PDA

Zobacz pełną wersję : OZC - ile Watów na m2/m3



11-02-2003, 06:52
Uff, caly weekend przesiedzialem przed programem PurmoOZC, aby w miare dokladnie policzyc energie potrzebna na ogrzanie budowanego przeze mnie domu. No i przy TE (temp. zewnetrzna) -20C i temperaturze pomieszczen 20C (25 w lazienkach) wychodzi mi poniżej 38 W/m2. Jakos malo sie to wydaje zwlaszcza, ze obiegowy przelicznik to 100 W/m2. (wiem, ze jest on dla
budynkow "energooszczednych inaczej", ale i tak...)
Przyjmowalem wsp. wentylacji: 1/h (dla kuchni, lazienek) i 0,7/h (dla innych pomieszczen) 2/h dla kotlowni o kubaturze 15m3 i kotle gazowym otwartym.
Projekt zaklada 45 W/m2, ale ma mniej welny na poddaszu o 5cm (17cm - ja chce 22), okna o k=2 (ja przyjmuje 1,4 - MS Tytan, szklenie 1,1 a profil 1,6), a ponadto jednej sciany (z 3 oknami) nie bede ogrzewal, gdyz projekt jest przerobiony na blizniak (w kupie cieplej :wink: i ta sciana jest wspolna.

I co Wy na to? - jak zrobic zeby bylo dobrze? :smile:

Dane:
Pow ogrzewana 170 m2
Wysokosc parteru 2,8 , poddasza 2,6m
bet. kom 500 (24cm) + 12 cm styrop (15 cm na scianie N)
strop poddasza ocieplony 22 cm welny + pelne deskowanie
nieogrzewana piwnica H=2m (1,7m w ziemi, ocieplone sciany i podlogi 8 cm
styropianu) nad nia terriva + 8 cm styropianu.
--
Pozdrawiam.
Wojciech Gawronski

Kjandy
11-02-2003, 07:33
Skad masz parametry dla Terrivy ? Czy w Twojej wersji programu jest strop z terrivy ? Jezeli tak to jakie sa dla niego parametry.

11-02-2003, 08:46
Witam!!

Tez się bawiłem w obliczenia. Wyszło mi 9 w/m.3.
Mam 20 cm wełny na cianach, podłoga na gruncie keramzyt i 20 cm styropianu, na dachu 30 cm wełny w dwóch warstwach na krzyż. Okna 1,1 ramy 1,1. Wentylacja wymuszona z rekuperatorem.
Dom powierzchni 320 m k.w. Do ogrzewania 270m.kw. Koszt ogrzewania na roku 1300 zł (gaz z sieci). Planuje podłogówke i ścienne wiec oddałem rzuty do biura projektów: za 1000 zł zrobili cały projekt, kotłownia, pomieszczenia rozkład rur i zapotrzebowanie na ciepło. Fachowcy robią to naprwde profi: najpierw okreslja wsółczynniki dla kazdej z przegród oddzielnie w kazdym pomieszczeniu. potem budą te pomieszczenia o obliczja zapotrzebowanie. Moim zdaniem warto zapłacić. Te 1000 żł to nic w porównaniu z zona ,która ci będzie mówić że żle dobrałeś moc pieca i grzejniki. A tak mam 8 kw na cąły doek i tego sie trzymam. Acha nie wierzyłem w te obliczenia (że tak mało)i przesłalem rzuty do firmy od ogrzwania sciennego: oni robia to tez autoamtycznie od początku w cenie sprzedawanych registrów.... ich wyliczenia potwierdziłe się. tak więć salon 45 m.kw .....grzejniczek 1130 W. Strach sie bać i rozplaic w kominku... tak goraco!!!!

