PDA

Zobacz pełną wersję : Prostokątne kanały DGP w warstwach podłogi



Rocky
28-03-2006, 09:47
Chcę wyprowadzić na poddasze kanały DGP (grawitacyjnie) i poprowadzić je poziomo po stropie na odległość max.3m do innych pomieszczeń. Zależy mi jednocześnie na tym, aby jak najmniej zabrać z wysokości pokoju (niskie poddasze), w związku z tym mam pytanie czy 3cm kanał może być zaizolowany wyłącznie od góry 3cm wełny, a od dołu stykać się ze stropem? Jakie mogą być tego negatywne konsekwencje, straty ciepła, pękanie tynku na suficie... ?

Jakie przekroje kanałów są do wyboru? Jak prawidłowo powinien być zaizolowany prostokątny kanał w podłodze?

ps. Związane wątki:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=22911
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=21286
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=32514

Rav
28-03-2006, 11:06
Ja mam kanały 5x15 cm. Są położone w warstwie 5 cm twardej wełny, leżą bezpośrednio na stropie Teriva, po obu stronach wełna. Od góry kanały też są zaizolowane wełną 3 cm. Wylewka ma ok. 6 cm (w miejscach kanałów 3 cm). Dobrze jest, aby kanały miały minimalny wznios w kierunku do wylotów. U mnie jest to ok. 1 cm na 1,5 metra.

Rav
28-03-2006, 11:07
Co do przekrojów kanałów to zobacz np w firmie Darco. Tam mają chyba 5x15 oraz 7x20 cm.

Rocky
29-03-2006, 11:16
Rav jak długo już i jak często użytkujesz to DGP? Nic się nie dzieje z sufitem, z podłogą? Czy wylewkę nad kanałem DGP masz jakoś specjalnie zbrojoną?

MaBi
29-03-2006, 11:30
Nie wiem czy przy grawitacyjnym DGP prostokatne kanały to najlepsze rozwiązanie. Takie kanały to spore opory a na dodatek jeszcze praktycznie nie zaizolowane termicznie i bardzo niskie - 3cm. Rav pisze, że taki system ma, sprawdza się i działa (chyba, że zapomniał wspomnieć o turbince) ale ja mam obawy odnośnie Twojego późniejszego zadowolenia z wydajności tego typu ogrzewania.

Rav
31-03-2006, 13:32
Chyba coś źle doczytałeś MaBi. Kanały mają 15x5 cm, co oznacza, że mają 5 cm wysokości.
DGP użytkuję od końca listopada. Non stop. Czasem paliłem tylko w weekend piątek-poniedziałek, czasem przez 3 tygodnie kominek nie wygasał...
Nic się nie dzieje z sufitem ani z podłogą. Bo niby co ma się dziać? Temperatura wbrew pozorom nie jest jakaś super zabójcza. Podłoga w miejscach kanałów jest po prostu przyjemnie ciepła dla nóg.
Czy kanały są słabo zaizolowane? Nie wiem. Po bokach jest wełna, ponieważ pod całą wylewką na poddaszu dałem 5cm dobrej, twardej wełny wygłuszającej specjalnie pod wylewki. Na kanałach są dodatkowo położone 3cm wełny, żeby odizolować je od wylewki. Od stopu nie izolowałem, bo nie ma takiej potrzeby. Na dole na suficie nic nie pęka.
Wylewka na całym poddaszu jest przezbrojona siatką o oczkach 10x10 cm a także dodawane było włókno do mieszanki.
DGP planowałem już na etapie budowy domu. Kominek mam prawie w centrum budynku. Cała instalacja jest w pełni grawitacyjna, niezależna od prądu. Zero turbin i tego typu rzeczy. Z dystybutora wychodzą na poddasze 4 rury spiro, które na wysokości stropu przechodzą w kanały prostokątne i w warstwie wełny rozchodzą się do poszczególnych pomieszczeń na poddaszu najkrótszymi drogami do wylotów.
Najkrótszy kanał ma ok. 1,5m, najdłuższy ok. 3,5m. Kanały w pomieszczeniach wychodzą na ściany kolanami typu ściana strop a następnie zakończone króćcami z wylotami okrągłymi. W efekcie w każdym pomieszczeniu na poddaszu jest na ścianie przy drzwiach wylot okrągły na wysokości ok. 35cm nad podłogą, zakończony anemostatem okrągłym wywiewnym. Kanał płaski biegnący pod wylewką wznosi się w poziomie nieznacznie, ok. 1cm na 1,5mb.
Wyloty DGP są także oczywiście w łazienkach. Mam na górze jedną łazienkę przysypialnianą oraz jedną dużą do użytku dla wszystkich. Nie wyobrażam sobie nie mieć wylotu DGP w łazience!!!
Aby grawitacyjne DGP dobrze działało trzeba dobrze przemyśleć wentylację. U mnie jest oczywiście także grawitacyjna (jakoś nie lubię buczących turbinek :wink: ). Dobrze jest aby powietrze w domu stale się wymieniało. Ja rozwiązałem to w ten sposób, że w każdym! Pomieszczeniu na poddaszu, w pokojach też, mam założony w suficie lub przy suficie wylot powietrza. W łazienkach są to standardowe kratki wentylacyjne z wentylatorkami, natomiast w pokojach są to anemostaty wywiewne, którymi można sobie regulować ilość wywiewanego powietrza.
System sprawdza się znakomicie.
Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości - walcie śmiało. Chętnie podzielę się skromną wiedzą i doświadczeniem w temacie...
Pozdrawiam

