. Wynika to z budowy samochodu i przeznaczenia.
W lodówce/klimie/pompie ciepła nie ma potrzeby uzupełniania czynnika , bo sprawdzenie szczelności następuje po montażu i jak montaż jest wykonany prawidłowo to szczelność pozostanie przez bardzo długi czas.

Myślę że szybciej padnie elektronika czy sama sprężarka niż się rozszczelni "samoistnie" instalacja ...

Mówi o ciśnieniu wody w instalacji. Pompa ma wbudowany manometr i obserwuje jego wskazania. Jak spadnie poniżej 1bar to dobijam ciśnienie.
Dobijanie ciśnienia jest za pomocą zaworu wody. Po prostu dopuszczam trochę wody do instalacji i obserwuje manometr.
Poziom trudności taki sam jak otwarcie zaworu wody w kranie z wodą ;)

agb
20-08-2021, 08:20
Gwarancja u mnie minęła już ..

Był instalator na jednym przeglądzie i widziałem co robi. Żadnej szczelności nie sprawdzał.


U mnie sprawdzał jakimś tam czujnikiem gazu. Bardzo dokładnie przy obu jednostkach. Fajnie, ale nijak to nie gwarantuje tego, że tydzień po serwisie żadna nieszczelności się nie pojawi. A gdyby była przed serwisem, to tak jak mówisz, elektronika pewnie by to wykryła.

_John
20-08-2021, 08:38
Poprawnie zainstalowana klimatyzacja czy też pompa ciepła PW typu split jest w 100% szczelna i taka zawsze pozostanie , no chyba że zostanie uszkodzona mechanicznie.
Nie prawda.
Jakość urządzeń i materiałów użytych do ich budowy jest coraz gorsza.
Dzisiaj miedzi jest w urządzeniach 2 razy mniej niż 10 lat temu.
Wszystko jest konstruowane na styk.
Owszem połączenia wykonane przez instalatora są i powinny być szczelne.
Ale 99% nieszczelności w układach chłodniczych pojawia się na elementach fabrycznych (mam na myśli fachowy montaż)
A najgorsze dla urządzenia są mikro nieszczelności, kiedy z urządzenia powoli ucieka czynnik.
Układ chcąc osiągnąć wydajność pracuje z dużo większym obciążeniem.
Użytkownik tego nie wyłapie na podstawie oględzin.
Rozszczelnienie w postaci dużej dziury jest najmniej szkodliwe, bo po prostu zatrzyma urządzenie.



Nie jest wymagana żadna kontrola , ani "nabijanie".
Jak jakiś specjalista tak mówi to należy "omijać" tego specjalistę , bo widać nie jest to żaden fachowiec a zwykły partacz.

Już kolejny raz zwracam ci uwagę, że to o czym piszesz reguluje ustawa.
To ilość czynnika w urządzeniu decyduje o tym, czy urządzenie podlega obowiązkowym przeglądom czy nie.
Za brak przeglądów przewidziane są ustawowo kary i są to kwoty 5 cyfrowe.
Do wykonywania takich przeglądów zobowiązany jest właściciel urządzenia w gestii instalatora jest wyłącznie poinformowanie użytkownika o tym fakcie.
Doucz się zanim następnym razem będziesz pisał takie farmazony:
http://www.cro.ichp.pl/

Analogia do przeglądów uzębienia jest w 100% trafna.
Z tą różnicą, że instalator nie składa przyrzeczenia lekarskiego

kaszpir007
20-08-2021, 08:46
Nie prawda.
Jakość urządzeń i materiałów użytych do ich budowy jest coraz gorsza.
Dzisiaj miedzi jest w urządzeniach 2 razy mniej niż 10 lat temu.
Już kolejny raz zwracam ci uwagę, że to o czym piszesz reguluje ustawa.
To ilość czynnika w urządzeniu decyduje o tym, czy urządzenie podlega obowiązkowym przeglądom czy nie.
Za brak przeglądów przewidziane są ustawowo kary i są to kwoty 5 cyfrowe.
Do wykonywania takich przeglądów zobowiązany jest właściciel urządzenia w gestii instalatora jest wyłącznie poinformowanie użytkownika o tym fakcie.
Doucz się zanim następnym razem będziesz pisał takie farmazony:
http://www.cro.ichp.pl/