Grzesiek

inwestor
11-02-2003, 08:48
Kjandy
Zamiast TERIVy przyjmij sobie inny strop zbudowany z pustaków np. FERT, myslę że niewiele się pomylisz. Stropy zbudowane z pustaków różnią się w zasadzie rozstawem belek i kształtami pustek powietrznych w pustakach. Ja do swoich obliczeń brałem DZ-3 a mam Terivę.
Anonim
Jeśli chodzi o łazienki to wynik 38 W/m2 jest do osiągnięcia, ale to chyba są łazienki bez okien lub z bardzo małymi okienkami i z bardzo małymi ścianami zewnętrznymi. Myślę, że do bilansu i doboru kotła może być, jednak radziłbym zwiększyć te wartość przy projektowaniu ogrzewania w łazienkach. Ja lubię w łazience 27...30oC, (przynajmiej okresowo) a poza tym w łazienkach zawsze potrzeba więcej ciepła na odparowanie wilgoci. Jeżeli przez łazienki wentylowane jest mieszkanie to spory strumień powietrza z pokoi trzeba dodatkowo podgrzać jeszcze o ok. 5...10 oC - OZC chyba tego nie uwzglednia.
Jeżeli chodzi o ogólny współczynnik 45W/m2 to myślę, że wygląda sensownie przy takim ociepleniu jak podałeś . Pamietaj, że obliczenia zapotrzebowania na ciepło są liczone z dosyć sporymi błędami a bład na poziomie 20% to niezły wynik.
Norma europejska którą podałem w watku o błedach w programie OZC podaje również rachunek błędów do tych obliczeń.
U mnie obliczenia wychodzą podobnie jednak mam nieco gorsze wyniki ok. 50 W/m2.
Oczywiście nie jestem specjalista w tym zakresie i moge się mylić.
Pozdrawiam

Kjandy
11-02-2003, 13:21
Czy ktos wie jak te wszystkie obliczone w OZC wspolczynniki zamienic na zlotowki ? Tzn. jak zapotrzebowanie
roczne podane w Watach zamienic na zlotowki ?

Bartt
11-02-2003, 14:32
ceny z muratora:
gaz ziemny-0,13zł/kWh, olej 0,15, propan 0,24, prąd 0,3

pomnóż to przez roczne zapotrzebowanie domu na ciepło i masz wynik

ceny są dość płynne. Np 1 litr propanu daje 7,18 kWh. przy cenie 1,6zł/litr wychodzi faktycznie 0,24zł/kWh, ale przecież bywa laem i po 1,2zł/litr więc trzeba to sobie samemu przemysleć
wartości energetycze nnych surowców również były w muratorze, ale ich nie pamiętam :wink:

ADAMOS48
11-02-2003, 18:43
DO anonima !
po rocznej eksploatacji przy tak wspaniale dobranych mocach zapraszam do ponownej dyskusji już nie za 1000żł.Czekam

inwestor
11-02-2003, 19:03
ADAMOS48 nie siej niepokoju bo wcale na sprawdzenie wyliczeń nie trzeba czekać rok, poczytaj sobie opinie forumowiczów w wątku "Na ile sprawdza się w praktyce ???"
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6704&forum=34
Wiem, że masz ochotę sprzedać jak najwięcej grzejników i rur z miedzi, ale może byś podał jakieś konkretne przykłady w jaki sposób prawidłowo obliczać zapotrzebowanie na ciepło.
Pozdrawiam

ADAMOS48
11-02-2003, 19:59
Nie chodzi mi o sprzedaż bo tak nie wiećie gdzie ,Ale mam pomysł
poproście dużą grupę użytkowników z tak wyliczoną mocą żeby podzielili sie z nami rewelacyjnie tanim ogrzewaniem. W prawach
fizyki nie występuje coś za darmo wię jężeli z domu mi wyparuje
1GJ.energi to ja to muszę włożyć i zapłacić .Druga prawdą jest to że czym wyszsza temperatura tym straty więkrze i to sie tyczy właśnie niedowymiarowanych grzejników .Zostawiam to pod rozwagę

ADAMOS48
11-02-2003, 20:01
TAK niskie parametry owszem mogą być ale w bydynkach wiElorodzinnym czyli bloki .

