PDA

Zobacz pełną wersję : =EKO-GROSZEK= ===PARAMETRY STEROWNIKA===



RR67
12-03-2006, 18:28
Witam!
Mój teść sprawił sobie piec na eko-groszek i od 4 dni nie może go ustawić. Jak mi tłumaczy piec gaśnie to z braku groszu (zbyt wolne podawanie) to z nadmiaru groszku (zbyt szybkie podawanie), że o pracy w podtrzymaniu nie wspomnę.
Proszę opiszcie swoje parametry sterownika na i ch podstawie może coś bym teściowi pomógł.
Pozdrawiam!

Midami
12-03-2006, 21:26
podaj producenta

RR67
12-03-2006, 22:12
piec to SEKO 25KW
W tej chwili prubujemy z ustawieniami:
30s podwaniw groszku
120s czas przerwy w podawaniu
wydaje mi się, że płomień nie przetrwa do rana.
- ja podejżewam zbyt mały ciąg, teść twierdzi że dobry.
Myślę, że przy dużym ciągu i max dmuchawie jakość groszku miała by małe znaczenie.

AldonkaS
13-03-2006, 07:49
Ja mam inny piec - VIADRUS 25kW LING, moje nastawy to (po wielu próbach):
U1: 72 (to temp. wody na wyjściu),
u2: 5 (to czas w sek. przy podawaniu węgla),
u3: 8 (to czas przerwy pomiędzy kolejnymi dmuchaniami),
reszty Ci nie podaję, bo to one teraz nie mają znaczenia.

Stosowałam twoje rozwiązanie: dużo węgla i długie czasy przedmuchu, ale z moich obserwacji wynika, że poza może trochę lepszym spalaniem (mniej żużla - o jakieś 10% - ale to bardzo subiektywne) to piec znacznie więcej mi palił niż przy powyższych nastawach. Dziś w 5-6 min się dogrzewa i stoi około 15-18min.

RR67
13-03-2006, 08:01
dzięki
każda wiadomość jest dla mnie cenna
Ja też przekonywałm teścia do krutkich czasów podawania i przerwy, ale to on jest szefem. W nocy oczywiście wygasło.
jeszce jedno pytanie - czy do popielnika spadają niedopalone węgle, jak powinien wyglądać popiół.
pozdrawiam !

AldonkaS
13-03-2006, 09:00
Pomyliłam się w nastawach: U1 powinno być U0, itd. Same nastawy są OK (tylko tnazewnictwo). Generalnie co zauważyłam, to istnieje spora różnica w węglu:
1) KWK Kazimierz - największy syf, mnóstwo żużla i przepalonych łupków,
2) KWK Julian - ten był OK, natomiast tu trafiłąm na największych kombinatorów (handlowców) i nie potrafię się dokładnie wypowiedzieć,
3) KWK Chwałowice - jest OK, nawet nie wiele żużla wychodzi.
Mnie po spaleniu około 200-210kg węgla zostaje popiołu jakieś 10kg (jeden, czasami 1,3 popielnika do wyrzucenia). Głównie to czysty biało-czarny popiół.

RR67
13-03-2006, 09:34
powiedz mi, może wiesz z doświadczenia czy jest możliwość podawania dużej iloći groszku, który niedpoalał by, się nadmiar spadałby a piec nie gasł by. Chodzi o to czy przy max nastawie wentylatora paliło by się nawet przy bylejakim groszku, i nie perfakcyjnie dobranych parametrach u1 i u2. Jeżeli możliwe było by takie palenie to myślę, że mamy za słaby ciąg (u nas nie występuje problem zbyt szybkiego spalania).

AldonkaS
13-03-2006, 09:43
Załatw sobie manometr i spraw siłę ciągu. Z tego co pamiętam to powinno być pomiędzy 10 a 20 Pa. Ja mam 15 (czy prawie perfekcyjnie - jak podał mi serwis). Komin mam 120, tak więc na granicy dopuszczalnej dla kotłów na paliwa stałe z wentylatorem.

RR67
13-03-2006, 10:05
mam postępy teść przyznał się, że rozgrzebuje palenisko w celu dopalania, ja uważam że to jest przyczyną złej pracy pieca (rozłożenie podawanego groszku, żaru i popiołu na tależyku powinno pozostać nieporuszane), poprostu chiech piec martwi się za siebie bez pomocy teścia (rozgarniane)
Mi wydaję się to wszystko bardzo proste, ale muszę jeszcze przekonać teścia.

AldonkaS
13-03-2006, 10:10
Masz rację. Mój ojciec, czasami też się wtrąca, ale mój chłop cierpliwie słucha (mnie aż gule wychodzą) a później robi i tak po swojemu (nie chce urazić swojego teścia). Dziś widzę że jego metoda skutkuje - coraz mniej mój ojciec się wtrąca i mówi, że zięć ma rację, ale ja bym ...... . Mąż proponuje Ci, abyć po zmianie nastaw poczekał przynajmniej 1 dzień (on zazwyczaj czekał) i pooglądał co się dzieje - a już na pewno nie grzebał w palenisku!!!!!!!!!!!!!!!!!.

RR67
13-03-2006, 10:29
dzięki jak widać nastawy tylko pieca to nie wszystko,
pisałeś, że przez 6 min tenperatura u ciebi wzrasta o 15-18 stopni, jaki masz metraż, unas to 150m2 niedocieplone.
Jeżeli masz jakieś uwagi praktyczne, czy inne ciekawostki na co zwrucić większą uwagę to chętnie skożystam z doświadczeń.
pozdrawiam!

AldonkaS
13-03-2006, 11:26
Żle zrozmumiałeś mojego posta. Temp. wzrasta wg następujących zasad:
1) na piecu mam 72 stopnie,
2) przy temp. 70 stopni załącza się piec,
3) temp. spada jeszcze do 68 - 69 stopni i następnie wzrasta,
4) po osiągnięciu 72 piec się wyłącza - temp. wrazsta jeszcze do 76 stopni,
5) cykl sie powtarza.

Tak więc nie mówimy tu o wzroście temp. o 15 stopni.

Metraż mam taki (użytkowa pow. 115m2) w podłodze ogrzewanej powierzchni (razem z piwnicą) jakieś 180m2.

RR67
13-03-2006, 19:19
Witam!
Sukces piec nie gaśnie!
Moje pytanie,
Czy nastawy u1 i u2 mają wpływ na ilość spalanego groszku, oczywiście w przy podobnej tenperaturze na kotle, ogólnie czy warto kombinować jeżeli palenisko nie wygasa.