Analogia do przeglądów uzębienia jest w 100% trafna.
Z tą różnicą, że instalator nie składa przyrzeczenia lekarskiego

Pod FGazy podlega jest T-CAP , inne typowe klimy czy pompy ciepła mają za mało czynnnika i nigdzie się ich nie zgłasza .
Splita musi podłączyc osoba z uprawnieniami (teoretycznie) bo widziałem zestawy do "samodzielnego montażu" ;)

Pompy typu Monoblock można kupić w zwykłym sklepie i może to każdy zamontoważ i nie podlegają pod żadne ustawy , bo połącznie gazowe poodbnie jak w lodówce jest wykonane fabrycznie ...
Może kupić każdy a nie jedynie osoba uprawiona ...

Kaizen
20-08-2021, 09:30
W samochodzie instalacja NIGDY nie była w pełni szczelna i to chyba każdy wie. Wynika to z budowy samochodu i przeznaczenia.
W lodówce/klimie/pompie ciepła nie ma potrzeby uzupełniania czynnika , bo sprawdzenie szczelności następuje po montażu i jak montaż jest wykonany prawidłowo to szczelność pozostanie przez bardzo długi czas.

I to dowodzi prawdziwości twierdzenia, do którego się odnosiłem?


Jak pisałem KAŻDA klima , każda pompa ma system autodiagnostyki. Rozszczelni się to od razu wyskoczy błąd i nie właczy się sprężarka.

kowalio
20-08-2021, 11:15
Mam pompę ciepła już 15 lat. Pojawił się problem z przepływem. Czy ktoś z Was już czyścił wymienniki? Jak tak, to możecie kogoś polecić z okolic Częstochowy/Śląska?

kowalio
20-08-2021, 11:21
Ja mam inne doświadczenia w temacie. Niedługo po płatnym serwisie zaczął się pokazywać błąd przepływu. Zadzwoniłem do serwisu, serwisant akurat był w pobliżu i 3h później było po naprawie. Koszt naprawy pewnie byłby podobny lub niższy niż koszt przeglądu. Tylko komu i gdybym chciał jednak szybciej, to za ile PLN, chciałoby się dziś podjechać, jak firmy mają swoich klientów i montaże proplanowane na miesiące do przodu?



możesz opisać co zrobił? Ja mam błąd przepływu. Pompę mam 15 lat.

Andrzej5101
20-08-2021, 13:19
Ja mam błąd przepływu. Pompę mam 15 lat.
U mnie wyskoczył błąd H62 ;
- montaż dodatkowego grzejnika,
- zapowietrzeniu uległa pompa ciepła ;
- odpowietrzenie pomogło ; popuszczenie zaworka na pompie
-

kowalio
20-08-2021, 17:48
U mnie wyskoczył błąd H62 ;
- montaż dodatkowego grzejnika,
- zapowietrzeniu uległa pompa ciepła ;
- odpowietrzenie pomogło ; popuszczenie zaworka na pompie
-

Ahaa no to nie. To mam posprawdzane. Niestety po tym okresie czyszczenie wymienników tylko mi pozostaje.
Dziękuję.

_John
22-08-2021, 10:47
Pompy typu Monoblock można kupić w zwykłym sklepie i może to każdy zamontoważ i nie podlegają pod żadne ustawy , bo połącznie gazowe poodbnie jak w lodówce jest wykonane fabrycznie ...
Może kupić każdy a nie jedynie osoba uprawiona ...
Rozumiem, że nawet nie zadałeś sobie trudu i czasu na naukę nie poświęciłeś.
Rób z siebie kretyna dalej.

