PDA

Zobacz pełną wersję : Przestrzeń powietrzna w ścienie 3-w. Konieczna?



adam153
13-03-2006, 13:39
Buduję dom z ceramiki tj. U-220 + wełna mineralna 12 cm + cegła kratówka 12 cm. Czytałem , że pomiędzy wełną a elewacją trzeba zostawić przestrzeń 2-3 cm do wentylowania wełny. Czy to jest konieczne? Mój kierownik mówi mi że nie koniecznie. Jakoś mu nie wierzę... Na stronie rockwoola czytałem że jest to wskazane w klimacie nadmorskim a ja mieszkam na lubelszczyźnie. Inna sprawa: czy trzeba robić nawiewniki u dołu i u góry ściany (chodzi mi o pozostawienie specjalnych szczelin wentylacyjnych w pierwszej i ostatniej warstwie cegieł?) Wydaje mi się że jest taka potrzeba ale pewności nie mam. Jak budujecie tego typu ściany? Mam zamiar zrobić kotwy z drutu 6 + Zn ale nie wiem z czego w razie potrzeby zrobić coś co by zachowało dystans dla przestrzeni powietrznej. chyba że kupiłbym specjalne kotwy...
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Geno
13-03-2006, 14:42
Dobrze byłoby zostawić przestrzeń wentylowaną - przy konfiguracji gdzie warstwa zewnętrzna ma dość znacznie większy opór dyfuzyjny od warstwy wewnętrznej z pewnością w warstwie izolacji nastąpi kondensacja pary - od rónych czynnikó zależy czy pózniej ta zgromadzona wilgoć będzie w stanie odparować tak aby się nie gromadziła w warstwie izolacyjnej z czasem.

Kotwy i puszki wentylacyjne ma chyba habe

www.habe.pl

rafałek
13-03-2006, 16:53
Szczelina na pewno nie zaszkodzi. Jednak jeśli się zdecydujesz na nią to już koniecznie z puszkami wentylacyjnymi - inaczej traci ona sens.
Habe robi kotwy z krążkami dystansowymi, ale nie ma na nie monopolu - popytaj w hurtowniach - łatwo je znaleźć w tych które oferują dużo klinkieru. Na forum dość popularny jest sposób wykonania dystansó z sur kanalizacyjnych 50. Kroi się je w stosowne plastry - poszukaj było o tym trochę.
Z włąsnych obserwacji dodam, że w zachowaniu dystansu pomaga wełna z welonem szklanym - ma taką URSA.

ewa i aleksander
13-03-2006, 20:16
Bardzo potrzebna podobno jezeli stosuje sie welne.Niepotrzebna gdy sie stosuje styropian.[w scianie 3w oczywiscie]

aru
14-03-2006, 07:36
przy styropianie i tak powstanie szczelina...

adam153
14-03-2006, 08:48
tak sobie mysle ze wykonanie takiej sciany stwarza wiecej problemow niz gdy uzyje sie styropianu. sciana jest ciut grubsza, czy cieplejsza? nie wiem. Czy nie ma ryzyka że zalęgne mi się tam taka wilgoć że trudno będzie cos z nia zrobić? Może lepiej nie ryzykowac i dać styropian zamiast wełny.

Geno
14-03-2006, 08:53
tak sobie mysle ze wykonanie takiej sciany stwarza wiecej problemow niz gdy uzyje sie styropianu. sciana jest ciut grubsza, czy cieplejsza? nie wiem. Czy nie ma ryzyka że zalęgne mi się tam taka wilgoć że trudno będzie cos z nia zrobić? Może lepiej nie ryzykowac i dać styropian zamiast wełny.

W tej konfugracji na 100% nastapi w przegrodzie kondensacja pary - dlatego trzeba zast. przestrzeń wentylowaną i puszki wentylacyjne - u dołu na połączeniu ze ścianą fundamentową stosuje się dodatkową warstwę papy i odpływ wody.

Styropian chyba nie jest złym rozwiązaniem - częściowo może służyć jako paroizolacja.

