PDA

Zobacz pełną wersję : orzech amerykański na podłogę



malgosimi
29-03-2006, 16:25
nei mogę nigdzie w necie znaleźć ceny :( pomóżcie... chodzi o deski

malgosimi
29-03-2006, 18:19
i to samo z akacja parzoną...

boorg
29-03-2006, 22:42
Orzech amerykański w desce (długość do 250 cm szerokość do 15 cm grubość 19 mm) jedyny jaki znam m2 kosztuje 85 $ USD.
Akacja w desce nie występuje. :(

malgosimi
29-03-2006, 22:45
aaaa... to zmienia postać rzeczy...

Soniiiiika - to jaką Ty masz tę akację parzoną w domu?

Sonika
30-03-2006, 00:02
Nie wiem co miał na myśli boorg pisząc, że akacja w desce nie występuje :-? , ale ja mam normalny parkiet z akacji parzonej - klepki o grubości 22 mm.

boorg
30-03-2006, 00:05
Nie wiem co miał na myśli boorg pisząc, że akacja w desce nie występuje :-? , ale ja mam normalny parkiet z akacji parzonej - klepki o grubości 22 mm.
Deska podłogowa to element o grubości 14-26 mm szerokości 14-18 cm i długość powyżej 120 cm. To miałem na myśli. :wink: 8)

Sonika
30-03-2006, 05:23
Nie wiem co miał na myśli boorg pisząc, że akacja w desce nie występuje :-? , ale ja mam normalny parkiet z akacji parzonej - klepki o grubości 22 mm.
Deska podłogowa to element o grubości 14-26 mm szerokości 14-18 cm i długość powyżej 120 cm. To miałem na myśli. :wink: 8)

Aha :D , to moje klepki są długie na 50-60 cm, nie pamiętam dokładnie.

tripper
30-03-2006, 16:11
a co to jest akacja parzona? parzona czym????

Nefer
30-03-2006, 16:24
Na przykład :

http://www.podlogi.net/go/_category/?idc=%2217_47%22&sess_id=e5c4279f5932da347315be0edb48b74d

Nefer
30-03-2006, 16:31
albo :

http://www.centrumdrewna.com/podlogi_drewniane.php

Nefer
30-03-2006, 16:38
albo:

http://www.sklep.parkiety-przyczka.pl/?prod=71

tripper
30-03-2006, 16:58
ok, ale dlaczego PARZONA??

2112wojtek
30-03-2006, 17:01
ok, ale dlaczego PARZONA??
:D :D no bo parzona i do tego wrzatkiem :P chociaz to slowo ma jeszcze inne znaczenia.

Nefer
30-03-2006, 17:01
ok, ale dlaczego PARZONA??


A no bo ją wyparzyli i jest teraz cała sparzona i ciemniejsza :) Pewnie gotowana :)

plukker
03-08-2008, 12:29
Witam,
pozwoliłem sobie odświeżyć nieco ten temat bo jest on dla mnie interesujący. Zainteresowany jestem dosyć poważnie parkietem z orzecha amerykańskiego. Interesuje mnie zdecydowanie ta ciemna wersja tego parkietu. Jak już zdążyłem się zorientować w salonach z parkietem, we wszystkich z nich orzech amerykański był drzewem jasnym bardzo zbliżonym do orzecha z Europy. Ja natomiast szukam orzecha amerykańskiego czarnego (Black Walnut). Jak to jest naprawdę z tym orzechem amerykańskim? Jaki jest jego prawdziwy kolor? Czy ti co jest w salonach z parkietem jest naprawdę orzechem amerykańskim. Jeśli w google wpisze się słowo walnut to w rezultacie wyszukiwania można zobaczyć sporo obrazków z orzechem jednak żaden z nich nie jest taki jak orzech amerykański sprzedawany w Krakowie. Czy ktoś spotkał w salonach z parkietem taki ciemny amerykański orzech? Jaka jest cena m2 takiej podłogi.

pozdrawiam
Aleksander

ghost34
03-08-2008, 15:15
około 300zł za metr samo drewno w rozm 600-1200/15mm/90mm polecałbym ci jesiona thermo w kolorze koniak...łudzxąco przypomina orzecha..co wiecej jest bardziej stabilny i tanszy..kolor orzecha to temat rzeka...boliwijski??,panamski, kanadyjski??jaki maja??

plukker
04-08-2008, 17:13
około 300zł za metr samo drewno w rozm 600-1200/15mm/90mm polecałbym ci jesiona thermo w kolorze koniak...łudzxąco przypomina orzecha..co wiecej jest bardziej stabilny i tanszy..kolor orzecha to temat rzeka...boliwijski??,panamski, kanadyjski??jaki maja??

