PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja telefoniczna i TV w domu



Nefer
12-03-2006, 11:17
Obudziałam się z problemem i póki co mam totalny mess w głowie.

Buduję dom dla dóch rodzin (jedna = ja, mąż + 2 nastolatków, druga= teść teściowa i ich drugi syn))

W zasadzie potrzebuję na dzień dobry 4 numerów telefonów. Czyli o jeden więcej niż w jednym łączu ISDN.

W naszej części domu chciałabym, żeby dzieci miały "swoje" numery a my swój. ALe chciałabym również mieć możłiwość "ściągnięcia" dowolnego dzwoniącego numeru w całym domu ( jak będę sama, w salonie na dole, a do któregoś będzie dzwoniło na górze)

Czy może zdrowo postawić małą centralkę ?
Albo zamiast ISDN wziąc DSL i VOiP z oddzielnym numerem dla każdego zainteresowanego?
Chcę pociągnąć kable zamin będzie tynk...:(


Drugi problem - podobny - to telewizja. Będziemy mieli satelitę. Jedno miejsce do oglądania TV będzie w salonie, drugie w części dla teściów a trzecie na górze w tzw bibliotece. Wytłumaczcie proszę , blondynce, czy jest sposób, żeby w każdym w/w miejscu można było oglądać dowolny program ? Czy wystarczy jeden dekoder (będziemy mieli Cyfrę +) i jakies "czarodziejskie urządzenie" czy potrzbujemy trzech dekoderów ?

Myślę jeszcze nad wifi, ale to wydaje mi się proste w porównaniu z TV i telefonami :(

długi
12-03-2006, 11:19
Śledzę :D

Tomek23
12-03-2006, 11:56
Dla linii ISDN jest możliwe przydzielanie do 8 numerów MSN (wielokrotny numer abonenta), które są zewnętrznymi numerami telefonów. Standardowo 3 numery MSN są przydzielane dla dawnego abonamentu komfort (nie wiem jak się nazywa w tej chwili, bo przestałem zajmować się zawodowo ISDN). W owych czasach istniała możliwość dokupienia dodatkowych numerów za 5 zł miesięcznie. Pamiętać należy oczywiście o tym, że ze względu na strukturę dostępu ISDN BRI mamy do dyspozycji dwa kanały użytkowe B, a co za tym idzie można przeprowadzić jednocześnie 2 rozmowy telefoniczne (nie zależnie od ilości MSN).
Co do centralki do moim zdaniem jest to lepsze rozwiązanie tj. linia analogowa (lub 2) i do tego mała centralka (Slican, Platan), która jednoczenie obsłuży Ci domofon (opcja bramofon). Nie będzie wtedy trzeba biegać do domofonu, tylko odbierać wywołania i otwierać furtkę z telefonu np. przenośnego – to dość duży komfort. Centralka pozwoli Ci również na rozsądne sterowanie ruchem zarówno przychodzącym jak i wychodzącym. Na linii analogowej możesz także zainstalować dostęp do Internetu (Neostrada / DSL), czego w TP S.A. nie da się zrobić na ISDN (w Netii i Dialog’u tak). Dzięki temu możesz korzystać z dobrodziejstw telefonii stacjonarnej komutowanej o gwarantowanej jakości usług wraz z telefonią VoIP. Możesz wtedy dać dzieciom VoIP (chyba nie potrzebują na siłę gwarantowanej jakości usług), a na centralce zintegrować sobie stacjonarny i VoIP i dzwonić lokalnie z lepszą jakością poprzez stacjonarny (przy lokalnych VoIP nie jest prawie wcale tańszy), a międzystrefowo i międzynarodowo poprzez VoIP (oczywiście centralka sama wybierze odpowiednią linię rozpoznając numer, na który dzwonisz). Zachowasz w ten sposób możliwość dzwonienia przez droższy stacjonarny przy połączeniach międzystrefowych gdyby VoIP zawiodło.
Co do kabli pociągnij do każdego pomieszczenia gdzie będzie telefon przewód 2x2x0,5 (około 40 zł za rolkę 100m, więc nie majątek) i sprowadź je do jednego miejsca. Będziesz wtedy gotowy na każde rozwiązanie (centralka, ISDN itd.) Jeszcze lepiej jakbyś dał komputerowy UTP (około 200 zł na 305m), wtedy będziesz mógł je również wykorzystać w razie potrzeby do transmisji komputerowej. Jeśli chcesz aby centalaka obsługiwała domofon nie zapomnij o kablach od domofonu. W każdym przypadku, podprowadź w miejsce zbiegania się kabli zasilanie 230V oraz przewód z przyłącza telefonicznego.

YEYO
12-03-2006, 11:57
Jeżeli chodzi o telefon. To ja zrezygnowałem ze stacjonarnego. Każdy ma komórkę więc po co? Nawet słup mi przed domem postawili ale ja podziękowałem a gniazgek telefonicznych porobiłem w każym pokoju :)

Jeżeli chcesz mieć uniwersalne okablowanie to sprowadź przewody telefoniczne w jednym miejscu i zawsze będzie można zamontować końcówę NT lub centralkę. Nie zapomnij o zasilaniu w tym miejscu.

Odnosnie TV to niestety musi być tyle dekoderów ile telewizorów inne rozwiązanie jest koszmarnie drogie. Kable antenowe powinne również zchodzić się w jednym miejscu. Kable od konwerterów (anteny rówież). najlepszym rozwiązaniem jest położenie do anteny (konwerterów) 8 przewodów antenowych (kwestia polaryzacji na różnych zakresach i 2 satelity). Pamiętaj że obok gniazdka antenowego lepiej dać jeszcze komputerowe i te kable również zebrać w jednym miejscu z antenowymi umożliwi ci to zastosowanie card-splitera aby płacić tylko jeden abonament a używać np. 3 deoderów.

O WiFi się nie wypowiadam osobiście wolę kabelki z różnych względów.

B>P

Nefer
12-03-2006, 12:00
Dzięki serdeczne Tomku. Pewnie pociągnę od razu kabel komputerowy UTP - bo nie wiadomo jak mi to wifi zahula :). Zdecydowanie pomysł z domofonem jest świetny - tak zrobię. Pozdrawiam cieplutko.

_ZBYCH_
12-03-2006, 12:00
Obudziałam się z problemem i póki co mam totalny mess w głowie.

Buduję dom dla dóch rodzin (jedna = ja, mąż + 2 nastolatków, druga= teść teściowa i ich drugi syn))

W zasadzie potrzebuję na dzień dobry 4 numerów telefonów. Czyli o jeden więcej niż w jednym łączu ISDN.

W naszej części domu chciałabym, żeby dzieci miały "swoje" numery a my swój. ALe chciałabym również mieć możłiwość "ściągnięcia" dowolnego dzwoniącego numeru w całym domu ( jak będę sama, w salonie na dole, a do któregoś będzie dzwoniło na górze)

Czy może zdrowo postawić małą centralkę ?
Albo zamiast ISDN wziąc DSL i VOiP z oddzielnym numerem dla każdego zainteresowanego?
Chcę pociągnąć kable zamin będzie tynk...:(
Moim zdaniem w Twoim przypadku najlepszym rozwiazaniem będzie centralka telefoniczna + kilka linii telefonicznych analogowych lub ISDN.
Nie wiem, czy potrzebujesz aż czterech linii telefonicznych, bo przecież chyba nie często sie zdarza, że wszyscy dzwonią na raz. Może wystarczą dwie linie telefoniczne i jako ograniczenie gadulstwa zaprogramowanie w centralce telefonicznej ograniczenia czasu połączenia :)
Kupisz sobie centralkę telefoniczna z funkcja DISA i zapowiedzią słowną. Każdemu można przypisać numer wewnętrzny i wówczas osoba dzwoniąca z zewnątrz usłyszy komunikat, aby wybrała odpowiedni numer wewnętrzny dla połączenia z daną osobą (numerem wewnętrznym). Trochę to jak w biurze, ale znacznie porządkuje ruch połączeń przychodzących, szczególnie, jak do dzieci często urywają się telefony.
Mając centralkę można również bez problemu przejmować połączenia (ręcznie bądź automatycznie, np. po zaprogramowanych czasie :) odbieranego połączenia).
Do takiej centralki można również podłączyć domofon (domofony) i odbierać wywołanie z domofonu w wybranych telefonach (osobny domofon do Was, osobny do dzieci i osobny do teściów - każdy odbiera swój :D ).
Do centralki telefonicznej można również dołączyć bramkę VOIP i przekierować tam wybrane połączenia wychodzące (np. międzymiastowe, międzynarodowe).

Odnośnie okablowania, to musi być wykonane w układzie gwiazdy, czyli z każdego gniazda przewód biegnie do punktu centralnego, gdzie będzie zamontowana centralka telefoniczna. Tam również należy dociągnąć najlepiej dwa przewody z zewnątrz do podłączenia linii telefonicznej (należy mieć na uwadze sposób doprowadzenia linii telefonicznej do budynku - ziemny czy napowietrzny). Nie zaszkodzi też położenie przewodu na strych. Może będziecie mieli radiowe łącze telefoniczne. Do punktu centralnego należy też dociągnąć trzy przewody od domofonu przy furtce. Wszystkie przewody typu UTP (skrętka komputerowa). Na zewnątrz koniecznie specjalne przewody żelowane.


Drugi problem - podobny - to telewizja. Będziemy mieli satelitę. Jedno miejsce do oglądania TV będzie w salonie, drugie w części dla teściów a trzecie na górze w tzw bibliotece. Wytłumaczcie proszę , blondynce, czy jest sposób, żeby w każdym w/w miejscu można było oglądać dowolny program ? Czy wystarczy jeden dekoder (będziemy mieli Cyfrę +) i jakies "czarodziejskie urządzenie" czy potrzbujemy trzech dekoderów ?
Ratuje Was urządzenie o nazwie Cardsplitter. Mając takie urządzenie i wykupioną kartę Cyfry+ można rozdzielić system kodowania z jednej karty na kilka dekoderów (do tej pory trzeba było mieć osobne karty dla każdego dekodera i płacić za każdą kartę osobny abonament! :-? ).
Potrzebne będą oczywiście w każdym punkcie odbioru osobne dekodery, ale ważne jest, że płacisz tylko jeden abonament, a każdy w swoim dekoderze ogląda dowolny program :D
Do tego trzeba będzie jeszcze odpowiednio rozbudować instalacje antenową, aby można było rozdzielić sygnał z anteny satelitarnej na kilka dekoderów. Nie ma to związku z cardsplitterem - od tylko rozdziela system kodowania.