3W np. wewnątrz Silka na zewnątrz BK - taka konfuguracja powinna być wolna od możliwości zawilgocenia izolacji przez kondensację pary w przegrodzie.

adam153
14-03-2006, 11:31
troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...

rafałek
14-03-2006, 11:45
troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...

Przesada. Wełna przy podobnych przegrodach ma szansę wyschnąć, a przy styropianie masz barierę i co? Tak więc nie demonizuj...

Geno
14-03-2006, 12:12
troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...

Przesada. Wełna przy podobnych przegrodach ma szansę wyschnąć, a przy styropianie masz barierę i co? Tak więc nie demonizuj...

Tylko,że przy układach w których wartwa wewnetrzna ma dużo mniejszy opór dyfuzyjny niż warstwa zewnętrzna na styku izolacji termicznej i warstwy wewnętrznej powinno się stosować paroizolację.

adam153
14-03-2006, 15:51
Geno czy to znaczy że mam tam jeszcze dodatkowo pakować jakąś folię paroizolacyjną? pierwszy raz słyszę... chyba że żle zrozumiałem twoją wypowiedź.

Geno
14-03-2006, 15:55
Geno czy to znaczy że mam tam jeszcze dodatkowo pakować jakąś folię paroizolacyjną? pierwszy raz słyszę... chyba że żle zrozumiałem twoją wypowiedź.

Jak bedziesz miał wentylowaną to nie. Folię zakłąda się głównie wtedy jeśli z obliczeń wynika,iż para będzie się kondensować w przegrodzie a w okresie letnim nie będzie w całości odparowywać tylko jej ilość z czasem narastać - tak w skrócie.

adam153
14-03-2006, 16:20
To może jak zrobie te otwory wentylacyjne w ścianie to załatwi mi problem kondensacji pary. A czy tam deszcz lub snieg nie ma dojścia? Albo zimą czy te otwory mi nie moga pozamarzac i czy te plastikowe przegródki są konieczne czy tylko mozna pozostawić sam otwór względnie zabezpieczyć go siatką. Czytałem twoj dziennik rafałku i też cos nie zauważyłem tych otworów a może przegapiłem... I jeszcze jedno: wełnę dawać na zakładkę 2 warstwy czy jedną grubą. U rafałka oglądałem zdjęcia i zdawało mi sie że jest jedna. mój kierownik każe mi dawać 2 warstwy. czy to ma znaczenie?

adam153
14-03-2006, 16:25
Geno co do obliczeń to nikt mi ich nie robi. W projekcie miałem ścianę z megatermu 44 cm na zaprawę ciepłochronną i żadnych dociepleń. Mój kierownik mówi że tak jak jest teraz to będzie dobrze. miałem wątpliwości co do tej wentylacji i dlatego zapodałem temat na forum. i wyglada na to że zrobię te 2-3 cm szczeliny i stosowne otwory u dołu i u góry ściany. Może kierownik też się czegos przy okazji nauczy;-)

Geno
14-03-2006, 16:27
To może jak zrobie te otwory wentylacyjne w ścianie to załatwi mi problem kondensacji pary. A czy tam deszcz lub snieg nie ma dojścia? Albo zimą czy te otwory mi nie moga pozamarzac i czy te plastikowe przegródki są konieczne czy tylko mozna pozostawić sam otwór względnie zabezpieczyć go siatką. Czytałem twoj dziennik rafałku i też cos nie zauważyłem tych otworów a może przegapiłem... I jeszcze jedno: wełnę dawać na zakładkę 2 warstwy czy jedną grubą. U rafałka oglądałem zdjęcia i zdawało mi sie że jest jedna. mój kierownik każe mi dawać 2 warstwy. czy to ma znaczenie?

Puszki wentylacyjne mają siatkę zabezpieczającą np. przed gryzoniami oraz wyprofilowanie zapobiegające dostawaniu się wody np. przez zacinający deszcz. Stosowanie wełny na zakłądkę daje lepsze efekty - niweluje ewentualne mostki (niedokładności styków, możliwe opadnięcie wełny z czasem).

adam153
14-03-2006, 16:43
widzę że Geno jestes bardzo czujnym forumowiczem i szybko udzielasz dobrych rad. Dzieki bardzo przesyłam wirtualnego - niestety... :-( browarka Ciekawe ile kosztuje takie pudełeczko na do wentylacji ściany. tego to pewnie nie wiesz... jeżeli nie to jutro zadzwonie do składu i sie dowiem.