AldonkaS
14-03-2006, 09:49
Wartość tych dwóch parametrów ma znaczenie. Mój chłop kombinowała z tym, natomiast pierwotne nastawy (te od których zaczął) okazały się na razie optymalne, natomiast jak na inżyniera przystało ciągle coś tam miesza - na razie bez skutku, zawsze wraca do tych pierwszych nastaw.

mack
15-03-2006, 21:40
Załatw sobie manometr i spraw siłę ciągu. Z tego co pamiętam to powinno być pomiędzy 10 a 20 Pa. Ja mam 15 (czy prawie perfekcyjnie - jak podał mi serwis). Komin mam 120, tak więc na granicy dopuszczalnej dla kotłów na paliwa stałe z wentylatorem.

120 to srednica wewn komina?
A ja się zastanawiam czy 160 to nie za mało

AldonkaS
16-03-2006, 15:49
Tak, 120 średnica wewnętrzna komina. Kominiarz, jak przyszedł na dokonanie ekspertyzy wstepnej (przed montarzem kotła - wymóg instalatora), to się rzucał o wymiary komina, ale instalator przedstawił mu przepisy i kominiarz juz nie dyskutował (po prostu chciał wziąść w ...... i tyle) :)

Szymciuch
29-10-2006, 20:09
Ja mam inny piec - VIADRUS 25kW LING, moje nastawy to (po wielu próbach):
U1: 72 (to temp. wody na wyjściu),
u2: 5 (to czas w sek. przy podawaniu węgla),
u3: 8 (to czas przerwy pomiędzy kolejnymi dmuchaniami),
reszty Ci nie podaję, bo to one teraz nie mają znaczenia.

Stosowałam twoje rozwiązanie: dużo węgla i długie czasy przedmuchu, ale z moich obserwacji wynika, że poza może trochę lepszym spalaniem (mniej żużla - o jakieś 10% - ale to bardzo subiektywne) to piec znacznie więcej mi palił niż przy powyższych nastawach. Dziś w 5-6 min się dogrzewa i stoi około 15-18min.

A jak masz nastawiony wentylator tzn na jaki bieg i jak przesłona??
Piszesz o żużlu a poniżej napisałaś że masz sam popiół?? Ja niestety mam problem z żużlem i nie wiem jak nastawić żeby było lepiej.

MAC II
01-11-2006, 15:00
A jak masz nastawiony wentylator tzn na jaki bieg i jak przesłona??
a to się jakoś reguluje :o :o
bo mi instalator nic o tym nie wspomniał :-?
mam Linga Duo 25kW
pozdr

Darek Opole
10-01-2007, 17:51
Ja mam Ling combi 23 KW
Podawanie węgla 10s
Przerwa 90 s
Wentylator przysłonięty prawie na max (zasłonięty)
Na grzejnikach termostaty, ogrzewam 130 m2, robi się trochę szlaki

120 kg starcza na około 9-14 dni (przy obecnych temp.)
Teraz dokupiłem sterownik pokojowy, na noc ustawiam 19 na dzień 21, w nocy chyba wcale się nie włącza (temperatura w domu nie spada do 19)
Rano za to musi nadgonić i pracuje ze 40 min zanim ustabilizuje temp. nie wiem czy to przyniesie oszczędności.

Ma ktoś podpięty sterownik pokojowy?

Vd**
11-01-2007, 07:33
Witam.
Jeśli chodzi o proces spalania w kotłach retortowych, to faktycznie najlebsze osiągi i parametry uzyskuje się na krótkich czasach podawania paliwa i postoju podajnika. Paliwo powinno się spalać na wysokości retorty, raczej bez tworzenia się kopczyka z paliwa. Jeśli spalanie jest zbyt nisko nalezy wydłużyć podawanie paliwa, w przeciwnym razie zwiększa to prawdopodobieństwo cofnięcia się żaru do zasobnika paliwa. Proponowane czasy to około 5-7s podawania i 10-20s postoju podajnika. Przedział jest duży, ale wynika to z jakości paliwa oraz ustawienia nadmuchu wentylatora. Jeśli powstaje szlakowanie to prawdopodobnie do procesu spalania podawana jest zbyt duża ilośc powietrza. Dobrze spalone paliwo dobrego gatunku powinno wyglądać jak "proszek". Należy pamiętać, by czas podawania i postoju były tak dobrane, by paliwo będące na retorcie swobodnie mogło się dopalić, w przeciwnym razie kocioł ma niższą sprawnośc o wartośc straty paleniskowej.

Pozdrawiam

niciacia
11-01-2007, 08:02
5 sek. podawania, 5 sek. przerwy
W podtrzymaniu rozpalanie co 25 minut chyba przez 15 sek

Vd**
11-01-2007, 08:46
5 sek. podawania, 5 sek. przerwy
W podtrzymaniu rozpalanie co 25 minut chyba przez 15 sek

Zgadza się. Czas podtrzymania na eko-groszku od 30-50min, podawanie 15-25s w zależności od jakości paliwa.

Pozdrawiam

MAC II
11-01-2007, 09:17
Ma ktoś podpięty sterownik pokojowy?[/quote]

mam i polecam :lol:

Szymciuch
11-01-2007, 13:45
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??

Chciałem też zapytać jak ogrniczyć temp. CWU. Mam ogrzewacz dwupłaszczowy podpięty zaraz za wyjściem z kotła zasialnia. Ogrzawacz działa grawitacyjnie wiec CWU ma taką temp. jaka jest zadana na kotle, czyli 65C a to trochę za dużo. Jak ją ograniczyć??

Mam też pytanie do Darka z Opola. 120kg. na 14 dni to rewelacyjny wynik. Jaki masz dom , instalacje , izolacje?? Ja mam 210m2 , dom z lat 80 nie ocieplony z zew., starą instalacje w murach i 120kg wystarcza mi na góra 5 dni i w sumie nie wiem czy to dobrze czy źle. Może ktoś się wypowie??

pionio
11-01-2007, 17:57
ja też bym się chciał dowiedzieć od Darka jaki ma dom i instalację lub czy się nie pomylił
Wynik wydaje się rewelacyjny! Sam bym tak chciał
Ja mam 130m, nieocieplone ściany (nowe okna i ocieplony strop), kaloryfery żeliwne z lat 80-tych i przy obecnych temperaturach na zew. starcza mi 120 kg na 6 dni. (Kocioł DEFRO Eko 17 kW)

Darek Opole
11-01-2007, 21:52
Witam! Mam dom nowo wybudowany (pierwsza zima) ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego o grubości 36,5 cm odmiany 400, bez docieplenia (Ytong tylko polski). Do ogrzania jest 130 m2 nie licząc kotłowni. Całe ogrzewanie na grzejnikach panelowych DUO z głowicami termostatycznymi, instalacja Hepworth na rozdzielaczach. Duże okna od południa. Wytarzymywało mi od załadunku do załadunku tak: 8 dni, 13 dni, 14 dni, 11, 13, 9.