Do takiego systemu potrzebne jest następujące okablowanie:
- do każdego gniazdka dobrej jakości przewód koncentryczny (np. Draka lub Hirschmann)
- do każdego gniazdka skrętka komputerowa UTP (do cardsplittera)
- do punktu montażu anteny satelitarnej cztery przewody koncentryczne
- do punktu montażu zestawu anten RTV min. jeden przewód koncentryczny.


Myślę jeszcze nad wifi, ale to wydaje mi się proste w porównaniu z TV i telefonami :(
Nie myśl o wifi tylko rozprowadź przewody do tradycyjnej sieci LAN (skretka UTP do każdego gniazdka). Wifi zawsze zdążysz zrobić, a kable później trudno będzie rozprowadzić...

Reasumując:
Najlepiej by było, aby te wszystkie instalacje zbiegły się w jednym miejscu w domu (np. pom. gosp. garderoba, itp.). Tam też trzeba dociągnąć zasilanie i uziemienie. Trzeba koniecznie stosować dobrej jakości przewody!

Czegoś nie wiesz - pytaj! :D

P.S. Widzę, że w trakcie mojego pisania koledzy już wszystko napisali :)

Nefer
12-03-2006, 12:02
Yeyo, dzięki. Nie wiedziałam, że można mieć 3 dekodery i jeden abonament :) Dobrze pogadać z mądrym :)
Powoli zaczyna mi się kluć obraz gniazdek i chyba wszystko zrzucę na dół w jakiś miłe miejsce ( z zasilaniem).

Nefer
12-03-2006, 12:08
Obudziałam się z problemem i póki co mam totalny mess w głowie.

Buduję dom dla dóch rodzin (jedna = ja, mąż + 2 nastolatków, druga= teść teściowa i ich drugi syn))

W zasadzie potrzebuję na dzień dobry 4 numerów telefonów. Czyli o jeden więcej niż w jednym łączu ISDN.

W naszej części domu chciałabym, żeby dzieci miały "swoje" numery a my swój. ALe chciałabym również mieć możłiwość "ściągnięcia" dowolnego dzwoniącego numeru w całym domu ( jak będę sama, w salonie na dole, a do któregoś będzie dzwoniło na górze)

Czy może zdrowo postawić małą centralkę ?
Albo zamiast ISDN wziąc DSL i VOiP z oddzielnym numerem dla każdego zainteresowanego?
Chcę pociągnąć kable zamin będzie tynk...:(
Moim zdaniem w Twoim przypadku najlepszym rozwiazaniem będzie centralka telefoniczna + kilka linii telefonicznych analogowych lub ISDN.
Nie wiem, czy potrzebujesz aż czterech linii telefonicznych, bo przecież chyba nie często sie zdarza, że wszyscy dzwonią na raz. Może wystarczą dwie linie telefoniczne i jako ograniczenie gadulstwa zaprogramowanie w centralce telefonicznej ograniczenia czasu połączenia :)
Kupisz sobie centralkę telefoniczna z funkcja DISA i zapowiedzią słowną. Każdemu można przypisać numer wewnętrzny i wówczas osoba dzwoniąca z zewnątrz usłyszy komunikat, aby wybrała odpowiedni numer wewnętrzny dla połączenia z daną osobą (numerem wewnętrznym). Trochę to jak w biurze, ale znacznie porządkuje ruch połączeń przychodzących, szczególnie, jak do dzieci często urywają się telefony.
Mając centralkę można również bez problemu przejmować połączenia (ręcznie bądź automatycznie, np. po zaprogramowanych czasie :) odbieranego połączenia).
Do takiej centralki można również podłączyć domofon (domofony) i odbierać wywołanie z domofonu w wybranych telefonach (osobny domofon do Was, osobny do dzieci i osobny do teściów - każdy odbiera swój :D ).
Do centralki telefonicznej można również dołączyć bramkę VOIP i przekierować tam wybrane połączenia wychodzące (np. międzymiastowe, międzynarodowe).

Odnośnie okablowania, to musi być wykonane w układzie gwiazdy, czyli z każdego gniazda przewód biegnie do punktu centralnego, gdzie będzie zamontowana centralka telefoniczna. Tam również należy dociągnąć najlepiej dwa przewody z zewnątrz do podłączenia linii telefonicznej (należy mieć na uwadze sposób doprowadzenia linii telefonicznej do budynku - ziemny czy napowietrzny). Nie zaszkodzi też położenie przewodu na strych. Może będziecie mieli radiowe łącze telefoniczne. Do punktu centralnego należy też dociągnąć trzy przewody od domofonu przy furtce. Wszystkie przewody typu UTP (skrętka komputerowa). Na zewnątrz koniecznie specjalne przewody żelowane.


Drugi problem - podobny - to telewizja. Będziemy mieli satelitę. Jedno miejsce do oglądania TV będzie w salonie, drugie w części dla teściów a trzecie na górze w tzw bibliotece. Wytłumaczcie proszę , blondynce, czy jest sposób, żeby w każdym w/w miejscu można było oglądać dowolny program ? Czy wystarczy jeden dekoder (będziemy mieli Cyfrę +) i jakies "czarodziejskie urządzenie" czy potrzbujemy trzech dekoderów ?
Ratuje Was urządzenie o nazwie Cardsplitter. Mając takie urządzenie i wykupioną kartę Cyfry+ można rozdzielić system kodowania z jednej karty na kilka dekoderów (do tej pory trzeba było mieć osobne karty dla każdego dekodera i płacić za każdą kartę osobny abonament! :-? ).
Potrzebne będą oczywiście w każdym punkcie odbioru osobne dekodery, ale ważne jest, że płacisz tylko jeden abonament, a każdy w swoim dekoderze ogląda dowolny program :D
Do tego trzeba będzie jeszcze odpowiednio rozbudować instalacje antenową, aby można było rozdzielić sygnał z anteny satelitarnej na kilka dekoderów. Nie ma to związku z cardsplitterem - od tylko rozdziela system kodowania.

Do takiego systemu potrzebne jest następujące okablowanie:
- do każdego gniazdka dobrej jakości przewód koncentryczny (np. Draka lub Hirschmann)
- do każdego gniazdka skrętka komputerowa UTP (do cardsplittera)
- do punktu montażu anteny satelitarnej cztery przewody koncentryczne
- do punktu montażu zestawu anten RTV min. jeden przewód koncentryczny.


Myślę jeszcze nad wifi, ale to wydaje mi się proste w porównaniu z TV i telefonami :(
Nie myśl o wifi tylko rozprowadź przewody do tradycyjnej sieci LAN (skretka UTP do każdego gniazdka). Wifi zawsze zdążysz zrobić, a kable później trudno będzie rozprowadzić...

Reasumując:
Najlepiej by było, aby te wszystkie instalacje zbiegły się w jednym miejscu w domu (np. pom. gosp. garderoba, itp.). Tam też trzeba dociągnąć zasilanie i uziemienie. Trzeba koniecznie stosować dobrej jakości przewody!

Czegoś nie wiesz - pytaj! :D

Zbychu Drogi, widzę , że nie minie nas spotkanie w realu :):) Bo alarmu też będę potrzebować :oops: Bardzo dziękuję za tak prosty opis (nawet ja zrozumiałam:)) Zaczynam to wszystko widzieć .

Teraz mam ISDN i dzieci okupują oba telefony - wiesz, rżnięcie po sieci ze wspomaganiem głosowym typu : "uważaj, stoi za tobą !!!". Tak jak teraz :):) szkoda, że nie słyszysz :)

Bardzo dziękuję za pomoc i będę się odzywać jak już coś wyjdzie z ziemi :)

Nefer
12-03-2006, 12:13
Cardsplitter - 259 pln + 17 pln zasilacza - od razu mi lepiej :):)

Tomek23
12-03-2006, 12:15
Problem drugi: Cyfra+. Postępując trochę niezgodnie z prawem (choć nad tym można dyskutować) możecie zastosować jedną kartę dostepową Cyfry (to za co płacicie abonament) oraz trzy tunery aby oglądać niezależne programy. Trzeba kupić np. na Allegro tzw. spliter ( przykładowo: http://www.allegro.pl/item89957302_spliter_6_tunerow_autoreset_do_c_do_1 50_m_tanio.html) wraz z przystawkami do tunerów oraz dokupić 2 najtańsze tunery (Philips 3010). Trzeba również pociągnąć przewody pomiędzy tunerami (najlepiej UTP) celem połączenia splitera z przystawką przy tunerze. Do każdego miejsca instalacji tunera potrzebny jest oczywiście sygnał z konwertera anteny satelitarnej. Aby nie instalować 3 anten należy zainwestować w odpowiedni konwerter np. http://www.dipol.com.pl/sklep/a98258.php?sid=e62b92dd2dd05e1 , który umożliwi podłączenie wszystkich tunerów. Całość inwestycji wyniesie około:
- spliter + przystawki – 130 zł
- tunery 2x150 zł (Philips 3010 z drugiej ręki)
- konwerter 290 zł
- czasza do uchwyt 100 zł
- kabel UTP 200 zł za 305m

Reszta sprzętu: to przewody koncentrycznie i wyposażenie od Cyfry+

Nefer
12-03-2006, 12:19
Problem drugi: Cyfra+. Postępując trochę niezgodnie z prawem (choć nad tym można dyskutować) możecie zastosować jedną kartę dostepową Cyfry (to za co płacicie abonament) oraz trzy tunery aby oglądać niezależne programy. Trzeba kupić np. na Allegro tzw. spliter ( przykładowo: http://www.allegro.pl/item89957302_spliter_6_tunerow_autoreset_do_c_do_1 50_m_tanio.html) wraz z przystawkami do tunerów oraz dokupić 2 najtańsze tunery (Philips 3010). Trzeba również pociągnąć przewody pomiędzy tunerami (najlepiej UTP) celem połączenia splitera z przystawką przy tunerze. Do każdego miejsca instalacji tunera potrzebny jest oczywiście sygnał z konwertera anteny satelitarnej. Aby nie instalować 3 anten należy zainwestować w odpowiedni konwerter np. http://www.dipol.com.pl/sklep/a98258.php?sid=e62b92dd2dd05e1 , który umożliwi podłączenie wszystkich tunerów. Całość inwestycji wyniesie około:
- spliter + przystawki – 130 zł
- tunery 2x150 zł (Philips 3010 z drugiej ręki)
- konwerter 290 zł
- czasza do uchwyt 100 zł
- kabel UTP 200 zł za 305m

Reszta sprzętu: to przewody koncentrycznie i wyposażenie od Cyfry+


No to jeszcze nie jest tak źle....finansowo :)

_ZBYCH_
12-03-2006, 12:24
Problem drugi: Cyfra+. Postępujšc trochę niezgodnie z prawem...
Tomku, a możesz podać podstawę prawną, wg której nie można rozdzielać sygnału Cyfry+? :)

W swoim wyliczeniu zapomniałeś jeszcze o urządzeniach do odbioru telewizji lokalnej.

