PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna



Tomasz Jaworek
14-03-2006, 18:11
Mam problem z powstawaniem inwersji w jednym kominie wentylacyjnym . Czy ktoś z was stosował kratki wentylacyjne zapobiegające powstawaniu wstecznego ciągu. Może jakieś inne rozwiązanie np. podgrzewanie powietrza w tym kominie promiennikiem podczerwieni ? Rozszczelnianie okien w pomieszczeniu z tym kominem ( łazienka) daje słaby efekt, dopiero uchylenie coś daje ale po co komu lodówka w łazience?!

mobby
29-10-2006, 21:05
Mnie też ten temat interesuje, może ktoś pomoże.

Mobby

sSiwy12
29-10-2006, 22:03
Napisz coś więcej. Gdzie ta łazienka (poddasze, parter), czy zjawisko takie wystepuje ciagle, czy tylko w określonych okolicznościach (jakich), czy w innych kratkach wentylacyjnych jest tak samo, itp.

mobby
30-10-2006, 06:56
Obserwowałem to zjaiwsko wczoraj dokładniej i studiowałem jeszcze forum muratora.
Więc dokładnie jest tak.
Wczoraj był dość silny wiatr i miałem wrażenie, że wieje mi z otworów wentylacyjnych z powodu tego wiatru, zarówna na parterze w kuchni,przedpokoju i łazience ( grak jeszcze drzwi wewm. - STOLARZ MNIE OLEWA :( ).
Natomiast potem uświadomiłem sobie, że chyba ten nawiew wystąpił po rozpaleniu kominka. Wcześniej tego nie było pomimo wiatru.
Mam trzy kominy z cegły:
Pierwszy wys 8m. ma dwa otwory wentylacyjne i jeden spalinowy do kominka. ( wentylacja salonu i sypilani na górze)
Drugi wys 8 m. ma trzy otwory wentylacyjne ( wentylacja przedpokoju, kuchni i łaziennki na górze)
Trzeci wys 6 m ma trzy otwory wentylacyjne i jeden spalinowy ( dla kotła na olej) ( wentylacja garażu, łazenki dolnej i kotłowni)

Nawiew intensywny wystepował z wszystkich otworów wentylacyjnych drugiego komina i z jednego otworu trzeciego komina ( łazienka na dole).
W garażu i kotłowni jest niższa temperatura i tam to zjwisko nie występowało. Z otworów wentylacyjnych pierwszego komina ( ten który odprowadza spaliny z kominka) nawiew występował tylko na górze w sypialni.

Nawiew był bardzo intensywny.
Gdy kominek przygasał zjawisko nawiewu zaczeło powoli sie zanikać.
Do kominka jest doprowadzone powietrze rurą fi 100.
Czytałem coś o róznicach ciśnienia i o rozszczelnianiu okien.
Coś w tym jest, ale...
NO WŁAŚNIE.
Jak rozsądnie nalezy do tego podejść, aby w moim przypadku ( brak rekuperatora) zniwelować zjawisko wdmuchiwania zimnego powietrza kanałami wentylacyjnymi do domu.
Czy są jakieś kratki, które zapobiegają takim zjawiskom, czy może inne sposoby, o których nie wiem?

Mobby

sSiwy12
30-10-2006, 08:24
Moim zdaniem przyczyna tkwi w kominku, a właściwie w doprowadzeniu powietrza do niego. Może jest nie drożna "rura" doprowadzająca powietrze z zewnatrz budynku? Łatwo to sprawdzić. Po rozpaleniu kominka, na czerpni (włocie na zewnatrz) przyłóż kartkę papieru. Powinno ją dobrze "przyssać" do kratki włotowej. Drugą metodą jest zapalenie zapalniczki i przysunięcie jej do kratki. Płomień powinien zgasnąć, a w najgorszym wypadku zdecydowanie odchylić się do wewnątrz. Nie napisałeś czy rura doprowadzajaca powietrze jest zakończona "szybrem". Może jest zamknięta.
Objawy, które opisałeś wskazują, że kominek po rozpaleniu czerpie powietrze z budynku, a nie z zewnąrz (rurą).
Jeszcze jedno wczorajsz pogoda (warunki atmosferyczne) pogły spowodować "nienormalną" prace wetylacji grawitacyjnej.

aru
30-10-2006, 09:29
j.w. - kominek

dodatkowo: czy wyloty kanałów są na przestrzał?

mobby
30-10-2006, 09:38
Wyloty kanałów wentylacyjnych są otwarte z jednej strony ( zakończone kratką ).
Nawiew do kominka wydaje mi się, że jest otwarty i drożny, choć wczoraj tego nie sprawdzałem. Rura doprowadzająca powietrze do kominka prowadzona jest tak, że tworzy się jakby litera C w doprowadzeniu pod podłogą.

