PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno dzialki



BratPit
14-03-2006, 20:02
Witam!!!
Chcialbym kupic dzialke kolo Krakowa i potrzebuje kilka rad.
Jak najlepiej szukac dzialki?
Jaki jest minimalny rozmiar dzialki aby postawic sredniej wielkosci dom+ogrodek?
Czy jest jakis poradnik na ten temat?
Z gory dziekuje.

maro74
14-03-2006, 22:22
Witam!!!
Chcialbym kupic dzialke kolo Krakowa i potrzebuje kilka rad.
Jak najlepiej szukac dzialki?
Jaki jest minimalny rozmiar dzialki aby postawic sredniej wielkosci dom+ogrodek?
Czy jest jakis poradnik na ten temat?
Z gory dziekuje.

Czytać ogłoszenia , objechac okolice popytać okolicznych mieszkańców, sołtysa itp. Mozesz skorzystac z agencji nieruchomości ale tu możesz zapłącić trochę więcej choćby z tutułu prowizji. jesli chodzi o wielkośc działki to musisz zapytac w swojej gminie jak jest uchwalone w planie zagopodarowania tzn jak ajest minimalna wielkość działki pod zabudowę.

Jesli chodzi o poradnik to forum jest w tym przypadku najlepszym poradnikiem , nie zaproponuke ci opcji szukaj bo na pewno ci sie nie uda znaleźć ( ja do te jpory mam kopoty z użytkowaniem wyszukiwarki :oops:

Dla pocieszenia powiem ci , że ja szukałem swojej działki 1,5 roku :wink: oczywiście nie w okolicach Krakowa tylko Szczecina

Pozdrawaim

jędrzej
14-03-2006, 22:27
Nie wiem jak pod Krakowem, ale rada ogólna jest taka:
- kup droższą działkę, ale lepszą (bliżej miasta, gazu, kanalizacji, czy innych własnych priorytetów), a postaw tańszy dom.

... chyba, że stać Cię na jedno i drugie :wink:

kropi
14-03-2006, 22:29
Nie wiem jak dlaekie okolice Krakowa cię interesują ale np. w okolicach Michałowic jest sporo fajnej ziemi w dobrej cenie.
Wejdź na grupę krakowską, może ktoś coś wie...
Minimalna - to zależy od twoich potrzeb - kolega ma segment i 300m ogródka do tego i jest zachwycony, ja mam 13 arów i uważam że jest ok choc nie odmówiłbym 3x więcej :lol: a ktoś ma 2 hektary a chciałby 5 a najlepiej żeby wszystko po horyzont było jego ;)

anfield
15-03-2006, 10:24
Niedawno kupowalismy dom wiec w dzialkach tez sie orienrujemy.
Wielkosc uzalezniona jest wlasciwie od kierunku w jakim chcesz dzialke kupic- polnoc to raczej dzialki 4-6 a (i chyba to sa takie najmniejsze rozmiary do postawienia domu), podobnie Mogilany, kolo Wieliczki i wschod standart to 10-16 a. Kierunek Mogilany to czesto dzialki na stokach co np dla mnie jest problemem.
Polecam przejechac sie po okolicach- wybrac miejsce gdzie sie wam podoba- popytac miejscowych- wywiesic ogloszenia na slupach.
Moim zdaniem warto tez wspolpracowac z agencjami jezeli interesuja Was bardzo popularne tereny- nie ma co sie oszukiwac- agencje b. szybko przechwytuja dobre propozycje.