udało mi się w końcu znaleźć taki parkiet a dokładniej deskę jak szukałem, fakt trochę to drogie. A czy orzech jest dużo mniej stabilny niż jesion? Czy orzech jest w ogóle dobry na parkiet? Jak wypada jeśli by porównywać go z dębem, który każdy gdzieś widział?

jarekkur
04-08-2008, 23:25
około 300zł za metr samo drewno w rozm 600-1200/15mm/90mm polecałbym ci jesiona thermo w kolorze koniak...łudzxąco przypomina orzecha..co wiecej jest bardziej stabilny i tanszy..kolor orzecha to temat rzeka...boliwijski??,panamski, kanadyjski??jaki maja??

udało mi się w końcu znaleźć taki parkiet a dokładniej deskę jak szukałem, fakt trochę to drogie. A czy orzech jest dużo mniej stabilny niż jesion? Czy orzech jest w ogóle dobry na parkiet? Jak wypada jeśli by porównywać go z dębem, który każdy gdzieś widział?
Orzech amerykański wygląda pieknie na podłodze jednak jest nie tak twardy jak dąb. Jest równie spokojny jak dąb ale nie tak jak merbau czy afzelia.
Jego zdolność do pęcznienia i skurczu jest podobna jak dębu i wynosi około 11% utraty szerokości deszczułki w zakresie wyschnięcia od wilgotności 10% do 0%. Z kazdym procentem przyrostu wilgotności (przyjmując 10% wilgotność deszczułki) schnie lub porzerza się o 0,25%
Po trzech latach zaczyna lekko zatracać wyrazistość kolorystyki usłojenia-blednie.
Ze względu na wyjątkowo niekorzystny stosunek szerokości desczułki do jej grubości może bardzo szybko dojść do wyłódkowania parkietu. Dlatego warto pomyśleć o drewnie termicznie modyfikowanym który cechuje wyjątkowa mała wrażliwość na zmiany klimatyczne otoczenia. Propozycja ghosta34 nie jest pozbawiona sensu.
__________________________________________________ _____
vanitas vanitatum et omnia vanitas

acca5
05-08-2008, 07:03
Może mi jeszcze ktoś tez doradzi, zamierzam w kuchni miedzy szafkami wiszącymi a blatem dać jesion- i pytanie deska , klepka, czy jakiś gotowy panel. meble w kuchni mam jesion na wysoki połysk- jasny z dużymi słojami, blat grafitowo -szary; płytki z tylu za okapem- gr.1cm: co tam umieścić aby miało ręce i nogi, na jaki klej, jak wykończyć górę tego panela- wszak nie zostawię odkrytego drewna.czy ewentualnie tu jesion na wysoki połysk zda egzamin- nie będzie styku z ciepłem, najwyżej czasami jakieś chlapniecie.

plukker
12-10-2008, 15:28
około 300zł za metr samo drewno w rozm 600-1200/15mm/90mm polecałbym ci jesiona thermo w kolorze koniak...łudzxąco przypomina orzecha..co wiecej jest bardziej stabilny i tanszy..kolor orzecha to temat rzeka...boliwijski??,panamski, kanadyjski??jaki maja??

udało mi się w końcu znaleźć taki parkiet a dokładniej deskę jak szukałem, fakt trochę to drogie. A czy orzech jest dużo mniej stabilny niż jesion? Czy orzech jest w ogóle dobry na parkiet? Jak wypada jeśli by porównywać go z dębem, który każdy gdzieś widział?
Orzech amerykański wygląda pieknie na podłodze jednak jest nie tak twardy jak dąb. Jest równie spokojny jak dąb ale nie tak jak merbau czy afzelia.
Jego zdolność do pęcznienia i skurczu jest podobna jak dębu i wynosi około 11% utraty szerokości deszczułki w zakresie wyschnięcia od wilgotności 10% do 0%. Z kazdym procentem przyrostu wilgotności (przyjmując 10% wilgotność deszczułki) schnie lub porzerza się o 0,25%
Po trzech latach zaczyna lekko zatracać wyrazistość kolorystyki usłojenia-blednie.
Ze względu na wyjątkowo niekorzystny stosunek szerokości desczułki do jej grubości może bardzo szybko dojść do wyłódkowania parkietu. Dlatego warto pomyśleć o drewnie termicznie modyfikowanym który cechuje wyjątkowa mała wrażliwość na zmiany klimatyczne otoczenia. Propozycja ghosta34 nie jest pozbawiona sensu.
__________________________________________________ _____
vanitas vanitatum et omnia vanitas

