PDA

Zobacz pełną wersję : Welna - jak zrobic by nie dotykala foli?!!!!



przemekk74
12-03-2006, 20:59
Witam
Juz cieszylem sie ocieplonym dachem ale welna bedzie jeszcze raz zakladana...
Jest tak
Krokwie glebokosc 18cm, pomiedzy dachowka a krokwiami (bez zadnych desek itp) folia o kiepskich parametrach... wiec poszly sznurki jako "odstep" dla welny i poszla welna 20cm (pozniej w poprzek miala isc 5tka).. tuz przed zalozeniem 5tki sprawdzilem i okazalo sie ze welna 20tka (w rolkach) gdzies pomiedzy sznurkami zaczela sie rozpychac i dotykac foli!!! i juz zaczela zbierac krople z foli
Bedzie teraz to sciagane i sznuerek zostanie zageszczony.. moze profile beda trochye bardziej odsuniete...
Zaczynam zalowac ze nie wzialem welny w plytach.. latwiej nad jej ksztaltem zapanowac
Jakies cenne wskazowki? Welny i foli juz nie zmienie
Przemek

GL35
13-03-2006, 05:06
Cenna wskazówka - między krokwie 18 z zachowaniem szczeliny 15cm. a nie 20cm.

Rezi
13-03-2006, 06:56
masz folię czy membranę ( jakie parametry ?)

Rezi
13-03-2006, 07:04
a tak na marginesie
wrzucasz post na forum, zadajesz pytania, wszyscy ci doradzają .. robisz po swojemu i teraz ratuj
więc po jakie licho zadajesz pytania jak i tak robisz swoje ?

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1086425&highlight=#1086425

przemekk74
13-03-2006, 11:29
a tak na marginesie
wrzucasz post na forum, zadajesz pytania, wszyscy ci doradzają .. robisz po swojemu i teraz ratuj
więc po jakie licho zadajesz pytania jak i tak robisz swoje ?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1086425&highlight=#1086425

tak na marginesie...nie jestem w kraju alu buduje 'na odleglosc' (budowe widze w w piatek i w sobote).. gosc co to robi wzial 20tke+ 5 a nie 15+10 (jak mnu powiedziaem) bo 15tki nie bylo a 20tki a nie chcialo mu sie pewnie czekac .. moge go za to powiesic co mi malo porzytku przyniesie albo dzialac dalej
Przemek

Mirek_Lewandowski
13-03-2006, 11:47
A jakim cudem krople wody na membranie? czy na folii ! Zapowiada się hodowla grzybków różnych...

przemekk74
13-03-2006, 11:59
A jakim cudem krople wody na membranie? czy na folii ! Zapowiada się hodowla grzybków różnych...
to nie cuda... to roznica temperatur

Rezi
13-03-2006, 12:07
masz folię czy membranę ( jakie parametry ?)

przemekk74
13-03-2006, 12:36
masz folię czy membranę ( jakie parametry ?)
z tego co wiem jest to folia paroprzepuszczalna o kiepskich parametrach (nie pytaj mnie jakich,, nie wiem) dlatego zalezy mi na tym zeby nie dotykala jej albo przynajmniej dotykala jak w najmniejszym stopniu
Welna jest z rolki 20tka... teoretycnie moza dac ja tak by odstawala od krokwi na pare cm + wypelnienie 'roznicy w poziomie' paskami i na to w poprzek paski 5tki.. mozna probowac ja rozdzielac na 15+5 (wykonalne to jest?!!!).. i klasc ja do rowni do krokwi + 2x5 ale problem jest generalnie taki:
ona jest tak miekka ze ciezko nad jej ksztaltem zapanowac i ona i tak pomiedzy sznurkami gdzies bedzie odstawac i dotykac foli
Ustalilem z gosciem ze odkreci profile kroee zaczla przykrecac, zdejmie welne i nawali 'rusztowania' ze sznurka 3x tyle co teraz jest ale moze sa jakies siatki po rpostu co pomiedyz krokwie by sie dalo i bylby spokoj?
Przemek