wilcza75
15-03-2006, 10:51
Moja rada nietypowa - czytaj dzienniki forumowiczów.
Muszę przyznać, że dla mnie poszukiwania wymarzonego kawałka ziemi, są jednymi z najciekawszych fragmentów opowieści o budowaniu.
Np. ten koleżanki Zuzzy http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=40637

anfield
15-03-2006, 16:12
bardzo fajny ten dziennik- i co sie dowiedzialam- mam dzialke idealna!!
wjazd od polnocy oczywiscie :))

tornado17
16-03-2006, 14:22
Jak znajdziesz działkę która Ci się podoba sprwadź w gminie czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (z niego dowiesz się czy na działce którą chcesz kupić możesz postawić dom i jaki), unikaj jak możesz działek bez planów zag. przestrzennego (uzyskanie warunków zabudowy jest skomplikowane i nie wiesz ajkie dostaniesz), sprwadź w miejscowych wodociągach, energetyce i gazowni jakie media można pociągnąć do działki i w jakiej odległości są one. Możesz sprawdzić czy ziemia nie zostałą nasypana na działkę (może być zaśmiecona, ukrywać rów melioracyjny na którym nie będziesz mógł postawić domu etc. - rowy sprawdź na wyrysie z planu zag. przestrzenn). I sprawdź dodatkowo księgę wieczystą w dniu, w którym będziesz kupował działkę (to tak na wszelki wypadek, celem zmniejszenia ryzyka że kupujesz coś, co nagle jest obciążone jakimś wpisem lub już komuś sprzedano). Ja szukałem ok. 1,5 roku działki (brak kasy= mniejszy wybór) :lol:

KKinga
17-03-2006, 11:18
Księgę wieczystą wybranej działki sprawdź koniecznie:
- czy nie jest zadłużona
- czy osoba, która sprzedaje działkę jest jej jedynym właścicielem czy jest ich kilku (u notariusza muszą sie stawić wszyscy właściciele),
- czy powierzchnia działki w KW jest zgodna z tym co figuruje w ewidencji
gruntów w gminie (lub starostwie) i tym co mówi sprzedający
- oraz czy w KW jest zapis, że jest to działka niezabudowana - to jest b.ważne, ponieważ znam przypadek, że ktoś bez pozwolenia wyburzył starą chałupę i sprzedał jako działkę budowlaną niezabudowaną, a później nowy właściciel nie mógł otrzymać pozwolenia na budowę dopóki nie pozałatwiał setek formalności związanych z wyburzeniem tej starej chałupy.

Gdy już zakochasz się w jakiejś działce na zabój to radzę weź geodetę żeby sprawdził powierzchnię i granice Twojej działki (jeżeli są już wytyczone), zwłaszcza jeśli Twoja przyszła działka ma już sąsiadów. Wiem to z własnego doświadczenia. Nie zapłaciłam kiedyś 500 zł za geodetę (nie z oszczędności tylko z prostej niewiedzy :oops: ), to później wydałam kilkanaście tysięcy walcząc o odzyskanie gruntu.

Funia28
17-03-2006, 13:16
Lepiej kupić działkę już uzbrojoną - potem zbyt długo się czeka na przyłącza - w moim przypadku 1,5 roku na prąd. Dlatego lepiej wydać więcej a mieć to już z głowy. Na początek proponuję wizytę w gminie w celu rozpoznania - czasem nawet powiedzą kim jest właściciel i ew. odradzą kupno bo coś tam... Warto sprawdzić mapki w geodezji czy pokrywają się z tym co jest w rzeczywistości na działce - bardzo często tak nie jest. Oczywiście najaktualniejszy wypis z księgi wieczystej, no i nalezy sprawdzić czy gmina posiada już szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego. W razie braku tego planu narażamy się na odmienne wizje pracowników gminy i odwlekanie decyzji o budowie. Plan szczegółowy określi też jaka jest minimalna wielkość działki przeznaczonej na budowe ( w mojej gminie to 800 mkw) oraz jak wyoki można postawić na niej dom. Jeśli nie ma łączy - warto dowiedzieć się w energetyce kiedy planują takowe zrobić, to samo z wodą - choć co do wody mamy w alternatywie własną studnię - ale wtedy to dodatkowe koszta. Kanalizacja też może poczekać - można zbudować tzw. szambo. No i gazociąg - choć jak w przypadku mojego domku niekonieczny - bo płyta w kuchni gazowa, a ogrzewanie kominkowo - elektryczne, z naciskiem na to pierwsze.
Powodzenia w załatwianiu formalności.

BratPit
18-03-2006, 19:36
Dzieki wszystkim za odpowiedz