PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie są zalety zbiornika cwu z stali nierdzewnej?



radko
09-03-2006, 17:14
Czy fachowcy mogą napisać o zaletach zasobnika z stali nierdzewnej w porównaniu z zasobnikiem emaliowanym.

adam_mk
09-03-2006, 18:15
świeci się z zewnątrz i malować go nie trzeba
Adam M.

radko
09-03-2006, 18:23
No to mamy przykład śląskiego poczucia humoru :lol:

Mały
09-03-2006, 18:24
Emalia jest twarda i może po jakims czasie popękać, a właściwie na pewno popęka.A woda po jakims czasie zrobi resztę (czyt. przeżre zasobnik). nie mówiąc o corocznej wymianie anody magnezowej(ok 20-25 zł/szt)chyba że się szarpniesz na tytanową (ok 120-140 zł/szt).
W przypadku nierdzewki tego kłopotu nie ma.

adam_mk
09-03-2006, 19:07
Witam
Emalia popęka jak się ją uderzy. Wannę emaliowaną , oczywiście , co rok wymieniasz, bo ci pęka szkliwo? :o
Zasobniki większe widywałem już z czarnej stali. Nawet nie cynkowane. Osadzający się kamień odcina wodę od ścian i po pewnym czasie rdzawy kolor zanika. Taki zbiornik jak "trzyma" to dobrze. Jak przestaje, to się go wymienia. Najczęściej potomkowie. Bardzo Cię to martwi?
Pozdrawiam Adam M.

Nikt tego grubo nie ogaconego nie trzyma, bo po co byłoby grzać tę wodę.

Mały
09-03-2006, 19:09
Jasne że są większe i z czarnej stali...szkoda tylko że nie podałes grubości owej stali w stosunku do grubości stali we współczesnych zasobnikach emaliowanych.
Poza tym w wannie nie ma takich różnic ciśnień jak w zasobniku.

adam_mk
09-03-2006, 19:13
Widuję zbiorniki o grubości scianki od 2 do 4 mm (w zależności od wielkości)
Skoki ciśnienia to już przeszłość starych hydroforów. Reduktor ciśnienia do wody to ze 35zł.
Adam M.

Mały
09-03-2006, 19:19
Widuję zbiorniki o grubości scianki od 2 do 4 mm (w zależności od wielkości)
Skoki ciśnienia to już przeszłość starych hydroforów. Reduktor ciśnienia do wody to ze 35zł.
Adam M.
Wiem, że reduktor ciśnienia to ok 35 zł (chińszczyzna) ale pokaż mi klienta który go stosuje...
Poza tym na ściankach stalowych pokazuje się rdza nawierzchniowa(w miarę nieszkodliwa), a w miejscach pęknięć emalii rdza punktowa (ta jest skubana groźna).

nom
09-03-2006, 19:24
Wiem, że reduktor ciśnienia to ok 35 zł (chińszczyzna) ale pokaż mi klienta który go stosuje...


A jakie są dobre reduktory, bo chyba musze kupić u siebie, na zimnej wodzie mam 5,2 bar.

Janussz
09-03-2006, 19:25
Pewna znana firma z wybrzeża poszła z torbami. Robili zbiorniki emaliowane, a ja je sprzedawałem. Gwarancja 3 lata. Ja odpowiadam przez dwa w ramach rękojmi. Firmy nie ma, a ja mam kłopoty. Przez paręnaście lat produkowałem sam bojlery z blachy czarnej 4mm. Po wprowadzeniu na rynek emaliowanych, zwątpiłem w sens robienia bez zabezpieczenia w środku. Jednak gdybym miał zrobić ranking to wyglądałby on tak:
1) Nierdzewka
2) Czarne, ale z blachy minimum 4mm
3) Emaliowane
4) ........
5).........
6) Ocynkowane
Kropki to technologia, której nie znam.
Zjem każdego, kto wystąpi w obronie ocynkowanych :lol: .

Grzesiek13
09-03-2006, 19:37
Tu masz rację Janusz. Ja swój mam z nierdzewki na szczęście.

adam_mk
09-03-2006, 20:31
Pominołbym nierdzewkę (koszt)
Reszta tak samo.

Potrzymam Ci każdego, którego będziesz jadł!
Pomogę, jak się zmęczysz!

Pozdrawiam Adam M.

Grzesiek13
09-03-2006, 20:35
Ocynkowane to dobre ale ....wiadra.

