PDA

Zobacz pełną wersję : Co najpierw: futryny czy glazura?



Joasia
02-04-2006, 22:39
Kafelkarz nam zwrócił uwagę, że będzie problem. Nie mamy jeszcze futryn. Gdyby kafelki miały iść równo z wydokością drzwi lub wyżej, to problemu by nie było: nałożyliby futryny na płytki i spoko. Ale u nas płytki mają nie być położone aż tak wysoko.
Co wtedy z futryną? Jak nałożą ją na płytki, to od tej wysokości, gdzie się kończą, będzie szpara między futryną a ścianą.
Czy może te płytki położyć z odstępem od brzegu ściany i potem zamontować futrynę? Ale czy da się ją aż tak dokładnie dopasować?
Montaż najpierw futryn nie jest chyba - tak myślę - dobrym wyjściem, bo chyba najpierw powinny być parkiety.
Jak to zrobić?
Pomóżcie, proszę.
Joasia.

Franz
02-04-2006, 23:40
wnioskuje ze oscieznica ma byc z opaska ... tak wiec trzeba je zamontowac teraz nastpepnie dociac kafelki do opaski z ninimalna szczelinka dylatacyjna ktora trzeba wykonczyc akrylem w kolorze fugi
a z parkietami podobnie raczej nie stawia sie drzwi na parkiecie

Sonika
03-04-2006, 06:36
Joasiu, jeśli planujesz futryny opaskowe to tak jak napisał Franz będziesz musiała dociąć kafelki do futryn, ale montuje się je na wykończone podłogi.

I jeszcze jedna rzecz. Dobrze by było abyś wiedziała już teraz jakie chcesz mieć futryny, żeby Ci się drzwi zamykały dokładnie na łączeniu podłóg np. łazienka/hol.
My musieliśmy wypuścić podłogę łazienkową na 1 cm do przodu.

Śliwiok
03-04-2006, 09:05
Ja nad płytkami dokleiłem nidę. Teraz mam płytki zlicowane ze ścianą. Niedrogo. Drzwi będziesz mogła wstawić w dowolnym czasie. Ja wstawiałem po malowaniu.

Pozdrawiam,

Rezi
03-04-2006, 09:09
Ja nad płytkami dokleiłem nidę. Teraz mam płytki zlicowane ze ścianą. Niedrogo. Drzwi będziesz mogła wstawić w dowolnym czasie. Ja wstawiałem po malowaniu.
i tak się właśnie robi nida grubości 9 mm na klej gipsowy, lub 12 jak masz większą różnicę pomiędzy ścianą i płytkami

Śliwiok
03-04-2006, 09:09
A, i jeszcze jedno..

Licując ścianę z płytkami likwidujesz kurzolubne miejsce.

Pozdrawiam

Joasia
03-04-2006, 14:51
Nida - znaczy się karton gips, tak?

To po choinkę tynkowaliśmy ściany w łazienkach? :(

Rezi
03-04-2006, 14:53
a tego to nie wiem ....ale ja tez wytynkowałem :D
na tym etapie nikt nie myślał o płytkach

tomek74
03-04-2006, 15:55
no a jaki moze byc klopot jesli najpierw wymaluje, potem wstawie drzwi a na koniec plytki?

D`arek
03-04-2006, 17:03
...ale ja tez wytynkowałem
na tym etapie nikt nie myślał o płytkach


a warto było pomyśleć... :wink:
Na tym etapie wszystkie prace powinny być zgrane w czasie żeby uniknąc kucia, robienia dodatkowych wyprawek, straty czasu, kasy, nerwów.
Wykończenie kaflami przy ościeżach należy do kafelkarza, wykonanie odpowiednich ościeży pod ościeżnice do murarza ,muszą oni jednak znać dokładnie wymiary ościeżnic wobec tego najlepiej mieć wybrane drzwi w momencie wejscia kafelkarza i gdy jeszcze murarze są "pod ręką". Pozdrawiam

efilo
03-04-2006, 17:15
Zawsze można założyć opaski na kafle a w miejscach gdzie opaska nie dosięga ściany szczeliny zagipsować. Unika się wtedy gipskartonu.

Przydałoby się tylko żeby ta "zaprawa" była elastyczna. Bo taki zwykły gips w dużym skupisku to pewnie wypadłby przy pierwszym trzaśnięciu drzwiami.