Geno
14-03-2006, 16:48
widzę że Geno jestes bardzo czujnym forumowiczem i szybko udzielasz dobrych rad. Dzieki bardzo przesyłam wirtualnego - niestety... :-( browarka Ciekawe ile kosztuje takie pudełeczko na do wentylacji ściany. tego to pewnie nie wiesz... jeżeli nie to jutro zadzwonie do składu i sie dowiem.
Hyh jest zima i dla budowlańca to czas lenistwa :wink: stąd obecnoś na forum - ceny niestety nie znam :( cosik nie chwala się nią zbytnio :wink:

arog
14-03-2006, 18:57
Puszka wentylacyjna HABE bez względu na kolor (majš kilka kolorów) kosztuje 2,90 zł/szt - niestety!!!

w40
14-03-2006, 19:23
Zadałem kiedyś to pytanie specam z Rokwool, czy szczelina jest konieczna.
Odpowiedz była bardzo szczegółowa, ogólnie: w klimacie wilgotnym, jeżeli dużo pada (morze, góry) wentylacja jest konieczna. Można budować bez szczeliny w innych regionach. W Niemczech standartem jest szczelina+kratki wentylacyjne. Napisał mi również że w okolicy są kilka kilkunastoletnich domów, ocieplonych wełną bez szczeliny i puszek i nic sie nie dzieje. Napisał że zasada główna: w czasie budowy ścianą musi być bardzo dobrze okrywana w czasie deszczu, wełna musi być sucha. Jeżeli się zostawia szczelinę i otwory wentylacyjne to wilgoć będzie miała jak wyparować, bez tego wełna musi być absolutie sucha.

adam153
14-03-2006, 21:16
w40 podobne informacje znalazłem na stronie rockwoola. na wszelki wypadek dam szczeline i kratki. 2,90 za sztuke... hmm... jak mam żałować za pare lat że nie dałem to lepiej odżałuje teraz ze 3 stówki dla spokojności sumienia.

Geno
15-03-2006, 09:35
Zadałem kiedyś to pytanie specam z Rokwool, czy szczelina jest konieczna.
Odpowiedz była bardzo szczegółowa, ogólnie: w klimacie wilgotnym, jeżeli dużo pada (morze, góry) wentylacja jest konieczna.Można budować bez szczeliny w innych regionach.
Potrzeba wynika nie tylko z klimatu ale z prostej fizyki budowli więc akurat ten argument nie bardzo przemawia.

W Niemczech standartem jest szczelina+kratki wentylacyjne.
Słusznie tylko to nie odnosi się do każdej ściany 3W tylko do tych gdzie wartwa elewacyna bedzie miała sporo większy opór dyfuzyjny niż wewnętrzna ale chyba się powtarzam :wink:


Napisał mi również że w okolicy są kilka kilkunastoletnich domów, ocieplonych wełną bez szczeliny i puszek i nic sie nie dzieje.
Wszystko zależy od ukłądu - druga sprawa "nic się nie dziej" właściwie nic nie znaczy bo widziałem wiele budynkó ww których nic się nie działo dopóki nie odkryto np. szczeliny.


Napisał że zasada główna: w czasie budowy ścianą musi być bardzo dobrze okrywana w czasie deszczu, wełna musi być sucha. Jeżeli się zostawia szczelinę i otwory wentylacyjne to wilgoć będzie miała jak wyparować, bez tego wełna musi być absolutie sucha.
Wypada jak wykonawca jakiś poziom rzemiosłą zachowuje a koszt w sumie puszek wentylacyjnych wielki nie jest - dużo większy będzie kotew - z tego co wiem te ze zwykłej stali ,szczególnie o dużym przekroju są zbyt sztywne i przez to elewacja może popękać.

adam153
15-03-2006, 12:05
mam zamiar kotwy zrobic z drutu 6-ki ocynkowanego. Myslisz, że to za gruby drut?

