PDA

Zobacz pełną wersję : Wytyczenie budynku



paradox
21-03-2006, 11:14
Witam

Jak to jest z tym wytyczaniem...czy geodeta wytycza wstepnie a po zdjeciu humusu wytyczany jest jeszcze raz budynek juz na gotowo???


Mam do wyboru 2 roznych geodetow..

1..wytycza 2-krotnie za kwote okolo 700zł
2. raz po zdjeciu humusu za okolo 300zł

Czy jest sens przeplacac za prace ktore moze nie sa istotne???


Pozdrawiam
Paradox

PrzemoBDG
21-03-2006, 11:59
Budynek wytycza się raz. Można to zrobić przed lub po zdjęciu humusu.

Jeżeli nie planujesz piwnicy to może lepiej po zdjęciu humusu, bo jak zakładam wykopy pod fundamenty bedą ręczne. W takiej sytuacji lepiej będzie puścić na działkę spychacz przed wytyczeniem. Jeżeli natomiast planujesz piwnicę, to nie ma to znaczenia bo do wykopu i tak pewno użyjesz cięższego sprzętu. Musisz jedynie dopilnować aby nie uszkodzili efektów prac geodetów (z obserwacji wynika iż częściej możesz napotkać na zniszczenia dokonane przez nudzące się dzieciaki niż pracowników...)

katerhasser
21-03-2006, 12:00
najpierw przyjeżdża spycho-koparka i zdejmuje humus (w obszarze, który sobie wyznaczysz sam z grubsza). Potem wchodzi geodeta z ekipą pomagierów i wytyczają budynek, włącznie z poziomem.

adam153
21-03-2006, 13:14
u mnie geodeta był 2 razy. za pierwszym razem wytyczył wykop pod piwnicę (piwnica pod 1/2 budynku) z odpowiednim zapasem na osypywanie się ziemi. Pozrobieniu wykopu kołków prawie nie było widać - zniknęły. Następnie zrobił już prawidłowe wytyczenie budynku z wypoziomowaniem. Za całość 300 zł. Inna firma robiła za 250 zł ale oni zrobili by mi to 2 razy i 2 razy trzeba by płacić czyli razem 500 zł. sam więc sobie odpowiedz. jeżeli ma być piwnica to nie da się na raz wytyczyć budynku.

maszket
21-03-2006, 15:03
u nas geodeta wytyczył tylko raz tak że maszyna mogła swobodnie robić wykop

james
21-03-2006, 21:48
Wasi murarze to chyba nie słyszeli o pionie na sznurku, gwoździach na ławach i rozciągniętych drutach wyznaczających osie. Dobremu fachowcowi, wystarczy wytyczenie przed zdjęciem humusu czterech palików określających czworokątny zarys budynku i ośmiu zabezpieczających cztery główne osie. Dla 95 % budynków to wystarczające wytyczenie. Jeśli budowlany żąda osobnego wytyczenia do zdjęcia humusu , osobnego w wykopie ,oznaczenia ścian fundamentowych na ławach , naniesienia każdego naroża, komina, okna , schodów , tarasu, wbicia wszystkich palików na poziomie zera budowy , to należy pogonić go z budowy!

areq
21-03-2006, 22:04
.....Jeśli budowlany żąda osobnego wytyczenia do zdjęcia humusu , osobnego w wykopie ,oznaczenia ścian fundamentowych na ławach , naniesienia każdego naroża, komina, okna , schodów , tarasu, wbicia wszystkich palików na poziomie zera budowy , to należy pogonić go z budowy!

