PDA

Zobacz pełną wersję : wartość hipoteki ???



nowiciusz
14-03-2006, 14:46
Witam

Mam działkę i chciałbym postawić sobie na niej domek,ale muszę pierw dostać kredyt.
W każdym banku jak się dowiduję o kredyt na budowę domu to pytaja się mnie o wartość nieruchomości ( działka + wartość domu ).OK wartość działki znam a skąd mam wiedzieć ile będzie warty dom który postawie?Czy może mi ktoś to wyjaśnić?
Z góry dzięki.

Pozdrawiam.

acca5
14-03-2006, 14:52
Musisz z grubsza orientacyjnie poorientowąc sie ile mogą wziąć za robocizne murarze- daj projekt do wyceny dla dwoch ekip to bedziesz wiedział, podobnie dekarze- na forum masz srednie cenniki ile kto bierze, w zalezności od rejonu, jaka masz pow. dachu, obwod fundamentow, to wszystko można przeliczyć, na stronie z projektami czesto jest przyblizony kosztorys. Jest watek o wykonawcach, poczytaj a na pewno sie zorientujesz, albo znajdz projekt ,ktory ci sie podoba i zorientuj sie na forum ile moze kosztowac , forumowicze czasami podpowiedza realne koszty budowy takiego domu

qdlaty
14-03-2006, 14:54
O co dokladnie Cie pytaja?
Wartosc nieruchomosci to nie bedzie wartosc dzialki + koszt budowy.

To bedzie tyle ile kosztuja podobne domy w Twojej okolicy.
Sprawdz np.
www.trader.pl
www.oferty.net
www.gratka.pl

i juz masz orientacje :)

Qdlaty

acca5
14-03-2006, 15:10
Zapomniałam dodac ,że koszt domu- materiałów.Jako całość.
Racje ma gdlaty

Agawik
15-03-2006, 09:44
do kredytu na budowe domu musisz przedstawić kosztorys - rzeczywiście możesz poprosić firmy budowlane aby na podstawie projektu zrobiły wycenę . Poźniej "przelewasz" to na druk bankowy , możesz też ująć zakładane koszty wykończenia domu i zagospodarowania działki ( np. podjazdy , ogrodzenie ) .
Wiekszość banków zażąda do wniosku wyceny rzeczoznawcy ( w każdym banku dostaniesz listę rzeczoznawców przez nich honorowanych ) . Rezczoznawca na podstawie dokumentów działki + projektu + kosztorysu wycenia przyszłą wartośc nieruchomości . Wycena rzeczoznawcy weryfikuje czy zakładane przez ciebie koszty są realne - czyli jeśli wydasz na budowę domu np. 300 000 zł a wartość działki to np. 100 000 zł to czy w przypadku "wymuszonej " sprzedaży przez bank osiągnie taką cene . Oczywiście w wycenie rzeczoznawca odnosi się do kosztów transakcyjnych z danego regionu/ gminy . Jesli bedziesz sprawdzał ceny na portalach internetowych to powinienieś odjąć 10-15% bo są to zazwyczaj ceny wywoławcze .
pzdr