Geno
15-03-2006, 12:18
mam zamiar kotwy zrobic z drutu 6-ki ocynkowanego. Myslisz, że to za gruby drut?

"6" tka to jeszcze ujdzie.- -raczej max.

Rozważ systemowe -HABE kotwa L17+krążek LIP = 0,89 PLN brutto :wink:

adam153
15-05-2006, 22:18
robota się zaczęła. budują mi moi murarze ale jakos ta przerwa wentylacyjna jest bardzo znikoma albo i żadna. kupiłem wełnę toprock rockwoola i daję kotwy z krążkami dociskowymi firmy habe. a i tak mi się to nie podoba. wełna dotyka ścian zamist od nich odstawać. wpadłem na pomysł, że może by tak wstawiać tam pionowo takie cienkie listwy z pociętej deski calówki. wtedy może będzie lepsza ta przestrzeń i powietrze leiej będzie wentylować wełnę. tylko nie wiem co z drewnem.może by je zaimpregnować żeby nie spróchniało?

rafałek
16-05-2006, 06:44
U mnie nie było ideału, ale jakoś to się trzymało. Niech ekipa bardziej się przykłada - albo gęściej kotwi. Moja wełna ma welon szklany i bardzo on ją usztywnia przez co się nienapusza - to też pomaga w pracy.

http://republika.pl/babie_lato/foto/new-1.jpg

adam153
16-05-2006, 12:07
Rafałku podoba mi się twoja podbitka na okapie i ładnie wyprawione krokwie. tak się zastanawiam czy by nie zrobić czegoś takiego u siebie ale nie wiem jak by to wyszło kosztowo. stolarz mi powiedział za 2 m kwadratowy wyprawionej deski calówki 30-32 zł czyli około 2100 zł. wszyscy wokoło podbitkę robią z paneli, sidingu czy czegoś takiego. Trzeba by zapytać o cenę tego typu materiału i wybrać...

adam153
16-05-2006, 12:09
ja daje dwie warstwy wełny po 6 cm i między innymi dlatego pewnie są z tym problemy. nic to zagęszczę te krążki i może się poprawi. cały czas jeszcze myślę nad tymi pionowymi listwami. zapytam dziś kierownika.

rafałek
16-05-2006, 13:20
Rafałku podoba mi się twoja podbitka na okapie i ładnie wyprawione krokwie. tak się zastanawiam czy by nie zrobić czegoś takiego u siebie ale nie wiem jak by to wyszło kosztowo. stolarz mi powiedział za 2 m kwadratowy wyprawionej deski calówki 30-32 zł czyli około 2100 zł. wszyscy wokoło podbitkę robią z paneli, sidingu czy czegoś takiego. Trzeba by zapytać o cenę tego typu materiału i wybrać...

Moje deski z deskowania. Z nich dekarzocieśla zrobił deski do nadbitki i 3x malował sadolinem extra. Wziął za to 8 zł/m2. Za krokwie 9 zł/szt

krzysztofh
16-05-2006, 13:44
Też się zaparłem kiedyś na taka ścianę, ale w końcu zmieniłem wełnę na styropian, pomimo zapewnień doradcy technicznego Rockwoola o braku koniecności stosowania szczeliny wentylowanej.
Właśnie o tą wentylacje poszło.
Ściana oslonowa miała być od dołu z 4 warstw klinkieru na fundamencie, potem izolacja pozioma i dalej cegła kratówka 12cm. Gdyby ściana była ciągnięta z klinkieru to te puszki wentylacyjne byłyby jak najbardzie OK. Tym bardziej że właśnie sa produkowane z myśla o umieszczaniu ich w fugach cegieł klinkierowych. Standardowo daje się te puszki u dołu co druga fugę i u góry też, o czym wielu zapomina.
A teraz problem z którym się woziłem długo i nikt nie był w stanie sensownie rozwiązać. W przypadku ściany tynkowanej tynkiem cementowo wapiennym te puszki trzeba umieścić co fugę pomiędzy cegłami. Jak to zrobić aby później licowały się z tynkiem? Przecież jak będa wkładane na etapie murowania nie ma szans aby ustawic je dokładnie równo w stosunku do później robionego tynku. Druga sprawa to estetyka takiej elewacji. Trzeba zadać sobie pytanie jak będzie wyglądała elewacja z tymi szczelinami pionowymi rozmieszczonymi co kilkadziesiąt centymetrów?

