PDA

Zobacz pełną wersję : Aeracja i wertykulacja



Arkadly
29-03-2006, 15:21
Czym rózni się aeracja (areacja?) od wertykulacji?
Czy warto wykonywać je na jednorocznym trawniku, czy dopiero na starym sfilcowanym?

Arecki

chopinetka
29-03-2006, 15:58
Witaj
Areacja to napowietrzanie gleby polegające na nakłuwaniu gleby np. widłami na głębowkość do 15 cm, a wertykulacja to nacinanie i usuwanie martwych części roślin. Zarówno młody jak i już sfilcowany trawnik potrzebuje jednego i drugiego.

pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
29-03-2006, 18:44
Trawnik mam na glebie lekkiej. Ma coś około 15 lat. Jest naprawdę niezły. Nigdy nie robiłem jednego ani drugiego.... :wink:

jatoja
29-03-2006, 19:42
Trawnik mam na glebie lekkiej. Ma coś około 15 lat. Jest naprawdę niezły. Nigdy nie robiłem jednego ani drugiego.... :wink:

No właśnie
Mój mechanik od samochodu mówi - niech Pan nie szuka dziury w całym tylko leje benzynę i jeżdzi....;)
To samo dotyczy trawnika - jak nie widać "filcu" to wystarczy kosić i się cieszyć że ładnie wygląda. Areacje można sobie wogóle odpuścić jeśli jest na lekkiej glebie albo gdy trawnik regularnie grabimy. Wertykulacja ma sens na trawnikach mocno "sfilcowanych"

chopinetka
29-03-2006, 19:50
W uzupełnieniu do mojej wypowiedzi - pisałam teoretycznie, a nie praktycznie. Sama też nie przestrzegam pilnie wertykulacji i areacji, ale przynajmniej dwa razy w roku porządnie grabię <może łupię> :lol: moją trawę.... tylko nie wiem z czego :wink:

pozdrawiam

texas007
22-02-2009, 08:31
Witam
W zeszłym roku założyłem trawnik nad stawem. Na wiosnę chciałbym pobudzić go do szybszego rozrostu. Czy mam zastosować areację czy wertykulację? Mam obawy o trawnik, żeby go mu ni zaszkodzić w/w zabiegami.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu
Pozdrawiam
Michał

Mirek_Lewandowski
22-02-2009, 08:43
Wiesz choć, po co są i czemu służą oba zabiegi?
Na rocznym trawniku? :roll:

texas007
22-02-2009, 08:52
Witam
Wertykulacja - pionowe nacinanie
Areacja - nakłuwanie
Obydwa zabiegi służą do napowietrzania itd
Wszędzie jest napisane ze to poprawia rozwój, ale nigdzie nie ma czy w 2 roku to stosować.
Wynika z Pana odpowiedzi że są to zabiegi zbedne

Mirek_Lewandowski
22-02-2009, 08:56
Oczywiście..Stosujemy, jeśli potrzeba- na ciężkiej glebie, albo jeśli trzeba usunąć "filc".
A swoją drogą, mam trawnik 30 lat bez owych zabiegów. Angielskie ponoć mają 200 :D , a kiedy te wynalazki wymyślili?

texas007
22-02-2009, 09:03
Nie wiem dokładnie. Pewnie z jakieś 10-15 lat temu.
Czyli jak zrobię jeden z tych zabiegów to sie nic nie stanie

texas007
22-02-2009, 09:07
Dużo sie nie pomyliłem chyba na początku lat 90 ktoś to wymyślił

Mirek_Lewandowski
22-02-2009, 16:36
Czyli jak zrobię jeden z tych zabiegów to sie nic nie stanie

No dobra, ale po co? :D
Teraz to tylko podlewać, jak sucho, nawozić, jak głodno i kosić, kosić, kosić..

Inka1
23-02-2009, 14:27
Jak stopnieje śnieg i trawa będzie ruszać, to zobaczysz jak wygląda. Ja po pierwszym roku robiłam jedno i drugie + saletra amonowa i nie mogłam nadążyć z koszeniem, ale trawę miałam przepiękną ;)

Jurek_Z
23-02-2009, 16:02
Czyli jak zrobię jeden z tych zabiegów to sie nic nie stanie

No dobra, ale po co? :D
Teraz to tylko podlewać, jak sucho, nawozić, jak głodno i kosić, kosić, kosić..

Czyli na trawniku założonym w zeszłym roku te zabiegi są zbędne, a co z wałowaniem? Czytałem gdzieś, że trzeba na wiosnę trawę przejechać walcem, żeby docisnąć trawę która została wypchnięta z zamarzającej zimą ziemi. Czy to prawda?

