PDA

Zobacz pełną wersję : Dom automatyczny



kze
23-03-2006, 11:53
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

KrzysiekMarusza
23-03-2006, 16:46
U mnie tylko czujnik ruchu w wiatrołapie dołaczony do światła - bo mi ciemno w tymże wiatrołapie i wyłącznik trudno namacać. Dom mam mały, to i nic więcej nie jest potrzebne (no, jest jeszcze sterowanie temperaturą w domu i sterowanie pompką cyrkulacyjną cwu :) )
pozdr - Krzysiek

dominikams
23-03-2006, 18:14
Kze, tobie to już się w d...e poprzewracało :wink: :lol: :oops:

A tak naprawdę, to pomysł z wyłącznikiem jest niezły, jak sie ma kogoś w domu, co notorycznie zostawia zapalone światło, nie trzeba latać po całym domu i sprawdzać.

Co do rolet to jeszcze bardziej by się przydał, bo pewnie nie będzie ci się chciało biegac od okna do okna (na górze też) i to przed kazdym wyjściem z domu. Jeśli miałabym rolety (ale nie bedę :D ) to taki przycisk byłby nieodzowny (bez takiego przycisku albo innej mozliwości automatycznego opuszczania wszystkich rolet bym się na rolety nie zdecydowała).

Na pewno forumowicze ci podpowiedzą, bo nie wierzę, zeby ludzie nie mieli takiego "automatu" :roll:

Pa,
D.

katerhasser
23-03-2006, 19:53
automatycznie można przy wyjściu korki wyłączyć - jeden przycisk i wszystko out. :D
Ja z kolei zastanawiam się czy markizę odwijać korbką czy automatem...
Brama wjazdowa i garażowa będą automatyczne, pogodówka itd. -takie czasy.
Ale poza tym to bym unikał faszerowania automatyką bo ja człowiek nietechniczny.

andre59
23-03-2006, 19:56
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...
Po co to wszystko?
Chcesz do reszty zgnuśnieć? :o :D :wink:

kze
24-03-2006, 08:08
Nie chcę zgnusnieć, ani mi się w d..pie nie przewraca.. :lol: ale zaczałem czytać wątek o super instalacjach elektrycznych i doszedłem do wniosku, ze może wypowiedzą się Ci co JUŻ coś założyli. Bo science fiction to łatwo snuć. Dlatego jestem ciekaw czy jeśli jest jakaś automatyka w domu (oprócz pogodówki, bramy do garazu i wjazdowej) to czy RZECZYWIŚCIE ktoś takie coś instaluje. Nie chcę zastanawiac się nad rodzajem okablowania itp, ale co jest praktyczne lub co inni forumowicze planują zainstalować.
Bo może tylko taki centralny wyłącznik na prąd zrobić i nie wygłupiac się z czyms innym..

pasco
24-03-2006, 08:22
Nie chcę zgnusnieć, ani mi się w d..pie nie przewraca.. :lol: ale zaczałem czytać wątek o super instalacjach elektrycznych i doszedłem do wniosku, ze może wypowiedzą się Ci co JUŻ coś założyli. Bo science fiction to łatwo snuć. Dlatego jestem ciekaw czy jeśli jest jakaś automatyka w domu (oprócz pogodówki, bramy do garazu i wjazdowej) to czy RZECZYWIŚCIE ktoś takie coś instaluje. Nie chcę zastanawiac się nad rodzajem okablowania itp, ale co jest praktyczne lub co inni forumowicze planują zainstalować.
Bo może tylko taki centralny wyłącznik na prąd zrobić i nie wygłupiac się z czyms innym..

W naszych realiach tzw. "Dom inteligentny" to pieśń pszyszłości. Mnie się też coś takiego marzy, ale niestety ceny systemów automatyki są zbyt wygórowane. Obecnie warto chyba tylko zrobić centralny wyłącznik do opuszczania i podnoszenia wszystkich rolet, i ewentualnie jakieś czujki ruchu do włączania światła w niektórych pomieszczeniach. Można też co najwyżej przygotować instalacje pod systemy automatyki, ale to już wymaga specjalisty który wie, gdzie i ile przewodów ma być doprowadzone, i dobrego projektu takiej instalacji. Nie każdy elektryk ci to zrobi.

