PDA

Zobacz pełną wersję : TRAWNIK - przygotowanie gleby, zakładanie trawnika, terminy - wątek zbiorczy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

M.A.G.
12-06-2017, 15:17
Prosiłbym doświadczonych o radę dot. jednorazowej dawki podlewania urośniętego (nie młodego) trawnika. Gleba chyba średnia (nie piasek, a piaski gliniaste + torf). Choć jeszcze nie zasiany (czekam na wzrost chwastów), ale już pytam.

Piszą w necie o 3 mm opadu (3 l/m2), raz o 5 mm, a raz o 8-12 mm. Duża rozbieżność.

Czy po prostu zbadać po podlaniu wilgotność na 10 cm głębokości?

Ja zazwyczaj ustawiam gw dawki 3mm na srednioprzepuszczalnych glebach. natomiast i tak ta ilość będzie różna każdego dnia ze względu na różną ewapotranspirację. Najlepiej popróbować przez miesiąc różnych ustawień i wybrać optymalne dla tego konkretnego trawnika. Pamiętaj tylko że trawę lepiej podlewać rzadziej a większymi dawkami niż częściej mniejszymi.


Walcze z grzybami, ktore rosna w coraz wiekszej ilosci na moim trawniku.To jego drugi sezon. Trawnik nawozony i koszony co tydzien.Oprysk topsinem nic nie dal. Moze za male stezenie? Moze powinienem podlac w miejscach gdzie pojawiaja sie grzybki, a nie robic oprysk calosci ? Stosowac inny srodek np Miedzian 50WP?
Wersja hard z wymiana gleby nie wchodzi w gre z przyczyn oczywistych - finanse.
Jakies pomysly?
wzruc foto.

fotohobby
12-06-2017, 15:46
Miałem takie mały grzybki jak podlewałem skąpo i często i nie stosowałem wieloskładnikowego nawozu.
Po tym, jak zmieniłem sposób podlewania i zastosowałem nawóz wieloskładnikowy (a także - zrobiłem wertykulację) trawa się zagęściła, grzybki zniknęły.

mest
12-06-2017, 16:32
Posiałem trawnik dwa tygodnie temu i po tym czasie wygląda on w ten sposób.
391067

391068

Teraz moje pytania:
Czy nie za mało jej posiałem, że są takie puste miejsca?
Może jestem w gorącej wodzie kąpany i należy jeszcze poczekać?
Jeśli jest jej za mało to kiedy będzie czas by ją dosiać? Przed koszeniem? Po koszeniu?
Kiedy ją zacząć nawozić?
Nie ukrywam, że jakoś mało cierpliwy jestem w tej kwestii.

Elfir
12-06-2017, 17:00
nie wszystkie nasiona jeszcze wzeszły. Na razie wzeszły tylko te szybko kiełkujące, jak życica.
Trawnik kiełkuje do 4 tygodni.

mest
12-06-2017, 19:49
nie wszystkie nasiona jeszcze wzeszły. Na razie wzeszły tylko te szybko kiełkujące, jak życica.
Trawnik kiełkuje do 4 tygodni.

Zatem jestem cierpliwy jeszcze przez dwa tygodnie:) a kiedy kosić po raz pierwszy trawkę?

plusfoto
13-06-2017, 11:31
Jak trawa będzie miała około 10 cm. Najlepiej wtedy lekko zwałuj a potem przytnij na wysokość około 5 cm. U mnie po 2,5 tygodnia wygląda tak:
391138
A rośnie jak głupia zwłaszcza w miejscu gdzie była podlewana. Na górze sąsiad nie mógł już dostać to i efekt widać:yes: Jest już nawet po pierwszym "rżnięciu" które odbyło się w sobotę.

Elfir
13-06-2017, 12:19
Zatem jestem cierpliwy jeszcze przez dwa tygodnie:) a kiedy kosić po raz pierwszy trawkę?

jak osiągnie ok. 10 cm wysokości

karolek75
13-06-2017, 12:54
Miałem takie mały grzybki jak podlewałem skąpo i często i nie stosowałem wieloskładnikowego nawozu.
Po tym, jak zmieniłem sposób podlewania i zastosowałem nawóz wieloskładnikowy (a także - zrobiłem wertykulację) trawa się zagęściła, grzybki zniknęły.

Podlewam solidnie, nawoz obecnie ten sam co Ty. Czy problemem moze byc to, ze ( z trawnikiem sie wtedy nie doktoryzowalem i zlecilem "specjaliscie") gleba zostala niewlasciwie przygotowana ? Wykopana glina zostala rozplantowana po dzialce i przysypana ok 10cm nawiezionej ziemi ? Na drugiej czesci dzialkii, bez nawiezionej ziemi tez jest trawa, ale inna i grzybki tez sie plenia.
391150391151391152391153391154

mest
13-06-2017, 21:01
I jeszcze takie badziewie mi na trawniku wyskoczyło. Co to jest? Jak i kiedy się tego pozbyć żeby sobie szkód nie narobić z trawą? Oj powoli zakładanie trawnika staje się wyzwaniem:) Chodzi mi o te "piękne roślinki" w czerwonych kółeczkach.

391174

fotohobby
13-06-2017, 23:09
Podlewam solidnie, nawoz obecnie ten sam co Ty. Czy problemem moze byc to, ze ( z trawnikiem sie wtedy nie doktoryzowalem i zlecilem "specjaliscie") gleba zostala niewlasciwie przygotowana ? Wykopana glina zostala rozplantowana po dzialce i przysypana ok 10cm nawiezionej ziemi ? Na drugiej czesci dzialkii, bez nawiezionej ziemi tez jest trawa, ale inna i grzybki tez sie plenia.
391150391151391152391153391154

Podlewasz wieczorem ? Jeśli tak, to zmień na rano, ew popołudnie.
U mnie problem znikł w tym roku po zmianie sposobu podlewania, żadnej chemii nie stosowałem.

Elfir
13-06-2017, 23:09
żółtlica lub komosa prawdopodobnie.
Pierwsze koszenia załatwią sprawę

fotohobby
13-06-2017, 23:12
I jeszcze takie badziewie mi na trawniku wyskoczyło. Co to jest? Jak i kiedy się tego pozbyć żeby sobie szkód nie narobić z trawą? Oj powoli zakładanie trawnika staje się wyzwaniem:) Chodzi mi o te "piękne roślinki" w czerwonych kółeczkach.

391174

W chwili obecnej tylko manualne usuwanie nieproszonych gości, chemią na dwulistne będziesz się mógł wspomóc, dopiero, jak k trawa się dobrze ukorzeni, czyli na jesień, a lepiej na przyszłą wiosnę.

karolek75
14-06-2017, 07:36
wzruc foto.


A co ty MAG sądzisz?

@fotohobby - mam do podlania ok 1200-1300m2. To trwa kilka godzin. W nocy.

M.A.G.
16-06-2017, 06:03
A co ty MAG sądzisz?

@fotohobby - mam do podlania ok 1200-1300m2. To trwa kilka godzin. W nocy.

Nic groźnego. U mnie też są takie :) jeśli wizualnie Ci przeszkadzają to walcz chemią (Amistar 250 SC lub Dobromir 250 SC) Natomiast do póki nie układają się w czarcie kręgi to jest to nieszkodliwe.

karolek75
16-06-2017, 07:10
Nic groźnego. U mnie też są takie :) jeśli wizualnie Ci przeszkadzają to walcz chemią (Amistar 250 SC lub Dobromir 250 SC) Natomiast do póki nie układają się w czarcie kręgi to jest to nieszkodliwe.

Ale oprysk czy podlewanie w rejonie wystepowania grzybka ? Gdzies wyczytalem taka porade:
Zwalczanie grzybów na trawniku prowadzi się stosując związki miedzi w formie siarczanu miedzi lub preparatu Miedzian 50 WP. Ta druga forma jest bezpieczniejsza dla traw. Stosuje się go w stężeniu 6-10 dkg na 10 litrów wody i obficie polewa się preparatem miejsca występowania grzybów.

Z innej beczki, czy aeracje mozna przeprowadzac w trakcie sezonu ? Bo wertykulacje na wiosne lub nawet lepiej na zime po ostatnim koszeniu ( by MAG :) )

mest
16-06-2017, 07:10
Napiszcie mi proszę, w którym momencie dosiać trawę? Przed koszeniem? Po koszeniu? Czy miejsca, w których będę dosiewał mam znowu jakoś specjalnie przygotować? Ziemia nie jest zbita bo ostatecznie wałowanie chciałem przeprowadzić po koszeniu, natomiast widzę że ogólnie wysiałem za mało nasion i n a całości są takie wolne przestrzenie. Po prostu nie robi się ona gęsta, tylko rośnie w górę.

Mobe
19-06-2017, 07:00
Z innej beczki, czy aeracje mozna przeprowadzac w trakcie sezonu ? Bo wertykulacje na wiosne lub nawet lepiej na zime po ostatnim koszeniu ( by MAG :) )
Tak się właśnie zastanawiam jak to jest z wertykulacją na jesień. Z jednej strony na zimę nie należy kosić trawy zbyt nisko, bo zwiększa się prawdopodobieństwo przemarznięcia, a z drugiej strony przed wertykulacją należy skosić trawnik bardzo nisko. Czyli jak w końcu robimy?

fotohobby
19-06-2017, 07:43
Pewnie wertkulacja wtedy, kiedy trwa jeszcze okres wegetacyjny i trawa jeszcze rośnie

budowlany_laik
19-06-2017, 09:40
M.A.G. pisał, że lepsze efekty daje wertykulacja na jesień, a trawę polecał ściąć nisko na zimę (nie wiem na ile cm) - choć ja zawsze myślałem by była wysoka. Chodzi może o choroby grzybowe - nie wiem.

qosek
19-06-2017, 19:45
Cześć
Potrzebowałbym pomocy w ratowaniu trawnika
Trawnik zakładany w sierpniu 2016, w tamtym roku był super gęsty i zielony, średnio przeżył zimę (w dużej ilości miejsc zaczał gnić, na wiosnę po wyczesaniu zrobiło się sporo dziur). Do tego już się przyzwyczaiłem, dziury powoli zarastają, trawa była nadal ładna i zielona.
Niestety ale na początku czerwca wyjechaliśmy na jakiś czas. I nie wiem przez co:
- może automatyczne podlewanie niedolewało w te upały (co 2 dni, 10-15 min na strefę)
- może przez to, że nie nawiozłem po raz drugi
- albo przez to, że przez brak koszenia trawa zakwitła

Nie wiem przez co, ale ... trawnik cały zżółkł i zrobił się twardy (i nieprzyjemny w dotyku)
ostatnie 2-3 tygodnie to walka (nawiozłem Hydrocomplexem), upewniałem się, że trawa jest dolewana, co 4 dni kosiłem na 4-5cm
Nowa trawa rośnie ładna. Ale od spodu jest sporo żółtych i twardych "pędów"
Wygląda to tak (właśnie skończyłem kosić):
391506
391507
391508

Ktoś podpowie co z tym zrobić?
Mój jedyny pomysł to poczekać na zapowiadane opady, skosić najniżej jak pozwala kosiarka (2-3cm) i może to coś da ...

A - trawnik zakładany na "piasko-glinie" (do tego parę cm ziemi czarnej), trawa to BARENBRUG Trawnik Polski UNIVERSAL

POMOCY !!!!

Mobe
22-06-2017, 12:14
Tak powoli rozglądam się za jakimś wertykulatorem. Przy moim małym trawniku - ok 150m2 - zastanawiam się czy jest sens kupować urządzenie mechaniczne za kilkaset złotych i oglądam sobie wertykulatory ręczne. Czy ktoś ma z nimi doświadczenia? Widzę, że występują dwa rodzaje takich wertykulatorów - z kółkami i bez. Po co są te kółka? Czy one ułatwiają pracę i można używać mniej siły? Czy to tylko zbędny dodatek za kupę kasy?

PaRa
26-06-2017, 12:40
W końcu dotarłem do etapu TRAWNIK, pewnie był już poruszany co można zrobić, aby sie nie narobić a trawnik cieszył :-)
Czekam na dobre rady dotyczące czynności, narzędzi.
Założenie trawnika zlecę firmie, planowany trawnik to jakieś 480 m2, na pewno będzie siatka na krety, z warstwą 10 cm przesiewanej ziemi o właściwym PH plus system nawadniania. Kształt prosty ( łatwiej się kosi ), bez udziwnień ( szpaler tuj i inne iglaki ). Kosiarka będzie elektryczna ( bez zabaw z benzyną, olejem ) tylko jaka ? Czytałem o nawożeniu pokostem, wygląda na to że to ułatwia sprawę, tylko czy się sprawdza ? Na razie wiem że nic nie wiem.

M.A.G.
26-06-2017, 16:24
Pewnie wertkulacja wtedy, kiedy trwa jeszcze okres wegetacyjny i trawa jeszcze rośnie


M.A.G. pisał, że lepsze efekty daje wertykulacja na jesień, a trawę polecał ściąć nisko na zimę (nie wiem na ile cm) - choć ja zawsze myślałem by była wysoka. Chodzi może o choroby grzybowe - nie wiem.
Trzeba trafić w termin, to fakt. Może być wcześniej , byle nie przed samymi mrozami. Trawa po zabiegu powinna jeszcze delikatnie podrosnąć. i w razie potrzeby być skoszona. Ja koszę właściwie aż do sniegów momo że nie przyrasta jakoś cudownie.

Cześć
Potrzebowałbym pomocy w ratowaniu trawnika
Trawnik zakładany w sierpniu 2016, w tamtym roku był super gęsty i zielony, średnio przeżył zimę (w dużej ilości miejsc zaczał gnić, na wiosnę po wyczesaniu zrobiło się sporo dziur). Do tego już się przyzwyczaiłem, dziury powoli zarastają, trawa była nadal ładna i zielona.
Niestety ale na początku czerwca wyjechaliśmy na jakiś czas. I nie wiem przez co:
- może automatyczne podlewanie niedolewało w te upały (co 2 dni, 10-15 min na strefę)
- może przez to, że nie nawiozłem po raz drugi
- albo przez to, że przez brak koszenia trawa zakwitła

Nie wiem przez co, ale ... trawnik cały zżółkł i zrobił się twardy (i nieprzyjemny w dotyku)
ostatnie 2-3 tygodnie to walka (nawiozłem Hydrocomplexem), upewniałem się, że trawa jest dolewana, co 4 dni kosiłem na 4-5cm
Nowa trawa rośnie ładna. Ale od spodu jest sporo żółtych i twardych "pędów"
Wygląda to tak (właśnie skończyłem kosić):
391506
391507
391508

Ktoś podpowie co z tym zrobić?
Mój jedyny pomysł to poczekać na zapowiadane opady, skosić najniżej jak pozwala kosiarka (2-3cm) i może to coś da ...

A - trawnik zakładany na "piasko-glinie" (do tego parę cm ziemi czarnej), trawa to BARENBRUG Trawnik Polski UNIVERSAL

POMOCY !!!!
Trawnik jest twardy właśnie przez zbyt długi brak koszenia. Trawa zdążyła zakwitnąć a to bardzo źle. Kłosy mają taką właśnie twardą łodygę. Ale najważniejsze to naostrzyć nóż bo rwiesz źdźbła.

Nie masakruj teraz trawnika tak niskim koszeniem. Łodygi po kwitnieniu i tak usuniesz dopiero wertykulacją. Koś na rozsądnej wysokości, podlewaj i nawoź. Czyli taktyka na przeczekanie :)

M.A.G.
26-06-2017, 16:29
W końcu dotarłem do etapu TRAWNIK, pewnie był już poruszany co można zrobić, aby sie nie narobić a trawnik cieszył :-)
Czekam na dobre rady dotyczące czynności, narzędzi.
Założenie trawnika zlecę firmie, planowany trawnik to jakieś 480 m2, na pewno będzie siatka na krety, z warstwą 10 cm przesiewanej ziemi o właściwym PH plus system nawadniania. Kształt prosty ( łatwiej się kosi ), bez udziwnień ( szpaler tuj i inne iglaki ). Kosiarka będzie elektryczna ( bez zabaw z benzyną, olejem ) tylko jaka ? Czytałem o nawożeniu pokostem, wygląda na to że to ułatwia sprawę, tylko czy się sprawdza ? Na razie wiem że nic nie wiem.

Jeśli zakładanie trawnika zlecasz firmie a nie robisz samodzielnie, to odpuść sobie obciążanie głowy jeszcze tym :)

Pokostem nawożenie?? chyba coś nie teges...

Kosiarka elektryczna to najgorsze z możliwych rozwiązań... 480m2 to jakieś 40 minut koszenia kosiarką z napędem. Umęczysz się z tymi kablami a dobra kosiarka akumulatorowa kosztuje sporo.

qosek
26-06-2017, 17:02
Trzeba trafić w termin, to fakt. Może być wcześniej , byle nie przed samymi mrozami. Trawa po zabiegu powinna jeszcze delikatnie podrosnąć. i w razie potrzeby być skoszona. Ja koszę właściwie aż do sniegów momo że nie przyrasta jakoś cudownie.

Trawnik jest twardy właśnie przez zbyt długi brak koszenia. Trawa zdążyła zakwitnąć a to bardzo źle. Kłosy mają taką właśnie twardą łodygę. Ale najważniejsze to naostrzyć nóż bo rwiesz źdźbła.

Nie masakruj teraz trawnika tak niskim koszeniem. Łodygi po kwitnieniu i tak usuniesz dopiero wertykulacją. Koś na rozsądnej wysokości, podlewaj i nawoź. Czyli taktyka na przeczekanie :)

tez tak myslalem ... jest problem z koszeniem jak sie wyjezdza na troche dluzej ....

co do ostrzenia noza - mam kosiarke Oleo GV 53 TK ALLROAD PLUS - kupiona 11 miesiecy temu, kosi te 800-900m2
Wlasnie oddalem ja do serwisu na przeglad gwarancyjny proszac o naostrzenie noza. Dostalem odpowiedz, ze serwis mi tego nie wykona, bo uwazaja, ze:
- noze to w sumie za bardzo nie trzeba ostrzyc
- nadal (po prawie roku) wyglada OK
- oni zalecaja ostrzyc noz tylko jak ostrze bije albo jest pouszkadzane (np. kamieniami)

Rozumiem, ze pieprz@ glupoty ?

