PDA

Zobacz pełną wersję : ociepelnie opłacalne czy nie- raz jeszcze!!!!!!



grzegorz40
11-02-2003, 09:53
Witajcie!!

Kiedys dyskutowalismy o tym czy warto ocieplać, czy to się zwróci czy nie.
Jak wiecie stoję na stanowisku ,ze warto:
Mój projekt zakładał: 20 cm wełny na sciany, keramzyt i styropian na podłogę, 30 cm wełny na dach, wentylacja wymuszona z rekuperatorem. Jak pisałem wolę teraz zainwestować (kiedy mam kasę) zaby potem na emeryturze albo jak walne szybiciej na zawał moją zone było stać na utrzymanie naszego nowego 320m.kw domu.

Zarzucano mi ze to straszne koszty i niepołacalna inwestycja. Zakończyłem prace nad projektami, wszystko zelciłem kilku biurom projektowym. Wyszłozapotrzebowabie na ciepł 25 W/m/kw. Koszt ogrzewania całego domu około 1300 rocznie (bez wuzglednienia dogrzewania kominkiem. Odpusciłem więc wszystkie pompy ciepła, bufory, zbiorniki akumulacyjne, kominki z płaszczem wodnym. Bo po prostu nie ma z czego oszczędzać. 1300 zł to juz i tak bardzo mało.

Duzo osób zarzucało mi ze tak izolacja to kupa niepotrzebie wyzuconej kasy. A jednak nie: Pomijam pózniejsze niskie koszty eksploatacji ale juz na etapie inwestycji:

1.Zamawiałem rolety- okazło się ze to jeden wielki mostek termiczny (sprzedawcy to przyznają jak się ich naciśnie), rozwiązanie RKS to kilkanasic emetrów .kw sciany o U=2,0.
Skrzynki nad oknem na murze oczywiscie brzydko wygladają i nikt tak nie robi. Ale ja tak.... ponieważ mogę je schować w swoich 20 cm wełny. Takie rolety są tansze od tych w nadprożach o 4000 zł. A koszt wełny z 15 na 20 cm to tez 4 tyś. Czyli wełnę na sciany mam za darmo i rolety schowane i nie mam mostków termicznych. Na tym etapie poniosłem takie same koszty koszty jak inni tradycyjni ocieplacze 12-15 cm. TYlko ze nie mam mostków nad roletami.

2. Izolacja dachu: 330 m.kw- dodatkowe 10 cm to koszt 3-4 tys złotych. Po doladnych wyliczeniach zapotrzebowania ciepła i chłodu okazało się ze wentylując 2/h bedę miał temp. taka jak powietrze z czerpni czyli w lecie z Gruntowego wymiennika ciepła. Tak wiec nie potrzebuję klimatyzacji bez dodatkowych nakładów będzie chłodno i przyjemnie. (Przy 20 cm wełny sama wentylacja nie da rady schłodzić pomieszczeń. Tak wiec te dodatkowe 3-4 tyś zwraca się: brak kosztów na klimatyzację, mniejsze zuzycie pradu, przyjemny chłód (piwniczny) a nie nadmierny z klimatyzacji.

3.Podłoga na gruncie: koszt keramzytu to na 160 m.kw posadzki 5000 zł. Tak duże ocieplenie spowodowało że podłogówka jest tak duzy odstęp miedzy rurami i jest jej na tyle mało ze koszt na materiałach 1000 zł mniej. Zostaje mi 4000 zł wydane wiecej od wszystkich budujących wg. norm.

4.Wentylacja: centrala,kanały robocizna to 10000 zł. Brak przewodów wnetlacji grawitacyjnej- 2000 zł, piec c.o. mniejszej mocy - 1000 zł, dzieki temu nie muze budować komina - 2000 zł. Nieotwieralne ookna na parterze (oczywiscie nie wszytkie) 1000 zł taniej, brak dodatkowej mikowentylacji w oknach- 1000 zł

Zostaje mi 3-4 tyś z których nie moge się rozliczyć. To sa koszty dodatkowe które poniosłem. Dobra nie będzie , ze gdzeiś ponaciągałem i te koszty zwiekszymy o 100%. To daje 6000 -8000 tyś. To chyba niewiele. I uwaga dla wszystkich............ zwróci sie po powiedzmy 4 latach. Chyba was to uspokoiło.

Dlatego powtarzam jeszcze raz te wszystkie utalenia i klakulacje robione na etapie projektu, przemyslane i zaprojektowane w sposób kompleksowy oprócz wyższych kosztów przynosza wymierne oszczedności. Jak np. z tymi roletami.

Pozdrawiam i przemyślcie to prosze sami!?

P.S Nie mam nic wsolnegoz producentem wełny mineralnej

Bartt
11-02-2003, 10:08
grzegorz popieram twoje podejście, ale podejdź do obliczeń na chłodno. Zysk z rekuperacji - zdecydowanie TAK. Ściany ciepłe b. dobrze, ale trzeba liczyć się z objętością portfela - zwrot z inwestycji znacznie mniejszy.
Przemyśl może tylko same kasety. Piszesz, że przykryjesz je wełną - mostka cieplnego mieć nie będziesz, ale na pewno będzie ro słabsze ogniwo izolacji (mniej wełny i ciepło ucieknie też dołem kasety. Lepiej chyba dać szyby P2 lub jak masz kasę P4, a z kaset zrezygnować

januszek
11-02-2003, 10:15
nie jesteś odosobniony w swioch poczynaniach
poczytaj wątek dom pasywny
te rolety to nie dla bezpieczeństwa tylko dla izolacji termicznej.

grzegorz40
11-02-2003, 10:43
Oczywiscie wiem ,że nie jestem odosobniony... tylko zawsze był spory tłumek oponentów, że to masa kasy, wydana zupełnie niepotrzebnie. Bo wełna to majątek i nic nigdy sie nie zwróci. Stad teraz kiedy dostałem projekt, grzei wszystko jest ujete i policzone kompleksowo chciałem wykazac,że jesli sie podejdzie do tego z głową to wcale nie musi być dużo drożej.

Tylko juz na etapie projektu trzeba wszystko poloczyc i zaplanować a nie np. np. wybudowac kanały wentylacyjne a potem zdecydować się na wentylacje wymuszona bo tak sąsiad robi. Albo zbudowac komin do c.o. a potem (bo zstało toroche kasy) wydac na piec kondensacyjny.itp.....
Stad moje przemyslenia i ten wątek

januszek
11-02-2003, 10:50
tak to zależy od projektantów
i ich świadomości i znajomości współczesnych tematów dotyczących wentylacji, termoizolacji, ustawienia względem stron świata,itp.
ale cóż dobry projektant kosztuje i nie jest ich za dużo.

Bartt
11-02-2003, 10:50
Jeśli dla ocieplenia, to tylko nocą. Ciotka ma coś takiego, i jak pozasłania okna, to nastrój jast strasznie depresyjny (taka wieczna noc polarna). A zimą właśnie trzeba ludziom słońca i światła :smile:

januszek
11-02-2003, 10:54
tak tak tylko nocą
zwłaszcza że za dnia są niewielki zyski od słońca
a nocą najczęściej temperatura spada w stosunku do temp za dnia.

grzegorz40
11-02-2003, 11:01
Masz rację od projektantów tez ale w moim przypadku te wszystkie przemyslenia sa moje własne. Wyszedłem od parametrów domu pasywnego i część z tego przejąłem dla siebie. Żebyście widzieli miny projektanta, architekta, wykonawcy gdy im powiedziałem , że chce 20 cm wełny na ścianach.......... wszyscy mówili po co?? przeciez to jest drożej o 4 tyś zł !!(wyliczył wykonawca) a tu prosze przy zamawianiu rolet wszystko sie wyrównało.

