PDA

Zobacz pełną wersję : Coz zrobic z woda deszczowa która spływa na moja działke



gosia@
01-04-2006, 13:49
Błagam o podpowiedz, bo mnie niedługo .......Mam dom na południowym stoku i..oczywiscie cała woda siup do mnie :evil: Mam zakopane 2 studnie i chłonne i co...d(pip)a blada.Studnie pełne, a na działce staw kapielowy powstał.Nie mam gdzie odprowadzic tej pierunskiej wody.O oczku myslałam, ale to by musiało byc OKO, a nie oczko, a mam małe dziecko.Zreszta w takim oczku bedzie brudno skoro zasili je woda z terenu? :roll: Szukałam, googlałam i nic....Plizzz, jak sobie rodzicie z takim problemem?

dominikams
01-04-2006, 13:52
Jakiś rów odprowadzający tę wodę?

gosia@
01-04-2006, 14:15
Jakiś rów odprowadzający tę wodę?
No, ale gdzie z tego pierunskiego rowu???Na droge pzreciez nie wyleje, do sasiada tez nie :roll: :cry: Zreszta ja gorki i pagórki.Nie dam rady rowu pod gore wykopac :( :( :(

areq
01-04-2006, 15:06
Może spróbuj tak:
Od strony góry mały mur oporowy/tak by góra tego murku była w poziomie ze spadkiem na boki/ z tzw ściekiem ulicznym przykrawężnikowym z rozprowadzeniem na boki, a z boku działki kolejne ścieki z odprowadzeniem wód napływowych na dół działki.I na ich zakończeniu dwie studnie chłonne /dodatkowo/. Niestety jeśli piszesz ,że obecne nie przejmują wody,to należałoby je zrobić z kręgów ca. 1,5m średnicy i z 3-4m głębokości...chyba ,że chcesz się narazić na problemy,wtedy możesz pokusić się o odprowadzenie na drogę,ale w tym momencie zaburzasz stosunki wodne na sąsiedniej działce...Idealnym rozwiazaniem byłby rów drogowy przy działce:(:(
Wzór takich ścieków tutaj,polecam ten drogowy z boku a ten przykrawężnikowy na górze murku oporowego:
http://www.barabas.pl/images_strony/cennik.pdf

Innej metody nie znam w przypadku działki z dużą rozpiętością wysokościową,ew. z działką położoną na stoku...

gosia@
01-04-2006, 18:51
Może spróbuj tak:
Od strony góry mały mur oporowy/tak by góra tego murku była w poziomie ze spadkiem na boki/ z tzw ściekiem ulicznym przykrawężnikowym z rozprowadzeniem na boki, a z boku działki kolejne ścieki z odprowadzeniem wód napływowych na dół działki.I na ich zakończeniu dwie studnie chłonne /dodatkowo/. Niestety jeśli piszesz ,że obecne nie przejmują wody,to należałoby je zrobić z kręgów ca. 1,5m średnicy i z 3-4m głębokości...chyba ,że chcesz się narazić na problemy,wtedy możesz pokusić się o odprowadzenie na drogę,ale w tym momencie zaburzasz stosunki wodne na sąsiedniej działce...Idealnym rozwiazaniem byłby rów drogowy przy działce:(:(
Wzór takich ścieków tutaj,polecam ten drogowy z boku a ten przykrawężnikowy na górze murku oporowego:
http://www.barabas.pl/images_strony/cennik.pdf

Innej metody nie znam w przypadku działki z dużą rozpiętością wysokościową,ew. z działką położoną na stoku...Mam ich wszystkichw w nosie, moge i rów wykopac, ale obawiam sie, ze rów tez nie przyjmnie takiej ilosci wody.
:cry: Qurcze, jakie moge byc wymiary takiego rowu???Murki mam, ale woda mi teraz i pzrez murek pzreleciała

areq
01-04-2006, 19:02
Ty nie masz kopać rowu przydrożnego,on tam miał już być:)
Jakie murki masz? Od płotu pewnie?

