PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchenka elektryczna



Hubi1
14-02-2003, 06:47
W sierpniu odbieram moje pierwsze mieszkanie. Z uwagi na brak gazu bedę musiał zainstalować kuchenkę elektryczna z płytą ceramiczną. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z takimi kuchenkami. Przerażają mnie wizje rachunków za prąd. Chciałbym prosić forumowiczów, którzy mają takie urządzenia o podzielenie się swoimi doświadczeniami na temat wygody użytkowania, funkcjonalnośc, a przede wszystkim RACHUNKÓW za prąd. Pozdrawiam.

szekle
17-02-2003, 10:03
Zaczne od konkretow ja z prad dla czteroosobowej rodziny place ok 120 PLN miesiecznie za kuchenke elektryczna, bojler , i komputer chodzi bez przerwy.Z tym ze ja mam tz. druga taryfe.Moze i Ty powinienes tez sie nad tym zastanowic bo i wode pewnie tez masz ogrzewana pradem .Wstawia sie wtedy bojler ktory nagrzewa sie w taniej taryfie.A jeszcze lepiej jezeli uda sie Ci zalatwic taryfe weekendowa. Przy kuchence trzeba sie nauczyc ekonomicznego gotowania czyli zawsze uzywac przykrywek , dostosowywac wielkosc garnka do wielkosci "palnika".Staram sie tez o ile to mozliwe Laczyc potrawy w piekarniku jezeli pieke jakies mieso mozna rowniesz upiec ziemniaki w foli.Trzebo tez nauczyc sie wykorzystywac bezwladnosc "palnika" np. wylaczyc chwile szybciej i pozwolic potrawie "doisc". Uwaga To jest plyta szklana wiec nie trzymaj niczego nad nia ,ja mialem szafke nad pochlaniaczem i kiedys syn opuscil pokrywke wkladana tam ,domysl sie sam co sie stalo.Nie szorowac ostrymi narzedziami, nie przesuwac garnkow, a tak w ogole to zycze przyjemnego gotowania. Pozdrawiam

Hubi1
18-02-2003, 06:23
Bardzo dziekuję za odpowiedź. Robiłem symulacje i mniej więcej tak mi wyszło. Z rad chętnie skorzystam.

Bartt
19-02-2003, 12:01
Hubi1 ja nie wiem ile płacimy za prąd, ale z pewnością poniżej setki. Kuchenka jest baaardzo praktyczna i przyjemna w użytkowaniu. Straszenie kosztami to gruba przesada - chyba że rozkręcisz 4 pola + piekarnik na 20 dni w miesiącu :grin:
Pamiętaj jednak, że wymaga ona trzeciej fazy

Gajka
21-02-2003, 16:43
On 2003-02-14 07:47, Hubi1 wrote:
Z uwagi na brak gazu bedę musiał zainstalować kuchenkę elektryczna. Przerażają mnie wizje rachunków za prąd.


Jednak nie bedzie rachunkow za gaz :razz:
Bez względu na cenę, nigdy nie zrezygnowałabym z piekarnika
elektrycznego. Kiedys miałam gazowy, nigdy więcej.
Mięso, ciasta, wszelakie zapiekanki, lazanie; smakują o niebo
lepiej z elektrycznego niz z gazowego.
Ponadto elektryczny nie brudzi, oprocz sytuacji,gdy cos tam kipnie :grin:
Pozdrawiam

Luśka
21-02-2003, 22:03
Czy ma ktoś doświadczenia z piekarnikiem elektrycznym z wbudowaną kuchenką mikrofalową? Spotkałam tylko jedną firmę (Miele), która coś takiego robi. Wdzięczna będę za wszelkie info oraz opinie za i przeciw.

Frankai
22-02-2003, 07:27
Luśka w jednym ze starych artykułów przeczytałem ostatnio, że są takie i "nie można ich używać na raz". :lol: Dobre no nie? Nie sugerowali, że mają jakoweś wady lub wymagają czegoś szczególnego.

Bartt
22-02-2003, 15:32
sprawdziłem rachunki za prąd - 60-65zł/miesiąc :smile:

bejgus
23-02-2003, 14:37
Hubi1

Rachunki rachunkami ale ważne jest sprawdzenie instalacji elektrycznej do której podłączysz kuchenkę.
O ile urządzeniom o mocy do 2kW wystarczają przewody 1,5 mm2(o przekroju półtora milimetra kwadratowego) o tyle do podłączenia takiej kuchenki trzeba ciągnąć oddzielne zasilenie.
A przewody i zabezpieczenie (bezpieczniki) w mieszkaniu nie mogą być większe (grubsze) niż na klatce.
Bo prąd ma to do siebie że płynie tam gdzie ma mniejszy opór.
A mówię Ci niezbyt przyjemny jest zapach topiącej się izolacji.
Przeważnie stopniuje się instalacje np tak 10A w domu (w zupełności wystarcza) na urządzenie o poborze mocy do 2kW potem na klatce schodowej jest 16A i w rozdzielni na parterze w bloku 25A.
Zatem jeśli zastosujesz w domu zabezpieczenie w domu np 25A a myślę że do kuchenki takie trzeba będzie dać to będzie wywalało bezpiecznik na klatce itd.
Musisz wiedzieć że oprócz Ciebie na 1 fazie są też inne osoby bo tak rozdziela się fazy w blokach więc jak wywali na klatce to jeszcze co najmniej 1 osoba nie będzie miała prądu.
Znam taką sytuację z autopsjii, bo mój sąsiad ma bezpieczniki na tzw trzy druty czyli watowane i co pewien czas wywala pół pionu.
Dokładnie to sprawdz, bardziej ze względów bezpieczeństwa niż innych.
Być może okaże się że w nowym budownictwie ktoś przewidział używanie takich kuchenek i pociągnięty jest oddzielny obwód zasilający, ale lepiej być pewnym i spać spokojnie.

Pozdrawiam Bejgus

Hubi1
24-02-2003, 06:27
Dzięki za rady. Bedę miał instlację 3-fazową, specjalnie dla kuchenki.