PDA

Zobacz pełną wersję : [Kotly co]Pogodowka bez pokojowki?



przemekk74
03-04-2006, 17:28
Witam
pytam w kontekcie kotla gazowego kondensacyjnego wolf cgs z pogodowka dwtm
Zamowilem 'pakiet' to znaczy kociol i dwtm...
pogodowka ma sterowac mieszaczem
Czy nie potrzeba sterowanika pokojowego do tego? bo wszedzie w pakiet wsadzaja tylko pogodowke i nie wiem czy to wystarcza czy to twor marketingwy?
Przemek

Framer
06-04-2006, 13:05
Regulację przeprowadzisz na głowicach termostatycznych w obwodzei grzejników. Pogodówka wystarczy w zupełności.

Grzegorz63
06-04-2006, 14:04
Regulację przeprowadzisz na głowicach termostatycznych w obwodzei grzejników. Pogodówka wystarczy w zupełności.
Wskazana byłaby korekta pogodówki jakimś czujnikiem temp. wewnętrznej. Pogodówka (tylko pogodówka) jest OK w wielkich rozległych przestrzeniach, w budynkach wielorodzinnych lub wielokondygnacyjnych zasilanych z jednej, wspólnej kotłowni.

klips
06-04-2006, 14:11
Zamowilem 'pakiet' to znaczy kociol i dwtm...


Przymierzam sie do kupna takiego samego kotła. Przemekk74 napisz jaką cenę udało ci się wynegocjować (interesuje mnie cena CGS 20/160 bez regulatora DWTM). Możesz napisać na priv
z góry dziękuję Kris

przemekk74
06-04-2006, 15:07
Zamowilem 'pakiet' to znaczy kociol i dwtm...


Przymierzam sie do kupna takiego samego kotła. Przemekk74 napisz jaką cenę udało ci się wynegocjować (interesuje mnie cena CGS 20/160 bez regulatora DWTM). Możesz napisać na priv
z góry dziękuję Kris
z dwtm 8500 brutto (22%) ale terza moze byc ciezko z taka cena

klips
06-04-2006, 15:56
napisz gdzie zamawiałeś ten kocioł i jakieś namiary na sprzedawcę, z góry dziękuję Klips

przemekk74
06-04-2006, 16:03
napisz gdzie zamawiałeś ten kocioł i jakieś namiary na sprzedawcę, z góry dziękuję Klips
http://www.euro-bud.com.pl/formularz_kontakt.htm
http://www.allegro.pl/item93781089_kociol_kondensacyjny_wolf_lodowka_.ht ml
osoba kontaktowa 'Regina'.. mozesze powiedzec, ze dostales namiary od Przemka z Wroclawia co z allegro kontakt mial
ale do konca marca trwala promocja wiece teraz producent ma chyba wyzsze ceny
acha... zamawialem jescze troche gratow za jakies 2 kola u nich... wiec zamwienie byleo wieksze

JM
06-04-2006, 17:02
Regulację przeprowadzisz na głowicach termostatycznych w obwodzei grzejników. Pogodówka wystarczy w zupełności.

Teoretycznie tak... ale kocioł będzie się załączał bez wzgledu na temp. wewnątrz czyli zupełnie niepotrzebnie. Spadnie mu temp. na zasilaniu, na zewnątrz zimno więc bach, trzeba dogrzać, a ze sterownikiem pokojowym - spadnie temp. na zasilaniu na zewnątrz zimno... ale wewnątrz ciepło więc nie bedzie się włączał aż temp. wewnątrz nie spadnie poniżej zadanej.
U siebie na początek też olałem sterownik pokojowy ( który noptabene był w komplecie z kotłem ) ale po jego zainstalowaniu spadło mi spalanie gazu o 8m3/doba :o :o

ADAMOS48
06-04-2006, 19:35
Moim skromnym zdaniem pogodówka ma rację bytu ,tylko przy rozległym systemie ogrzewania podłogowego ,gdzie bezwładność układu jest duża,oraz przy wielorodzinym budynku .W małym domku przy przeważającym ogrzewaniu grzejnikowym ni jak nie wychodzi na + .Wolę natomiast zawory termostatyczne ,które regulują mi komfort temperatury indywidualnie w danym pomieszczeniu ,oraz regulator tygodniowy .Możecie się panowie zgadzac ze mną lub nie ,ale to prawda.
Adam

