PDA

Zobacz pełną wersję : czy tyle kW wystarczy



noblokers
15-03-2006, 09:13
mam wniosek o warunki przyłączenia i wnioskuję o 5 kw światło i 4 kw siła, razem 9 kw...

domek 105 m

normalne sprzęty, kociołek na gaz, zmywarka, tv, agd czy to wystarczy.... bo ktos mi to robił 2 lata (a teraz straciło ważność i składam nowy wniosek) temu liczył, a teraz czytam że ludzie biora po więcej kv....

czy jeśłi o za mało teraz składam to wprzyszłości ma to jakies negatywne konsekwencje????

slawciol
15-03-2006, 09:19
mam wniosek o warunki przyłączenia i wnioskuję o 5 kw światło i 4 kw siła, razem 9 kw...

domek 105 m

normalne sprzęty, kociołek na gaz, zmywarka, tv, agd czy to wystarczy.... bo ktos mi to robił 2 lata (a teraz straciło ważność i składam nowy wniosek) temu liczył, a teraz czytam że ludzie biora po więcej kv....

czy jeśłi o za mało teraz składam to wprzyszłości ma to jakies negatywne konsekwencje????
dostaniesz zabezpieczenie przedlicznikowe 20A na kazda faze, to powinno ci wystarczyc,chyba ze bedziesz mial kuchnie elektryczna na sile i wtedy mozesz miec problem jak uzyjesz jednoczesnie kuchni i np.pralki,moze wywalic.duzo tez zalezy od prawidlowego rozdzielenia obwodow pod wzgledem obciazalnosci,na pewno rozdziel na rozne fazy,tzn. pralka na 1,zmywarka na 2 kuchenka z piekarnikiem elektrycznym na 3(jezeli bedziesz mial kuchenke gazowo elektryczna) itp.pozdrawiam

noblokers
15-03-2006, 09:31
czyli zostawić to 9, czy złożyć o np 11

co będzie oczywiście kosztowało więcej

Marek30022
15-03-2006, 09:33
Dom 145 m kw. Mieszkam na prowizorce budowlanej 7 KW. Kuchnia elektryczna, silnik do hydroforu - dwa obwody trójfazowe. Pozostałe urządzenia w tym: zmywarka, pralka, dwie lodówki na pozostałych 12 obwodach. Nie mam kłopotów. Przyłącze docelowe ma mieć 13 kW.

slawciol
15-03-2006, 09:37
czyli zostawić to 9, czy złożyć o np 11

co będzie oczywiście kosztowało więcej
nie pamitam rozdzialu zabezpieczen jakie daje ZE ale wiem czy dasz 8kw czy 10 to dostaniesz 20A a czy 11kW to nie pamietam czy dostaniesz juz 25A czy nadal 20A. Ja w domu mam 20A i zamawialem 8kW,zawsze taniej i mi to wystarcza,mam zmywarke,mikfofale,pralke,piec,kuchenke gaz-elektr. Moim zdaniem wystarczy,ale pod warunkiem ze nie montujesz kuchenki na sile.Aha,jak beda juz ci podlanczac licznik to daj swoje bezpieczniki.kup wtedy Bi 20A gg/gl to sa tzw zwloczne ( slimak),one dluzej wytrzymuja .pozdrawiam

pawelurb
15-03-2006, 10:07
mi zakład energetyczny powiedział że mogę wnioskować o 19 lub 23 KW....pewnie chcieli naciągnąć , bo im więcej tym drożej..... ale zdecydowałem się na 23 KW , bo nigdy nie wiadomo co się w przyszłości zechce podłączyć, kuchnia elektryczna, ogrzewacz wody , coraz więcej sprzętu jest na prąd, a jak podłącze jeszcze spawarkę, czy jakiś silnik elektryczny.... pewnie zapas się przyda , co nie zmienia faktu że i tak teraz wiem że mnie trochę naciągneli na te kilowaty:)

slawciol
15-03-2006, 10:21
mi zakład energetyczny powiedział że mogę wnioskować o 19 lub 23 KW....pewnie chcieli naciągnąć , bo im więcej tym drożej..... ale zdecydowałem się na 23 KW , bo nigdy nie wiadomo co się w przyszłości zechce podłączyć, kuchnia elektryczna, ogrzewacz wody , coraz więcej sprzętu jest na prąd, a jak podłącze jeszcze spawarkę, czy jakiś silnik elektryczny.... pewnie zapas się przyda , co nie zmienia faktu że i tak teraz wiem że mnie trochę naciągneli na te kilowaty:)
Zawsze mozna wystapic o zwiekszenie mocy,ale nigdy nie wiadomo czy bedzie kiedys owa kuchnia itp.wiec po co zamawiac od razu tyle kW. przystosowac tylko instalacje

holusio
15-03-2006, 11:48
ja mam na dom 137 m2 9 kw
i spokojnie starczy

energa chciala mi wcisnac 13 kw

dla porownania dodam ze ojciec ma na caly dom 4 kw i instalacje jednofazowa a teraz robi sie rozdzial na 3 fazy wiec to tylko kwestia wykonania instalacji
a nie pakowania kasy energii