Mobe
26-06-2017, 18:10
tez tak myslalem ... jest problem z koszeniem jak sie wyjezdza na troche dluzej ....
Mam chyba tę samą trawę co Ty tzn. Barenbrug Uniwersal (chyba bo moja się nie nazywa Trawnik Polski). I u mnie trawnik wygląda podobnie, trawa jest wyschnięta przy gruncie i ewidentnie wymaga wertykulacji. Ja jednak poczekam do wiosny bo trawnik młodziutki (siane koniec sierpnia roku poprzedniego). I też u mnie zakwitła, z tym, że ja nigdzie nie wyjeżdżałem. Chciałem zastosować Chwastox, a tam jak byk piszą, żeby stosować tydzień po ostatnim koszeniu i nie kosić tydzień po oprysku. Niestety dwa dni po oprysku (czyli dziewięć dni po koszeniu) zauważyłem kłosy na trawniku. Pech chciał, że akurat był okres mocnych opadów i musiałem z koszeniem poczekać jeszcze dwa dni. Nie spodziewałem się, że trawa zakwitnie tak szybko. Efektem są brzydkie grube łodygi.

qosek
26-06-2017, 19:11
ja moja maksymalnie skrocilem (na jakies 2cm)
Troche mniej klosow, do tego jak zaczne kosic normalnie (na jakies 4cm) to po koszeniu od razu nie bedzie widac tych zdrewnialych lodyg (bo beda 2cm nizej)

budowlany_laik
19-07-2017, 19:34
Proszę o pilną poradę podczas nieobecności M.A.G.-a.
Trawnik założony 4 tygodnie temu. Stan jak na fotach - załamka generalnie... Prawie wszędzie trawa cienka, brązowa, niska.

- siatka na krety -10 cm,
- rodzime piaski gliniaste o PH 7 zmieszane z 1/4 torfu kwaśnego, co miało dać odpowiednie PH,
- czekane na chwasty 2 tygodnie, Roundup + pielenie,
- brak nawozu przed siewem,
- zasiane 17.06.2017 r. 20 g/m2 siewnikiem rotacyjnym na krzyż,
- zasypane ok. 3 mm piaskiem,
- zwałowane walcem 7 kg,
- podlewane systemem nawadniania - nie wiem czy dobre dawki - na początku było ciepło, to 3-4 razy na dzień, a aktualnie 2 razy/dzień (po 4 min. sekcja),
- przykryte włókniną białą cienką (wiatry, moje 2 koty, ew. ulewy) na 10 dni.

Dziś przejechałem kosiarką ustawioną na 7,5 cm - prawie nic nie zebrała.

Co jest przyczyną? Co robić? Czy mogę sypnąć nawozu (NPK czy jesiennego bez azotu, w jakiej dawce)?

PaRa
19-07-2017, 19:49
Proszę o pilną poradę podczas nieobecności M.A.G.-a.
Trawnik założony 4 tygodnie temu. Stan jak na fotach - załamka generalnie... Prawie wszędzie trawa cienka, brązowa, niska.

- siatka na krety -10 cm,
- rodzime piaski gliniaste o PH 7 zmieszane z 1/4 torfu kwaśnego, co miało dać odpowiednie PH,
- czekane na chwasty 2 tygodnie, Roundup + pielenie,
- brak nawozu przed siewem,
- zasiane 17.06.2017 r. 20 g/m2 siewnikiem rotacyjnym na krzyż,
- zasypane ok. 3 mm piaskiem,
- zwałowane walcem 7 kg,
- podlewane systemem nawadniania - nie wiem czy dobre dawki - na początku było ciepło, to 3-4 razy na dzień, a aktualnie 2 razy/dzień (po 4 min. sekcja),
- przykryte włókniną białą cienką (wiatry, moje 2 koty, ew. ulewy) na 10 dni.

Dziś przejechałem kosiarką ustawioną na 7,5 cm - prawie nic nie zebrała.

Co jest przyczyną? Co robić? Czy mogę sypnąć nawozu (NPK czy jesiennego bez azotu, w jakiej dawce)?

M.A.G jest online, wczoraj z nim rozmawiałem by tel.

A mam pytanie czy ten murek oporowy to z bloczków fundamentowych ? Nieźle wyglada.

budowlany_laik
19-07-2017, 20:04
Z bloczków, klejone na piankę do murowania. Na nic droższego stać mnie nie było :)

Elfir
19-07-2017, 21:15
dobrze ci zraszacz działa? Bo najbardziej zielona jest tuż przy dyszy.

budowlany_laik
19-07-2017, 21:28
M.A.G. zasugerował brak składników odżywczych. Przy nawadnianiu są wypłukiwane. Jutro sypię nawóz. Będę wstawiał efekty.
Zraszacz działa prawidłowo.

karolek75
19-07-2017, 21:54
Kontrolowałem wilgotność gleby ? 4 min to dosyć mało.

budowlany_laik
20-07-2017, 07:11
Muszę to jeszcze dokładnie policzyć. Wychodzi, że te 4 minuty na każdą sekcję to ok. 2 mm opadu. Rano i wieczorem.

Tomaszs131
20-07-2017, 08:06
U mnie ogrodniczka zaplanowała 20 min. okres podlewania przez każdą sekcję.

fotohobby
20-07-2017, 08:10
Za zamiast piaskiem, przysypalem ziemią do trawnikow zv torfem. Dłuzej niz piasek utrzymuje wilgoć

PaRa
20-07-2017, 08:48
Z bloczków, klejone na piankę do murowania. Na nic droższego stać mnie nie było :)

Mam jeszcze pytanie o te roślinki na kamykach, one są celowe czy to chwasty ?
Mam trochę żwiru i zastanawiam się jak mam na dłużej zniszczyć pojawiającą się roślinność ?

budowlany_laik
20-07-2017, 09:17
Chwasty? Dzięki :)
To szałwia. Niedawno posadzona, małe sadzonki. W planie jest by się rozrosła i wypełniła tę przestrzeń.
Ogrodnikiem nie jestem, sadzimy czytając w necie - na pewno robimy błędy.

Żwir masz na glebie, czy agrotkanina pod nim? Ja na sporej części mam agrotkaninę, mimo jej wad, o których się dużo pisze. Pod rośliny wycinam koła w niej (na rozrośnięcie się rośliny) i sadzimy.

Ew. rozważ rośliny okrywowe.

karolek75
20-07-2017, 12:22
Z mojego trawnika - doswiaczenia niewielkiego - powiedzialbym ze brakuje ci i skladnikow i wody. W okresie zakladania trawnika lalem i lalem.

PaRa
20-07-2017, 14:53
Chwasty? Dzięki :)
To szałwia. Niedawno posadzona, małe sadzonki. W planie jest by się rozrosła i wypełniła tę przestrzeń.
Ogrodnikiem nie jestem, sadzimy czytając w necie - na pewno robimy błędy.

Żwir masz na glebie, czy agrotkanina pod nim? Ja na sporej części mam agrotkaninę, mimo jej wad, o których się dużo pisze. Pod rośliny wycinam koła w niej (na rozrośnięcie się rośliny) i sadzimy.

Ew. rozważ rośliny okrywowe.

Na części żwir jest na włókninach, a na części na warstwie suchego betonu. Przyjedzie ekipa od trawnika to z nimi pogadam na temat chemii na te " kamyki "

budowlany_laik
03-08-2017, 08:45
Dla przypomnienia.

Trawnik 2 tygodnie temu:
394195
Wysypany nawóz Yara Mila Complex 20 g/m2 zgodnie z zaleceniem M.A.G.-a.

Dziś:
394196

2 tygodnie temu:
394197
Dziś:
394198

Dziś sypnięte 15 g/m2 nawozu.
Ktoś widzi różnicę? Ja widzę! Odjechałem taczką na drugim zdjęciu :)

No i wniosek - brakowało papu - nie nawoziłem przedsiewnie. Po rozrzuceniu nawozu widoczny efekt wystartowania trawy było widać 4 dni później.

Stara zasada - by trawa była ładna, musi:
- jeść,
- pić,
- chodzić do fryzjera i na solarium.
A 2 razy w roku pociąć się żyletkami :)

Poczekam 2 tygodnie, zobaczę co wyszło i zrobię ew. dosiewki.

fotohobby
03-08-2017, 09:15
Jaki skład ma Twoj nawóz ? Bo widzę kilka wersji Yara Mila Complex na alle.

PaRa
03-08-2017, 13:27
W tym tygodniu trwa u mnie akcja trawnik, powierzchnia to około 280 m2 i na tym siatka na krety i system nawadniania.
- tydzień wcześniej wykonano oprysk chwastobójczy
- 4 osoby przez cały dzień widłami przekopywały teren i usuwały rośliny i resztki korzeni
- po całości pojechała glebogryzarka
- rozłożono system nawadniania ( problem z 1 elektrozaworem i opóźniona dostawa części elementów )
- montaż siatki na krety, do mocowania zamiast szpilek użyte dyble do styropianu elewacyjnego
- dostawa ziemi przesiewanej i rozwożenie po działce
CDN.

https://images84.fotosik.pl/726/c9205bfa63ef2da5med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c9205bfa63ef2da5)

https://images84.fotosik.pl/729/68c658c089a601ecmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/68c658c089a601ec)

M.A.G.
03-08-2017, 17:05
Dla przypomnienia.

Trawnik 2 tygodnie temu:
394195
Wysypany nawóz Yara Mila Complex 20 g/m2 zgodnie z zaleceniem M.A.G.-a.

Dziś:
394196

2 tygodnie temu:
394197
Dziś:
394198

Dziś sypnięte 15 g/m2 nawozu.
Ktoś widzi różnicę? Ja widzę! Odjechałem taczką na drugim zdjęciu :)

No i wniosek - brakowało papu - nie nawoziłem przedsiewnie. Po rozrzuceniu nawozu widoczny efekt wystartowania trawy było widać 4 dni później.

Stara zasada - by trawa była ładna, musi:
- jeść,
- pić,
- chodzić do fryzjera i na solarium.
A 2 razy w roku pociąć się żyletkami :)

Poczekam 2 tygodnie, zobaczę co wyszło i zrobię ew. dosiewki.

No i brawo ! Widać jeszcze braki w nawożeniu ale już ruszyła. Teraz będzie już tylko lepiej. Nawodnienie w taką pogodę ustaw nawet na 4-5 razy dziennie. Nie bój się nie spalisz trawy wbrew powszechnej opinii.


Jaki skład ma Twoj nawóz ? Bo widzę kilka wersji Yara Mila Complex na alle.
Najlepiej używać takiego
https://www.fungichem.pl/yara-mila-complex-hydrocomplex-25kg-12-11-18.html


W tym tygodniu trwa u mnie akcja trawnik, powierzchnia to około 280 m2 i na tym siatka na krety i system nawadniania.
- tydzień wcześniej wykonano oprysk chwastobójczy
- 4 osoby przez cały dzień widłami przekopywały teren i usuwały rośliny i resztki korzeni
- po całości pojechała glebogryzarka
- rozłożono system nawadniania ( problem z 1 elektrozaworem i opóźniona dostawa części elementów )
- montaż siatki na krety, do mocowania zamiast szpilek użyte dyble do styropianu elewacyjnego
- dostawa ziemi przesiewanej i rozwożenie po działce
CDN.

https://images84.fotosik.pl/726/c9205bfa63ef2da5med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c9205bfa63ef2da5)

https://images84.fotosik.pl/729/68c658c089a601ecmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/68c658c089a601ec)

Dzieje się ! Zadziałał w końcu elektrozawór?

Tomaszs131
03-08-2017, 17:37
budowlany_laik trwa wygląda nieziemsko, pogratulować.
Nazwę i ty nawozu muszę sobie gdzieś zapisać. Wczoraj posiałem u siebie trawę i może się w przyszłości przydać.

fotohobby
03-08-2017, 18:13
Najlepiej używać takiego
https://www.fungichem.pl/yara-mila-complex-hydrocomplex-25kg-12-11-18.html




DLa młodego trawnika OK, czy jednak później nie lepszy taki z jednocyfrową zawartością fosforu ?

Np
http://allegro.pl/nawoz-compo-novatec-classic-12-8-16-3-25kg-i6615416283.html

budowlany_laik
04-08-2017, 14:32
Jaki skład ma Twoj nawóz ? Bo widzę kilka wersji Yara Mila Complex na alle.
Mój ma NPK 12-11-18.

PaRa
06-08-2017, 07:23
Po 6 dniach prace nad trawnikiem zostały ukończone, teraz czekam na efekt tych zabiegów.
Muszę jeszcze delikatnie ustawić zraszacze, mam też pytanie czy nawadnianie 15 min. 0 6:00 i 20:00 wystarczy ? Czy profilaktycznie w okresie wzrostu puścić jeszcze trochę wody w ciągu dnia ?

https://images81.fotosik.pl/732/bc2d026527e9994dmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/bc2d026527e9994d)

https://images82.fotosik.pl/734/7059cb761d2f54d6med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/7059cb761d2f54d6)

M.A.G.
06-08-2017, 08:19
Ustaw tyle startow na ile pozwala sterownik. 6 razy dziennie po 8-10 minut powinno pozwolic na utrzymanie gleby w ciągłym stanie wilgotności. To spowoduje ze nasiona szybciej skielkuja i kielki nie ulegną wysuszeniu. Pamietaj ze ostatnie odmiany z tej mieszanki zaczynają kielkowanie nawet po 6 tygodniach od siewu !

Busters
06-08-2017, 13:04
Pytanie o trawnik.. moj ogrod obecnie wyglada tak:
394389394390

Plan jest taki - w ciagu 1-2miesiecy nawiezc okolo 10-15cm ziemi (podloze jest gliniaste) na wiosne chcialbym zabrac sie za trawnik.
Czy obecne roslinki potraktowac jakims srodkiem i jak uschna to sie ich pozbyc przed nasypaniem ziemi? Czy moge smialo nasypac ziemie, wyrownac a na wiosne zajac sie tym co wyrosnie, wywidlowac/wygrabic uzyc glebogryzarki i zajac zakladaniem trawnika?

imrahil
07-08-2017, 08:38
jakie powinno być dawkowanie tego nawozu Yara? ile na m2, to można wyczytać, ale jak często i czy ten tylko ten nawóz czy coś jeszcze?
jaki nawóz polecacie na jesień (od kiedy i jakie dawkowanie?)?

M.A.G.
07-08-2017, 09:57
jakie powinno być dawkowanie tego nawozu Yara? ile na m2, to można wyczytać, ale jak często i czy ten tylko ten nawóz czy coś jeszcze?
jaki nawóz polecacie na jesień (od kiedy i jakie dawkowanie?)?

Jeśli pytasz o częstotliwość to bywa różnie w zależności od gleby. Na piaszczystch będzie to częściej nawet co 3 tygodnie a na gliniastych może wystarczyć co 5-6 tygodni. Nawozić należy kiedy zauważysz że trawa traci intensywny kolor.

jesienią natomiast wypróbowany i sprawdzony - Multigreen Autuno. Minusem jest cena. ale faktycznie wiosną lepiej te trawniki wyglądają. Termin zależy od pogody. Wrzesień/ pażddziernik.

jusja
07-08-2017, 14:02
Witam,

Po perypetiach z dwoma firmami ogrodniczymi postanowiliśmy sami założyć trawnik, niestety ostatni z czterech, ale może kiedyś tamte się wymieni ;) jesteśmy na etapie przejechania glebogryzarką po posianym poplonie i z wartswą żwiru. czekamy na chwasty, które wyrwiemy ręcznie, ale podejrzewam, że nie będzie ich dużo, bo odchwaszczany teren był regularnie. Kostkę - obrzeża, niestety położyła firma, która nie trzymała jednego poziomu trawnika. Moje pytanie jest takie.
Gleba pod trawę powinna być na wysokości kostki po której jedzie kółko kosiarki? Z drugiej strony tam gdzie rabaty ten sam poziom co trawy, żeby kora nie wysypywała się? ( jedna kostka wyższa oddziela )
Jeśli poziomy kostki są nie równe to czy tarwnik lepiej, żeby był lekko pofalowany czy od kostki robić poziom, a na środku górkę lub dołek?
Jak najlpiej te poziomy wyznaczać, sznurkiem i patykami? ;)
Czy rozsiać nawóz pod siany trawnik jeśli to będzie za 2-3 tyg? Jesienny czy normalny?
Nawodnienie też skopane, chcemy sami pod ten kawałek zrobić, ale może być to utrudnione z uwagi na czas, system to będzie Toro, gdyż taki już mamy, czy możecie polecić kogoś kto przygotuje profi projekt i gdzie kupić części?okolice Poznania. Pseudo firma ogrodnicza niestety nie przeniosła dokładnie z projektu obrzeży, czy mamy je pomierzyć dokładnie co do metra?czy przybliżone odległości wystarczą. I w jaki sposób to zrobić jeśli linia jest falowana i nie umiemy obsłużyć autocada choć go mamy ;P
będę bardzo wdzięczna za cenne rady, gdyż od miesiąca wertuję różne, strony www, książki, znajomych działkowiczów i fora i im dalej w las tym bardziej wydaje mi się, że mniej wiem ;) ta część ok 80 m. kw.

korzonekx
08-08-2017, 21:07
Witam Was

zalaczam 8 zdjec mojej dzialki;

http://imgur.com/a/E0wvu

szykuje sie do siania trawy, pytanie do Was; czy potraktowac w obecnym stanie trawe roundup-em i moge siac trawe (jezeli tak to po jakim czasie, jaki odstep czasowy?)

czy tez druga opcja; wykosic trawe jak do jak najkrotszej dlugosci i moge wchodzic z glebogryzarka i walcowaniem oraz sianiem?

prosze o podpowiedzi

PaRa
09-08-2017, 02:22
Na mój gust to na początek oprysk ( może być słabszy środek ) i po tym jak zielsko uschnie usunięcie go. Tak robiła firma, która u mnie zakładała trawnik.

korzonekx
09-08-2017, 09:45
@PaRa A czy roundup ostatecznie moze byc? (juz zakupilem) - jak dlugo musiales pozniej odczekac do glebogryzarki i siania trawy?

brylekpl
09-08-2017, 10:27
@PaRa A czy roundup ostatecznie moze byc? (juz zakupilem) - jak dlugo musiales pozniej odczekac do glebogryzarki i siania trawy?

wal roundap,bedziesz miec pewnosc ze wszystko zeschnie. jak uschnie po oko 1,5-2 tygodniach skos do ziemi, glebogryzarka, grabki , powyciagaj syfy i siej trawe.