Mobby

am00
30-10-2006, 10:07
Może w tej rurze stoi woda.

aru
30-10-2006, 10:49
Wyloty kanałów wentylacyjnych są otwarte z jednej strony ( zakończone kratką ).



to też niedobrze

mobby
30-10-2006, 11:10
Wiem, że otwory są źle wykonane, ale efekt nawiewu powietrza do środka pomieszczeń mieszkalnych nie jest chyba tym spowodowany.
Czy są jakieś kratkiz żaluzjami, które samoczynnie mogą zamknąć kratkę, gdy wystąpi nawiew powietrza?

Mobby

mobby
30-10-2006, 11:12
Może w tej rurze stoi woda.

Rura jest czysta, jest wyprowadzona na wysokości 50 cm nad ziemią.


Mobby

Zonzi
30-10-2006, 11:17
Polecam watek "Czy rura 110 mm wystarczy"
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84391

Jak widac nasze teorie o mozliwosci powstania wstecznego ciagu przy doprowadzeniu powietrza z zewnatrz maja podstawy praktyczne. 8)

Masz ciag wsteczny z tego powodu ze przy duzych wiatrach powstaje podcisnienie i powietrze z zewnatrz naplywa Ci do srodka.

Zacznij od zamkniecia wlotu powietrza z zewnatrz do kominka jak bedzie wialo z drugiej strony. Jak pomoze to wystarczy przy silnych wiatrach z niekorzystnych kierunkow przymknac przepustnice i nie uzywac wyciagu kuchennego jesli ma wylot na zewnatrz.

UWAZAJ na czad przy ciagu wstecznym !!!

Jesli to nie pomoze to masz niestety problem z ciagiem kominowym i tu juz kominiarz powinien popatrzec moze masz jakies zawirowania i odbicia od lasu. Nawiewniki w oknach masz zainstalowane ?

Pozdrawiam
Zonzi

sSiwy12
30-10-2006, 11:20
???????? Jemu nie "zaciaga" z komina!

adam_mk
30-10-2006, 11:27
Witam
Jaka by nie była ta wentylacja (grawitacyjna czy mechaniczna) to zawsze będą z nią kłopoty, jeśli przy jej budowie nie zachowamy paru prostych zasad.

Wentylacja grawitacyjna "budzi się" przy wystąpieniu różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia wentylowanego a zewnętrzem.
Słup powietrza ogrzanego jest lżejszy od równoważnego słupa powietrza zewnętrznego. Zaczynają działać siły wywołane różnicą ich gęstości (wagi).
Jeżeli system jest zrównoważony (tyle wlatuje ile wylatuje) to istnieje ruch powietrza, jego wymiana we wnętrzach. Ale aby tak mogło być to przekrój kanałów dolotowych (nieszczelności okien, szpara pod drzwiami, rura dolotowa pod kominek) MUSI być porównywalny z przekrojem kanałów wylotowych (suma powierzchni kratek wentylacyjnych i przekroju kanału dymowego).
Ludziska do wścieku uszczelniają dom stosując potrójne uszczelki gdzie mogą "bo im pizga zimnem z każdej szpary" a potem wymagają świerzego I NIE ZIMNEGO nawiewu. PODOBNO TAKIE RZECZY TO TYLKO W "ERZE"!!! :lol:
Ma pizgać! Musi być zimny nawiew i to spory! Do 0,5 wymiany kubatury domu na godzinę! I TO JEST TEN KOSZT OGRZEWANIA ZIMĄ!!!!!
Grzejecie dwór i tak ma być! Taki systyem wentylacji sobie postawiliście. Świadomie!
Zatkać kanały! Pleśń traktować "plestopem" albo pchać w kominek ile wejdzie i zrobić sporą dziurę w drzwiach wejściowych (nad podłogą). Wtedy nie będzie cofek z kanałów wywiewnych wentylacji.
Pozdrawiam Adam M.

mobby
30-10-2006, 11:46
adam_mk
Postawiłeś mnie do pionu.
I dobrze, teraz wiem o co chodzi :lol:

Mobby

mobby
31-10-2006, 06:02
Spostrzeżenia z wczorajszego dnia.
Kratka nawiewu do kominka bez siatki i przez otwór czuje się doprowadzane powietrze do kominka.
Pogoda bezwietrzna i palenie w kominku nie powoduje już takiego zjawiska jak wcześniej opisywałem. Rozszczelnione było tylko jedno okno w pokoju,gdize jest kominek.