1950
09-03-2006, 20:39
Witam
Emalia popęka jak się ją uderzy. Wannę emaliowaną , oczywiście , co rok wymieniasz, bo ci pęka szkliwo? :o
Zasobniki większe widywałem już z czarnej stali. Nawet nie cynkowane. Osadzający się kamień odcina wodę od ścian i po pewnym czasie rdzawy kolor zanika. Taki zbiornik jak "trzyma" to dobrze. Jak przestaje, to się go wymienia. Najczęściej potomkowie. Bardzo Cię to martwi?
Pozdrawiam Adam M.

Nikt tego grubo nie ogaconego nie trzyma, bo po co byłoby grzać tę wodę.
nie zgodzę się z Tobą,
zbiornik cwu z racji swojego przeznaczenia służy do grzania ciepłej wody,
przy większych pojemnościach , dodatkowo powinien być minimum raz w tygodniu wygrzany do temperatur większych niż 70C, ze względu na legionellę,
z tego też powodu, normalny emaliowany zbiornik, narażony jest na stałe skurcze termiczne,
pomimo tego, że producenci starają się jak mogą, żeby i emalia i blacha stalowa miały taki sam współczynnik rozszeżalności, jak narazie nikomu to się nie udało,
zawsze będą to dwa zupełnie różne materiały, z tego właśnie względu po jakimś czasie, emalia zaczyna pękać, w te mikropęknięcia dostaje się woda z tlenem i powoduje korozję blachy zasobnika,
to właśnie dla tego stosuje się anody magnezowe, które ulegają korozji łatwiej niż stal,
dlatego też zasobnik wykonany z materiału jednorodnego i jeszcze w dodatku takiego który nie ulega korozji jest lepszy od emaliowanego

Mały
09-03-2006, 20:48
Ale pamiętajcie o tym co sie dzieje z ocynkiem powyżej 55 stC...

Janussz
09-03-2006, 20:52
I dotychczas nikt tego nie wyjaśnił dlaczego tak jest?

adam_mk
09-03-2006, 21:00
Emalia czy ocynk?
O tym, że emalia pada po czasie dużego pojęcia nie miałem. Wygląda solidnie. Stara technologia stosowana do dziś - znaczy dobra jest.
Ale im bliżej prądu tym mi lepiej.
Każdy ma jakąś specjalizację.
Pozdrawiam Adam M.

Janussz
09-03-2006, 22:01
Emalia czy ocynk?
O tym, że emalia pada po czasie dużego pojęcia nie miałem. Wygląda solidnie. Stara technologia stosowana do dziś - znaczy dobra jest.
Ale im bliżej prądu tym mi lepiej.
Każdy ma jakąś specjalizację.
Pozdrawiam Adam M.
Po bardzo krótkim czasie. Wpadłem na emalii jak śliwka w kompot :evil:

Beaty
09-03-2006, 22:11
Witam, a ile taki zasobnik 150 l nierdzewny może kosztować i co on musi mieć w sobie żeby wodę grzał w lecie, a w zimie żeby dochodziła do niego z wymiennika na kominku? Może głupio pytam ale jestem kobieta i geograf :lol:

Janussz
09-03-2006, 23:18
Jakieś 700zł.
Musi mieć wężownicę wewnątrz, to do kominka, a na lato ta sama wężownica, jak będziesz przepalać czasami w kominku i grzałka elektryczna.
Do ceny może trochę się mylę, bo miałem po 550, ale bez wężownicy i grzałki.
Jutro przypomnij się na priv, to podam cenę dokładną.
To, że jesteś kobietą to super i w dodatku geografem (geografką? :lol: )

Janussz
10-03-2006, 10:16
Sorki,
firma która sprzedawała w takiej cenie zbiorniki z nierdzewki jest w likwidacj.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Teraz to kosztuje takie cacko z 1500zł.

rafałek
10-03-2006, 10:26
Wyłożyli się na cenach?

Janussz
10-03-2006, 10:51
Sądzę, że nie tyle na cenach, co na reklamacjach baniaków emaliowanych.
A robili tego trochę mając 150 spawaczy.
Teraz problem spadł na handlowców. Ja też w to wdepnąłem :evil:

JackD
10-03-2006, 14:05
Sądzę, że nie tyle na cenach, co na reklamacjach baniaków emaliowanych.
A robili tego trochę mając 150 spawaczy.
Teraz problem spadł na handlowców. Ja też w to wdepnąłem :evil:
wiem i rozumiem... i podziwiam.... i dziwię się ,że można jeszcze zachecać do emaliowanych baniaków... mam przykre doświadczenia..... w tym momencie mam z nierdzewki....... i taki zawsze polecam...