PaRa
09-08-2017, 10:55
@PaRa A czy roundup ostatecznie moze byc? (juz zakupilem) - jak dlugo musiales pozniej odczekac do glebogryzarki i siania trawy?

Mój wykonawca twierdził, że to mocny środek i trzeba zrobić dłuższy odstęp pomiędzy opryskiem a sianiem trawy ( 3-4 tygodnie ).

fotohobby
09-08-2017, 11:30
A co ma do tego, czy mocny ? On działa tylko dolistnie, pozostałości w glebie nowej trawie nie zaszkodzą - choć faunie już tak :(

korzonekx
09-08-2017, 12:10
@fotohobby faunie - tzn>?

korzonekx
09-08-2017, 12:42
zwierzetom?

budowlany_laik
09-08-2017, 13:42
Mój wykonawca twierdził, że to mocny środek i trzeba zrobić dłuższy odstęp pomiędzy opryskiem a sianiem trawy ( 3-4 tygodnie ).
To niczemu nie przeszkadza, a nawet pomaga. Czekasz na wzrost chwastów, opryskujesz, czekasz 2 tygodnie aż wszystko będzie żółte, wyrywasz, czekasz jeszcze tydzień na ew. chwasty - te znów wyrywasz. I masz te 3 tygodnie razem.
Tak zrobiłem - po wysiewie trawy wyciągnąłem tylko może z 20 chwastów.

Opowieści o tym, że Roundup jest winny całemu złu na ziemi, włóżmy między bajki.

fotohobby
09-08-2017, 14:35
@fotohobby faunie - tzn>?

A pomiedzy trawą, czy pod nią to nic nie żyje ?

M.A.G.
09-08-2017, 20:58
Opowieści o tym, że Roundup jest winny całemu złu na ziemi, włóżmy między bajki.

Tu bym się nie zgodził... To straszna trucizna i wcale nie ulega biodegradacji.

korzonekx
09-08-2017, 21:24
Witam Wszystkich!

Tak wyglada moja dzialka ;

http://imgur.com/a/dkTwf

czy musze te nieuzytki/chwasty potraktowac roundupem czy moge po prostu recznie je wyplewic ?

pozdrawiam

Kemotxb
09-08-2017, 21:58
Roundup to świństwo i używa się go w ostateczności. Po co chcesz sobie chemią ziemię pryskać ? weź zdrowo, wyplewić, skosić, zasypać ziemią, nie masz dużo. Glebogryzarką przeruszaj ...

budowlany_laik
10-08-2017, 06:41
Mi nie udało się wyrwać chwastów z przygotowanej pod trawnik ziemi ręcznie z korzeniami - musiałem posiłkować się chemią.

Elfir
10-08-2017, 11:48
Tylko Roundap zawiera ten sam środek chemiczny co taki Atut, Taifun, Avans, itp.

Demonizowanie tylko Roundapu to jedynie walka marketingowa, a nie świadomość ekologiczna.

Kemotxb
10-08-2017, 17:21
UE chce całkiem zakazać lub mocno ograniczyć glifosat w użyciu domowym i przemysłowym, jakieś powody mają.

jusja
11-08-2017, 02:13
Proszę doradźcie nawozić glebę pod trawę sianą za 2-3 tyg czy już nie z racji jesieni? A może nawozem jesiennym?

dwiecegly
11-08-2017, 07:35
Wszystko to prawda ale chemia pozbędziesz się chwastów w pol godziny a wielokrotne plewienie, ścinanie, wyszukiwanie kolejnych odrostów potrwa wiele wiele godzin, po wzroscie trawy też beda odrastać chwasty. Coś za coś.

Elfir
11-08-2017, 09:54
Wiele tygodni lub miesięcy, a nie godzin :)

Roundap zastosowany jednorazowo, do przygotowania gleby pod trawnik nie zamieni wam ogrodu w śmiercionośne składowisko odpadów.
Zwłaszcza, że trawnika nie jadacie. Pewnie więcej chemii do waszych organizmów trafia, jak zjecie kupnego pomidora.
Natomiast faktycznie szkodliwym jest traktowanie go zamiennika plewienia.

dwiecegly
11-08-2017, 11:30
Wiele tygodni lub miesięcy, a nie godzin :)
.

Bez przesady, obserwowalem sasiadke ktora plewiła swoja działke przed i po posianiu trawy. Zeszlo jej po zsumowaniu może z dwa tygodnie po 2-3h dziennie. Teraz tylko czasami przeleci raz na miesiac trawnik, pewnie z 2h. Ale trawnik nie za duzy - z 400m2.

Elfir
11-08-2017, 12:02
nie wiem. Nie mam dzieci.
Rozumiem, że warzyw ze sklepu też mu nie dajesz? Ani chleba z piekarni (bo czym odchwaszcza się pola?)

budowlany_laik
11-08-2017, 13:18
Jaki sens mają takie argumenty?
Sugerujesz, że ponieważ wszystko jest zatrute świadomie możemy jeść cyjanek?
Ano taki, że jeśli np. co dnia ktoś daje Ci prztyczek w ucho i przez rok dostaniesz ich 365, to jeden więcej w roku nic nie zmieni.

Co gorsze? Jeden oprysk ziemi pod trawnik glifosatem, czy wdychanie przez całą zimę (nie każdego dnia naturalnie) oparów z kominka z PW sąsiada (mokre drewno, niska temperatura spalania)?

Zrobił się OT.

budowlany_laik
11-08-2017, 14:03
Jeśli dziecko będzie jadło trawę albo ziemię, to nawet bez chemii na zdrowie to nie wyjdzie...
Osobistego nadzoru nad dziećmi nie zmieni świadomość, że nie użyłeś glifosatu.

Elfir
11-08-2017, 14:25
dziecko nie ma jak zjeść glifosatu bawiąc się na trawniku. Bo glifosfat zdąży się rozłożyć zanim trawa wzejdzie. Co najwyżej dziecko będzie miało kontakt (i to na poziomie śladowym!) z produktami rozkładu glifosatu. Więcej pewnie chemii włoży do ust dotykając podłogi z paneli czy nowego mebla.
Na twoim trawniku więcej jest trujących i rakotwórczych związków, które znalazły się po opadach deszczu z pyłu unoszącego się w powietrzu (dym z pieców, spaliny samochodowe, zanieczyszczenia przemysłowe).


Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby ograniczyć ilość chemii we własnym ogrodzie, ale niektóre teksty zalatują paranoją.
Można dyskutować z faktami, ale nie da się z paniką.

budowlany_laik
11-08-2017, 19:08
wiseman, a jak dziecko użądli pszczoła na trawniku, to będziesz miał pretensje do pszczelarzy?
Na spacery nie chodzicie po ulicach osiedlowych, gdzie przecież ryzyko, że ktoś w Was wjedzie jest spore?

Operuj myślowo w wartościach względnych - nie dajmy się zwariować.

Już było wspomniane - jesz chleb i pomidory ze sklepu?

Kemotxb
11-08-2017, 19:40
Z tym glifosatem nie ma co przesadzać, owszem jest szkodliwy ale faktycznie jak koniecznie chce go użyć żeby szybko się pozbyć chwastów to trudno, nic się nie powinno stać. Jedno ale ... roundup działa tylko na zielone części roślin i tym się wchłania więc trzeba go rozpylić po działce, później musi mieć czas żeby się wchłonął i widoczne efekty obumarcia chwastów będą hm po tygodniu, więc też czekać trzeba będzie. Widział ktoś może krajobraz bo mocnym spryskaniu roundapem ? wszystko żółte, szare, wyschnięte ... totalne zniszczenie wszystkiego nie tylko chwastów, na takiej popryskanej ziemi nie ma nic, nawet robale spierniczają. Jeśli później chcesz mieć na tym trawnik ... no problem.

Tomaszs131
12-08-2017, 10:08
Trawnik posiany 10 dni temu, pełne nawodnienie oparte na systemie Huntera- MP rotatory.
Jak myślicie czekac do trzech tygodni, czy moze juz nawozic?

394712394713394714394715

PaRa
12-08-2017, 10:29
W temacie Roundup, tydzień temu spryskałem nim tą część działki na którą nie mam dziś pomysłu, teraz wygląda to tak :

https://images83.fotosik.pl/742/7133470bbaf38c19med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/7133470bbaf38c19)

A tak wygląda mój trawnik po tygodniu, na razie nie jest imponujący ale wszystkie odmiany nasion mogą pojawić się do 6 tygodni.

https://images82.fotosik.pl/744/cdbab895d26c48bfmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/cdbab895d26c48bf)

https://images82.fotosik.pl/744/b1fefc50da5d46a6med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b1fefc50da5d46a6)

gouran
12-08-2017, 10:30
Witam, zasiałem trawę 11 dni temu i tak to wygląda, trawnik jest regularnie podlewany przez system nawadniania. Co mogę poradzić na miejsca gdzie trawa nie wchodzi lub rośnie bardzo rzadko? Jakimś nawozem czy dosiać jej więcej? Gleba pod trawnik została przygotowana - zostało nawiezione 30cm dobrej przesiewanej ziemi, wszystko zostało wyrównane, kamienie przed siewem wybrane, trawa po zasianiu przegrabiona i zwałowana. Jak widać na ostatnim zdjęciu w rogu domu trawa ładnie się zagęściła i wyszedł już ładny dywanik, ale tylko tam...
Zapomniałem dodać że trawa to wembley graminex
Kostrzewa czerwona / festuca rubra / ADIO 35%
Rajgras angielski / lolium perenne / SOLEN 15%
Rajgras angielski / lolium perenne / GRILLA 20%
Rajgras angielski / lolium perenne / NAKI 20%
Wiechlina łąkowa / poa pratensis / GERONIMO 5%
Wiechlina łąkowa / poa pratensis / BROOKLAWN 5%

394716394717394718394719

Elfir
12-08-2017, 14:55
Badania, które cytujesz, pochodzą z badań laboratoryjnych nad gryzoniami, które miały kontakt z czystym glifosatem. Faktycznie, dzieciom do picia Roundapu nie dawaj.
Natomiast nie dotyczą dotykania zwierząt (czy nawet skarmiania) trawą wyrosłą na trawniku, który założono na glebie opryskanej glifosatem.
Europejska Komisja Chemiczna nie potwierdza tak alarmujących informacji: https://echa.europa.eu/pl/-/glyphosate-not-classified-as-a-carcinogen-by-echa

A dodatkowo warto pamiętać, że przy stosowaniu oprysków, powinno się założyć odzież ochronną, maseczkę i okulary właśnie po to aby wykluczyć kontakt z czystym glifosatem. .



totalne zniszczenie wszystkiego nie tylko chwastów, na takiej popryskanej ziemi nie ma nic, nawet robale spierniczają. Jeśli później chcesz mieć na tym trawnik ... no problem.

I bardzo szybko następuje sukcesja na takim wypalonym terenie. Dlatego trawnik trzeba zakładać zaraz po uschnięciu chwastów.
W przeciwnym wypadku ludzie nie stosowaliby tak nagminnie tego herbicydu.

Elfir
12-08-2017, 20:06
Po przeczytaniu zauważyła byś że sam glifosat jest mniej szkodliwy niż preparaty w których jest składnikiem.

Dlatego napisałam - nie dawaj do picia Roundapu dzieciom.

A opryski trzeba wykonywać w odzieży ochronnej - co wielu ludzi lekceważy i dlatego środek jest potem wykrywany w ich organizmach.
Wielu ludzi zlewa resztki herbicydu do zlewu (niezgodnie z instrukcją obsługi) - to potem jest wykrywany we wodzie.

Natomiast badania nadal nie dotyczą kontaktu trawy wyrosłej na ziemi opryskanej herbicydem z organizmem żywym.
Dlatego napisałam wcześniej - można dyskutować z faktami, ale nie z paniką.

Co nie zmienia faktu, że herbicydy są nadużywane przez leni, którym się nie chce pielić.
Ale nie robiłabym tragedii z jednorazowego użycia pod przyszły trawnik :)

Elfir
12-08-2017, 22:04
Zasadniczo kombajn młóci od razu zboże, nie trzeba nim jeździć po kilka razy. Zboża same schną, nie trzeba im pomagać. Roundap nie jest za darmo, więc po co pchać się w koszty, skoro przyroda nas wyręcza? W Polsce i tak nie masz na zbożach dwóch zbiorów w roku, żeby opłacało się skracać okres wegetacyjny.

Niestety, nadal widzę panikę, a nie argumenty, że po jednorazowym spryskaniu terenu pod trawnik, w przyszłości kontakt z trawnikiem będzie zabójczy.

fotohobby
12-08-2017, 22:16
Jedna kropla krzywdy nie zrobi ale w wielu kroplach można się utopić.
Ja nie napisałem że dzieci piją roundap tylko że często podczas zabawy wkładają palce upaprane ziemią do ust.
Glifosad jest w wodzie pitnej nie dlatego że ktoś nadmiar wylewa do zlewu tylko dlatego że to świństwo się nie rozkłada i poprzez wodę gruntową dostaje się do wody pitnej.
Rolnicy nagminnie stosują roundap na swoje uprawy zbożowe aby im wyschły bez konieczności ich ścinania tylko po to aby zaoszczędzić na przejazdach kombajnem. Takie stojące suche zborze można ściąć i wymłócić za jednym przejazdem kombajnu. Mamy więc roundap na nasionach z których później robi się mąkę lub kasze.
Smacznego.


Skoro glifosat znajduje się w wodach gruntowych, to znaczy jest wypłukiwany z gleby przez deszcze.
A jeśli jest wypłukiwany, to znaczy, że go tam nie ma., lub jest w śladowych ilościach... a ponieważ ziemi raczej nie spożywamy, to nie udowadniaj, ze possanie kciuka po zabawie na trawniku bedzie miało dla dziecka jakieś reperkusje...

imrahil
13-08-2017, 14:34
jesienią natomiast wypróbowany i sprawdzony - Multigreen Autuno. Minusem jest cena. ale faktycznie wiosną lepiej te trawniki wyglądają. Termin zależy od pogody. Wrzesień/ pażddziernik.

tylko raz na jesień?

Elfir
13-08-2017, 19:49
tak. tak twierdzę. Rozkłada się do prostszych substancji.
A młócenie ziaren zależy zawsze od suchej pogody. Nie da się młócić wilgotnych, więc skracanie okresu wegetacji herbicydem nic nie da. A kiedy pogoda jest sucha nie trzeba skracać, bo samo schnie.

Busters
16-08-2017, 11:12
Pytanie o trawnik.. moj ogrod obecnie wyglada tak:
394389394390

Plan jest taki - w ciagu 1-2miesiecy nawiezc okolo 10-15cm ziemi (podloze jest gliniaste) na wiosne chcialbym zabrac sie za trawnik.
Czy obecne roslinki potraktowac jakims srodkiem i jak uschna to sie ich pozbyc przed nasypaniem ziemi? Czy moge smialo nasypac ziemie, wyrownac a na wiosne zajac sie tym co wyrosnie, wywidlowac/wygrabic uzyc glebogryzarki i zajac zakladaniem trawnika?

Pomoze ktos?

PaRa
16-08-2017, 11:20
Pomoze ktos?

Na wiosnę i tak Ci coś wyrośnie na tej przygotowanej ziemi.
Jeśli chcesz koniecznie działać, to na razie wyprofiluj działkę, oczyść ze wszystkich śmieci, gruzów, itp. Przez zimę wszystko ci się zagęści,
Ja bym z chwastami walczył przed właściwym zakładaniem trawnika

Elfir
16-08-2017, 13:11
Czyli "wiesz lepiej" niż ci naukowcy których opracowanie zalinkowalem.
Może powinnaś skontaktować się z Monsanto i powiedzieć im że niepotrzebnie usunęli z opakowań roundapu twierdzenie o bioderadowalności tego świństwa.
Gratuluję dobrego samopoczucia.

Nie rozumiesz tekstu pisanego. Rozkład do prostszych substancji a biodegradowalnośc to zupełnie różne rzeczy.

budowlany_laik
16-08-2017, 13:29
Pomoze ktos?
Ale ja widzę na zdjęciach, że czeka Cię niwelacja terenu przecież... Ja potraktowałbym chwasty środkiem "odpowiedzialnym za całe zło na ziemi", wygrabił po 2 tygodniach jak zżółkną i brał się za wstępne równanie. Dopiero później lepsza ziemia pod trawnik.

Elfir
16-08-2017, 18:00
Ale ja widzę na zdjęciach, że czeka Cię niwelacja terenu przecież... Ja potraktowałbym chwasty środkiem "odpowiedzialnym za całe zło na ziemi", wygrabił po 2 tygodniach jak zżółkną i brał się za wstępne równanie. Dopiero później lepsza ziemia pod trawnik.

Po co lać chemię, skoro przez zimę zarośnie?
Równać, nadsypywać jak jest.
A chwasty niszczyć tuż przed zakładaniem trawnika.

Elfir
16-08-2017, 18:00
Biodegradacja to jest właśnie rozpad na związki prostsze pod działaniem warunków atmosferycznych.
Ty chyba nie rozumiesz słowa pisanego bo jak coś co się podobno rozkłada, dostaje się w formie nierozłożonej do wody pitnej poprzez wodę gruntową.

prostsza substancja nie musi być biodegradowalna.

budowlany_laik
17-08-2017, 07:18
Po co lać chemię, skoro przez zimę zarośnie?
Równać, nadsypywać jak jest.
Te chwaściorki lekko wysokie są. Bez nich byłoby łatwiej równać. Wyboru dokona zainteresowany :)

PaRa
17-08-2017, 08:55
Trawnik po 10 dniach, widzę trochę niedoskonałości ale jest OK

https://images81.fotosik.pl/751/3c15909ebd59bcaamed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3c15909ebd59bcaa)

Elfir
17-08-2017, 10:56
Te chwaściorki lekko wysokie są. Bez nich byłoby łatwiej równać. Wyboru dokona zainteresowany :)

starczy skosić...

budowlany_laik
17-08-2017, 11:05
Rozglądam się za nawozem jesiennym do trawy. Myślę o Yara Vila jesiennym. Skład: NPK (Mg) (S) 6-12-25 (+2) (+6,5).
Wiem, że są lepsze (np. Multigreen Autuno), ale też droższe.