Jeśli chodzi o nastawy, to piszecie że podawanie 5s przerwa 8s, ja mam 10s i 90s, jak mi instalator ustawił na początku 20s na 40s to mi węgiel wywalało do popielnika, jak więc można ustawić 5s podawanie i 8s przerwa cały zasobnik do popielnika wywali???

Vd**
12-01-2007, 10:03
Witam! Mam dom nowo wybudowany (pierwsza zima) ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego o grubości 36,5 cm odmiany 400, bez docieplenia (Ytong tylko polski). Do ogrzania jest 130 m2 nie licząc kotłowni. Całe ogrzewanie na grzejnikach panelowych DUO z głowicami termostatycznymi, instalacja Hepworth na rozdzielaczach. Duże okna od południa. Wytarzymywało mi od załadunku do załadunku tak: 8 dni, 13 dni, 14 dni, 11, 13, 9.

Jeśli chodzi o nastawy, to piszecie że podawanie 5s przerwa 8s, ja mam 10s i 90s, jak mi instalator ustawił na początku 20s na 40s to mi węgiel wywalało do popielnika, jak więc można ustawić 5s podawanie i 8s przerwa cały zasobnik do popielnika wywali???

Cześć Darek. Spróbuj ustawienia 5s podawania i około 25s postoju. Trudno mi uwierzyć, że kocioł Ci dobrze pracuje na ustawieniach 10/90. Jeśli paliwo wypychane jest do popielnika to proponuje skrócić czas podawania paliwa (nie niżej niż 5 s) lub wydłużyć czas postoju podajnika. Raczej operowałbym jednym z tych parametrów, tzn ustawił bym czas podawania na około 5-7 (10)s a dobierałbym powoli i skutecznie czas postoju podajnika.

Pozdrawiam

Vd**
12-01-2007, 10:15
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??

Chciałem też zapytać jak ogrniczyć temp. CWU. Mam ogrzewacz dwupłaszczowy podpięty zaraz za wyjściem z kotła zasialnia. Ogrzawacz działa grawitacyjnie wiec CWU ma taką temp. jaka jest zadana na kotle, czyli 65C a to trochę za dużo. Jak ją ograniczyć??

Mam też pytanie do Darka z Opola. 120kg. na 14 dni to rewelacyjny wynik. Jaki masz dom , instalacje , izolacje?? Ja mam 210m2 , dom z lat 80 nie ocieplony z zew., starą instalacje w murach i 120kg wystarcza mi na góra 5 dni i w sumie nie wiem czy to dobrze czy źle. Może ktoś się wypowie??

Najlepszym rozwiązaniem ograniczenia temp cwu jest zamontowanie pompy cwu i czujki w bojlerze. Czujka dokonuje pomiaru temp i jeśli jest niższa niż ustawiona przez użytkownika daje sygnał do kotła, który włacza pompę cwu aż do momentu, gdy temp cwu będzie równa temp ustawionej przez użytkownika.

Pozdrawiam.

pawelurb
12-01-2007, 10:40
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??


mam dokładnie teki sam zestaw , sterownik pokojowy + kocioł i działa to właśnie tak jak piszesz , uważam że jest to ekonomiczne, bo jakby sterownik pokojowy wyłączał tylko pompę , a kocioł utrzymywał temperaturę zadaną cały czas to wtedy niepotrzebnie marnowałby paliwo np. wychodzę rano , w domu nagrzane i temperatura spada powoli, wracam po 10 godzinach i wtedy dopiero włącza się kocioł , nie ma sensu aby utrzymywał przez 10 godzin temperaturę zadaną . Nawet potem jak kocioł rozgrzewa sie niemal od zera , to przecież ta gorąca woda nie marnuje się , tylko jest po chwili wtłaczana w instalację więc i tak i tak ogrzewa dom.

Jesli chodzi o ciepłą wode, to mam zamontowany czujnik w bojlerze ( był dołaczony razem z " Termo-Techem" w komplecie , mam druga pompę do bojlera, jak temp. wody uzytkowej spada to pompa CO przestaje działać a załącza się pompa CWU , po nagrzaniu wody , znowu działa druga pompa , zaleta to to że woda jest podgrzewana tylko wtedy gdy trzeba a nie cały czas i można na sterowniku kotła ustawić jej temperaturę.

Jelsi chodzi o parametry spalania , to żeby kocioł miał odpowiednią moc to musi się węgiel spalać na "kopczyku" wysokim na około 5 - 8 cm. płomień musi być wysoki i rozłożysty , ale ma się spalać spokojnie , bardzo ważne jest odpowiednia ilość powietrza, jak będzie za duży nadmuch to kocioł się niepotrzebnie wychładza, a palący sie wegiel jest rozdmuchiwany a płomień przypomina palnik , i bardzo czesto lubi zgasnąć jak jest zbyt duży nadmuch.
Ja mam przysłonę na wentylatorze zasłoniętą na około 90 % i szybkość nadmuchu ustawioną na 1 ( na 6 mozliwych ) . Nadmuch ma być taki aby płomień nie był biały i jaskrawy , ani nie był czerwony , ma być żółty i spalać się spokojnie. Ustawienie nadmuchu i przesłony zależy też od temperatury, np. w lecie gdy ciąg kominowy jest słabszy trzeba dac większy nadmuch , w zimie jak ciąg jest zwykle większy , nadmuch trzeba zdławić

Darek Opole
12-01-2007, 11:12
Cześć Darek. Spróbuj ustawienia 5s podawania i około 25s postoju. Trudno mi uwierzyć, że kocioł Ci dobrze pracuje na ustawieniach 10/90. Jeśli paliwo wypychane jest do popielnika to proponuje skrócić czas podawania paliwa (nie niżej niż 5 s) lub wydłużyć czas postoju podajnika. Raczej operowałbym jednym z tych parametrów, tzn ustawił bym czas podawania na około 5-7 (10)s a dobierałbym powoli i skutecznie czas postoju podajnika.


Cześć! 10/90 mam już tak dość długo, nie mam kopczyka, ale nie ma też dołka w palenisku. Przy ustawieniach 5/25 bedzie dostawał około 1/3 więcej węgla niż teraz, napewno tego nie spali. Dlaczego częste podawanie jest lepsze? Więcej chodzi podajnik (wiecej prądu i hałasu)!