Beaty
10-03-2006, 16:13
A jeszcze poradźcie- czy dobrze zrobię jak dokupię do kominka Chazelles wymiennik ciepłej wody i nałożę go na ten wkład , czyli włożę go do środka obudowy z blachy z której ciepłe powietrze ma rozchodzić się rurami po domu to nie stracę na ogrzewaniu domu DGP przy grzaniu c.w.u kominkiem ? pozdrawiam :wink:

1950
10-03-2006, 18:21
jeżeli ciepło będzie oddawane wodzie to nie będzie go w kanałach ciepłego powietrza

mack
11-03-2006, 20:06
podajcie jaka firma robi zbiorniki cwu ze stali nierdzewnej. Bo np Galmet chyba nie robi

ubek
11-03-2006, 20:59
O kurcze, a ja właśnie zawiesiłem emaliowany 140 l dwupłaszczowy Galmet za 950 pln. To dużo? A jak z jego trwałością?

Mały
11-03-2006, 21:45
O kurcze, a ja właśnie zawiesiłem emaliowany 140 l dwupłaszczowy Galmet za 950 pln. To dużo? A jak z jego trwałością?
Ups za tą cenę miałbyś teraz Biawara...ciut wyższa klasa...

Grzesiek13
12-03-2006, 06:21
Ten biawar to też miał wpadki, jak pamietam, lubił też przerdzewieć.
Lepiej chyba raz na całe życie kupić nierdzewkę.

ubek
12-03-2006, 08:20
O kurcze, a ja właśnie zawiesiłem emaliowany 140 l dwupłaszczowy Galmet za 950 pln. To dużo? A jak z jego trwałością?
Ups za tą cenę miałbyś teraz Biawara...ciut wyższa klasa...
Zapomniałem dodać, że jest z grzałką elektryczną i izolowany pianką poliuretanową. To coś zmienia?

Mały
12-03-2006, 09:39
nic nie zmienia - piszę o tym samym.

_ZBYCH_
12-03-2006, 11:27
Skoki ciśnienia to już przeszłość starych hydroforów.
Nie zgadzam się. Mam wodociąg i skoki ciśnienia w instalacji są znaczne (szczególnie latem, jak są podlewane ogrody).


Reduktor ciśnienia do wody to ze 35zł.
:o
U mnie zamontowali reduktor za ponad 300 zł, to chyba jakiś baaardzo porządny (firmy Burgmann) :roll:

adam_mk
12-03-2006, 11:34
Witam
Trafiłeś na wyjątkowo dobrego marketingowca. Otrzymałeś wyjątkowe urządzenie (nie znam tego typu/producenta). Jeżeli działa - to rozwiązałeś problem.
Pozdrawiam Adam M.

_ZBYCH_
12-03-2006, 12:14
Witam
Trafiłeś na wyjątkowo dobrego marketingowca. Otrzymałeś wyjątkowe urządzenie (nie znam tego typu/producenta). Jeżeli działa - to rozwiązałeś problem.
Pozdrawiam Adam M.
Witam

Albo trafiłem na uczciwego instalatora, który byle czego nie wciska...

Poszperałem trochę i znalazłem. Moje urzadzenie, to regulator ciśnienia z możliwością zamontowania filtra FK06 (http://www.gam-bit.pl/domy/fdw.10/fk06.html) firmy Honeywell - Braukmann

ubek
12-03-2006, 13:09
nic nie zmienia - piszę o tym samym.
O w .... czyżbym przepłacił? Chmmm... zastanawiam się czemu nie widziałem takich zbiorników w Castoramie, widziałem te które kupiłem w takiej właśnie cenie.

adam_mk
12-03-2006, 15:08
_ZBYCH_
W tym przypadku to nie tylko reduktor. Ujęcie wody masz własne czy wodociąg? Często go naprawiają? Bardzo zapiaszczony? Podobno w wodociągu woda jest już uzdatniona. Po co filtr?
Adam M.

1950
12-03-2006, 15:26
filtr powinien być zawsze na początku instalacji wewnętrznej,
zresztą napewno miał go w projekcie

Grzesiek13
12-03-2006, 18:27
Dzieki filrowi mechanicznemu ma gwarancję na baterie, zawory itp.

1950
12-03-2006, 18:51
ZBYCHU, a Ty masz bardzo porządny filtr, z płukaniem wsteczym i reduktorem,

Mały
12-03-2006, 19:07
ZBYCHU, a Ty masz bardzo porządny filtr, z płukaniem wsteczym i reduktorem,
A widzisz zaczęło sie od info że ktos ma reduktor, a skończyło na reduktorze z filtrem i to jednej z lepszych marek.
Sam raz zamontowałem podobne urządzonko ale wraz z zestawem samoczyszczącym...to dopiero wypas.

