PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplać porotherm?



alagor
11-03-2006, 17:47
Mieszkamy pół roku domu z porothermu na ciepłej zaprawie,na wiosnę zostało nam tynkowanie i nie wiemy czy ocieplać styropianem, czy to coś da, a jeśli tak to jaka grubość , no i jaki tynk zewnętrzny polecacie

Gracz
11-03-2006, 19:34
podstawowe pytanie się nasuwa - jakiej grubości są te Wasze ściany zewnętrzne z porothermu?

Cypek
11-03-2006, 19:39
Już widziałem (sąsiad) ocieplał teoretycznie 1 warstwówkę 50 cm styropianem 10 cm. Dzine, ale prawdziwe.

maciekg
11-03-2006, 20:53
stan surowy otwarty

i wszystko wskazuje ze optymalnym bedzie ten dom docieplic !!! ok 10 - 15 cm styropianu lub welny

WNIOSEK:

buduj z tego co najtansze i zdrowe - np. silikatowa cegla
i ocieplaj ok 20 cm

a i nie zapomniej o styropiania na podluzu - min. 20 cm i welnie w dachu c. 30 cm

lazik
11-03-2006, 21:02
A na koniec poczytaj elementarz.
MSPANC

ubek
11-03-2006, 21:04
Mieszkamy pół roku domu z porothermu na ciepłej zaprawie,na wiosnę zostało nam tynkowanie i nie wiemy czy ocieplać styropianem, czy to coś da, a jeśli tak to jaka grubość , no i jaki tynk zewnętrzny polecacie
My też mamy poroterm 44 na ciepłej zaprawie, ale jeszcze nie mieszkamy. Skoro Mieszkacie już pół roku (w tym zima) to Podzielcie się Waszymi odczuciami odnośnie izolacyjności taich scian. Planujemy pomieszkać rok i podjąć decyzję o dociepleniu (nie więcej niż 5 cm wełny - grubość ścian wzrośnie ponad miarę)

ubek
11-03-2006, 21:06
stan surowy otwarty

i wszystko wskazuje ze optymalnym bedzie ten dom docieplic !!! ok 10 - 15 cm styropianu lub welny

WNIOSEK:

buduj z tego co najtansze i zdrowe - np. silikatowa cegla
i ocieplaj ok 20 cm

a i nie zapomniej o styropiania na podluzu - min. 20 cm i welnie w dachu c. 30 cm
Chmmm ... my mamy 13 cm na podłożu i 25 cm wełny ...

tadzel
11-03-2006, 21:41
Ja mam sciany z porothermu 44 na zaprawie ciepło... otynkowany tynkiem tradycyjnym podłoga 10 cm styro strop ocieplony styro 10 cm dach nie ocieplony piec CO ustawiony na temp wody on 30 stopni off 40 stopni temp w całym domu 17stopni narazie nie mieszkam.

gourmand
12-03-2006, 05:51
Nie ocieplisz dziś, to ocieplisz jutro.

Lee
12-03-2006, 07:36
skoro chcecie ocieplac sciany jednowarstwowe 44cm to oczymzescie mysleli jak ten materiał został zakupuiony.
przeciesz to bez sensu, trzabyło wybrac jaki silikat, albo max i docieplic a nie taki drogi pustak w dodatku 44cm ile ta sciana bedzie miec grubości, jak wkosciele z 17 wieku.

areq
12-03-2006, 07:42
Ja tam bym ocieplał te 44cm porothermu minimum 20cm styropianu :))
Po to ten porotherm jest tak gruby,by nie było go trzeba później ocieplać.
Ale zrobisz jak uważasz.

Kebuz
12-03-2006, 07:50
Witam.
Budowa z porothermu 44 lub 38 a potem docieplenie nie ma sensu i jest to błąd. Masz wtedy scianę dwuwarstwową tak jak protherm 30 + 10 cm ocieplenia. Daliście się skusić reklamą lub innym czynnikom i nie zachowaliście zimnej krwi przy wyborze materiału na ściany. Jak masz dużo kasy to buduj 3 - warstwową i możesz drabinę oprzeć lub dzieciak grać w piłkę na ścianie.

Qgiel
12-03-2006, 08:50
Mieszkamy pół roku domu z porothermu na ciepłej zaprawie,na wiosnę zostało nam tynkowanie i nie wiemy czy ocieplać styropianem, czy to coś da, a jeśli tak to jaka grubość , no i jaki tynk zewnętrzny polecacie
Przede wszystkim odpowiedź sobie na pytania :
a/ czy tej zimy w domu było Wam zimno ?
b/ czy koszty ogrzewania do akceptowalnej temperatury wewnątrz, są dla Was zbyt wysokie ?
Tegoroczna zima jest mroźna,zatem da się to wiarygodnie ocenić.
Zróbcie sobie rachunek kosztów i zysków.
Ile bedzie kosztować tynkowanie ( myślę tu o tradycyjnym cementowo-wapiennym ) Waszego domu, a ile docieplenie ( skoro będzie taka konieczność, to moim zdaniem min 8 cm styro )?
Teraz należy ocenić, o ile zmniejszą się straty cieplne przez ściany po dociepleniu i jaka bedzie w związku z tym oszczędność na ogrzewaniu ?
Znając cenę docieplenia i oszczędności na ogrzewaniu, zestawiasz te wartości ze soba i oceniasz ile czasu inwestycja w docieplanie będzie się zwracała ?
Ja bym w każdym razie przeprowadził taką procedurę, aby podjąć jakąś decyzję.
Całkiem prawdopodobne, że nie potrzeba Wam docieplania........jeśli dom zostanie otynkowany, to zamkną się wszelkie szczeliny w murze i czynniki zewnętrzne nie będą oddziaływały bezpośrednio na ścianę, co podniesie jej izolacyjność.

