PDA

Zobacz pełną wersję : wyrownanie terenu przed zakladaniem ogrodu



cisza1
21-03-2006, 18:23
Witam,

Jak rownaliscie ziemie pod swoj przyszly ogrod,
W tejchwili roznica poziomow siega 50cm na powierzchni 15a.
Planuje zgrubsza najac jakas maszyne do podrownania a pozniej 'zaprosic' rodzine na weekend :D i dac im pobawic sie grabkami.

3 pytanka:
1.Jaka maszyna rownaliscie swoje dzialki. Jak dokladnie mozna wyrownac ziemie spychaczem.
2.Ile czasu (ludzio/roboczo godzin) zajelo Wam reczne rownanie terenu - grabienie?
3. Co zrobilibiscie inaczej?

Dzieki za pomoc
Marek

landscaper
22-03-2006, 10:50
Typ koparki jaki ostatnio używałem to JBC ( żaden Ostrówek) glega była 'świeża' więc mógł ją wyrobić bardzo dokładnie. Praktycznie wstępnie ją zabronował. Przy poziomowaniu tak małego spadku może się okazać że bedzie bardzo użyteczny jako 'wał'. Na zrobienie takiej działki na cacy - myślę 3-4 godzin ale to zależy od gleby, jakie wywijasy chcesz zrobic i oczwiście od samego kierowcy. Powiem tak mając duży rozmiar robót i do dyspozycji 'ruskich'(choć to już zaczyna należeć do bajek) i koperkę wybiorę koparkę.
Przy koparce postaw 2 ludzi na dzień i masz działeczke jak się patrzy. Najważniejsze ustal dzień wcześniej ruch ziemią, nabij paliki żeby kierowca nie musiał się pytać ciebie co ma robić. Ja spotkałem sie naprawdę z kierowcą rajdowym i naprawdę przy robieniu tarasów na działce 0,5 ha przy spadku na 60 m ok 3 m bardzo sie nabiegałem. Zakładam z twojej różnicy poziomów że nie będzisz się wcinał w stok wiecej niż 0,5 m - bo to staje sie inną bajką gdy chcesz w górach przy dużym spadku zrobić kilka tarasów.

Mirek_Lewandowski
22-03-2006, 11:02
Nie chciałbym się narazić, ale to pod lotnisko? :wink:
50 cm na 1500 m.. hm...
Podkreślić różnicę poziomów i zrobić 2 tarasy moze by..

cisza1
22-03-2006, 11:29
Nie chciałbym się narazić, ale to pod lotnisko? :wink:
50 cm na 1500 m.. hm...
Podkreślić różnicę poziomów i zrobić 2 tarasy moze by..
woda na poziomie gruntu :(

Mirek_Lewandowski
22-03-2006, 11:32
od wyrównania suszej się nie zrobi.. no to wykopać stawik, a uzyskaną ziemią podnieść resztę powierzchni, żeby było wyżej no i suszej

zygmor
24-03-2006, 16:58
Mirek_Lewandowski,
ma racę łatwiej tego nie zrobisz jak tworząc oczko wodne, woda sama się zbierze, a jeżeli będzie nadmiar, o zawsze można spuścić. Zrobienie kilku tarasów zawsze się przyda, będziesz miałł więcej miesca na rośliny, bo zbocza tarasów też można obsadzić. Przy okazji w takim tarasowym ogrodzie mniej się pogdlewa, bo tarasy zatrzymują sporo wody.
U mnie jest niewielki spadek ok. 0,75m na 70m działki, ale ze względu na stary drzewostan tego nie zrobiłem, a szkoda.