Są monobloki, które podlegają rejestracji i obowiązkowym przeglądom.
Wszystko jest na stronie do której linka umieściłem, oraz w ustawie.

kaszpir007
23-08-2021, 06:18
Ojjj ...

Prawda zabolała ...

Ja rozumie że dla instalatora/sprzedawca to szok , że obecnie może zwykły inwestor kupić monoblock nie od niego a w zwykłym sklepie (albo internetowym) i może od razu tą pompę podłączyć zwykły hydraulik i to za dużą niższa kwotę ...

Co z tego że są monoblocki które wymagają rejestracji , zwykłe do użytku domowego , do zwykłego domu nie wymagają tego.

Spokojnie takie znajdziesz i ty o tym wiesz ..

M.Krk
07-09-2021, 08:21
Witam
Szukam PC monoblok najlepiej 18kw. Dzwonie do różnych firm sprzedających PC, ale gadają ze mną ja z durniem.
Testowałem tego typu pompę jakieś 8 lat i jak mi gość pierdzieli, że przy -10 PC przestaje być opłacalna i dlatego powinna mieć grzałki to nerwicy dostaje.
Czytałem trochę o LG, niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16kw. Można się zastanowić, czy te 16kw LG nie jest lepsze od 20kw czegoś tam :/
Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
Pozdrawiam
M

Andrzej5101
07-09-2021, 09:53
Szukam PC monoblok najlepiej 18 kW
niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16 kW
Można się zastanowić, czy te 16 kW LG nie jest lepsze od 20 kW czegoś tam :/
Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,
Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW
osiągnie bez problemu; str; 25
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU-PLST1220-02_ATT_PL_katalog%20A2W.pdf

M.Krk
10-09-2021, 13:23
Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,
Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW
osiągnie bez problemu; str; 25
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU-PLST1220-02_ATT_PL_katalog%20A2W.pdf

Dzięki
Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/

magdaseb
10-09-2021, 13:47
A ile dni, a raczej ile godzin w roku będziesz potrzebował te 18Kw? Chodzi o to, ze mniejsza PC jest tańsza, a uzupełnienie brakującej mocy grzałkami (jeżeli to jest róznica załóżmy 3Kw) pozwoli tę oszczędność przy zakupie utrzymać przez wiele lat...

Kaizen
10-09-2021, 14:00
Dzięki
Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/

W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.
Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.

M.Krk
13-09-2021, 08:01
W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.
Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.


No właśnie, jest to stary dom, niby po modernizacji. Grzejniki 100% a powierzchnia to 240m2.
podobny dom 140m2 ogrzewałem 14kw ON/OF i była w sam raz. Myslę, że 18kw inwerter bedzie odpowiednia. Oczywiście mogę się mylić, jednak uwzględnianie 9kw z grzałki to ciut za dużo.

eMdzeJ
13-09-2021, 08:22
to jest bez sensu. Bez problemów znajdziesz pompę która przy -20 będzie miała zadaną moc i bez problemów znajdziesz taką co przy -20 będzie miała połowę. Zrób ozc będziesz wiedział w co celować. Później wyjdzie ze pompa będzie taktować przez 99% casu pracy po to żeby się grzałka nie odpaliła na 2 dni w roku. To podejście jest imho bez sensu. Musisz znać zapotrzebowanie i porównywać tabele mocy poszczególnych modeli.

asolt
13-09-2021, 13:04
....
Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.
.....

I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.

Kaizen
13-09-2021, 13:14
I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.

Życie uwzględnia.

Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.
W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.
Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:



Weźmy taki empiryczny przykład Kaszpira - 2021-01-17. Największe mrozy. Zużycie dobowe - 35,09kWh z czego 2,38kWh na CWU. Załóżmy COP=2 co przy -20* i tak jest zbyt optymistyczne i wychodzi, że w ciągu doby jego dom potrzebował z systemu grzewczego 35,09kWh na ogrzewanie czyli potrzebna moc grzewcza to 2,73kW średnio co daje przy (średnia -17,46* wyliczone ze ściągniętego XLS i zakładam +22 wewnątrz) 69,18W/K

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=453262


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=453263

Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;
1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.
2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.

asolt
13-09-2021, 14:30
Życie uwzględnia.

Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.
W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.
Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:



Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;
1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.
2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.

Dom do którego jest poszukiwana pompa 18 kW ma cokolwiek inne propocje zysków w ogolnym bilansie.
Nie ma takiej mozliwosci aby przy projektwym obciązeniu cieplny ok 18 kW zyski, powiedzmy w grudniu były na poziomie 40%.
Jest zaleznosc im wieksze obciazenie cieplne przy tej samej powierzchni, lokalizacji itp. tym mniejszy udział zysków w calkowitym zapotrzebowaniu na ciepło.

Kaizen
13-09-2021, 16:59
Dom do którego jest poszukiwana pompa 18 kW ma cokolwiek inne propocje zysków w ogolnym bilansie.

Skąd to wiesz?


Nie ma takiej mozliwosci aby przy projektwym obciązeniu cieplny ok 18 kW zyski, powiedzmy w grudniu były na poziomie 40%.

Skąd znasz projektowe obciążenie?
Pytający napisał tylko, że szuka pompy 18kW. Nie precyzując nawet, czy to ma być moc nominalna, czy przy jakiejś konkretnej temperaturze.

Napiszesz coś konstruktywnego czy tylko będziesz kontestował?

asolt
13-09-2021, 18:47
Skąd to wiesz?



Skąd znasz projektowe obciążenie?
Pytający napisał tylko, że szuka pompy 18kW. Nie precyzując nawet, czy to ma być moc nominalna, czy przy jakiejś konkretnej temperaturze.

Napiszesz coś konstruktywnego czy tylko będziesz kontestował?

Pytajacy stwierdził ze to stary dom niby podkreślę niby po modernizacji. Uwazam ze dom po niby modernizacji jest słabiej ocieplony i ma wieksze zapotrzebowanie na ciepło niz dom nowy o podobnej powierzchni i kubaturze, ocieplony wg aktualnych WT2021. Oczywiscie mozesz sie z tym stwierdzeniem nie zgodzic, bo rację mozesz miec tylko Ty. To ze liczyłem wiele domów starych termodernizowanych i mam ogólny obraz jakie są proporcje zysków do zapotrzebowania tez nie znaczy nic. Ty na podstawie jednych jedynych obliczen OZC ktore wykonałes, wiesz wszystko co tylko jest mozliwe w tej dziedzinie. Pozostaje tylko pogratulowac wiedzy i geniuszu.

Kaizen
13-09-2021, 19:07
Pozostaje tylko pogratulowac wiedzy i geniuszu.

Przypisujesz mi swoje cechy. To Ty wiesz wszystko o tym domu, choć nie zostało to napisane.

asolt
13-09-2021, 19:50
Przypisujesz mi swoje cechy. To Ty wiesz wszystko o tym domu, choć nie zostało to napisane.
Które cechy?
Dla mnie opis "dom stary niby modernizowany" który okreslił wieloletni a przy tym dosc dociekliwy posiadacz pompy ciepła oznacza ze ten dom jednak jest słabo ocieplony. To nie oznacza ze wiem o tym domu wszystko, ale wystarczajaco duzo.
Oczywiscie i wiedza i dociekliwosc M.Krk nie moze sie równac z Twoją, nie mniej sądze ze jest powód dla którego szuka pompy o mocy 18 kW.
A tak na marginesie liczyłem wiele domów niby i nie tylko modernizowanych. Dziwnym trafem grubosci i jakosc izolacji termicznej nie rownała sie izolacji na nowych budynkach.
Nie twierdze ze takich budynków nie ma i zapewne podasz przykład, ze są ale jaki jest ich udział w ogolnej liczbie budynków modernizowanych?.
Wracajac do kontestacji to przeciez nie moze byc tak abys Ty nie miał racji, przeciez to niemozliwe.

cezary.pl
13-09-2021, 19:54
@M.Krk
Skoro taki problem znaleźć PC monoblok 18kW, to może zamontuj dwie po 9kW.
Nawet byłoby bezpieczniej w razie awarii.