Pozdrawiam!
Może w sobotę zrobię fotki paleniska i je tu wstawię

pawelurb
12-01-2007, 11:32
ja mam czas podawania 16 sek, czas przedmuchu 44 sekund , poziom wegla w retorcie jest stały , utrzymuje się lekka górka a z talerza spada tylko popiól , ustawiłem to obserwując palenisko i wysokość płomienia , jak płomień malał lub widać było że górka się zapada poniżej retorty to wtedy trzeba dać więcej węgla , a jak już się nie zdążyło wypalać i pozostawał węgiel niedopalony to wtedy trzeba było dac mniej wegla , nie da się podac uniewrsalnego ustawienia, bo to zalezy od rodzaju węgla jego jakości , od ustawień np. nadmuchu , trzeba sobie posiedzieć w kotłowni i popatrzeć jak to się pali i ustwaić metodą prób i błedów , jedyne co się sprawdza to to że czas podawania powinien stanowić około 1/3 czasu przeplania i cały cykl powinien się zamykać w 1 minucie czyli np. 15 s. podawanie , 45 s. przedmuch.

Vd**
12-01-2007, 11:33
Cześć Darek. Spróbuj ustawienia 5s podawania i około 25s postoju. Trudno mi uwierzyć, że kocioł Ci dobrze pracuje na ustawieniach 10/90. Jeśli paliwo wypychane jest do popielnika to proponuje skrócić czas podawania paliwa (nie niżej niż 5 s) lub wydłużyć czas postoju podajnika. Raczej operowałbym jednym z tych parametrów, tzn ustawił bym czas podawania na około 5-7 (10)s a dobierałbym powoli i skutecznie czas postoju podajnika.


Cześć! 10/90 mam już tak dość długo, nie mam kopczyka, ale nie ma też dołka w palenisku. Przy ustawieniach 5/25 bedzie dostawał około 1/3 więcej węgla niż teraz, napewno tego nie spali. Dlaczego częste podawanie jest lepsze? Więcej chodzi podajnik (wiecej prądu i hałasu)!

Pozdrawiam!
Może w sobotę zrobię fotki paleniska i je tu wstawię

Skoro uważasz, że kocioł nie jest w stanie w pełni spalić paliwa to wydłuż czas postoju podajnika.
Niemniej jednak zachęcam do ustawienia parametrów około 5-7s podawania i dopasowania sobie czasu postoju. Przy krótkich czasach lepiej następuje proces spalania, nie dławisz kotła, dojście powietrza jest dobre. Z moich obserwacji wypada to naprawde wiele lepiej. Czasem są problemy z wygrzaniem kotła, na krótkich czasach podawania i postoju takich problemów nie ma. Zużycie prądu nie wzrośnie, wszystko jedno czy podasz 3kg/h paliwa za jednym razem czy podzielisz proces na kilka cykli. Tak czy inaczej musisz dać odpowiednią dawkę do spalania.
Pozdrawiam

Vd**
12-01-2007, 12:17
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??


mam dokładnie teki sam zestaw , sterownik pokojowy + kocioł i działa to właśnie tak jak piszesz , uważam że jest to ekonomiczne, bo jakby sterownik pokojowy wyłączał tylko pompę , a kocioł utrzymywał temperaturę zadaną cały czas to wtedy niepotrzebnie marnowałby paliwo np. wychodzę rano , w domu nagrzane i temperatura spada powoli, wracam po 10 godzinach i wtedy dopiero włącza się kocioł , nie ma sensu aby utrzymywał przez 10 godzin temperaturę zadaną . Nawet potem jak kocioł rozgrzewa sie niemal od zera , to przecież ta gorąca woda nie marnuje się , tylko jest po chwili wtłaczana w instalację więc i tak i tak ogrzewa dom.

Jesli chodzi o ciepłą wode, to mam zamontowany czujnik w bojlerze ( był dołaczony razem z " Termo-Techem" w komplecie , mam druga pompę do bojlera, jak temp. wody uzytkowej spada to pompa CO przestaje działać a załącza się pompa CWU , po nagrzaniu wody , znowu działa druga pompa , zaleta to to że woda jest podgrzewana tylko wtedy gdy trzeba a nie cały czas i można na sterowniku kotła ustawić jej temperaturę.

Jelsi chodzi o parametry spalania , to żeby kocioł miał odpowiednią moc to musi się węgiel spalać na "kopczyku" wysokim na około 5 - 8 cm. płomień musi być wysoki i rozłożysty , ale ma się spalać spokojnie , bardzo ważne jest odpowiednia ilość powietrza, jak będzie za duży nadmuch to kocioł się niepotrzebnie wychładza, a palący sie wegiel jest rozdmuchiwany a płomień przypomina palnik , i bardzo czesto lubi zgasnąć jak jest zbyt duży nadmuch.
Ja mam przysłonę na wentylatorze zasłoniętą na około 90 % i szybkość nadmuchu ustawioną na 1 ( na 6 mozliwych ) . Nadmuch ma być taki aby płomień nie był biały i jaskrawy , ani nie był czerwony , ma być żółty i spalać się spokojnie. Ustawienie nadmuchu i przesłony zależy też od temperatury, np. w lecie gdy ciąg kominowy jest słabszy trzeba dac większy nadmuch , w zimie jak ciąg jest zwykle większy , nadmuch trzeba zdławić

Szanowny Panie nadmuch nie poprawia ciągu kominowego. Powietrze tylko i wyłącznie poprawia proces spalania, jak sama nazwa wskazuje utleniania.
Poprzez nadmierną ilośc powietrza może Pan tylko spowodować większą emisją termicznych tlenków azotu. Zwiększanie nadmuchu ma sens w przypadku spalania paliw ciężko palnych, przykładowo miału czy flotu.
Chyba, że Pan rozumuje w taki sposób, że w przypadku większego nadmuchu rośnie ciśnienie w komorze paleniskowej (także rośnie zawirowanie) i spaliny sa wypychane do komina, ale czy dysponuje Pan aż tak szczelnym kotłem? Bo jeśli nie to spaliny będą się Panu wydobywały przykładowo poprzez zasobnik przykotłowy.
Druga opcja rozumowania, która mógł Pan przyjąć, to wyższa temperatura spalania w przypadku zwiększonego nadmuchu. Należy jednak pamiętać, że ciąg kominowy spowodowany jest róznica ciśnień barometrychnych pomiędzy spalinami a powietrzem z zewnętrznej atmosfery. Na ciśnienie wpływ ma ciśnienie statyczne, zależne od gęstości czyli od temperatury.
Proszę o ewentualne uargumentowanie Pańskiego toku myślenia.