Jak znajdziesz sensowne rozwiązanie to buduj stosując wełnę i szczelinę wentylowana od dołu i góry.

Geno
16-05-2006, 13:49
Puszki zasadniczo stosuje się do ścian osłonowych z klinkieru a tego raczej się nie tynkuje.

rafałek
16-05-2006, 13:52
W przypadku tynku są dwa rozwiązania.
1. Dobierasz puszkę w kolorze elewacji lub najbardziej zblizoną. Zostawiasz same otwory do czasu tynkowania. Przed tynkowaniem osadzasz puszki np na klej ale mają wystawać na grubość tynku. Przy tynkowaniu się licują (uwaga, na czas tynkowania trzeba je zakleić np. taśmą papierową). Puszki mają zaluzje które załkiem dobrze przesłaniają otwory. Są widoczne, ale się nie rzucają w oczy - można je ewentualnie podmalować na kolor elewcji.

2. Wstawiasz puszki po skosie w górę w nawisie. Taka nie jest widoczna - chyba, że patrzysz od dołu, ale jak ktoś leży pod murem, to pewnie nie interesuje go to zbytnio :wink:

Otwory u góry pomijam to tam są prawie niewidoczne.

GENO na ile wielkim błędem jest niestosowanie puszek przy ścianie z tego samego materiału (ceramika w nośnej i osłonowej a na tym tynk mineralny). Przecież jeśli coś zawilżeje to na wiosnę powinno doschnąć :roll:

Geno
16-05-2006, 13:59
GENO na ile wielkim błędem jest niestosowanie puszek przy ścianie z tego samego materiału (ceramika w nośnej i osłonowej a na tym tynk mineralny). Przecież jeśli coś zawilżeje to na wiosnę powinno doschnąć :roll:

Jest dokłądnie jak mówisz - przypuszczam,że w tym przypadku nie powinno być problemów.

sono
16-05-2006, 20:33
Geno! Powiedz, czy taka konstrukcja ściany 3W jest dobra, jeżeli nie to podpowiedz, jak moznaby zestawić warstwy?
Mam w projekcie warstwę konstrukcyjną: 24 cm BK+ 12 cm wełny+2 cm szczelina+12 cm ceramika.
Czy moge zamienic wełnę na styropian, co tracę a co zyskuje w takiej wersji?
Czy jest poprawne wykonanie ściany 3W z różnych materiałów ( tak jak u mnie w projekcie)?
Pozdrawiam i dziękuję Krzysztof

bobo30
16-05-2006, 20:53
my zbudowalismy dom z trójwarstwową ścianą z ceramiki trad. i z wełną, jest szczelina went -3-4 cm, plus kotwy z drutu ocynkowanego fi 4, plus krążki dociskowe Habe - te z wąsem, jesteśmy zadowoleni z wyboru, aczkolwiek to trudna ściana dla wyykonawcy, musi się przyłożyć i być dokładny
warto dać wełnę w 2 warstwachc- niwelacja mostków cieplnych, nasz tynkarz przy tynku cem.-wap. musiał częśc puszek wyjąć i osadzic nowe, bo się nie licowały, ale nie był to problem, puszki mamy co 1,5 m na dole, na górze prawie nie ma, bo ciągła szczelina na górze wystarcza, plus wentylacja w podbitce, puszek na elewacji właściwie nie widać, są pomalowane w kolorze elewacji, wełna po pierwszej zimie była suchutka