Najwiekszym błędem jest wziąć program do liczenia zapotrzebowania na ciepło, zwiekszyc gubośc ocieplenia z 10 na 20 cm i ..... zobaczyc ,że to tylko zysk 250 zł na rok.... NIe tedy droga. Trzeba poprawic wspólczynniki wszyskich przegód, policzyc kompleksowo koszty i oszczędnosci.

Take wiec jesli te rozwiazania nie są z kosmosu tylko poparte racjonalnymi przesłankami to czesto sami musimy dyskutować z fachowcami i przekonywac ich do swojej ideologii. "Bo skoro norma jest 0,3 to po co projektować 0,2" słyszałem najczęsciej..

A tak an marginesie dla wszystkich trzymających sie norm. Ostatnio wyczytałem w muratorze,że normy zalecane przez muratora to na sciany 0,25. A co bedzie za 10 lat...ale taka dyskusja juz była.

Zapomniałem dodac ze współczynnik U dla moich przegród (wszystkich) to 0,15-0,17. Tylko okna maja 1,1

eya
11-02-2003, 11:12
Skąd macie taką wiedzę na ten temat?????????? Czuję się jak blondynka z kawałów, ale musze skorzystać z okazji i zapytać:
Dom z pustaków, w środku styropian 10 cm ( w takim stanie kupiliśmy budowę) - planujemy ocieplać z zewnątrz i jak na razie uslyszeliśmy trzy sprzeczne wersje: 1. tylko wełna, bo przez podwójny styropian ściany nie będą oddychać, 2. może być styropian ale przyklejony punktowo - tak żeby powietrze mogło swobodnie przepływać (idiotyzm!), 3. można dać styropian - ważne jest wietrzenie domu.
POMOCY !!!!!!

Jasiu
11-02-2003, 11:15
Już o tym dyskutowaliśmy.
Normy ocieplenia domów cały czas rosną.

Ja mam gotowy projekt, a w nim podłoga na gruncie: 5 cm twardej wełny, ściany: 10 cm wełny, dach 18 cm wełny. Podejrzewam, że są to typowe aktualnie wartości. Z własnej i nieprzymuszonej woli daje: podłoga 10 cm twardego styropianu, ściany 15 cm styropianu, a dach 25 cm wełny. Te moje "usprawnienia" to niewielki koszt dodatkowy, a zapotrzebowanie na ciepło wyszło mi takie, ze poczatkowo myślałem, że się kropsnąłem w obliczeniach. Podejrzewam, że za rok-dwa to co ja robie to już będzie norma, a to co ty robisz będzie często spotykane.

Zgadzam się, że przy takim ociepleniu kombinowanie z systemem grzewczym jest mało zasadne bo czym by się nie grzało i tak wyjdzie tanio (więcej będzie kosztować cwu, a to od ocieplenia nei zależy).

Wacham się jeszcze nad rekuperatorem. Bardziej z powodu braku miejsca niż kosztów. Decydować będę latem.

Jak więc widzisz (o czym już mówiliśmy w innym wątku) docieplanie domu jest powszechnie akceptowane. Chodzi tylko o dwie rzeczy:

1. Stopień ocieplenia uznawany za normalny, dobry i bardzo dobry. Twój system jest bardzo dobry, ale to nie znaczy że inne są złe - inne są wg.dzisiejszych kryteriów (zaledwie albo aż) dobre.

2. Opłacalność ekonomiczna dodatkowego ocieplenia. Jak ktoś ma piec na drewno i roczne koszty ogrzewania wynoszą 400,- PLN (bo za tyle można u leśniczego kupić dwie przyczepy drewna) to wydawanie paru tysięcy więcej na etapie budowy to czysta fanaberia.

grzegorz40
11-02-2003, 11:40
Jak najbardziej słuszne!!! Dzieki!!! Ciekawi mnie dlaczego nie ma tych którzy zawsze krzyczą ,że to nie opłacalne, nie zwróci sięi że szkoda kasy. Moze jeszcze przyjdą....

Pozdrawiam wszystkich z "zajobem" ociepleniowym

P.S. Acha masz rację, przy piecu na paliwo stałe (drewno) niewiele się zyska. Mnie tylko draznili Ci wszyscy którzy stawiali scianę jednowarstwową a argumentem było ze jak ociepla to wydadzą 5 tyś a zaoszczędzą 150 na rok.

radex
11-02-2003, 11:51
eya: mam podobną sytuację jak Ty. Będę ocieplał wełną, gdyż podzielam wariant 1, który zaprezentowałaś.

Pytałem się co prawda w Atlasie i powiedzieli, że może być zarówno wełna, jak i styropian, ale pewnie o kondensacji pary wodnej nie słyszeli...

am
11-02-2003, 12:08
Generalnie jestem zwolennikiem inwestycji w ocieplenie na etapie budowlanym i późniejsze niższe rachunki.

Wiem że zrobiłem jeden błąd - nie przygotowałem swojego budynku do rekuperatora (jak budowałem ściany to jeszcze nie słyszałem o czymś takim jak straty na wentylacje :sad:) - teraz juz tego nie będe robił - nie mam ochoty ponownie pruć ścian, poza tym kominy już stoją.
Rzeczywiscie wentylacja, to największy "zjadacz" ciepła i naszych pieniedzy podczas eksploatacji i tutaj każde wydane pieniądze zwrócą się dosyć szybko.

Wracam jednak do tematu ścian, itp. Naprawdę nie widze uzasadnienia, do zwiekszania ocieplenia ścian, które są juz dosyć dobrze ocieplone. Mam w projekcie 12cm styropianu na max-a i nie bede tego zmieniał. Przy zmianie warstwy ocieplenia do 20cm, roczny zysk to ok 1kWh. W tym samym czasie przez okna ucieknie mi znacznie więcej ciepła (dużo okien). Wszystko zależy od konstrukcji/kształtu domu i ilości/wielkości innych przegród, których ocieplic nie mozna. W moim przypadku nie widzę żadnego uzasadnienia do dodatkowej warstwy ocieplenia (a ponieważ bardziej podobaja mi się okna mniej schowane w elewację - nie będę zmieniał tych 12cm)
Inne parametry to 11cm styropianu na podłodze i 21 cm wełny na poddaszu. Też nie będe tego zmieniał - uważam, że tyle mi wystarczy.
I tak wentylacja zabierze mi 40% energii na ogrzewanie.

(Tylko nie krzyczcie bardzo na mnie :grin:)

Alanta
11-02-2003, 12:13
am, ja się z Tobą dokładnie zgadzam. Poprzednicy nie policzyli jeszcze paru "drobiazgów" np. więcej ocieplenia = szersze parapety, wyższe krokwie (lub nadbitki na krokwiach) i.t.d., można długo wymieniać, a to też zwiększa cenę na zasadzie "ziarnko do ziarnka..."
Ja wyznaję zasadę, ze przesada w każdą stronę może być szkodliwa... :wink:

januszek
11-02-2003, 12:19
ja do eyi
to co kupiliście to już trudno jest taki stan i tyle
nie widzę problemu z występowaniem wykraplania się w przegrodzie budowlanej jak zastosujesz na zewnątrzwełnę lub styropian
nie ma żadnego znaczenia.
natomiast ocieplenie o wewnątrz to nie jest dobre rozwiązanie do domów mieszkalnych
tak że skłaniałbym się do wariantu 3, bo i tak dyfuzja pary jest raczej zerowa.

grzegorz40
11-02-2003, 12:24
Pozdrawiam przeciwników!!!!!!