Kaizen
13-09-2021, 20:39
A tak na marginesie liczyłem wiele domów niby i nie tylko modernizowanych. Dziwnym trafem grubosci i jakosc izolacji termicznej nie rownała sie izolacji na nowych budynkach.

I w ciemno obstawiasz, że ten dom potrzebuje 6,2 x większej mocy, niż dom Kaszpira?

Bo to, że Kaszpir ma niby to dobrze dobraną PC do obliczeń a mocno przewymiarowaną to widać. I wszyscy tak mają. Właśnie dlatego, że opierają się o czysto teoretyczny wskaźnik który w praktyce jest co najmniej 2x zawyżony.

asolt
13-09-2021, 21:00
I w ciemno obstawiasz, że ten dom potrzebuje 6,2 x większej mocy, niż dom Kaszpira?

Bo to, że Kaszpir ma niby to dobrze dobraną PC do obliczeń a mocno przewymiarowaną to widać. I wszyscy tak mają. Właśnie dlatego, że opierają się o czysto teoretyczny wskaźnik który w praktyce jest co najmniej 2x zawyżony.

Ile dom Kaszpira potrzebuje mocy przy długotrwałej temperaturze obliczeniowej bez zysków słonecznych dla strefy klimatycznej w ktorej sie znajduje?
Na pewno nie tyle ile wyliczyłes bo ta temperatura trwała krótko. Skąd ten przelicznik 6.2 x razy?
Nie jestem pewien ze to jest te 18 kW, ale z opisu moze niezbyt obszernego nie wynika, aby dom stary o pow. 240 m2 niby modernizowany wymagał tylko ok 8-9 kW.
Dobór mocy czy tez zgrubne okreslenie mocy strat domu M.Krk na podstawie danych domu Kaszpira to mistrzostwo swiata. Po co cokolwiek liczyc, wystarczą dane domu Kaszpira. Naukowcy dwoją sie i troją aby zwiekszyc dokladnosc obliczen, a tu taki prosty sposób. Chyba sie nie pomyliłem nazywajac Ciebie geniuszem tego rodzaju obliczen.
Skąd wiadomo ze 2 x zawyzony, czy ten jeden przykład jest obligatoryjny dla wszystkich przypadków?, co z domami słabiej ocieplonymi w których zyski sa poziomie domów dobrze ocieplonych a zapotrzebowania są duzo wyzsze? Zyski są porownywalne bo dlaczego miałyby sie róznic, nie widzę powodu aby zyski w domach słabiej ocieplonych miały byc wieksze niz w domach dobrze ocieplonych.

Kaizen
13-09-2021, 21:04
Ile dom Kaszpira potrzebuje mocy przy długotrwałej temperaturze obliczeniowej bez zysków słonecznych dla strefy klimatycznej w ktorej sie znajduje?

A co to mieszkańca obchodzi? Masz wykres z najmroźniejszego okresu od kilku lat - weryfikacja teoretycznych obliczeń dowodzi bezsensowności takiego doboru mocy źródła ciepła.


Skąd ten przelicznik 6.2 x razy?
Nie widzisz?

asolt
13-09-2021, 21:19
A co to mieszkańca obchodzi? Masz wykres z najmroźniejszego okresu od kilku lat - weryfikacja teoretycznych obliczeń dowodzi bezsensowności takiego doboru mocy źródła ciepła.