Czy ta Yara Vila jesienna może być od biedy, czy to raczej słaby nawóz?

Draxo
21-08-2017, 07:13
Ze względu na dość słabą ziemię u mnie (piaski) chciałbym przed siewem użyźnić trochę glebę mieszając ją z obornikiem od pieczarek . Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

PaRa
21-08-2017, 08:11
Ze względu na dość słabą ziemię u mnie (piaski) chciałbym przed siewem użyźnić trochę glebę mieszając ją z obornikiem od pieczarek . Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Sam tak chciałem zrobić, podkład pieczarkowy powinien być po wykorzystaniu potraktowany parą wodną która zabije grzybnie.

PaRa
21-08-2017, 14:19
Mój trawnik ma już ponad 2 tygodnie, na 1 rzut oka wygląda ładnie ale niepokoją mnie następujące rzeczy :

- czy nie jest czasem za rzadki, wiem że jest tam kilka gatunków nasion o różnym czasie wegetacji i ostateczny efekt będzie widoczny po 6 tygodniach.
- nie podobają mi się roślinki z listkami, zakładam że prawidłowe są tylko te " igiełki " a wszystko inne jest niepożądane i należy to usunąć. Czy zostaje tylko ręczne wyrywanie chwastów, czy po jakim czasie, koszeniu trawa pokona chwasty i nie da urosnąć nowym ?

Rozumiem, że czekam teraz aż trawa będzie miała 10 cm, przycinam ją do 6 - 7,5 cm, i potem do 4 cm. Lepiej mało a często


https://images82.fotosik.pl/760/380d53621b7f08f8med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/380d53621b7f08f8)

https://images84.fotosik.pl/759/29e9ebd1073ec952med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/29e9ebd1073ec952)

https://images83.fotosik.pl/758/b3053240c1aed035med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b3053240c1aed035)

Mobe
22-08-2017, 10:50
Też na początku się tak przejmowałem trawnikiem, ale powiem Ci, że z perspektywy czasu widzę, że to było niepotrzebne. Tym bardziej, że trawa u Ciebie ładnie rośnie. Poczekaj te 6 tygodni czy nawet 8 i wtedy zobaczysz czy robić dosiewki. Chwastami się nie przejmuj, z czasem się ich pozbędziesz. Koszeniem chwastów całkiem nie usuniesz, ale jeśli nie brzydzisz się oprysków to spryskasz w przyszłym roku jakimś chwastoksem i będzie git.
Skracanie trawy o 1/3 nie jest wcale takie proste. Nawożona trawa szybko rośnie i trzeba by ją kosić min 2 razy w tygodniu. Ale zawsze pojawi się jakiś problem, a największy problem to opady, które raczej nie przejmują się grafikiem koszenia trawnika.
Dla mnie skracanie trawy o 1/3 jest niewykonalne, przestałem się tym przejmować i koszę jak mi pasuje.

imrahil
22-08-2017, 20:18
ponawiam swoje pytanie:



jesienią natomiast wypróbowany i sprawdzony - Multigreen Autuno. Minusem jest cena. ale faktycznie wiosną lepiej te trawniki wyglądają. Termin zależy od pogody. Wrzesień/ pażddziernik.

tylko raz na jesień?

jak używać nawozów jesiennych? kiedy ostatni raz sypać?

M.A.G.
22-08-2017, 21:58
Rozglądam się za nawozem jesiennym do trawy. Myślę o Yara Vila jesiennym. Skład: NPK (Mg) (S) 6-12-25 (+2) (+6,5).
Wiem, że są lepsze (np. Multigreen Autuno), ale też droższe.

Czy ta Yara Vila jesienna może być od biedy, czy to raczej słaby nawóz?

Będzie OK. Ja swego czasu testowałem nawet jesienną polifoskę i dała rady. Yara sie nada.


Mój trawnik ma już ponad 2 tygodnie, na 1 rzut oka wygląda ładnie ale niepokoją mnie następujące rzeczy :

- czy nie jest czasem za rzadki, wiem że jest tam kilka gatunków nasion o różnym czasie wegetacji i ostateczny efekt będzie widoczny po 6 tygodniach.
- nie podobają mi się roślinki z listkami, zakładam że prawidłowe są tylko te " igiełki " a wszystko inne jest niepożądane i należy to usunąć. Czy zostaje tylko ręczne wyrywanie chwastów, czy po jakim czasie, koszeniu trawa pokona chwasty i nie da urosnąć nowym ?

Rozumiem, że czekam teraz aż trawa będzie miała 10 cm, przycinam ją do 6 - 7,5 cm, i potem do 4 cm. Lepiej mało a często


https://images82.fotosik.pl/760/380d53621b7f08f8med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/380d53621b7f08f8)

https://images84.fotosik.pl/759/29e9ebd1073ec952med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/29e9ebd1073ec952)

https://images83.fotosik.pl/758/b3053240c1aed035med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b3053240c1aed035)

ad. 1 docelowy i ostateczny wygląd zyska po roku a nie 6 -8 tygodniach ;) dosiewki jeśli w ogóle to dopiero wiosną. Kiepenkerl ma taką magiczną właściwość że pięknie się zagęszcza więc należy czekać... w pierszej kolejności na wszystkie odmiany a póóźniej daj szansę na rozkrzewienie. Piękny trawnik jest dla cierpliwych ;)

ad. 2. większość chwastów wyeliminujesz koszeniem. Te które zostaną albo wyrwiesz albo opryskasz - do wyboru. ja nie stosuję u siebie chemii i udaje mi się utrzymać trawnik bez chwastów mimo bezpośredniego sąsiedztwa łąk i pól (bezpośrednie znaczy pół metra za granicą trawnika są już chwasty polne...


ponawiam swoje pytanie:



jak używać nawozów jesiennych? kiedy ostatni raz sypać? ja ciągle sypię letnie nawozy ale już w dawce ok. 75-80 %. Jesienny jeszcze nie teraz. Wrzesień/październik.

kuusamo
22-08-2017, 22:19
Witam wszyskich,

w przyszłym sezonie będę zakładał trawnik na glinie. Planowałem nawieźć "czarnoziem" sprzedawany lokalnie ale w oko wpadł mi produkt, który wytwarzany jest z odpadów zielonych przez zakład utylizacyjny (wysypisko):

„Środek poprawiający właściwości gleby ED1000” Produkt jest idealny jako bezpośrednie podłoże trawnikowe jak również jako polepszacz gleby dla innych roślin ozdobnych. Jest czysty mikrobiologicznie, nie zawiera nasion. Jest to produkt o właściwościach nawozowych, wspomagających uprawę roślin. Powstaje on podczas naturalnego procesu kompostowania biomasy – trawy, liści, gałęzi, trocin itp. Otrzymany w ten sposób humus stanowi ważny składnik gleby, zawierający podstawowe dla roślin składniki pokarmowe takie jak azot, fosfor oraz potas. Poprawia on strukturę gleby, zwiększa jej pojemność wodną, czyni ją bardziej przepuszczalną dla powietrza, znacznie poprawia plonowanie roślin.
http://ekodolina.pl/sprzedaz-surowcow-produktow/sprzedaz-produktow/srodek-polepszajacy-wlasciwosci-gleby/

co sądzicie, warto w to zainwestować jako bezpośrednie podłoże zakładanego trawnika? Jak to stosować, może przemieszać z gliną? Szczerze mówiąc cena jest zachęcająca bo to 18pln za tonę (1,4m3)...

Tomaszs131
29-08-2017, 08:25
Witam, mam prośbę do M.A.G-a czy mógłbyś ocenić swoim fachowym okiem co jest nie tak z moim trawnikiem. Zbyt dużo wody?
Trawa marki Kalnas Wimbledon- mieszanka Wiechliny łąkowej, Kostrzewy czerwonej i Rajgrasy angielskiej. Trawa posiana cztery tygodnie temu na podłożu mineralnym. do tej pory mam dwa koszenia za sobą, pod koniec tygodnia kolejne i przymierzam się do pierwszego nawożenia. Czy nawóz podniesie trawę w rdzawym kolorze? Wydaje mi się, że on wolniej rosnie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
395694

395693

395692

395691

mania_ania
29-08-2017, 12:46
Coś dyskusje ucichły, ale może ktoś się wypowie :)
Przyszła pora i na mnie, trzeba założyć trawnik.
Ziemia jest żyzna, klasa IIIb, ale strasznie zachwaszczona. Chwasty różne, ale w 80% perz.
W tej chwili wszystko zostało potraktowane roundapem i pięknie uschło. Dlatego proszę o poradę jakie kroki mam stawiać dalej. Plan jest taki, skorygujcie jeżeli piszę głupoty.
1. Przejechanie całości glebogryzarką.
2. Powyciąganie z ziemi tyle wysuszonych chwastów ile się uda
I albo
3. Wyrównanie i nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)
Albo
3A. Czekanie 2 tygodnie aż wzejdą chwasty, znowu roundap, odczekanie 2 tygodnie, wygrabienie ręczne i dopiero nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)
4. Sianie ręczne trawy, przysypanie cieniutką warstewką ziemi, wałowanie
5. Podlewanie, podlewanie, podlewanie.
6. Nawożenie. Czym? Po jakim czasie? A może od razu nawóz z trawą? (jaki?)
7. Pierwsze koszenie gdy trawa ma 10 cm.
Będę wdzięczna za pomoc :)

budowlany_laik
29-08-2017, 13:22
Najpierw nawieź ziemi, po tym czekaj na chwasty, bo będą z tej nowej ziemi (nasiona). Później znów chemia, albo na kolanach.

Nawóz przedsiewnie warto dać. Ja nie dałem i problemy były (parę stron wcześniej) - po pewnym czasie zahamowany wzrost trawy, kolor żółty.

Pierwsze koszenie gdy ma 10 cm, ścinasz do ok. 7,5 cm, za 3 dni do ok. 5 cm. Zawsze nie więcej niż 1/3 aktualnej wysokości.

Niebawem wrzucę fotki co znaczy dobra mieszanka zasilona nawozem (przed i po). Ścinam trawę na 4,5 cm co 5 dni.

mania_ania
29-08-2017, 14:49
dziękuję
czyli robię tak:
1. Przejechanie całości glebogryzarką.
2. Powyciąganie z ziemi tyle wysuszonych chwastów ile się uda
3. Wyrównanie i nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)
4. czekanie 2 tygodnie aż wzejdą chwasty i potraktowanie ich roundupem i po kolejnym tygodniu wyrywanie albo bez roundupu usuwanie ręczne.
5. nawożenie przedsiewne - muszę doczytać, ale z tego co znalazłam to wykonuje się je ok. tygodnia przed siewem, tak?
6. Sianie ręczne trawy, przysypanie cieniutką warstewką ziemi, wałowanie
7. Podlewanie, podlewanie, podlewanie.
8. Nawożenie. czy już nie? jak tak to po jakim czasie?
9. Pierwsze koszenie gdy trawa ma 10 cm o 1/3 wysokości
ufff... zobaczymy jak wyjdzie :)
jeżeli ktoś jeszcze ma ochotę mnie skorygować tobędę wdzięczna.

PaRa
29-08-2017, 17:06
Siatka na krety ? System nawadniania ?

budowlany_laik
29-08-2017, 19:03
Sianie ręczne - jeśli masz wprawę. Ja miałem siewnik rotacyjny na baterie - dał radę, ale trzeba było poćwiczyć wcześniej w garażu (określona dawka na m2).
Ważne by nie grabić posianej trawy, tylko jak piszesz, przysypać. Ja sypałem piasek - bałem się, że w ziemi będą nasiona chwaściorów.

Mój trawnik 2 tygodnie po siewie oraz 2 miesiące po siewie - nie robione dosiewki - tylko nawiezione: 20 g/m2, później 15 g/m2 i raz jeszcze 20 g/m2. Problemem słabego wzrostu było brak nawiezienia przedsiewnego.
395732
395731

Najgorsze miejsce:
395733
395734

Jestem pod wrażeniem jak ładnie zagęszcza się Kiepenkerl Majestic Royal. W niektórych miejscach jest naprawdę gęste shaggy ew. szczotka ryżowa :) Chwastów: zero.
Za nadzór merytoryczno-materiałowy odpowiedzialny jest M.A.G., za co dziękuję raz jeszcze!

jusja
29-08-2017, 19:57
U mnie chwasty prawie nie wzeszły, ziemia od roku regularnie odchwaszczana, jedynie ze skrzypem nie mogę sobie poradzić.
ktoś ma jakiś pomysł, albo miał podobny problem?
Czy to wskaźnik zbyt kwaśnej pid trawę gleby i trzeba zwapniwać i będzie po kłopocie? jeśli tak to w jakiej dawce i czego?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

mania_ania
29-08-2017, 20:33
Siatka na krety ? System nawadniania ?

System nawadiania tak, oczywiście bedzie. Siatka na krety, zobaczymy. U sąsiadów kretow nie ma, ale w sumie nie mamy duzo trawnika. Do przemyslenia. Jeszcze jakies rady?

M.A.G.
29-08-2017, 20:56
Sianie ręczne - jeśli masz wprawę. Ja miałem siewnik rotacyjny na baterie - dał radę, ale trzeba było poćwiczyć wcześniej w garażu (określona dawka na m2).
Ważne by nie grabić posianej trawy, tylko jak piszesz, przysypać. Ja sypałem piasek - bałem się, że w ziemi będą nasiona chwaściorów.

Mój trawnik 2 tygodnie po siewie oraz 2 miesiące po siewie - nie robione dosiewki - tylko nawiezione: 20 g/m2, później 15 g/m2 i raz jeszcze 20 g/m2. Problemem słabego wzrostu było brak nawiezienia przedsiewnego.
395732
395731

Najgorsze miejsce:
395733
395734

Jestem pod wrażeniem jak ładnie zagęszcza się Kiepenkerl Majestic Royal. W niektórych miejscach jest naprawdę gęste shaggy ew. szczotka ryżowa :) Chwastów: zero.
Za nadzór merytoryczno-materiałowy odpowiedzialny jest M.A.G., za co dziękuję raz jeszcze!

Sama przyjemność oglądać takie rezultaty :) Brawo !

PaRa
30-08-2017, 05:40
System nawadiania tak, oczywiście bedzie. Siatka na krety, zobaczymy. U sąsiadów kretow nie ma, ale w sumie nie mamy duzo trawnika. Do przemyslenia. Jeszcze jakies rady?

Przy koszcie całej inwestycji i czasie jej wykonania, siatka to drobiazg. Wkurzysz się jak będzie już piękny trawnik i zniszczy go kret / nornica, lepiej zapobiegać niż naprawiać.

Kupiłem taka kosiarkę, mam pytanie o urządzenie do przycinanie trawnika przy wysokim krawężniku, czym przycinacie trawę tam gdzie nie zrobi tego kosiarka ? Czy jest sens kupować to urządzenie ? Warto wydać na nie 500 zł ? Będę miał kilka bukszpanów dlatego potrzebuję też dłuższy element tnący.
http://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/No%C5%BCyce-do-%C5%BCywop%C5%82ot%C3%B3w/Akumulatorowe-no%C5%BCyce-do-%C5%BCywop%C5%82ot%C3%B3w/242388-1534/HSA-25-z-akumulatorem-i-%C5%82adowark%C4%85.aspx

https://images83.fotosik.pl/754/ccfd63d33b232627med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/ccfd63d33b232627)

Tomaszs131
30-08-2017, 10:46
Witam,
mam prośbę do M.A.G-a czy mógłbyś ocenić swoim fachowym okiem co jest nie tak z moim trawnikiem. Zbyt dużo wody?
Trawa marki Kalnas Wimbledon- mieszanka Wiechliny łąkowej, Kostrzewy czerwonej i Rajgrasy angielskiej. Trawa posiana cztery tygodnie temu na podłożu mineralnym. do tej pory mam dwa koszenia za sobą, pod koniec tygodnia kolejne i przymierzam się do pierwszego nawożenia. Czy nawóz podniesie trawę w rdzawym kolorze? Wydaje mi się, że on wolniej rosnie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
395694

395693

395692

395691

Może ktoś coś?

mania_ania
30-08-2017, 14:17
[QUOTE=budowlany_laik;7516136]
395732
395731

Najgorsze miejsce:
395733
395734

Pięknie wygląda ta trawa! niesamowita zmiana. wygląda na bardzo gęstą.
Zazdroszczę :D

noc
30-08-2017, 20:56
Trawnik zorganizowany w roku ubiegłym.
Na początku rósł całkiem ładnie, ale po jakimś czasie zaczął marnieć. Podejrzewałem deficyt wody, bo u mnie to Sahara na działce. Jednak niewiele to pomagało.
Dopiero regularne zasilanie nawozem, odmieniło całkowicie trawę. Stała się gęsta jak szczotka, przy tym miękka, cieszy oko.
Do sztucznych nawozów żona ma uprzedzenie, ale ostatecznie zgodziła się i to uratowało trawnik.
Ta trawa po prostu nie miała z czego rosnąć, ten grunt to bardziej kurzawica z gruzem poniżej, niż ziemia. Po prostu, poza wszelkimi klasami. Teraz regularne podlewanie, nawóz co 1,5 miesiąca i jest baaardzo ok.

M.A.G.
31-08-2017, 21:39
Może ktoś coś?

Jak odpisywałem Bartkowi to nie widziałem Twojego posta.

Podobna sytuacja - brak nawozu lub niewystarczająco. Nawóz siany równocześnie z nasionami ?

