PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata-potrzebne pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?



Beaty
26-03-2006, 13:46
Witam
Pytałam już na forum :"prawo i pieniądze" ale tam cicho, więc może tu mi ktoś pomoże?
W 1999 r w projekcie zagospodarowanie działki potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę mam wrysowany budynek gospodarczy, który sąsiaduje boczną ścianą z domkiem D06 i z adnotacją : do osobnego opracowania". Czy mogę w tym miejscu wybudować wiatę o powierzchni 21 m kw? Czy mogę oprzeć ją o belkę oczepową zamocowaną na domku? Czy mogę wreszcie wybudować to na zgłoszenie, a nie wykonywać tego na projekt budowlany? Pytam, bo po wizycie w starostwie powiatowym w wydziale architektury, po rozmowie z miłym panem, po moich żalach, że znowu jakiś projekt- usłyszałam: a buduj to pani tylko pamiętać o 4 m od granicy działki. Proszę o radę - budować na zgłoszenie czy przechodzić całą procedurę od początku? A może tylko od połowy, bo mam już to w projekcie zagospodarowania działki? A może nie na belce oczepowj, a na samodzielnych słupach? Proszę wypowiedźcie się? Pozdrawiam

JANK
26-03-2006, 19:42
Nie bardzo Cię rozumiem. Jeżeli urzędas ze starostwa powiedział Ci, że możesz budować na zgłoszenie to zrób zgłoszenie i buduj :D

maro74
26-03-2006, 22:36
Wszelkie altany wiaty itp do pow 25m2 wymagają tylko zgłoszenia.

iwo_72
27-03-2006, 07:02
Z twgo co wiem to tylko zgłoszenie ale na działce o powierzchni do 500m2 moze byc ich max 2 szt....

Jestem ciekawa kto na 500 m2 postawil by wiecej niż 2 wiaty o powierzcni 25 m2 kazda.....

rafałek
27-03-2006, 09:01
U mnie też mówią, że wystarcza zgłoszenie. Za to ciągle główkuję jak blisko płotu mogę ją postawić... Jak bardzo trzymać się przepisów pod tym względem. Pasowało by mi 0,5-1,0 m.

Tomek_J
27-03-2006, 09:24
U mnie też mówią, że wystarcza zgłoszenie.

U mnie z kolei mówią, że przepis o tych 25/35 m2 (zależnie od typu działki) dotyczy parterowych budynków gospodarczych, a wiata takowym nie jest. Na swoją wiatę musiałem mieć pozwolenie.

rafałek
27-03-2006, 09:36
Czyli co kraj to obyczaj

laspalmas
27-03-2006, 13:37
Jeżeli jest to typowa wolnostojąca wiata to wystarczy zgłoszenie budowy [pamiętając o zachowaniu odległości od sąsiadów]- do właściwego starostwa powiatowego do wydziałyu budownictwa i architektury zanosi się wniosek, oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem [wniosek i oświadczenie na druku standardowym dostępnym w starostwie], wypis z wyrysem z ewidencji gruntów [z budowy domu napewno jakiś został - zrobić ksero wrysować ołówkiem wiatę], i rysunek techniczny wiaty [nie musi być zrobiony przez uprawnionego budowlańca] wraz z technologią budowy, odczekać 30 dni [starostwo ma czas na wniesienie sprzeciwu] i można budować, po zakończeniu budowy zrobić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą i jest po sprawie. Jeżeli wiata jest konstrukcyjnie związana z domem to jest to nie budowa wiaty ale rozbudowa domu mieszkalnego.

Beaty
27-03-2006, 22:35
Witam
Czyli w moim przypadku, żeby nie przechodzić całego cyrku z budową tej wiaty, najlepiej by było na podstawie tego co już mam - czyli planu zagospodarowania działki- zgłosić do starostwa budowę wiaty wolno stojącej bliziutko domku na zaplanowanym miejscu. Szkoda mi tylko możliwości oparcia więźby tej wiaty o wieniec domu :cry: A co do miłego pana ze starostwa to on powiedział - "buduj pani ( w domyśle : bez zgłoszenia) , ale pamiętać o 4 m od granicy"- dobre nie? Fakt, że gdzieś już tam ten budynek, teraz wiata, był zaplanowany...