JM
06-04-2006, 22:36
ADAMOS48
A jaka różnica między rozległą instalacją a małą ? Pogodówka reguluje temp. zasilania w zależności od temp. zewnętrznej a to daje wymierne oszczędności. Aby całość miała *ręce i nogi* musi być pogodówka, pokojówka i zawory termostatyczne na grzejnikach. Jak nie musi to latasz do kotłowni i regulujesz w zależności od zmian pogody a to mało wygodne raczej .

Grzegorz63
06-04-2006, 22:52
Do rozległego systemu CO "pokojówka" się nie nadaje. Tam należy stosować tylko sterowanie pogodowe. Dotyczy to dużych posesji np. duże domy jednorodzinne (głównie parterowe), domy wielorodzinne, pensjonaty, hotele i duże rezydencje. W którym miejscu umieściłbyś "pokojówkę" dajmy na to w Pałacu Buckhingham??? :wink:
Oczywiście "pokojówka" nie ma nic wspólnego ze służbą... 8)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/9/96/Buckingham.palace.london.jpg/300px-Buckingham.palace.london.jpg

Grzegorz63
06-04-2006, 22:59
:D "Pokojówkę" można ewentualnie zamontować w sypialni królowej. Ale jak królowa zimą, po przebudzeniu się otworzy okno i pójdzie do innego apartamentu to po chwili cała rodzina królewska może doznać omdlenia z powodu przegrzania całego pałacu..... :wink:

Framer
07-04-2006, 08:18
Tak jak Grzegorz 63 nadmienił , wyobraź sobie że masz rozległy dom parterowy i powiedzmy 10 pomieszczeń. Jeżeli chciałbyś byc "precyzyjny" to wypadałoby powiesić w każdym sterownik pokojowy aby mieć wpływ nie tylko na charakterystykę grzania wymuszoną przez pogodówkę, ale i regulację czynnika grzewczego w poszczególnych obwodach - pomyśl jakiej rozbudowy wymagałby ten system - ekonomicznie byłoby to nieuzasadnione.

Sama pogodówka również w mniejszych "rezydencjach" w wielu przypadkach wystarcza, decyzję o jej uzupełnienie o dodatkowy pilot pokojowy można podjąć po sezonie grzewczym, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów regulacji. Wybór miejsca umieszczenia również czasami bywa problematyczny.

W mojej opini jeżeli przemek74 ma tylko sterownik pogodowy powinien spróbować go wykorzystać i starać się w pierwszej kolejności wyregulować obwody grzejnikowe na zaworach termostatycznych, obwód podlogówki ma dużą bezwładność która bedzie czynnikiem korygującym czybkie zmiany temperatury w pomieszczeniach w funkcji temp. zewnętrznej "mierzoenj przez " pogodówkę.

Wybór sterowania zależy w dużej mierze od zasobności portfela inwestora.
Oczywiście zawsze można kupić i zainstalować "pełny pakiet" na starcie...
a czy jest to konieczne powinien pokazać czas i obserwacje.

JM
07-04-2006, 14:10
Nie rozpatrywałem mojej wypowiedzi ( nie pomyślałem nawet o tym ) w rozmiarach "makro". Poprostu na tym forum duży dom ( rezydencja ) to taki ok. 300-350m a mały powiedzmy 100-120m i tu nie widzę większych różnic w rozległej instalacji i mniej rozległej - pod kątem pogodówki etc.

Framer
Precyzyjność w tych 10-ciu pomieszczeniach w rozległym parterowym domu utrzymują zawory termostatyczne na kaloryferach. Jeżeli jest tam wszędzie podłogówka to fakt jej bezwładność jest duża i można z powodzeniem regulować ją tylko pogodówką ( u mnie parter tak właśnie jest regulowany - poddasze pokojówką ).

Problematyczność zainstalowania regulatora pokojowego w rozległym domu ? Odpowiedź - w najzimniejszym pomieszczeniu ( oczywiście nie w garażu, spiżarni etc. :wink: )