W miejscach gdzie trawnik jest intensywnie zielony gleba była bardziej zasobna albo wolniej się wypłukiwała. Po dwóch nawożeniach powinno się to wyrównać. Teraz już ostrożnie z nawozem - rozsyp ok. 15-20g/m2 Yara Mila Complex. Jeśli gleba jest piaszczysta to może być 20g. Jeśli bardzo ciężka to 15g. Jeśli natomiast masz czas żeby często kosić to możesz nawet 25g sypnąć ale 3 razy w tygodniu trzeba wjechać kosiarką. I tu ważne kosimy całość - nieważne że są miejsca gdzie wydaje się ze nie trzeba kosić a inne rosną jak szalone. Cały trawnik zawsze. I nawet jak wydaje się ze nie trzeba kosić to kosimy :)

Tomaszs131
01-09-2017, 10:51
Jak odpisywałem Bartkowi to nie widziałem Twojego posta.

Podobna sytuacja - brak nawozu lub niewystarczająco. Nawóz siany równocześnie z nasionami ?

W miejscach gdzie trawnik jest intensywnie zielony gleba była bardziej zasobna albo wolniej się wypłukiwała. Po dwóch nawożeniach powinno się to wyrównać. Teraz już ostrożnie z nawozem - rozsyp ok. 15-20g/m2 Yara Mila Complex. Jeśli gleba jest piaszczysta to może być 20g. Jeśli bardzo ciężka to 15g. Jeśli natomiast masz czas żeby często kosić to możesz nawet 25g sypnąć ale 3 razy w tygodniu trzeba wjechać kosiarką. I tu ważne kosimy całość - nieważne że są miejsca gdzie wydaje się ze nie trzeba kosić a inne rosną jak szalone. Cały trawnik zawsze. I nawet jak wydaje się ze nie trzeba kosić to kosimy :)
To moja wina, przeniosłem swój post z innego wątku. Byłem przekonany, że w tym znajdzie się jako ostatni na stronie. Stało się inaczej.
Dzisiaj u mnie trzecie koszenie i nawożenie.
Wielkie dzięki za sugestie i cenne rady. Pozdrawiam.

Draxo
02-09-2017, 07:01
Korzystał ktoś z siewnika do trawy Gardeny ? od 1-10 na ile ustawiliście ? Chcę siać na krzyż .

fotohobby
02-09-2017, 07:35
Ja mam Gardenę. Wysiewałem na 3, ale i na 5. Przecież są różne mieszanki

Draxo
02-09-2017, 07:51
Czyli jak to przeliczyć ? W internecie można wyczytać iż norma wysiewu to 35-50gm2 . Na opakowaniu zaś 1kg/40-50m . Jaką zatem normę przyjąć i zastosować w naszym siewniku ? Cz może siejemy na oko ?

fotohobby
02-09-2017, 08:17
Mozesz na poczatek ustawic na 4, przejechać raz, a zadrugim razem jadąc na prostopadle odpowiednio zwiększyć/zmniejszyć otwór
Mozesz na podlodze garażu wyznaczyć pole2x2m, wsypać do siewnika odpowiednią ilosc trawy i sprawdzic, czy wystarczy przy danym ustawieniu.

50gram/m2 ? To chyba jakaś trawa na pastwisko. W Barenbrugu masz 20-25gram na metr

Draxo
02-09-2017, 09:08
Czyli 25g/m2 . 2x2m=4m2x25g=100g/4m2 . Zbyt mała ilość aby równomiernie wysypywało się z siewnika. Może na oko ?

question
04-09-2017, 14:33
Podobna sytuacja - brak nawozu lub niewystarczająco. Nawóz siany równocześnie z nasionami ?

W miejscach gdzie trawnik jest intensywnie zielony gleba była bardziej zasobna albo wolniej się wypłukiwała. Po dwóch nawożeniach powinno się to wyrównać. Teraz już ostrożnie z nawozem - rozsyp ok. 15-20g/m2 Yara Mila Complex. Jeśli gleba jest piaszczysta to może być 20g. Jeśli bardzo ciężka to 15g. Jeśli natomiast masz czas żeby często kosić to możesz nawet 25g sypnąć ale 3 razy w tygodniu trzeba wjechać kosiarką. I tu ważne kosimy całość - nieważne że są miejsca gdzie wydaje się ze nie trzeba kosić a inne rosną jak szalone. Cały trawnik zawsze. I nawet jak wydaje się ze nie trzeba kosić to kosimy :)

M.A.G. jak często/w jakich odstępach czasu przeprowadzić takie nawożenie? Mam ten sam problem...

budowlany_laik
05-09-2017, 13:22
Było wcześniej.
Gleby cięższe co 5-6 tygodni, lekkie nawet co 4 tygodnie. Sypać wtedy gdy trawa przestaje mieć piękny kolor.
Ale teraz to już raczej azotowego chyba nie. Ja już czekam na moment by sypnąć jesienny (wrzesień-październik).

PaRa
05-09-2017, 21:24
Zastanawiam się czy mogę jeszcze w tym tygodniu ostatni raz użyć Yara Mila Complex, do końca tygodnia przyjdzie mi nawóz i siewnik Gardena 300.
Mam kilka miejsc, ze słabszą trawą, denerwują mnie też chwasty, mam nadzieje że trawa z nimi wygra. Tak wygląda trawnik po miesiącu, staram się go kosić co 2 dni.

https://images83.fotosik.pl/785/52757a54606973b6med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/52757a54606973b6)

Tomaszs131
08-09-2017, 19:39
Zastanawiam się czy mogę jeszcze w tym tygodniu ostatni raz użyć Yara Mila Complex, do końca tygodnia przyjdzie mi nawóz i siewnik Gardena 300.
Mam kilka miejsc, ze słabszą trawą, denerwują mnie też chwasty, mam nadzieje że trawa z nimi wygra. Tak wygląda trawnik po miesiącu, staram się go kosić co 2 dni.

https://images83.fotosik.pl/785/52757a54606973b6med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2F zdjecie%2F52757a54606973b6)
Tak jak już wcześniej M.A.G. w jakimś innym wątku wspomniał, raz w tygodniu poświęca czas na ich wyrywanie. Od jakiegoś czasu sam to robię i muszę przyznać, że z wymiernym skutkiem.

PaRa
10-09-2017, 15:29
Ja mam Gardenę. Wysiewałem na 3, ale i na 5. Przecież są różne mieszanki

Używałeś tej Gardeny do nawozu ?

fotohobby
10-09-2017, 16:14
Oczywiscie, po to ją trzymam

PaRa
10-09-2017, 18:59
Oczywiscie, po to ją trzymam

Jak się sprawdza ? Jakiego nawozu używasz i jakich ustawień ?
Kupiłem taki sam siewnik i musze go sprawdzić w boju, jakiego nawozu jesiennego używasz ?

fotohobby
10-09-2017, 19:11
Sprawdza się ok, miałem Haifa Multigreen Printempo, Compo Novatec, rok temu na jesień na zakładanym we wrześniu trawniku użyłem tego: http://allegro.pl/nawoz-do-trawy-ukorzeniacz-green-perfect-wroclaw-i6913085773.html?reco_id=216a5ca7-9653-11e7-b4b2-023cc802eb10&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

Ustawienia zależne od wielkości granulek, 3-5 najczęście

Doli.
11-09-2017, 21:44
U nas do trawnika jeszcze daleko, ale mamy inny problem. Działka początkowo porośnięta była głównie nawłocią, wysokimi trawami i jeżyną. Nie bardzo wiedzieliśmy co z tym zrobić i opcja "koparka wjedzie zbierać humus, to się po tym przejedzie kilka razy i będzie Pani zadowolona" bardzo nam się spodobała. Do czasu... Koparka wklepała te dość grube łodygi roślin w humus, a potem na to "rozplantowała" i również wklepała glinę, którą wyciągnęła z wykopu na swoich gąsienicach. Jest tak na całej powierzchni działki, po której jeździła. Bez gliny na wierzchu jest chyba tylko ziemia pod hałdą humusu. I teraz zastanawiamy się co z tym zrobić i kiedy się za to zabrać. Na razie trwają prace przy SSO, więc na pewno nie teraz. Zastanawiam się czy jakoś te łodygi spod tej gliny wyrywać? To będzie mordęga - podczas stawiania ogrodzenia musiałam kilka takich miejsc odchwaścić, żeby świder się nie zaplątał. Czy po prostu zasypać piaskiem i przejechać pługiem / glebogryzarką? A potem na to humus (teren będzie podnoszony; mniej lub więcej w zależności od miejsca, ale będzie).

Czy może te łodygi / rośliny zgniją sobie przez zimę i się nie przejmować?

Tak to było:
http://static.pokazywarka.pl/z/9/1/232d6d2428b3008e854f22303e026821_orig.jpg

Tak wyglądał teren za płytą (teraz gliny jest trochę mniej, bo koparka ją zgarnęła, ale nadal jest bo stoją od dłuższego czasu kałuże):
http://static.pokazywarka.pl/x/u/7/b1427318af72d9b766481b9b9a8f8dba_orig.jpg

Przed płytą i obok niej tę glinę przykrywa teraz piasek, który pozostał po robieniu podbudowy.

andrzej49
12-09-2017, 16:39
Na trawniku od 2 tygodni zaczynają pokazywać się czarne plamy. Rozrastają się one po coraz większych partiach trawnika. Jaka jest tego przyczyna i jak temu zapobiec. Jakie środki proponujecie zastosować. Podobne objawy miałem w ubiegłym roku też o tej porze roku ale na bardzo małym obszarze.
http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1402.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1408.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1405.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1403.jpg

Draxo
18-09-2017, 12:10
Postanowiłem jeszcze w tym roku zacząć sianie trawnika. Gleba była już opryskana roundupem, nawieziony obornik z pieczarkarni, gleba przemieszana glebogryzarką. Całość chcę wygładzić grabiami . Potem walec, siew i znów walec ?

wg39070
18-09-2017, 16:26
Postanowiłem jeszcze w tym roku zacząć sianie trawnika. Gleba była już opryskana roundupem, nawieziony obornik z pieczarkarni, gleba przemieszana glebogryzarką. Całość chcę wygładzić grabiami . Potem walec, siew i znów walec ?

Sianie i walec. Po co walcować przed sianiem?

Doli.
18-09-2017, 17:53
Sianie i walec. Po co walcować przed sianiem?

Żeby trawnik wyszedł równy. Jak posiejesz na nieprzewalcowanej ziemi, to potem deszcz zrobi w trawniku góry doliny i tyle z angielskiej murawy zostanie. Taką wiedzę wyniosłam po przeczytaniu tego wątku. Szanowni Bardziej Doświadczeni - dobrze mówię?

wg39070
18-09-2017, 18:24
Żeby trawnik wyszedł równy. Jak posiejesz na nieprzewalcowanej ziemi, to potem deszcz zrobi w trawniku góry doliny i tyle z angielskiej murawy zostanie. Taką wiedzę wyniosłam po przeczytaniu tego wątku. Szanowni Bardziej Doświadczeni - dobrze mówię?

Jak posiejesz na uwałowane to wiatr Ci zwieje sporo nasion. Niedawno zakładałem trawnik, pograbiłem, posiałem i przejechałem bardzo ciężkim wałem. Z tym deszczem to fakt, powstało kilka nierówności, które z czasem podsypie warstewką ziemi a trawa się przez to bez problemu przebije. Trudno Ci będzie za pierwszym razem uzyskać idealny trawnik, co jednak nie jest nie możliwe.

fotohobby
18-09-2017, 18:57
Sianie i walec. Po co walcować przed sianiem?

Gratuluje pomyslu siania bezposrednio na glebe ruszona glebogryzarką :)


Jak posiejesz na uwałowane to wiatr Ci zwieje sporo nasion

Dlatego najpierw sie waluje, zeby teren wyrównac i ubić, potem rusza sie glebe na poł cm ząbkami, sieje i znow wałuje, zeby wiatr nie wywiał. Dokładnie tak, jak napisał Draxo.
Kilka tygodni temu obsialem ostatnie 50m2 trawą, zeszłoroczny trawnik jest rowny jak stół, nie mialem potrzeby nic podsypywać.

wg39070
18-09-2017, 19:41
Gratuluje pomyslu siania bezposrednio na glebe ruszona glebogryzarką :)



Dlatego najpierw sie waluje, zeby teren wyrównac i ubić, potem rusza sie glebe na poł cm ząbkami, sieje i znow wałuje, zeby wiatr nie wywiał. Dokładnie tak, jak napisał Draxo.
Kilka tygodni temu obsialem ostatnie 50m2 trawą, zeszłoroczny trawnik jest rowny jak stół, nie mialem potrzeby nic podsypywać.

A gdzie ja pisałem o glebogryzarce? Ogarnij się. Siałem po grabieniu.

fotohobby
18-09-2017, 21:35
A gdzie ja pisałem o glebogryzarce? Ogarnij się. Siałem po grabieniu.

Sam nie wiem, śmiać się, czy płakać...
Odpowiadasz na posta Draxo który pisze wyraźnie:


Gleba była już opryskana roundupem, nawieziony obornik z pieczarkarni, gleba przemieszana glebogryzarką.

A Ty wyskakujez z "inteligentnym" pytaniem "Po co walcować przed sianiem?"
Brawo.....

budowlany_laik
19-09-2017, 06:21
wg39070, proszę, nie rozwalaj choć tego wątku...

Draxo
19-09-2017, 07:31
Dziękuję za informację. Czyli niweluję nierówności grabiami, walcuję, wzruszam delikatnie ziemię, siew , walcowanie ?

budowlany_laik
19-09-2017, 07:39
Draxo, walcujesz - możesz wspierać się rozciągniętym sznurkiem. Możesz podlać wężem ziemię by się stabilizowała. Grabienie, znów walec. Aż nie będzie ziemia się ugniatała od nacisku buta.
Przed siewem podlać ziemię z wyczuciem. Później lekko zruszyć ziemię grabiami, tak by zachować poziomy.
Siejesz, na krzyż, każda partia 1/2 docelowej.
Przykrywasz piaskiem, radzą ok. 0,5 cm. Ja tyle nie dałem.
Chyba, że chcesz tylko walcować bez przysypywania, ale to już lekkim walcem. Nasiona będą jednak widoczne, ptaki mogą się do tego dobrać, albo ulewa zniesie ziarna...
Ważne by nie grabić po posianiu, jak nieraz radzą.
Ja po posianiu przykryłem wysiew agrowłókniną na ok. 7 dni.
Później utrzymywanie ciągłej wilgotności nasion.

Draxo
19-09-2017, 07:58
Dzięki jeszcze raz . Patent z włókniną super. Nie wywieje , ptaki nie wydziobią i jeszcze grzeje (szybszy wschody).

fotohobby
19-09-2017, 08:27
...
Ważne by nie grabić po posianiu, jak nieraz radzą.
.

A ja po wysianiu zagrabiałem, szeroko rozpostartymi druciamymi ząbkami, tam i z powrotem, na krzyż.
Nasiona wymieszaly sie z ziemią, ale nie poprzesuwaly, bo wzeszly równomiernie.

Wazne, zeby ząbki tylko mieszaly ziemie, a nie ciągnely zadnych farfocli.
Patent z geowłókniną świetny na ptaki. Jak one wyczają siew, to jest tragedia.

budowlany_laik
19-09-2017, 09:04
Z tą włókniną u mnie to głównie zapobiegło wywianiu przez wiatr. Akurat po siewie był bardzo mocny, bez włókniny nie miałbym sporej części nasion...
Do tego, jak piszecie, cieplej dla siewek, ochrona przed ptakami i ulewami.

andrzej49
19-09-2017, 16:33
Na trawniku od 2 tygodni zaczynają pokazywać się czarne plamy. Rozrastają się one po coraz większych partiach trawnika. Jaka jest tego przyczyna i jak temu zapobiec. Jakie środki proponujecie zastosować. Podobne objawy miałem w ubiegłym roku też o tej porze roku ale na bardzo małym obszarze.
http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1402.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1408.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1405.jpg

http://forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/attachments/2699/DSCN1403.jpg

Kto pomoże.

Draxo
20-09-2017, 07:35
Są to algi.

Algi pojawiają się na zbyt zbitych i zbyt wilgotnych glebach, ogranicz podlewanie przede wszystkim.
Powinno pomóc, a następnie zrób:

- drenaż tych miejsc

- jeśli wierzchnia warstwa jest nieprzepuszczalna napowietrz ją na głębokość 10-15 cm wgłąb aeratorem (przyrząd z rurkami)

- nie chodzić po trawniku kiedy jest mokry
- zapewnij dobrą pielęgnację, wertykulacja wiosną i jesienią
- piaskowanie trawnika
- zastosuj preparat z zawartością siarczanu żelazawego Nie jestem pewny ale chyba Antymech to zawiera

Wyczytałem że pomaga chlorek benzalkoniowy, ale nie wiem w jakich jest preparatach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorki_benzalkoniowe

budyń93
27-09-2017, 13:33
Szczerze to przed zasianiem trawki proponuję zainwestować i założyć siatkę na krety, jak CI potem zaczną ryć to będzie płakał... na taką dużą powierzchnię warto zainwestować, szczególnie jak chcesz mieć piekny i przejrzysty trawnik :) Podaję poniżej propozycję
https: (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.rabatka.pl%2F 98_Siatka_przeciw_kretom.html)moderowano.

piotrek0m
02-10-2017, 07:26
Czy zdążę jeszcze założyć trawnik wysiewając trawę w połowie października ?

