PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość studni chłonnej.



Benicio
13-02-2003, 06:40
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma doświadczenia, jak duża powinna być studnia chłonna, do której systemem drenaży ma być odprowadzana woda opadowa z dachu. 6m3? więcej? mniej? Czy można to jakoś wyliczyć wychodząc od powierzchni dachu?
Dach mam 280 m2.
Pozdrowienia B.

Benicio
14-02-2003, 11:40
Wyciagam wątek i ponawiam pytanie.
Pozdrowienia b.

tom soyer
14-02-2003, 12:53
wydaje mi sie ze liczac przy dobrej ulewie 50..100[l]/m2 czyli 0.1m3 wody na m2 dachu mozna sobie wyliczy studnie. pytanie czy ona jest z zamknietym dnem czy otwartym? ja sprowadzilem deszczowke do starej studni, ktora kiedys sluzyla jako pitna.

Ryszard1
14-02-2003, 13:06
Jezeli nie chcesz tej wody zachowac np do podlewania to mysle ze istotnym jest nie tyle jej pojemnosc ile mozliwosc rozsaczania wody do gleby. Wtedy trzebaby ja tak wykonac, aby to ulatwic i w tym kierunku budowac studnie chlonna,

Benicio
14-02-2003, 13:14
Dziękuje za rady.
Nie mam intencji wykorzystywać tej wody o podlewania. Jedyny cel to odprowadzenie wody z okolic budynku.
Nie mam dostepu ani do kanalizacji burzowej, ani żadnego rowu melioracyjnego, ani studni, ani innego majstersztyku :wink:.
Czy przy budowa studni z otwartym dnem, przy założeniu, że grunt jest dobrze przepuszczalny trzeba jeszcze robić drenaż rozsączający (podobny do drenażu w POŚ)? Wydaje mi się, że nie ..., ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu.
Pozdrowienia B.

Ryszard1
14-02-2003, 13:26
Powierznia styku z gruntem powinna byc jak najwieksza, trzeba uwzglednic tez zamulanie sie jej przez zanieczyszczenia i mozliwosc przelania przy duzych opadach. Dla polepszenia styku stosuje sie specjalna wloknine,

kgadzina
14-02-2003, 13:38
A nie prościej zakopać beczkę bez dna wypełnioną otoczakami pod każdą rynną? (Zakładam, że z 280 m2 woda schodzi minimum 4 rurami.)

Octavian
14-02-2003, 13:38
Tom Soyer:
Mam pytanie - czy nie podniósł się poziom wody w studni?
pzdr
Hej

ryniu
14-02-2003, 13:46
On 2003-02-14 13:53, tom soyer wrote:
wydaje mi sie ze liczac przy dobrej ulewie 50..100[l]/m2 czyli 0.1m3 wody na m2 dachu mozna sobie wyliczy studnie.

Wtedy jednak trzeba chyba wziąć pod uwagę powierzchnię rzutu dachu na płaszczyznę poziomą a nie powierzchnię całkowitą dachu?

tom soyer
14-02-2003, 13:53
[/quote]
Wtedy jednak trzeba chyba wziąć pod uwagę powierzchnię rzutu dachu na płaszczyznę poziomą a nie powierzchnię całkowitą dachu?
[/quote]

oczywiscie!

tom soyer
14-02-2003, 13:56
On 2003-02-14 14:38, Octavian wrote:
Tom Soyer:
Mam pytanie - czy nie podniósł się poziom wody w studni?
pzdr
Hej


poziom podnosi sie na wiosne kiedy jest odwilz. Przy opadach oczywiscie tez sie podnosi. przy "suchym" stanie lustro mam na glebokosci ok 8m. po calonocnej ulewie potrafi sie podniesc o 3..4m.

tom soyer
14-02-2003, 14:00
On 2003-02-14 14:38, kgadzina wrote:
A nie prościej zakopać beczkę bez dna wypełnioną otoczakami pod każdą rynną? (Zakładam, że z 280 m2 woda schodzi minimum 4 rurami.)


chodzi o to aby odprowadzic wode jak najdalej budynku. poza tym 280m2 dachu to okolo 200m2 w rzucie a to okolo 20m3 na dobe przy silnej ulewie :smile:
ale burze sa o wiele krotsze ale intensywne i wtedy tez liczy sie mozliwosc szybkiego odprowadzenia wody. zyla gruntowa latwo sobie z tym poradzi

kgadzina
14-02-2003, 14:08
Rura spustowa pod ziemię, kolanko 87 stopni, 3 metry rury fi 150 i dopiero w tej odległości studnia jakiś metr pod terenem.

ryniu
14-02-2003, 14:15
tom soyer, a te rury między rynnami a zbiornikiem prowadzone są podobnie jak drenaż?

14-02-2003, 15:06
ja mam drenaz zrobiony napowierzchni (warunki ziemne nie zmuszaja mnie do robienia drenazu na wysokosci lawy). poza tym dla mnie to dobry efekt estetyczny.
Rury spustowe wprowadzone sa do "drenazu powierzchniowego" - to zeby unaocznic :smile:. Drenaz powierzchniowy: w "rynnie" z folii umieszczona jest rura drenazowa (bodaj fi60) i zasypana otoczakami. Rynna z folii posiada spad okolo 2cm na 1m - wystarcza - sprawdzilem. W najnizszym miejscu drenazu rynna z folii wprowadzona jest do rury PCV przez sito (akurat takie jak do tarasow czy placow). Dalej rura fi100 biegnie sobie pod ziemia z wiekszym spadkiem okolo 10cm na 1m (zmusza mnie do tego rozplanowanie sciezek i schodow w ogrodzie oraz miejsce studni - okolo 4m od budynku). Rura wprowadzona jest bezposrednio do studni bez kosza. Zakladam ze pompa obslugujaca studnie bedzie do wody brudnej.

tom soyer
14-02-2003, 15:15
powyzsza wiadomosc jest ode mnie :smile:

DarekN15
29-10-2007, 08:10
Witam,
wskrzeszam stary wątek, bo jego tytuł jest dość adekwatny do pytania które chcę zadać.

Ostatnio zbudowałem studnię chłonną do odbierania wody z drenażu opaskowego (choć słuszniej byłoby nazwać go powierzchniowym, bo ma odbierać wodę roztopową , która spływa z okolicznych pól prawie pod sam dom.) Studnie (3 kręgi fi 120cm o łącznej wysokości 1,5m) posadowiłem kilkanaście metrów od domu w miejscu, gdzie warstwa piasku zaczyna się już na gł 0,5m. Dno studni jest na gł c.a 130cm. Dopływ z drenażu wypadnie mniej więcej 60-70 cm powyżej dna. Więc pojemność szacuję na 0.7-0.8m3.
Warstwa piasku poniżej dna ma grubość jeszcze co najmniej 1,5m (odwiertu nie robiłem, ale w ubiegłym roku niedaleko od studni posadowiłem szczelne szambo , pan koparkowy trochę się rozpędził i wygrzebał dół na c.a 2,5 głębokości i poza piaskiem żadnej innej warstwy tam nie było)


Pytanie czy takie rozwiązanie jest wystarczające? Czy może pogłębić studnię dokładajac jeszcze jeden półmetrowy krąg?
Czy warto/trzeba zasypać dno studni żwirem?

Z góry dziękuję za sugestie i uwagi.
pozdrawiam