1. 12 cm ocieplenia to pewnie tez wystarczy ..a co z roletami??Jak pisałem jesli dasz RKS to masz potężny mostek termiczny i droższą inwestycje, jesli masz na murze to wystają znad styropianu. Chyba ze zrezygnowałeś z nich wogóle??!!
2. wieksze parapety to groszowe sprawy, bez przesady
3. Wieksze krokwie masz rację to moze bć koszt, ale mozna częsć włozyc miedzy krokiwe a część w poporzek pod płyty GK, tylko płyty musza być na dłuzszych strzemionach. Ale słuchajcie tego typu rozważania mamy od poczatkowu budowy. Od fundamentów decydujemy czy lane czy murowane, jak ocieplone...itd. Zawsze cos jest doroższe cos tańsze. Tak napradę czy zawsze decydujecie sie na najtansze rozwiazania!!!!!! (Izolacja, okna, drzwi, rodzaj dachówki itd). Chyba jednak nie!!??

januszek
11-02-2003, 12:37
proponowałbym założyć nowy wątek w klubie budujących.
Ci co dali mniej niż 15 cm na ściany zakaz wypowiedzi. :evil:
Ociepleniowcy wszystkich krajów łączcie się. :grin:

Alanta
11-02-2003, 12:43
Ale ja wcale nie jestem przeciwnikiem ocieplenia.
Wyszłam tylko z innego założenia - oszczędnością u mnie jest sam rozmiar domu. Mój dom ma 100m2, więc te ogromne kwoty, które rzucasz nie robią na mnie wrażenia :smile: , rozmawiamy po prostu o innej skali... Ja nie mam tyle kasy, zeby wybudować dom ponad 300m2, więc nie mogę też szaleć z nadmiernym ociepleniem, bo bym budowę skończyła pewnie za 10-15lat...
Parapety to wcale nie drobiazgi, ja mam z granitu, gdyby były szersze, to musiałyby być i grubsze, cena by wzrosła o min 150%...
Nie bardzo też rozumiem, jak mniejsza moc pieca c.o. przekłada się na brak komina ?

pik33
11-02-2003, 12:47
Niektóre kotły zamiast komina mają podobno wyprowadzaną przez ścianę rurę wydechową.

ArtMedia
11-02-2003, 13:10
Nie to, żebym byl przeciwnikiem teoretyzowania... albo ocieplania, jeśli Cię stać to jak najbardziej ale tak sobie przypominam, jak mój były sąsiad jeździł kiedyś do kościoła Syrenką na szklance benzyny, bo tak mu wychodziło z wyliczeń...

11-02-2003, 19:15
On 2003-02-11 14:10, ArtMedia wrote:
Nie to, żebym byl przeciwnikiem teoretyzowania... albo ocieplania, jeśli Cię stać to jak najbardziej ale tak sobie przypominam, jak mój były sąsiad jeździł kiedyś do kościoła Syrenką na szklance benzyny, bo tak mu wychodziło z wyliczeń...


Kolejny dowód na prymat ducha nad materią :smile:
I tak trzymać :grin:

11-02-2003, 21:11
Słuchajcie!!!!
Nie chciałem wcale zaczynac tej dyskusji od początku. Zakończyłem projekt i mam wreszcie pewne oblicznenia. Koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne itd. Chodziło mi o to ,że to wcale nie musi kosztowac strasznie duzych pieniedzy. Oczywiście są to dodatkowe nakłady i każdy sam musi sobie odpowiedziec czy w to wchodzi czy nie. Mnie wyszło ze nakłady sa niewielkie i opłaca mi sie dołozyc te kilka tysięcy złotych. Nie są to jednak kwoty (pomimo duzego domu) rzędu 20-40 tyś co sugerowali przeciwnicy innych wątkach. Pozdrawiam wszystkich i przynajmniej z mojej strony temat uwazam za zakończony.

GRZEGORZ 40

P.S Mozna zrezygnować z budowy komina c.o. jesli piec ma odpwiednio małą moc. Wtedy spaliny mozna odprowadzic bezpośrednio przez scianę (tak mówia przepisy- nie znam ich bo zajmuje sie tym projektant instalacji c.o.)jesli go dobrze zrozumiałem to chodzi o kocioł kondensacyjny.

FREDY
11-02-2003, 21:53
Rzeczywiście są piece tzw. Turbo z zamkniętą komorą spalania które nie potrzebują komina. Powietrze jest zasysane i wypuszczane na zewnątrz rurą koncentryczną. Uzyskuje się dwie dodatkowe zalety:
1. Powietrze zasysane częściowo się ogrzewa od spalin
2. Powietrze do spalania nie jest pobierane z pomieszczenia mieszkalnego
No i oczywiście nie trzeba budować komina. Koszt ok. 1000 zł droższy od normalnego pieca - np.Viessman.
Pozdrawiam.

12-02-2003, 06:35
Tak ale w Vissmanie: 50 % płacisz za "V" . Są tąnsze i równie sprawne rozwiązania. kUp kocioł o połowe taniej niż Vissmann i po 10 latach zmień go na taki sam . Wydasz tyle samo ale te dwa twoje przezyja Vismana zdecydowanie

ArtMedia
12-02-2003, 09:29
On 2003-02-11 20:15, Anonymous wrote:
Kolejny dowód na prymat ducha nad materią :smile:
I tak trzymać :grin:

Tylko, że sąsiad co kilka niedziel pchał Syrenkę do domu :wink: i mówił: "A wyliczyłem dokładnie 200ml i jeszcze 50ml wlałem na zapas" :wink:))
Powodzenia!
W końcu to tylko żart. Warto dobrze ocieplić to nie ulega wątpliwości.

Sebastian

Teska
12-02-2003, 10:16
to ja tez sie dołącze: sciany 15 cm styropian ( BK 24)
strop 30 cm wełna
podłoga 12 cm

i myślę ze tak bedzie ok:smile: :smile:

inwestor
12-02-2003, 12:16
Grzegorz40

"...Ciekawi mnie dlaczego nie ma tych którzy zawsze krzyczą ,że to nie opłacalne, nie zwróci sięi że szkoda kasy. Moze jeszcze przyjdą....
...Mnie tylko draznili Ci wszyscy którzy stawiali scianę jednowarstwową a argumentem było ze jak ociepla to wydadzą 5 tyś a zaoszczędzą 150 na rok. "

Tak czytam i chyba trochę chodzi o moje wypowiedzi ale nie pamiętam już na którym wątku.
Generalnie to nic nie mam przeciwko docieplaniu może być nawet 50cm wełny w dachu. Tylko widzisz każdy ma swoją ekonomię dla Ciebie jak wyżej piszesz 6...8 tysięcy to jest niewiele dla mnie to koszt całej instalacji c.o. (bez kotłowni) oraz całej instalacji elektrycznej, TV, strukturalnej i alarmowej i jeszcze zostanie parę złotych.
Co jest ekonomicznie uzasadnione w twoim przypadku to wcale nie musi być opłacalne dla innych.
Jeśli weźmiesz sobie krzywą kosztów ogrzewania w funkcji ceny ocieplenia to dla Ciebie optymalny punkt będzie w innym miejscu tej krzywej a dla mnie w innym. Mój będzie bardzo blisko punktu który by został wyznaczony przez wymagania z normy. Widocznie mój portfel mniej odbiega od "normy" a Twój jest znacznie zasobniejszy niż to "normy" przewidują.
Chcę jeszcze zwrócić uwagę na to, że zależności pomiędzy kosztami poniesionymi na ocieplenie a uzyskanymi efektami finansowymi są nieliniowe. Charakter tej nieliniowości jest bardzo niekorzystny dla inwestora.