Dziękuje za cenne uwagi. Jest dokładnie tak jak pisaliście. Na żywo, jak porównywałem oba drewna, to wyszło ze w praktyce ciężko je odróżnić. Dwie na 4 klepki były na oko identyczne. Wybrałem wiec jesion bo różnica w cenie spora. Sporo pieniędzy udało się przez to zaoszczędzić :D

Gabi.gg
13-10-2008, 01:18
Czy mógłbyś mi napisać na prive gdzie kupiłeś ten jesion i jaka cena?

ghost34
13-10-2008, 11:03
Dziękuje za cenne uwagi. Jest dokładnie tak jak pisaliście. Na żywo, jak porównywałem oba drewna, to wyszło ze w praktyce ciężko je odróżnić. Dwie na 4 klepki były na oko identyczne. Wybrałem wiec jesion bo różnica w cenie spora. Sporo pieniędzy udało się przez to zaoszczędzić

Jeszcze jedno ..ostroznie z lakierami wodnymi na tejze posadce..czym chciałbyś ja wykończyć??

plukker
13-10-2008, 11:25
Dziękuje za cenne uwagi. Jest dokładnie tak jak pisaliście. Na żywo, jak porównywałem oba drewna, to wyszło ze w praktyce ciężko je odróżnić. Dwie na 4 klepki były na oko identyczne. Wybrałem wiec jesion bo różnica w cenie spora. Sporo pieniędzy udało się przez to zaoszczędzić

Jeszcze jedno ..ostroznie z lakierami wodnymi na tejze posadce..czym chciałbyś ja wykończyć??

Z tego co pamiętam to ma to być wykończone lakierem Berger-Seidle 2K-PU lub też jeśli będe chciał taniej to L 62 Eurotop lub Uno tej samej firmy. Ta krakowska firma stosuje prawie zawsze te lakiery. Chyba samemu producentowi chemi zarzucić nic nie można. Czekam na propozycje bo kwestia lakieru jeszcze nie zdecydowana.

ghost34
13-10-2008, 11:30
Zróbcie to tak..najpierw uno wałkiem dosyc grubo....poczekać ze dwa dni(wietrzyc) mocno zmatowić..i na to 2kpu..1x czekac 48 h (nie mniej..) zmatowić i wtedy 1x blacha i 1x wałek..2kpu..wtedy powinno byc w miare bezpiecznie..
W miarę mozliwości niechaj nie wyrównuje zbyt mocno do skosa..aby nie uszkodzic i nie wybrac miekkich komórek drewna wtedy mocno pija..a na thermo jest tak ze to wstawanie słojów..jest widoczne dopiero po nieco dłuższym okresie czasu..może sie parkieciaż .obudzic z ręką w nocniku..jarekkur był na takiej ekspertyzie..
Nie panikować ..tylko starać sie a) nie uszkadzac przy wyrównywaniu drewna miekszych komurek
b) przy lakierach wodnych..wydłużyc czas na odparowanie wody z lakieru
c) uno powinno mocno ograniczyć siakliwoć thermo jesiona..

plukker
13-10-2008, 15:34
Zróbcie to tak..najpierw uno wałkiem dosyc grubo....poczekać ze dwa dni(wietrzyc) mocno zmatowić..i na to 2kpu..1x czekac 48 h (nie mniej..) zmatowić i wtedy 1x blacha i 1x wałek..2kpu..wtedy powinno byc w miare bezpiecznie..
W miarę mozliwości niechaj nie wyrównuje zbyt mocno do skosa..aby nie uszkodzic i nie wybrac miekkich komórek drewna wtedy mocno pija..a na thermo jest tak ze to wstawanie słojów..jest widoczne dopiero po nieco dłuższym okresie czasu..może sie parkieciaż .obudzic z ręką w nocniku..jarekkur był na takiej ekspertyzie..
Nie panikować ..tylko starać sie a) nie uszkadzac przy wyrównywaniu drewna miekszych komurek
b) przy lakierach wodnych..wydłużyc czas na odparowanie wody z lakieru
c) uno powinno mocno ograniczyć siakliwoć thermo jesiona..