ADAMOS48
11-02-2003, 20:05
Bardzo bym prośił o nie sprawdzanie wyliczeń ,ponieważ się będzie zgadzało ,lecz to jest teoria ,a praktyka jest całkiem inna i czekam po sezonie na tak samo optymistyczne wyliczenia

inwestor
11-02-2003, 20:36
ADAMOS48
Obliczenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania oparte są o normy, a normy to wieloletnie doświadczenie setek PRAKTYKÓW - nie teoretyków, inżynierów, instalatorów, budowlańców i wielu innych fachowców. Idąc za tokiem Twojego myślenia to teraz należałoby wymienić instalację w wielu tysiącach domów bo moce do ogrzewania były liczone na podstawie właśnie tych norm.
Jeśli uważasz że wszyscy fachowcy którzy opracowywali normy się mylą a TY wiesz najlepiej i masz sposób na prawidłowe obliczenia to nie trzymaj go w tajemnicy tylko podaj wszystkim forumowiczom.
Pozdrawiam

krispl
11-02-2003, 22:32
Zajrzyjcie koledzy na taką stronę http://www.audytor.net Macie tam bardzo nowoczesny dom wzorcowy o powierzchni 167 m kw. którego praktyczne zapotrzebowanie na ciepło (zmierzone w praktyce) w standartowym sezonie grzewczym wynosi 68,06 W/m kw. Nie jest to wyliczone zapotrzebowanie ale zmierzone. Więc sobie można tam pewne rzeczy porównać. Są ciekawe wykresy jak zmieniały się koszty energi w zależnośći od dnia w sezonie grzewczym. Dom jest ogrzewany gazem. Według mnie uzyskanie żużycia energi na poziomie dwa razy niższym tj. 34 W/m kw. jest możliwe ale czy
realne ?

inwestor
12-02-2003, 08:05
Krispl
Dzięki za namiary na ciekawą stronę.
Pozdrawiam

12-02-2003, 18:10
Przeglądałam posty o zapotrzebowaniu ciepła i zazdroszczę Wam że już jesteście na SWOIM. Ja natomiast kupiłam mieszkanie o pow 100m2 (z możliwością powiększenia od 250m2 - dwupoziomowe może za 5 lat) w kamienicy w centum miasta. Właśnie zamierzamy z mężem dostosować mieszkanie do naszych potrzeb i w zwiazku z tym mam pytanie do szanownych forumowiczów. Ile mam załozyć watów na m3 mieszkanie 3m wysokie na 4 pietrze nademną strych, z prawej i z lewej strony są mieszkania. Wiem z opisów że najlepiej byłoby wykonać obliczenia, lecz można dobrać orientacyjnie z niewielka pomyłką i dobierać grzejniki na parametry 70/55. kocioł będzie wiszący dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania. Proszę o radę.

Pozdrawiam Dorota

KarinaZ
12-02-2003, 18:47
Dorota,
bardzo dokładnie zrobione obliczenia dają możliwość błędu 20%, ze względu na dużą ilość zmiennych. Zrób :
Albo na "oko fachowca" i bedzie dobrze !
Albo tak jak wielu forumowiczów - jak już drążą to do końca !

Drążenie może dać oszczędności w materiale i eksploatacji - "utrafienie" w potrzeby.
"na oko" będziesz miała wszystko na zapas - prawdopodobnie ...

Karina

12-02-2003, 19:18
Karina
Dzieki za szybka odpowiedź. Co do obliczeń mam złe zdanie może niesłusznie a jednak. Dam przykład moich bliskich znajomych (dwóch). Gdy po wielkich trudach udało sie im wybudować swoje wymarzone gniazdka przyszedł czas na instalacje CO. Zlecili firmom (różnym) wykonanie obliczeń i projektu instalacji CO. Oba projekty były do siebie bardzo zbliżone bo budynki również podobne. Po pierwszym sezonie grzewczyn przy -15 cieżko było uzyskać w domu 18 st. Projektanci mówili coś o wilgoci technologicznej czy jakoś tak i że jest to normalne w pierwszym sezonie. Zdecydowanie polepszy się w nastepnym. Mija powoli drugi sezon grzewczy sytuacja się nie zmieniła. Natomiast zmieniło sie zdanie co do uczonych inżynierów...
Dlatego wolę u siebie dać wieksze grzejniki aby uniknać problemów znajomych. Tylko gdzie jest ta granica doboru na "oko fachowca" i lle ?

