PDA

Zobacz pełną wersję : POŚ, wentylacja mechaniczna. Poradźcie, bo idę do architekta



deb
13-03-2006, 14:37
Witam!
Jutro idę do architekta na jedno z ostatnich spotkań i mam wątpliwości następujące:
1. POŚ- czy powinna być uwzględniona w projekcie zagospodarowania działki. W DWZ mam przewidziany szczelny zbiornik, czy to oznacza że musi być szambo a dla POŚ muszę ubiegać się o zmianę decyzji. A może jakieś inne rozwiązanie.
2. Wentylacja mechaniczna. Musi być ujęta w projekcie? czy też projektuje się grawitacyjną, a potem nie buduję kominów(kanałów wentylacyjnych w tych kominach) i robię mechaniczną.
To zdanie mojego fachmana. Wydaje mi się to dziwne. Co Wy na to powiecie?

Asia33
13-03-2006, 19:51
ad wentylacja mechaniczna - to chyba zależy od tego czy projektant potrafi ją zrobić czy nie, bo jezeli potrafi to zrobi i już.
Mój nie potrafi - w firmie zajmującej sie wykonywaniem wentylacji usłyszałam, że projekt może kosztować i 2000 zł. Spasowałam i do celów pozwolenia na budowę mam wentylację grawitacyjną - a wykonam mechaniczną.
www. rekuperatory (chyba oni) robią projekt za kilkaset zł odliczanych w momencie wykonania przez nich wentylacji - nie pamiętam jednak czy chodzi o projekt do pozwolenia na budowę czy o ogólny projekt wentylacji a nawet gdyby to i tak wymaga to dosyć trochę zachodu.
Pozdrawiam

siwy z gosławic
13-03-2006, 20:05
Do Poś musisz ubiegać się o zmianę decyzji.
Ja też mam przewidziany zbiornik ale teraz robię poś i biorę projektanta aby mi to zrobił.
Firma proponował żebym zrobił jako szambo a po odbiorze przerobił na poś.

deb
14-03-2006, 14:53
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jak macie coś ciekawego na ten temat to proszę o więcej.

dominikams
14-03-2006, 18:12
Ja mam tak: w projekcie napisane jest, ze dom bedzie wyposażony w wentylaję mechaniczną, zlikwidowany został komin w kuchni, być może nie zrobię również tego w kotłowni, jeśli wybiorę kocioł turbo.

Nie ma oczywiście pełnego projektu wentylacji (chyba tylko jest napisane o wyciagu z pomieszczeń brudnych i nawiewie do tych pozostałych, ale tego nie jestem na 100% pewna). Projekt ma byc robiony przez wykonawcę wentylacji.

Co do POS - ja mam szambo w projekcie - tak jest łatwiej. Po uzyskaniu pozwolenia składa się dokumenty ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni zamiast szamba. I tyle.

siwy z gosławic
14-03-2006, 18:55
Co do POS - ja mam szambo w projekcie - tak jest łatwiej. Po uzyskaniu pozwolenia składa się dokumenty ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni zamiast szamba. I tyle.

Jest łatwiej ale w domu już odebranym a jak masz dom w budowie to musisz starać się o zmianę decyzji. W starostwie powiedzieli mi że sam sobie nie poradzę i musi mi to ktoś zrobić. Teraz biorę człowieka i on mi to załatwi ale 1000 zł popłynę. A na projekt szamba wydałem 400 zł i to poszło w błoto.

Dlatego firma namawial mnie żeby zamontować POŚ i odebrać jako szambo a potem zgłosić sobie budowę oczyszczalni bo tak łatwiej ale mi coś nie starcza odwagi.

ps.
Chyba że masz jakieś informację jak to zrobić żeby zamiast szamba zrobić poś to bardzo proszę o pomoc.

polanka
14-03-2006, 20:47
Co do POS - ja mam szambo w projekcie - tak jest łatwiej. Po uzyskaniu pozwolenia składa się dokumenty ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni zamiast szamba. I tyle.

jak masz dom w budowie to musisz starać się o zmianę decyzji. W starostwie powiedzieli mi że sam sobie nie poradzę i musi mi to ktoś zrobić.

Ja miałem tak:
pozwolenie i projekt zagospodarowania terenu z szambem (czyli dokładniej mówiąc bezodpływowym zbiornikiem).

Zleciłem wykonanie POŚ i wykonawca w ramach prac przygotował projekt oczyszczalni i z moim upoważnieniem dokonał zgłoszenia.

Wybudowałem dom a wykonawca wykonał POŚ, przedstawił dokument odbioru i skasował pieniądze.

Kierbud wpisał do dziennika budowy 'wykonano oczyszczalnię ścieków według odrębnego projektu'.

Zebrałem wszystkie papierki i zaniosłem do starostwa.
Po bodajże 21 dniach odebrałem dokument stwierdzający że cośtam cośtam nie wnosi sprzeciwu i wydaje pozwolenie na użytkowanie.

Grzegorz