JANK
27-03-2006, 22:49
Szkoda mi tylko możliwości oparcia więźby tej wiaty o wieniec domu :cry:
Myślę, że to sprawa do załatwienia, pogadaj z tym miłym panem ze starostwa powie Ci jak napisać zgłoszenie i żeby wszystko grało

laspalmas
28-03-2006, 06:57
Przychylam się do JANK. Warto sprubować, najwyżej jeżeli papierologia zrobi się czaso i pieniądzochłonna to sobie odpuścisz. W dzisiejszych czasach trochę strach budować na dziko, chociaż to wszystko kwestia jakich ma się sąsiadów i czy robi się to z głową.

Beaty
19-04-2006, 13:22
Jeszcze tylko 3 dni ( tyle czasu potrzeba do uprawomocnienia się zgłoszenia) i będę mogła zbudować wiatę na zgłoszenie, opartą o belkę oczepową na wieńcu D06 :lol: Moja wiata będzie pokryta tą samą dachówką co domek. Mam tylko problem- jakie nogi do tej wiaty?- muszą być trzy.Czy takie jak kolumny przy ganku tylko o mniejszej średnicy, czy belki drewniane zatopione w stopach fundamentowych, czy może słupy z cegieł? Pozdrawiam

Geno
19-04-2006, 14:22
Jeszcze tylko 3 dni ( tyle czasu potrzeba do uprawomocnienia się zgłoszenia) i będę mogła zbudować wiatę na zgłoszenie, opartą o belkę oczepową na wieńcu D06 :lol: Moja wiata będzie pokryta tą samą dachówką co domek. Mam tylko problem- jakie nogi do tej wiaty?- muszą być trzy.Czy takie jak kolumny przy ganku tylko o mniejszej średnicy, czy belki drewniane zatopione w stopach fundamentowych, czy może słupy z cegieł? Pozdrawiam

Jak chcesz zatapiać drewno w betonie? :o Są różnego rodzju kształtki np. siodłowe do mocowania.....

Majka
19-04-2006, 16:12
niby wiata nie może być połączona na stałe z budynkiem, ale skoro nie protestują............... 8)

słuchaj Geno, dobrze mówi


Jak chcesz zatapiać drewno w betonie? Są różnego rodzju kształtki np. siodłowe do mocowania.....

19-04-2006, 16:51
niby wiata nie może być połączona na stałe z budynkiem, ale skoro nie protestują............... 8)


oczywiście ze nie moze byc - zgadzam sie z Toba Majka ...
jesli jest dobudówka to trzeba miec zgode autora projektu ze zmienia sie jego projekt ...
ale widac podciągneli te wiate pod coś innego ...

pzdr

Beaty
19-04-2006, 16:59
Zagalopowałam się :cry: Chodziło mi właśnie o kształtkę w formie długiego trójkąta ( są takie w castoramie) , chciałam tę kształtkę zatopić w stopie betonowej, a w to słup z drzewa zaizolowany :wink: :roll: Chyba, że znowu źle myślę :roll:

Beaty
19-04-2006, 17:16
w zakresie adaptacji projektu gotowego D06 jest napisane " projekt dobudowy garażu do budynku mieszkalnego może być wykonany przez projektanta adaptującego w zakresie adaptacji projektu gotowego do konkretnej działki budowlanej" Projektant wrysował dawno temu w projekt zagospodarowania działki budynek gospodarczy ( z adnotacją- wg odrębnego opracowania) . Do starostwa zaniosłam projekt wizualizacji mojej wiaty wyrysowanej na miejscu tego budynku i może dlatego przejdzie :wink: Usłyszałam, że dzięki tej wiacie domek nawet zyska :wink:

Beaty
23-04-2006, 14:26
Ja dalej w sprawie tej mojej wiaty.
Minęło 30 dni od zgłoszenia przeze mnie budowy tej wiaty i czy starostwo musi na piśmie wydać jakąś decyzję, czy jak nie zaprotestowało to mogę budować?
Myślałam długo o tym co piszecie na temat rozbudowy przez tę wiatę domku i mam pytanie jak to się ma z informacją o adaptacji w projekcie? Moje dylematy dotyczą przyszłego odbioru budynku przez PINB...
Skoro nie można łączyć konstrukcyjnie wiaty z budynkiem to może postawię ją na 6 nogach?- i będzie tylko sąsiadką domku- co o tym myślicie?
I jeszcze moje inne dylematy:
- na planie zagospodarowania mam zaplanowany gazociąg i go nie robię,
- zamiast szamba wniosłam o i dostałam pozwolenie na budowę oczyszczalni ścieków,
-zrezygnowałam z wodociągu- w piśmie do wodociągów dałam do zaopiniowania lokalizację studni- zaopiniowali pozytywnie, najęłam ekipę od studni i wykonali studnię poprzez czyszczenie istniejącej w tym miejscu studni oraz dokumentację powykonawczą czyszczenia zasypanej studni, której lokalizacji nie było na mapie zagospodarowania działki ale na mapie do celów projektowych (późniejszej) już było w miejscu dzisiejszej studni- kóleczko... Tylko trochę odległości od granicy nie takie jak powinny być- od sasiada 7,5 m, od drogi 4 m, od oczyszczalni 30 m Obecnie zrobili obudowę tej studni i podłączyli wodę na odcinku 4 m do domu.
-dom zgodnie z projektem,
- wiata- sama już nie wiem :roll:
I mam prośbę napiszcie mi co jest nie tak... a może potrzebuję w najgorszym razie projekt zamienny zagospodarowania działki, a może powykonawcza geodezyjna sprawa wszystko załatwi?
Oto i dylematy budującej :( Pozdrawiam

JANK
23-04-2006, 21:32
Nie wiem dlaczego takie szczegółowe pytania zadajesz tutaj na forum. Jeśli masz jakieś wątpliwości to należy o to pytać w starostwie - przecież oni od tego są. Odnośnie zgłoszenia jeśli minęło 30 dni to możesz zaczynać budowę wiaty, starostwo jakby miało jakieś niejasności to w ciągu tych 30 dni poinformowało by Ciebie. Dodam tylko, że PINB otrzymało od starostwa Twoje zgłoszenie. :-?

Beaty
24-04-2006, 16:42
Jank widocznie spotykasz samych miłych, uprzejmych, skorych do pomocy urzędników, zazdroszczę Ci :cry: Chyba, że jesteś osobą obeznaną w temacie. Ja proszę o pomoc, bo po prostu nie wiem, a możliwe źródła pomocy, które znałam wykorzystałam i dalej szukam. To forum to chyba wymiana doświadczeń czyż nie? :roll:

24-04-2006, 21:37
Beaty - miałabys pewniejsza sytuacje mając pismo wydziału architektury, ze jest zgoda na wiate połaczoną z budynkiem ...
odbiór budynku - to inspetor nadzoru budowlanego czyli juz inna instytucja niz wydział architektury dający "ciche" przyzwolenie na budowe ... (bo bez odpowiedzi pisemnej ...) :-?
z jednej strony masz przybudówka wrysowana i zatwierdzona w planie zagospodarowania, z drugiej strony - nie wiem - na co opiewa pozwolenie na budowe ...
- czy na sam budynek mieszkalny ?
- czy wraz z budynkiem gospodarczym ?
bo jesli jest rysunek, a nie ma przybudówki w pozwoleniu na budowe ... to wynika z tego galimatias ...

u mnie urzednicy prezentowali zupełnie inne stanowisko ...
wiata tak ... mozna budowac ... ale odsunieta od domu
natomiast co do przyłacza - to zmiany wystarczy naniesc na inwentaryzacji geodezyjnej odbiorowej

pzdr

Beaty
25-04-2006, 08:21
Brzozo dzięki. Jeśli jest tak, że inwentaryzacja wystarczy to mnie uspokoiłeś co do przyłaczy- z wielu źródeł słownych, pisemnych wynikają rózne rzeczy...
Galimatias dotyczy własnie braku w pozwoleniu na budowę odniesienia się do wrysowanego w projekt zagospodarowania działki budynku gospodarczego. Pozwolenie na budowę z 1999 r dotyczy tylko budowy D06. Dlatego właśnie się tak wiję :oops:

mack
15-06-2006, 21:28
a czy można wiatą przekroczyć linię zabudowy, tzbn zbliżyć sie bardziej do drogi lub wręcz budować ją w linii ogrodzenia?