Geno
16-05-2006, 21:39
Geno! Powiedz, czy taka konstrukcja ściany 3W jest dobra, jeżeli nie to podpowiedz, jak moznaby zestawić warstwy?
Mam w projekcie warstwę konstrukcyjną: 24 cm BK+ 12 cm wełny+2 cm szczelina+12 cm ceramika.
Czy moge zamienic wełnę na styropian, co tracę a co zyskuje w takiej wersji?
Czy jest poprawne wykonanie ściany 3W z różnych materiałów ( tak jak u mnie w projekcie)?
Pozdrawiam i dziękuję Krzysztof

Podaj dokładnie co rozumiesz przez ceramikę - porotherm, cegłę pełną,klinkier, cegły modularne itd.

sono
16-05-2006, 22:59
Dziękuje za odpowiedź. Nie zauważyłem Twojej odpowiedzi, ponieważ przez ostatnie 3 godz. pisałem umowę z wykonawcą. Mam w projekcie pustak szczelinowy U-220.
pozdrawiam

Sp5es
17-05-2006, 07:10
Wszyscy tak piszą o budowie przegrody, a zapominają, ze 2 mm tynku akrylowego jako cienkowarstwowa powłoka ostateczna może ISTOTNIE POGORSZYć układ przegrody.

Radzę za każdym razem liczyć CAŁOŚĆ. I liczyć.

rafałek
17-05-2006, 07:15
Wszyscy tak piszą o budowie przegrody, a zapominają, ze 2 mm tynku akrylowego jako cienkowarstwowa powłoka ostateczna może ISTOTNIE POGORSZYć układ przegrody.

Radzę za każdym razem liczyć CAŁOŚĆ. I liczyć.

To ważna uwaga...

adam153
19-05-2006, 22:03
buduję ściany 3-w z wełną min w środku. strop terriwa. Mam pytanie gdzie mogę zobaczyć w jaki sposób jest ocieplony strop od strony elewacji. Nie wiem czy precyzyjnie się wyrażam. chodzi mi o to czy ta wełna która mi ociepla ściane od samego dołu ma ciągłość aż do szczytów czy przedziela ją strop a może wieniec żelbetowy? jak wygląda ta okolica a szczególnie też przy belkach nad otworami okiennymi?

Geno
19-05-2006, 22:05
buduję ściany 3-w z wełną min w środku. strop terriwa. Mam pytanie gdzie mogę zobaczyć w jaki sposób jest ocieplony strop od strony elewacji. Nie wiem czy precyzyjnie się wyrażam. chodzi mi o to czy ta wełna która mi ociepla ściane od samego dołu ma ciągłość aż do szczytów czy przedziela ją strop a może wieniec żelbetowy? jak wygląda ta okolica a szczególnie też przy belkach nad otworami okiennymi?
Wieńce są oddzielne*.Izolacja jest ciągła.

*w ścianie zewnątrznej nie zawsze jest konieczny.

P.e.t.e.
20-05-2006, 04:25
Ja bede robil cokol z klinkieru, natomiast powyzej bedzie juz sciana z tynkiem mineralnym.
Zastanawiam sie, czy puszek nie umiescic w najwyzszej warstwie cokolu (w klinkierze dobrze sie schowaja), zamiast w najnizszej warstwie cegiel oslonowej sciany tynkowanej.

Jednak widze tu dwa problemy:
- jak poprowadzic izolacje pozioma nad cokolem (trzebaby zrobic takie "S" i wywinac izolacje pod ostatnia warstwe cegiel klinkierowych, czyli tuz pod puszkami, aby powietrze z puszek moglo podazac w gore do szczeliny 3W),
- problem drugi to jak doprowadzic powietrze z tak umieszczonych puszek do szczeliny 3W (w cokole nie ma szczeliny, bo jest styropian zamiast welny wiec "plecy" puszki bylyby dostawione do przegrody; moze nalezaloby wykonac otwor na gorze puszki - tuz przed jej "plecami", aby powietrze tamtedy trafialo do szczeliny 3W)...