1950
12-03-2006, 20:16
ZBYCHU, ma taki właśnie :lol:
a tak dla tych co mają zasobniki emaliowane,
nie należy aż tak bardzo sobie brać tego do serca, :lol:
jeżeli będziecie zadawać sobie ten kłopot, jakim jest serwisowanie,
to te zasobniki, też Wam długo wytrzymają,

Heniek
13-03-2006, 09:51
podajcie jaka firma robi zbiorniki cwu ze stali nierdzewnej. Bo np Galmet chyba nie robi
Witam.
Ja kupiłem rok temu z firmy: http://www.chelchowski.pl/
150l z wężownicą i grzałką elektryczną coś ok 800zł
Pozdrawiam, Heniek

Beaty
14-03-2006, 08:05
Witam
1950- a jak posadowię ten wymiennik ciepłej wody nad dystrybutorem to zaszkodzi to DGP?
Kurcze- pytam i pytam... jestem uparta- tak twierdzi mój mąż :roll: ..
Proszę wypowiedź się :)

Jarek_St
06-04-2006, 11:11
Z jakiego rodzaju (jaki symbol) blachy czarnej należy zrobić zbiornik na wodę użytkową. Czy wężownica może być wykonana z rurki miedzianej dokręconej do dospawanych króćców stalowych. Chciałbym to gdzieś zlecić, ale też chciałbym wiedzieć o czym rozmawiać ze ślusarzem.

Grzegorz63
06-04-2006, 12:08
Czyli emaliowane zasobniki np. Vaillanta, Junkersa to szajs??? :o

trocse
24-10-2006, 01:01
Witam,
czy ktoś może mi polecić dobry podgrzewacz wody ze stali nierdzewnej płaszczowy lub z wężownicą miedzianą? Oczywiście jeśli takowy ktoś produkuje. Przeszukałem wiele różnych zakamarków i jakoś nie znalazłem.
Będę wdzięczny za wskazanie jakiegoś producenta.

Heniek
24-10-2006, 08:48
Witam.
No to pooglądaj: http://www.chelchowski.pl/
Pozdrawiam, Heniek

mdzalewscy
24-10-2006, 09:09
kurde, straszne co piszecie, przez około 15 lat używałem zbiornika wykonanego przez rzemieśnika, zabezpieczenia mizerne, potem rzemieśnik zrobił mi drugi, byłem nawet przy spawaniu jego (produkcja), po 8 latach działania zdjołem go i założyłem "cieplejszy" biawaru i ten zdjęty używam obecnie jako zbiornik do sprężarki ma już z 15 lat i wszystko O.K. Ten biawarowski ma około 8 lat.

Nic nie jest niezniszczalne byłem świadkiem kłótni reklamacyjnej zasobnika z nierdzewki, podobno mocno popękał i sklep jakoś nie kwapił się z reklamacją

Maciek_Wyp
27-04-2013, 21:40
Otóż zasobnik emaliowany aby poprawnie spełniał swoją rolę musi być dobrze wykonany, a mimo to emalia jest krucha jak na przysłowiowych garnkach. Wystarczy mikro pora i zbiornik mający nieustanny kontakt z wodą skoroduje, nawet pomimo zamontowania anody magnezowej. O mikro pory zaś nietrudno. Nawet jeśli zasobnik opuszcza fabrykę w doskonałym stanie, transport po polskich drogach niesie różne niespodzianki, czego może być pewien każdy polski kierowca. Rozsądnym i wbrew pozorom tańszym wyborem jest zatem zasobnik ze stali nierdzewnej.

Maciek_Wyp
27-04-2013, 21:43
niemiecka firma Bregus robi płaszczowe zasobniki ze stali nierdzewnej, wężownice ze stali nierdzewnej.

modena
17-07-2015, 10:51
Witam. Temat stary ale odgrzeję ;)

Rozważam zakup zasobnika na ciepłą wodę z jedną wężownicą , ze stali nierdzewnej , 150l , z firmy Termica . One mają podłączenia ( kroćce ) z dołu , ale można zamówić z podłączeniami z góry .Który sposób podłączenia jest lepszy ? Hydraulik wspominał coś żeby zamówić od góry - czy ma rację ?

Mam kocioł gazowy wiszący na ścianie , przygotowane pod cyrkulacje .
Czy podłączenia z dołu albo z góry mają wpływ na komfort korzystania z ciepłej wody ?
Proszę Was o poradę jaki zamówić , sprawa pilna .

grzeniu666
20-07-2015, 12:19
Rozważam zakup zasobnika na ciepłą wodę z jedną wężownicą , ze stali nierdzewnej , 150l , z firmy Termica . One mają podłączenia ( kroćce ) z dołu , ale można zamówić z podłączeniami z góry .Który sposób podłączenia jest lepszy ? Hydraulik wspominał coś żeby zamówić od góry - czy ma rację ?