Jeśli chodzi o ścianę jednowarstwową to budowa ściany przy całkiem przyzwoitym U ok. 0,3 w moim przypadku lokalnym okazała się najtańsza. Dodatkowo ma tą zaletę, że zawsze w sytuacji znacznych podwyżek energii można przeprowadzić nowy rachunek ekonomiczny i ją docieplić. Bardzo ważną sprawą jest to, że sama natura procesu budowlanego jest taka, że pieniędzy zawsze zaczyna brakować pod koniec budowy (a może i wcześniej). Elewację domu zwykle wykańcza się na koniec budowy w sytuacji braku środków i znacznej presji na przeprowadzkę do nowego domu. Okazuje się wtedy, że wprowadzamy się do nieocieplonego domu, od razu zaczynamy ponosić duże koszty ogrzewania a to zjada nam pieniądze na ocieplenie i błędne koło się zamyka.
Następny sposób na oszczędności na ogrzewaniu w przypadku trudnej sytuacji finansowej to wyłączyć ogrzewanie np. na poddaszu i użytkować tylko parter. I wydaje mi się, że raczej na etapie budowy należy wydać pieniądze na ocieplenie stropu parteru i tego typu rozwiązania pozwalające w elastyczny sposób użytkować później budynek niż dokładać ocieplenia na ścianach.
Przepraszam z rozwlekłość mojej wypowiedzi (jeśli jeszcze dotrwaliście do tego miejsca)
Pozdrawiam



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: inwestor dnia 2003-02-12 13:26 ]</font>

12-02-2003, 12:41
Masz rację!! Zasobnośc portfeli jest rózna i rózne sa też punkty widzenia. Nie o to mi chodzi,że ktos nie ma kasy a inni maja więc moga szaleć.

Wydaje mi sie , że niezaleznie od zasobności portfela przy kosztach całego domu te kilka tysięcy nie maja znaczenia, tym bardziej ,że wydajesz je nie po to by ładnie wyglądało tylko po to zeby było taniej w eksploatacji. Pierwsze 10 cm ocieplenia wełną (z siatka ,klejem i tynkiem kosztuje 45 zł, następne 10 cm juz "tylko" 20 zł. (Cena przed rabatami)
Natomiast zgadam sie, że każdy musi sam przemyśleć co mu sie bardziej opłaca. Ale proponuje jeszcze raz spojrzenie na problem całościowo na etapie projektu. Wtedy naprawdę koszty sa mniejsze a oszczedności na eksploatacji znaczne.

Do tego tez chciałaem was namówic zakładając ten wątek, ale oczywiście decyzja należy do was. Co do kosztów inwestycyjnych, linni opłacalnosci itd... to nie do końca jest tak. Jak już mówiłem 10 lat temu były te same krzywe i ludzie ocieplali 2-5 cm styropianu (bo tak im wychodziło z opłacalnosci inwestycji). Teraz 10-12 cm . A za 5 lat....... wiec po co obecnie budować coś co za kilka lat bedzie nieaktulane. A ceny enrgii rosną!!!!

GRZEGORZ 40

pik33
12-02-2003, 13:04
No i właśnie dlatego krzywe opłacalności się zmieniają!
----
Np: grzeję samym prądem. Płacę powiedzmy 6000 złotych rocznie przy 0.3 i 4000 przy ścianach 0.2. 2000 różnicy na rok - jest się nad czym zastanawiać.
Ale jeżli mam gaz ziemny, dostaję 2000 i 1300. Już tylko 700 różnicy...
Kominek/piec na drewno... 1000 i 650... 350 złotych rocznie.

3 przypadki - 3 decyzje. Przy kominku dokładanie powiedzmy 5k do ocieplenia nie ma sensu ekonomicznego. Przy prądzie zwróci się już po 3 latach.
----------------------
Moje założenia ciągle się zmieniają (więcej danych=inne decyzje) ale na dziś... skoro mam mieć mały domek, a w nim kominek... nie ma sensu pchać się w instalację rekuperacyjną i hiperocieplenie.

Ale mogę jeszcze zmienić założenia... i powiedzieć sobie: odpuszczam kominek. Zostaje mi elektryczny Legalett... a wtedy wszystko zaczyna wyglądać jakby inaczej - warto dodać wełny gdzie tylko się da i zastosować dobry rekuperator.

inwestor
12-02-2003, 14:16
GRZEGORZ40
Myślę, że nie jest do końca tak jak napisałeś że
"...10 lat temu były te same krzywe i ludzie ocieplali 2-5 cm styropianu (bo tak im wychodziło z opłacalnosci inwestycji). Teraz 10-12 cm . A za 5 lat....... wiec po co obecnie budować coś co za kilka lat bedzie nieaktulane."

Kiedyś przy ociepleniach 2...5cm byliśmy o "lata świetlne" od domu pasywnego teraz przy U poniżej 0,3...0,2 jesteśmy już o włos. Diametralnie zmieniła się skala strat cieplnych budynków. Tak duża zmiana ilościowa spowodowała zmiany w rozwiązaniach jakościowych. Czy ktoś wtedy myślał o odzyskiwaniu ciepła ze ścieków albo z wentylacji ???. Kiedyś straty na wentylację były pomijane, teraz zaczynają one przy ociepleniu przegród na poziomie U = 0,3(ściany) 0,2 (dach) przekraczać 50%. Same ściany to ok. 20% strat. Nawet jak dwa razy poprawisz same ściany to i tak w całości bilansu jest to niewiele. Czy nie uważasz że zaczynamy się zbliżać do granicy grubości ocieplania. Masz również rację, że kompleksowe rozwiązania są najlepsze, a jeszcze lepiej jeśli jest to robione na etapie budowy. Ale są to rozwiązania dla osób które posiadają środki na całość budowy. Ale jeśli kołdra jest zbyt krótka to właśnie cała sztuka polega na tym aby przykryć to co najbardziej jest potrzebne. Ja niestety muszę patrzeć na koszty budowy inaczej niż Ty. U Ciebie dodatkowy koszt kilku tysięcy nie odgrywa roli, ja natomiast muszę mocno główkować gdzie by tu jeszcze urwać stówę. Te kilka tysięcy o których piszesz to pod koniec budowy może być wprowadzić się lub nie, bo zabraknie kasy np. na zlew i kuchenkę.
Zobacz jakie są teraz koszty okien z szybami U ok. 1,1 a jakie były jeszcze niedawno. Za rok lub dwa za tą sama cenę prawdopodobnie kupisz okna z szybami U poniżej 0,7. Może tak samo będzie z materiałami izolacyjnymi ?
Może więc najbardziej optymalną strategią budowania jest odwlekanie w czasie pewnych decyzji (ile się da) np. dotyczących poprawy energooszczędności a na etapie budowy należy przygotować sobie wszystko aby w odpowiednim momencie zdecydować się na najbardziej korzystne rozwiązanie.
Znowu się rozgadałem.
Pozdrawiam