Mirek_Lewandowski
23-02-2009, 16:05
Nie wiem :D A jaką masz glebę? Powypychało?

dorkasz1
23-02-2009, 17:39
A ja nigdy nie wałuję, koszenie wystarcza. A zakładamy i pielęgnujemy trawniki na różnych glebach.

Jurek_Z
23-02-2009, 18:35
Nie wiem :D A jaką masz glebę? Powypychało?
Na razie nie wiem bo leży 0,5 m śniegu :-?

dorkasz1
23-02-2009, 19:16
A ja nigdy nie wałuję, koszenie wystarcza. A zakładamy i pielęgnujemy trawniki na różnych glebach.

To znaczy nie wałuję na wiosnę. Ale za to w trakcie zakładania, dwa razy. Może dlatego nie trzeba później się martwić wiosną. Ale dodatkowe wałowanie wiosną nie zaszkodzi. Trawa będzie się lepiej krzewiła jak się ją przygniecie :)

ArturPoniatowski
28-02-2009, 20:22
Z tymi trawnikami to rożnie bywa osobiście wykonałem zabiegi pielęgnacyjne na ciężkie glebie efekt był rożny w zależność od gatunku trawy niektóre trawniki się zagęściły inne efekt był słabo widoczny. Poza tym ciężka gleba to nie tylko zabiegi mechaniczne warto posypać piachu po głębokiej aeracji.

Przede wszystkim jak dobrze założony trawnik i pielęgnowany sami zauważymy że częste zabiegi nie są konieczne.Nnadmiar zabiegów jest niewskazany lecz często firmy pielęgnują trawki dla kasiory ja podchodzę do tego gdy trzeba trzeba.

szarak
30-09-2009, 19:20
Kiedy wertykulacja i areacja?Czy teraz to dobra pora na te zabiegi?

szarak
02-10-2009, 09:13
Nikt nie pomoze?

yurec
02-10-2009, 12:56
Aeracja - to jest rozluźnienie górnej warstwy gleby - do kilkunastu cm.
są różne rodzaje.
W ogrodach najczęściej:

1 Nakłówanie np, sandały z kolcami, widły, walec kolczasty, głównie na glebach zwięzłych, warto teraz wykonać.

2 Wertykulacja - rozcięcie powierzchni, rozerwanie warstwy obumarłej trawy(filcu), nacięcie kęp, z jednoczesnym usunięciem złogów siana i filcu, nie teraz, stosuje się w fazie intensywnego krzewienia - marzec-czerwiec (najlepiej IV-V) i przełom sierpnia i września.

3 Tzw. aeracja czyli czyszczenie powierzchni grabiami mechanicznymi (aeratorem) lub zwykłymi grabiami, na pewno warto przed zimą, tylko płytko.

Agacka
02-10-2009, 13:49
Jak masz bardzo stary trawnik to możesz te zabiegi przeprowadzić i teraz na jesień i później na wiosnę. To pomoże napowietrzyć trawnik przed zimą a na wiosnę da kopa dla nowych traw.

szarak
02-10-2009, 19:33
Dziekuje bardzo za odpowiedzi.Ja mam trawnik założony w tym roku.

Agacka
03-10-2009, 17:30
To masz jeszcze czas na wydatki... :wink:

mododevil
03-10-2009, 17:47
U mnie też ciężka gleba i chyba jest trochę za kwaśna. Kiedy można wapnować, jakie wapno najlepsze do trawnika??

yurec
03-10-2009, 20:10
A skąd wiesz że za kwaśna?
Wapno tlenkowe na zimę, dolomit cały rok.

Elfir
03-10-2009, 22:42
wiosna

mododevil
04-10-2009, 10:07
W bardziej zacienionych częściach trawnika występuje mech dlatego napisałem że mam trochę za kwaśną glebę :roll: Dlatego chciałbym wykonać areację i wyluzować glebę przesypać piaskiem oraz zwapnować czy dobrze myślę?? Za bardzo nie wiem ile wapna wysypać czy żeby to określić należy zbadać poziom pH trawnika??

Karii
04-10-2009, 10:32
Na mech samo wapno nie pomoże, konieczne bedzie tez rozlużnienie gleby. Tam gdzie jest mech z regułu występuje zacienienie

mododevil
04-10-2009, 12:02
Na mech samo wapno nie pomoże, konieczne bedzie tez rozlużnienie gleby. Tam gdzie jest mech z regułu występuje zacienienie

Aby rozluźnić glebę będę próbował ł aerację wykonać a wiosną wertykulacje trawnika :D