Pozdrawiam serdecznie.

pawelurb
12-01-2007, 12:42
to nie są moje wymysły , tylko zacytowałem informacje od producenta mojego kotła , która w całości w oryginale wygląda następująco:

. Jak ustawić dobrze kocioł z podajnikiem ?

Odp.: Na początek proszę nie zmieniać nastaw fabrycznych sterownika, które często są dobre i nie ma potrzeby ingerować w ustawienia kotła.
Bardzo ważną sprawą jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania. Powietrza dostarczyć trzeba w ilości minimalnej zapewniającej pełne spalenie węgla.

Wizualnie można to przedstawić tak: Resztki żaru powinny znajdować się na kołnierzu retorty, ale spadać z retorty powinien już tylko popiół. Groszek powinien się palić na retorcie, a nie w jej środku. "Wypalony krater" w retorcie to oznaka zbyt dużego strumienia powietrza. Za duży strumień powietrza wychładza kocioł i powoduje obniżenie sprawności.
Ustawienia przysłony wentylatora lub mocy wentylatora trzeba dopasować do warunków zewnętrznych (temperatury). Wentylator (wlot do wentylatora) powinien być przysłonięty czasami nawet w 80 - 90 %. Im temperatura na zewnątrz niższa tym większy naturalny ciąg kominowy, a w związku z tym bardziej ograniczyć należy nadmuch. Spalaniem sterować musi programator kotla a nie ciąg kominowy.
Kiedy węgiel dobrze się spala to ogień jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki. Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży. Czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały.
Płomień powinien być stojący. Z retorty nie może buchać jak z palnika. Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3.

1. przykład: 10 sekund podawanie węgla/30 sekund przedmuch

2. przykład: 15 sekund podawanie węgla/45 sekund przedmuch

Latem stosunek ten może wynosić 1 do 4. Np. 5 sekund podawanie węgla/20 sekund przedmuch.

Histerezę ustawić najlepiej na 1 stopień (Ewentualnie 2 stopnie jeżeli nie ma takiej możliwości).

Czas, po którym podajnik się włączy pomimo tego, że temperatura nie spadła poniżej zadanej

ustawić na 20 minut.

Parametry pracy kotła zależne są od wielu czynników (jakości opału, instalacji, standardu budynku,...) dlatego często nieodzowny jest doświadczalny, indywidualny dobór parametrów pracy kotła.

Vd**
12-01-2007, 12:53
to nie są moje wymysły , tylko zacytowałem informacje od producenta mojego kotła , która w całości w oryginale wygląda następująco:

. Jak ustawić dobrze kocioł z podajnikiem ?

Odp.: Na początek proszę nie zmieniać nastaw fabrycznych sterownika, które często są dobre i nie ma potrzeby ingerować w ustawienia kotła.
Bardzo ważną sprawą jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania. Powietrza dostarczyć trzeba w ilości minimalnej zapewniającej pełne spalenie węgla.

Wizualnie można to przedstawić tak: Resztki żaru powinny znajdować się na kołnierzu retorty, ale spadać z retorty powinien już tylko popiół. Groszek powinien się palić na retorcie, a nie w jej środku. "Wypalony krater" w retorcie to oznaka zbyt dużego strumienia powietrza. Za duży strumień powietrza wychładza kocioł i powoduje obniżenie sprawności.
Ustawienia przysłony wentylatora lub mocy wentylatora trzeba dopasować do warunków zewnętrznych (temperatury). Wentylator (wlot do wentylatora) powinien być przysłonięty czasami nawet w 80 - 90 %. Im temperatura na zewnątrz niższa tym większy naturalny ciąg kominowy, a w związku z tym bardziej ograniczyć należy nadmuch. Spalaniem sterować musi programator kotla a nie ciąg kominowy.
Kiedy węgiel dobrze się spala to ogień jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki. Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży. Czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały.
Płomień powinien być stojący. Z retorty nie może buchać jak z palnika. Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3.

1. przykład: 10 sekund podawanie węgla/30 sekund przedmuch

2. przykład: 15 sekund podawanie węgla/45 sekund przedmuch

Latem stosunek ten może wynosić 1 do 4. Np. 5 sekund podawanie węgla/20 sekund przedmuch.

Histerezę ustawić najlepiej na 1 stopień (Ewentualnie 2 stopnie jeżeli nie ma takiej możliwości).

Czas, po którym podajnik się włączy pomimo tego, że temperatura nie spadła poniżej zadanej

ustawić na 20 minut.

Parametry pracy kotła zależne są od wielu czynników (jakości opału, instalacji, standardu budynku,...) dlatego często nieodzowny jest doświadczalny, indywidualny dobór parametrów pracy kotła.

Można wiedzieć jaki to producent?

pawelurb
12-01-2007, 13:21
mam kocioł PWTK Termo-Tech ze stąporkowa , typ kotła Eko-Tech 26 KW. ze sterownikiem teh ST-77 , i regulatorem pokojowym auraton 2005.

Szymciuch
12-01-2007, 15:57
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??



. Nawet potem jak kocioł rozgrzewa sie niemal od zera , to przecież ta gorąca woda nie marnuje się , tylko jest po chwili wtłaczana w instalację więc i tak i tak ogrzewa dom.

A czy piec nie pracując i wychładzając się działa w podtrzymaniu, tzn. czy przedmuchuje zapobiegając wygaśnięciu żaru??

Jesli chodzi o ciepłą wode, to mam zamontowany czujnik w bojlerze ( był dołaczony razem z " Termo-Techem" w komplecie , mam druga pompę do bojlera, jak temp. wody uzytkowej spada to pompa CO przestaje działać a załącza się pompa CWU , po nagrzaniu wody , znowu działa druga pompa , zaleta to to że woda jest podgrzewana tylko wtedy gdy trzeba a nie cały czas i można na sterowniku kotła ustawić jej temperaturę.

Ja też mam ten czujnik ale nie zamontowany, gdziesię go montuje, czy jest jakaś specjalna wtyczka w boilerze?? I po drugie czy w momencie zatrzymania pompy CWU woda może przechodzić do boilera grawitacyjnie, czy jest jakoś blokowana??

Jeszce jedno Pawelrub, ile pali Ci ten kocioł i jaki dom ogrzewa??

Poizdrawiam wszystkich "groszkomaniaków"
.

pawelurb
12-01-2007, 16:06
Ja mam sterownik pokojowy Euroster 2005 podłączony do kotła Termo-Tech26, ale działa nie tak jak piszą inni użytkownicy forum. Mianowicie gdy w pomieszczeniu jest temperatura powyżej zadanej, regulator wyłącza całkowicie kocioł, a nie tylko pompę CO. Kocioł wychładza się stopniowo, nawet bardzo poniżej temp. zadanej na kotle, aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Wiadomo że pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko i powoduje to że kocioł musi od nowa sie włączyć i grzać aż nie nagrzeje się pomieszczenie.
Mam nadzieję że wmirę zrozumiale to napisałem.
Więc działając w ten sposób regulator nie jest zbyt ekonomiczny, prawda?? Może ktoś wie jak sobie z tym poradzić??