Octavian
12-02-2003, 17:04
Inwestor:
Masz rację, cena materiału zależy od jego dostępności i powszechności stosowania. Do tego dochodzą jeszcze jego parametry, wpływające na zdrowie, samopoczucie itd. W taki sposób jedne materiały wypierają inne.
Wpływ na to mają np ceny nośników energii, które raczej bedą rosnąć niż maleć.
Może pomysłem na zmianę parametrów jest wprowadzenie "modułowości" - byłoby wtedy możliwe wprowadzanie zmian bez wielkich nakładów - oczywiście w rozsądnych odstępach czasu. Ponadto pewne elementy pozostawałyby stałe - np fundamenty.
Czy to fantastyka?
pzdr
Hej

inwestor
12-02-2003, 17:58
Octavian
To nie jest fantastyka. Inni byli już w tym miejscu rozważań przed nami i to ponad 10 lat temu.
Jak dobrze się zastanowić to drugi akapit Twojej wypowiedzi mógłby stanowić wstęp do rozdziału „inteligentny budynek", ale to już temat na osobny wątek, być może nawet nie jeden.
Pozdrawiam

pingo
13-02-2003, 08:31
Nie podoba mi się stwierdzenie, że kilka tysięcy to nic w porównaniu z kosztami całej budowy. Ten argument pada przy każdym etapie, i w końcu z kilku tysięcy robi się kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt. I tak jedni budują za 150 tys. a inni za 450. Ja niestety jestem w tej pierwszej grupie, i budowa domu jest możliwa właśnie dzięki oszczędzaniu tych kilku tysięcy na każdym etapie. I naprawdę jest to możliwe bez ograniczania jakości i funkcjonalności. 12 cm styropianu na BK 24 mi wystarczy, może gdybym miał nieograniczone środki to bym się zastanowił czy nie dać 120 cm:smile:

KarinaZ
13-02-2003, 19:27
pingo, zgadzam się każdy nam mówi :
- fundamenty to podstawa,
- ściany to klimat i są najważniejsze,
- okna i drzwi to wizytówka domu i tu się nie oszczędza,
- dach świadczy o właścicielu i proponujemy super,
- na schody nie oszczędzajcie Państwo, gdyż wygoda to podstawa,
- dobry kominek to klimat w domu,
itd. itp.
i zaczynamy już palcem dziurę w kieszeni robić !

Karina

dadarek
13-02-2003, 20:13
[quote]
On 2003-02-11 12:12, eya wrote:
Skąd macie taką wiedzę na ten temat?????????? Czuję się jak blondynka z kawałów, ale musze skorzystać z okazji i zapytać:
Dom z pustaków, w środku styropian 10 cm ( w takim stanie kupiliśmy budowę) - planujemy ocieplać z zewnątrz i jak na razie uslyszeliśmy trzy sprzeczne wersje: 1. tylko wełna, bo przez podwójny styropian ściany nie będą oddychać, 2. może być styropian ale przyklejony punktowo - tak żeby powietrze mogło swobodnie przepływać (idiotyzm!), 3. można dać styropian - ważne jest wietrzenie domu.
POMOCY !!!!!!
Jakie to pustaki ? Jesli maja juz 10 cm styropianu, to po co to ocieplac?Jesli juz to ja wybralbym wariant 1, z welna.Odnosnie punktu 3-wietrzenia domu, wietrzenie wietrzeniem, usuwa pare wodna z powietrza wewnatrz, ale nie usunie pary wodnej, ktora czy chcesz czy nie, dyfunduje { przenika do sciany}, i jesli trafia na styropian, ktorego opor dyfuzyjny jest wiekszy niz samej sciany, gromadzi sie tam.Dokladajac na zewnatrz styropian, spotegujesz ten problem.Welna stanowi slaba bariere dla pary wodnej, i niczego nie pogorszy.A z tym ocieplaniem styropianem na placki, to bardzo ciekawa sprawa, z jednej strony para wodna ma ktoredy ujsc spod styropianu, a z drugiej, wentylacja tej przestrzeni zmniejsza izolacyjnosc termiczna styropianu.Pozdrawiam.I nie przejmuj sie, ze jestes " blondynką",lepiej byc blondynką, ktora mysli, niz brunetką, ktora mysli, ze mysli.)))))

dadarek
13-02-2003, 20:16
Ja mam drobne pytanie.Jaką welne kupiles, czy moze lamellową, i jak ja mocowales, sam klej, czy kolki tez?

Maciejek
12-09-2004, 20:47
Mam pytanie co do zasadności dodatkowego ocieplenia styropianem takiej ściany - ściana mojego domku to: max ceram, styropian 5cm w środku, pół maxa ceram na zewnątrz. Chcę ocieplić jeszcze 5 cm styropianu na zewnątrz. Napiszcie prosze co myślicie, czy nie będzie w tej konfiguracji kłopotów z parą wodna?

Maciejek
12-09-2004, 20:50
Mam pytanie co do zasadności dodatkowego ocieplenia styropianem takiej ściany - ściana mojego domku to: max ceram, styropian 5cm w środku, pół maxa ceram na zewnątrz. Chcę ocieplić jeszcze 5 cm styropianu na zewnątrz. Napiszcie prosze co myślicie, czy nie będzie w tej konfiguracji kłopotów z parą wodną?

Alupin
13-09-2004, 01:51
Mam ściany w konfiguracji jak poniżej:

BK24 - pustka powietrzna 5 cm - BK12 - styropian 10 cm.

Pytanie techniczne:

Ponieważ mam 2 warstwy BK a pomiędzy nimi pustke powietrzną, para wodna będzie przenikać przez wewnętrzną warstwę ściany do szczeliny pomiędzy warstwami BK.. ( dyfuzja pary wodnej )..

I teraz:

Czy robić kratkę wentylacyjną przez styropian na zewnątrz i zewnętrzną warstwę BK do w/w. szczeliny ?

Czy jeżeli zostawię bez wentylacji, to nie wyjdzie mi grzyb na ścianie??

Z góry wielkie dzię ki za wszelką pomoc..

fidox
04-10-2004, 20:59
ja tak sobie czytam o domach pasywnych i popieram

ale nie o to chodzi

tak sobie myśle że gdyby nikt nie czytał o domach pasywbych to nie zwracałby uwagi na wiele szczegółów
psełdo fachowcy budowaliby i cieszyliby się że inwestor nic nie krytykuje

im więcej wiemy o pasywności tym więckasz świadomość partaczów

pozdrawiam

Qgiel
04-10-2004, 22:19
Przede wszystkim zadbaj o prawidlową wentylację wewnątrz domu.
Nie będziesz miał wtedy żadnych problemów z wilgocią i jej dyfuzją przez ściany ( wyolbrzymianych zresztą na tym forum do monstrualnych rozmiarów ). Dziurawić tej ściany nie radzę..........prędzej wprowadzisz tam sporo wilgoci w słotne dni, niż cokolwiek z niej usuniesz.

fidox
05-10-2004, 06:47
o wentylacje sie nie boje - będę miał mechaniczną

za to skupiam się coraz bardziej na 3-warstwowej ścianie
myślałem o takiej
max + 25 wełny + cegła

mostków wtedy nie będzie
na co zwrócić uwagę?

fidox
05-10-2004, 06:49
o wentylacje sie nie boje - będę miał mechaniczną

za to skupiam się coraz bardziej na 3-warstwowej ścianie
myślałem o takiej
max + 25 wełny + cegła

mostków wtedy nie będzie
na co zwrócić uwagę?

