PDA

Zobacz pełną wersję : Odgrzybianie



Niacha
01-04-2006, 17:33
Na scianie północnej nie ocieplonej pojawia się grzyb na styku podłogi i sufitu. Ściana zbudowana jest z podwójnej cegły dziurawki. Mieszkanie znajduje się na paterze i posiada plastikowe okna (grzyb pojawia się również na piętrze). W związku z tym planujemy najpierw ocieplić budynek. Słyszałam o otworach wierconych w ścianie zewnętrznej, ale nie wiem czy cos to da i jak to się robi. Czy konieczna jest wymiana izolacji na fundamencie? A może ktos zna inny skuteczny sposób? Zalezy mi na czasie bo mam dziecko uczulone na grzyby i pleśnie.

Sp5es
08-04-2006, 19:28
Przyczyną jest przemarzanie. Strop stanowi mostek cieplny (chłodniejszy). Ciepłe powietrze wznoszące się ku górze dochodzi do zimnej powierzchni, kondensuje woda, na tym rośnie całe zoo.

1) POPRAWIć WENTYLACJE. Plastikowe okna, dobre, szczelne mają poważny wkład w pogorszenie wymiany powietrza
Jeśli nie można tego od razu zrobić - intensywniej wietrzyć mieszkanie 4-6x po 5 min dziennie
2) Ocieplenie budynku usunie istniejący mostek.
3) odkazić ścianę (na forum wielokrotnie to opisywałem - polecam archiwum)
4) pomalować farbą o zwiększonej ilości biocydów,aby ponownie nie zakwitło.
np. www.humafarby.pl

Rozwiązanie najmniej zalecane, wyłącznie do traktowania jako wyjście awaryjne, gdyby nie było możliwości zrobienia ocieplenia.
5) po odkażeniu i sanacji jw. od środka naścianę nakleić CIENKĄ warstwę styropianu . Zamiennie czasami można kupić takie " gąbkowe (4mm tapety) . Na sufit nakleić klin styropianowy o ramionach prostopadłych 5 cm na 30 cm, krawędź 5 cm nakleić do ściany, 30 centymetrową do sufitu
Wykończyć jak się chce - Spowoduje to brak kondensacji na suficie.

m.chmielinski
18-04-2006, 13:32
No z tym styropianem od środka, to chyba nie najlepszy pomysł. :wink:

Musisz zlokalizować przyczynę powstawania wilgoci. Jak nie będziesz znał przyczyny to możesz robić wiele rzeczy całkiem niepotrzebnie i tracić kasę.

Może to być "przemarzanie" ściany, albo to, że ściana jest od strony północy i jest nieocieplona to tylko taka zmyłka, a tak naprawde nie to jest przyczyną, choć może być.

Przeważnie grzyb tworzy się w rogach pomieszczeń i za meblami, dlatego, że nie ma tam wystarczającej cyrkulacji powietrza. Samo poprawienie wentylacji może usunąć problem, dlatego, że przy niższej wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania, nawet jak będzie zimniejsza ściana, to woda nie będzie się kondensowała, a jak nie będzie wilgoci, to nie będzie grzyba.
Oczywiście potem środki grzybobójcze i malowanie.

Wniosek: Upewnić się co do przyczyn zawilgocenia, potem działać.

Niacha
27-04-2006, 17:32
Dzięki za odpowiedź, nie potrafię znaleźć przyczyny zawilgocenia gdyż nigdzie nie moge zdobyć papierów dotyczących budynku. Nie wiem czy przyczyną może być zła izolacja czy tylko przymarzanie ściany. Obawiam się, że jak ocieplę to grzyb wejdzie mi do środka. Gdy mieszkała tu jedna osoba, a okna były drewniane grzyba nie było, mimo że ściana była zastawiona szafą. Co robić? Czy mogę ocieplić tylko parter bo nie mogę się dogadać z sąsiadami z góry.

tomek74
15-05-2006, 12:26
witam
U mnie pojawil się czarny grzyb w narozniku na scianie południowej w nowym mieszkaniu, wentylacja jest dobra

Tynkowanie było w grudniu przy temp powyżej 5 st ale w styczniu podczas schniecia bywalo roznie (wiadomo przyszly duze mrozy) – dogrzewałem grzejnikiem i temp w dzien wynosila powyżej 5 st ale w nocy mogla spasc poniżej tej wartości
Gdy wszystkie tynki wyschly w tym wlasnie rogu wciąż było mokro

Jaka może być zatem przyczyna? Czy wymagane jest jakies dodatkowe ocieplenie czy sciana po prostu przemarzla i teraz wystarczy skuc tynk, intensywnie suszyc, zabezpieczyc preparatem i ponownie zatynkowac?