Nie zapominajcie tez, ze puszki wentylacyjne nalezy umieszczac pod i nad kazda przegroda - a taka jest np. okno... A wiec w przypadku okna dodatkowo puszki powinny byc pod parapetem i nad oknem...

lazik
20-05-2006, 09:50
Do Geno
Ściana PTH 25 - 15cm styropian Termo Organika Termo lambda (8cm + 7cm) - PTH 8.
Czy przy tej ścianie 3W należy dać dodatkowo przestrzeń powietrzną?

Klaus
20-05-2006, 12:44
robota się zaczęła. budują mi moi murarze ale jakos ta przerwa wentylacyjna jest bardzo znikoma albo i żadna. kupiłem wełnę toprock rockwoola i daję kotwy z krążkami dociskowymi firmy habe. a i tak mi się to nie podoba. wełna dotyka ścian zamist od nich odstawać.

Stosujesz niewłaściwą wełnę i stąd te problemy. To powinien być Rockton u Rockwoola, Uni płyta u Isovera lub KDPv2 Ursy.

Geno
21-05-2006, 13:51
Do Geno
Ściana PTH 25 - 15cm styropian Termo Organika Termo lambda (8cm + 7cm) - PTH 8.
Czy przy tej ścianie 3W należy dać dodatkowo przestrzeń powietrzną?
Nie trzeba , tylko dołem fartuch z papy ze spadkiem i odpływ skroplin bo jakieś małe ilości mogą się pojawić.

adam153
25-05-2006, 07:38
gdzie mogę przeczytać lub zobaczyć w jaki sposób wykonuje się i ociepla balkon?

adam153
17-07-2006, 20:56
co zrobić z otworami okiennymi w ścianie 3-w? chodzi mi o to w jaki sposób wstawia się okna. czy trzeba zamurować tę przestrzeń pomiędzy warstwami ściany żeby można było zapiankować okno jeżeli tak to czy zrobić to pełną cegłą czy kratówką a może tylko zachlapać zaprawą? moi majstrowie robią to pełną cegłą ajak im się chce to ucinają z kratówki. tylko widać te kratki więc nie wiem jak tam mi ekipa zapiankuje te otwory. ciężko to opisać ale może ktoś to zrozumie. dzięki za wsparcie.

Mis Uszatek
18-07-2006, 00:27
To gdzie właściwie ci majstrowie pchają te cegły - w pustkę?

Nic się nie zamurowuje. Ściana ma być 3-w w każdym miejscu, inaczej będziesz miał zimno i wilgotno koło okna. W przekroju okno siedzi w miejscu izolacji.



A propos poprzednich wypowiedzi na temat doradców Rockwoola. Ja też usłyszałem, że pustka jest niepotrzebna jak się da hydrofobizowaną wełnę. Chyba widzieli w życiu tylko ściankę demonstracyjną w swoim biurze. Jeśli ktoś buduje w Polsce, a nie na Saharze, to mu się zawsze woda dostanie, choćby w trakcie budowania. A potem, jak punkt wykraplania wypadnie w środku wełny, to co pomoże hydrofobizowanie?

Niech ktoś zrobi z nimi porządek, bo narobią szkód w gospodarce.

magalena
18-07-2006, 08:36
Proszę o podpowiedź :) :) :)

Do tych co mają ścianę 3-warstwową:

ile was kosztowało wykonanie 1m 2 fasady
tzn. ocieplenia i ściany zewnętrznej i tynku w ścianie tynkowanej (Rafałku może ty?)
i ocieplenia i ściany zewnętrznej w ścianie z klinkieru.

Po udrękach z fachowcami od ewentualnego klinkieru zastanawiam się czy nie sprzedać klinkieru i nie wymurować jednak z kratówki.
Ale jakie będą koszty faktyczne??

magalena
18-07-2006, 08:38
Misiu Uszatku - a co jeśli ( z tego co widzę zwykle tak robią, przynajmniej w mojej okolicy) jeśli najpierw murują warstwę nośną wewnętrzną i w nią wstawiają okna a dopiero potem fasadę?