HenoK
23-05-2007, 18:50
Podciągam ten wątek w kontekście planowanej budowy domu pasywnego.
Moim zdaniem dodatkowe ocieplenie opłaca się po dojściu do standardu domu pasywnego (rezygnacji z instalacji ogrzewania).

fido
24-05-2007, 07:06
witam
po jak widac kilkunastu miesacach pojawiam sie na grupie
buduje dom pasywny
ukonczylem wlasnie fundamenty
teraz bede koncentrowal sie na murach
a w szczegolnosci na zrobieniu odpowiednich przejsc w nadprozach i podciagach aby potem miec gdzie schowac kanaly wentylacyjne

najgorsze bylo pilnowanie ekipy aby dokladnie dawali styrodur
dalem go od wewnatrz i od zewnatrz

przepraszam za brak polskiej czcionki - nie wiem co jest ale jak pisze w oknie explorera to nie ma polskich liter
moze ktos powie co z ta czcionka?

HenoK
24-05-2007, 07:49
najgorsze bylo pilnowanie ekipy aby dokladnie dawali styrodur
dalem go od wewnatrz i od zewnatrz

Ja planuję wykonanie płyty fundamentowej. W systemie Isomax jest ona jednocześnie wymiennikiem ciepła pomiędzy akumulatorem gruntowym a pozostałymi elementami systemu grzewczego.
Więcej w wątkach :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=101233&highlight=
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20346&highlight=

mery26
24-05-2007, 13:30
dla sceptyków rolet-sprawdzone - różnica temp. zimowym rankiem pomiedzy zamkniętą/otwartą roletą ok 5stC. Termometr przyklejony do szyby okna. roleta z alu. z pianką

Iszin
25-05-2007, 22:00
dla sceptyków rolet-sprawdzone - różnica temp. zimowym rankiem pomiedzy zamkniętą/otwartą roletą ok 5stC. Termometr przyklejony do szyby okna. roleta z alu. z pianką


zaraz wpadniecie w paranoje " otwierac okno zeby przewietrzyc czy nie, bo mi temperatura spadnie i koszty ogrzewania podskocza o 1.5zl :)


"styrodur dalem go od wewnatrz i od zewnatrz" nie zadusi sie to pod takim ociepleniem? w takim wypadku moze powinnismy ocieplac sciany z dwoch stron od wewnatrz i od zewnatrz? jest ktos przeciw?


"dom pasywny" widzialem te projekty kojarza mi sie z wiezieniem i ciaglym liczeniem strat ciepla.


ocieplenie 20 cm welna :o to chyba jakies zboczenie, albo ekstremalne ocieplenie :) jak slysze klienta ktory chce ocieplac styropianem 15 cm to juz wiem ze gosc ma niezle posiane w glowie. w takim toku rozumowania mozemy zaraz dojsc do murow grubosci 1 metra lub wiecej. np. porotherm 44 cm + 30 cm welny a na dodatek wykonczenie z cegly ;)

mysle ze trzeba isc w inna strone, materialy powinny byc bardziej "wydajne"


kiedys czytalem w muratorze iz zbyt cieple okna, zbyt grube ocieplenie moze spowodowac ze dom sie zadusi, bardzo mnie zaskoczyl ten artykul bo caly czas widze kult ciaglego zwiekszania "cieplnosci " budynkow.


pozdrawiam

Waldemar Kiejziewicz
25-05-2007, 23:25
dla sceptyków rolet-sprawdzone - różnica temp. zimowym rankiem pomiedzy zamkniętą/otwartą roletą ok 5stC. Termometr przyklejony do szyby okna. roleta z alu. z pianką


zaraz wpadniecie w paranoje " otwierac okno zeby przewietrzyc czy nie, bo mi temperatura spadnie i koszty ogrzewania podskocza o 1.5zl :)



Po co otwierać okna skoro jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?



"styrodur dalem go od wewnatrz i od zewnatrz" nie zadusi sie to pod takim ociepleniem? w takim wypadku moze powinnismy ocieplac sciany z dwoch stron od wewnatrz i od zewnatrz? jest ktos przeciw?


Kiedyś czytałem relację z budowy domu pasywnego. Właśnie w ten sposób ocieplano!



"dom pasywny" widzialem te projekty kojarza mi sie z wiezieniem i ciaglym liczeniem strat ciepla.


Liczy się na etapie projektu, później mieszka. Co do kojarzenia z więzieniem to nie wiem, nie siedziałem.



ocieplenie 20 cm welna to chyba jakies zboczenie, albo ekstremalne ocieplenie jak slysze klienta ktory chce ocieplac styropianem 15 cm to juz wiem ze gosc ma niezle posiane w glowie. w takim toku rozumowania mozemy zaraz dojsc do murow grubosci 1 metra lub wiecej. np. porotherm 44 cm + 30 cm welny a na dodatek wykonczenie z cegly

Niestety takich "zboczeńców" będzie coraz więcej. Ceny energii nie będą stały w miejscu i ludzie zaczynają szanować swoje pieniądze. U mnie jest 20 cm styropianu w podłodze, 20 centymetrów styropianu na ścianach zewnętrznych i około 30 cm ekofibru na suficie poddasza.



mysle ze trzeba isc w inna strone, materialy powinny byc bardziej "wydajne"

Dobrze myślisz i masz tu pole do popisu. Zdaje się, że wermikulit jest bardzo wydajny - stosuje się go m.in. w piecach akumulacyjnych. Może ty wymyślisz coś lepszego?!


kiedys czytalem w muratorze iz zbyt cieple okna, zbyt grube ocieplenie moze spowodowac ze dom sie zadusi, bardzo mnie zaskoczyl ten artykul bo caly czas widze kult ciaglego zwiekszania "cieplnosci " budynkow.

Nie rozumiem co masz na myśli pisząc, że dom się zadusi? Chodzi ci o to, że ściany oddychają?.............
Nie jest zbyt dobre całą swoją wiedzę opierać na artykułach z "Muratora". Jeśli będą reklamować producenta wełny mineralnej to okaże się, że ściany mają płuca i oddychają. Natomiast gdy będzie to reklama producenta styropianu to okaże się, że płuca dla chałupy nie są potrzebne. :lol:
Pozdrowienia

Sasha
25-05-2007, 23:48
pingo, zgadzam się każdy nam mówi :
- fundamenty to podstawa,
- ściany to klimat i są najważniejsze,
- okna i drzwi to wizytówka domu i tu się nie oszczędza,
- dach świadczy o właścicielu i proponujemy super,
- na schody nie oszczędzajcie Państwo, gdyż wygoda to podstawa,
- dobry kominek to klimat w domu,
itd. itp.
i zaczynamy już palcem dziurę w kieszeni robić !

Karina

Karina
bardzo dobrze powiedziane.

HenoK
26-05-2007, 06:26
kiedys czytalem w muratorze iz zbyt cieple okna, zbyt grube ocieplenie moze spowodowac ze dom sie zadusi, bardzo mnie zaskoczyl ten artykul bo caly czas widze kult ciaglego zwiekszania "cieplnosci " budynkow.
Jak już napisano wcześniej, nie wierz wszytkiemu co napisano, nawet w Muratorze.
Często takie teksty są pisane na zamówienie, np. producentów: kotłów, grzejników, nawiewników higrosterowanych, itp.
Interes inwestorów liczy się przy tym najmniej.

an-bud
26-05-2007, 06:49
kiedys czytalem w muratorze iz zbyt cieple okna, zbyt grube ocieplenie moze spowodowac ze dom sie zadusi, bardzo mnie zaskoczyl ten artykul bo caly czas widze kult ciaglego zwiekszania "cieplnosci " budynkow.
Jak już napisano wcześniej, nie wierz wszytkiemu co napisano, nawet w Muratorze.
Często takie teksty są pisane na zamówienie, np. producentów: kotłów, grzejników, nawiewników higrosterowanych, itp.
Interes inwestorów liczy się przy tym najmniej. masz rację HenoK, też deweloperom zależy na sprzedaży, a koszty utrzymania przejmuje inwestor.