. Nawet potem jak kocioł rozgrzewa sie niemal od zera , to przecież ta gorąca woda nie marnuje się , tylko jest po chwili wtłaczana w instalację więc i tak i tak ogrzewa dom.

A czy piec nie pracując i wychładzając się działa w podtrzymaniu, tzn. czy przedmuchuje zapobiegając wygaśnięciu żaru??

Jesli chodzi o ciepłą wode, to mam zamontowany czujnik w bojlerze ( był dołaczony razem z " Termo-Techem" w komplecie , mam druga pompę do bojlera, jak temp. wody uzytkowej spada to pompa CO przestaje działać a załącza się pompa CWU , po nagrzaniu wody , znowu działa druga pompa , zaleta to to że woda jest podgrzewana tylko wtedy gdy trzeba a nie cały czas i można na sterowniku kotła ustawić jej temperaturę.

Ja też mam ten czujnik ale nie zamontowany, gdziesię go montuje, czy jest jakaś specjalna wtyczka w boilerze?? I po drugie czy w momencie zatrzymania pompy CWU woda może przechodzić do boilera grawitacyjnie, czy jest jakoś blokowana??

Jeszce jedno Pawelrub, ile pali Ci ten kocioł i jaki dom ogrzewa??

Poizdrawiam wszystkich "groszkomaniaków"
.

po wyłączeniu kotła przez sterownik pokojowy działa on w podtrzymaniu więc nie wygasa , jeśli chodzi o czujnik ciepłej wody użytkowej , to nie wiem jaki masz bojler , ja mam firmy galmet i była w nim taka rurka w którą wkłada się kapilare czujnika , przewód z kapilara podłącza się do sterownika ( ma wolne styki opisane jest to w instrukcji sterownika , na sterowniku trzeba tylko ustawić pompę CWU jako włączoną , a funkcję "stała pompa CWU" wyłączyć,
woda nie przechodzi grawitacyjnie , przynajmniej u mnie nie ma takiej mozliwości, ale zawsze mozna zrobić np. jakiś syfon ( takie odwrócone U na rurze do bojlera i też nie przejdzie, pozatym zaraz po tym jak wyłączy się pompa CWU włącza sie pompa CO i woda idzie w instalację, więc nie podgrzewa bojlera.
za każdą pompą CO i CWU mam zamontowany też zawór zwrotny , który uniemożliwia np. wysysanie wody z weżownicy bojlera gdy pracuje pompa CO.

Kocioł ogrzewa dom 192 m.kw uzytkowej , powierzchnia podłogi 260 m.kw, kubatura około 660 m. sześć. , ściany to porotherm 25 cm + 12 cm. styropianu , na dachu 20 cm wełny. Pali 1 zasobnik na 6 - 7 dni , temperatura w ciągu doby przez 7 godzin dzienna 20,5 stopnia na sterowniku , 17 godzin - na sterowniku nocna 18,5 stopnia. w praktyce jest w domu jakieś 20 stopni cały czas . ( mam jeszcze nie dokończone ocieplenie poddasza zostało jakieś 20 % , więc piętra nie grzeję grzejniki pozamykanie głowicami ustawionymi na 1,5.

Darek Opole
14-01-2007, 12:31
Skoro uważasz, że kocioł nie jest w stanie w pełni spalić paliwa to wydłuż czas postoju podajnika.
Niemniej jednak zachęcam do ustawienia parametrów około 5-7s podawania i dopasowania sobie czasu postoju. Przy krótkich czasach lepiej następuje proces spalania, nie dławisz kotła, dojście powietrza jest dobre. Z moich obserwacji wypada to naprawde wiele lepiej. Czasem są problemy z wygrzaniem kotła, na krótkich czasach podawania i postoju takich problemów nie ma. Zużycie prądu nie wzrośnie, wszystko jedno czy podasz 3kg/h paliwa za jednym razem czy podzielisz proces na kilka cykli. Tak czy inaczej musisz dać odpowiednią dawkę do spalania.
Pozdrawiam!

Dobra ustawiłem 5/50, zobaczę co się będzie działo.

Ostatnio pojawił mi się problem z przekraczaniem temp. w podajniku, przy dużym wietrze (teraz mocno wieje) rozdmuchuje mi żar w retorcie, dodam, że komin to Rondo Plus fi 180, szyber na piecu przymknięty do oporu, wentylator też przysłonięty prawie do oporu. Miał ktoś podobne problemy?

Vd**
15-01-2007, 09:33
Cześć.Darek A masz szczelnie zamknęty zasobnik? Sprawdź to.
Pozdrawiam

Darek Opole
15-01-2007, 15:05
Tak mam szczelnie zamknięty zasobnik (raz zostawiłem nie domknięty i zadymiłem całą kotłownię).
Ten wiatr (porywisty) wtłacza czasami powietrze do pieca przez komin, chyba to było przyczyną wysokiej temp. w podajniku.

RRR67
29-11-2007, 23:41
witam!
kupiłem piec LING DUO PLUS 25
wczoraj było pierwsze odpalenie, instalatorzy rozpalili osiągnęli 65’C (zajęło im to 20min.) i odjechali, piec wygasł po godzinie z (podajnik za mało podawał).
Na razie nie będę się rozpisywał
proszę podajcie parametry u0, u1, u2, u3, u4, jakich używacie.
szczególnie interesuje mnie u3-czas podtrzymania i u4-opuźnienie wentylatora w podtrzymaniu, tych parametrów nie ma w instrukcji pieca.

Pozdrawiam!

pawelurb
30-11-2007, 09:36
witam!
kupiłem piec LING DUO PLUS 25
wczoraj było pierwsze odpalenie, instalatorzy rozpalili osiągnęli 65’C (zajęło im to 20min.) i odjechali, piec wygasł po godzinie z (podajnik za mało podawał).
Na razie nie będę się rozpisywał
proszę podajcie parametry u0, u1, u2, u3, u4, jakich używacie.
szczególnie interesuje mnie u3-czas podtrzymania i u4-opuźnienie wentylatora w podtrzymaniu, tych parametrów nie ma w instrukcji pieca.