Tomek23
12-03-2006, 12:25
Kupisz sobie centralkę telefoniczna z funkcja DISA i zapowiedzią słowną. Każdemu można przypisać numer wewnętrzny i wówczas osoba dzwoniąca z zewnątrz usłyszy komunikat, aby wybrała odpowiedni numer wewnętrzny dla połączenia z daną osobą (numerem wewnętrznym). Trochę to jak w biurze, ale znacznie porządkuje ruch połączeń przychodzących, szczególnie, jak do dzieci często urywają się telefony.


DISA jest fajna ale .... w moim przypadku kosztowała mnie zbyt dużo nerwów i musiałem ją wyłączyć. Miałem dość narzekania rodziny (głownie) i znajomych, że dzwoniąc do mnie muszą płacić za „impuls”, nawet jak nie ma nas w domu i nikt nie odbierze.

_ZBYCH_
12-03-2006, 12:27
DISA jest fajna ale .... w moim przypadku kosztowała mnie zbyt dużo nerwów i musiałem ją wyłączyć. Miałem dość narzekania rodziny (głownie) i znajomych, że dzwoniąc do mnie muszą płacić za „impuls”, nawet jak nie ma nas w domu i nikt nie odbierze.
Ale sknerusy :lol:

Jerzysio
12-03-2006, 12:28
Co do centralki to mam Slicana w wersji 2+6 i chwalę sobie ( aczkolwiek nie mam jeszcze podłączonego furtkofonu ... )
J

Zbigniew Rudnicki
12-03-2006, 12:28
Czy może zdrowo postawić małą centralkę ?
Chcę pociągnąć kable zamin będzie tynk...
Trzeba wytypować miejsce do którego doprowadzony będzie kabel z miejskiej sieci telekomunikacyjnej TPSA (piwnica lub parter), lub aparat abonenckiej sieci radiowej n.p.SFERIA (raczej piętro), a także kabel żelowy 8-mio żyłowy do skrzynki domofonu przy furtce w ogrodzeniu.
Do tego miejsca trzeba także doprowadzić wydzielony obwód zasilania 230V.
W tym miejscu zainstalujesz małą centralkę telefoniczną.
Typ centralki można będzie wybrać w ostatniej chwili.
Do tego miejsca trzeba doprowadzić kabelki od gniazd aparatów telefonicznych.
Odrębny kabelek (dwuparowy n.p. YTKSY2x2x0,5) od każdego gniazda.
Liczba gniazd aparatów w zasadzie dowolna. Przypuszczalnie będzie to 6-8 szt.
Przypuszczalnie wystarczą Ci 2 linie miejskie.
Odnośnie kabli TV, to jednak proponował bym skonsultować z jakimś dobrym instalatorem instalacji odbiorników satelitarnych.
Chodzi o wytypowanie miejsca zainstalowania anteny (na dachu, czy na południowej ścianie budynku), oraz określenie liczby równoległych kabli , wyboru centralnego miejsca doprowadzenia tych kabli, miejsca doprowadzenia zasilania aktywnych elementów (wzmacniaczy, rozgałęźników itp).
Przed tynkowaniem trzeba też ułożyć kabelki dla instalacji sygnalizacji alarmowej i wytypować miejsce usytuowania centralki i radiowej stacji monitoringu.

Tomek23
12-03-2006, 12:58
DISA jest fajna ale .... w moim przypadku kosztowała mnie zbyt dużo nerwów i musiałem ją wyłączyć. Miałem dość narzekania rodziny (głownie) i znajomych, że dzwoniąc do mnie muszą płacić za „impuls”, nawet jak nie ma nas w domu i nikt nie odbierze.
Ale sknerusy :lol:

Teściowa w podliczeniu miesięcznym miała ponad 150 nieudanych podejść :lol: Ja tam się tym nie przejmowałem, ale naciski były.

Tomek23
12-03-2006, 13:44
Tomku, a możesz podać podstawę prawną, wg której nie można rozdzielać sygnału Cyfry+? :)

Moim zdaniem można, choć słyszałem różne wypowiedzi „ludzi z branży”. Do tego, że jest to legalne przekonuje mnie fakt, że mimo iż Cyfra+ uczestniczy w programie „Współpraca w Ochronie Praw” na Allegro (http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/ochrona_praw.php) sprzedaż spiterów kwitnie, a w opisach jest oficjalnie napisane, że produkt służy do podziału tylko i wyłącznie Cyfry+ Moim zdaniem gdyby było to nie legalne sprzedaż została by zablokowana. Sprzedaż magnesów neodymowych zablokowali choć ich zastosowanie nie było tak oczywiste.






W swoim wyliczeniu zapomniałeś jeszcze o urządzeniach do odbioru telewizji lokalnej.


W pytaniu Nefer mowa była tylko o TV SAT, dlatego nie wnikałem w naziemną. Ostatnio bardzo dużo moich klientów z pełną świadomością rezygnuje z TV naziemnej. Ja za to ze swej strony zawsze przekonuję ich do ułożenia okablowania pod ww., bo „jeść nie woła”, a zawsze coś się może zmienić.

Nefer
12-03-2006, 13:53
To prawda - chyba wystarczy mi Cyfra + . Teraz mam w domu i nie korzystam z anteny zbiorczej. Inna sprawa, że na tych 400 kanałach i tak nic nie ma :):)

długi
15-03-2006, 07:37
No dobra rozjaśnilo i to całkiem całkiem :D :D
teraz proszę o info jekie kabelki stosować
1. Do sieci komputerowej
2.do sieci TV
3.do sieci tel.
4.prądowe wewnętrzne
5.prądowe zewnętrzne

marka,nazwa , firma,itp
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????

marcin_u
15-03-2006, 08:04
No dobra rozjaśnilo i to całkiem całkiem :D :D
teraz proszę o info jekie kabelki stosować
1. Do sieci komputerowej
2.do sieci TV
3.do sieci tel.
4.prądowe wewnętrzne
5.prądowe zewnętrzne

marka,nazwa , firma,itp
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????

1- skretka UTP lub FTP (ekranowany)
2- minimalnie RG6
3- YTDY 4x0,5 lub YTKSY 2x2x0,5(nie polecam zwyklych telefonicznych bo linke gorzej sie zarabia)...do alarmu te same przewody ale 6 zylowe.
4- oswietlenie-YDY 3x1,5 gniazda-YDY 3x2,5 (gniazda i uzadzenia z duzym poborem pradu trzeba dobrac do pobieranego pradu)
5-gniazda na budynku YDY 3x2,5...przewody układane w ziemi w zaleznosci co maja zasilac ale generalnie wystarcza przekroj 2,5-4mm i oczywiscie kabel przeznaczony do układania w ziemi(nie polecam ukladania kabli zwyklych podtynkowych ulozonych nawet w rurkach w ziemi)

damiang
15-03-2006, 09:03
1- skretka UTP lub FTP (ekranowany)
3- YTDY 4x0,5 lub YTKSY 2x2x0,5(nie polecam zwyklych telefonicznych bo linke gorzej sie zarabia)...

ad.1.W warunkach domowych chyba nie ma sensu używać ekranowanego FTP. Są problemy z podłączaniem ekranu żeby to dobrze działało, trzeba gniazda ekranowane. Chyba wystarczy UTP.
ad.3.Ja zrobiłem także UTP, tzn. 2 przewody UTP do każdego pokoju i gniazdko podwójne RJ45. W centralnym miejsciu jedne kabelki zarobię wtykami RJ45 8p8c (dla komputera) i podłącze do switcha, a drugie podłącze bezpośrednio do linii telefonicznej przez łączówkę LSA+ 2/10

Tomek23
15-03-2006, 09:44
ad.1.W warunkach domowych chyba nie ma sensu używać ekranowanego FTP. Są problemy z podłączaniem ekranu żeby to dobrze działało, trzeba gniazda ekranowane. Chyba wystarczy UTP.


Popieram FTP w domu to niepotrzebne generowanie dodatkowych kosztów, a w warunkach domowych nic nie wnosi.



ad.3.Ja zrobiłem także UTP, tzn. 2 przewody UTP do każdego pokoju i gniazdko podwójne RJ45. W centralnym miejsciu jedne kabelki zarobię wtykami RJ45 8p8c (dla komputera) i podłącze do switcha, a drugie podłącze bezpośrednio do linii telefonicznej przez łączówkę LSA+ 2/10

Można podłączyć podwójne gniazdo (Ethernet + telefon) na jednym UTP, ale jak się ma zbędny grosz lepiej dać dwa. Dodatkowe kabelki zawsze mogą się przydać nie tylko do systemów transmisyjnych ale do systemów, o których nie myśleliśmy podczas instalacji (domofon, system pilotów do TVSAT, czujniki automatyki budynku itd.)

damiang
15-03-2006, 10:30
Można podłączyć podwójne gniazdo (Ethernet + telefon) na jednym UTP, ale jak się ma zbędny grosz lepiej dać dwa. Dodatkowe kabelki zawsze mogą się przydać nie tylko do systemów transmisyjnych ale do systemów, o których nie myśleliśmy podczas instalacji (domofon, system pilotów do TVSAT, czujniki automatyki budynku itd.)

Z tego co słyszałem to jest to niezalecane - skoki napięcia w sygnale telefonicznym mogą zakłócać Ethernet. Więc jak już to gniazdko pojedyncze i albo krosujemy ethernet albo jak się zmienią potrzeby -telefon.
Tak więc dwóch kabelków nie traktowałbym w kategoriach "zbędny grosz", ale "zrobienie zgodnie ze sztuką".

Acha, można na jednym kabelku dać gniazdo podwójne ale jako telefon+telefon (np. fax).