Dorota

krispl
12-02-2003, 23:21
Dla Doroty. Wszystko zależy od tego jaką temperaturą będziesz grzać w kaloryferach. W czasopiśmie "Instalator" 1/2003 znalazłem ciekawą zależność ilości oddawanego ciepła przez kaloryfer od temperatury wody dopływającej. Jeśli kaloryfer który masz będzie miał temperaturę wody dopływającej 80 st. C to będzie grzał z mocą nominalną czyli np. 170 W na żeberko (aluminiowy składany).

I teraz popatrz jak spada moc twojego kaloryfera jeśli zmniejszysz temperaturę wody na piecu do:

1) 75 st. 89 % mocy nominalnej
2) 70 st. 79 %
3) 65 69 %
4) 60 59 %
5) 55 49 %
6) 50 40 %
7) 45 32 %
:cool: 40 24 % czyli inaczej ok 41 W mocy grzewczej.

Z reguły każdy piec ma regulację temperatury (termostat od 40 do 90 st. C) więc możesz sobie spokojnie zmieniać moc grzewczą kaloryferów od 25 % do 100 % mocy nominalnej. Jeśli przyjmiesz średnie zapotrzebowanie energii dla domu 100 W/m kw. ale przy
założeniu 60 st. temperatury wody to masz jeszcze zapas 40 % mocy na kaloryferach aż do temperatury wody 80 st.

Jeśli natomiast ktoś zaprojektuje ci instalcję CO tak by zaoszczędzić na kaloryferach na max i przyjmie do obliczeń temp. wody 80 st. C to nic się już nie da zrobić. Dlatego uważam że lepiej przyjąć temp.wody mniejszą i przewymiarować grzejniki a wtedy nie będzie takiej sytuacji że w extremalnych warunkach dom będzie niedogrzany. Pojedyncze żeberko kaloryfera kosztuje 26 zł
Przy temp. wody 60 st. daje ok. 100 W mocy grzewczej. Jeśli trzeba 10 kW mocy na dom to mamy 100 żeberek. Jeśli założymy temp. 80 st. to potrzeba tylko 59 żeberek. Wynika z tego oszczędność 41 żeberek po 26 zł. Kwotowo daje to ok 1066 zł.
Czy warto się zastanawiać nad tym 1000 zł dla komfortu ogrzewania ? Tym bardziej że nie są do tego potrzebne jakieś
dodatkowe extra nakłady finansowe.

13-02-2003, 08:25
zapotrzebowanie koszt gazu
na moc - kW GZ 50 - zł
8 3222
9 3449
10 3675
11 4007
12 4256
13 4454
14 4807
15 5055
16 5221
17 5511
18 5788
19 6008
20 6278
21 6464
22 6754
23 7003
24 7293
Koszty roczne są wyliczone dla warunków meteorologicznych dla Warszawy.

13-02-2003, 08:29
po wysłaniu trochę się rozjechało
pierwsza cyfra oznacza zapotrzebowanie budynku na moc cieplną, druga koszt roczny dla gazu GZ 50 (zaokrągliłem koszt gazu do 1,00 zł).

Octavian
13-02-2003, 09:15
Krispl ma rację - jak chcesz policzyć jaką moc będzie miał grzejnik przy temperaturze np 70/55, gdy nominalna moc jest podawana dla 80/60 to musisz wziąć poprawkę - dodatkowo należy wziąć poprawkę na termostaty (jakieś 10-15%).
pzdr
Hej

inwestor
13-02-2003, 09:18
Dorota
Jeżeli nie zrobisz obiczeń to nie będziesz wiedziała jakie to są te wieksze grzejniki niż potrzeba. W stosunku do czego będziesz je powiekszać ???