gosia@
01-04-2006, 19:17
Ty nie masz kopać rowu przydrożnego,on tam miał już być:)
Jakie murki masz? Od płotu pewnie?
AAAA,, to go niestety nie mam
:( Mam mury oporowe, a na nich płot, taki jak fundament, tylko zalewany beton

areq
01-04-2006, 19:20
No to spróbuj /a najlepiej popytaj się jeszcze gdzieś u siebie/ zrobić tak jak Ci zaproponowałem.Gwarancja jakieś 90%,że całość wód "z górki" będzie odprowadzona.Widziałem zdjęcie ukształtowania terenu działki w Twoim albumie ale jest tylko jedno, i to przed budową,więc wiele więcej nie mogę Ci podpowiedzieć....

gosia@
01-04-2006, 19:26
No to spróbuj /a najlepiej popytaj się jeszcze gdzieś u siebie/ zrobić tak jak Ci zaproponowałem.Gwarancja jakieś 90%,że całość wód "z górki" będzie odprowadzona.Widziałem zdjęcie ukształtowania terenu działki w Twoim albumie ale jest tylko jedno, i to przed budową,więc wiele więcej nie mogę Ci podpowiedzieć....Popytam, ale wyglada ze rozwiazania idealnego nie ma
:( dziekuje za rady

Pawson
01-04-2006, 21:25
gosiu
a jak glebokie masz te studnie chlonne ??

Ja robilem taka studnie u siebie i wiem ze najwazniejsze to dokopac sie taka studnia do warstwy wodoprzepuszczalnej w ziemi . U mnie wyglada to tak ze mam ok 7 m glebokosci gliny a ponizej piach wiec jak kopalem studnie to sie dokopalismy do tego piachu i jeszcze w nim jakies 1,5 m bo dalej sie kopacze bali coby sie nie obsypalo.
Jakbym za wczesnie skonczyl kopac (co moze byc problemem u ciebie ..) to powstal by jedynie wcale niewielki zbiornik na wode a tak studnia odprowadza cala deszczowke do piachu ktory ma praktycznie nieograniczone mozliwosci wchlaniania wody. W dwa dni studnia odprowadzizla tyle wody co w zeszlym roku wsiakala normalnie ze 3 tyg...

gosia@
01-04-2006, 23:19
gosiu
a jak glebokie masz te studnie chlonne ??

Ja robilem taka studnie u siebie i wiem ze najwazniejsze to dokopac sie taka studnia do warstwy wodoprzepuszczalnej w ziemi . U mnie wyglada to tak ze mam ok 7 m glebokosci gliny a ponizej piach wiec jak kopalem studnie to sie dokopalismy do tego piachu i jeszcze w nim jakies 1,5 m bo dalej sie kopacze bali coby sie nie obsypalo.
Jakbym za wczesnie skonczyl kopac (co moze byc problemem u ciebie ..) to powstal by jedynie wcale niewielki zbiornik na wode a tak studnia odprowadza cala deszczowke do piachu ktory ma praktycznie nieograniczone mozliwosci wchlaniania wody. W dwa dni studnia odprowadzizla tyle wody co w zeszlym roku wsiakala normalnie ze 3 tyg...Hmm, moze zreczywiscie to jest problemem u mnie
:-? a jak jest zamarznieta ziemia, to nie pzreszkadza?bo moze teraz zamarzła?do jakiego momentu trzeba kopac?

JackD
02-04-2006, 07:17
Ty nie masz kopać rowu przydrożnego,on tam miał już być:)
Jakie murki masz? Od płotu pewnie?


a kto to ma zrobić??... jeżeli go nie ma ??... do kogo się zwrócić??

Pawson
02-04-2006, 08:38
gosiu
a jak glebokie masz te studnie chlonne ??

Ja robilem taka studnie u siebie i wiem ze najwazniejsze to dokopac sie taka studnia do warstwy wodoprzepuszczalnej w ziemi . U mnie wyglada to tak ze mam ok 7 m glebokosci gliny a ponizej piach wiec jak kopalem studnie to sie dokopalismy do tego piachu i jeszcze w nim jakies 1,5 m bo dalej sie kopacze bali coby sie nie obsypalo.
Jakbym za wczesnie skonczyl kopac (co moze byc problemem u ciebie ..) to powstal by jedynie wcale niewielki zbiornik na wode a tak studnia odprowadza cala deszczowke do piachu ktory ma praktycznie nieograniczone mozliwosci wchlaniania wody. W dwa dni studnia odprowadzizla tyle wody co w zeszlym roku wsiakala normalnie ze 3 tyg...Hmm, moze zreczywiscie to jest problemem u mnie
:-? a jak jest zamarznieta ziemia, to nie pzreszkadza?bo moze teraz zamarzła?do jakiego momentu trzeba kopac?

zamarznieta ziemia to jest na powierzchni co najwyzej do glebokosci 1-2 metrow (nie wiem ile dokladnie) i wlasnei dlatego nic na wiosne nie wsiaka i wlasnie dlatego tez mam taka studnie chlonna (zrobiona z kregow a w srodku pusta) ona nie zamrznie wiec w niej ciagle woda stoi i wsiaka.

