PDA

Zobacz pełną wersję : jak przerobic c.o. elektryczne na oplane drewnem ?



majkii
14-03-2006, 10:20
Witam.
Mam pytanie do instalatorow co. Z jakimi komplikacjami musze sie liczyc jesli bede chcial wstawic do kotlowni piec zgazujacy drewno. W tym momencie instalalacja wyglada tak:
kociol elektryczny, instalacja zamknieta, rurki plastikowe- nie wiem dokladnie jakie, dwa pomieszczenia maja podlogowke a reszta kaloryfery aluminiowe. Co teraz z tym mozna zrobic? pzerobic instalacje na otwarta? zastosowac wymiennik ciepla? a co z rorkami w podladze? one nie wytrzymaja wysokiej temperatury...
Z gory dziekuje za porady i sugestie.

Mały
14-03-2006, 11:25
Witam.
Mam pytanie do instalatorow co. Z jakimi komplikacjami musze sie liczyc jesli bede chcial wstawic do kotlowni piec zgazujacy drewno. W tym momencie instalalacja wyglada tak:
kociol elektryczny, instalacja zamknieta, rurki plastikowe- nie wiem dokladnie jakie, dwa pomieszczenia maja podlogowke a reszta kaloryfery aluminiowe. Co teraz z tym mozna zrobic? pzerobic instalacje na otwarta? zastosowac wymiennik ciepla? a co z rorkami w podladze? one nie wytrzymaja wysokiej temperatury...
Z gory dziekuje za porady i sugestie.
Wymiennik płytwoey+naczynie samonapełniajšce.
A co do rurek w podłodze - chodzi o podłogówkę?

majkii
14-03-2006, 11:37
czyli rozumie ze trzeba bedzie zrobic taka male instalacje otwarta i polaczyc ja z zamknieta poprzez wymiennik...
pytam o podlogowke dlatego ze z tego co wiem to temp w takiej instalacji nie moze przekroczyc 40-50 stopni. Jak sobie z tym poradzic skoro piec ma temperature na wyjsciu rzedu 80 i wiecej? Ten sam problem pojawia sie w reszczie instalacji poniewaz w calosci zostala zrobiona jako nisko temperaturowa. :(

Mały
14-03-2006, 11:40
czyli rozumie ze trzeba bedzie zrobic taka male instalacje otwarta i polaczyc ja z zamknieta poprzez wymiennik...
pytam o podlogowke dlatego ze z tego co wiem to temp w takiej instalacji nie moze przekroczyc 40-50 stopni. Jak sobie z tym poradzic skoro piec ma temperature na wyjsciu rzedu 80 i wiecej? Ten sam problem pojawia sie w reszczie instalacji poniewaz w calosci zostala zrobiona jako nisko temperaturowa. :(
Jeœli to podłogówka to przecież sš ograniczniki rtl czy mieszacze.
A w normalne plastiki możesz wlać od 76stC (genova klejone) do 95 zgrzewane,pexy .

majkii
14-03-2006, 11:46
czyli da sie to zrobic tak zeby nie uszkodzic instalacji ? pytanie tylko jak to bedzie z wydajnoscia takiego ogrzewania jesli piec np poda wode o temp 85 po czym bedzie mieszana z zimna i dopiero pompowana na caly uklad o temp ok 60stopni?

Robert_Myslowice
14-03-2006, 12:08
Witam
Spokojnie da się to zrobić
W zasadzie producenci kotłów opalanych drewnem tak właśnie polecają.
www.atmos.cz chociażby czy polskie Orlany.
Mam piec opalany drewnem, instalacja CO to rurki PEX jedynie przy kotle stalowe, na wyjściu z pieca zawór mieszający trójdrożny i zbiornik akumulacyjny. Zawór zmniejsza wyraźnie temp. wody na zasilaniu....jakieś 60 stopni to maks jakie mi sie zdarzyło ustawić tzn ile maks potrzebowalem. nie mam co prawda podłogówki ale zawsze można przed podłogówką dodatkowy zawór trójdrożny
pozdrawiam
Robert

majkii
14-03-2006, 13:33
Witam
Spokojnie da się to zrobić
Robert

a orientujesz sie moze jakie beda koszty takiej operacji?
chodzi mi o instalacje pieca plus instalacje c.w.u. i dogranie tego tak zeby "bylo dobrze"?