Buschido
24-03-2006, 08:26
Bo może tylko taki centralny wyłącznik na prąd zrobić i nie wygłupiac się z czyms innym..

Nie zapomnij tylko wykonać oddzielnego obwodu dla lodówki, zamrażarki, alarmu itp. Po kilkudziesięciu godzinach nieobecnoœci mogłyby czekać na ciebie mniej przyjemne obowišzki do wykonania. :roll:

Pozdro.
B.

kze
24-03-2006, 08:30
Bo może tylko taki centralny wyłącznik na prąd zrobić i nie wygłupiac się z czyms innym..

Nie zapomnij tylko wykonać oddzielnego obwodu dla lodówki, zamrażarki, alarmu itp. Po kilkudziesięciu godzinach nieobecnoœci mogłyby czekać na ciebie mniej przyjemne obowišzki do wykonania. :roll:

Pozdro.
B.
Oczywiście chodziło mi o centralne gaszenie światła.. :oops:
A pomysł z oddzielnymi obwodami na lodówkę, zamrażarkę i alarm, dodałbym do tego kocioł i (jak ktoś ma) reku, saunę - jest bardzo dobry. 8)

MartekP
24-03-2006, 08:30
Czytałem kiedys anlizę rynkową pewnego brytyjskiego przedsięwzięcia.

W celach promocyjnych zbudowano pewien "dom pokazowy", w którym zainstalowano wszelkie rozwiazania współczesnej techniki. Nazwano go "dom przyszłosci". Każdy klient mógł go sobie obejrzec, o wszystko zapytać. Praktycznie wszystko było zautomatyzowane, rzecz jasna sterował tym komputer, np:

- rolety same sie unosza/opadają badajac ile światła ma wpaśc do budynku
- podobnie same rozsuwają/zasuwaja sie zasłony
- woda spuszcza sie sama, komputer oblicza ile ma sie jej "spuścić"
- okna sie same rozszczelniaja, komputer mierzy wilgotność
- podobnie wentylacja
- internet zamawia zakupy do lodówki (odpowiednie czujniki)
- zmienny "współczynnik miekkości łóżka" w zależnosci od wagi domowników
- audio, video, fitness, jakuzi, wodotryski ................. komp. czuwa
- ...................... itd itp

Początkowo pokaz wzbudzał zainteresowanie. Po jakims czasie zaprzestano tego show, ponieważ w mediach pojawiły się przerazone głosy osób, że, gdyby nawet mieli olbrzymie pieniądze, takiego domu by nie kupili :)

P.S. Natomiast trochę automatyki nie zaszkodzi. Polecam wspólny przycisk dla rolet.

kze
24-03-2006, 08:32
Czytałem kiedys anlizę rynkową pewnego brytyjskiego przedsięwzięcia.

W celach promocyjnych zbudowano pewien "dom pokazowy", w którym zainstalowano wszelkie rozwiazania współczesnej techniki. Nazwano go "dom przyszłosci". Każdy klient mógł go sobie obejrzec, o wszystko zapytać. Praktycznie wszystko było zautomatyzowane, rzecz jasna sterował tym komputer, np:

- rolety same sie unosza/opadają badajac ile światła ma wpaśc do budynku
- podobnie same rozsuwają/zasuwaja sie zasłony
- woda spuszcza sie sama, komputer oblicza ile ma sie jej "spuścić"
- okna sie same rozszczelniaja, komputer mierzy wilgotność
- podobnie wentylacja
- internet zamawia zakupy do lodówki (odpowiednie czujniki)
- zmienny "współczynnik miekkości łóżka" w zależnosci od wagi domowników
- audio, video, fitness, jakuzi, wodotryski ................. komp. czuwa
- ...................... itd itp