Pozdrawiam!

może być winny zbyd duży nadmuch , zmniejsz szybkość nadmuchu i przymknik w 80 % przysłonę, pozatym piec może wygasnąć po jakimś czasie jak nie ma porządnego nawiewu powietrza z zewnątrz .
A z ustawieniami , to lepiej pokombinuj metodą prób i błędów , kup sobie na wieczór browarki i posiedż troche w kotłowni :D nie spotkałem jeszcze 2 identycznie ustawionych eko-groszków , a to paliwo inne, a to komin inny , i wiele czynników, trzeba poeksperymentować.
Generalna zasada , nie stosować zbyt dużego nadmuchu, to się musi palić spokojnym , rozłożystym płomieniem , a nie taką świecą jak w palniku .
Płomień ma być żółty , jak jest biały lub niski to za duży nadmuch, jak czerwony i dymiący , to za mało powietrza.
Węgiel w retorcie nie powinien wygacać w podtrzymaniu nawet po 20 minutach bez nadmuchu.

Darek Opole
01-12-2007, 11:03
Ja mam ustawione podawanie na 6s i przerwa 45s, temp. na piecu 65 stopni, reszty nie ruszam chodzi na ustawieniach fabrycznych. Wentylator przysłonięty w 80%.
Pozdrawiam!

Artur135
28-12-2007, 19:58
kupiłem piec na eko groszek firmy seko 17kW
mam problem z ustawieniem parametrów
proszę o pomoc

z góry dziękuję :(

K.A.M.P.
30-12-2007, 17:36
Mam kocioł Zębca 15 kW ze sterownikiem Perfekt.
Czy ktoś używa tego sterownika ?
Moje ustawienia : czas podawania 2 s, przerwa mni 40 s - przerwa max 225 s,
min obroty dmuchawy 20% - max obroty 40%, ilość powietrza 32%,
nie mam jednolitego popiołu, tworzą się nieduże spieki,
nie mogę znaleźć nikogo z takim sterownikiem.

pomóżcie

RRR67
04-05-2008, 16:06
może z innej beczki
jaki najdłuższy czas przerwy w podtrzymaniu udało się wam ustawić
chodzi mi o to żeby jak najmniej węgla spalić przy podgrzewaniu wody w termie.
Właśnie mam zamiar zacząć eksperymenty a moje doświadczenia są bardzo małe.

RRR67
04-05-2008, 16:15
jak kombinować
latem ogrzwać wodę elektrycznie,
czy piecem
jakie macie doświadczenia, co bardziej się opłaca

zdzich
04-05-2008, 20:05
jestem w temacie ustawiłem 1 maja 90 min przerwa 50s podawanie jest OK
piec ling comgi 140l bojler przy 60min za duża tem na piecu

irysy
04-05-2008, 20:33
jak kombinować
latem ogrzwać wodę elektrycznie,
czy piecem
jakie macie doświadczenia, co bardziej się opłaca
Ja coraz bardziej zbliżam się do decyzji o załozeniu solarów. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny kompletnych zestawów solarnych mocno staniały. Miejmy nadzieje , że trend spadkowy będzie sie utrzymywał. W pochmurne dni grzałka w zbiorniku podciągnie temperaturę...

RRR67
07-05-2008, 00:58
za kilka dni zamieszkam to poeksperymentuje, ale pytanie jeszcze do ustawień, czy 90/50 przerwa/podawanie to nie to samo co 9/5 i co daje długa przerwa i większa porcja w stosunku do częstszego podawania z krótką przerwą. Jeżeli macie doświadczenia to chętnie skorzystam. Na razie dzisiaj założyłem uchwyt do anteny i wyrwałem gniazdko razem z dużym kawałem tynku.

Pablito36
27-11-2008, 19:20
Witam . Mam Piec Viadrus LING COMBI 23KW. Mam wielkie problemy z ustawieniem odpowiednich parometrów. Jest bardzo duże zużycie węgla , a temperatura wody w piecu osiąga do 50 stopni. Nie wiem jak ustawić wentylator.Mam też bardzo duzo popiołu a piec jest bardzo obrany sadzą . Obecne ustawienia jakie posiadam to
U1- 7 sekund (podawanie)
U2- 60 sekund ( przerwa )
U3- 18 minut ( postój )
Bardzo prosze o POMOC! mój numer GG to 11868233 , lub poczta [email protected]. Będe wdzięczny za wszelkie informacje i rady .

Pozdrawiam

romando1
28-11-2008, 10:51
Mam piec ECOCENTR 25kw .Moje ustawienia:

U1 60
U2 18
U3 50
U4 15
U5 5

Palę trzeci sezon i wszystko OK. Pozdrawiam.

kabi74
11-09-2009, 10:38
Witam,
Mamy nowy piec HEF EKO MAT 18KW z zainstalowanym sterownikiem Ognik PLUS PID. Niestety jest problem z rozpaleniem pieca jak i utrzymaniem żądanej temperatury. Nie jest to kwestia opału, bo testujemy już trzeci (sprawdzony przez znajomych) ekogroszek.
Piec dochodzi po godzinie do zadanej temp. 55 st. po czym po kilku godzinach nastepuje wygaszenie i komunikat "BRak opału"
Ciąg kominowy sprawdzony - OK.
Doczytalismy sie w książce serwisowej naszego pieca , że początkowy czas odliczania został ustawiony na 45 s. i to może być problem, bo jak czytalam we wczesniejszych postach zalecane jest 35-40 s.
Mam pytanie, czy ktos dysponuje kodami serwisowymi do sl.27 ? Podawane kody do wczesniejszych wersji nie dzialaja (byc moze producent zmienił w miedzyczasie) Ustalilam, ze wejscie do kodów serwisowych jest przez przytrzymania przycisku "-" anie + jak to było wcześniej, Bardzo proszę forumowiczów o pomoc, zima nadciąga i może być problem..
Pozdrawiam serdecznie
K.

kabi74
11-09-2009, 10:38
Witam,
Mamy nowy piec HEF EKO MAT 18KW z zainstalowanym sterownikiem Ognik PLUS PID. Niestety jest problem z rozpaleniem pieca jak i utrzymaniem żądanej temperatury. Nie jest to kwestia opału, bo testujemy już trzeci (sprawdzony przez znajomych) ekogroszek.
Piec dochodzi po godzinie do zadanej temp. 55 st. po czym po kilku godzinach nastepuje wygaszenie i komunikat "BRak opału"
Ciąg kominowy sprawdzony - OK.
Doczytalismy sie w książce serwisowej naszego pieca , że początkowy czas odliczania został ustawiony na 45 s. i to może być problem, bo jak czytalam we wczesniejszych postach zalecane jest 35-40 s.
Mam pytanie, czy ktos dysponuje kodami serwisowymi do sl.27 ? Podawane kody do wczesniejszych wersji nie dzialaja (byc moze producent zmienił w miedzyczasie) Ustalilam, ze wejscie do kodów serwisowych jest przez przytrzymania przycisku "-" anie + jak to było wcześniej, Bardzo proszę forumowiczów o pomoc, zima nadciąga i może być problem..
Pozdrawiam serdecznie
K.