Mobby

Bełatka
31-10-2006, 09:32
adam_mk sSiwy12 aru z waszych postów w wielu wątkach wnioskuję że potraficie doradzić w sprawach wentylacji. Jestem na etapie budowy stanu surowego ale już mam problem jak te kanały wentylacyjne zakończyć, czy moglibyście polecić mi jakąś firmę w Krakowie , która jest biegła w sprawach wentylacji. Jeśli nie można ogólnie na forum z taką reklamą wystąpić to proszę o krótką wiadomość na prv.

andre59
31-10-2006, 11:22
Polecam watek "Czy rura 110 mm wystarczy"
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84391

Jak widac nasze teorie o mozliwosci powstania wstecznego ciagu przy doprowadzeniu powietrza z zewnatrz maja podstawy praktyczne. 8)
Tu też warto poczytać:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84534

adam_mk
31-10-2006, 11:54
Witaj Bełatka
Z tego, co piszesz jasno wynika, że zdecydowałaś się na wentylację grawitacyjną. To znaczy, że te kominy wentylacyjne już stoją lub będą stały niedługo. Także podejście pod rekuperację, oszczędności na utrzymaniu domu zostały rozważone (i zdecydowano - nie!).
Żadnej reklamy tu nie uprawię, jeżeli stwierdzę, że są (i świetnie działają) rozwiązania polegające na zakończeniu kanału wentylacyjnego obrotowym "kogutkiem". To się, zdaje się "strażak" nazywa. Powoduje, że wylot wentylacji zawsze ustawia się "z wiatrem". Nigdy do kanału nie nawiewa i nie naleje, nie napada, bo to technicznie nie jest możliwe.
W każdym hipermarkecie można to na budowlanym dziale zobaczyć i dotknąć.
Są "czarne" i nierdzewne. Widziałem aluminiowe. A wszystko można pozłocić jak będzie taka potrzeba, tak, że wybór duży! :lol:
Rozwiązanie było też dyskutowane tu, na forum.
Pozdrawiam Adam M.

03-11-2006, 12:40
adam_mk a co myslisz o tych zakonczeniach w kształcie litery H


Jak kominiarz robił u mnie odbiór to chodził z taką maszynką do mierzenia ciągów i stwierdził ze najgorsze jest u ludzi to ze za wszelką cene chcą sie uszczelnic i mysla ze jak zostawia mikroszczeline to im sie dom wystudzi a i napalic trzeba bedzie a opał panie drogi.

Reasumujac albo wietrzymy i palimy i wentylujemy albo zje nas grzyb bedzie smierdziało od wstecznych ciągów ale na ogrzewanie nie wydamy złotówki wiecej niz zaplanowane.

inwestor
03-11-2006, 17:13
Mam problem z powstawaniem inwersji w jednym kominie wentylacyjnym . Czy ktoś z was stosował kratki wentylacyjne zapobiegające powstawaniu wstecznego ciągu. Może jakieś inne rozwiązanie np. podgrzewanie powietrza w tym kominie promiennikiem podczerwieni ? Rozszczelnianie okien w pomieszczeniu z tym kominem ( łazienka) daje słaby efekt, dopiero uchylenie coś daje ale po co komu lodówka w łazience?!

Kurcze pisałem już całe wypracowania o wentylacji grawitacyjnej może poszukaj w moich wypowiedziach.
Zanim znajdziesz to napiszę jak wyglada wentylacja grawitacyjna.
Podstawowa zasada działania wentylacji grawitacyjnej to :
1 Nawiew powietrza przez szpary w oknach, drzwiach i wylot przez kratki i kominy w pomieszczeniach kuchennych, technicznych sanitarnych itp.

Teraz popatrz na swoją wentylację i odpowiedz sobie czy powietrze może dostać się przez okna, czy może przejść przez drzwi od pokoi, czy może przejść przez drzwi od łazienek, kuchni itp. czy może wyjśc przez kratki wentylacyjne a potem kominami w górę.
Aby tak mogło być to
1. Okna muszą być nieszczelne
2. Drzwi w pokojach musza mieć szpary na dole
3. Drzwi w łazienkach kuchniach musza mieś kratki , otwory lub poscięcia
4. Kratki wentylacyjne musza być czyste i drożne
5. Przewody wentylacyjne w kominach musza byc drożne, ciepłe i otwarte na przestrzał na odpowiedniej wysokości nad dachem
6. Nie może być zaburzeń wentylacji typu np. silny wyciag w kuchni
7. Nie może być zbyt duża liczba kratek/kominów w budynku
8. Musi być róznica temperatur pomiędzy wnetrzem domu a zewnętrzem - obecnie bez problemu do spełnienia. Tylko latem moga wystąpić z tego powodu problemy.

Pozdrawiam