Tomek23
15-03-2006, 10:42
Można podłączyć podwójne gniazdo (Ethernet + telefon) na jednym UTP, ale jak się ma zbędny grosz lepiej dać dwa. Dodatkowe kabelki zawsze mogą się przydać nie tylko do systemów transmisyjnych ale do systemów, o których nie myśleliśmy podczas instalacji (domofon, system pilotów do TVSAT, czujniki automatyki budynku itd.)

Z tego co słyszałem to jest to niezalecane - skoki napięcia w sygnale telefonicznym mogą zakłócać Ethernet. Więc jak już to gniazdko pojedyncze i albo krosujemy ethernet albo jak się zmienią potrzeby -telefon.
Tak więc dwóch kabelków nie traktowałbym w kategoriach "zbędny grosz", ale "zrobienie zgodnie ze sztuką".

Acha, można na jednym kabelku dać gniazdo podwójne ale jako telefon+telefon (np. fax).


Jedyne co teoretycznie mogło by „zakłócać” to „sygnał dzwonienia”, ale pomiary i praktyka pokazują, że tak nie jest. Więc jeśli ktoś liczy każdy grosz może zastosować takie rozwiązanie, bo będzie działać. Ja nigdy nie stosowałem go w przypadku nowych instalacji, lecz tylko przy konieczności rozbudowy istniejącej. Dotyczy to jednego przewodu i dwóch gniazd, bo jeden przewód i gniazdo uniwersalne ethernet/telefon stosuję bardzo często szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie inwestor nie chce mieć dużej ilości gniazd na ścianie.

_ZBYCH_
15-03-2006, 11:14
1- skretka UTP lub FTP (ekranowany)
3- YTDY 4x0,5 lub YTKSY 2x2x0,5(nie polecam zwyklych telefonicznych bo linke gorzej sie zarabia)...

ad.1.W warunkach domowych chyba nie ma sensu używać ekranowanego FTP. Są problemy z podłączaniem ekranu żeby to dobrze działało, trzeba gniazda ekranowane. Chyba wystarczy UTP.
ad.3.Ja zrobiłem także UTP, tzn. 2 przewody UTP do każdego pokoju i gniazdko podwójne RJ45. W centralnym miejsciu jedne kabelki zarobię wtykami RJ45 8p8c (dla komputera) i podłącze do switcha, a drugie podłącze bezpośrednio do linii telefonicznej przez łączówkę LSA+ 2/10
Brawo!

http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda_oklaski.gif

Oby więcej było tak prawidłowo wykonanych instalacji!

_ZBYCH_
15-03-2006, 11:23
Można podłączyć podwójne gniazdo (Ethernet + telefon) na jednym UTP, ale jak się ma zbędny grosz lepiej dać dwa. Dodatkowe kabelki zawsze mogą się przydać nie tylko do systemów transmisyjnych ale do systemów, o których nie myśleliśmy podczas instalacji (domofon, system pilotów do TVSAT, czujniki automatyki budynku itd.)

Z tego co słyszałem to jest to niezalecane - skoki napięcia w sygnale telefonicznym mogą zakłócać Ethernet. Więc jak już to gniazdko pojedyncze i albo krosujemy ethernet albo jak się zmienią potrzeby -telefon.
Tak więc dwóch kabelków nie traktowałbym w kategoriach "zbędny grosz", ale "zrobienie zgodnie ze sztuką".

Acha, można na jednym kabelku dać gniazdo podwójne ale jako telefon+telefon (np. fax).


Jedyne co teoretycznie mogło by „zakłócać” to „sygnał dzwonienia”, ale pomiary i praktyka pokazują, że tak nie jest. Więc jeśli ktoś liczy każdy grosz może zastosować takie rozwiązanie, bo będzie działać. Ja nigdy nie stosowałem go w przypadku nowych instalacji, lecz tylko przy konieczności rozbudowy istniejącej. Dotyczy to jednego przewodu i dwóch gniazd, bo jeden przewód i gniazdo uniwersalne ethernet/telefon stosuję bardzo często szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie inwestor nie chce mieć dużej ilości gniazd na ścianie.

Jeden przewód UTP wykorzystywany jednocześnie do sieci LAN i telefonów :o :roll:
Tak wykonana instalacja LAN ma prawo działać do... pierwszej burzy.
Przepięcie mogące wystąpić w instalacji telefonicznej skutecznie uszkodzi urządzenia sieciowe i komputery dołączone do sieci!

Ileż to "zbędnego grosza" trzeba poświęcić na dodatkowy, osobny przewód do instalacji telefonicznej? 100 zł?
Czy warto za 100 zł ryzykować uszkodzenie komputerów i urządzeń sieciowych?

damiang
15-03-2006, 14:28
Oby więcej było tak prawidłowo wykonanych instalacji!

:D
Wystarczy przeczytać uważnie posty GURU, czyli ZBYCHA i wiadomo jak robić.

Tomek23
15-03-2006, 15:27
Można podłączyć podwójne gniazdo (Ethernet + telefon) na jednym UTP, ale jak się ma zbędny grosz lepiej dać dwa. Dodatkowe kabelki zawsze mogą się przydać nie tylko do systemów transmisyjnych ale do systemów, o których nie myśleliśmy podczas instalacji (domofon, system pilotów do TVSAT, czujniki automatyki budynku itd.)

Z tego co słyszałem to jest to niezalecane - skoki napięcia w sygnale telefonicznym mogą zakłócać Ethernet. Więc jak już to gniazdko pojedyncze i albo krosujemy ethernet albo jak się zmienią potrzeby -telefon.
Tak więc dwóch kabelków nie traktowałbym w kategoriach "zbędny grosz", ale "zrobienie zgodnie ze sztuką".

Acha, można na jednym kabelku dać gniazdo podwójne ale jako telefon+telefon (np. fax).


Jedyne co teoretycznie mogło by „zakłócać” to „sygnał dzwonienia”, ale pomiary i praktyka pokazują, że tak nie jest. Więc jeśli ktoś liczy każdy grosz może zastosować takie rozwiązanie, bo będzie działać. Ja nigdy nie stosowałem go w przypadku nowych instalacji, lecz tylko przy konieczności rozbudowy istniejącej. Dotyczy to jednego przewodu i dwóch gniazd, bo jeden przewód i gniazdo uniwersalne ethernet/telefon stosuję bardzo często szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie inwestor nie chce mieć dużej ilości gniazd na ścianie.

Jeden przewód UTP wykorzystywany jednocześnie do sieci LAN i telefonów :o :roll:
Tak wykonana instalacja LAN ma prawo działać do... pierwszej burzy.
Przepięcie mogące wystąpić w instalacji telefonicznej skutecznie uszkodzi urządzenia sieciowe i komputery dołączone do sieci!

Ileż to "zbędnego grosza" trzeba poświęcić na dodatkowy, osobny przewód do instalacji telefonicznej? 100 zł?
Czy warto za 100 zł ryzykować uszkodzenie komputerów i urządzeń sieciowych?

15 lat i żadnych uszkodzeń spowodowanych przepięciami. Burzy w tym czasie było paręset ale chyba nie było tej pierwszej :) Napisałem już nawet opinię na temat przepięć w sieci telekomunikacyjnej, którymi straszysz, ale odpuściłem sobie publikowanie, aby nie wdawać się w niepotrzebną polemikę. Mogę za to podesłać zdjęcia urządzeń podłączonych do sieci, której przewody na odcinku nie całych 2 m biegły wzdłuż przewodów po których przeszła fala przepięciowa od pioruna. Nie było co zbierać. W sąsiednich, co oczywiste, wyidukowało się takie napięcie, że uszkodzone zostały wszystkie urządzenia aktywne. Jak myślisz, który z inwestorów kładzie przewody idące z tego samego pomieszczenia technicznego, do tego samego podwójnego gniazda inną trasą, aby ustrzec się przed skutkami wyładowań atmosferycznych?
Jeszcze raz powtarzam, że ja nigdy tak okablowania nie ułożyłem, ale ja tak samo zapewne jak i Ty, kupuję UTP za 30 groszy netto. Co mają powiedzieć ci którzy płacą ponad 1zł? Zawsze każę kłaść osobno bo wolę mieć 6 żył na dużo niż 1 za mało. Są jednak przypadki gdzie dołożenie dodatkowego kabla jest nie możliwe i wtedy nie ma wyjścia.

długi
15-03-2006, 16:19
Oby więcej było tak prawidłowo wykonanych instalacji!

:D
Wystarczy przeczytać uważnie posty GURU, czyli ZBYCHA i wiadomo jak robić.

O.K jak to jedno a z czego to drugie . Nie chcę się znaleźć w sytuacji ,że przyjdzie magic i położy instalację tnąc sobie koszty i kładąc badziew .
Dlatego pytam ..........

_ZBYCH_
15-03-2006, 21:38
15 lat i żadnych uszkodzeń spowodowanych przepięciami. Burzy w tym czasie było paręset ale chyba nie było tej pierwszej :) Napisałem już nawet opinię na temat przepięć w sieci telekomunikacyjnej, którymi straszysz, ale odpuściłem sobie publikowanie, aby nie wdawać się w niepotrzebną polemikę. Mogę za to podesłać zdjęcia urządzeń podłączonych do sieci, której przewody na odcinku nie całych 2 m biegły wzdłuż przewodów po których przeszła fala przepięciowa od pioruna. Nie było co zbierać. W sąsiednich, co oczywiste, wyidukowało się takie napięcie, że uszkodzone zostały wszystkie urządzenia aktywne. Jak myślisz, który z inwestorów kładzie przewody idące z tego samego pomieszczenia technicznego, do tego samego podwójnego gniazda inną trasą, aby ustrzec się przed skutkami wyładowań atmosferycznych?
Jeszcze raz powtarzam, że ja nigdy tak okablowania nie ułożyłem, ale ja tak samo zapewne jak i Ty, kupuję UTP za 30 groszy netto. Co mają powiedzieć ci którzy płacą ponad 1zł? Zawsze każę kłaść osobno bo wolę mieć 6 żył na dużo niż 1 za mało. Są jednak przypadki gdzie dołożenie dodatkowego kabla jest nie możliwe i wtedy nie ma wyjścia.
Tomek, ja nikogo nie straszę, tylko staram się uświadomić. Dla mnie, to możesz sobie pisać co chcesz.
Wiadomo, że jak piorun uderzy w instalację elektryczną tuż obok domu, to spalą się wszystkie urządzenia. Ty mieszasz pojęcia. Piszesz o bezpośrednich wyładowaniach atmosferycznych, a ja pisałem o drobnych z pozoru przepięciach występujących w sieciach telefonicznych i nie spowodowanych bezpośrednimi, a odległymi wyładowaniami atmosferycznymi i nie tylko.
Urządzenia telefoniczne są zabezpieczone przed takimi drobnymi przepięciami, ale czułe urządzenia sieci komputerowej nie.