Jeżeli chodzi o obliczenia w przypadku Twoich znajomych to trudno coś sensownego powiedzieć dlaczego tak się stało jak opisujesz. Na pewno jest duża rozbieżność pomiędzy tym co zostało przyjęte do obliczeń a stanem faktycznym ? Powodów może być bardzo wiele. Źle wykonana izolacja, zamoknięta wełna, inna grubość izolacji i inne okna niż przyjęto do obliczeń, błędy w obliczeniach, zmiany dokonane w trakcie budowy w stosunku do projeku itd.
Z tych bardzo skąpych informacji które podałaś o swoim mieszkaniu nie sposób coś konkretnego Ci doradzić.
Pozdrawiam

dadarek
13-02-2003, 09:22
Do Dorotki. Potwierdzam to, co napisal Krispl w calej rozciaglosci. U mnie w salonie instalatorzy dali 3 duze grzejniki, zas w sypialni tylko 1. Czujnik mam w salonie, i gdy tam bylo 21* , to w sypialni 17*. Po roku dolozylem nieduzy grzejnik do sypialni i teraz jest cieplutko, a jesli czasem za cieplutko, to czasem lekko przykrecam glowice na grzejniku. Wole miec troche przewymiarowane grzejniki, lub ich wieksza ilosc, niz za malo. Dodatkowym plusem jest to, ze temperatura grzejnikow jest wowczas nizsza.Oczywiscie wszystko z umiarem.))))I koniecznie trzeba miec grzejnik pod kazdym oknem, a szczegolnie polaciowym.Na poddaszu w pokojach mam po 1 grzejniku pod oknami szczytowym, nie ma ich pod veluxami, i zimno straszne ciagnie od nich,szczegolnie w mrozy, ale to na "szczęscie" sa pokoje dla gosci))))))))

13-02-2003, 09:44
Instalator proponuje mi 50W/m3 w pokojach, 70W/m3 w łazience i 40W/m3 w kuchni. Czy zaufać instalatorowi czy zmniejszyć. Opis mieszkania w poście wyzej.

Dorota

inwestor
13-02-2003, 13:37
Dorota
Takie moce jak podałaś (oczywiście na m2 a nie na metr sześcienny) przyjmuje się w nowobudowanych i dobrze ocieplonych budynkach. Myślę że nie obejdzie się bez fachowca , który oceni z czego jest dom, jak jest ocieplony , jakie są okna itd.
Pozdrawiam

13-02-2003, 18:12
inwestor
Zwróc uwagę, że Dorota mieszka w kamienicy a nie w domu. Podała też przykład swoich znajomych którzy mimo wykonanego zapotrzebowania i projektu mają niedogrzane domy. W kamienicy myślę że te wartości które podał Dorocie instalator są dobre.

13-02-2003, 18:41
50 wat na m3 to wcale nie dużo

inwestor
13-02-2003, 20:56
Anonim
Uważaj kochaneczku na to co piszesz żebyś czasem nie zrobił Dorotce niedźwiedziej przysługi. Dorotka nie napisała kiedy została wybudowana ta kamienica i jakie posiada okna, jak są ocieplone ściany, oraz jak jest ocieplony strop nad jej mieszkaniem (zwróć uwagę na to że nad mieszkaniem jest nieogrzewany strych). Pamietaj , że jeśli kamienica (budynek wielorodzinny) ma ponad 10...15 lat to zapotrzebowanie na ciepło może być ponad 100 W/m2 lub większe. Bez tych informacji potwierdzanie Dorotce, że instalator dobrze jej doradził może doprowadzić do tego, że podzieli los swoich znajomych. Na moje oko to może być właśnie stara kamienica. Zobacz, że wysokość to 3m (aktualnie buduje się 2,5...2,8m), a lokalizacja w centrum miasta (teraz raczej buduje się nowe domy na peryferiach miast). Mogę się oczywiście mylić, ale podtrzymuję moje stanowisko aby obejrzał to fachowiec.
Pozdrawiam