Mis Uszatek
18-07-2006, 12:20
Też tak można, ale to trochę gorsze rozwiązanie.
Okno będzie zamknięte od zewnątrz glifem (ten pas ściany z boku). Jeśli będzie to stryropian lub wełna z tynkiem na siatce, to dobrze, jeśli jakieś materiał murarski bez właściwości izolacyjnych, to gorzej. Miejsce styku okna ze ścianą nośną będzie "bezbronne" - powstanie mostek cieplny.

tomek123
18-07-2006, 12:23
Ja swoją chatkę w stanie surowym zamkniętym postawiłem w 2003 roku.
Wybrałem ścianę 3 warstwową z BK 24 cm i 12 cm w środek poszedł styropian 10 cm. Całość pokryta na zewnątrz tynkiem mineralnym.
Wybrałem styropian zamiast wełny z powodu łatwiejszego wykonania, kotwy majstrowie gieli z ocynkowanego drutu używanego do piorunochronów. Chatka przeżyła 3 zimy i jest OK.
Pozdrawiam
Tomek123

PS
Najważniejsze i tak jest sumienne i dokładne wykonanie, najlepsza technologia jest do kitu gdy majstrowie to fuszeranty a inwestorowi nie uda się w porę zauważyć błędów.

rafałek
18-07-2006, 14:19
ile was kosztowało wykonanie 1m 2 fasady
tzn. ocieplenia i ściany zewnętrznej i tynku w ścianie tynkowanej (Rafałku może ty?)

Jeszcześmy się nie otynkowali... Wstępnie próbowałem rozeznać ceny i przy dobrym wykonaiu wychodziło dość drogo, a nie chcemy iść na zaliczenie tematu więc pomieszkamy jeszcze w nieotynkowanym.

Dokładne wyceny chcemy zebrać do końca sierpnia.

adam153
18-07-2006, 21:26
Misiu Uszatku dzieki!! w przypływie natchnienia zadzwoniłem do gościa, który będzie mi te okna wstawiał i on powiedział mi, że wystarczy jak tę przestrzeń pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzną zastawię paskiem styropianu i wyrównam warstewką zaprawy. okna i tak sa brane na kołki rozporowe a ten styropian i zaprawa wystarczą aby zatrzymać pianke montażową. ciekawostką jest, że zamurowywać kazał mi kierownik bodowy. Pozdrwaiam Pana Józka.

Mis Uszatek
18-07-2006, 22:02
Służę ... swoim małym rozumkiem.


[quote="adam153"]powiedział mi, że wystarczy jak tę przestrzeń pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzną zastawię paskiem styropianu i wyrównam warstewką zaprawy. okna i tak sa brane na kołki rozporowe a ten styropian i zaprawa wystarczą aby zatrzymać pianke montażową./quote]

Uważaj na piankę. Jak jej szczodrze nałożą, to żaden styropian jej nie zatrzyma. Widziałem ościeżnicę zdeformowaną od pianki, bo nie była odpowiednio zablokowana.

magalena
19-07-2006, 07:12
Jeżeli okno "zamykam" glifem z wełny mineralnej i płytki klinkieru to ok?

P.e.t.e.
19-07-2006, 18:52
ciekawostką jest, że zamurowywać kazał mi kierownik bodowy. Pozdrwaiam Pana Józka.
Fajny ten kierownik :o
Takie zamurowanie pelnymi ceglami - to nic innego jak potezny mostek termiczny wokol okna...

Ja tez mam w planach wlozenie paskow styropianu wokol otworow okiennych (normalnie sciana jest ocieplona welna + pustka) i zastosowanie pianki >niskorozpreznej<.

Pozdrawiam wszystkich murujacych w technologii 3W :D

Mis Uszatek
19-07-2006, 21:21
Jeżeli okno "zamykam" glifem z wełny mineralnej i płytki klinkieru to ok?

Chyba tak. Może twarda wełna, mocno "na wcisk". Sam się głowię, bo będę miał podobny problem, tylko z glifem wewnętrznym. Niestety, literatura się prześlizguje po tym temacie. Gadaj z wykonawcą, przepytaj go, przesłuchaj na 100% w stylu: "no dobrze, to bierze pan tą wełnę ... o tak ... i wkłada i co dalej - jak to się będzie trzymać?"