Ile zużywa się przewodu na instalację telefoniczną w domu (nawet dużym)? 100 m? Kupując nawet po 1,5 zł mb wydamy raptem 150 zł. O jakich oszczędnościach tu mówimy? :roll: Nie bardzo rozumiem, co i komu chcesz udowodnić takimi wywodami.

Dodam jeszcze, że ja nie układam u klientów instalacji telefonicznych i sieci LAN, więc nie zależy mi na tym, aby rozpowszechniać droższe rozwiązania dla większego zarobku. Ja piszę to po to, aby było wiecej dobrze wykonanych instalacji.

Jeśli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę odnośnie zabezpieczenia instalacji przed przepięciami, to polecam stronę p. Andrzeja Sowy (http://www.ochrona.net.pl/) - autorytetu w tej dziedzinie.

_ZBYCH_
15-03-2006, 22:07
No dobra rozjaśnilo i to całkiem całkiem :D :D
teraz proszę o info jekie kabelki stosować
1. Do sieci komputerowej
2.do sieci TV
3.do sieci tel.
4.prądowe wewnętrzne
5.prądowe zewnętrzne

marka,nazwa , firma,itp
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????
Ad 1. UTP - zwykła skrętka nie ekranowana, ale dobrej firmy np. UC300 firmy Draka (http://www.dipol.com.pl/sklep/e1511.php?sid=ef90773a68e2962)
Ad 2 i 3. kocentryk np. Tri-Shield 1.13/4.8 AF firmy Draka Tri-Shield 1.13/4.8 AF firmy Draka (http://www.dipol.com.pl/sklep/e1238.php?sid=ef90773a68e2962) lub KOKA 709 firmy Hirschmann (http://www.dipol.com.pl/sklep/e1244.php?sid=ef90773a68e2962)
Ad 4. Do oświetlenia YDYp 1,5 mm2 - 3 lub 4 żyły - wg potrzeb. Do gniazd YDYp 3 x 2,5 mm2
Proponuję przewody w izolacji na 750V (a nie na 500V stosowane przez elektryków dla obniżenia kosztów...)
Ad 5. zależy do jakich odbiorników, ale na pewno typu YKY (czyli kabel w czarnej izolacji) 3 x od 1,5 do 2,5 mm2

długi
15-03-2006, 22:19
Dzięki o to mi chodzilo :D :D :D :D

_bogus_
16-03-2006, 10:13
DISA jest fajna ale .... w moim przypadku kosztowała mnie zbyt dużo nerwów i musiałem ją wyłączyć. Miałem dość narzekania rodziny (głownie) i znajomych, że dzwoniąc do mnie muszą płacić za „impuls”, nawet jak nie ma nas w domu i nikt nie odbierze.
Ale sknerusy :lol:

Teściowa w podliczeniu miesięcznym miała ponad 150 nieudanych podejść :lol: Ja tam się tym nie przejmowałem, ale naciski były.
Ot taki pomysł - nie wiem czy realizowalny bo się nie znam na centralach. Może da się ją (tj. centralę a nie teściową ;-) ) wyłączać czy przełączać w tryb nieodbierania? Wtedy dało by się to podłączyć do alarmu w którym zdefiniowane dwa tryby uzbrajania - taki że jest ktoś w domu i taki że nikogo nie ma. Przy włączaniu alarmu w trybie "nikto nie je doma" centralka byłaby wyłączana/dezaktywowana - teściowa by dzwoniła - centralka by nie odbierała - teściowa by nie płaciła za odsłuchanie komunikatu - w końcu zrozumiałaby jakiego ma mądrego zięcia i wszyscy żyliby długo i szczęśliwie ;-) ;-)

jsc
06-04-2006, 18:55
[quote="Nefer"]Obudziałam się z problemem i póki co mam totalny mess w głowie.

Witaj Nefer . Myślę że trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się czy i jak będziesz miała internet i oczywiście jak szybki. Jeśli z tpsa to wiadomo że musisz mieć linię analogową i wtedy jedna wystarczy. Obecnie produkowane centrale Slican mogą mieć wbudowane łącza Voip a koszt numeru miejskiego takiego Voipa to naprawdę grosze ( no może zł ale za cały rok :-? ). Jak już będziesz wiedziała jaki to internet to podeślę Ci rozwiązanie. Co do sieci komputerowej to się nie wypowiadam. Jam mam wifi bo kto na etapie budowy ścian przewidzi gdzie zainstalować wszystkie gniazdka. Pozdrawiam

Gurthg
07-04-2006, 06:54
kto na etapie budowy ścian przewidzi gdzie zainstalować wszystkie gniazdka. Pozdrawiam
Pokoje dziecinne - 4 gniazdka rj45 (można podłączyć pod nie również telefon)
Sypialnia - 3 gniazdka (do laptopów + telewizor, a raczej kiss pod nim)
Pracownia: 6 gniazdek
Kuchnia: 1 gniazdko
pokój dzienny: 2 gniazdka w mijescach przewidzianych na "sprzęt".
krosownica i wyprowadzenia - wszystko w kanciapie "serwerownia" :D

Reszte, jeśli będzie trzeba, dostawię z wifi, choć pewnie niechętnie :D

jsc - można.

jsc
07-04-2006, 07:06
Od każdego gniazdka komputerowego powinieneś prowadzić osobny przewód jeśli chcesz oczywiście wybudować tą sieć zgodnie ze sztuką, po stronie serwerowni patchpanel (jeśli tak się to pisze). Nie mały koszt. Oczywiście można ale pamiętać też trzeba aby przewody komputerowe nie były obok telefonicznych , obok alarmowych , obok zasilających. Można tylko po co ?

Gurthg
07-04-2006, 22:16
Od każdego gniazdka komputerowego powinieneś prowadzić osobny przewód jeśli chcesz oczywiście wybudować tą sieć zgodnie ze sztukąDokładnie tak jest. Ja nie piszę, co zrobię, tylko co zrobiłem.


po stronie serwerowni patchpanel (jeśli tak się to pisze). Nie mały koszt.Zgadza się.


Oczywiście można ale pamiętać też trzeba aby przewody komputerowe nie były obok telefonicznych , obok alarmowych , obok zasilających. Można tylko po co ?A co im wszystkim przeszkadza być razem? Fizyka nie zabrania, przesąd jaki czy co?

Koszt? bo ja wiem? kabel nie jest taki drogi (wyszło mi chyba z 500 metrów). od strony krosownicy to betka, bo same końcówki. Najdroższe w całości są gniazdka.

Do obu potrzebny switch/router. koszt różny zależny od portfela.

wifi:
- karta(y) po ~80 pln za sztukę.

klasycznie:
- kable 300 pln
- patchpanel 24 porty (czyli razem z telefonami) 200 pln
- gniazdka - 40 pln (dwa porty w gniazdku)
- karta sieciowa - ~20 pln

zalety wifi:
- szybkość zestawiania
- wygoda w użyciu (szczególnie lapy)
- bezinwazyjny montaż

zalety klasycznej sieci
- szybkość!!!
- możliwość dzielenia sieci z telefonami (ostatnio i tak dominują bezprzewodowe, więc argument reoszkę przestarzały )
- bezpieczeństwo
- bezawaryjność

wady wifi
- szybkość (bez znaczenia gdy odbiorników sieci jest < 3)
- słabe (mimo wszystko) bezpieczeństwo [a dla tańszych rozwiązań fatalny poziom]

wady klasycznej:
- brak ustawności (kabel/gniazdko)
- brak możliwości prostej rozbudowy (a liczba podłączanych urządzeń będzie wzrastać)
- kable gdzieś musza leżeć, więc jak nie pod tynkiem to lipa

Różnica w cenie przy większej ilości odbiorników zaciera się.
Wolę ethernet, choć wifi ma niezaprzeczalnie pare fajnych zalet.

Nefer
08-04-2006, 11:24
Ciągle czytam, czytam i baaaaardzo Wam wszystkim dziękuję za pomoc - nawet taki laik jak ja rozumie coraz więcej. Jesteście KOCHANI. Bardzo dziękuję za pomoc.

jsc
03-06-2006, 15:43
I tak oto skończył się problem telefonów , komputerów i telewizji w domu. Oby wszystko było takie proste :D

jedraszko
12-07-2006, 19:10
Cześć, czy są jakieś zasady dotyczące układania kabli UTP i koncentrycznych? np. trzeba układać w rurkach albo wystarczy pod tynkiem, nie obok przewodów elektrycznych lub nie ma to znaczenia. Pozdrawiam

jsc
12-07-2006, 20:45
w zasadzie przewody telefoniczne powinny być w pewnej odległości od komputerowych jakieś 5 cm , ale są ludzie którzy z tą teorią się nie zgodzą.
pozdrawiam

Tomek23
12-07-2006, 21:05
w zasadzie przewody telefoniczne powinny być w pewnej odległości od komputerowych jakieś 5 cm , ale są ludzie którzy z tą teorią się nie zgodzą.
pozdrawiam

Zgodzić to się wszyscy z Tobą zgodzą, ale potem przychodzi proza życia bo elektryk rzucił cenę za dodatkowe bruzdy.

jsc
13-07-2006, 09:06
I tu jest problem . Od kiedy ELEKTRYK ma zajmować się przewodami telefonicznymi. W naszej karierze wielokrotnie klient płacił dodatkowo za prawidłowe okablowanie choć wcześniej ELEKTRYK poprowadził przewody i mówił że wszystko robi prawidłowo. Cywilizacja idzie do przodu i oprócz wiedzy o przepływie prądu trzeba rozważać inne sprawy które może nie dzisiaj ale jutro czy pojutrze mogą zaowocować. I wcale nie mówię tu o wydawaniu dodatkowo pieniędzy. Powierzenie instalacji telefonicznej ELEKTRYKOWI to tak jakby z uszkodzonym mercedesem pojechać do kowala. My nie podejmujemy się wykonywać instalacji elektrycznych bo to nie jest nasza rola. Wychodzimy z założenia że każdy powinien swoją część zarobić. Nie tylko pieniądze dla nas się liczą ale również zadowolenie klienta tak dzisiaj jak i po jakimś czasie. Dodatkowo sugeruję porównać przewód telefoniczny z kablem elektrycznym ( no chyba że ELEKTRYK chce telefony pociągnąć na kablu 3x2,5 m2 )
No i teraz się zacznie ! Oburzeni ELEKTRYCY wskoczą na mnie że nie muszą wiedzieć co to jest komutacja cyfrowa w centrali a ja im zaproponuję aby podejmowali się również instalacji alarmowej bo co to dla nich za problem. Pozdrawiam wszystkich uczciwych Elektryków.

jsc
13-07-2006, 09:14
w zasadzie przewody telefoniczne powinny być w pewnej odległości od komputerowych jakieś 5 cm , ale są ludzie którzy z tą teorią się nie zgodzą.
pozdrawiam

Zgodzić to się wszyscy z Tobą zgodzą, ale potem przychodzi proza życia bo elektryk rzucił cenę za dodatkowe bruzdy.