Podzielę się wrażeniami.... nie jest lekko .... glebę spryskałem glifosatem, trawa zeschła. Przekopywałem to glebogryzarką - to przekopywanie było ciężkie, kłącza trawy i korzenie bardzo szybko wkręcają się w rolki i wymagają częstego oczyszczania. Następnie wygrabiłem ogromne ilości suchej trawy, korzeni i kamieni. Ponownie przekopałem glebogryzarką i znowu wygrabiłem suche resztki roślinne... Wyrównałem wstępnie grabiami, zwałowałem żeby osiągnąc w miarę równe poziomy, ale i tak z ziemi ciągle wystają resztki roślinne. :bash: Nie mogę osiągnąć stanu, żeby ziemia była pozbawiona wystających widocznych korzonków roślinnych. To nie wygląda tak jak na filmach i zdjęciach instruktażowych ! Prawdopodobnie trzeci raz to wszystko przekopię i znowu będę grabił... ale nie sądzę, żebym usunął wszystkie resztki i osiągnął taki stan jak po wysypaniu świeżej ziemi:bash: Czy można w takie pozostałości siać nasiona ?

jak_to_mozliwe
02-10-2017, 07:33
U nas do trawnika jeszcze daleko, ale mamy inny problem. Działka początkowo porośnięta była głównie nawłocią, wysokimi trawami i jeżyną. Nie bardzo wiedzieliśmy co z tym zrobić i opcja "koparka wjedzie zbierać humus, to się po tym przejedzie kilka razy i będzie Pani zadowolona" bardzo nam się spodobała. Do czasu... Koparka wklepała te dość grube łodygi roślin w humus, a potem na to "rozplantowała" i również wklepała glinę, którą wyciągnęła z wykopu na swoich gąsienicach. Jest tak na całej powierzchni działki, po której jeździła. Bez gliny na wierzchu jest chyba tylko ziemia pod hałdą humusu. I teraz zastanawiamy się co z tym zrobić i kiedy się za to zabrać. Na razie trwają prace przy SSO, więc na pewno nie teraz. Zastanawiam się czy jakoś te łodygi spod tej gliny wyrywać? To będzie mordęga - podczas stawiania ogrodzenia musiałam kilka takich miejsc odchwaścić, żeby świder się nie zaplątał. Czy po prostu zasypać piaskiem i przejechać pługiem / glebogryzarką? A potem na to humus (teren będzie podnoszony; mniej lub więcej w zależności od miejsca, ale będzie).

Czy może te łodygi / rośliny zgniją sobie przez zimę i się nie przejmować?

Tak to było:
http://static.pokazywarka.pl/z/9/1/232d6d2428b3008e854f22303e026821_orig.jpg

Tak wyglądał teren za płytą (teraz gliny jest trochę mniej, bo koparka ją zgarnęła, ale nadal jest bo stoją od dłuższego czasu kałuże):
http://static.pokazywarka.pl/x/u/7/b1427318af72d9b766481b9b9a8f8dba_orig.jpg

Przed płytą i obok niej tę glinę przykrywa teraz piasek, który pozostał po robieniu podbudowy.

Pozwolę sobie podbić nasze pytanie, żeby całkiem nie uciekło :)

fotohobby
02-10-2017, 07:58
Czy zdążę jeszcze założyć trawnik wysiewając trawę w połowie października ?

Podzielę się wrażeniami.... nie jest lekko .... glebę spryskałem glifosatem, trawa zeschła. Przekopywałem to glebogryzarką - to przekopywanie było ciężkie, kłącza trawy i korzenie bardzo szybko wkręcają się w rolki i wymagają częstego oczyszczania. Następnie wygrabiłem ogromne ilości suchej trawy, korzeni i kamieni. Ponownie przekopałem glebogryzarką i znowu wygrabiłem suche resztki roślinne... Wyrównałem wstępnie grabiami, zwałowałem żeby osiągnąc w miarę równe poziomy, ale i tak z ziemi ciągle wystają resztki roślinne. :bash: Nie mogę osiągnąć stanu, żeby ziemia była pozbawiona wystających widocznych korzonków roślinnych. To nie wygląda tak jak na filmach i zdjęciach instruktażowych ! Prawdopodobnie trzeci raz to wszystko przekopię i znowu będę grabił... ale nie sądzę, żebym usunął wszystkie resztki i osiągnął taki stan jak po wysypaniu świeżej ziemi:bash: Czy można w takie pozostałości siać nasiona ?

U mnie tez wystawaly resztowki korzeni... do pierwszego koszenia :)
Nic z tych korzeni juz podem nie odbilo.
Ci do trawy - dzis jeszcze bym sial, a dwa tygodnie niekoniecznie. Po pierwsze - procent nasion, ktore wzejdą bedzie nizszy, niz nornalnie, po drugie czesc odmian z mieszanki, ktore normalnie wschodza po 3-4tygodniach moze nie wzejsc wcale i bedziesz mial na trawniku tylko życicę trwalą i koniecznisc dosiewki wiosną

Tu masz roznice, pomiedzy trawnikiem wysianym na poczatku wrzesnia (na drugim planie), a w polowie października. Zdjecie z poczatku maja
https://lh3.googleusercontent.com/kOWpyOwjejLjPFwoLL6PiR5_c6RpJylXuQJ8HuDCRTpA2fhrA9 tjzaFQnq-4aJtaZHBbv2tll0xFzNp0YjnuzM6DTIx9RPPMSlZ5dIvVA_hvZ-8jZRA_nMZOlvnwf4pT8U8nyk6nRDjVLOMF5J4q7GAKeATztNaE NfxL5Se4rZd2XihWkTZLkaj7455PswIobXrAtX5oYTh_AuQibb PAEiOy8b1xXdHDVWiD2G-fDRk-GMLYayatLBXdb6tFjh3qtpWflSfuXVVGRhPStwWFDBQhI-KrxgVtgtg7Kokd1Mwvi_KrOP-Xxb9lkyD1UMwUJhihRx77U-m-B2Y55DtKRk7zZ0cG70kbPUSgSd44GGSf4zNRJjOJdqfAQTt8yv r8KpfjLQlXUaz19gJXjxU236hfx5rtZqwLrHf73l-AA5ivyVGLMa394osLhhHbfzI0OosgZR_iMQBPzxCyll5CUr2_F yGPTlwmX1l_-fH9kuWV1BMDa7LxDU_Pons6zw0UcznwLCdiVa3iaIqzff9bGR0 RaEEt6Sz-HOs3X9AnmICIs_CIjLctYNMFnh4UpahhXqwj2mJD1VgmjeQnST O2XQQ1KE8PxWf6u_2fitatjw=w1328-h748-no

W pazdzierniku sialem dlatego, ze zostala mi resztowka trawy z okresem przydatnosci do konca roku. Wysiane bylo troche mniej gram na m2, niz zaleca producent, co tez mialo wplyw na wyglad na wiosne.
Po dosiewce teraz trawnik jest juz perfect :)

fotohobby
02-10-2017, 08:26
Pozwolę sobie podbić nasze pytanie, żeby całkiem nie uciekło :)

Nic z tym nie rób, ewentualnie zasyp jesli masz czym. Lodygi i tak juz z martwych nie powstana, chwasty odbiją z kłączy, a tych i tak nie usuniesz.
Jak bedziecie mieli koniec budowy, to wtedy albo fizycznie, albo chemicznie trzeba bedzie to usunac.

piotrek0m
02-10-2017, 11:39
Ci do trawy - dzis jeszcze bym sial, a dwa tygodnie niekoniecznie. Po pierwsze - procent nasion, ktore wzejdą bedzie nizszy, niz nornalnie, po drugie czesc odmian z mieszanki, ktore normalnie wschodza po 3-4tygodniach moze nie wzejsc wcale i bedziesz mial na trawniku tylko życicę trwalą i koniecznisc dosiewki wiosną


Jesienią jest ryzyko, że nie wzejdzie; wiosną, że ulewa zmyje nasiona ... zawsze coś .... a wiosną kiedy dokładnie siać?
Czy jeżeli przekopaną i oczyszczoną ziemię zostawię na zimę, to czy jest ryzyko, że jeszcze wzejdą chwasty? Nie dam rady po raz kolejny przechodzić przez taką orkę z ich usuwaniem. Żeby wiosną tylko przegrabić, ewentualnie podrównać i siać ...

fotohobby
02-10-2017, 11:50
Zawsze jest ryzyko. Nawet w tej chwili wiatr nanosi na tę ziemię ich nasiona.

noc
06-10-2017, 19:44
Kiedy optymalnie zasilić trawnik nawozem jesiennym bezazotowym? Jakoś wydaje się, że trawa wykazuje już małą ochotę na przyrastanie. Czas na nawożenie czy lepiej poczekać jeszcze parę tygodni?

budowlany_laik
09-10-2017, 09:00
Ja sypnąłem jesienny 15.09... Nie wiem czy nie za szybko. I teraz chcę sypnąć drugi raz. Dobrze jakby wypowiedzieli się spece od trawy.

Z obserwacji - nawóz jesienny nie daje ciemnej barwy trawie, w ogóle nie widać jego działania. Trawa już nie jest ciemnozielona, tylko w lekko żółtym odcieniu.

fotohobby
09-10-2017, 09:43
A nawoz ma Mg ? Moj ma 4% i trawa utrzymała kolor.
Ja sypnalem pod koniec września, powtórzę za tydzien, potem skosze i zastanowię sie nad jesienną wertykulacją tej czesci trawnika, ktora ma 2 lata

budowlany_laik
09-10-2017, 10:37
Yara Vila jesienny: tlenek magnezu (MgO): 2%

Znów zwykły nawóz azotowy Yara ma 2,7% MgO, więc to chyba nie jest składnik wybarwiający trawę.

Z ciekawostek: mam 3 plamy ciemnozielone na trawniku z wyższą trawą - widziałem jak kot tam się załatwiał :)

noc
09-10-2017, 18:30
Do wyglądu trawnika, nie mam żadnych zastrzeżeń, jak z obrazka. Trawnik mały ale o skomplikowanym kształcie.
Jest jedynie parę małych zniszczonych punktów, w których trawa zbrązowiała i stała się bardzo cienka, pokręcona. Wygląda jak pukiel lekko kręconych włosów, na głowie piegowatego rudzielca. To raczej robota sąsiedzkich kotów, o ile pamiętam, to tam zbierałem ich nieczystości:mad:.
Przygotowałem właśnie Yara Vila jesienny, w najbliższych dniach posypię i trawa niech już zapada w zimowy letarg.

Piotrek2005
12-10-2017, 14:31
Witam. Nie chciało mi się drapać mchu w fugach kostki i popryskałem to roundapem. Niestety poleciało trochę na trawnik i zaczął się robić żółty :( Można go jeszcze jakoś ratować czy dac sobie spokój i dosiać w tym miejscu nowy?

flisiu
15-10-2017, 13:02
jaki polecacie nawoz jesiennie na trawnik zalozony w tym roku ?

jusja
28-10-2017, 09:45
czy u Was też w tym roku tak mokro? U nas woda stoi mimo dwudziestu paru dziur drenujących na dole ogrodu....czy w związku z tym jest sens wertykulować tej jesieni, czy lepiej poczekać na wiosnę?

Mobe
08-12-2017, 10:45
czy u Was też w tym roku tak mokro? U nas woda stoi mimo dwudziestu paru dziur drenujących na dole ogrodu....czy w związku z tym jest sens wertykulować tej jesieni, czy lepiej poczekać na wiosnę?
W tym roku tyle padało, że tylko raz, i chyba niepotrzebnie, podlewałem trawnik. Trawa jest pożółkła, a mimo, że sportowa to prawie nie rosła. Ale ja mam wysoki poziom wody gruntowej, w tym roku była masakra.

Elfir
08-12-2017, 11:29
a była nawożona?
Ogromne ilości wody wypłukują składniki pokarmowe.
Chyba, że żółknie z powodu nadmiaru wody - gnicia korzeni?

Mobe
08-12-2017, 13:18
a była nawożona?
Ogromne ilości wody wypłukują składniki pokarmowe.
Chyba, że żółknie z powodu nadmiaru wody - gnicia korzeni?

Nawoziłem co 3 tygodnie 0.5 kg na 45 m2. Obstawiam raczej gnicie korzeni. W narożniku działki woda wręcz stała na powierzchni. Na trawniku jest kilka zielonych plam wielkości piłki, w tych miejscach trawa normalnie rośnie, czy to może być spowodowane grzybnią pod trawnikiem?

Elfir
08-12-2017, 17:58
raczej te miejsca sa bardziej przepuszczalne.
Grzybnia powodowałabym okrągłe zamieranie.

noc
12-12-2017, 20:26
Trawnik "przygotowany" został na zimę. Przed dwoma miesiącami wykosiłem i sypnąłem nawóz bezazotowy.
Teraz było dość ciepło i trawa podrosła nieco. Wczoraj postanowiłem jeszcze raz wykosić przed zimą, nie zaszkodzi? Trawnik wygląda dość dobrze, choć pojawiły się żółte źdźbła w niewielkiej ilość. Było sucho przy koszeniu.
Nie zaszkodzi to koszenie grudniowe?

Tomaszs131
12-12-2017, 20:43
a była nawożona?
Ogromne ilości wody wypłukują składniki pokarmowe.
Chyba, że żółknie z powodu nadmiaru wody - gnicia korzeni?
Czy żółknięcie trawy to jedyny objaw gnicia korzeni?

Elfir
12-12-2017, 22:48
W zasadzie to więdnięcie, ale u trawy widac głownie jak już żółknie.

Tomaszs131
13-12-2017, 07:45
Mam cichą nadzieję, że u mnie trawa na wiosnę się odrodzi.

https://images86.fotosik.pl/453/e25ddb308136e733.jpg

Elfir
13-12-2017, 10:38
Zalanie korzeni nie jest jedyną przyczyną żółknięcia.
Żółknięcie oznacza albo zagłodzenie albo uszkodzenie systemu korzeniowego.
A uszkodzenie może być wielorakie, poza gniciem to szkodniki, choroby.

Kluczowe pytanie - masz glebę nieprzepuszczalną, na której w tym roku stała woda po ulewach?

Poza tym ten trawnik nie wygląda źle. Gdyby trawa gniła miałbyś niejednorodne place bo różne gatunki traw w różnym czasie wykazywałyby zmiany, zależnie od stopnia wrażliwości na brak tlenu w podłożu.
Takie jednorodne tracenie soczystej zieleni to w większości przypadków za słabe nawożenie.

Tomaszs131
13-12-2017, 11:28
Zalanie korzeni nie jest jedyną przyczyną żółknięcia.
Żółknięcie oznacza albo zagłodzenie albo uszkodzenie systemu korzeniowego.
A uszkodzenie może być wielorakie, poza gniciem to szkodniki, choroby.

Kluczowe pytanie - masz glebę nieprzepuszczalną, na której w tym roku stała woda po ulewach?

Poza tym ten trawnik nie wygląda źle. Gdyby trawa gniła miałbyś niejednorodne place bo różne gatunki traw w różnym czasie wykazywałyby zmiany, zależnie od stopnia wrażliwości na brak tlenu w podłożu.
Takie jednorodne tracenie soczystej zieleni to w większości przypadków za słabe nawożenie.

Mam glinę, sporych ulew nie pamiętam. Woda nie stała na działce, z racji realizacji ogrodu latem posiana trawa była mocno podlewana. Może korzenie są zbyt krótkie by ogpowiednio odżywićroślinę? Mam problem z tylko jednym rodzajem trawy bo drugi utrzymywał odpowiednią barwę. Trawnik w sezonie był dwukrotnie nawożony i raz jesienią. Ogrodniczka po konsultacjach podejżewa, że spora ilość margla w glebie może przyczyniać się do takiego stanu rzeczy.

Elfir
13-12-2017, 12:05
A jaki masz odczyn w takim razie?
jak zbyt wysoki to trawa może nie przyswajać pewnych składników mineralnych pomimo nawożenia

Tomaszs131
13-12-2017, 12:45
Zbyt duże ph 7.5 w niektórych miejsca nie uwalnia nawozu i trawa nie ma możliwości jego przyswojenia. Ogrodniczka dla zbicia ph ma przy wiosennej wertykulacji nawieżć siarczan amonu. Potem nawodnie, kolejnu pomiar wysokości ph i zobaczymy.

Elfir
13-12-2017, 13:28
7,5 to zdecydowanie za dużo.
Tobie nie pomoże, ale rada dla innych posiadaczy margli - kwaśny torf + siarka pylista. Siarkę pylistą najlepiej przekopać pod docelowym podłożem dla trawnika, aby margiel nie zobojętniał podłoża pod trawnik, a torf kwaśny wymieszać z piaskiem i glebą jako wierzchnie 10 cm pod trawnik.

U ciebie sprawdziłoby się nawożenie nawozami dolistnymi, póki nie zbijesz pH - ponieważ są wchłaniane przez liście, nie zdążą się uwstecznić w glebie.

Tomaszs131
13-12-2017, 13:43
Dzięki za wsparcie. Myślisz, że nie jest za póżno by tego dokonać, czekać z tym do wiosny?
Spryskuje się tym trawę, czy rozsiewa?

Elfir
13-12-2017, 15:46
Teraz nie ma sensu nawozić.
A nawóz dolistny jest w płynie.
Masz ogrodnika na miejscu - widać, ze kompetentna.
Pogadaj z nią co możecie jeszcze zastosować?
Pylistą siarkę można stosować nasypowo, ale ona bardzo wolno reaguje z glebą. Więc do zastosowania, ale bez liczenia na natychmiastowy efekt.
Można wymieszać ją z piaskiem i zastosować głęboką aerację (w sensie specjalnym urządzeniem a nie butami z kolcami).

kubek86
18-12-2017, 10:23
Jakie zraszacze wynurzeniowe polecacie?
Gdzieś kiedyś czytałem, ktoś podawał, ale nie pamiętam, a nie mogę teraz znaleźć.

PaRa
06-01-2018, 11:09
Mam pytania dotyczące trawnika :

- jaki preparat na chwasty dwuliścienne polecacie ? Trawnik założony 08.2017, powierzchnia około 300m2, kiedy najlepiej wykonać oprysk ?
- chcę w niektórych miejscach dosiać trawę
- jaki nawóz do bukszpanów i tuj polecacie ?

Jaki jest prawidłowy harmonogram prac dla planowanego nawożenia, dosiewania i oprysku ? Jaki termin będzie najlepszy ?

https://images82.fotosik.pl/917/2318ca23e842df4bmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/2318ca23e842df4b)

fotohobby
06-01-2018, 12:25
Ja do oprysku użylem preparatu Substral Mniszek.
Teoretycznie powinno sie stosowac go na min roczne trawniki, ja stosowalem w czerwcu na trawnik zakładany we wrzesniu poprzedniego roku.
Wszystko, co nie bylo trawą wygineło :)

budowlany_laik
03-04-2018, 09:06
Pytanie co do przedmuchania systemu nawadniania z wody - oczywiście na jesień.
Mam tylko 60m2 trawy i 6 zraszaczy.

