PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana stropu



AxLe
11-03-2006, 12:59
Mam propozycje aby typowy żelbetowy strop w domku z poddaszem nieużytkowym zamienić na strop i konstrukcja dachu w systemie kratownic. Czyli odpadłoby robienie i wylewanie stropu i konstrukcja więżby a w zamian na budowę przyjechałby kompletny szkielet razem ze stropem. Rozwiązanie podobno tańsze, ale czy równie bezpieczne? Ma tak ktoś? Podpowiedzcie czy warto.

AxLe
11-03-2006, 13:01
Dodam jeszcze że domek nie duży D 86 Migdałowy pow stropu 105m2.

Rezi
11-03-2006, 13:30
na pytanie wykonawcy kiedy stawiali mi mury
Jak robimy ?
Panie Andrzeju - tak jak w projekcie i żadnych zmian

a jak były zmiany to telefon do projektanta i konstruktora

zygmor
11-03-2006, 20:03
Moja firma architektoniczna zgodziła się na zmianę stropu w moim projekcie.
Ale wiem, że nie wszystkie firmy się na to godzą.
Pozdro

hydrogenium
12-03-2006, 09:00
Z własnego doświadczenia.

1. Jeszcze nie spotkałem wiązara drewnianego porządnie wykonanego. Diabeł ukryty jest w szczegółach, a dokładniej w węzłach. Podstawą są poprawnie wykonstruowane węzły: a) przy użyciu gwoździ lub płytek kolczastych. Jeżeli z tymi pierwszymi z reguły nie ma problemu, to z drugimi wykonawcy mają duże problemy.

2. Weź pod uwagę, że jeżeli wykonasz strop żelbetowy (na pełne obciążenia użytkowe, na mniejsza nie ma sensu robić) to zawsze będziesz miał możliwość podwyższenia domu (podniesienie dachu np. na podnośnikach, podmurowanie ścian, wykonanie schodów) przez co uzyskasz dodatkowe pomieszczenia. To takie rozwiązanie przyszłościowe.

3. Na zmiany konstrukcyjne tego typu musisz mieć zgodę projektanta (najważniejsza zgoda konstruktora, aczkolwiek architekta też, ponieważ musi opieczętować przekrój). Jest to poważna zmiana, która znacznie wpływa na statykę oraz sztywność obiektu.
W szczególności, że wiązar jak rozumiem w twoim przypadku będzie miał obciążony pas dolny stropem. Wiązar musi być zaprojektowany przez fachowca.

4. Koszt wiązarów nie jest mały: musza być wykonane z dobrego wysuszonego drewna, zaimpregnowanego etc. Żelbet to żelbet i sadzę, że jako strop w twoim przypadku zdecydowanie leprze.

piotrul
13-03-2006, 09:29
Ja mam na 1/2 domu takie wiązary, tyle że nie były gotowe tylko wykonane na dachu. Sprawuje się tak jak powinno tzn zero problemów. Co do cen to musisz sobie sam przekalkulować, bo ja np. miałem materiał własny który kupiłem okazyjnie jakieś 2 lata wcześniej.
Jeżeli jesteś pewien , że chcesz mieć poddasze nieużytkowe to polecam, ale jeżeli masz pewne wątpliwości to zrób żelbeta, bo Twój dom nie jest za wielki i za jakiś czas możesz mieć chęc na rozbudowę.
A co do tego:

4. Koszt wiązarów nie jest mały: musza być wykonane z dobrego wysuszonego drewna, zaimpregnowanego etc. Żelbet to żelbet i sadzę, że jako strop w twoim przypadku zdecydowanie leprze.
to materiał nie musi byc wcale wybitny, ani lepszy ani gorszy od takiego jak się daje na tradycyjną więźbę.