VPS
13-02-2003, 21:52
Ja moim teściom którzy podobnie jak Dorota mieszkają w kamienicy (ok 100 letniej) wykanałem instalację grzewczą opartą na kotle gazowym wiszącym dwufunkcyjnym. Wysokość pomieszczeń 3,30 średnio przyjąłem 50W/m3. Grubośc ścian z cegły 55cm, stropy drewniane na legrach w środku coś podobnego do gliny podbicie sufitu trzcina (całość ok 30cm), okna zwykłe drewniane podwójne skrzydła wym 2,40x1,35. Przy temperaturze na zewnątrz -15 kocioł pracuje z temperaturą ok 65st. Jest ok. Mija drugi sezon grzewczy teściowa się do mnie odzywa na szczęście.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-13 22:55 ]</font>

ADAMOS48
13-02-2003, 22:25
Ja napisałem 50wm3 ,a nie m2

ADAMOS48
13-02-2003, 22:30
DO INWESTORA
Może są i tak napisane ,tylko jeszcze trzeba umieć z nich korzystać. Osobiście paru inżynierom tłumaczyłem zawiłości programu i poprawki ktore przy projektowaniu trzeba uwzględnić,bo wychodziły im bohomazy

ADAMOS48
13-02-2003, 22:35
To żeby obejrzał fachowiec i ja się zgadzam .Dom to indywidualność i indywidualnie trzeba go traktować.Będąc na innych stronach co nie którym przy obliczeniach zapotrzebowania wyszło 25 30 34wm2 i tego trzeba się bać .

VPS
18-02-2003, 23:12
Właśnie siedzę nad projektem CO dostarczonym przez klienta i już nie wiem co myśleć. Projekt domu "dom pod modrzewiem 3" autorstwa firmy Archon bardzo ładny. Lecz projekt CO do kitu (inny projektant) Powierzchnia domu 190m2. Podane współczynniki przenikania ciepla
- ściany zewnętrzne 0,29
- okna 1,00
- drzwi zewnętrzne 2,50
- strop poddasza 0,19
- podłoga na gruncie strefa I 0,32
- podłoga na gruncie strefa II 0,29
Całkowite zapotrzebowanie to 4650W !!!! Szok. Przecież to wogóle nie będzie grzało.

Bartt
19-02-2003, 11:13
Zrobiłam na podstawie literatury fachowej b. rozbudowany i jak sądzę przyzwoity arkusz w excelu. Dom 10*10 z poddaszem, bk600 24cm + 12 cm wełny - U ścian 0,212, dachu 0,199 (wełna 20cm), podłogi na gruncie 0,282, okien 1,1 zapotrzebowanie sezonowe na ciepło do ogrzania budynku wyszło mi 19500 kWh/rok a po uwzględnieniu rekuperatora (70% sprawności) 12800, co daje odpowiednio 114 i 75 kWh/rok*m2 i 25,5 i 16,8 kwH/rok*m3
Jak widać spełnienie norm niemieckich 80kWh/rok*m2 jest cholernie trudne, a nie możliwe wiręcz bez rekuperatora. A myślałem,że palnuję bardzo ciepły dom :wink:
Z drugiej strony wyliczone E (25,6)to zaledwie 72,5% granicznego Eo - czyli wynik b. przyzwoity :???:

KarinaZ
19-02-2003, 17:59
Bartt,
mam nadzieję, że dobrze policzyłeś, a Twoje U=1,1 dla okien to zbieżność z U=1,1 dla szyb. Jeśli masz szyby U=1,1 to dla okien przyjmuje się U, ok. 1,3-1,35, gdyż ramy mają ok. U=1,6. A powierzchnia ram to wcale niemała powierzchnia.
Mniemam, że masz szyby z argonem U=0,7 lub inne okna spełniające tą wartość. Lub np. szyby U=1,1 i tzw. ciepłae ramy.
To tak na wszelki słuczaj piszę, bo okna jak widzicie to sraszne duże U, przy tych małych U ściann i stropu ...