kabi74
11-09-2009, 10:38
Witam,
Mamy nowy piec HEF EKO MAT 18KW z zainstalowanym sterownikiem Ognik PLUS PID. Niestety jest problem z rozpaleniem pieca jak i utrzymaniem żądanej temperatury. Nie jest to kwestia opału, bo testujemy już trzeci (sprawdzony przez znajomych) ekogroszek.
Piec dochodzi po godzinie do zadanej temp. 55 st. po czym po kilku godzinach nastepuje wygaszenie i komunikat "BRak opału"
Ciąg kominowy sprawdzony - OK.
Doczytalismy sie w książce serwisowej naszego pieca , że początkowy czas odliczania został ustawiony na 45 s. i to może być problem, bo jak czytalam we wczesniejszych postach zalecane jest 35-40 s.
Mam pytanie, czy ktos dysponuje kodami serwisowymi do sl.27 ? Podawane kody do wczesniejszych wersji nie dzialaja (byc moze producent zmienił w miedzyczasie) Ustalilam, ze wejscie do kodów serwisowych jest przez przytrzymania przycisku "-" anie + jak to było wcześniej, Bardzo proszę forumowiczów o pomoc, zima nadciąga i może być problem..
Pozdrawiam serdecznie
K.

Martinezio
11-09-2009, 11:16
Sami instalowaliście, czy ktoś Wam to robił? Nie przekazał Wam nikt kodów serwisowych? Nikt Was nie szkolił z obsługi kotła i zmiany jego parametrów?

Skonsultuj się z producentem - w końcu macie jakiś support, gwarancję? Kocioł to nie klikadełko do zabawy ;)

kabi74
11-09-2009, 11:24
Martinezio, oczywiscie, ze nie sami, instalował go jedyny serwis w regionie , który niestety o "nowym" dla nich sterowniku nie mial zielonego pojecia i uczyl sie przy nas z instrukcji....
Teraz jestesmy po dwutygodniowej lekturze wszelkich dostepnych dokumentów i forum i jestem pewna ze wiem o tym sterowniku wiecej niz miły pan fachowiec (pomijam ile wziąl za instalacje i "szkolenie")
Szukam pomocy, jestem inzynierem ale nie w tej dziedziie, chcę cię zapewnić, wiem ze piec to nie zabawka :)
Pozdrawiam
K

Martinezio
11-09-2009, 11:56
No to pytanie do instalatora, czy mógłby łaskawie podać kody serwisowe, których używał ;) Skoro oddał Wam kocioł, znaczy się był ustawiony. Nie wyobrażam sobie odbioru nieustawionego kotła ;)
Cieszę się, że wiesz, że to nie zabawka :lol:

Coobah
11-09-2009, 21:55
A może ten sterownik jest zwyczajnie spieprzony?? :)

Marek Dzit
05-05-2010, 20:27
jak tam ten hef eko mat po zimie? działa czy było zimno?

rafalh
16-03-2011, 19:07
Witam wszystkich
Użytkuje od 10.2010r kocioł defro duo uni 25KW ogrzewam 200m2 w podajnik wchodzi ok 200kg wystarcza przy temp zew -15 do -20 na ok 7 dni przy temp -5 na ok 10 dni nowy budynek ściana porotherm25 14 styropianu poddasze uzytkowe 20 cm wełny deski papa dachówka. Czy ktoś użytkuje ten kocioł? mam pytanie dotyczące wysokości płomienia w palenisku... nie mogę uzyskać większego niż 10 cm... proszę o podpowiedz Pozdrawiam

nebraskaaa
17-03-2011, 07:16
Witam, może ktoś mi coś poradzi, bo sama nie dam sobie z tym rady. Dużo osób na forum ma problemy z parametrami sterownika w fazie pracy - czyli dojścia do zadanej temperatury (u mnie jest to 62 - mam podajnik ślimakowy). Ja obecnie mam inny problem, który zmusił mnie wczoraj do awaryjnego zatrzymania pieca.. Ponieważ zrobiło się już nieco cieplej, mój piec dość szybko dochodzi do temp 62 i wchodzi w stan nadzoru (dla zainteresowanych w fazie pracy Pra -praca podajnika wynosi 15sek a pauza - Pau 45sek czyli cykl ma 1min). Problem narodził mi się w nadzorze. Mój piec pokochał nadzór aż za bardzo, bo w tym etapie potrafił sobie dojść do temperatury blisko 80stopni!!!!!!! czyli o krok do uruchomienia termostatu awaryjnego i wyłączenia pieca. Postanowiłam sama go zatrzymać i spokojnie pójść spać. Czy to możliwe że ustawienia pieca na zimę (mrozy), nie będzie się sprawdzać przy temp kilka stopni powyżej zera???? Posiadam sterownik Tango Negro.
Proszę o pomoc!!!!!!
Po osiągnięciu zadanej temperatury (62stopnie) następuje odmierzanie czasu określonego jako Coc (u mnie 5min). Po upływie tego czasu następuje załączenie dmuchawy na czas CdP ( u mnie 15sek). Równocześnie podawanie paliwa odbywa się w każdym cyklu (PPo=1) przez czas Pra 15sekund!!
Przy mrozach się to sprawdzało, nadzór utrzymywał się ok 30 -40 min. Obecnie na takich ustawieniach przetrzymał mnie w nadzorze ponad godz i doszedł do krytycznie wysokiej temp. Dodam tylko że posiadam zawór trójdrożny i przy plusowej w dzień temp na dworze jest minimalnie odkręcony na dom.
Proszę o poradę.

rafalh
17-03-2011, 17:43
witam. u mnie ten sam problem z tym ze temperatura podniosła sie do 76 mało tego rura w ktorej jest slimak nagrzewa sie w takim stopniu ze załacza sie alarm "temp podajnika za wysoka" piec sie zatrzymuje. zmienilem czas przerwy podawania z 65 sek na 45 czas podawania z 14 na 11 pale mialem 25000cal. sytuacja dzisiaj ok z tym ze jest troszke zimniej niz wczoraj. pozdrawiam

lakiluk21
21-09-2012, 19:16
witam chcialem zapytac co zrobic gry robi mi sie szlaka ?robi sie tak duza gdy zacznie podawac to calosc spada do pojemnika i tylko jest ogien w palenisku?prosze o porady