Rezi
13-03-2006, 12:46
ściągnij wełne 20 i daj 15 nie widzę innej możliwości, w twoim przypadku szczlina powinna mieć min 3-5 cm

przemekk74
13-03-2006, 15:42
ściągnij wełne 20 i daj 15 nie widzę innej możliwości, w twoim przypadku szczlina powinna mieć min 3-5 cm
wywaleni welny na smietnik i kupno drugiej odpada w przedbiegach ze wzgledu na koszta
dlaczego niby nie mozna zostawic welny wystajacej poza krokwie ... szpare nad krokwiami do 'wysokosci' welny (okolo 5cm gleboka i szeroka jak krokiew) wypelnic paskami welny.. na to drut/sznurek ale nie przybity do krowki bezposrednio ale przywiazany do np gwozdzi wbitych w krokiew (tak aby dac dystans krokiew<->drut/sznurek)
i reszta normalnie?
czy druty/sznurki dla welny pelnia jakas funkcje poza przytryzmanie/wygoda welny pomiedzy krokwiami podczas kladzenia drugiej warstwy welny?
Przemek

GL35
13-03-2006, 16:01
Oczywiście, że nie wywalisz nowej wełny. Zrób tak jak piszesz - 5cm. niżej krokwi i uzupełnienie pod krokwie z piątki. Trudno to będzie trochę mocować.
Rozdzielenie nie wchodzi w grę, bo wełna będzie się rozdzielać różnie, pod skosem. Sznurek, czy drut tylko podtrzymuje wełnę.

przemekk74
13-03-2006, 16:18
Oczywiście, że nie wywalisz nowej wełny. Zrób tak jak piszesz - 5cm. niżej krokwi i uzupełnienie pod krokwie z piątki. Trudno to będzie trochę mocować.
Rozdzielenie nie wchodzi w grę, bo wełna będzie się rozdzielać różnie, pod skosem. Sznurek, czy drut tylko podtrzymuje wełnę.
czyli Ty osobiscie w takije sytuacji olabys druty podtrzymujace czy moze odsunal je np gwozdzaimi czy np.. przybil tymczasowo do krowki na czas montowania profili... zamontowal profile... wywalil wtedy sznurki (welny by nie wypadla bo zatrzymalabz sie na profilach) i pomiedzy profile welna w poprzek na to folia paroizolacyjna, plyty GK i na msze by to dobrze izolowalo i nie gnilo?
Przemek

GL35
13-03-2006, 16:39
Wełnę 20cm. wsuwasz 15cm. między krokwie (oczywiście szczelina wentylacyjna zabezpieczona sznurkowaniem nawet co 15-20cm) Aby nie spadała musisz zasznurkować lub zadrutować tak jak piszesz na gwożdziach lub inny patent.

Mirek_Lewandowski
13-03-2006, 17:01
A może tak. Deska calówka 10 cm przybita do krokwi i wystająca te brakujące pięć. Nawet nieheblowana. Koszty niewielkie. Robiłem tak u siebie. Przy okazji można wyrównać (jeśli są) niedokładności w płaszczyznie.

zibicwikla
14-03-2006, 07:30
A niby dlaczego ma nie dotykać?

przemekk74
14-03-2006, 07:47
A niby dlaczego ma nie dotykać?
to tak jak z praniem... jak jest mokre to musi wyschnac bo inaczej bedzie sie kisic

zibicwikla
14-03-2006, 07:51
A niby dlaczego ma nie dotykać?
to tak jak z praniem... jak jest mokre to musi wyschnac bo inaczej bedzie sie kisic
gdyby wełna miałabyc taka mokra jak pranie(nawet po wirówce1200 obrotów)to w ryja temu co kładł dach!