ubek
12-03-2006, 09:09
skoro chcecie ocieplac sciany jednowarstwowe 44cm to oczymzescie mysleli jak ten materiał został zakupuiony.
przeciesz to bez sensu, trzabyło wybrac jaki silikat, albo max i docieplic a nie taki drogi pustak w dodatku 44cm ile ta sciana bedzie miec grubości, jak wkosciele z 17 wieku.
Taaa... Tak to już jest. Na początku wydawało się że bedzie taniej i prościej wybudowac porzadną ściane jednowarstwową. Później jednak ta myśl o docieplaniu, bo wskaźniki dla ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych są inne ... Powracająca myśl, ze po dociepleniu moze być lepiej (tu cieplej) ...

Zbigniew Rudnicki
12-03-2006, 11:05
Ścianę jednowarstwową z Porothermu 44 wybierają inwestorzy obawiający się że im pieniędzy nie starczy na zakończenie budowy.
Wówczas tynkowanie zewnętrzne warto przesunąć na koniec, po pracach instalacyjnych i wykończeniowych.
Jeśli wtedy będą pieniądze - ocieplić 6-10cm wełny i tynkować n.p. tynkiem sylikatowym.
Jeśli pieniędzy będzie za mało - położyć zwykły tynk cementowo wapienny, a docieplić dopiero za 10 lat.
W przypadku konieczności zamieszkania w zimie przed otykowaniem, trzeba jednak pionowe szpary m. pustakami zaszpachlować.

Lee
12-03-2006, 11:54
Zbigniew co ty piszesz!sciane jednowarstwową wymyslono poto zeby nie trzabyło ocieplac, robic 3 warstwóaki a nie zeby rozkładac czas budowy na kilka lat.Koszty takiej ściany nie sa małe , przeciez same pustaki na 1m2 wychodzą ok.85zł do tego zaprawa ciepłochrona ok 3 tyś na sredniej wielkości dom.
Jak to przeliczysz to starczy ci na jakis max lub silikat i docieplenie go+klej z siatką , bez tynku ktory mozna zrobic za pare lat.
Przy takiej scianie traci sie na powieszchni użytkowej,czasami te 10 czy 15cm to juz dużo.
Dla mnie bez sensu jest stwierdzenie zeby kupic poroter i docieplic np.za 5 lat a tym czasem mozemy mieszkac.Przeciez w domu ocieplonym z klejem bez tynku tez mozna mieszkac.

alago
12-03-2006, 12:34
Mamy ścianę poroterm 44 na ciepłej zaprawie.
Dzięki za wasze rady, myślę że jednak chyba nie będziemy ocieplać, tym bardziej że ta zima nie była taka zła. Ogrzewamy gazem i za pół roku głównie okres zimowy( do połowy lutego) kosztowało nas niecałe 2 tys. zł i dogrzewanie kominkiem (drewno ok 200zł). Temperaturę utrzymywaliśmy na poziomie 21,5-22 w dzień, 19-20 w nocy. Mam nadzieję że samo otynkowanie też jeszcze trochę zaizoluje ścianę.

ubek
12-03-2006, 13:18
Mamy ścianę poroterm 44 na ciepłej zaprawie.
Dzięki za wasze rady, myślę że jednak chyba nie będziemy ocieplać, tym bardziej że ta zima nie była taka zła. Ogrzewamy gazem i za pół roku głównie okres zimowy( do połowy lutego) kosztowało nas niecałe 2 tys. zł i dogrzewanie kominkiem (drewno ok 200zł). Temperaturę utrzymywaliśmy na poziomie 21,5-22 w dzień, 19-20 w nocy. Mam nadzieję że samo otynkowanie też jeszcze trochę zaizoluje ścianę.
Jaka powierzchnia domu?

ubek
12-03-2006, 13:21
Ścianę jednowarstwową z Porothermu 44 wybierają inwestorzy obawiający się że im pieniędzy nie starczy na zakończenie budowy.
Święte słowa


Wówczas tynkowanie zewnętrzne warto przesunąć na koniec, po pracach instalacyjnych i wykończeniowych.
Jeśli wtedy będą pieniądze - ocieplić 6-10cm wełny i tynkować n.p. tynkiem sylikatowym.
Właśnie tak myslę zrobić.