HenoK
26-05-2007, 07:48
masz rację HenoK, też deweloperom zależy na sprzedaży, a koszty utrzymania przejmuje inwestor.
Zdziwiłem się, dlaczego w budynkach wielkorodzinnych nie opłaca się zastosować wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która zredukowałaby dodatkowo koszty ogrzewania o połowę.
Odpowiedź jest prosta. Liczy się koszt 1 m2 p.u., a nie póżniejsze koszty eksploatacji :(.

Iszin
26-05-2007, 11:46
Spokojnie Panowie, nie wierze we wszystko co pisza w gazetach :)

Swoja wiedze opieram na 10 - letnim doswiadczeniu w ociepleniach, a nie tylko na prospektach roznego rodzaju firm :) Nie jestem teoretykiem jak wiekszosc z was, dlatego mnostow pseudo "znawców" miesza ludziom w glowach i ocieplanie staje sie uciazliwe ;)


Zastosowanie takiej technologii jak w twoim domu(20 cm styropianu na scianach, w podłodze i 30 cm ekofibru na suficie) Drogi Waldemarze wymaga doskonalej i niezawodnej wentylacji.

Przy dwustronnym ocieplaniu tego samego muru (styropian-BK-styropian-BK) vel (styrodur- sciana-styrodur) to jak tu sie ma oddychanie scian? skraplanie wody itp? Czy warto dawac kratki a jak tak to ile?
Kazdy mowi co innego, a tak naprawde to nie ma rzetelnej informacji.


Troche z innej beczki Do "znawcow" jak sie ma sezonowanie styropianu ? z tego co wiem to ma on lezakowac 3 msc, a jezeli nie to co sie moze stac?
Jezeli ktorakolwiek z firm sezonuje styropian to ja jestem swiety. Nagminne jest stosowanie styropianu wyprodukowanego dwa dnii temu a klejonego dzis na sciane.


ps W Polsce każdy zna sie na : budownictwie i medycynie....

moreti
26-05-2007, 13:25
Tak z ciekawości dalibyście:
- 15 cm styropianu (110 zł all)
- czy 2x8 cm styropianu na zakładkę?? (130 zł all)

Ocieplenie na porotherm 24.

marcin_u
26-05-2007, 13:45
Tak z ciekawości dalibyście:
- 15 cm styropianu (110 zł all)
- czy 2x8 cm styropianu na zakładkę?? (130 zł all)

Ocieplenie na porotherm 24.

proponuje styropian 15cm z pioro-wpustem...mniej roboty niz 2x8 a tez dobrze

Rom-Kon
26-05-2007, 16:34
Spokojnie Panowie, nie wierze we wszystko co pisza w gazetach :)

Swoja wiedze opieram na 10 - letnim doswiadczeniu w ociepleniach, a nie tylko na prospektach roznego rodzaju firm :) Nie jestem teoretykiem jak wiekszosc z was, dlatego mnostow pseudo "znawców" miesza ludziom w glowach i ocieplanie staje sie uciazliwe ;)


Zastosowanie takiej technologii jak w twoim domu(20 cm styropianu na scianach, w podłodze i 30 cm ekofibru na suficie) Drogi Waldemarze wymaga doskonalej i niezawodnej wentylacji.

Przy dwustronnym ocieplaniu tego samego muru (styropian-BK-styropian-BK) vel (styrodur- sciana-styrodur) to jak tu sie ma oddychanie scian? skraplanie wody itp? Czy warto dawac kratki a jak tak to ile?
Kazdy mowi co innego, a tak naprawde to nie ma rzetelnej informacji.



Witam konkurencję!

...a pamiętasz 10 lat temu ile styropianu dawało się na docieplenia? Ja zaczynałem we wczesnych latach '90 i wtedy standartem było 5cm styropianu! Nikt więcej nie dawał! Wszystkie bloki i kostki Gierka - 5cm styropianu! A czy dzisiaj też dajesz jeszcze 5 cm? Ja już dawno zapomniałem o styropianie poniżej 10cm! I co to jest? Fanaberia inwestorów? Czy zdrowy rosądek? Chyba to drugie! Ciekawe czym będziesz ogrzewał - tak za 30 lat- dom wybudowany według dzisiejzych norm! Gazem? Chyba tym po grochówce bo na inny nie będzie stać! O ropie można zapomnieć! Zasoby naturalne będą już na wyczerpaniu więc i ceny poszybują pod niebiosa! pozostaje mieć nadzieje na prąd z elektrowni atomowych... a mamy ich w Polsce że ho ho!!! :-? Efekt cieplarniany też nie polega tylko na ociepleniu i że naprzykład u nas bedzie można sadzic gaje cytrusowe! Więc ci co nadwymiarowują docieplenie wygrają w przyszłości a ci co dają w/g normy będą jak dziś ci co mają gierkowskie kostki bez docieplenia.... A swoją drogą... ciężki los szykujemy swoim dzieciom...wnukom... prawnukom... jakie życie ich czeka? Źle nie życzę ale dobrze nie wróżę

... dom oddycha wentylacją a nie ścianami...
...a przy sezonowaniu styropianu chodzi o stabilność wymiarową... sezonowany nie jest krzywy... nie paczy się...

GL35
26-05-2007, 17:37
Spokojnie Panowie, nie wierze we wszystko co pisza w gazetach :)

Swoja wiedze opieram na 10 - letnim doswiadczeniu w ociepleniach, a nie tylko na prospektach roznego rodzaju firm :) Nie jestem teoretykiem jak wiekszosc z was, dlatego mnostow pseudo "znawców" miesza ludziom w glowach i ocieplanie staje sie uciazliwe ;)


Zastosowanie takiej technologii jak w twoim domu(20 cm styropianu na scianach, w podłodze i 30 cm ekofibru na suficie) Drogi Waldemarze wymaga doskonalej i niezawodnej wentylacji.

Przy dwustronnym ocieplaniu tego samego muru (styropian-BK-styropian-BK) vel (styrodur- sciana-styrodur) to jak tu sie ma oddychanie scian? skraplanie wody itp? Czy warto dawac kratki a jak tak to ile?
Kazdy mowi co innego, a tak naprawde to nie ma rzetelnej informacji.


Troche z innej beczki Do "znawcow" jak sie ma sezonowanie styropianu ? z tego co wiem to ma on lezakowac 3 msc, a jezeli nie to co sie moze stac?
Jezeli ktorakolwiek z firm sezonuje styropian to ja jestem swiety. Nagminne jest stosowanie styropianu wyprodukowanego dwa dnii temu a klejonego dzis na sciane.


ps W Polsce każdy zna sie na : budownictwie i medycynie....

Czyli 5-10 cm. styropianu to dobrej wentylacji nie trzeba ?
5-10 cm. oddycha, 20 już nie ?
Fachowcy z praktyką x-letnią.
Czy przez te 10 lat odwiedzasz miejsca, gdzie wykonywałeś ocieplenie? rozmawiasz z mieszkańcami na temat mikroklimatu, problemów z wilgocią itd?
Analizujesz te dane pod względem właśnie danej grubości ocieplenia, zastosowanej wentylacji, trybu życia domowników itd ? Myślę, że nie. Idzie o to np. że łatwiej jest przyciąć 5, niż 20 cm. Z paczki rzuconej na rusztowanie 5 zrobisz cztery razy więcej niż z 20 itd...