Tomku zleć to firmie instalującej alarm w Twoim domku.

Tomek23
13-07-2006, 15:31
w zasadzie przewody telefoniczne powinny być w pewnej odległości od komputerowych jakieś 5 cm , ale są ludzie którzy z tą teorią się nie zgodzą.
pozdrawiam

Zgodzić to się wszyscy z Tobą zgodzą, ale potem przychodzi proza życia bo elektryk rzucił cenę za dodatkowe bruzdy.


Tomku zleć to firmie instalującej alarm w Twoim domku.


Sam instaluję alarm w swoim domku (i nie tylko w swoim :) )

Tomek23
13-07-2006, 15:55
I tu jest problem . Od kiedy ELEKTRYK ma zajmować się przewodami telefonicznymi. W naszej karierze wielokrotnie klient płacił dodatkowo za prawidłowe okablowanie choć wcześniej ELEKTRYK poprowadził przewody i mówił że wszystko robi prawidłowo. Cywilizacja idzie do przodu i oprócz wiedzy o przepływie prądu trzeba rozważać inne sprawy które może nie dzisiaj ale jutro czy pojutrze mogą zaowocować. I wcale nie mówię tu o wydawaniu dodatkowo pieniędzy. Powierzenie instalacji telefonicznej ELEKTRYKOWI to tak jakby z uszkodzonym mercedesem pojechać do kowala. My nie podejmujemy się wykonywać instalacji elektrycznych bo to nie jest nasza rola. Wychodzimy z założenia że każdy powinien swoją część zarobić. Nie tylko pieniądze dla nas się liczą ale również zadowolenie klienta tak dzisiaj jak i po jakimś czasie. Dodatkowo sugeruję porównać przewód telefoniczny z kablem elektrycznym ( no chyba że ELEKTRYK chce telefony pociągnąć na kablu 3x2,5 m2 )
No i teraz się zacznie ! Oburzeni ELEKTRYCY wskoczą na mnie że nie muszą wiedzieć co to jest komutacja cyfrowa w centrali a ja im zaproponuję aby podejmowali się również instalacji alarmowej bo co to dla nich za problem. Pozdrawiam wszystkich uczciwych Elektryków.


Nie przesadzaj inteligentny elektryk to skarb. Ja sam bardzo często współpracuję z elektrykami przy małych jak i przy dużych inwestycjach (gdzie firma z branży elektrycznej bierze wszystko i później szuka podwykonawców). Wtedy elektrycy kładą przewody jakie im każę i tam gdzie im każę, a ja instaluję urządzenia końcowe. Mi taki układ bardzo odpowiada.
Jeśli chodzi o klientów indywidualnych to wygląda to najczęściej tak, że elektryk rzuci parę kabelków YTKSY i UTP niby gratis przy robieniu elektryki. Z takim podejściem ciężko wygrać bo on robi to niby gratis, a ja chcę pieniądze. Wrzuca je wtedy do bruzd razem z kablami elektrycznymi (Ci inteligentni dają je w peszlu), a jak chcesz dodatkowe bruzdy to już nie jest gratis, tylko trzeba dodatkowo zapłacić. Dlatego piszę o prozie życia.

jsc
14-07-2006, 08:07
Jeśli sam robisz alarmy to po co zlecać to elektrykowi. Zrób to sam. Tak będzie najlepiej.
Pozdrawiam

Tomek23
14-07-2006, 14:29
Jeśli sam robisz alarmy to po co zlecać to elektrykowi. Zrób to sam. Tak będzie najlepiej.
Pozdrawiam

U mnie nie tylko włamaniówkę, ale rówież wszyskie niskoprodądowe i elektykę będę robił siłami swojej firmy.

PS. Patrz dwa posty wyżej.

jabko
26-12-2006, 09:58
Odgrzebałem temat bo mam pytanko:

Istnieje pogląd ze nawet najlepsze kable koncentryczne są do wymiany po 5-10 latach. Czyli nie tynkować tylko kłaść w peszlach.
Czy to prawda ??

I jak sprawa się ma ze skrętką UTP ? Tak samo ??

Czy tynkować i na pewno będzie dobry "przekaz" aż do końca życia ??

marcin_u
26-12-2006, 10:45
Odgrzebałem temat bo mam pytanko:

Istnieje pogląd ze nawet najlepsze kable koncentryczne są do wymiany po 5-10 latach. Czyli nie tynkować tylko kłaść w peszlach.
Czy to prawda ??

I jak sprawa się ma ze skrętką UTP ? Tak samo ??

Czy tynkować i na pewno będzie dobry "przekaz" aż do końca życia ??

Jakos nie zaowazylem tego zeby tak bylo..to jakis dziwny wymysl.
Moze chodzi o to ze 10lat temu mało kto miał satke i stosowano gorsze przewody ktore sobie nie radza z satka.
Jezeli sie połozy dobre koncentryki to juz na lata...ale wazne polozyc z glowa i kłasc nawet po 2 koncetryki do jednegomiejsca zeby mozna bylo kozystac z nowych tunerow dyskiem twardym czyli z 2 glowicami

ghostt
26-12-2006, 12:02
Odgrzebałem temat bo mam pytanko:

Istnieje pogląd ze nawet najlepsze kable koncentryczne są do wymiany po 5-10 latach. Czyli nie tynkować tylko kłaść w peszlach.
Czy to prawda ??

I jak sprawa się ma ze skrętką UTP ? Tak samo ??

Czy tynkować i na pewno będzie dobry "przekaz" aż do końca życia ??

to byla prwada przy instalacji komputerowej gdzie gniazda i wtyczki BNC montowalo sie w systemie za zaciskowym, owocowalo to utlenianiem sie stykow
i zakluceniami transmisji w calej sieci ale nawet wtedy wystarczylo zmienic koncowki
co innego to starzenie sie kabla ale tym to taczej powinni sie przejmowac ci co maja nadajniki dużej mocy :lol:
bo przy instalacjach domowych nierobi to specjalnego znaczenia
no chyba ze jest to kabel zewnetrzny
wtedy wplywy atmosferyczne moga powaznie uszkodzic kabel

co do UDP to niestety kabel tez sie starzeje i no ja mo 8 latach musialem w pewnej firmie wymieniac kabel bo nie przechodzil zadnych pomiarow
ale po 1 w domu nie osiaga sie takiej zajatosci sieci zeby kilka blednych pakietow robilo szkode a pozatym raczej w domu nierobi sie polonczen powyzej 90m :D

jabko
26-12-2006, 12:07
Pytam bo przygotowuję się powoli do kablowania domu :lol:
I nie ukrywam że przyklejenie przewodu do bloczków przed tynkiem jest stokrotnie szybsze i łatwiejsze niż bruzdowanie (w ceramice to koszmar).

Przewody kupiłem raczej droższe niż tańsze.
Ale nie chce kiedyś żałować że je zatynkowałem. :roll:

Artur K.
26-12-2006, 15:59
Spokojnie możesz je kleić :)
W swej "działalności" specjalizuję się w insta;acjach elektrycznych już od wielu lat. Z wyksztacenia i zawodu jestem elektrykiem z wieloma dodatkowymi specjalnościami. Wszystkie powyższe uwagi są prawidłowe. Ja dodam tylko jedną rzecz od siebie. W instalacjach teletechnicznych ( telefon, anteny, internet itp) stosuj puszki głębokie. Można w nich zostawić większą ilość przewodu w zapasie. Do gniazd antenowych dawaj po dwa przewody koncentryczne. W instalacjach telefonicznych staraj się aby było przynajmniej o parę więcej przewodów niż potrzeba obecnie. Instalacje kładziesz dzisiaj, ale za lat 10-15 tak się zmienią standardy przesyłu danych iż to co mamy obecnie może być niewystarczające. Wszystkie elementy instalacji, najlepiej aby spotykały się w jednym miejscu, blisko tablicy głównej ( najczęściej instaluję dodatkową tablicę/szafkę ) tak aby można łatwo było konfigurować wszelkie różnorodne pomysły teraz i w przyszłości. I wymagajcie od instalatorów stosowania na końcówkach przewodów oznaczników - abyście zawsze wiedzieli który przewód dokąd biegnie, bardzo to ułatwia w póżniejszym terminie ewentualne modyfikacje instalacji. Przewodami teletechnicznymi coraz częściej są przesyłane dodatkowe dane, instaluje się na nich czujniki dymu, gazu, sprzęga się z instalacjami alarmowymi z powiadamianiem poprzez sieć telefoniczną właściciela, jak i odpowiednie służby ratownicze. Niektórzy stosują już monitorowanie kamerami terenu wokół domu, z możliwością podglądu sytuacji na dowolnym telewizorze, czy też komputerze w domu. Dlatego trzeba wiele przewidywać na zapas.

