PDA

Zobacz pełną wersję : Modelowanie wzniesień - jak prawidłowo to zrobic?



Oldswan
31-03-2006, 14:27
czy sa jakies wytyczne jak nalezy taka prace w ogrodzie wykonać ? Planuje kilka pagorków, aby ukryc nienajlepsze osie widokowe i odgrodzić sie nieco od sasiedztwa. Pagórki o wysokosci od 50 do 70 - 80 cm. Jak to sie robi po tym jak spychacz zwali ziemie na kupe. Firma ogrodnicza liczy sobie 42 zł z m szesciennego co u mnie daje prawi 2000 zł Trochę mnie to dziwi. Może nie jest to praca trudna do wykonania w własnym zakresie? Od jakiej wysokości niezbędne sa murki oporowe? Z góry dziękuję za pomoc.

julieta
31-03-2006, 16:22
To ja się też podczepiam pod pytanie, bo mnie się marzą wzniesienia.
A na nich łąka kwietna...

Mirek_Lewandowski
31-03-2006, 17:51
Wytycznych to nie ma... A właściwie jest jedna - warstwa gleby uprawnej po wszystkich wykopkach nadal musi być na wierzchu. Usypanie górki z czarnoziemu i odkrycie obok martwicy glebowej jest niewskazane.
A jak? Zgodnie np. z projektem. A jeśli robimy sami- to MUSI wyglądać naturalnie- a więc należy wykorzystać i podkreślić naturalne spadki terenu, nawet niewielkie.
Murek kwiatowy może mieć 2 m, a może 20 cm i wspaniale dzielić teren i podkreślać różnicę poziomów. Oczywiście im większe naturalne spadki, tym murki można zrobić wyższe. Nie musi również mieć jednakowej wysokości po całej długości- z jednej strony może mieć np 1m, i łagodnie schodzić do np poziomu trawnika.
Praca łopatą przy przewalaniu ziemi trudna nie jest :D , ale narobić się można. Dobrze jest zrobić bilans ziemi- co skąd i gdzie, żeby np nie wozić nadmiaru ziemi pozostałego w końcu ogrodu taczką dokładnie na drugi koniec :wink:

cisza1
31-03-2006, 19:59
Dobrze jest zrobić bilans ziemi- co skąd i gdzie, żeby np nie wozić nadmiaru ziemi pozostałego w końcu ogrodu taczką dokładnie na drugi koniec :wink:

o... bardzo dobra uwaga....
auto ziemi taczkami przewisc to jest troche roboty, a ladowarka zalatwi to w 3 min.
jedno auto ziemi to nic przy pracach ziemnych, ilosci moga isc w 10 i 100. U mnie narazie w 200 sie jeszcze mieszcze.

zygmor
01-04-2006, 18:22
Przepraszam, że dodam swoje zdanie.
Świeża ziemia łatwo osiada po usypaniu np wału, żeby to szybko nie siadało to w miejscu, gdzie wypadnie grzbiet wału umieszczam gęsto wbite kołki (miałem takich sporo), jak nie masz długich to możesz wbić w trakcie sypania, może być płotek. W ten spsób można formować nawet bardziej strome zbocza. Jak później obsadzisz roślinami to nie powinno już z tym stokiem się wiele dziać. Udeptuj tylko starannie kolejne warstwy, kołki zostawiamy, z czasem zgniją i nie będzie po nic śladu.


Pozdro

zygmor
04-04-2006, 18:37
Można też skarpę umocnić kratownicą plastikową, ona też utrzyma podłoże pod większym kątem.

Pozdro