Patos
26-05-2007, 18:25
Spokojnie Panowie, nie wierze we wszystko co pisza w gazetach :)

Swoja wiedze opieram na 10 - letnim doswiadczeniu w ociepleniach, a nie tylko na prospektach roznego rodzaju firm :) Nie jestem teoretykiem jak wiekszosc z was, dlatego mnostow pseudo "znawców" miesza ludziom w glowach i ocieplanie staje sie uciazliwe ;)


Zastosowanie takiej technologii jak w twoim domu(20 cm styropianu na scianach, w podłodze i 30 cm ekofibru na suficie) Drogi Waldemarze wymaga doskonalej i niezawodnej wentylacji.

Przy dwustronnym ocieplaniu tego samego muru (styropian-BK-styropian-BK) vel (styrodur- sciana-styrodur) to jak tu sie ma oddychanie scian? skraplanie wody itp? Czy warto dawac kratki a jak tak to ile?
Kazdy mowi co innego, a tak naprawde to nie ma rzetelnej informacji.


Troche z innej beczki Do "znawcow" jak sie ma sezonowanie styropianu ? z tego co wiem to ma on lezakowac 3 msc, a jezeli nie to co sie moze stac?
Jezeli ktorakolwiek z firm sezonuje styropian to ja jestem swiety. Nagminne jest stosowanie styropianu wyprodukowanego dwa dnii temu a klejonego dzis na sciane.


ps W Polsce każdy zna sie na : budownictwie i medycynie....

Sprubój oddychać przez skórę jak Ci zatkają nos i usta 8)
ściana nie musi oddychać po to jest wentylacja, a najlepiej mechaniczna z GWC i rekuperatorem. :wink:

Rom-Kon
26-05-2007, 18:58
Fachowcy z praktyką x-letnią.
Czy przez te 10 lat odwiedzasz miejsca, gdzie wykonywałeś ocieplenie? rozmawiasz z mieszkańcami na temat mikroklimatu, problemów z wilgocią itd?
Tak odwiedzam! A jedno dosyć regularnie... średnio co 2 lata przy okazji malowania wnętrz. Domek 240m2 2 poziomy... sciana BK24 + 10 styr. poddasze wełna mineralna 25cm (miało być 20 cm ale było więcej wełny i wystarczyło na 25cm! A na odcinkach poziomego sufitu było miejscami nawet 30cm!!!). Ogrzewanie olejowe. W zeszłym roku dołożony kominek z płaszczem wodnym bo olej drogi. Wentylacja grawitacyjna. Nie ma problemów z wilgocią i mikroklimatem. Narzekają tylko na ogrzewanie olejowe bo okazało się bardzo drogie i dzisiaj dali by 15cm styropiany i min. 30cm wełny na poddaszu i może jeszcze jeszcze trochę styropianu na grunt. Domek wykończony ok 8-9 lat temu. Wtedy wszyscy dziwili się że tak dużo wełny na poddasze... po co to nie opłacalne! Lepiej było odsprzedać!

HenoK
26-05-2007, 19:09
Tak odwiedzam! A jedno dosyć regularnie... średnio co 2 lata przy okazji malowania wnętrz. Domek 240m2 2 poziomy... sciana BK24 + 10 styr. poddasze wełna mineralna 25cm (miało być 20 cm ale było więcej wełny i wystarczyło na 25cm! A na odcinkach poziomego sufitu było miejscami nawet 30cm!!!). Ogrzewanie olejowe. W zeszłym roku dołożony kominek z płaszczem wodnym bo olej drogi. Wentylacja grawitacyjna. Nie ma problemów z wilgocią i mikroklimatem. Narzekają tylko na ogrzewanie olejowe bo okazało się bardzo drogie i dzisiaj dali by 15cm styropiany i min. 30cm wełny na poddaszu i może jeszcze jeszcze trochę styropianu na grunt. Domek wykończony ok 8-9 lat temu. Wtedy wszyscy dziwili się że tak dużo wełny na poddasze... po co to nie opłacalne! Lepiej było odsprzedać!
I do pewnego stopnia mieli rację.
Jeżeli zrobiłbyś solidny audyt energetyczny dla tego domu, to zobaczyłbyś, że najszybszy zwrot nakładów na termomodernizację można uzyskać przez zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rom-Kon
26-05-2007, 19:33
Zgadzam się ale w tamtych czasach o reku mało bylo jeszcze słychać... zaczynali tylko nawiedzeni i to na zachodzie.... :wink: A termomodernizacja to kompleksowy system...

dyst
10-06-2007, 16:41
przecież jeśli dać 15cm styropianu z grafitem, to wyjdzie przenikalność/oporność cieplna porówanywalna z 19-20cm dobrego i 25cm przeciętnego (energetycznie) styropianu - ale wytworzonego bez grafitu. Takich różnic jest zdresztą więcej. Przy dyskusjach zatem - jaką grubość ocieplenia dawać - sugeruję podawać współczynnik U lub R materiału, do którego odnoszą się te propozycje, bo inaczej wychodzi dyskusja jak pomiędzy ślepym i głuchym :wink:

A poza tym - zgadzam się, że jeśli ocieplać, to wszystko i systyemowo! a do tego koniecznie wentylacja z rekuperatorem - w końcu na lepszym ociepleniu mogę zaoszczędzić 5-15% ciepła (bo tylko wszak 30-40% ucieka przez ściany i dach, 10-20% przez okna - to oczywiście zależy jeszcze od wielkości okien i ich przenikalności, ale te z U=0,5 i mniejszym są na razie strasznie drogie i też się raczerj nie opłacają) - zaś przez piony wentylacji grawitacyjnej ucieka 45-50% całego ciepła z domu!!! - przy skuteczności rekuperatora na poziomie 80% daje się odzyskać ok 35-40% całej energii cieplnej zużytej edo ogrzewania domu!, co opłaci się nawet przy odliczeniu niewielkich kosztów prądu potrzebnego do zasilania centrali wentylacyjnej.

pozdrawiam wszystkich

Zbigniew Rudnicki
10-06-2007, 19:45
Ścian nie ociepla się z obu stron styropianem, czy styrodurem.
Lepiej tylko z zewnątrz dać całą grubą izolacje.
Bo jeśli do środka dostanie się woda - to nie ma jak wyjść.

jacekot
19-07-2007, 11:13
przecież jeśli dać 15cm styropianu z grafitem, to wyjdzie przenikalność/oporność cieplna porówanywalna z 19-20cm dobrego i 25cm przeciętnego (energetycznie) styropianu - ale wytworzonego bez grafitu. Takich różnic jest zdresztą więcej. Przy dyskusjach zatem - jaką grubość ocieplenia dawać - sugeruję podawać współczynnik U lub R materiału, do którego odnoszą się te propozycje, bo inaczej wychodzi dyskusja jak pomiędzy ślepym i głuchym :wink:


No to chyba troche pojechałeś .
15 z grfitem do 25 przeciętnego , kiedys sprawdzałem różnice w R i porównywałem najlepszy styropian Platinum PLUS 0,31 do zwykłego 0,40
i w wyliczeniach wychodziło ze 15 cm platinum odpowiadała 19 cm zwykłej 0,40 to daje 4 cm różnicy . Pytanie skąd masz różnice 10 cm .No chyba ze robisz komuś reklame ? Jest jeszcze druga strona medalu koszt .

Ale to już zostawmy inwestorom .

pozdr
Jacek

sharoon
19-07-2007, 11:33
grzegorz40
Bywasz tu jeszcze?