PDA

Zobacz pełną wersję : Tymczasowo - gaz z podręcznej butli zamiast z sieci



Kris_1999
14-03-2006, 07:16
Witam, czy ktoś przerabiał temat niedokończonej sieci gazowej (perspektywa miesiąca) i w związku z tym użycie gazu z butli (po przezbrojeniu palnika w piecu). Butle takie solidne, pionowe po 1.5 m wysokości. Pytanie mam o ekonomcznośc takiego rozwiązania. Wiem że z butli będzie droższy, ale jakiego rzędu jest to różnica? Dodam że z sieci będzie ten gorszy, mniej kaloryczny gaz. A ogrzewanie czas zacząć.

Kris.

selimm
14-03-2006, 08:57
jedynie co moge Ci zrobic to posta podbic :wink:
moj kolega jak butaprena powąchał to wsadził cos podobnego
do auta ...i jezdzi bez tych całych skomplikowanych urzadzen :wink:

kto wie?.. moze sie gdzies tam spotkacie kiedys :wink:

Mały
14-03-2006, 09:01
jedynie co moge Ci zrobic to posta podbic :wink:
moj kolega jak butaprena powąchał to wsadził cos podobnego
do auta ...i jezdzi bez tych całych skomplikowanych urzadzen :wink:

kto wie?.. moze sie gdzies tam spotkacie kiedys :wink:
Selimm ja się poddaję...
a butla? Było juz wczeœniej o tym to sa butle 33kg i teoretycznie niedozwolone,ale...żyjemy w Polsce a to "taka kraj" gdzie wszystko jest mozliwe.

selimm
14-03-2006, 09:09
ja kiedys posłałem do motoru fotke jego Daci z butlą na dachu - to była wersja rodzinna (normalnie to woził w srodku) ....myslałem ze dostane prenumerate moze darmową ...a dostałem list z prokuratury z zapytaniem czy znam tego osobnika ....4 godziny mi tłumaczenie na guberni zajeło skad mam to zdjecie :lol:

Mały
14-03-2006, 09:17
ja kiedys posłałem do motoru fotke jego Daci z butlą na dachu - to była wersja rodzinna (normalnie to woził w srodku) ....myslałem ze dostane prenumerate moze darmową ...a dostałem list z prokuratury z zapytaniem czy znam tego osobnika ....4 godziny mi tłumaczenie na guberni zajeło skad mam to zdjecie :lol:
...donosiciel...;-)

Qgiel
14-03-2006, 16:52
Było juz wczeœniej o tym to sa butle 33kg i teoretycznie niedozwolone,ale...żyjemy w Polsce a to "taka kraj" gdzie wszystko jest mozliwe.

To może wyjaśnię.
Zasilanie z butli 33 kg jest jak najbardziej możliwe i praktycznie jak najbardziej dozwolone Mały :-).
Istnieją specjalne zestawy podłączeniowe, które umozliwiaja podłączanie butli w 2 baterie, które naprzemienne, bezprzerwowo zasilaja kocioł CO.
Po wyczerpaniu gazu z jednej baterii zasilanie przełacza się automatycznie na drugą baterię, a puste bule można wtedy wymienić bez kłopotu.
Co do formalności to najlepiej spytać we własciwym starostwie.
Zaletą może być brak dzierżawy. Być może jednak trzeba będzie wpłacić kaucję na początku ?

§ 178. Instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub z baterii takich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:


1) butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników atmosferycznych,


2) liczba butli w baterii nie może przekraczać 10,


3) butle w baterii powinny być podłączone do kolektora wykonanego z rury stalowej bez szwu lub rury przewodowej łączonej przez spawanie,


4) odległość butli od najbliższych otworów okiennych lub drzwiowych w ścianie zewnętrznej budynku nie powinna być mniejsza niż 2 m,


5) butle nie mogą być sytuowane w zagłębieniach terenu.

To jest stosowny paragraf z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W moich stronach ( łódzkie) Gaspol oferuje takie butle, tymczasem nawet bez opłat, z 30 kg propanu, po 110 PLN za sztukę. Po przeliczeniu wychodzi to ok 1,97 brutto za litr.

VPS
14-03-2006, 20:10
Można z butli 33 kg jest to dopuszczone. Tymczasowo możesz wypożyczyć 2 szt butli i jak jedna będzie pusta podłączasz drugą, a pusta do napełnienia.
Uruchamiałem w grudniu 2005 klientowi kocioł i ma tak do dziś. GZ-50 prawdopodobnie w kwietniu.

rimsky
04-04-2006, 12:43
niestety w listopadzie i to pewnie ja bylam tym klientem
ale dom podgrzewalismy tylko troche do celow budowlanych
i nie wyobrazam sobie tym podgrzewac domu do zycia
2 butle starczaly na 2 tygodnie do podgrzania parteru do temp jakies 15C, oprocz tego grzal kominek
ale dom byl niedokonczony
poza tym pojawia sie problem mozliwosci kradziezy bulti
u nas tak sie nie stalo, ale codziennie zastanawialam sie czy jeszcze stoja

Geezer
03-09-2006, 23:42
Można z butli 33 kg jest to dopuszczone. Tymczasowo możesz wypożyczyć 2 szt butli i jak jedna będzie pusta podłączasz drugą, a pusta do napełnienia.
Uruchamiałem w grudniu 2005 klientowi kocioł i ma tak do dziś. GZ-50 prawdopodobnie w kwietniu.

Na ile starcza takie 1 ładowanie i czy trzeba być w domu gdy przywioza pełne ???