PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż półki bez widocznych elementów mocujących



Kotek_ols
03-04-2006, 09:58
Witam,

Czy znacie m oże sposób/system montażu półek wiszących bez widocznych elementów mocujących półki do ściany?

Półki mają być proste, przytwierdzone bezpośrednio do ściany.
No i w miarę wytrzymałe, bo trochę książek może na nich stać.

Przeszukałem forum, ale nigdzie nie mogłem trafić na wskazówki.

Dzięki za wszelkie sugestie i gotowe rozwiązania/systemy ze wskazaniem na sklepy,gdzie to mogę nabyć.
Rafał

Beithe
03-04-2006, 10:07
Półki LACK Ikei - ale co do wytrzymałości to słyszałam, że są kłopoty...

Kotek_ols
03-04-2006, 10:17
Dzięki za szybką odpowiedź :)

Ale mnie raczej interesuje sam system zamocowania, bo półki będę sobie robił sam.

Pozdrawiam.

bezele
03-04-2006, 20:42
Witam,

Czy znacie m oże sposób/system montażu półek wiszących bez widocznych elementów mocujących półki do ściany?

Półki mają być proste, przytwierdzone bezpośrednio do ściany.
No i w miarę wytrzymałe, bo trochę książek może na nich stać.

Przeszukałem forum, ale nigdzie nie mogłem trafić na wskazówki.

Dzięki za wszelkie sugestie i gotowe rozwiązania/systemy ze wskazaniem na sklepy,gdzie to mogę nabyć.
Rafał
.....jeżeli masz juz półke to mozesz nawiercic w krawedzi pólki otwory o średnicy 8 mm lub 10 w zależnosci od grubosci półki najlepiej nawiercic jak najgłebiej pózniej ustawiasz pólke do sciany ustawiasz ja i w scianie robisz podobne otwory, w wywiercone otwory wbijasz odpowiedniej grubosci np. jakis pret tylko pamietaj zeby nie był za dł bo pozniej nie dobijesz do sciany :)Możesz takze kupic takie specjalne gotowe kołki do półki wierz mi trzyma to ustrojstwo mocno ja tak zrobiłem półka ma szer, 35 cm i stoi na niej drukarka i kupa ksiazek i jest ok:)

anna.k
03-04-2006, 20:53
są specjalne śruby z kołkami do mocowania półek.tylko niewiem z czego bedziesz robił te półki. najlepiej wyglądają półki o grubosci co najmniej 3 cm.
polecam jakies drewno bo zwykłej płyty chyba w tej grubości nie ma ( chyba że blat). ja mam zrobione takie półki z płyty 18mm skręconej podwójnie i oklejonej dookoła. ale niestety te kołki sie do tego nie nadają gdyż trzeba kołki wiercić pomiędzy dwie płyty a to jak wiadomo nie zapewnia zbyt dużej stabilnosci sruby. ale do połek drewnianych te kołki sie bardzo dobrze nadają. i najlepiej gdy sciana nie jest z cegly bo moga byc problemy gdy trafisz akurat na np. fugę.

muzykant
04-04-2006, 13:13
Mam półkę z IKEI
dł-180cm
szer-ok.25-27cm
wys-ok. 4-5cm

zamontowana jest tak:
do ściany przykręcony jest perforowany płaskownik (16 czy 18 kołków fi-chyba-10)
do którego pod kątem 90st przyspawane są 3 (może 4) pręty (może rurki - nie pamiętam) fi 15-20mm

półka miała przygotowane otwory pod te pręty (rurki) tak, że po przykręceniu "konstrukcji" do ściany nasunąłem półkę na konstrukcję

na koniec "skontrowałem" całość (przygotowanymi w zestawie :D ) małymi wkrętami od spodu coby półka się z konstrukcji nie zsunęła...

oczywiście po zamontowaniy widoczna jest tylko półka - konstrukcja jest "zamaskowana

Kotek_ols
04-04-2006, 14:28
a jak jest z wytrzymałością takiego rozwiązania?
Fakt, mocowanie szyny/płaskownika jest na kilkunastu kołkach. Ale czy one wytrzymają ciężar książek?

muzykant
04-04-2006, 14:41
nie pamiętam - obciążalność była podana w ulotce dołączonej do zestawu, coś mi kołacze 40 kg :roll:
a w praktyce jest tak, że dzieci (8 i 4 lata) nie raz wieszali się na tej półce i nawet nie drgnęła....

Beithe
04-04-2006, 14:51
Za to mój znajomy chudzielec oparł się na takowej wchodząc na kanapę i runęła w dół razem z nim, magnetofonem i górą płyt.

muzykant
04-04-2006, 14:57
Kotek_ols
napisz coś więcej o półce którą będziesz robił,
też mi chodzi po głowie, żeby kiedyś takie półki porobić
jeśli chodzi o sposób mocowania (a też mi zależy żeby mocowanie nie było widoczne) to mam zamiar się wzorować na patencie z IKEI.
a półki chcę robić drewniane...

carringtontomas
04-04-2006, 16:45
Dzięki za szybką odpowiedź :)

Ale mnie raczej interesuje sam system zamocowania, bo półki będę sobie robił sam.

Pozdrawiam.

przecież można jechać do Ikei i podpatrzeć jak to jest zrobione:)
w półce z tyłu zrób otwory, potem w nie wsyniesz kilka prętów przytwierdzonych do odcinka blachy. Ten odcinek za pomoca wkrętó przytwierdzisz do ściany i gotowe

pattaya
05-04-2006, 20:36
Ja mam półki z płyt G-K.
Podwójna płyta 12,5mm,gęsto ruszt,łączna grubość ok.10cm.
Ważę 85kg i chodziłem po nich.