Karina

Bartt
19-02-2003, 19:09
Liczyłem to 1,1 dla całego okna (wstawiać planuję za jakieś 1,5 roku i sądzę, że do tego czasu ich ceny mocno zjadą w dół), ale dzięki Karina za czujność :smile:

krispl
19-02-2003, 19:32
Okna drewniane mają mniejsze k niż plastikowe. Trzeba o tym pamiętać.

KarinaZ
19-02-2003, 21:24
Bartt,
czytam Twoje wypowiedzi w tym i innych wątkach i w żadnym wypadku nie podejrzewałam Cię o błędy. Bardziej chcę zauważyć fakt dla potomnych ...

Karina

kaKa
20-02-2003, 07:46
KarinaZ, ramy okien plastikowych nie obowiazkowo musza miec 1.6
1.6 maja profile trzykomorowe. Obecnie sa na rynku profile pieciokomorowe, ktorych U=1.1. A sa nawet takie same profile pieciokomorowe, w ktorych profil stalowy jest zapelniony pianka izolujaca. Takie profile z pianka osiagaja od 0.91 do 0.96

Dla okien drzewnianych trzeba liczyc U=1.2 (wedlug rekomendacji Pchelka).

Pozdrawiam

kaKa

KarinaZ
20-02-2003, 21:20
OK,
to tylko pytanie o przypadkową zbierzność wartości U=1,1, u Bartta w obliczeniach.

Karina
P.S.
A jak kilka lat temu wymienialiśmy okna, to miały cuś ok. 1,7-1,8 i był to wówczas rewelacyjny wynik !!!
Co to będzie dalej ???

VPS
20-02-2003, 22:34
Sory lecz wątek ten powoli zmienia temat

ADAMOS48
22-02-2003, 15:51
Dlacego po tak piekielnie dokładnych wyliczeniach inwestor siedzi w niedogrzanym domu i przychodzi dokupywać grzejników.Jeżeli będzie potrzebne to służę przykładami .

VPS
23-02-2003, 07:02
Też mam informacje od klientów którzy wykonali projekt z obliczeniami, że mają budynki niedogrzane.

KarinaZ
23-02-2003, 20:40
no tak ale dlaczego ?
sądzę jako zupełna laik ( bo jak to ma być "laliczka" ? ),
że należy po dokonaniu obliczeń i uzyskaniu wydatku energetycznego dla budynku :
1. pomnożyć moc przez współczynnik n dla kaloryferów, uwzględniający moc dla 90/70 do temperatury czynnika, jaki w rzeczywistości będziemy stosować,
2. uwzględnić straty na zaworach termostatycznych, zakładając, że co jest dobrze policzone i zrównoważone,
3. często liczone są współczynniki okien, nie uwzględniając np. nawiewników,
4. robimy projekt CO, a fachowcy na budowie swoje ! I projekt możemy wyrzucić w błoto !
5. uwzględnia się wentylację, ale zapomina się o ciągach kominowych dla kominka i pieca,

Proszę o uzupełnienie listy, tym samym dowiemy się dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób temu zapobiec ?

Karina

ADAMOS48
23-02-2003, 21:34
Po otrzymaniu projektu domu zaznaczm własnego stwierdziłem ,jeżeli cały dom projektował taki fachowiec co c.o. to będę się bał w nim mieszkać .Nie przeczę że dużo inż podchodzi do tematu poważniei jest to zrobione dobrze ,ale jest to dziedzina ,w której nie występują katastrofy budowlane to i temat jest zrobiony po łebkach.Osobiście znam paru co po wyliczeniach fachowych dokładają jeszcze 50% i o dziwo wychodzi wtedy dobrze.