PDA

Zobacz pełną wersję : Deskowanie a górne wyjście szczeliny wentylacyjnej - jak?



Willie
22-03-2006, 09:29
Część połaci mam odeskowaną, dach jest kopertowy - deski dochodzą tylko w części do kalenicy gdzie chcę otworzyć folię żeby szczelina wentylacyjna miała ujście do góry.
Problem w tym że pozostałe deski na tej połaci dochodzą nie do kalenicy a do krokwii narożnych - jak tam zrobić wyjście górne dla szczeliny wentylacyjnej (tej miedzy wełną a deskowaniem)???
pozdr

Willie
22-03-2006, 12:22
Uzupełnię dla jasności obrazu - ocieplenie jest poprowadzone do samej góry dachu pod deskowaniem i stąd problem że w części gdzie deskowanie dochodzi do krokwi a nie kalenicy nie ma możliwości "otwarcia" szczeliny miedzy wełną a deskami do góry.

Jeden z pomysłów to nawiercenie kilku/nastu otworów w deskowaniu w górnej części deskowania tak aby wylot szczeliny spod deskowania był pod dachówki i stamtąd do gąsiorów już szczeliną nad deskowaniem... :roll:

Bede wdzięczny za opinie
pozdr

statek
22-03-2006, 17:43
Jeden z pomysłów to nawiercenie kilku/nastu otworów w deskowaniu w górnej części deskowania tak aby wylot szczeliny spod deskowania był pod dachówki i stamtąd do gąsiorów już szczeliną nad deskowaniem...

Wchodząc na temat właśnie to chciałem zaproponować.
Niewielkie otwory w deskach tuż przy krokwiach narożnych. Innej możliwości nie widzę

andk
22-03-2006, 19:37
Właśnie tak. Ja to nawet mam dach prosty, ale jedną zimę był pod papą a jak "majstry" kładli blachodachówkę to prosiłem o wycięcie szczeliny w kalenicy między krokwiami. Niestety w jeden feralny dzień musiałem być w pracy od rana do nocy - wracam, dach pięknie nakryty - ale szczelin brak :( . Więc wiertarka w garść, zestaw do dużych otworów - i jak na razie jest OK.

Willie
24-03-2006, 08:18
Dzięki!

teraz pozostaje mi problem jak zabezpieczyć te otwory pod dachówkami przy krokwiach żeby woda przez nie nie leciała jeśli dachowki coś przepuszczą - może zakleić je pasami folii wysokoparoprzepuszczalnej??

andk
24-03-2006, 12:17
Nie po to wiercisz żeby zalepiać. Otwory powinny być możliwie najbliżej kalenicy, nic nie będzie leciało, woda do góry nie płynie. Przez ewentualne nieszczelności dachówki nie będzie leciało ciurkiem - w przeciwnym przypadku to pokrycie masz do wymiany. Mam nadzieję, że otwory nie mają 20 cm średnicy... :wink:

Willie
24-03-2006, 12:26
nie mają - bo jeszcze ich nie ma :wink:
ale rzeczywiście jeśli mają działać to raczej bez zakrycia...wg teorii powierzchnia wylotów powinny dawać 0,05% połaci, więc przy połaci 8m wychodzi że na metr 40cm2 = dwa otwory po 5cm srednicy na metrze szerokości powinno byc ok :roll:


pozdr

zygmor
24-03-2006, 12:42
U mnie jest dach kopertowy czterospadowy i na samym szczycie na osi wschód zachód przy kalenicy są takie otwory w tym celu.

Pozdro