Dokładnie.
Paradoksalne jest to,że najwięcej błędów majstrów jest wtedy ,gdy wytyczone są wszystkie możliwe elementy.Jak są wytyczone np. tylko cztery narożniki to majstrowie muszą pomyśleć przy odmierzaniu a tak te rzeczy są robione mechanicznie,bez sprawdzenia,czy też bez zastanowienia się...

adam153
22-03-2006, 07:10
mój majster nie żądał tego tylko geodeta był porządny i zrobił porządnie za małe pieniądze. Pogonić takiego geodetę co wbije 4 kołki a kasę czesze jak za zboże. Mój geodeta wbił kołki i wypoziomował deski, p[owbijał i opisał gwoździe, rozciągnął druty i jeszcze przyjechał żeby na wszxelki wypadek wyjaśnić wątpliwości majstrowi. kominów ani drugiej krawędzi ściany nie wytyczał. Poza tym musiał robić 2 razy bo ja mam częściowe podpiwniczenie i tyczył w wykopie. niwelator przed nosem. po prostu fachowiec.

areq
22-03-2006, 07:53
Pogonić takiego geodetę co wbije 4 kołki a kasę czesze jak za zboże. Mój geodeta wbił kołki i wypoziomował deski, p[owbijał i opisał gwoździe, rozciągnął druty i jeszcze przyjechał żeby na wszxelki wypadek wyjaśnić wątpliwości majstrowi. kominów ani drugiej krawędzi ściany nie wytyczał. Poza tym musiał robić 2 razy bo ja mam częściowe podpiwniczenie i tyczył w wykopie. niwelator przed nosem. po prostu fachowiec.

Zrobił Ci tak jak to powinno wyglądać.
Co do kasy,to taryfa jest mniej wiecej stała.Jak wbije 4 kołki to powinien wziąść za 4 kołki...jak wbije 20 to powinien wziąść za 20....
BTW jak sądzisz kto odpowiada za poprawne wytyczenie? Ty,majster czy geodeta? Kto buli za złe wytyczenie?
Ciekawy jestem czy jak idziesz przykładowo do dentysty to też narzekasz,że "nawiercił w 5 minut,włożył pake w ząb" i zgolił 100zł"?Troszkę się jednak facet musiał uczyć tego jak nawiercić co nie?:):)

Lenart
22-03-2006, 08:07
"Ciekawy jestem czy jak idziesz przykładowo do dentysty to też narzekasz,że "nawiercił w 5 minut,włożył pake w ząb" i zgolił 100zł"?"

Płacę 50,- zł za 20 min leczenia i zakładania plomby - i narzekam,że
drogo, bo niedawno było 40,- zł a przecież inflacji podobno prawie nie
ma.
TY możesz płacić 500,- zł za 1 min. i się cieszyć, że tanio - Twoja
sprawa.

areq
22-03-2006, 08:41
Z tym dentystą to był tylko przykład..PRZYKŁAD.
Reszta wyjaśnień wcześniej.

james
22-03-2006, 21:57
mój majster nie żądał tego tylko geodeta był porządny i zrobił porządnie za małe pieniądze. Pogonić takiego geodetę co wbije 4 kołki a kasę czesze jak za zboże. Mój geodeta wbił kołki i wypoziomował deski, p[owbijał i opisał gwoździe, rozciągnął druty i jeszcze przyjechał żeby na wszxelki wypadek wyjaśnić wątpliwości majstrowi. kominów ani drugiej krawędzi ściany nie wytyczał. Poza tym musiał robić 2 razy bo ja mam częściowe podpiwniczenie i tyczył w wykopie. niwelator przed nosem. po prostu fachowiec.
Geodeta rozciągał druty ??? Opisał gwoździe?? Budował ławy?? I jeszcze pewnie wziął tylko 200 zł. A gdzieś Ty takiego jelenia znalazł. Dawaj tu jakiś namiar na forum, to chłop do końca życia będzie miał zajęcie bo przynajmniej ja, nie miałem jeszcze okazji takiego dziwoląga spotkać.
Swoją drogą, jak to niektóre zawody zdziadziały. 50 lat temu, jak taki geometra przyjechał do wioski, to bryczka z parą koni na niego czekały :D Ale to tylko taka dygresja.