Sp5es
15-05-2006, 22:14
witam
U mnie pojawil się czarny grzyb w narozniku na scianie południowej w nowym mieszkaniu, wentylacja jest dobra

Tynkowanie było w grudniu przy temp powyżej 5 st ale w styczniu podczas schniecia bywalo roznie (wiadomo przyszly duze mrozy) – dogrzewałem grzejnikiem i temp w dzien wynosila powyżej 5 st ale w nocy mogla spasc poniżej tej wartości
Gdy wszystkie tynki wyschly w tym wlasnie rogu wciąż było mokro

Jaka może być zatem przyczyna? Czy wymagane jest jakies dodatkowe ocieplenie czy sciana po prostu przemarzla i teraz wystarczy skuc tynk, intensywnie suszyc, zabezpieczyc preparatem i ponownie zatynkowac?


Nie ma odpowiedzi cud.
Musi byc JAKAŚ przyczyna zawiilgocenia.
Może są zbyt szczelne okna.
Dobra wentylacja przy braku napływu z mikrowentylacji, wyciętych uszczelek itd nic nie da.

tomek74
16-05-2006, 09:10
no tak ale czy w tym wypadku mozna uznac, ze przyczyna bylo to iz tynki przemarzly czy przyczyny szukac gdzie indziej?

Sp5es
16-05-2006, 19:11
Tak w ślepo to trudno ocenić. Przyczyn moze być parę, bez obejrzenia dawanie diagnozy może być wysoce wątpliwe.

pianiwo
05-06-2006, 09:13
Polecam bo sprawdzone:

Spray pleśniobójczy firmy PUFAS - strasznie śmierddzi więc lepiej "odizolować" się od tego zapachu na około tydzień (przy intensywnym wietrzeniu)

Grzybochron frmy IZOHAN - stosuje się na wierzch po tym spray'u. Jest to coś w stylu szklanej wody...bardzo dobry efekt. Na wierch oczywiście nalerzy pomalować np. emalią, jeżeli to ściana.

IZOHAN ma w swojej ofercie płyn, który mógłby zastąpić podany wyżej spray, jednakże nie jest to konieczne, ponieważ są to drogie produkty (tej firmy) a efekt taki sam.

DLA ZAINTEREOWANYCH FIRMA IZOHAN MA W SWEJ OFERCIE DUŻO BARDZO DOBRYCH ŚRODKÓW. W RAZIE PROBLEMU WARTO ZAGLĄDNĄĆ DO ICH OFERTY. Aczkolwiek należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Ale czego nie robi się dla dalszej wygody....

Ewelina_33
28-04-2016, 16:00
U mnie w piwnicy pojawił się grzyb! Nie wiedziałam co z tym zrobić, jak temu zaradzić i czy w ogóle jest to możliwe. Strasznie byłam wściekła, ale w starych blokowiskach różnie to bywa z pleśnią, grzybami...zaczęłam szukać fachowej pomocy i trafiłam na firme hydroizolacje[moderowano]która zajęła się całym tematem. Teraz w koncu mam spokoj. Moim zdaniem lepiej zgłosić się do kogoś kto zna się na rzeczy niz kupować setki produktów które w efekcie nie pomogą i wyniosą tyle ile usługa profesjonalnej firmy.

kamilry123
09-07-2016, 07:17
Tanio można pozbyć się grzyba rozrabiając wybielacz ACE z wodą i psikając na ściany. Grzyb znika w oczach. Później coś zapobiegającego grzybowi i jest spokój.

E-Rzecznik Śnieżka
26-07-2016, 22:05
Szanowni Państwo,

kluczowe jest znalezienie i usunięcie przyczyny powstawania zawilgocenia. Sama tylko likwidacja skutków wilgoci nie rozwiąże problemu. Prawdopodobnie potrzebne będzie wykonanie kilku czynności:

– usprawnienie wentylacji wnętrza oraz jego częste wietrzenie (sprawdzenie kanałów wentylacyjnych, ich ewentualne udrożnienie, instalacja nawiewników okiennych)
– zadbanie o właściwe ogrzewanie mieszkania w okresie grzewczym
– wymiana izolacji na fundamencie
– usunięcie wykwitów z wykorzystaniem FOVEO TECH RG 10 Preparat grzybo – glonobójczy (jako farbę podkładową pod oczyszczone z zagrzybienia powierzchnie, przed malowaniem farbą nawierzchniową, polecam zastosowanie farby Śnieżka Zacieki-plamy)

Po wykonaniu powyższych kroków polecam sprawdzić czy problem ustąpił. Jeśli nie, konieczne będzie również:

– ocieplenie budynku (wykonanie izolacji ścian zewnętrznych). Najlepiej ocieplić oczywiście cały budynek, jeśli nie jest to możliwe, to można ograniczyć się do termoizolacji parteru.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

spranda
09-06-2020, 20:00
Najlepsza prewencja przeciwko zagrzybieniu w łazience to farba antygrzybiczna z nanosrebrem. Doraźnie polecam środek ASG oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu

Saga99
09-06-2020, 20:17
A jak rozległy jest ten grzyb? Czasem to potrafi być tak uparte i wracać wielokrotnie...