PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka żywotność kominka z płaszczem CTM Polonia, Lechma, Mak?



radko
22-03-2006, 07:59
Witam
Może użytkownicy kominków z płaszczem wodnym napiszą ile lat użytkują kominki i jak często. Pozwoli to oszacować trwałość tego urządzenia co nie jest bez znaczenia przy wyborze modelu. Wydaje mi się że te trzy firmy CTM Polonia, Lechma i Makroterm mają najwieksze udziały w rynku kominków z płaszczem. Standardowo wszystkie udzialają gwarancji na 5 lat. Jak długo takie kominki pracują w waszych domach?

radko
22-03-2006, 20:21
Czyżby nikt z płaszczowców nie czytał forum?

Janussz
22-03-2006, 23:34
Żywotność kominka z płaszczem jest podobna to żywotności kotła c.o., a ta zależy od tak wielu czynników, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
Jeden przepala w kominku raz na tydzień, inny naokrągło pali. Jeden mokrym, drugi suchym opałem. Komin dobry, zły. Obsługa.
Nie można jak widzisz udzielić odpowiedzi.
6, a może 8 lat, albo ze 12.
To forum ile lat istnieje? Chyba krócej niż 6 lat. A więc chyba jeszcze nikomu nie przepaliły się blachy w kominku.

radko
23-03-2006, 08:17
Dzięki za próbę odpowiedzi. Może wykorzystasz swoje doświadczenie i podpowiesz co wpływa na przedłużenie/obniżenie żywotności pieca/kominka.
Wiadomo że częstotliwość użytkowania jest istotna, ale przecież jest jeszcze temperatura wody powrotnej, jakość czynnika grzewczego. Może w instalacjach powinno się stosować coś innego niż wodę?

Franz
24-03-2006, 00:35
temperatura pracy ma duze zanczenie w kwesti zywotnosci !!...a zamiast wody tak jak w chlodnicy borygo lub glikol

Forest-Natura
24-03-2006, 20:01
Witam.
Co do innej "materii" niż woda - żaden chyba producent pomp do co nie uzna gwarancji jeżeli takie coś znajdzie we wnętrzu. Wyjątkiem są oczywiście zalecane mieszanki, o odpowiedniej lepkości i gęstości, gwarantujące prawidłową pracę takiej pompy.
A pompy mogą ulegać awarii - oj mogą. I to nawet te najlepsze (no nie będę mówił nazwy firmy).
Pozdrawiam.

piotrek00
02-10-2014, 21:09
Odgrzewam temat z przed 8 lat:)
Czy komuś z was ,,skończył się'' już kominek z płaszczem wodnym?
Przymierzam się do remontu salonu i po 8 latach dość intensywnego używania kominka z pw zastanawiam się czy jeszcze go zostawić jest (sprawny, ale nie wiem ile wytrzyma), czy myśleć o wymianie na nowy ( niekoniecznie z pw).
Podejrzewam, że żywotność jest podobna jak pieca na opał stały, ale nie mam z tym wielkiego doświadczenia. Jedni piszą 6-8 lat inni 10 -12. Kominek Lechma 24kw.
Macie jakieś doświadczenia w takim temacie?

dar_o
30-01-2015, 15:18
Odgrzewam temat z przed 8 lat:)
Czy komuś z was ,,skończył się'' już kominek z płaszczem wodnym?
Przymierzam się do remontu salonu i po 8 latach dość intensywnego używania kominka z pw zastanawiam się czy jeszcze go zostawić jest (sprawny, ale nie wiem ile wytrzyma), czy myśleć o wymianie na nowy ( niekoniecznie z pw).
Podejrzewam, że żywotność jest podobna jak pieca na opał stały, ale nie mam z tym wielkiego doświadczenia. Jedni piszą 6-8 lat inni 10 -12. Kominek Lechma 24kw.
Macie jakieś doświadczenia w takim temacie?

Też jestem zainteresowany gorąco tym tematem - niebawem muszę wybrać - Płaszcz wodny czy nawiewy....
Żywotność płaszcza wodnego jest dla mnie niezmiernie istotna.

Zdun Darek B
30-01-2015, 19:16
W naszej ofercie jest kominek KV025W01/02 z płaszczem wodnym w który elementy stalowe mające kontakt z wodą i ogniem wykonane są ze stali CORTEN , spoko tej stali nie przepalisz..........

Jurgonka
30-01-2015, 20:35
Trwałość kominka z płaszczem wodnym to nie tylko rodzaj stali, ale i sposób montażu, oraz rodzaj (suchość) opału. Osady występujące zawsze w wodzie CO osadzają się w najniższym miejscu instalacji nie może to być kominek.

Zdun Darek B
30-01-2015, 20:43
To dodam od siebie że jest to wkład przeznaczony do instalacji w zamkniętych układach c.o. [ bez dodatkowych wymienników płytowych itp] jest to właśnie sposób montażu mający wpływ na trwałość [ natlenienie wody krążącej w instalacji - korozja]
Trwałość stali narażonej z jednej strony na działanie ognia [ wypalanie ] a drugiej wody [ korozja] zależy bezpośrednio od tego co posiada ona w swoim składzie chemicznym .

Jurgonka
30-01-2015, 21:03
"[ natlenienie wody krążącej w instalacji - korozja]" to stwierdzenie jest prze zemnie kwestionowane lecz zaczyna być to prawda "objawiona", a więc nie będę dyskutował. Korozja wywołana tlenem w wodzie przy poprawnie wykonanej instalacji grawitacyjnej nie ma znaczenia dla długości życia instalacji.

Zdun Darek B
30-01-2015, 21:13
" Korozja wywołana tlenem w wodzie przy poprawnie wykonanej instalacji grawitacyjnej nie ma znaczenia dla długości życia instalacji.

Czyżby ?

Jurgonka
30-01-2015, 22:16
Woda w CO raz wygrzana niema tlenu, rura calowa doprowadzająca wodę z naczynka wyrównawczego nie spowoduje natlenienia wody w CO. Dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa, ilość sprzętu produkowanego do instalacji zamkniętych - ciśnieniowych wyklucza merytoryczną dyskusje. W instalacji CO napędzanej kotłem gazowym - ciśnieniowej stosowanie kominka pracującego pod ciśnieniem jest jedynym logicznym wyjściem. Lecz nie ma to nic wspólnego z korozją wywołaną tlenem w wodzie.