Początkowo pokaz wzbudzał zainteresowanie. Po jakims czasie zaprzestano tego show, ponieważ w mediach pojawiły się przerazone głosy osób, że, gdyby nawet mieli olbrzymie pieniądze, takiego domu by nie kupili :)

P.S. Natomiast trochę automatyki nie zaszkodzi. Polecam wspólny przycisk dla rolet.
Oto właśnie chodzi! Nie ma co filozofować tylko co WARTO zainstalować, ale bez bycia niewolnikiem elektroniki... :lol:
Do zapamiętania: przycisk dla rolet

pasco
24-03-2006, 09:56
Bo może tylko taki centralny wyłącznik na prąd zrobić i nie wygłupiac się z czyms innym..

Nie zapomnij tylko wykonać oddzielnego obwodu dla lodówki, zamrażarki, alarmu itp. Po kilkudziesięciu godzinach nieobecno�ci mogłyby czekać na ciebie mniej przyjemne obowišzki do wykonania. :roll:

Pozdro.
B.

Takie rzeczy to już chyba standard :)

Mnie się za to marzy jeszcze jedna rzecz: centralne urządzenie audio, z dystrybucją dźwięku na wszystkie pokoje, ale tak, żeby w każdym pokoju można było słuchać czegoś innego :D
Tym sposobem w pokojach byłyby tylko głośniki i pilot, a pozostały sprzęt schowany... Ale to tylko takie moje marzenia.

Inka1
24-03-2006, 10:04
rolety - automat (przy każdym oknie + 1 dla wszystkich)
brama garażowa i wjazdowa - na pilot
cyrkulacja ciepłej wody działająca na czujnik ruchu - rewelacja jak dla mnie, ciepła woda leci od razu :lol:

AWIk
24-03-2006, 10:18
Pracuje w firmie eksploatacyjnej i wiem że 98% przeróżnych awarii i przestojów to skutek błędnego działania rozdmuchanej automatyki. Dlatego w domu mam tylko niezbędne min. tzn. sterowanie pompi obiegowej i lampa zewnętrzna na czujkę ruchu. Nie dajmy sie zwariować i uzależniać. A co z tymi wszystkimi super bajerami w momencie gdy zabraknie napięcia? Nie wyjedziecie z garażu albo nie otworzycie rolet?

Bonzai
24-03-2006, 11:04
Nie dajmy się zwariować czy napewno potrzebujemy zaawansowaną automatykę czy odpadną nam ręce jak otworzymy rolety ręcznie albo będziemy wyczerpani po zamknięciu bramy garażowej. Zazwyczaj jest tak że do naszego wymarzonego domu przenosimy się z mieszkań gdzie jedyną automatyką był czajnik bezprzewodowy.

pasco
24-03-2006, 13:21
cyrkulacja ciepłej wody działająca na czujnik ruchu - rewelacja jak dla mnie, ciepła woda leci od razu :lol:

Hmmmm. Ten pomysł jest naprawdę ciekawy. Rozumiem, że działa to w ten sposób: kiedy wchodzisz np. do kuchni albo łazienki cyrkulacja się włącza, a po jakimś czasie wyłącza się?

KrzysiekMarusza
24-03-2006, 13:28
U mnie cyrkulacja c.w.u jest programowana. Gdyby się włączała w momencie wejścia do łazieki - wtedy trzeba by czekać wyraźnie dłużej
Sterownik-programator do pompki cwu - np. Auraton 100 za 50 zł
pozdr - Krzysiek

tom soyer
24-03-2006, 13:40
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

k'woli sprostowania:

coś "automatycznego" to coś co dzieje się bez udziału człowieka (człek jest potrzebny jedynie do zaprogramowania) a nie jakiś włącznik, który zastępuje trzy inne.

a dom "inteligentny" to taki, który uczy się zachowań domowników i sam wyciąga wnioski ze zmiennej sytuacji wewnątrz i na zewnątrz budynku.