Nie widzisz?
W Polsce mamy niestety tylko 5 stref klimatycznych. Dane meteo to dane srednie z ostatnich 10 lat. Byc moze trzeba uwzglednic zmiany klimatu, moze trzeba wprowadzic wiecej stref klimatycznych. Zadna metoda nie jest doskonała, byc moze bedą jej modyfikacje i udoskonalenia, ale takie liczenie oparte jest na normach i rozporzadzeniach. Zaden projektantant na bedzie sie opierał przy obliczeniach na Twoich przemysleniach, a na obowiazujacych przepisach. Kwestia zmiany przepisówn i norm to temat na inny wątek. Z drugiej strony opieranie sie na przemysleniach i pomiarach tylko jednego budynku tez nie jest prawidłowe. Korzystajac z okazji zapytam dlaczego Twój dom nie jest juz przykładem reprezentatywnym, a dlaczego takim przykladem stał się dom Kaszpira?. Musi byc jakis powód którego nawet sie nie domyslam.

Kaizen
13-09-2021, 21:31
Z drugiej strony opieranie sie na przemysleniach i pomiarach tylko jednego budynku tez nie jest prawidłowe. Korzystajac z okazji zapytam dlaczego Twój dom nie jest juz przykładem reprezentatywnym, a dlaczego takim przykladem stał się dom Kaszpira?

Bo jest obiektywny i udostępnia ładny wykres. Moich danych byś się czepiał z zasady. A z zasady to się należy czepiać doboru mocy źródła ciepła do obciążenia (bez uwzględnienia zysków).

asolt
13-09-2021, 21:42
Bo jest obiektywny i udostępnia ładny wykres. Moich danych byś się czepiał z zasady. A z zasady to się należy czepiać doboru mocy źródła ciepła do obciążenia (bez uwzględnienia zysków).

Mówiac krótko jest repezentatywny? Szkoda ze tylko dla porównywalnie ocieplonych i to podobnej lokalizacji i wielu innych podobienstwach.
Czepiałbym bym się bo jeden czy dwa budynki nie mogą byc reprezentatywne dla ogółu wszystkich budynków.
Swego czasu prawie ze sugerowałes ze duze zyski bytowe twojego domu sa podobne do innych pomimo uzytkowania drukarki 3D, która to słuzy do suzbowego czy tez firmowego uzytku, czestosc jej wystepowania w innych domach jest bardzo rzadka.

Kaizen
14-09-2021, 00:14
Mówiac krótko jest repezentatywny?

Zdefiniuj "reprezentatywny"? Jest konkretny. Rzeczywisty. Zmierzony. Jakoś ciągle kontestujesz faktyczne pomiary. Żyjesz w świecie iluzji norm i obliczeń - a żadnych pomiarów weryfikujących nie przyjmujesz do wiadomości. Co gorsza - sam ich nigdzie nie przeprowadzasz. Nawet we własnym domu.


Swego czasu prawie ze sugerowałes ze duze zyski bytowe twojego domu sa podobne do innych pomimo uzytkowania drukarki 3D, która to słuzy do suzbowego czy tez firmowego uzytku, czestosc jej wystepowania w innych domach jest bardzo rzadka.

Dopowiadaj sobie bajki. Drukarki 3d używam prywatnie, amatorsko. Jedni używają drukarki, inni destylatora, niektórzy grzeją akwarium, niektórzy liczą kryptowaluty 24/7, jeszcze inni co wieczór grają... Mam spore zużycie bytowe prądu wg mojej oceny. Ale na pewno niejeden mnie przebije. Za to mam, wg mojej oceny, bardzo małe zużycie CWU - a to też przekłada się na zyski bytowe, bo woda sporo ciepła oddaje zanim trafi do rury kanalizacyjnej.

Edyta. Taki fragmencik innej dyskusji:



Dlatego to ma działać niezależnie od zysków ciepła.

Czemu akurat w takiej sytuacji, która nie występuje w naturze przez dłużej, niż krótką chwilę?

Ma działać najlepiej w realnych warunkach.


A projekt warto zrobić z każdego powodu, dla jednego będzie to lepsze działanie i komfort, dla innego niższe koszty eksploatacji, albo niższe koszty materiałów.

Opierając projekt na nierealnych założeniach staje się od zbędny albo i szkodliwy.