przemekk74
14-03-2006, 09:59
A niby dlaczego ma nie dotykać?
to tak jak z praniem... jak jest mokre to musi wyschnac bo inaczej bedzie sie kisic
gdyby wełna miałabyc taka mokra jak pranie(nawet po wirówce1200 obrotów)to w ryja temu co kładł dach!
mija pare lat.. np 5..10 folie juz szlag trafil miejscami albo zlosliwie ptaki, gryzonie robaki ja pogryzly... pada deszcz i wieje mocny boczny wiatr ktory zawiewa deszcz pod dachowki albo snieg zawiany tam wiosna topnieje itp
woda wpada na welne i ta jest mokra.. oczywiscie nie jak pranie ale jest wilgotna i musi wyschnac
dla mnie jest ten mechanizm prosty i zrozumialy, wilgoc musi miec ujscie, jezeli uwazasz ze tam nie ma prawa byc nigdy zadnej wilgosci to po co dawac folie supereparoprzepuszczalna czy zapewnia szczeline wentylacyjna?
Przemek

zibicwikla
14-03-2006, 10:20
No to po diabła sie spierać czy ma dotykać czy nie, skoro może jej nie być?
I w ten oto sposób dochodzimy do sporu(jednego z wielu na tym forum) deskować czy nie? Ale to nie ja zacząłem, jakby co.

przemekk74
14-03-2006, 10:28
No to po diabła sie spierać czy ma dotykać czy nie, skoro może jej nie być?
I w ten oto sposób dochodzimy do sporu(jednego z wielu na tym forum) deskować czy nie? Ale to nie ja zacząłem, jakby co.
no moze spieranie sie czy ona ma byc czy nie takze jest bez sensu bo moze po 10 latach jest juz ona i tal dziurawa jak sito a w miejscach gdzie nie jest akurat dziurawa to juz od brudu itp paroprzepuszczalna i tak nie jest.. nie wiem, foli po 10 latach nie widzialem, pozyjemy, zobczymy...

pawelm
14-03-2006, 13:36
no moze spieranie sie czy ona ma byc czy nie takze jest bez sensu bo moze po 10 latach jest juz ona i tal dziurawa jak sito a w miejscach gdzie nie jest akurat dziurawa to juz od brudu itp paroprzepuszczalna i tak nie jest.. nie wiem, foli po 10 latach nie widzialem, pozyjemy, zobczymy...
Mam folię o dobrej paroprzepuszczalności, jeszcze bez ocieplenia, domek stoi pusty.
Oglądałem to parę dni temu i zauważyłem w kilku miejscach podmoknięcia.
Gdybym miał założoną wełnę, zapewne na styk z folią - no bo przecież taka dobra i droga,
to o żadnych zawilgoceniach bym nie wiedział i spałbym spokojnie.
Ilu właścicieli takiej ekstra folii śpi spokojnie? :roll:
Natomiast w obecnej sytuacji także jestem zdecydowany na zrobienie tego samego co przemekk74.
Mam kupioną wełnę dwudziestkę i pomyślę o rozpięciu jakiejś siatki na gwoździkach.
Jakaś sieć rybacka czy co ? :)
Z czego najlepiej ten sznurek lub siatka żeby od razu się nie rozlazło?

Pozdrawiam Paweł

Kacperski
14-03-2006, 14:06
:( To już nic nie rozumiem, chyba się dysskutanci zapedzili w kozi róg,Przemekk74 - robić pustke czy nie :evil: bo jeśli kładziesz na dach coś takiego że masz wodę,snieg i gryzonie pod dachówk, folia znika albo zostaje zjedzona to trzeba się wynosić z tak partacko zbudowanego domu i z tak partackich materiałów.
Przecież to oczym pisałeś nie ma praw sie stać.
Na folii wysokoparoprzepuszczalnej ( sprawdz SD tej folii, gwarancje!!!)
- zacieki - sprawdz u fachowca przyczynę.
Domek pusty ale czy ogrzewany, czy pozamykany itd. ciepłe powietrze ze środka napotyka na zimną, bardzo zimną folię - ale sprawdz u fachowca od wentylacji i folii.

pawelm
14-03-2006, 14:41
:( To już nic nie rozumiem, chyba się dysskutanci zapedzili w kozi róg,
Powiedz, czy często miałeś okazję sprawdzać, jak zachowuje się
folia, zanim położone będzie ocieplenie?
Tak na przykład w trakcie całej zimy?
W czasie jesiennych deszczów była suchutka, ale przyszły wiatry, śniegi
i okazało się, że nie jest tak różowo.
Bo ja ciekaw jestem, czy to co widziałem pod moim dachem, to absolutny
wyjątek i rażące partactwo, czy też może tak bywa częściej, tylko
że mało kto ma okazję to widzieć, po położeniu ocieplenia.