ZVA
24-03-2006, 13:54
a ja sobie taki wyłacznik zainstalowałem przy drzwiach wyjściowych - tyle,że teraz głównie wychodzę z domu przez garaż (wyjeżdzam autem) więc często zapominam zrobic tych dodatkowych kilka kroków do drzwi żeby wyłączyć to co się tam da tym wyłącznikiem ( zbędne oświetlenie,reku,wybrane obwody gniazdek i jednocześnie załącza symulację obecności jesli nie wrócę do zmroku)

kze
24-03-2006, 14:00
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

k'woli sprostowania:

coś "automatycznego" to coś co dzieje się bez udziału człowieka (człek jest potrzebny jedynie do zaprogramowania) a nie jakiś włącznik, który zastępuje trzy inne.

a dom "inteligentny" to taki, który uczy się zachowań domowników i sam wyciąga wnioski ze zmiennej sytuacji wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Automatyczny (dla mnie) to taki, że jednym przycisnięciem cos się dzieje automatycznie np. wyłaczaja się wszystkie światła w domu. I nie mówię tu o inteligentnych domach, bo wtedy to dopiero miałbym zabawę jakby zabrakło pradu... :lol:

Wychodzi, że taki centralny wyłacznik swiatła trzeba by było umieścić przy wyjściu przez garaż i przy wejściu przez normalne drzwi, ale..
Wychodzi, że właczenie / wyłaczenie alarmu tez powinno byc w 2 miejscach, bo mozna wejść normalnymi drzwiami lub przez garaż... Dobrze rozumuje?

kaczorek.
24-03-2006, 14:27
[quote="tom soyer"][quote=kze]

Wychodzi, że taki centralny wyłacznik swiatła trzeba by było umieścić przy wyjściu przez garaż i przy wejściu przez normalne drzwi, ale..
Wychodzi, że właczenie / wyłaczenie alarmu tez powinno byc w 2 miejscach, bo mozna wejść normalnymi drzwiami lub przez garaż... Dobrze rozumuje?

witam
co do alarmu
nie koniecznie centralke alarmu mozesz zaprogramowac na czas uzbrojenia moze byc to np. 1, 2 minuty w tym czasie zdołasz wyjść przez dowolne drzwi lub garaz podobnie z wejściem, czujka wykryje "wejście" intruza ale alarm włączy się dopiero po określonym przez ciebie czasie - = musisz miec czas na dojście i rozbrojenie alarmu.

co do wyłacznika światła
to Dobrze rozumujesz
w takiej instalacji lampampy-oświetlenie wył.-wł. są za pomocą przekaźników i możesz je wł. i wył. z dowolnego miejsca pod warunkiem podciągnięcia w te miejsca odpowiedniej instalacji.

można zrobić tak CIEKAWOSTKA - uzbrojenie alarmu spowoduje zgaszenie światła w całym budynku,zamknięcie rolet, odcięcie dopływu gazu i wody ;)

Garfield
24-03-2006, 17:14
ja w swoich zamiarach miałem połorzenie narzie tylko instalacji do tego tyou zabaw.
miało to obejmowac:
sterowanie roletami
sterowanie ogrzewaniem poprzez czujniki w kazdym pokoju
oraz zintegrowanie tego z alarmem
czyli załączenie alarmu skutkuje zamknięciem rolet i zmniejszeniem ogrzewania...
kolo wycenił taką inwestycje na prawie 40 tyś powiedziałem tylko cienkim głosikiem ze sie zastanowię.... wiec jak juz wspomniałem tylko inastlacja moze kiedys wygram w totka :-)