Robił to u mnie człowiek kompresorem Revolution Boxy (zbiornik 2-litrowy, 180l/min, 8bar).
https://webshop.cashconverters.com.au/thumbnail/425x260/1575119-nuair-revolutionair-boxy-compressor-as-new-0.jpg

Pytanie - czy da radę u mnie kompresor na 12V? Jakie musiałby mieć parametry (przepływ, ciśnienie)? One są bezzbiornikowe.
Myślę o czymś takim:
http://atm4x4.pl/img/p/86-128-thickbox.jpg

noc
04-04-2018, 21:53
Potrzebne to przedmuchiwanie nawadniania?
Ja sobie odpuściłem. Zamknąłem jesienią zawory doprowadzające wodę, zrzuciłem wodę z instalacji, poprzez otwarcie ręczne elektrozaworów ... i tyle. O system kropelkowy byłem całkowicie spokojny, przecież tam jest mnóstwo otworków i rurka elastyczna-żadnego niebezpieczeństwa. Trochę niepokoju było o tryskacze na trawniku, ale tylko trochę. Większość wody zeszła elektrozaworem, a te resztki co zostały, nie powinny rozsadzić tryskaczy. Tryskacze nie mogły przecież pozostać pełne, woda miała miejsce przy zamarzaniu by powiększyć swoją objętość. A tylko tam, przy twardym, sztywnym tworzywie było minimalne niebezpieczeństwo. Gdyby jakiś pękł, wymiana jest prosta i niezbyt kosztowna, nieco zaryzykowałem i nie żałuję. A przez kilka dni, czy raczej nocy temp oscylowała koło -15oC, ziemia przemarzła głębiej niż tryskacze.

Pod
05-04-2018, 06:34
Co polecacie do likwidacji dzikiej trawy i różnorakich chwastow na dzialce przez założeniem trawnika? Kilka arów porosnietych starą trawą przez ktore potem przebijają chwasty na metr wysokosci. Czym to wytępić? Jakis herbicyd? Po ilu dniach od spryskania można to przekopać. Dodam że na kupie czeka też świeży humus na podniesienie minimalnie terenu. Ale rozsypie go chyba jak przekopie te pzostałosci starej trawy. Czy może nie trzeba ? Może jakiś rekultywator? Taki mały wystarczy ?

budowlany_laik
05-04-2018, 07:48
Potrzebne to przedmuchiwanie nawadniania?
Niech M.A.G. się wypowie :)


zrzuciłem wodę z instalacji, poprzez otwarcie ręczne elektrozaworów ...
Nie chcę czegoś popsuć. Możesz przybliżyć jak to zrobić? Mam zawory mniej więcej jak ten:
https://www.nawodnienia.eu/files/1673713298/reinbird_100_dv_3,w_1200,_small.jpg

Mendium
05-04-2018, 07:49
Co polecacie do likwidacji dzikiej trawy i różnorakich chwastow na dzialce przez założeniem trawnika? Kilka arów porosnietych starą trawą przez ktore potem przebijają chwasty na metr wysokosci. Czym to wytępić? Jakis herbicyd? Po ilu dniach od spryskania można to przekopać. Dodam że na kupie czeka też świeży humus na podniesienie minimalnie terenu. Ale rozsypie go chyba jak przekopie te pzostałosci starej trawy. Czy może nie trzeba ? Może jakiś rekultywator? Taki mały wystarczy ?

Polecam odwiedzić najbliższy sklep z opryskami, sprzedawca coś dobierze odpowiednio do powierzchni. Spryskać ręcznie lub maszynowo. Odczekać tydzień lub lepiej dwa. Nawieźć ziemi, jeśli będzie jej kilka centymetrów to nie obędzie się bez przeorania całości ciągnikiem z pługiem, następnie rekultywator, glebogryzarką traktorowa lub spalinowa ręczna. Jeśli więcej jak 10cm to może być to być bez orania, tylko wierzchnią warstwę zruszyć.

noc
05-04-2018, 07:58
Niech M.A.G. się wypowie :)


Nie chcę czegoś popsuć. Możesz przybliżyć jak to zrobić? Mam zawory mniej więcej jak ten:
https://www.nawodnienia.eu/files/1673713298/reinbird_100_dv_3,w_1200,_small.jpg

Kręcisz tym elementem, który wystaje najwyżej w elektrozaworze, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Ten wałek grubości ok. 3 cm. Wiosną, przed otwarciem wody, zamykasz kręcąc odwrotnie. Proste i skuteczne.

budowlany_laik
05-04-2018, 08:07
Tylko u mnie woda nigdzie nie spłynie po otwarciu zaworów. Kranik do podłączenia kompresora mam wyżej niż elektrozawory. I to o nie się boję bardziej niż o zraszacze (droższe - wymiana niełatwa).

Pod
05-04-2018, 11:24
Ciagnik juz nie wjedzie bo ogrodzone, tzn wjedzie ale nie bedzie mial jak nawracac itp. Robilem ciagnikiem orke przed budową, teraz tylko mniejsze narzedzia, Rekultywator moze wypozycze spalinowy tylko nie wiem czy da radę.
Ziemii jest 20ton wiec jak bedzie 5cm po całosci to max.

Papciak10
13-04-2018, 16:09
Witam Wszystkich,


W związku że w najbliższym czasie planuję założyć trawnik pragnę zapytać osoby które to już wykonały o podpowiedź czy poniższy sposób da radę. Powierzchnia nie będzie duża bo ok 160m2 natomiast grunt stanowi wyzwanie zatem poniżej przedstawiam kolejność prac które zaplanowałem:

1) Ze względu na to że jest to teren po budowie w ziemi jest mnóstwo gruzu, kamieni itp oraz co 3 m jest inna ziemia glina, piasek, jakaś nieprzepuszczalna w związku z czym postanowiłem nie wynajmować glebogryzarki w celu przekopania tylko koparkę w celu zebrania 10cm warstwy gleby na całej powierzchni

2) Montaż siatki przeciw kretom

3) Nawiezienie ziemi pod trawnik 160m2 * 0,1m daje 16m3

4) Wałowanie i wyrównywanie

5) sianie trawy Barenbrug universal 2-3 tygodnie od nawiezienia ziemi

Będę wdzięczny za opinie oraz rady

Pozdro

Elfir
13-04-2018, 20:20
po nawiezieniu ziemi lepiej odczekaj kilka tygodni na wzejście chwastów, herbicyd i potem trawa.

PaRa
14-04-2018, 17:44
Wczoraj po pracy skosiłem trawnik, rozsypałem nawóz i burza załatwiła sprawę obfitego podlania. Zauważyłem 2 rzeczy, które mnie niepokoją :

- co mi rośnie na trawie, jaki oprysk to zniszczy ?

https://images83.fotosik.pl/1041/c403c79e1cb5a794med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c403c79e1cb5a794)

- w niektórych miejscach mam takie placki, potrzebna jest dosiewka ?

https://images82.fotosik.pl/1044/71a464b4df9d811emed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/71a464b4df9d811e)

Elfir
14-04-2018, 18:42
koniczyna i chyba placki po psim moczu lub pleśń pośniegowa?

Krajzega
14-04-2018, 22:57
Dzień dobry,

skorzystam z okazji i podepnę się pod trawnikowy temat z prośbą o radę. Przeczytałam już większą część wątku o zakładaniu trawnika, ale ponieważ jestem osobą, dla której nawet uprawa kaktusów jest trudna, nie mam pojęcia co powinnam zrobić. Próbować założyć trawnik czy jeszcze czekać?

Budowa domu jest na etapie stanu surowego, w przyszłym tygodniu będą wstawiane okna, dalej będą prace w środku (no i oczywiście na koniec elewacja). Działka jest nieduża (800 m kw) od południowej strony planuję ogródek, składający się głównie z trawnika i niewielkich rabat. Gleba rodzima jest klasy IIIa, a wygląda to tak, że około 30 cm stanowi czarna ziemia - podobno żyzna - a dalej glina, ale dość przepuszczalna (woda na działce nie stoi). Ta warstwa wierzchnia została ze znacznej powierzchni działki zebrana w sierpniu 2017 i obecnie leży sobie na wielkiej pryzmie za domem (od wschodu, zacieniona drzewami). Od południa, gdzie ma być ogródek, zostały już wykonane prace ziemne (wkopane instalacje), będzie jeszcze tylko robiony taras na legarach. Zastanawiam się czy to już dobry moment, żeby tą ziemię zza domu rozplantować na część południową i próbować założyć trawnik i jakieś rabatki? W przyszłym tygodniu będzie na działce koparka, która będzie wkopywać szambo (od drugiej, północnej strony, gdzie w przyszłości będzie podjazd) i mogłabym to wykorzystać do rozwiezienia tej ziemi po południowej stronie działki.
Doradźcie proszę co z tym zrobić? Zaczynać teraz, czy czekać do jesieni? Z jednej strony chciałbym już coś robić, żeby później nie wprowadzić się na zupełną pustynię, a z drugiej boję się, że jeśli zbyt wcześnie rozwiozę po działce ten zebrany humus, to go zmarnuję...

PaRa
15-04-2018, 06:32
Doradźcie proszę co z tym zrobić? Zaczynać teraz, czy czekać do jesieni? Z jednej strony chciałbym już coś robić, żeby później nie wprowadzić się na zupełną pustynię, a z drugiej boję się, że jeśli zbyt wcześnie rozwiozę po działce ten zebrany humus, to go zmarnuję...

Ja bym poczekał do zakończenia prac budowlanych, i za otoczenie zabrał się na sam koniec. Do zakończenia budowy może się okazać, że trzeba będzie wjechać ciężkim sprzętem, jakimś busem. Lepiej długo robić coś dobrze niż szybko coś zepsuć.

PaRa
26-04-2018, 21:21
koniczyna i chyba placki po psim moczu lub pleśń pośniegowa?

Raczej pleśń pośniegowa, psów nie posiadam a teren ogrodzony i brama jest zamykana.

Czy nasiona mają długi termin przydatności ? Mam trawę Kiepenkerl Majestic Classic, otworzyłem ją w sierpniu 2017, po wysianiu zakleiłem opakowanie. Teraz zrobiłem nią dosiewki i nic się nie dzieje, może termin nie odpowiedni ? Mam jeszcze czekać ( minęło 6 dni ) ? A może nasiona do niczego już się nie nadają ?

pavo
05-05-2018, 19:47
Witam wszystkich na tym wątku.
Mam mały problem z trawnikiem po nawożeniu siewnikiem gardenia. Mianowicie trawa idzie pięknie ale są widoczne wyraźne ślady po kółkach. Trawa jest w tych miejscach przypalona. Zaraz po nawożeniu została obficie posła na ale mimo to jest widać linię na całym trawniku od kół siewnik. Tam gdzie najechałem i siew się zdublował linię są grubsze i trawnik traci urok.
Pomyślałem że może warto wymienić siewnik. Pytanie do Was : czy to rozwiąże problem i jaki siewnik będzie właściwy. Czy taki jak są na allegro z pompowanymi kółkami i silnym 3 metrowym rozrzutem ??? Myślę że ktoś już przerabiał podobny problem i coś może podpowiedzieć.

PaRa
05-05-2018, 20:35
Witam wszystkich na tym wątku.
Mam mały problem z trawnikiem po nawożeniu siewnikiem gardenia. Mianowicie trawa idzie pięknie ale są widoczne wyraźne ślady po kółkach. Trawa jest w tych miejscach przypalona. Zaraz po nawożeniu została obficie posła na ale mimo to jest widać linię na całym trawniku od kół siewnik. Tam gdzie najechałem i siew się zdublował linię są grubsze i trawnik traci urok.
Pomyślałem że może warto wymienić siewnik. Pytanie do Was : czy to rozwiąże problem i jaki siewnik będzie właściwy. Czy taki jak są na allegro z pompowanymi kółkami i silnym 3 metrowym rozrzutem ??? Myślę że ktoś już przerabiał podobny problem i coś może podpowiedzieć.

Na mój gust to nie zdublowałeś, a nie dosypałeś nawozu. Pewnie trawnik ma jaśniejsze pasy ze słabszą trawą. Mam u siebie tak samo, i dlatego dziś nawozu rozsypałem ręcznie.

ogrodniczk a
05-05-2018, 20:47
Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?
I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

PaRa
05-05-2018, 20:58
Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?
I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

Do obsiania mam 2500 m2 - bardzo odważnie, ale jak się ma dużo czasu albo ogrodnika to czemu nie.
Ziemię nawozić przed siewem. A co w kwestii kretów ? System nawadniania ?

ogrodniczk a
06-05-2018, 20:09
Dziękuję PaRa za odpowiedź. Podpytam jeszcze czym nawieźć i ile dni przed tym gryzałkowaniem :) Bo rozumiem, że kwestię niszczenia roślin Roundapem mam pominąć.

Co do kretów, to nie widzieliśmy przez 8 lat ani jednego w okolicy naszej działki, więc liczymy, że tak pozostanie a system nawadniania już zamontowaliśmy także czekamy tylko, by było co podlewać :)

PaRa
06-05-2018, 21:19
Dziękuję PaRa za odpowiedź. Podpytam jeszcze czym nawieźć i ile dni przed tym gryzałkowaniem :) Bo rozumiem, że kwestię niszczenia roślin Roundapem mam pominąć.

Co do kretów, to nie widzieliśmy przez 8 lat ani jednego w okolicy naszej działki, więc liczymy, że tak pozostanie a system nawadniania już zamontowaliśmy także czekamy tylko, by było co podlewać :)

U mnie zakładała firma i robiła tak.
- 2 tygodnie przed oprysk chwastobójczy
- usuniecie suchych chwastów / korzeni, itp
- glebogryzarka, wyprofilowanie terenu, walcowanie
- siatka na krety i system nawadniania
- rozwiezienie kupionej ziemi, na działce miałem glinę i pisasek
- siew trawy i przykrycie nasion ziemią wzbogaconą w nawóz ( gotowa zienia z worków )

Dziś zwróciłbym uwagę na 2 rzeczy :
- kupiłbym więcej ziemi i dał grubszą warstwę na siatkę na krety
- wzbogacił ziemię nawozem przed siewem

To że kreta nie widziałaś, nie znaczy że go nie ma, życzę Ci aby tak zostało. Tylko co się stanie jak kret się pojawi i zniszczy Ci piękny trawnik, przy całej tej zabawie, nakładzie pracy i kosztach zakup siatki ( odpowiedniej ) na krety jest niewielką inwestycją. U mnie widziałem jak kret próbował zrobić kopiec przy ogrodzeniu, ale siatka zdała egzamin.

APZ
06-05-2018, 21:24
To napiszcie proszę czy system nawadniania jest konieczny aby mieć ładny trawnik. Znajomi odradzają bo ich znajomy ma i nie poleca (głupie tłumaczenie). Oni nie mają, żyją i dają radę. Bo co to włączyć spryskiwacz na dwie godziny wieczorem.

fotohobby
06-05-2018, 21:53
Zalezy, jak duzy masz trawnik. Bo wodę w okresach suszy dostarczyc musisz. Ja mam 350m2 trawnika, spryskiwacz przenosny, ktory pokrywa mi 60-80m2. Nie przeszkadza mi przeniesc go kilka razy
Sęk w tym, że jestem dosc czesto zmuszony do podlewania wieczornego, ktore jest mniej korzystne, niż wczesnoporanne.

Bepo
06-05-2018, 22:31
A co w przypadku ziemi gliniastej? I nas wszystko bujnie rośnie, trawa też, bo jest wiecznie lekko podmokły teren. Czy w takim przypadku jest sens w ogóle myśleć o systemie nawadniania? Dodam, że trawnika będzie ok. 800-1 000m2.

APZ
07-05-2018, 02:24
Mam około 500 m.kw. Jak często podlewasz trawnik na wiosnę, lato, jesień?

fotohobby
07-05-2018, 07:48
Co dwa, trzy dni. Oczywiscie podczas slonecznej, bezdeszczowej pogody.

budowlany_laik
07-05-2018, 10:37
Jak określiłeś ten odstęp 2, 3-dniowy? Widać było po trawie, że żółknie? Ile mniej więcej lejesz jednorazowo litrów na m2? M.A.G. kiedyś pisał o 3l/m2, ja ustawiłem 4l/m2.

Pytam, bo ja tydzień po konkretnym deszczu nie widzę po trawie by potrzebowała wody.

fotohobby
07-05-2018, 15:06
Ja piszę o okresach suszy, , kiedy solidnie popada to tez przez tydzień nie podlewam.

Po trawniku syn jezdzi rowerem, czasem gra z kolega w pilke, albo ganiaja się z psem. Kiedy widzę, ze trawa traci sprezystosc, źdźb ł sie pokładaja, to podlewam. To wlasnie co dwa-trzy dni w okresie, w którym nie pada.
Ile l/m2 ? Musze podlaczsyć elektronoczny wodomierz i sprawdzic, ile wody zużywam

ogrodniczk a
07-05-2018, 21:59
Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?
I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

Czas się kurczy, więc podpytam jeszcze... Na chwilę obecną plan jest taki - w piątek wjeżdżamy w teren glebogryzarką separacyjną. Z opryskiem na chwasty już pewnie nie warto nam startować przed tym faktem, ale rozsypać nawóz na ziemię planujemy, co by go maszyna wmieszała. Czy Yara Mila Complex będzie ok? Ile będziemy potrzebować na te 2500 m2?
Po przygotowaniu ziemii w piątek będziemy zabierać się za siew. Czy możecie polecić jakąś fajną mieszanke traw? Chciałabym aby była delikatna, miła dla bosych stóp i raczej wąskolistna. Weekendowo trawka będzie użytkowana przez dwóch chłopców o najdzikszych pomysłach, ale żadnych zwierzaków nie mamy.