Pozdrawiam Paweł

przemekk74
15-03-2006, 07:47
Nie stresuj sie tak... folia to tylko folia a ludzie kladzacy to to tylko ludzie... jedno i drugie doskonale nie jest...
Do momentu az z dachu nie leje sie na welne (tylko czasem zacieka przy wietrze itp) i welna ma jak schnac nie ma co sie chyba denerwowac niepüotrzebnie
Zaczniesz czuc smrod gnijacej welny albo zobaczysy zacieki od srodka pomieszczenia to wtedy bedziesz sie martwil

>>>Na folii wysokoparoprzepuszczalnej ( sprawdz SD tej folii, gwarancje!!!)<<< - powiedz co na tej gwarancji jest napisane?!!!!!
Czy napisali na niej ze folia przez 10 lat bedac zarowno w -20 zima jak i +40 pod dachem latem, przykryta warstwa brudu (w powietrzu, w zawiewanym sniegu, w dymie z komina sasiada ktory akurat oszczedza i pali smieci w piecu itp)
bedzie trzymac parametry? Sprawdz co na tej gwaranji napisali? a moze to tak jak z gwarancja 7lat wirhpoola na AGD... na przerdzewienie obudowy:)
Przemek

Kacperski
15-03-2006, 09:43
Nie stresuj sie tak... folia to tylko folia a ludzie kladzacy to to tylko ludzie... jedno i drugie doskonale nie jest...
Do momentu az z dachu nie leje sie na welne (tylko czasem zacieka przy wietrze itp) i welna ma jak schnac nie ma co sie chyba denerwowac niepüotrzebnie
Zaczniesz czuc smrod gnijacej welny albo zobaczysy zacieki od srodka pomieszczenia to wtedy bedziesz sie martwil

>>>Na folii wysokoparoprzepuszczalnej ( sprawdz SD tej folii, gwarancje!!!)<<< - powiedz co na tej gwarancji jest napisane?!!!!!
Czy napisali na niej ze folia przez 10 lat bedac zarowno w -20 zima jak i +40 pod dachem latem, przykryta warstwa brudu (w powietrzu, w zawiewanym sniegu, w dymie z komina sasiada ktory akurat oszczedza i pali smieci w piecu itp)
bedzie trzymac parametry? Sprawdz co na tej gwaranji napisali? a moze to tak jak z gwarancja 7lat wirhpoola na AGD... na przerdzewienie obudowy:)
Przemek
:evil: :o Facet polecam stronę www.tyvek.pl tam jest namiar na doradcę technicznego ,poczytaj, porozmawiaj i wtedy zacznij pisać.

Kacperski
15-03-2006, 09:57
Paweł - troche śniegu pod dachówką nie stanowi niebezpieczeństawa, ale tylko trochę- nie wiem co masz na dachu - dobre folie są wodoszczelne w 100%, niestety zdarzają się na rynku tanie ..........
Uważam ,że poroblem do wyjaśnienia z prawdziwym fachowce, polecam www.tyvek.pl, bo to co pisze przemekk 74 jest nie do przyjęcia.Pozdrawiam

przemekk74
15-03-2006, 13:17
Paweł - troche śniegu pod dachówką nie stanowi niebezpieczeństawa, ale tylko trochę- nie wiem co masz na dachu - dobre folie są wodoszczelne w 100%, niestety zdarzają się na rynku tanie ..........
Uważam ,że poroblem do wyjaśnienia z prawdziwym fachowce, polecam www.tyvek.pl, bo to co pisze przemekk 74 jest nie do przyjęcia.Pozdrawiam
Nie.. tego ani ja nie wyjasnie bo sie na tym nie znam ani prawdziwy fachowiec, ktory teoratycznie sie na tym zna (ale czy Ci prawde powie.. to inna sprawa)... to wyjasni czas.. za 15 lat Ci co dzis klada welne do foli na styk beda to wiedzieli najlepiej
Przemek