Dosyć to skomplikowanie wygląda :/ Ile jest w końcu tych lakierowań, cztery? 1x duo i 3x 2kpu?
Jeśli musiałbym wybierać wersję standardową czyli 1 lakier a nie duo + 2kpu to co z Bergera będzie najlepsze na ten jesion. Coś mi się wydaje że parkieciarz może mnie z tymi pomysłami przestać lubić :) i wtedy trzeba będzie się z nim jakoś porozumieć.
Oj, zamiast kupić orzecha, który jest trudny w użytkowaniu, kupiłem jesion trudny do położenia, ehh

ghost34
13-10-2008, 18:14
1x uno wałkiem grubo...48 godziny czekać wietrzyc zmatowic 1x berger 2kpu..48 godzin czekać zmatowić..i warstwa końcowa 1x blacha i 1 raz wałkiem 2kpu..nic wiecej parkieciarz..bedzie wiedział ..co to blacha hehe
Nie umrze w butach..tak sie robi..tu ma tylko okresy wydłużone..kapnie od razu spoko
razem masz 3 warswty..

Oj, zamiast kupić orzecha, który jest trudny w użytkowaniu, kupiłem jesion trudny do położenia, ehh
hahha spokojnie ale lepiej chuchać na zimne

plukker
13-10-2008, 19:36
1x uno wałkiem grubo...48 godziny czekać wietrzyc zmatowic 1x berger 2kpu..48 godzin czekać zmatowić..i warstwa końcowa 1x blacha i 1 raz wałkiem 2kpu..nic wiecej parkieciarz..bedzie wiedział ..co to blacha hehe
Nie umrze w butach..tak sie robi..tu ma tylko okresy wydłużone..kapnie od razu spoko
razem masz 3 warswty..


A ile więcej może mnie to kosztować skoro za umówioną kwotę 105 mam mieć : grunt, klej, fuga, szpachla, 2x lakier 2kpu. Czy dojdzie mi tylko jedna dodatkowa warstwa lakieru?
Tak w ogóle to o lakierze uno nie mam niestety na umowie napisane. W wersji tańszej może być L62 Eurotop i EcoGold. Coś się zasugerowałem tym Uno z ich strony bo nie miałem przy sobie umowy. Myślę, że jakby trzeba było Uno to pewnie też maja.

ghost34
13-10-2008, 19:38
uno to tani lakier rozpuszczalnikowy o podobnej cenie do lakieru podkładowego spokojnie...

plukker
13-10-2008, 19:47
No to zobaczymy co mi na to powie parkieciarz. Będę tam niedługo bo muszę wziąć jedna klepkę ma wymiar dla gościa od wykończeń co by mi płytki położył na dobrej wysokości w stosunku do parkietu.
A mogę zapytać skąd taka ogromna wiedza o parkietach, jeśli to nie tajemnica?
Jak już przekaże parkieciarzowi informacje to jego wizję ułożenia jesionu termo zamieszczę. Nie mam prawa wątpić w jego wiedzę bo jak do tej pory to jeden z bardziej profesjonalnych parkieciarzy jakich spotkałem. Zresztą z tego co wiem to zrzeszony w jakimś Stowarzyszeniu...

ghost34
13-10-2008, 19:56
heheh no tak to wiele zmienia..parcuje na bergerze wiec zapewne bierze z profiparkietu..czyli raczej nalezy do OSP do którego tez zreszta należę i tez już bardzo rzadko ale potrafie sie pomylić....coś ci wkleje pan jarekkur był n tak zrobionym termo jesionie ..jesli w krótkim okresie mocno sie go potraktuje wodą..
lepiej go zamknąć rozpusczalnikiem(UNO) a później dwa razy woda(2kpu) w odstepie 48..

http://img357.imageshack.us/img357/4417/dsc02542rm0.th.jpg (http://img357.imageshack.us/my.php?image=dsc02542rm0.jpg)http://img357.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Niechaj uważa na wodę przy termo jesionie..

plukker
13-10-2008, 20:08
Niechaj uważa na wodę przy termo jesionie..

No faktycznie, dobrze to nie wygląda. Zwrócę na to na pewno uwagę. Dzieki za szczegółowe info. Odezwę się wkrótce :)

plukker
14-10-2008, 14:31
Parkieciarza już odwiedziłem więc sprawa jest już w toku. Z tego co udało mi się ustalić ze sprzedająca, która swoją drogą jest dobrze zorientowana w temacie chemii, wynika, że oni nigdy na pierwszą warstwę lakieru nie dają lakieru wodnego bo raz zrobili próbę (nie na jesionie thermo) i wyszło prawie coś takiego jak na obrazku 2 posty wyżej. Jak mi powiedziano to na trudne parkiety (te obrabiane termicznie i egzotyki) dają zazwyczaj Exotengrunt a potem dopiero wedle życzenia 2kpu L62 czy co się chce. Muszę powiedzieć ze spore zdziwienie zrobiło to zdjęcie bo było przekonujące i bardzo zmusiło do myślenia. Cała sprawa ma jeszcze zostać skonsultowana z kładącym na codzień parkiety. Przekazałem oczywiście pomył z Uno + 2kpu ale jakoś nie wzbudził nadmiernego zainteresowania poza stwierdzeniem ze pomysłodawca zna się na chemii i wybrał stosunkowo drogie rozwiązanie. Jak mówię sprawa jest rozwojowa i więcej bede wiedział wkrótce.
czy Exotengrunt + 2x 2kpu nie byłoby wystarczające?
Drugi wariant to FK Gelb + 2x Uno (tu zaznaczono ze robią z pewna taką nieśmiałoscią bo skleja ścianki boczne)
Czy któryś z pomysłów "od reki" jest do zaakceptowania?
A tak w ogóle to Uno nie jest takie tnie bo wypada tak pomiędzy L62 a 2kpu.

