PDA

Zobacz pełną wersję : POŚ a zmiana prawa budowlanego.



18-02-2003, 22:32
W tamtym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o prawie budowlanym i wynika z niej, że na POŚ wystarczy zgłoszenie a nie pozwolenie. Jednak teraz ustawa trafi do Senatu i w efekcie trochę potrwa, zanim wejdzie w życie. A mnie się spieszy. Poradźczie, czy zdecydowalibyście się na zamontowanie jej, zgodnie z projektem ale bez pozwolenia i poczekali ze zgłoszeniem zamiaru budowy na zmianę przepisów? W moim przypadku decyzja o warunkach zabudowy pozwala na oczyszczalnię i nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne. Wiem, że to samowola budowlana.Pozdrawiam.

paj^
19-02-2003, 08:47
jezeli nie masz "zyczliwych " sasiadow to mozesz zaryzykowac

lenowo
19-02-2003, 13:31
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, o przepustowości do 5m3/d,
nie wymaga pozwolenia na budowę ( ustawa z dn. 7 lipca 1994 Prawo Budowlane dz.U.106/00 poz.1126 art.29 ustęp 1 pkt.1 p.pkt d),
natomiast wymaga zgłoszenia właściwemu organowi-urząd gminy-
(Prawo Budowlane art.30 ustęp 1 pkt. 1).

19-02-2003, 16:16
Nie pamiętam przepustowości oczyszczalni dla czterech osób, ale na taką oczyszczalnię potrzebne jest teraz pozwolenie. Wystarczyłoby zgłoszenie, gdyby moja nieruchomość była gospodarstwem rolnym. W Gminie i Starostwie rozwiano moje złudzenia co do zgłoszenia. Jeśli chcę mieć oczyszczalnię, muszę wystapić o pozwolenie. Dziękuję jednak za psychiczne podbudowanie.

winston
19-02-2003, 19:55
Anonimowy. Mam pytanie . Czy masz już pozwolenie na budowę i dopiero chcesz montowac oczyszczalnie ścieków? Czy starasz sie o te dwie rzeczy jednocześnie?

19-02-2003, 23:19
Staram się o pozwolenie. Nie mam go jeszcze z powodu braków formalnych projektu. Chcę jednak oczyszczalnię zamontować nie czekając na pozwolenie. Liczę się też z możliwością montażu oczyszczalni, poczekania na zmianę przepisów i następnie zgłoszenia zamiaru jej zamontowania. Nie wiem, co robić.

winston
20-02-2003, 05:39
U mnie wyglądało to nastepująco.
W WZIZT miałem zgodę na POŚ. złozyłem wszystkie potrzebne dokumenty dotyczące domu oraz projekt POŚ. Dostałem postanowienie ze Starostwa o uzupełnienie dokumentacji w Kwestii POŚ.Chodziło im o:
- to, że projekt został wykonany przez Pana, który nie ma uprawnień w zakresie kanalizacji i sanitariatów
- i o warunki gruntowe
z pierwszym poradziłem sobie w ten sposób, że kupiłem koniaczek i walę do gminy do gostka z odpowiednimi uprawnieniami. (znalazłem takiego , który przystawił pieczątki na 3 projektach POŚ
z drugim Pani w starostwie poszła mi na reke i powiedziała, że warunki gruntowe może zrobić osoba wykonująca montaz oczyszczalni(warunki w formie opisowej) akurat właściciel firmy produkującej i montującej moja POŚ co prawda nie ma tych uprawnień, ale kończył geologie i zrobił mi to profesjonalnie.
Teraz jest wszystko OK

20-02-2003, 07:36
Pytanie laika:
Czy jeśli w WZIZT zostało napisane bezodpływowy zbiornik to stawiając POŚ łamię prawo budowlane i robię "samowolę budowlaną"?
Zapewne tak, ale czy mozna to obejść, szkoda mi kasy na wywóz szamba.

marek200
20-02-2003, 21:18
On 2003-02-19 14:31, lenowo wrote:
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, o przepustowości do 5m3/d,
nie wymaga pozwolenia na budowę ( ustawa z dn. 7 lipca 1994 Prawo Budowlane dz.U.106/00 poz.1126 art.29 ustęp 1 pkt.1 p.pkt d),
natomiast wymaga zgłoszenia właściwemu organowi-urząd gminy-
(Prawo Budowlane art.30 ustęp 1 pkt. 1).

lenowo! Doczytaj jeszcze, że w ramach istniejącej działki siedliskowej.
Teraz rozumiesz?
Pozdrawiam

lenowo
21-02-2003, 13:46
Teraz rozumiem, bo taką działkę właśnie mam i nie robiono mi problemów.
lenowo

Arkadly
21-02-2003, 14:44
13 lutego sejm przekazał do Senatu poprawki do prawa budowlanego. Jeśli on zatwierdzi i Prezydent też to będzie jak poniżej, czyli tylko zgłoszenie:

„Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
[...]3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę [...]"

Pozdrawiam

JANK
03-03-2003, 14:51
A jak myślicie, kiedy te nowe prawo budowlane wejdzie w życie? Też jestem zainteresowany POŚ. Pozdrowienia dla wszystkich Forumowiczów ....