A jak chcesz projekt, który uwzględnia, że o codziennie o 14 przez godzinę gotujesz zupę, a o 19 zaparzasz 2 szklanki gorącej herbaty, to sobie taki zrób lub zamów.

Jakbym robił podłogówkę wodną, to chciałbym projekt uwzględniający, że średnio w najgorszym pod tym względem styczniu mam w sumie 885,8kWh zysków które pokrywają 60% zapotrzebowania na ciepło w tym miesiącu. I że tych zysków z połowa to strefa dzienna, 1/4 pomieszczenie techniczne a tylko 1/4 pozostałe pomieszczenia (czyli połowa powierzchni dostaje jakąś 1/4 zysków słonecznych i bytowych) - które przez to potrzebują większego udziału w mocy produkowanej przez źródło ciepła, niż wynika z czysto teoretycznego wskaźnika jakim jest obciążenie cieplne.
I tak bym sobie szlifował swój projekt, jakbym pozostał przy koncepcji wodnej podłogówki (fragment wstępnego projektu na pierwszej stronie). Ale wybrałem kable - gdzie każdy obwód jest osobno zasilany, osobno sterowany i nie wpływa na pozostałe a dobranie złej mocy (poza jaskrawym niedowymiarowaniem, co jest niewykonalne we współczesnym domu) nie ma znaczenia.

kaszpir007
14-09-2021, 07:02
Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym" ;)

Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...

M.Krk
14-09-2021, 07:50
@M.Krk
Skoro taki problem znaleźć PC monoblok 18kW, to może zamontuj dwie po 9kW.
Nawet byłoby bezpieczniej w razie awarii.

PC 18Kw to może nie tak duży problem, bardziej chodzi mi o zdanie ludzi, którzy np. mają te 9kw i są zadowoleni a przy okazji wiedzą, że ta firma ma też mocniejsze PC.

1igor1
14-09-2021, 07:50
Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym" ;)

Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...
Bardzo mądrze piszesz, tylko ludzie nie chcą tego słuchać, i tu na forum jest duże lobby aby sprzedawać jak największe pompy i II taryfa, a ja zawsze powtarzam że lepiej ciągle bo zupelnie inny komfort, i praktycznie zerowe wahania temperatury. Ale jak ktoś usłyszy że przy -10 ma się grzałka załączyć to dostaje spazmów. No cóż, ktoś wykreował taki rynek

1igor1
14-09-2021, 07:52
PC 18Kw to może nie tak duży problem, bardziej chodzi mi o zdanie ludzi, którzy np. mają te 9kw i są zadowoleni a przy okazji wiedzą, że ta firma ma też mocniejsze PC.

Jak chcesz być zadowolony z ogrzewania to dobierz pompę tak aby bez grzałek pracowała do -10stopni, potem pozwól jej na grzałki, będziesz najbardziej zadowolony, a to że zużyje w ciągu sezonu pradu o 200zł więcej, nie odczujesz,

M.Krk
14-09-2021, 07:58
Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym" ;)

Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...

Właśnie, w moim domu grzałem na termostacie pokojowym i nawet nie wiem czy grzałka sie odpalała, raczej nie.
Ja nie szukam PC bez grzałki, ale PC 9Kw plus 9kw grzałka to przesada.
No i jesli to będzie inwerter to będzie o wiele lepiej pracować niż ON/OF którą ja miałem

1igor1
14-09-2021, 08:13
Właśnie, w moim domu grzałem na termostacie pokojowym i nawet nie wiem czy grzałka sie odpalała, raczej nie.
Ja nie szukam PC bez grzałki, ale PC 9Kw plus 9kw grzałka to przesada.
No i jesli to będzie inwerter to będzie o wiele lepiej pracować niż ON/OF którą ja miałem

jeśli twój dom ma maksymalne zapotrzebowanie 18kW to poprawnie dobrana pompa to jest T-cap 12kW, który przy -20 ma właśnie od 12 do 11,4kW mocy w zależności od temperatury zasilania, i ma 9kW grzałkę, która uzupełni brakującą moc