Rav
31-03-2006, 13:37
Przy paleniu kominkiem non stop przez 3 tygodnie, przy wylotach w pokojach na poddaszu można dotknąć do anemostatu i utrzymać przy nim rękę przez kilkanaście sekund spokojnie. Nie mierzyłem, ale powietrze nie ma więcej niż 60-70 stopni.
Warto pamiętać o tym, żeby założyć dobre anemostaty wywiewne, żeby można było sobie precyzyjnie regulować ilość wylatującego powietrza w pokojach. Dodam, że robi to się tylko raz przez pierwsze tygodnie. Jak się raz ustawi to jest git.
Warto także pomyśleć o przepustnicach na kanałach. Można wtedy "odciąć" sobie jakieś pomieszczenie lub nie zakładać w nim anemostatu, tylko zwykłą kratkę a ilość dostarczanego ciepłego powietrza regulować przepustnicą na kanale.

Rav
31-03-2006, 13:42
Nie wiem czy przy grawitacyjnym DGP prostokatne kanały to najlepsze rozwiązanie. Takie kanały to spore opory a na dodatek jeszcze praktycznie nie zaizolowane termicznie i bardzo niskie - 3cm. Rav pisze, że taki system ma, sprawdza się i działa (chyba, że zapomniał wspomnieć o turbince) ale ja mam obawy odnośnie Twojego późniejszego zadowolenia z wydajności tego typu ogrzewania.

Wręcz przeciwnie. Przy grawitacyjnym DGP prostokątne kanały to jedyne rozsądne rozwiązanie! Opory? :D Trzeba jeszcze zwiększać te opory, ponieważ u mnie w pokoju oddalonym z wylotem ok. 3,5m w poziomie ciepłe powietrze tak zapiernicza, że gdybym nie przykręcił anemostatu prawie na maksa, to miałbym tam po tygodniu palenia chyba z 50 stopni...
Generalnie jak palę w kominku przez kilka tygodni non stop, przy temperaturze na zewnątrz ok. minus 10 stopni, na dole mam ok. 21 stopni, natomiast na gorze 22-23 stopnie przy otwartych wylotach, przykręconych anemostatach i rozszczelnionych oknach... nie wspominając o tym, że w kominku cały czas powietrze przykręcone prawie na maksa (Tarnava).
Odnośnie wydajności, to trzeba ją mocno ograniczać, żeby w mieszkaniu nie było zbyt gorąco...

MaBi
31-03-2006, 15:24
Chyba coś źle doczytałeś MaBi. Kanały mają 15x5 cm, co oznacza, że mają 5 cm wysokości.

Jeżeli źle doczytałem to może zacytuję :lol: :

Zależy mi jednocześnie na tym, aby jak najmniej zabrać z wysokości pokoju (niskie poddasze), w związku z tym mam pytanie czy 3cm kanał może być ...
Chyba się nie pomyle jeżeli wypowiedź, w której sugerujesz ze DGP powinno byc zaprojektowane i wykonane tak aby opory były duże potraktuję jako żart a nie radę :lol:
Tak na marginesie jeżeli palisz nonstop to przy dobrym układzie domu i przestrzeganiu pewnych zasad praktycznie wcale nie musisz robić DGP bo powietrze i tak wszędzie dotrze.