ghost34
14-10-2008, 15:40
nie exoten ground bo od blisko roku go już nie ma tylko uni quick primer..oba rozwiazania sa na drewna standardowe ..ja bym zamknoł ..rozpucholem czyli uno..na fk gelb hmm juz zaluje ze to pisze..mogą wyjść plamy..nie chce straszyć..koniec juz nie bede sie wpierniczał tamtym gosciom..wiedzą co robia..nie sie poradzą gościa od wykonania..

jarekkur
14-10-2008, 20:42
Parkieciarza już odwiedziłem więc sprawa jest już w toku. Z tego co udało mi się ustalić ze sprzedająca, która swoją drogą jest dobrze zorientowana w temacie chemii, wynika, że oni nigdy na pierwszą warstwę lakieru nie dają lakieru wodnego bo raz zrobili próbę (nie na jesionie thermo) i wyszło prawie coś takiego jak na obrazku 2 posty wyżej. Jak mi powiedziano to na trudne parkiety (te obrabiane termicznie i egzotyki) dają zazwyczaj Exotengrunt a potem dopiero wedle życzenia 2kpu L62 czy co się chce. Muszę powiedzieć ze spore zdziwienie zrobiło to zdjęcie bo było przekonujące i bardzo zmusiło do myślenia. Cała sprawa ma jeszcze zostać skonsultowana z kładącym na codzień parkiety. Przekazałem oczywiście pomył z Uno + 2kpu ale jakoś nie wzbudził nadmiernego zainteresowania poza stwierdzeniem ze pomysłodawca zna się na chemii i wybrał stosunkowo drogie rozwiązanie. Jak mówię sprawa jest rozwojowa i więcej bede wiedział wkrótce.
czy Exotengrunt + 2x 2kpu nie byłoby wystarczające?
Drugi wariant to FK Gelb + 2x Uno (tu zaznaczono ze robią z pewna taką nieśmiałoscią bo skleja ścianki boczne)
Czy któryś z pomysłów "od reki" jest do zaakceptowania?
A tak w ogóle to Uno nie jest takie tnie bo wypada tak pomiędzy L62 a 2kpu.

Co skleja bocznie FK-gelb czy Uno?. Zeby nie sklejało bocznie Berger Seidle poleca LT Eksport. U ciebie jest bardziej sprawa utrzymania powierzchni innej niż na zdjęciu z mojej ekspertyzy.
Oczywiście parkieciarz który będzie te prace wykonywał musi byc pewny swoich poczynań.
Moja rada to lakier podkładowy np. FK Gelb położyc blachą lakierniczą 35mg/m2(szpachlą) 2x. Drugi raz krzyżowo do warstwy pierwszej. Druga warstwa po 3-4 godzinach. Reszta jak radzi ghost34.
Należy też wiedziec, że rozpuszczalniki również wpływają na pęcznienie drewna. Oczywiście parametry tych wpływów różnią się od rodzaju rozpuszczalnika. Przyjmując pęcznienie drewna pod wpływem wody za 100% to gliceryna i methanol działają prawie jak woda na drewno-95%. Najsłabiej benzyna i terpentyna - 5 i 10%. Aceton 65%. Ethanol 75%, butanol 12%. Alkohole podobnie jak woda.
W FK-Gelb i Uno znajdują się w niewielkiej ilości aceton i etanol około 2,5-10%. Dlatego praca blachą jest wskazana aby nie dopuścic do penetracji drewna przez rozpuszczalniki. W FK-gelb jest również pochodna nafty, to dobrze.
Możesz też blachą lakierniczą nanieśc 2x uno a nastepną warstwę wałkiem 1x około 200ml/m2 lub 2x wałkiem 130ml/m2.

ghost34
14-10-2008, 22:12
.na fk gelb hmm juz zaluje ze to pisze..mogą wyjść plamy..

heh a nie mówiłem...:P