PDA

Zobacz pełną wersję : stopniowane fundamenty jak to zrobić?



Świerzak
14-03-2006, 13:37
Mam pytanie do fachowców na tym forum.. nie znalazłem tego gdzie indziej.. a mianowicie... będe budował domek podpiwniczony częściowo.. wiadomo piwnica głębiej a reszta wyżej..
różnica poziomów jest niwelowana stopniowaniem ławy (jak duże schody :).. w związku z tym mam obawy i pytanie:
Prawa fizyki mówia że w dwóch pojemnikach na różnym poziomie ciecz dąży do wyrównania....lub jakos tak..
-jak to zaszalować aby nie dochodziło do tzw zbyt dużego parcia i nie uciekał beton na stopien niżej.. i niżej..
-jesli ktos tak robił to jak dużo ubędzie ? (potem robie szalunki z desek)


a może wogóle sie nie martwić... w ławie bedzie zbrojenie, poprosze o gesty beton i nic nie bedzie sie działo..?


_____
L_____<-żeby ten poziom zachować
L_____
L____

Świerzak
14-03-2006, 13:40
ojej... graficznie mi to nie wyszło.. jak pisałem było inaczej.. ech ta komputeryzacja :)..
ale mysle że wtajemniczeni wiedza o co mi chodzi..

AldonkaS
14-03-2006, 13:46
Ja miałam podobny problem - tyle że z garażem (dom podpiwniczony, garaż nie). Mój kierownik budowy przekonał mnie do wykonania pełnego (czyli nie schodkowego) fundamentu pod garażem i późniejszym zasypaniem. Z doswiadczeń - spory koszt w moim przypadku = 120ton piasku po prawie 30PLN za tonę o rękach mojego męża nie wspomnę (chodzi o używanie wibratora) i koszt koparki (która te tony piasku wsadziła do wykopu).

PrzemoBDG
14-03-2006, 14:20
Najpierw zalej fundamenty pod głębiej posadowioną część domu. Pamiętaj jednak, aby w miejscach połączeń z wyżej posadowionym fundamentem dać w górę zbrojenie powiązane oczywiście z głównym zbrojeniem głębiej posadowionego fundamentu.

W drugim etapie (najczęściej tylko dzień lub kilka dni później) wykonujesz płycej posadowiony fundament. Szalunki są do odpowiedniej głębokości. W miejscach połączeń może trochę więcej deskowania, lecz nie ma problemu "z przelewającym się betonem".

Staraj się w porozumieniu z architektem zminimalizować liczbę stopni. Najlepiej aby był tyko i wyłącznie jeden. Lepiej w tym celu pójść na kompromis i dać ten niby płytszy fundament trochę głębiej. :)

Geno
14-03-2006, 14:24
Teraz unika się stosowania mieszanek ciekłych - raczej o konststencji gęstoplastycznej lub plastycznej - w zamian za to koniecznie należy wibrować. Mieszankę trzeba zacząć ukłądać od niższego,najdalszego poziomu i wtedy nie powino być problemu.

Witos
14-03-2006, 14:24
Tutaj miałem podobny temat ale mi na onecie rysunki wcieło. Mniej wiecej były to trzy róznie rozrysowane schodki jako jeden schodek jako 3 schodki i jako pochylnia. http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1067858#1067858

wodzio
14-03-2006, 14:48
ja mam takie fundamenty, i beton jest na tyle gęsty ze właściwie nie ma problemu zeby spływał z górych partii. Ale na pewno lepiej zacząć od dołu choć ja zaczołem od góry i wręcz chodziłem po tych schodach w gumiakach zeby wepchnąc ten beton w dół (żeby dobrze zapełnić te ławowe schody) więc jak bym to robił jeszcze raz zaczołbym od dołu i napewno bym się nie martwił że zacznie spływać