pozdrawiam

Mały
14-03-2006, 17:00
Witam
Spokojnie da się to zrobić
Robert

a orientujesz sie moze jakie beda koszty takiej operacji?
chodzi mi o instalacje pieca plus instalacje c.w.u. i dogranie tego tak zeby "bylo dobrze"?

pozdrawiam
Koszty...?
A...drobnostka -kociołek ok.4-5tys, zestaw mieszający laddomat 21 drobne 1,2-1,5 tys, bufory - samoróbne ok .3tys wymiennik płytowy z zestawem pompowym jakiś 1tys+montaz.
Ale krócej kociołek ok 4kzł+zestaw wym-pomp ok. 1kzł+montaż.

1950
14-03-2006, 17:14
Ty, to potrafisz człowieka pocieszyć :lol: :lol: :lol:

majkii
14-03-2006, 18:03
[quote=majkii]
Koszty...?
A...drobnostka....

Nie pytam ile kosztuje piec i pompy bo to akurat wiem ze stron producentow...pytalem o ceny podlaczenia tego w jedna calosc.
Pozatym po co ten drwiacy ton...

Mały
14-03-2006, 18:14
[quote=majkii]
Koszty...?
A...drobnostka....

Nie pytam ile kosztuje piec i pompy bo to akurat wiem ze stron producentow...pytalem o ceny podlaczenia tego w jedna calosc.
Pozatym po co ten drwiacy ton...
Obrażając się na dzień dobry źle świadczysz o swoim poczuciu humoru...;-)
Bardziej chodziło mi o wyższy post Roberta - zbiornik aku z zestawem mieszającym to wartość większa niż kociołka a tu koszt montażu robi się nagle marginalny.
Co do kosztów montażu...widziałeś żeby ktos kiedyś leczył przez ...forum? Albo przez telefon (w TV był Kaszpirowski)?
Nie widząc aktualnej kotłowni niewiele można powiedzieć.Z reguły klient mówi "parę rurek, o wszystko na miejscu i blisko" a po przyjeździe się okazuje że trzeba wybudowac nową kotłownię...i wściekłość na instalatora bo miało być "pincet" a będzie "pińć tysiące"...a oczywiscie wtedy winny instalator, no bo kto inny?

majkii
14-03-2006, 18:33
nie obrazilem sie... odebralem to tylko jako odpowiedz typu " jak to ile?? nie wiesz? no wiadomo ze duzo...." a calosc naszpikowana duza ilosci zer... ale niewazne

jesli chodzi o te koszty robocizny to rozumie ze nie podasz mi dokladnej ceny i nie oczekuje tego a juz napewno nie wezme tego jako wiazacej oferty handlowej. Wiem juz mniej wiecej ile kosztuja materialy i pytam o orientacyjne koszty robocizny i jak mi ktos powie ze miedzy 1 a 2 tysiace to ju bede mial jakies pojecie

tak na marginesie , zauwazylem ze roznego rodzaju spece dostaja wypiekow na twarzy kiedy pytasz ich o cene. Zawsze jest : panie... to sie tak nie da... trzeba zobaczyc... policzyc... popytac itp.
Ostatnio na targach budowlanych przez 10 minut probowalem wyciagnac od goscia ile biarze za montarz oczyszczalini i nijak nie bylo szans cokolwiek sie dowiedziec wiec sobie poszedlem. Na stoisku obok juz sie dalo- orentacyjnie i ze sporym bledem ale jednak. Zgadnij ktory zarobil ?

Mały
14-03-2006, 18:53
Ok -robocizna kotłowni to z reguły ok 1 kzł.

majkii
14-03-2006, 19:05
Ok -robocizna kotłowni to z reguły ok 1 kzł.

ok... wiec przyjezdzaj i rob ale jak wyjdzie tysiac pincet to cie na toczkach wywioza ze wsi :)

a tak powaznie to dzieki. Przynajmniej juz wiem dwie rzeczy:

-da sie to zrobic bez klucia podlog w calym domu

-nie jest to tanie ale wyglada na to ze koszty beda do zniesienia wiec teraz moge zawracac glowe instalatorowi zeby sobie popatrzyl pomierzyl i powiedzial co i ile bedzie kosztowac
pozdrawiam