Typuję wstępnie Agroland Diana:

Kostrzewa czerwona Rossinante - 10%
Kostrzewa czerwona Lambada - 15%
Kostrzewa czerwona Maxima 1 - 5%
Kostrzewa czerwona Ryder - 12%
Kostrzewa czerwona Jasperina - 10%
Kostrzewa czerwona Nista - 15%
Życica trwała Sandra - 25%
Wiechlina łąkowa Geisha - 8%

Albo Trawnik Polski Gazon

BRIMPALA 10% Poa pratensis
BARSWING 30% Festuca rubra commutata
BARUSTIC 30% Festuca rubra rubra
BARLANCIA 30% Lolium perenne


Mogę liczyć na Wasze opinie - czy dobrze kombinujemy?

pezetto
15-05-2018, 07:40
Dzień dobry. Pierwszy wpis na forum, niemniej wcześniej troszkę już tu czasu spędziłem, czytając porady bardziej doświadczonych użytkowników :cool:

Mam ok. 700m2 trawnika i po zapoznaniu się z Waszymi opiniami postanowiłem posiać mieszankę Barenbrug Exclusor Elite Gazon (https://www.barenbrug.pl/trawniki-przydomowe/produkty/mieszanki-traw/elite-exclusor.htm). Trawę wysiałem 3 tygodnie temu, wcześniej odpowiednio się oczywiście do tego przygotowując (Roundup na jesień, 2 x glebogryzarka na wiosnę, położenie automatycznego nawadniania, równanie terenu z wykorzystaniem rurek, sianie, walcowanie, etc.). Wszystko robiłem sam, bo po prostu lubię się pokręcić wokół domu :yes:

Generalnie zielsko rośnie mi szybciej niż trawa. Sama trawa też wschodzi dość nierównomiernie. Mam zatem do Was 2 pytania:
1. Dosiewać już trawę? Jeśli TAK to czy dosiewać tylko tam gdzie są wyraźnie większe puste place czy wszędzie?
2. Systematycznie wyrywać pojawiające się chwasty w sposób manualny? Póki co walczę z nimi dzielnie, ale to jest taka trochę syzyfowa praca :D

Dodam, że mieszanka Barenbrug Exclusor Elite Gazon charakteryzuje się bardzo długim okresem kiełkowania i bardzo powolnym wzrostem (mniejsza częstotliwość koszenia). Jest to jednak mój pierwszy trawnik w życiu, więc brakuje mi punktu odniesienia. Nie chciałbym jednak czegoś pominąć lub przespać :rolleyes:

budowlany_laik
15-05-2018, 10:59
Daj zdjęcie.

zieli
15-05-2018, 12:32
Spokojnie ja też tak miałem trawa wyprze zielsko z czasem po kilku koszeniach nie będzie śladu, co do dosiewania to się jeszcze wstrzymaj trawa to mieszanka różnych ziaren i każde wschodzi inaczej.

A kiedy siałeś?

PaRa
15-05-2018, 15:29
Jaki macie patent na rozsiewanie nawozu ?
Jak rozsiałem z ręki to miałem trawnik w łaty, kupiłem siewnik Gardeny to miałem paski słabszej trawy. Teraz będzie siewnik ustawiony na niewielką ilość nawozu i przejadę po trawniku równolegle i prostopadle. Kombinuje, żeby z nawozem nie przesadzać bo dużo więcej koszenia będzie.

fotohobby
15-05-2018, 15:39
Siewnikiem w dwoch kierunkach i z obnizoną iloscią nawozu

Tomaszs131
15-05-2018, 16:05
Jak Wam się wydaje ile należy rozsiać wieloskładnikowego nawozu np. Yara Mila complex?

PaRa
15-05-2018, 16:32
Siewnikiem w dwoch kierunkach i z obnizoną iloscią nawozu

Czyli metodą prób i błędów doszedłem do tych samych wniosków. Na ile w Gardenie ustawiasz rozsiewanie, chodzi mi o cyferkę, mam chyba taki sam siewnik.

zieli
15-05-2018, 17:01
Ja mam coś takiego i jestem bardzo zadowolony
https://www.google.pl/search?q=siewnik+na+kolkach&safe=active&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjV1tWtiojbAhVL1ywKHWufB-0Q_AUIESgB&biw=601&bih=962#imgrc=I9TLkXIxWrLBxM:
Przejezdzam wzdłuż i poprzek i jest ok
W tym roku zamieniłem yare mile na nawóz długodziałajacy barenbrug i mam wrażenie że trawnik jest ladniejszy.

fotohobby
15-05-2018, 19:27
Czyli metodą prób i błędów doszedłem do tych samych wniosków. Na ile w Gardenie ustawiasz rozsiewanie, chodzi mi o cyferkę, mam chyba taki sam siewnik.

Siewnik masz moze taki sam, ale nawoz inny :)
A rozne nawozy maja różnej wielkosci granulki.
Ja mam pozycję nr 4 dla Novatec Classic.

Ale kiedy mialem Multigreen Classic Printempo siewnik ustawiony był na 3, bo granulki były mniejsze.

PaRa
15-05-2018, 21:32
Siewnik masz moze taki sam, ale nawoz inny :)
A rozne nawozy maja różnej wielkosci granulki.
Ja mam pozycję nr 4 dla Novatec Classic.

Ale kiedy mialem Multigreen Classic Printempo siewnik ustawiony był na 3, bo granulki były mniejsze.

Masz rację, teraz kupiłem ten :

http://vila-nawozy.pl/produkt/21/nawoz-do-trawnika-pro-complex-25-kg.html

Poprzednio miałem ten, i miał moim zdaniem spore granulki :

http://www.yara.pl/crop-nutrition/products/yaramila/6114-yaramila-complex-Remove/

Na nawozie mistrzowski trawnik było podane ustawienie siewnika.

Draxo
12-06-2018, 10:08
Trawa siana wiosną. Niestety część trawy nie wzeszła / została wywiana przez wiatr. Reszta ładnie się rozkrzewiła i była wielokrotnie koszona. Jest jednak trochę rzadka. Koszę minimum raz w tygodniu. Nawadnianie jest. Nawożę regularnie. Jak dosiać trawę aby nie została wciągnięta przez kosiarkę ?

ferra
13-06-2018, 17:22
I ja zwracam sie z prosba o porade. Zakladamy trawnik.
Nawiezlismy kompost, poczekalismy na chwasty. Wszystko co sie dalo wyrwalam recznie.
Nastepnie przekopalismy glebogryzarka i wstepnie wyrownalismy teren.
Wczoraj zostaly ulozone elementy architektury ogrodowej.
Pozostalo dopiescic wyrownywanie terenu.
Zauwazylam ze z ziemi zaczely wyrastac malutkie chwasciory, a planowalismy sianie trawy na weekend. Co w tej sytuacji zrobic?
- probowac wszystko recznie usunac i w weekend siac trawe.
- uzyc roundapu,dzis lub jutro i w weekend posiac trawe. Czy 3 dni przerwy miedzy herbicydem a sianiem sa ok? Czy te malenkie chwasciory moga zostac w glebie?
I kiedy wysypac w tej sytuacji nawoz? Po herbicydzie? Wystarczy np 2 dni przed sianiem?

Elfir
13-06-2018, 19:08
chwastox szybciej wybije niż roundap, o ile to chwasty dwuliścienne.

zieli
13-06-2018, 22:26
Czyli na istniejący trawnik też można zrobić oprysk?

Elfir
13-06-2018, 23:43
tak, byle nie na jakiś super młody, bo siewki ogólnie sa wrazliwe na chemię.

Tomaszs131
14-06-2018, 08:36
Zieli trawnik opryskuję Tomigun-em 30 ml na 10 litrów wody lub Chwastox trio. Niestety funkcja cytowania wciąż nie działa.

zieli
14-06-2018, 11:19
Pytałem bo mam trochę chwastów na młodym trawniku posiany na początku maja.A ten Tomigun można używać na młody trawnik?Zawsze czekałem aż trawa sama wypsze chwasty ale teraz widzę że chyba jest ich za dużo.

Draxo
16-06-2018, 07:19
Trawa siana wiosną. Niestety część trawy nie wzeszła / została wywiana przez wiatr. Reszta ładnie się rozkrzewiła i była wielokrotnie koszona. Jest jednak trochę rzadka. Koszę minimum raz w tygodniu. Nawadnianie jest. Nawożę regularnie. Jak dosiać trawę aby nie została wciągnięta przez kosiarkę ?


Ponawiam pytanie

kerad85
16-06-2018, 12:28
Jak powinno się podlewać młodą trawę przy obecnej pogodzie?
Posiana została 8 dni temu, od 2 dni trawa jest widoczna. Z jednej strony powinno się utrzymywać wilgotną glebę (czyli podlewać ze 3 razy dziennie), z drugiej strony czytałem, że nie dobrze jest podlewać trawę w mocnym słońcu (dla trawy która już wyrosła).

fotohobby
16-06-2018, 23:30
3x dziennie

Elfir
17-06-2018, 21:31
raczej zależy to od gleby.

PaRa
17-06-2018, 21:52
Próbuje walczyć z wiechliną roczną na moim trawniku, do tej pory ograniczyłem podlewanie ( chwast podobno lubi wilgloć ), nawożenie ( podobno trzeba ograniczyć azot ) i kosiłem nisko raz w tygodniu. Efektów brak. Na pewno nie pomaga mi to że działkę mam wśród sadów / pól i nasiona są nawiewane.
Trawnik wygląda słabo z powodu słońca i upałów, dlatego wczoraj skosiłem trawę, użyłem nawozu i obficie podlałem. Inna szkoła mówi, że jeśli trawnik wzmocnimy to chwast nie będzie miał miejsca na ekspansję. Nie bardzo w to wierzę ale sprawdzenie mnie nic nie kosztuje. Podobno w tej walce pomaga oprysk Stomp, skorzystam z niego w ostateczności.

Użyłem nawozu Vila Yara nawóz do trawników PRO-COMPLEX, granulki mają spory rozmiar i w siewniku Gardeny od poziomu 4 zaczęło coś sypać. Na trawnik poszło 10 kg nawozu zamiast zalecanych 5 kg, a to dlatego że chodziłem z siewnikiem prostopadle i równolegle.
Jakie nawozy z niewielkimi granulkami polecacie ?

cactus
29-06-2018, 12:32
Wiem że było wiele razy w tym watku ale dla uściślenia...
Mam zaledwie 250m2 do zrobienia. Teren przekopany ręcznie z 3 miesiące temu, teraz rosnie troche mieszaniny chwastów i dzikiej trawy. Tydzien temu nawiozlem troche ziemi ogrodowej w miejsca gdzie byly miejscowe obnizenia terenu. Odczekam jeszcze kilka dni bo po obecnych deszczach na pewno szybko pokażą sie chwasty i przelece wszystko herbicydem.
Po tygodniu zamierzam glebogryzarką przejechać calość i wyrównać grabiami. Po tym rozumiem że następny ktok to nawoz i walec? Siać moge od razu po walcowaniu czy coś pominalem? Jaką metodą polecacie na przykrycie nasion? Jedni pisza o grabieniu, inni o rozrzuceniu nowej ziemi nawet ręcznie z taczki.
Potem podlanie i czekanie tak? Czy walec po sianiu?
Taka trawa może być: http://allegro.pl/trawa-ogrodowa-rekreacyjna-wiosenna-promocja-10kg-i7282776616.html ?

fotohobby
29-06-2018, 13:21
Życica wielokwiatowa westerwoldzka to sie na pasze nadaje.
Wiec jak masz jakac owieczkę... :)
http://sprzedaznasion.pl/sklep/trawy-pastewne/zycica-wielokwiatowa-westerwoldzka-kajana-c1-nasiona/

Kup cos takiego, lub z podobnym składem
http://e-hortico.pl/pl/p/TRAWNIK-POLSKI-UNIVERSAL-5-KG-trawnik-rekreacyjny/1019?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc

Ja nasiona przykrywalem grabiac ziemie cienkimi grabiami "ząbkami"
Wazne, zeby nie ciagnać grabiami zadnych smieci, tylko wzruszac ziemie.
Mozna potem wywalcowac, szczegolnie, jesli wiatr wywiewa nasiona.

drza
24-07-2018, 13:51
Po długich poszukiwaniach odpowiedniej mieszanki trawy zdecydowałem się na trawę Trawnik Polski GAZON. Obszar trawnika to ok 500m2. Proszę o podpowiedź co będę potrzebował do pielęgnacji trawnika. Na pewno nawóz, ale jaki i ile? Chciałbym od razu mieć zapas na rok. Zraszacz pulsacyjny do ogrodu, trawy wbijany. Co jeszcze mi się przyda? Chciałbym zrobić od razu większe zamówienie.

fotohobby
24-07-2018, 14:01
Siewnik, środek na chwasty dwuliścienne.
Nawóz NPK 25kg i z 10kg PK
Wertykulator i kosiarkę :)

drza
25-07-2018, 07:54
Siewnik, środek na chwasty dwuliścienne.
Nawóz NPK 25kg i z 10kg PK
Wertykulator i kosiarkę :)

Możesz polecić jakiś konkretny nawóz NPK i PK, Chodzi mi o firmę. Strasznie dużo tego, a różnią się jakością i składem. Kosiarkę kupię na przyszły sezon:)
Jaki zraszacz ogrodowy polecacie?
- ZRASZACZ OGRODOWY PULSACYJNY METALOWY
- LINIA KROPLUJĄCA 15MB PŁASKA WĄŻ ZRASZACZ OGRODOWY
- Rain Bird Zraszacz - Statyczny Wynurzalny

Elfir
25-07-2018, 11:00
sens ma wyłącznie automatyczny system nawadniania.
Żadnych tam węzy i spryskiwaczy. Nie jesteś w stanie prawidłowo podlać większego trawnika w taką suszę i upały. Poza tym musiałby zrezygnować z wakacji poza domem.

Nawóz - Yara mila Complex.

Tomaszs131
25-07-2018, 11:46
Elfir, mam problem z grzybami na trawniku. Miedzian nic wiele nie pomógł, zaczyna ich być co raz więcej. Zaproponowano mi spryskać trawnik topsinem 60ml/10 litrów wody. Co o tym myślisz?

Elfir
25-07-2018, 12:33
Moim zdaniem nie pomoże. Za forum ogrodniczym "walczę z grzybami od kilku lat bez rezultatu. Siarczan miedzi działa miesiąc. Amistar nic, topsin nic. "
Cytat z badań:
Ograniczony sukces otrzymano w zwalczaniu kręgów typu I stosując fungicydy wraz ze środkami obniżającymi napięcie powierzchniowe (wetting agents). Hydrofobia powodowana przez niektóre z tych grzybów nie pozwala na wystarczająco głęboką penetrację fungicydów w glebie tak aby przy ich pomocy zlikwidować znajdującą się tam grzybnię patogena. Po zastosowaniu Flutolanilu lub Azoxystrobin objawy były tylko na jakiś czas ograniczane, a potem znów się pojawiały. Fungicydy okazały się bardziej efektywne na polach golfowych, gdzie greeny są skonstruowane z jednolitej piaszczystej gleby, która ułatwia równomierne przemieszczanie się fungicydów. Kilkakrotne zastosowanie Flutolanilu (ProStar 50WP) z "witting agent" (Primer) okazało się skuteczne. Niektórzy badacze twierdzą, że efektywność fungicydów zależy od dokładności wykonania zabiegu. W ich badaniach fungicydy zawierające takie substancje czynne jak benodanil, oxycarboxin i treforine wraz ze środkiem obniżającym napięcie powierzchniowe, głęboko wprowadzone do gleby wykazywały dość wysoką efektywność. Najlepszym okresem do wykonania tego zabiegu jest wiosna, gdy grzybnia zaczyna się rozrastać. Można go zastosować także jesienią, aby ograniczyć bardzo agresywny wzrost kręgów w tym okresie.

Może użyj Miedzianu z adiuwantem, żeby nie spływał z kapelusza?

Sprawdź przy okazji odczyn gleby.

Tomaszs131
25-07-2018, 15:28
Ok, dziękuję.

robin0-0-7
25-07-2018, 22:21
Dzień dobry, proszę o pomoc.
Na początku czerwca założyłem trawnik, teren ugorowany dwa razy, później glebogryzarka separacyjna + siew + nawóz.
Zasiałem trawę Kiepenkerl Majestic Activ.
I generalnie wszystko było super (mam nawodnienie automatyczne) trawa wyglądała super, aż sam byłem zaskoczony że tak szybko i tak gęsto rośnie.
Ale teraz mam spory problem ... pojawiła się chwastnica i nie mogę sobie z nią dać rady mechanicznie. Wyrywanie nic nie daje, koszenie też nie .. jest jej coraz więcej.Czy jest jakiś środek który można stosować na chwastnicę, ktróy nie zniszczy trawy? Ewentualnie inny sposób? Proszę pomóżcie....

Elfir
25-07-2018, 23:09
nie. Widelec w dłoń i ręczne usuwanie.

drza
26-07-2018, 07:05
Siewnik, środek na chwasty dwuliścienne.
Nawóz NPK 25kg i z 10kg PK
Wertykulator i kosiarkę :)

Jaki siewnik polecacie z dobrym stosunkiem jakość /cena? Nawóz Yara mila Complex wystarczy czy jeszcze jakiś inny kupić? Środek na chwasty dwuliścienne - jaki kupić? Z góry przepraszam za takie pytania, ale dopiero zaczynam przygodę z trawnikiem, a na forum są pewne rozbieżności:)
Poczytałem trochę ten wątek i widzę, że po przekopaniu ziemi należy odczekać 2-3 tygodnie, aż pojawią się jakieś chwasty i spryskać środkiem na chwasty. Dopiero później można spokojnie wysiewać trawę. 2 środki są najbardziej polecane: roundup i chwastox. Który z nich jest mniej szkodliwy dla człowieka? Jak to jest z tą szkodliwością? Żona jest w 9 miesiącu ciąży i zastanawiam się czy żonie/dziecku to nie zaszkodzi.

Elfir
26-07-2018, 10:34
A zamierza to pić? Czy tarzać się w opryskanych chwastach?

dwiecegly
26-07-2018, 10:45
Teoretycznie mołgby to pryskać w ubraniu ktore pozniej da żonie do prania i kontakt będzie spory.
W teorii zona zjada pewnie wiecej herbicydów w codziennej żywności, prawie każde warzywo czy owoc jest tym spryskane.

drza
26-07-2018, 10:59
A zamierza to pić? Czy tarzać się w opryskanych chwastach?

Jest mnóstwo materiałów w sieci, potwierdzonych badaniami, mówiących o szkodliwości roundup. Chciałem poznać opinię ekspertów forum w tym temacie. Możliwe, że było to nieraz omawiane na forum więc nie będę drążył tematu. To jeszcze raz dopytam: jaki siewnik polecacie? Docelowa powierzchnia trawnika ok 500 m2.

dwiecegly
26-07-2018, 11:04
Jakbyś widział jakie ilości rolnicy tego wylewają na żywność którą jesz to byś sie tym przy trawniku nie przejmował :)