Jeśli pieniędzy będzie za mało - położyć zwykły tynk cementowo wapienny, a docieplić dopiero za 10 lat.
W przypadku konieczności zamieszkania w zimie przed otykowaniem, trzeba jednak pionowe szpary m. pustakami zaszpachlować.
Chmmm, no czy ja wiem, kupa roboty a efekt - dom w ciapki ...

Zbigniew Rudnicki
12-03-2006, 13:28
... sciane jednowarstwową wymyslono poto zeby nie trzabyło ocieplac, robic 3 warstwóaki a nie zeby rozkładac czas budowy na kilka lat.
Jak to przeliczysz to starczy ci na jakis max lub silikat i docieplenie go+klej z siatką , bez tynku ktory mozna zrobic za pare lat.
Przy takiej scianie traci sie na powieszchni użytkowej,czasami te 10 czy 15cm to juz dużo.
Ściana jednowarstwowa to jednak ściana zimna, powodująca znaczne koszty ogrzewania, ale jednak zdrowa i tańsza od 2-warstwowych.
Koszty ogrzewania ostatnio rosną szybko, więc trzeba mieć w perspektywie niezbędność ocieplenia takiej ściany.
Tak, więc Lee masz rację najlepiej robić od razu ścianę 2- lub 3-warstwową (jeśli ma sie pieniądze).
Rozwiązanie z rozłożeniem na etapy (oddzielenia w czasie) ocieplenia i tynkowania jest złe.
Będzie droższe i tragiczne w wyglądzie.
Brygada wiedząc, że nie będzie tynkować położy ocieplenie nierówno.
Te nierówności wyjdą dopiero przy tynkowaniu.
A suma ceny za odrębne ocieplenie i tynkowanie będzie wyższa o 30%.
Utrata powierzchni użytkowej ? Tylko w niewielkim stopniu. Raczej tracimy na powierzchni ogrodu.

Zbigniew Rudnicki
12-03-2006, 13:47
W przypadku konieczności zamieszkania w zimie przed otykowaniem, trzeba jednak pionowe szpary m. pustakami zaszpachlować.
Chmmm, no czy ja wiem, kupa roboty a efekt - dom w ciapki ...
Mur z Porothermu nie ma wypełnionych spoin pionowych.
Jest tylko labirynt wydłużający drogę z zewnątrz do tynku wewnętrznego.
Wiatr hula i izolacyjność takiej ściany spadnie co najmniej o połowę.
U mnie tą kupe roboty odwaliło za 200zł, 2 robotników do obiadu, pracując z drabiny, do wysokości 4m.

tadzel
12-03-2006, 15:08
Panowie reklamowała sie firma co buduje domy z pustaków styropianowych wypelnianych betonem. Taka sciana napewno jest najcieplejsza czyli tak powinni wszyscy budować a jednak tego nie robią. Również sprawa okien duze straty ciepla dlatego powinno sie budowac okna 90X60 cm. Taki dom napewno bedzie ciepły. Ale czy do zamieszkania, moze dla tych co "siedzieli" to dobry.

alagor
12-03-2006, 17:51
[alago napisał:
Mamy ścianę poroterm 44 na ciepłej zaprawie.
Dzięki za wasze rady, myślę że jednak chyba nie będziemy ocieplać, tym bardziej że ta zima nie była taka zła. Ogrzewamy gazem i za pół roku głównie okres zimowy( do połowy lutego) kosztowało nas niecałe 2 tys. zł i dogrzewanie kominkiem (drewno ok 200zł). Temperaturę utrzymywaliśmy na poziomie 21,5-22 w dzień, 19-20 w nocy. Mam nadzieję że samo otynkowanie też jeszcze trochę zaizoluje ścianę.

Jaka powierzchnia domu?]
170 m2[/list][/list]

JACKIE P
12-03-2006, 23:35
my też mamy dom z porothermu 44 P+W - bez docieplenia, strop ocieplony wełną isover 20cm + isomata 5cm + paroizolacja + 18mm płyty wiórowej, okna drewniane Galux /urzędowski/, zadbać tylko o dokładne połozenie i klejenie pustaków zaprawą ciepłochronną; w styczniu gdy mrozy osiągały - 24 st.C zużycie gazu na 105m2 nie przekraczało 11m3/dobę przy powierzchni 105m2, /w nocy 18 st.C, w dzień 20 st.C/
Wydaje mi się, że jest to wynik bdb. Obecnie zużycie gazu jest na poziomie 6-7 m3/dobę.

roszponka
22-08-2006, 12:21
witam! ja też mam dom z 44 i po wielu przemyśleniach orzz pomysłach nad dociepleniem doszliśmy do wniosku ,że jednak nie będziemy docieplać. Tynk cementowo wapienny ina to farba silikatowa

MURMAN
22-08-2006, 15:07
a u mnie ściany porotherm 25 + 15 cm styro,
podłoga i strop po 20 cm. styropianu
w lecie przyjemny chłodek -
w zimie odwrotnie ciepełko - sprawdzone w ubiegłą zimę

SNCF
22-08-2006, 16:28
przepraszam ale co znaczy strop 20cm styropianu ??