Rav
31-03-2006, 15:34
Sorry, myślałem, że piszesz o moich 3cm wełny... :D



Tak na marginesie jeżeli palisz nonstop to przy dobrym układzie domu i przestrzeganiu pewnych zasad praktycznie wcale nie musisz robić DGP bo powietrze i tak wszędzie dotrze.


Z praktyki powiem Ci, że nawet nie wiesz jak się mylisz... Pomieszczenia gdzie nie ma wylotów bardzo szybko się wychładzają.
Przy grawitacyjnym DGP generalnie największy problem jest na parterze. Ciepło ucieka bardziej do góry niż w bok... (zupełnie nie wiem dlaczego...)
Ja rozwiązałem to sposobem najprostszym, tzn. na parterze kominek jest prawie w centrum domu i 80% to otwarta przestrzeń wokół kominka z salonem, jadalnią, kuchniem, przedpokojem i klatką schodową... Więc to ciepło się dość dobrze rozchodzi. Z wydzielonych pomieszczeń jest tylko wiatrołap, wc i pralnio-kotłownia. W czasie, kiedy pracuje tylko kominek jest tam znacznie chłodniej...

MaBi
31-03-2006, 15:56
Albo sie źle wypowiedziałem albo mnie źle zrozumiałeś ale nie chodzi o to aby się spierać i zbaczać z tematu. Jest dokładnie tak jak piszesz i o to mi chodziło, że w pomieszczeniach na pietrze bedzie cieplej niz na dole bo powietrze ciepłe idzie do góry zgodnie z prawami fizyki. Oczywiście w rozważaniach pomijam pomieszczenie z kominkiem gdzie ciepło nie tylko dostaje się drogą dystrybucji ale i promieniowania.

Rocky
31-03-2006, 20:05
Po bokach jest wełna, ponieważ pod całą wylewką na poddaszu dałem 5cm dobrej, twardej wełny wygłuszającej specjalnie pod wylewki.
Jak nazywa się ta wełna, jaki producent?


Kanały w pomieszczeniach wychodzą na ściany kolanami typu ściana strop a następnie zakończone króćcami z wylotami okrągłymi.
Może masz jakieś zdjęcie, chociaż to pewnie jest zabudowane. Zastanawiam się na ile przy przejściu z podłogi na ścianę ta rura może zakręcać (prawie ża zawracać), żeby jednak to powietrze leciało?



Aby grawitacyjne DGP dobrze działało trzeba dobrze przemyśleć wentylację.
Jeżeli chodzi o wentylację, to jak zapewniasz dopływ świeżego powietrza, szczególnie kiedy nie palisz w kominku?

Rav
31-03-2006, 23:26
Co do wełny, to ja mam Stropotherm Isovera
http://www.isover.pl/products.php?p=o&category_id=107&parent=106&level=4

Przy przejściu z podłogi na ścianę nie zakręca rura, tylko kanał prostokątny, normalnie, pod kątem prostym bez żadnego zwężenia.
http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10&pid=119#poz

Dopływ świeżego powietrza, oprócz różnych nieszczelności w domu zamontowałem dwa nawietrzaki przez ścianę zewnętrzną,i zakończone anemostatami, mające na wyposażeniu tłumik oraz filtry. Także z firmy Darco.

http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=6&xid=0&pid=166#poz

eRaf
01-04-2006, 07:41
Rav.
A jaki masz dystrybutor DGP do kominka, systemowy czy na specjalne zamówienie ? Z czopucha idzie od razu kilka rur w górę czy tylko jedna, która dalej dopiero się rozdziela ?
Pzdr

Rav
01-04-2006, 22:19
Dystrybutor mam z blachy zamawiany razem z wkładem w Tarnavie.
Odchodzi od niego od razu kilka rur a nie jedna...

Hugo26
31-08-2009, 23:12
Rav
jakiej srednicy dałeś rury DGP które idą z dystrybutora?
Jak mozesz narysuj schemat swojej instalacji i umieść na forum?
Z góry dziekuje
Pozdro