ZVA
24-03-2006, 17:46
wyłącznik o którym pisałem wcześniej to "normalny" wyłącznik oświetlenia w holu - dopiero po przytrzymaniu go dłużej niz 5 sek.uaktywnia się zaprogramowana w systemie sterowania budynku funkcja >opuszczenie domu< zawierająca w sobie polecenia ograniczenia wentylacji mechanicznej,zmniejszenie temp. CO i CWU, wyłączenie zasilania wybranych obwodów gniazdek i załączenie po zmroku symulacji obecności.
Jest to więc w jakimś sensie inteligentne , tym bardziej że sekwencje symulacji obecności są naśladowaniem przyzwyczjeń domowników - system włącza i wyłącza oświetlenie w tych pomieszczeniach w których było włączane ostatnio najczęściej i to się zmienia w zależności od upodobań domowników.
System EIB daje szerokie mozliwości, ograniczeniem jest tylko kasa i inwencja inwestora.Nie jest to tania zabawka , ale w końcu raz się żyje :)

Wolf PL
24-03-2006, 18:18
Po co to wszystko,ja mam żone :D

Renatka&Petronek
25-03-2006, 06:44
Co do rolet zewnętrznych i ich sterowania. W obecnym mieszkaniu jak i w pracy mam rolety. W domu sterowane pilotem w pracy wyłącznik kablowy. I okazuje się, że pilot jest dużo wygdniejszy. Po pierwsze możesz mieć pilotów ile chcesz, po drugie: są piloty wyglądające jak zwykły wyłącznik ścienny(nie zapodzieje się), dalej jeden pilot może sterować wszystkimi roletami równoczesnie, ale i każdą z osobna(ja mam taki, który steruje do 5 obwodów-a mam tylko 2 rolety :lol: ). Może być pilot z programatorem i sam opuszcza-podnosi rolety. Jeden pilot steruje roletami o różnej długości-to sam silnik radiowy ustala kiedy ma się zatrzymać-przy sterowaniu kablowym potrzebne są specjalne sterowniki, które nieco kosztują i tak różnice kosztów między sterowaniem radiowym a kablowym się wyrównują, a nawet kabel może zrobić się trochę droższy. A poza tym jak masz rolety sterowane kablem i umieszczone są na zewnątrz, to otwarcie ich jest banalnie proste-otwierasz skrzynkę i podłączasz prąd do biegnących kabelków. A sterowane radiem nawet jak i pdłączą prąd po swojemu to potrzebny jest sygnał radiowy, żeby silnik ruszył-dodam, że silnik ma w sobie hamulec i nie pozwala unieść siłą rolety.
I najlepsze jak budzę się rano to nie muszę wstawać tylko naciskam jeden guziczek pilota i jest jasno. :D

kubas
25-03-2006, 08:37
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

u siebie dałem programowalne sterowniki przemysłowe, programuje się to to z laptopa, program można dowolnie zmieniać czy modyfikować, np oświetlenie schodów, krótkie przyciśnięcie zapalenie światła przez czasówkę, długie, światło na stałe, albo do zadanej godziny, albo do świtu, inna funkcja to zapalanie świateł w poszczególnych pomieszczeniach w różnych godzinach na różny czas żeby imitować obecność mieszkańców,
mój faworyt, włącznik lamp na tarasie, automatycznie gasną o 22, po ponownym włączeniu gasną o 23, następnie o 23.30, jeżeli po trzecim zgaszeniu zasiedzeni goście się nie domyślą, że czas iść właczają się spryskiwacze od podlewania ogrodu

reasumując limitem jest ilość obwodów sterownika i wyobraźnia osoby tworzącej program

kze
27-03-2006, 15:17
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

u siebie dałem programowalne sterowniki przemysłowe, programuje się to to z laptopa, program można dowolnie zmieniać czy modyfikować, np oświetlenie schodów, krótkie przyciśnięcie zapalenie światła przez czasówkę, długie, światło na stałe, albo do zadanej godziny, albo do świtu, inna funkcja to zapalanie świateł w poszczególnych pomieszczeniach w różnych godzinach na różny czas żeby imitować obecność mieszkańców,
mój faworyt, włącznik lamp na tarasie, automatycznie gasną o 22, po ponownym włączeniu gasną o 23, następnie o 23.30, jeżeli po trzecim zgaszeniu zasiedzeni goście się nie domyślą, że czas iść właczają się spryskiwacze od podlewania ogrodu

reasumując limitem jest ilość obwodów sterownika i wyobraźnia osoby tworzącej program
:lol: :lol: :lol:

Kulin
27-03-2006, 18:39
a ja sobie zainstalowałem do skrzynki z bezpiecznikami 3 styczniki i jak wychodze z domu to podczas uzbrojenia alarmu, gaszą się wszystkie światła, do tego w kilku puszkach od wyłączników światła mam kabelki i przekaźnik, do symulacji obecności domowników. Może to potrzebne może nie,ale mi się podoba.

Kris_1999
30-03-2006, 14:21
[quote="kze"][quote="tom soyer"][quote=kze]

można zrobić tak CIEKAWOSTKA - uzbrojenie alarmu spowoduje zgaszenie światła w całym budynku,zamknięcie rolet, odcięcie dopływu gazu i wody ;)

Jak to zrobić: Na jednym włączniku dwuklawiszowym: przycisk rolet góra, przycisk rolet w dół. Podajemy sygnał z centralki do zamknięcia rolet, ale skąd będzie wiadomo że nie sa zamknięte i sygnał spowoduje odwrotną reakcję - otwarcie rolet?

sharky
27-06-2006, 19:51
wszystkim zainteresowanym tematem polecam link:
http://www.smartech.pl/

ja bede (jak dobrze pojdzie) instalowal taki system u siebie.
oraz system multiroom audio aparty o siec wifi

jesli ktos ma podobne pomysly to chetnie wymienie sie wiedza.

mario_pab
28-06-2006, 06:45
Zastanawiałem się jakie automatyzmy u siebie w domu zainstalowaliście. Chodzi mi o np. jeden przycisk wyłaczający światło w całym domu, czy też no nie wiem automatyczne opuszczanie role...
Czy ktos w ogóle takie rzeczy robi?
Ja zastanawiałem się, ze może by zrobić taki automatyczny wyłacznik swiatła w całym domu - powinno być przydatne, gdy chce się szybko wyjśc z domu...

mój faworyt, włącznik lamp na tarasie, automatycznie gasną o 22, po ponownym włączeniu gasną o 23, następnie o 23.30, jeżeli po trzecim zgaszeniu zasiedzeni goście się nie domyślą, że czas iść właczają się spryskiwacze od podlewania ogrodu

Kupuję ten pomysł z włącznikami lamp na tarasie. Tylko, że zamiast lamp na tarasie, chce zrobić oświetlenie podbitki.
Nawet już mam pomysł, jak to zrobić.
Podłączę oświetlenie pod przekaźnik bistabilny, a przekaźnik połączę z centralą. Co godzinę centrala będzie dawała impuls na przekaźnik, aby wyłączyć światło. Jeśli światło będzie zapalone to zgaśnie, a jeśli będzie zgaszone to dalej pozostanie zgaszone.

Pozdrawiam

Betka
28-06-2006, 08:20
Co do tych rolet to fakt, że nie mieszkam, ale z tego centralnego przycisku nie korzystam. Akurat tak się zdarzyło, że wyłączniki od gabinetu i kuchni są w tych pomieszczeniach, a ja właśnie tam zamykam rolety, no i okno tarasowe. Więc tak albo jednym zasuwam wszystko a potem odsuwam tam gdzie chce światło dla roślinek albo tylko zasuwam te co potrzebuje. W rezultacie biegam po całym domu :roll: Centralnie mam 7 przycisków obok siebie :lol:
Jeśli chodzi o automatyke to mój mąż stwierdził, że za droga inwestycja, a dokładnie tym się zajmuje. Dla wygody mamy w sypialni przy łóżku centralne wyłączenie światła (ale chyba tylko tych w sypialni) :-? jakby mąż zapomniał wyłączyć (pewnie zrobił to dla siebie haha)