Szczecin HENRYK
15-03-2006, 16:18
W praktyce nie jest istotna moc zamówiona ale wielkość i typ bezpieczników założonych i zaplombowanych przez energetykę. Dla pewnego zakresu mocy zamówionej dawane są te same bezpieczniki. Nie ma więc sensu płacić więcej za moc w danym zakresie niż za moc minimalną dla danego zabezpieczenia. Moim zdaniem w domku jednorodzinnym mininum bezpieczników głównych to 20 A. Zwykle jest to 25 A a więcej to raczej tam, gdzie przewiduje się duże odbiory prądu. Warto rozważyć taką opcję aby zamówić mniejszą moc a jeśli życie pokaże, że bezpiecznik wylatuje zbyt często z powodu przeciążenia to wtedy domówić trochę mocy i wymienić bezpieczniki na większe. Przy bezpiecznikach topikowych do 25 A kosztuje to kilka groszy. (bezpiecznik większy pasuje w to samo gniazdo). Problem jest wtedy gdy w miejsce 25A trzeba wstawić coś większego gdyż wtedy trzeba wymieniać gniazda na większe. Tak do końca nie wiadomo czy lepsze jest rozwiązanie z bezpiecznikami głównymi topikowymi czy z automatami. Do wymiany bezpiecznika głównego topikowego trzeba zrywać plombę podczas gdy automat zwykle się załącza nikogo nie informując i nie zrywając żadnych plomb. Wadą automatów jest ich większa szybkość zadziałania co powoduje, że w wiąkszości przypadków przy jakiejkolwiek awarii w obwodzie mimo istnienia bezpiecznika zabezpieczającego dany obwód zabezpieczenie główne także zadziała. Zresztą prawdopodobnie zadziała także wyłącznik różnicowo-prądowy. Podsumowując - jeśli dacie automaty jako zabezpieczenia główne to może być konieczność biegania do skrzynki z licznikiem na zewnątrz budynku tam gdzie są te zabezpieczenia. I nie dawajcie jednego trójfazowego ale lepiej trzy jednofazowe bo w przypadku awarii nie wyłączy wam całości zasilania.

slawciol
16-03-2006, 19:51
W praktyce nie jest istotna moc zamówiona ale wielkość i typ bezpieczników założonych i zaplombowanych przez energetykę. Dla pewnego zakresu mocy zamówionej dawane są te same bezpieczniki. Nie ma więc sensu płacić więcej za moc w danym zakresie niż za moc minimalną dla danego zabezpieczenia. Moim zdaniem w domku jednorodzinnym mininum bezpieczników głównych to 20 A. Zwykle jest to 25 A a więcej to raczej tam, gdzie przewiduje się duże odbiory prądu. Warto rozważyć taką opcję aby zamówić mniejszą moc a jeśli życie pokaże, że bezpiecznik wylatuje zbyt często z powodu przeciążenia to wtedy domówić trochę mocy i wymienić bezpieczniki na większe. Przy bezpiecznikach topikowych do 25 A kosztuje to kilka groszy. (bezpiecznik większy pasuje w to samo gniazdo). Problem jest wtedy gdy w miejsce 25A trzeba wstawić coś większego gdyż wtedy trzeba wymieniać gniazda na większe. Tak do końca nie wiadomo czy lepsze jest rozwiązanie z bezpiecznikami głównymi topikowymi czy z automatami. Do wymiany bezpiecznika głównego topikowego trzeba zrywać plombę podczas gdy automat zwykle się załącza nikogo nie informując i nie zrywając żadnych plomb. Wadą automatów jest ich większa szybkość zadziałania co powoduje, że w wiąkszości przypadków przy jakiejkolwiek awarii w obwodzie mimo istnienia bezpiecznika zabezpieczającego dany obwód zabezpieczenie główne także zadziała. Zresztą prawdopodobnie zadziała także wyłącznik różnicowo-prądowy. Podsumowując - jeśli dacie automaty jako zabezpieczenia główne to może być konieczność biegania do skrzynki z licznikiem na zewnątrz budynku tam gdzie są te zabezpieczenia. I nie dawajcie jednego trójfazowego ale lepiej trzy jednofazowe bo w przypadku awarii nie wyłączy wam całości zasilania.

dzieki ale napisales prawie to samo co ja (oprocz automatow) w co sie nie zgodze pod 1 wzgledem,one tez sa plabowane,zakrywane dekielkiem i plabowane :-?

kropi
16-03-2006, 20:13
Przepraszam, że wchodzę w tak uczoną dyskusję z poziomu elektrycznego przedszkola - ale mam pewne zamieszanie w związku z tymi fazami, czy ktoś mógłby mi w skrócie i klarownie jako humaniście wyjaśnić, jak to jest z instalacją trójfazową, bo dla mnie to tylko nazwa :-? . Niestety, powinienem sie dowiedzieć co ona oznacza, bo będę ogrzewał chałupę m. in. piecem akumulacyjnym, który ponoć tylko w ten sposób zasilan być może. Do tego dojdzie pewnie płyta grzewcza w kuchni, parę konwektorów półtorakilowatowych i pewnie podłogówka w kuchni i łazienkach.

Nie bardzo wiem, jak policzyć zapotrzebowanie (zsumować moc wszystkich urządzeń, które mogłyby chodzić jednocześnie, czy są jakieś mądrzejsze algorytmy?)

Chciałbym zamówić podwójną taryfę, czy dostanę dwa liczniki?

kropi
16-03-2006, 20:59
A jeśli ktoś ma całe ogrzewanie plus normalne domowe duperele na prunt to ile powinien sobie zamówić?