PDA

Zobacz pełną wersję : Jak prawidłowo wykonać fundament



słaby
13-03-2006, 09:59
Witam forumowiczów. Chciałem przedstawić mój problem dotyczący prawidłowego wykonania fundamentów.
Działka na której chcę postawić swój dom jest lekko spadzista.Rónica poziomów między przeciwległymi ścianami wynosi ok. 50 cm.Głębokość przemarzania gruntu 1,2m i stąd moje pytanie . Czy fundament w najniżej położonym punkcie budynku musi być wkopany w ziemi na głębokość 1,2m , cz wystarczy go wkopać na głębokość 0,7m i obsypać ziemią.
Pytanie 2 cz pod ścianki działowe o grubości 12cm wykonujemy fundamenty o pełnej głębokości czy wystarczą płytsze

13-03-2006, 10:11
Witam forumowiczów. Chciałem przedstawić mój problem dotyczący prawidłowego wykonania fundamentów.
Działka na której chcę postawić swój dom jest lekko spadzista.Rónica poziomów między przeciwległymi ścianami wynosi ok. 50 cm.Głębokość przemarzania gruntu 1,2m i stąd moje pytanie . Czy fundament w najniżej położonym punkcie budynku musi być wkopany w ziemi na głębokość 1,2m , cz wystarczy go wkopać na głębokość 0,7m i obsypać ziemią.
jesli dokopiesz sie na 70 cm do gruntu rodzimego i nie zostawisz fundamentów nieobsypanych na zime - wystarczy 70 cm


Pytanie 2 cz pod ścianki działowe o grubości 12cm wykonujemy fundamenty o pełnej głębokości czy wystarczą płytsze
wystarcza płytsze ...
ale nie zostawione na zime w domu bez drzwi i okien ...
pzdr

bladyy78
13-03-2006, 10:15
Fundament w najnizej polozonym punkcie mozesz wykonac na glebokosc 0.7m ale musisz go pozniej obsypac ziamia. Pod sciany dzialowe nie trzeba wykonywac glebokiego fundamentu spokojnie wystarcza plytsze. Ja pod dzialowe sciany mam 30cm fundamencik.

Geno
13-03-2006, 10:27
Witam forumowiczów. Chciałem przedstawić mój problem dotyczący prawidłowego wykonania fundamentów.
Działka na której chcę postawić swój dom jest lekko spadzista.Rónica poziomów między przeciwległymi ścianami wynosi ok. 50 cm.Głębokość przemarzania gruntu 1,2m i stąd moje pytanie . Czy fundament w najniżej położonym punkcie budynku musi być wkopany w ziemi na głębokość 1,2m , cz wystarczy go wkopać na głębokość 0,7m i obsypać ziemią.
Pytanie 2 cz pod ścianki działowe o grubości 12cm wykonujemy fundamenty o pełnej głębokości czy wystarczą płytsze

Czasami warto zrobic sobie próbny wykop na działce aby zobaczyć mniej więcej jak wygląda uwarstwienie gruntu - może się okazać,że posadowimy na np. podawanym 0,7 m na gruncie "słabym" a niżej będzie grunt "mocny" niemniej jednak przy gruncie jednorodnym nie ma problemu aby obsypać później fundament na pożądaną głębokość przemarzania.

holusio
13-03-2006, 10:41
po raz kolejny potwierdza sie nadgorliwosc naszych projektanto-architektow :wink:

Geno
13-03-2006, 10:44
po raz kolejny potwierdza sie nadgorliwosc naszych projektanto-architektow :wink:

Gdzie tam nadgorliwość - nie chodzi o to,że się dom zawali* tylko jeśli jest możliwość posadowienia na gruncie ,który mnie osiada to dlaczego nie skorzystać. Natomiast jak grun jednorodny to i tak nic się nie da zrobić.


Chyba,że to jakiś wybitnie pechowy przypadek i trafia się na grunty nie budowlane.

słaby
13-03-2006, 10:51
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi , będę kopał 70 cm.