PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta elektryczna () kontra gazowa - porównanie koszt



Wojtas33
03-04-2006, 08:03
Witam,

zastanawiam się nad wyborem. Gaz w domu będzie, ale wiadomo, że płyta i jest estetyczniejsza i wygodniejsza.

Pytanie o koszta, czy ktoś to liczył - czy faktycznie gaz wychodzi taniej a jeśli tak to o mniej więcej ile? Spotkałem się bowiem z publikacjami, że "kuchnia elektryczna wcale nie musi być droższa".

Myślę o kuchni na siłę/400V.

Wojtas33
05-04-2006, 10:46
Czy ktoś może poradzić w powyższej sprawie?[/url]

MarcinU
05-04-2006, 10:51
Wątpie, że dosatniesz jasną odpowiedź w tej kwestii. Niezwykle ciężko to policzyć.

Ja mam elektryczną (nie mam gazu). I polecam. Użytkowałem w przeszłości gazową i teraz juz bym się nie zamienil.

Wojtas33
05-04-2006, 10:56
Ja mam elektryczną (nie mam gazu). I polecam. Użytkowałem w przeszłości gazową i teraz juz bym się nie zamienil.
Bo?

PS. Jakie masz rachunki za prąd (jeśli jesteś w stanie wyliczyć zużycie przez kuchnię)?

rafałek
05-04-2006, 10:59
U mnie gaz do gotowania wychodzi około 19 zł miesięcznie.

AWIk
05-04-2006, 11:29
My mamy płytę Amici. Płacimy za pršd 40zł/m-c. Codziennie gotujemy obiad, czasami œniadanie, czy kolacja na goršco. Normalnie, co dusza zapragnie. Ile się da to robimy to w II taryfie. Myœlę, że koszty będš porównywalne, na pewno gaz będzie szybciej nagrzewał, ale dochodzš spaliny. Do płyty trzeba się przyzwyczaić, ze względu na jej doœć dużš bezwładnoœć cieplnš. Płyta napewno jest bardziej elegancka, ale to oczywiœcie rzecz gustu.

MarcinU
05-04-2006, 11:34
Ja mam elektryczną (nie mam gazu). I polecam. Użytkowałem w przeszłości gazową i teraz juz bym się nie zamienil.
Bo?

PS. Jakie masz rachunki za prąd (jeśli jesteś w stanie wyliczyć zużycie przez kuchnię)?

Zużyłem 844 kWh w lutym i 998 kWh w marcu co po uwzględnieniu taryfy nocnej (podział wychodzi mniej więcej 60% / 40%) daje 264 zł w lutym i 305 w marcu. Koszt prądu to u mnie wszystko - ogrzewanie, grzanie wody, gotowanie, oświetlenie itp. Nie jestem w stanie wyjąć z tego akurat ile schodzi na gotowanie. Z resztą co oznacza gotowanie? Rafałek napisał 19 zł ale co to znaczy? Ile gotuje? Codziennie obiad? Wodę na herbatę też? Ile razy? A piecze ciasta?

Generalnie wątpię czy znajdziesz jasną odpowiedź w stylu: prąd to n% więcej niż gaz (lub odwrotnie). A jeżeli nawet to 19 zł jeżeli zwiększysz o nawt 50% to wciąż nie za dużo, nie? :wink:

kuba_boski
05-04-2006, 12:55
My używamy płyty elektrycznej. Jest ona zdecydowanie bardziej komfortowa u użyciu (ustawienie "mocy" grzania, czyszczenie), nie śmierdzi, w kuchni na ściany są wolne od nalotu kurzowo-oleistego, który niestety sie zbierał przy kuchence gazowej.

Co do kosztów użytkowania - nie jestem w stanie ich oszacować - wszystko mamy w mieszkaniu (25 m2, stare budownictwo) na prąd - ogrzewanie, CWU i kuchenkę.

W domu który budujemy też będzie płyta elaktryczna - głównie ze względu na komfort użytkowania.

Do płyty przekonaliśmy też znajomych, którzy początkowo byli nastawieni sceptycznie do grzania na prądzie. Po 1,5 roku gotowania na płycie nie zamieniliby się na gaz.

Muszę dodać, że gotujemy w domu.

Z wyliczeń dociekliwych pewnie wyjdzie, że gotowanie na prądzie jest droższe, pytanie o ile kwotowo wyższe.

pawel_l
06-04-2006, 16:05
Da się to policzyć.
Tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66763
policzyłem koszty dla gazu butlowego propan-butan
Trzeba to przeliczyć na G-50.

gawel
06-04-2006, 18:25
Zgadzam się z Kubą, płyta jest komfortowa, czysta, i wcale nie droga pod 1 wszakże warunkiem, należy wziąc szeroki rozmach i pozbyć się starych zcentrowanych garnków z nierowno do plyty przylegającym dnem i po wszystkim :D . Nie zwracalem na to uwagi co prawda ale moja plyta GORENJE na klasę A+ cos w tm chyba jest.