Mam kocioł gazowy wiszący na ścianie , przygotowane pod cyrkulacje .
Czy podłączenia z dołu albo z góry mają wpływ na komfort korzystania z ciepłej wody ?


Jeśli zasobnik będzie stojący (na podłodze) a nie wiszący, to króćce z dołu jak rozumiem odpadają (takie to chyba tylko przy zasobnikach wiszących, na ścianie).

Nie piszesz który zasobnik rozważasz (chociaż wysokość), i jak masz powieszony kocioł (na jakiej wysokości od podłogi, bezpośrednio nad zasobnikiem czy z jakimś przesunięciem w bok), ale moim zdaniem króćce z góry są OK o ile jest odpowiednia przestrzeń aby nimi dojść do kotła (przy kotle nad zasobnikiem, chyba wskazane byłoby minimum 20cm, a najlepiej ze 40c, lub więcej).

Sporo zasbników ma króćce z boku, i to moim zdaniem jest o tyle lepsze że daje więcej przestrzeni na poprowadzenie rur (głównie za zasobnikiem, o ile możesz go odsunąć ze 15-30cm od ściany).
Na rury i tak powinnaś dać otuliny (najlepiej grube i bez rozcinania, tj. zakładane przed podłączeniem, założone starannie), to ograniczy straty ciepła, choć to i tak względnie małe odcinki.

Samo miejsce wyprowadzenie (na zewnątrz zasobnika) króćców nie ma wpływu na komfort cwu.

modena
20-07-2015, 12:51
Dzięki za info:) . Będzie jednak z boku/ dołu podłączenie , lekko przesunę ten zbiornik żeby było dojście ( będzie stał na ziemi ) .
Bezpośrednio pod kotłem mam tylko 150 cm wysokości .Rozważam 150L ale jeszcze się waham przy 120 L .Chcę żeby starczyło do napełnienia wanny od czasu do czasu :rolleyes:

grzeniu666
20-07-2015, 13:01
Dzięki za info:) . Będzie jednak z boku/ dołu podłączenie , lekko przesunę ten zbiornik żeby było dojście ( będzie stał na ziemi ) .
Bezpośrednio pod kotłem mam tylko 150 cm wysokości .Rozważam 150L ale jeszcze się waham przy 120 L .Chcę żeby starczyło do napełnienia wanny od czasu do czasu :rolleyes:

Nie chwalisz się składem osobowym na obiekcie, ale poniżej 150L raczej bym nie schodził (choć przy nierdzewnym koszt może być jakimś argumentem). Przy zbyt małym zasobniku musiałabyś grzać go wyżej (i rozwiązywać ew. problem podmieszania z zimną jeśli masz baterie bez termostatu, chodzi o ew. poparzenia) a to większe straty ciepła na zasobniku (mimo mniejszej powierzchni samego zasobnika) i może na rurach. Tak mi się wydaje...

grzeniu666
21-07-2015, 10:55
@modena, o doborze wielkości zasobników jest na forum z tryliard wątków:
https://www.google.pl/search?q=site%3Aforum.muratordom.pl+zasobnik+pojem no%C5%9B%C4%87+wanna&btnG=Szukaj&hl=pl
https://www.google.pl/search?q=site%3Aforum.muratordom.pl+zasobnik+wielk o%C5%9B%C4%87+wanna&btnG=Szukaj&hl=pl
Możesz:
- poszukać sugestii i doświadczeń innych
- porachować sama (pojemność wanny, zasobnika, moce kotła i wężownicy, plus minus razy całka)
- iść na żywioł (przy 120L w ostateczności podbijesz temperaturę)
Dla mojego instalatora nie jest problemem zainstalować kocioł na ścianie przy samym suficie, ale nawet wtedy pod kotłem zostaje ca. 180cm (więc przy tym 150L dużego luzu by nie było, ale może do zrobienia)

Na marginesie - Termica dale 8 lat gwarancji? Szału chyba nie ma, taki Kospel daje (dawał?) 6 lat gwarancji na jakieś (wszystkie?) "zwykłe" zasobniki (przy cenie pewnie 2-3x niższej)...
W sumie kupując taki drogi zasobnik, to bym chyba nie ryzykował zbyt małej pojemności.

mortyl00
23-01-2017, 13:00
Tutaj sobie sprawdź wszystkie zalety stali nierdzewnej :spam: Ja jestem za takim rozwiązaniem. Powiem ci że warto zastosować taką stal.