I tu jest problem . Od kiedy ELEKTRYK ma zajmować się przewodami telefonicznymi. W naszej karierze wielokrotnie klient płacił dodatkowo za prawidłowe okablowanie choć wcześniej ELEKTRYK poprowadził przewody i mówił że wszystko robi prawidłowo. Cywilizacja idzie do przodu i oprócz wiedzy o przepływie prądu trzeba rozważać inne sprawy które może nie dzisiaj ale jutro czy pojutrze mogą zaowocować. I wcale nie mówię tu o wydawaniu dodatkowo pieniędzy. Powierzenie instalacji telefonicznej ELEKTRYKOWI to tak jakby z uszkodzonym mercedesem pojechać do kowala. My nie podejmujemy się wykonywać instalacji elektrycznych bo to nie jest nasza rola
Cóż, nie przesadzaj, są elektrycy i elektrycy. Tak samo mógłbym powiedzieć o ostatnio poznanym instalatorze anten. Jego nie interesował wygląd instalacji, wolał zastosować puszki naścienne niż przygotowane puszki z osprzętem Legranda na ramkach. A przewody wolaby w listwach na tynku niż pod tynkiem. O przewodzie UTP położonym tylko dla korespondencji między tunerami nawet nie słyszał. A z czaszy satelitki spuścił tylko pojedyńczy przewód, chociaż miał przygotowany kanał z linkami prowadzącymi aż na 8 przewodów. Nie wspominając że maszt antenowy nie został przez niego podłączony do PE, chociaż sam osobiście taką linię wyprowadziłem na strych i zostawiłem ze sporym zapasem. Dlatego, nie uważam nikogo tylko z racji wykonywanego zawodu za gorszego lub lepszego fachowca. Wykonana robota świadczy o "fachowości" danej osoby, a nie tytuły. I najważniejsza rzecz- elektryk, jeżeli chce być dobry w tym co robi, musi się wiecznie uczyć, jeżeli się zdecydowałem na instalacje w budownictwie - to muszę cały czas sprawdzać w prasie fachowej, katalogach produentów co nowego się pojawia, i jak to się "je", aby przy kolejnym zleceniu nie stanąć jak "kołek", bo inwestor "wymyślił nowy bajer".

marcin_u
26-12-2006, 16:04
Spokojnie możesz je kleić :)
W swej "działalności" specjalizuję się w insta;acjach elektrycznych już od wielu lat. Z wyksztacenia i zawodu jestem elektrykiem z wieloma dodatkowymi specjalnościami. Wszystkie powyższe uwagi są prawidłowe. Ja dodam tylko jedną rzecz od siebie. W instalacjach teletechnicznych ( telefon, anteny, internet itp) stosuj puszki głębokie. Można w nich zostawić większą ilość przewodu w zapasie. Do gniazd antenowych dawaj po dwa przewody koncentryczne. W instalacjach telefonicznych staraj się aby było przynajmniej o parę więcej przewodów niż potrzeba obecnie. Instalacje kładziesz dzisiaj, ale za lat 10-15 tak się zmienią standardy przesyłu danych iż to co mamy obecnie może być niewystarczające. Wszystkie elementy instalacji, najlepiej aby spotykały się w jednym miejscu, blisko tablicy głównej ( najczęściej instaluję dodatkową tablicę/szafkę ) tak aby można łatwo było konfigurować wszelkie różnorodne pomysły teraz i w przyszłości. I wymagajcie od instalatorów stosowania na końcówkach przewodów oznaczników - abyście zawsze wiedzieli który przewód dokąd biegnie, bardzo to ułatwia w póżniejszym terminie ewentualne modyfikacje instalacji. Przewodami teletechnicznymi coraz częściej są przesyłane dodatkowe dane, instaluje się na nich czujniki dymu, gazu, sprzęga się z instalacjami alarmowymi z powiadamianiem poprzez sieć telefoniczną właściciela, jak i odpowiednie służby ratownicze. Niektórzy stosują już monitorowanie kamerami terenu wokół domu, z możliwością podglądu sytuacji na dowolnym telewizorze, czy też komputerze w domu. Dlatego trzeba wiele przewidywać na zapas.

I tu jest problem . Od kiedy ELEKTRYK ma zajmować się przewodami telefonicznymi. W naszej karierze wielokrotnie klient płacił dodatkowo za prawidłowe okablowanie choć wcześniej ELEKTRYK poprowadził przewody i mówił że wszystko robi prawidłowo. Cywilizacja idzie do przodu i oprócz wiedzy o przepływie prądu trzeba rozważać inne sprawy które może nie dzisiaj ale jutro czy pojutrze mogą zaowocować. I wcale nie mówię tu o wydawaniu dodatkowo pieniędzy. Powierzenie instalacji telefonicznej ELEKTRYKOWI to tak jakby z uszkodzonym mercedesem pojechać do kowala. My nie podejmujemy się wykonywać instalacji elektrycznych bo to nie jest nasza rola
Cóż, nie przesadzaj, są elektrycy i elektrycy. Tak samo mógłbym powiedzieć o ostatnio poznanym instalatorze anten. Jego nie interesował wygląd instalacji, wolał zastosować puszki naścienne niż przygotowane puszki z osprzętem Legranda na ramkach. A przewody wolaby w listwach na tynku niż pod tynkiem. O przewodzie UTP położonym tylko dla korespondencji między tunerami nawet nie słyszał. A z czaszy satelitki spuścił tylko pojedyńczy przewód, chociaż miał przygotowany kanał z linkami prowadzącymi aż na 8 przewodów. Nie wspominając że maszt antenowy nie został przez niego podłączony do PE, chociaż sam osobiście taką linię wyprowadziłem na strych i zostawiłem ze sporym zapasem. Dlatego, nie uważam nikogo tylko z racji wykonywanego zawodu za gorszego lub lepszego fachowca. Wykonana robota świadczy o "fachowości" danej osoby, a nie tytuły. I najważniejsza rzecz- elektryk, jeżeli chce być dobry w tym co robi, musi się wiecznie uczyć, jeżeli się zdecydowałem na instalacje w budownictwie - to muszę cały czas sprawdzać w prasie fachowej, katalogach produentów co nowego się pojawia, i jak to się "je", aby przy kolejnym zleceniu nie stanąć jak "kołek", bo inwestor "wymyślił nowy bajer".

podpisuje sie rowniez pod tym co napisales.

PrzemoBDG
27-12-2006, 10:22
Odgrzebałem temat bo mam pytanko:

Istnieje pogląd ze nawet najlepsze kable koncentryczne są do wymiany po 5-10 latach. Czyli nie tynkować tylko kłaść w peszlach.
Czy to prawda ??

I jak sprawa się ma ze skrętką UTP ? Tak samo ??

Czy tynkować i na pewno będzie dobry "przekaz" aż do końca życia ??

Nie dawaj peszli - zbędny kłopot z głębszymi bruzdami itd. a ostatecznie i tak to nie pomoże... Jeżeli kabel zakręca nawet tylko raz lub dwa pod kątem zbliżonym do prostego to nie będziesz w stanie przeciągnąć nowego kabla...

Co do jakości przesyłu w kablu telekomunikacyjnym to jak już słusznie ktoś zauważył większe znaczenie ma wzmacniach niż wiek a nawet stan kabla...

seba_ka
10-04-2007, 11:09
Witam,
Troszkę odświeżę, na jaką odległość można kłaść przewód koncentryczny. Chciałbym w niedalekiej przyszłości zakupić satkę, rozdzielić ja u siebie w domu na dwa lub trzy odbiorniki i na jeden odbiornik w domu rodziców który oddalony jest o jakieś 60m od mojego. Czy to ma jakiś sens czy gra nie warta zachodu. Dodam ze kabel chciałbym zakopać a pomiędzy nami jest wspólny ogródek.

Pozdrawiam

_ZBYCH_
10-04-2007, 13:20
Witam,
Troszkę odświeżę, na jaką odległość można kłaść przewód koncentryczny. Chciałbym w niedalekiej przyszłości zakupić satkę, rozdzielić ja u siebie w domu na dwa lub trzy odbiorniki i na jeden odbiornik w domu rodziców który oddalony jest o jakieś 60m od mojego. Czy to ma jakiś sens czy gra nie warta zachodu. Dodam ze kabel chciałbym zakopać a pomiędzy nami jest wspólny ogródek.

Pozdrawiam
Nie warto. Odpowiedni kabel (ziemny - żelowany) będzie bardzo kosztowny (o zwykłym możesz zapomnieć).
Dodatkowo będzie potrzebny wzmacniacz sygnału.
Prościej i taniej będzie zrobić osobną antenę na domu rodziców.

mynia_pynia
10-04-2007, 13:41
Co do tel. to lepiej mieć tylko komórki, rozmowy są takie tanie, jest tyle bezpłatnych min. w abonamencie, że ja jak na tej reklamie ery "co to jest??? ;)-na gniazdko w ścianie"
Co do dzielenia sygnały C+ - to jest to kradzież i jest to karalne - ale da się zrobić, bo na tym polega shering.

Zukow
10-04-2007, 14:02
Prosze napiszcie co sądzicie o położeniu pod tynkiem przewodów do głośników mam awersje do leżących pod ścianami kabli do głośników (i innych także)
wiem że z czasem systemy kina domowego bedą się rozrastały ale więcej niż 5 7 głośników to chyba nie wymyślą co najwyżej to systemy pogębiające wrażenie ruchu i głębi dżwięku.

_ZBYCH_
10-04-2007, 14:13
Co do dzielenia sygnały C+ - to jest to kradzież i jest to karalne - ale da się zrobić, bo na tym polega shering.
Dzielenie kodowania cyfry nie jest kradzieżą i nie jest karalne - pod warunkiem dzielenia w ramach lokalu (np. domu czy mieszkania).

Sharing (czyli w skrócie udostępnianie ze swojej karty np. Cyfry+ parametrów umożliwiających dekodowanie sygnału) poza lokal (czyli przez sieć internet) jest nielegalne.

Ale tu nie było pytania o sharing, tylko o puszczenie sygnału z anteny satelitarnej :)

_ZBYCH_
10-04-2007, 14:42
Prosze napiszcie co sądzicie o położeniu pod tynkiem przewodów do głośników mam awersje do leżących pod ścianami kabli do głośników (i innych także)
wiem że z czasem systemy kina domowego bedą się rozrastały ale więcej niż 5 7 głośników to chyba nie wymyślą co najwyżej to systemy pogębiające wrażenie ruchu i głębi dżwięku.
Zamiast przewodów w tynku proponuję położyć w podłodze peszle z pilotem. Później możesz sobie wciągnąć dowolne przewody głośnikowe.

Generalnie w mniejszych pomieszczeniach królują zestawy 5 + 1 (prawy + lewy przód, prawy + lewy tył, centralny + bas). W dużych pomieszczeniach dochodzą jeszcze dwa środki (prawy + lewy).

m@rtini
12-05-2007, 19:04
Witam,

1)
Kable UTP maja się schodzić w jedną skrzynkę a w niej (hub lub switch)
4 z nich na potrzeby sieci komputerowej
1 telefon

Do skrzynki idzie 1 UTP z dachu (może być internet radiowy) oraz 1 z drogi (jak sie TPSA kiedyś podłączy).