Jak glebokosc studni ?? ja sie pytalem sasiadow ktorzy wczesniej cos robili w ziemi i oni mowili ze na 7-9 m jest piach u nas a wczesniej glina .wiec jak mi mieli kopac studnie to kazalem kopac az do piachu.

U Ciebie moze byc zupelnie inna struktura ziemi ale jesli masz na gorze warstwe nieprzepuszczajaca wody (np: gliny i ily) i studnie masz wykopana tylko w tej warstwie to guzik nie studnia i nic nie zrobi ....
TAk jak mowie dobrze zrobiona studnia odprowadzila mi w 2 dni bajorko ok 50x50m i 30 - 40 cm gleb.

gosia@
02-04-2006, 09:09
[quote="gosia@"][quote=Pawson]gosiu
a jak glebokie masz te studnie chlonne ??
U Ciebie moze byc zupelnie inna struktura ziemi ale jesli masz na gorze warstwe nieprzepuszczajaca wody (np: gliny i ily) i studnie masz wykopana tylko w tej warstwie to guzik nie studnia i nic nie zrobi ....
TAk jak mowie dobrze zrobiona studnia odprowadzila mi w 2 dni bajorko ok 50x50m i 30 - 40 cm gleb.Widzisz, a ja mam piach
:( i mimo piachu nie wsiaka.Zakładam jednak ze ziemia wierzchnia zmarznieta. :roll: Swoja droga mam cos złe pzreczucie ze studnie zle zrobione :evil: :evil: :evil: ale jak teraz je pogłebic :o

gosia@
02-04-2006, 09:10
Ty nie masz kopać rowu przydrożnego,on tam miał już być:)
Jakie murki masz? Od płotu pewnie?


a kto to ma zrobić??... jeżeli go nie ma ??... do kogo się zwrócić??Pewnie nikt Ci go nie zrobi
:( a powinna gmina?

Pawson
02-04-2006, 09:30
Widzisz, a ja mam piach
:( i mimo piachu nie wsiaka.Zakładam jednak ze ziemia wierzchnia zmarznieta. :roll: Swoja droga mam cos złe pzreczucie ze studnie zle zrobione :evil: :evil: :evil: ale jak teraz je pogłebic :o

ja tam specem nei jestem, pisze na podstawie swoich doswiadczen ... ale mi sie wydaje ze jak sie ma piach to powinno wsiakac ... oczywiscie nie na calej powierzchni (jesli jest zmarznieta) ale przez studnie chlonne bez problemu bo one siegaja przeciez ponizej glebokosci przemarzania ...

jaka masz glebokosc tych studni ?? i czy ile masz tego piachu (moze to tylko gorna warstewka a ponizej glinka :):) ??

gosia@
02-04-2006, 09:39
Widzisz, a ja mam piach
:( i mimo piachu nie wsiaka.Zakładam jednak ze ziemia wierzchnia zmarznieta. :roll: Swoja droga mam cos złe pzreczucie ze studnie zle zrobione :evil: :evil: :evil: ale jak teraz je pogłebic :o

ja tam specem nei jestem, pisze na podstawie swoich doswiadczen ... ale mi sie wydaje ze jak sie ma piach to powinno wsiakac ... oczywiscie nie na calej powierzchni (jesli jest zmarznieta) ale przez studnie chlonne bez problemu bo one siegaja przeciez ponizej glebokosci przemarzania ...

jaka masz glebokosc tych studni ?? i czy ile masz tego piachu (moze to tylko gorna warstewka a ponizej glinka :):) ??no i teraz sama nie wiem, musze sie dopytac. Mysle jednak, ze na 100% sa za płytko.Najgorsze, ze nie mam pomysłu jak je poglebic
:(