P.S. A po co Wam kafle przy drzwiach? :lol:

D`arek
03-04-2006, 17:37
P.S. A po co Wam kafle przy drzwiach?

A jak by wyglądała łazienka cała w kaflach a przy drzwiach.....no właśnie co? tapeta? :oops: Pozdr.

-COLOR-
03-04-2006, 17:57
zazwyczaj wykonuję tak:
-ściany nad glazurą i sufit przygotowuję tak by po wszystkim tylko ostatecznie wymalować
-jednoczesnie przygotowuję ściany pod ułożenie glazury
-układanie glazury lecz w miejscu przy ościeżu, tam gdzie ma być opaska drzwiowa płytek nie zakładam
-po płytkach montuję ościeznicę z opaskami
-dokładam do opaski płytki, odpowiednio je przycinając
-wszystko zabezpieczam i maluję

wosk
03-04-2006, 19:48
Mam pytanie do tych ,którzy dawali płyty g-k nad kafelkami:
Ile Wam miejsca zajęła płyta+klej gipsowy?
Czy płyty o grubości 9 mm są impregnowane p/wilgociowo?

pozdrawiam :)

Śliwiok
04-04-2006, 08:35
Mam pytanie do tych ,którzy dawali płyty g-k nad kafelkami:
Ile Wam miejsca zajęła płyta+klej gipsowy?
Czy płyty o grubości 9 mm są impregnowane p/wilgociowo?

pozdrawiam :)

Nie pamiętam ile miejsca(rozumię, że chodzi o grubość). Majstry dopasowywali do kafelków.
Jeżeli chodzi o Twoje drugie pytanie to są różne grubości GK przystosowane do pomieszczeń wilgotnych.


Pozdrawiam,

wosk
05-04-2006, 08:55
Dokładnie ,chodzi mi o grubość.
Kafelek ma 6-7mm ,do tego kleju może 3-4mm ,to daje ok.1cm grubości.
Jak w tym centymetrze zmieścić 9mm płyty gk + placki kleju gipsowego?

Pozdrawiam!!

finlandia
17-05-2010, 12:50
Ważny temat, dlatego go podbijam :-)

pyot
17-05-2010, 14:26
10 milimetrową szparę można dwukrotnie uzupełnić masą akrylową,po wyschnięciu pomalować ...,kolor ścian 'maskuje' optycznie różnicę - wygląda równie dobrze.

Różnicę w wysokości można śmiało wykończyć np mozaiką,zrobić opaskę dookoła na którą nakłada się oścież.Opaska może mieć wysokość np,5 kostek mozaiki,całość obwodu glazury można równeż tak wykończyć.

Bardzo często dla wyrównania różnicy pomiędzy glazurą a ścianą, najzwyczajniej się tynkuje,jest równo.

Ważne jest,aby pamiętać o grubości ściany z okładziną ceramiczną.Spotkałem się z sytuacją,że klient zamawiał opaskę regulowaną do 70-80 mm,pod prostą zabudowę G/K,zapominając o tych kilku czasami dodatkowych centymetrach na tynk,glazurę.

Pozdrawiam

romano78
18-05-2010, 07:03
zazwyczaj wykonuję tak:
-ściany nad glazurą i sufit przygotowuję tak by po wszystkim tylko ostatecznie wymalować
-jednoczesnie przygotowuję ściany pod ułożenie glazury
-układanie glazury lecz w miejscu przy ościeżu, tam gdzie ma być opaska drzwiowa płytek nie zakładam
-po płytkach montuję ościeznicę z opaskami
-dokładam do opaski płytki, odpowiednio je przycinając
-wszystko zabezpieczam i maluję
I tak to powinno wyglądać,ja robię tak samo.

finlandia
19-05-2010, 09:48
A najlepiej przed zaplanowaniem glazury w łazienkach uwzględnić drzwi. Jeśli płytki to raczej powyżej wyskości drzwi, a jeśli mają się kończyć niżej.. trzeba to skonsultować z wykonawcą drzwi.
I nie polecam żadnych wypukłych szlaczków przy drzwiach: opaska nie dojdzie jak trzeba.
A sposoby podane wcześniej są niezłe, ale jak wszystko w życiu ma też gorsze strony: tzn trzeba zgrać dokładność kilku ekip.. a z tym bywa różnie.