Czy mozna takie okablowanie wykorzystać do cardsplitera?
Tam gdzie gniazda z kabelkami UTP pojawia się tez 3 TV (i 3 dekodery)?
Czy dekodery mają gniazda na przewód UTP?
Czy też dla celów cardsplitera musze położyć kolejne kable UTP?

2)
Tam gdzie te 3 TV dać po 2 koncentryki?
Jeden TV naziemna, 2 SAT


Z góry dzięki za pomoc
m@rtini

m@rtini
16-05-2007, 19:34
Jutro kładzione będą kabelki do TV i skrętka (UTP)

Proszę o radę czy instalację od sieci komputerowej mogę też wykorzystać do cardsplliter'a (oczywiście wtedy gdy wypnę kabelek od kompa z gniazdka w ścianie)

???

marcin_u
16-05-2007, 21:28
Jutro kładzione będą kabelki do TV i skrętka (UTP)

Proszę o radę czy instalację od sieci komputerowej mogę też wykorzystać do cardsplliter'a (oczywiście wtedy gdy wypnę kabelek od kompa z gniazdka w ścianie)

???

tak mozna!

m@rtini
16-05-2007, 22:30
Dzięki :D

ArtiW
17-05-2007, 11:52
To ja sie podpinam. Niebawem bede stal przed podobnym problemem

hala_k
17-05-2007, 12:37
Jako instalację telewizyjną polecam taką:

http://www.dipol.com.pl/img/schemat007x.gif (http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm)

Co do instalacji telefonicznej i sieciowej to najlepiej na skrętce utp (obie) i tylko w gwiazdę, gdzie przewody zbiegają się w jednym miejscu - a tam router, switch i centrala telefoniczna.

jsc
23-05-2007, 19:43
Dawno mnie tu nie było. Przeczytałem kilka wcześniejszych postów na temat DISY w centralkach i na temat generowania przez nie kosztów. Sam nie jestem zwolennikiem stosowania tego rozwiązania. Osobiście polecam linie Isdn od dowolnego operatora a do tego 3 MSN lub za tę samą kasę DDI . Centrala Slicana z serii CCT 1668 z kartą isdn . I nie zlecajcie elektrykom rozkładania kabli telefonicznych lecz profesjonalistom sprzedającym centrale. Pozdrawiam Grupę Nieporęt.

BigPablo
23-05-2007, 21:06
Jutro kładzione będą kabelki do TV i skrętka (UTP)

Proszę o radę czy instalację od sieci komputerowej mogę też wykorzystać do cardsplliter'a (oczywiście wtedy gdy wypnę kabelek od kompa z gniazdka w ścianie)

???

Jeśli nie za późno - zastosuj w pokoju gniazdko z podwójnym RJ-45
Masz wtedy podpięcie zarówno do splitera jak i do komputera bez potzreby odpinania/przepinania kabli

PrzemoBDG
24-05-2007, 11:25
Kładź śmiało. Ja zrobiłem typową instalację (5 głośnikową) wychodząc z prostego założenia iż wersje kina domowego 5.1 i 7.1 startowały prawie równocześnie, a filmy nagrywają w 5.1...

Co do kładzenia kabli to bez peszli, gdyż pozorna jest możliwość ponownego przeciągnięcia nowego kabla.

Kable telekomunikacyjne kładłem koło siebie (tzn. sieć, telefon, TV) i nie wiem dlaczego telefon nie mógłby być koło sieciowego - większość i tak stosuje skrętkę ekranowaną...

m@rtini
24-05-2007, 21:39
Jutro kładzione będą kabelki do TV i skrętka (UTP)

Proszę o radę czy instalację od sieci komputerowej mogę też wykorzystać do cardsplliter'a (oczywiście wtedy gdy wypnę kabelek od kompa z gniazdka w ścianie)

???

Jeśli nie za późno - zastosuj w pokoju gniazdko z podwójnym RJ-45
Masz wtedy podpięcie zarówno do splitera jak i do komputera bez potzreby odpinania/przepinania kabli


Tak też się stało.
Spec od elektryki zasugerował, że jak już daje tą skrętkę do kompa to może i do splittera. W ten sposób w 5 punktach mam podwójnie. Zobaczymy za kilka miesięcy jak to wszystko będzie działać.

Teraz czekam na fakture .....

mako5
17-12-2007, 14:27
Tak też się stało.
Spec od elektryki zasugerował, że jak już daje tą skrętkę do kompa to może i do splittera. W ten sposób w 5 punktach mam podwójnie. Zobaczymy za kilka miesięcy jak to wszystko będzie działać.

Teraz czekam na fakture .....

Ponad rok temu zrobiłem takie rozwiązanie a dopiero parę dni temu przetestowałem. Działa bez zarzutu :)

mako5
17-12-2007, 14:34
Kładź śmiało. Ja zrobiłem typową instalację (5 głośnikową) wychodząc z prostego założenia iż wersje kina domowego 5.1 i 7.1 startowały prawie równocześnie, a filmy nagrywają w 5.1...

O ile mi wiadomo to nie jest prawda. 5.1 jest dużo starszy. 5.1 stosuje się w filmach DVD a 7.1 w filmach HD, czyli HDDVD i BluRay. Filmów HD wiele nie ma ale będzie przybywać. Z drugiej strony system 7.1 pewnie nam dobry wzmacniacz "przerobi" ładnie na 5.1 i też będzie ok. Ja pociągnąłem kable 7.1 i po prostu na razie tych od środkowych głośników nie używam bo mam wzmacniacz 5.1. Jak już 7.1 dojrzeje, upowszechni się i stanieje to łatwo się dołączy dodatkowe głośniki. Na 7.1 pewnie jeszcze z rok, dwa trzeba poczekać bo dalej trwa wojna formatów co hamuje rozwój. Jest już promyk nadziei bo już pierwsze odtwarzacze dwusystemowe wypuściło LG i Samsung :).

mako5
17-12-2007, 14:38
Proszę o radę czy instalację od sieci komputerowej mogę też wykorzystać do cardsplliter'a (oczywiście wtedy gdy wypnę kabelek od kompa z gniazdka w ścianie)

???

Możesz. Możesz też bez wypinania bo LAN potrzebuje dwie pary i spliter też (moim zdaniem nawet jednej bo na gniazdkach kart abonenckich trzy z 4 przewodów są złączone razem. Tak więc po zastosowaniu odpowiednich przejściówek można równocześnie i LAN i splitter jednym kablem podłączyć. Są też splittery bezprzewodowe ale nie wiem jak to działa.

MARTiiii
13-03-2008, 19:02
A ja mam pytanie z innej beczki. Jak sprawdzic kable czy gdzies nie sa walniete?

Raz kladac siec w bloku z kumplami za mocno przybilsimy kabel do sciany i szlak go tam trafil, oczywiscie troche minelo nim obczailismy dlaczego to nie dziala.

mako5
13-03-2008, 20:31
A ja mam pytanie z innej beczki. Jak sprawdzic kable czy gdzies nie sa walniete?

Chyba pozostaje obierzyć. Zrobić przedłużkę do miernika i testować każdą żyłę. Inaczej nie będzie pewności. Albo porządnie ułożyć i liczyc że nic się nie popsuło :-)

odaro
03-08-2008, 10:46
...

Wito2008
03-08-2008, 17:22
czy macie jaąś wiedzę na temat działania urządzeń które wpuszczają sygnał tv do sieci ethernet? np: http://sklep.kg.net.pl/index.php?main_page=product_info&products_id=21331

Wito2008
03-08-2008, 20:14
albo to http://www.slingmedia.com/go/slingbox-pro

mako5
27-08-2008, 15:28
czy macie jaąś wiedzę na temat działania urządzeń które wpuszczają sygnał tv do sieci ethernet? np: http://sklep.kg.net.pl/index.php?main_page=product_info&products_id=21331

To zwykłe urządzenie sieciowe więc jaką więcej wiedzę potrzebujesz?

mako5
27-08-2008, 15:31
albo to http://www.slingmedia.com/go/slingbox-pro

To też zwykle urządzenie sieciowe. Pisaliśmy tu o transmisji zwykłego sygnału analogowego po skrętce. Można to zapewne przerobić na cyfrę i słać normalnie siecią TCP/IP ale nie o tym była mowa.

tres34
28-08-2008, 07:27
Ufff, ale sie ciezko przebic. Wszyscy juz w pracy i od razu rzucili sie na forum (nie cierpie owczego pedu). Co do pytania, to inni ci juz doradzili. Ale z mojej strony pytanie, czy to nie tobie przypadkiem pani architekt wszystko projektuje i odbiera od wykonawcow i czy nie mialo byc tak swietnie, jak zapewniasz w innym poscie?

mako5
28-08-2008, 12:38
Kładź śmiało. Ja zrobiłem typową instalację (5 głośnikową) wychodząc z prostego założenia iż wersje kina domowego 5.1 i 7.1 startowały prawie równocześnie, a filmy nagrywają w 5.1...

A to ciekawa teoria. I rozumiem że nośniki DVD (na których mamy zwykle 5.1) i Blue Ray (7.1) też startowały prawie równocześnie?


Co do kładzenia kabli to bez peszli, gdyż pozorna jest możliwość ponownego przeciągnięcia nowego kabla.

Fakt.


Kable telekomunikacyjne kładłem koło siebie (tzn. sieć, telefon, TV) i nie wiem dlaczego telefon nie mógłby być koło sieciowego - większość i tak stosuje skrętkę ekranowaną...

Większość? Jaka większość? Ja mam zwykłą i nie narzekam. I też nie widzę problemu w pociągnięciu kabla skrętki obok telefonicznego. Co więcej skrętka bardzo dobrze działa jako kabel telefoniczny. W końcu po to kable są skręcone aby wrażliwość na zakłócenia była niska :-). Myślę że można by nawet testować w jednej skrętce LAN i telefon - do LANu dwie pary starczą a do telefonu dowolna z pozostałych dwóch par. Miałem tak zrobione gdy miałem za mało skrętek w ścianach i działało bez zarzutu. Jednak tego akurat nie polecam bo wiadomo że pewniej jest w osobnej skrętce.

mako5
28-08-2008, 12:39
Ufff, ale sie ciezko przebic. Wszyscy juz w pracy i od razu rzucili sie na forum (nie cierpie owczego pedu). Co do pytania, to inni ci juz doradzili. Ale z mojej strony pytanie, czy to nie tobie przypadkiem pani architekt wszystko projektuje i odbiera od wykonawcow i czy nie mialo byc tak swietnie, jak zapewniasz w innym poscie?

A komu i na jakie pytanie odpowiadasz?