PDA

Zobacz pełną wersję : Oparcie nadproża w ścianie nośnej - jak duże?



wbrat
03-04-2006, 18:03
Oj, coś mi kiepsko idzie przeszukiwanie archiwum forum... :-?. Szukam informacji jak głęboko nadproże musi opierać się na ścianie nośnej i nie mogę nic znaleźć :cry:.
Chciałem przesunąć drzwi wejściowe o 10 cm i nie wiem, czy mogę ciachnąć tyle cegły (cegła max). Teraz nadproże opiera się na 20 cm, co oznacza, że po przecince zostałoby 10 cm. Czy to wystarczy? :-?

Bigsister
03-04-2006, 21:11
Minimalna podpora to 15 cm.

RYDZU
04-04-2006, 06:10
Wienerberger (Porotherm) podaje w swoich materiałach takie wielkości podpór:
- przy szerokości otworu do 150 cm - 125 mm
- przy szeroości 150 - 185 cm - 150 mm
- przy szerokości powyżej 185 - 200 mm

Według mnie jak ci zostaje 10 cm to spokojnie możesz sobie tem otwór przesuwać.

Pozdrawiam

wbrat
04-04-2006, 10:55
Oj, niedobrze...
Jeśli minimalna podpora to 15 cm, to przesunę drzwi tylko o 5 cm.
Z danych Rydzu wynika, że przy otworze drzwiowym minimalna podpora to 12,5 cm - to dałoby już przesunięcie o 7,5 cm.
W takim razie chyba nie będę ryzykował z 10 cm i przesunę drzwi o te 7,5 cm.

A wszystko przez to, że wnęka na szafę w wiatrołapie wyszła strasznie płytka. Na chwilę obecną ma dokładnie 60cm - trochę za mało jak na szafę, gdzie trzyma się głównie ubrania wierzchnie.

Geno
04-04-2006, 13:37
Oj, coś mi kiepsko idzie przeszukiwanie archiwum forum... :-?. Szukam informacji jak głęboko nadproże musi opierać się na ścianie nośnej i nie mogę nic znaleźć :cry:.
Chciałem przesunąć drzwi wejściowe o 10 cm i nie wiem, czy mogę ciachnąć tyle cegły (cegła max). Teraz nadproże opiera się na 20 cm, co oznacza, że po przecince zostałoby 10 cm. Czy to wystarczy? :-?
Podeprzeć nadproże, skuć część maca - podmurować cegłą kl. 20 i powinno być dobrze - z czego w ogóle to nadproże?

wbrat
05-04-2006, 07:39
Nadproże jest betonowe. Ech, nie mam już siły do tych drzwi wejściowych i wiatrołapu.

Problem 1: Wnęka na szafę ma w chwili obecnej (bez tynków) 60 cm - ZA MAŁO!!!
Problem 2: Przesunięcie otworu drzwiowego sprawi, że nie będą one centralnie na ganku
Problem 3: Otwór muszę przesunąć w lewo, gdzie nadproże opiera się na 20 cm. Z prawej strony opiera się na ponad 30 cm, więc jak na złość tam by było łatwiej.
Problem 4: O tym problemie dowiedziałem się wczoraj - ponoć otwór na drzwi wejściowe powinien mieć więcej niż 100cm jeśli mają wejść drzwi 90cm - czy to prawda?? Jeśli tak, to z powiększenia wnęki na szafę nici - zamiast przesunięcia będe musiał poszerzyć otwór drzwiowy.

Tak się jeszcze zastanawiam - czy to nadproże pełni jakąkolwiek funkcję - bezpośrednio nad nim jest wieniec:
http://www.republika.pl/wbrat/Pianella/Nadproze.JPG
(otwór chciałem przesunąć w lewo patrząc na ten rysunek).




Podeprzeć nadproże, skuć część maca - podmurować cegłą kl. 20 i powinno być dobrze - z czego w ogóle to nadproże?


Geno, trochę nie rozumiem... co podmurować? :-?

Grzegorz63
05-04-2006, 07:59
...Problem 4: O tym problemie dowiedziałem się wczoraj - ponoć otwór na drzwi wejściowe powinien mieć więcej niż 100cm jeśli mają wejść drzwi 90cm - czy to prawda??...
Zalecane wymiary otworu pod drzwi standardowe (zewnętrzne): 101-102 x 210-211 cm.

wbrat
05-04-2006, 08:08
Zalecane wymiary otworu pod drzwi standardowe (zewnętrzne): 101-102 x 210-211 cm.

Czyli producent drzwi, który twierdzi że do 90tek potrzeba 110cm szerokości gadał bzdury? (osobiście mam nadzieję, że tak).

Grzegorz63
05-04-2006, 08:20
Ja miałem szerokość otworu 106 cm, fachowcy którzy przyjechali mi montować Gerdę byli bardzo zadowoleni że nie trzeba go poszerzać. Ponoć w większości wypadków montaż zaczynają właśnie od poszerzania otworów... :roll:
Wszystko zależy jakie drzwi masz zamiar zamontować...

Geno
05-04-2006, 08:34
Nadproże jest betonowe. Ech, nie mam już siły do tych drzwi wejściowych i wiatrołapu.

Problem 1: Wnęka na szafę ma w chwili obecnej (bez tynków) 60 cm - ZA MAŁO!!!
Problem 2: Przesunięcie otworu drzwiowego sprawi, że nie będą one centralnie na ganku
Problem 3: Otwór muszę przesunąć w lewo, gdzie nadproże opiera się na 20 cm. Z prawej strony opiera się na ponad 30 cm, więc jak na złość tam by było łatwiej.
Problem 4: O tym problemie dowiedziałem się wczoraj - ponoć otwór na drzwi wejściowe powinien mieć więcej niż 100cm jeśli mają wejść drzwi 90cm - czy to prawda?? Jeśli tak, to z powiększenia wnęki na szafę nici - zamiast przesunięcia będe musiał poszerzyć otwór drzwiowy.

Tak się jeszcze zastanawiam - czy to nadproże pełni jakąkolwiek funkcję - bezpośrednio nad nim jest wieniec:
http://www.republika.pl/wbrat/Pianella/Nadproze.JPG
(otwór chciałem przesunąć w lewo patrząc na ten rysunek).




Podeprzeć nadproże, skuć część maca - podmurować cegłą kl. 20 i powinno być dobrze - z czego w ogóle to nadproże?


Geno, trochę nie rozumiem... co podmurować? :-?

Wrysuje w zdjęcie co i prześle na priv bo nie chce bawić mi się w skoki po stronach i wklejanie.

krzysztofh
05-04-2006, 08:54
Drzwi wejściowe (i wyjściowe z wiatrołapu) powinny mieć szerokość w świetle przejścia 90cm czyli otwór powinien być ok 100cm. Drzwi wewnętrzne pozostałe ok 80cm, czyli otwory 90cm

Jezeli chodzio szafę to wystarczy w zupełności wnęka 65cm. Można astosować drzwi nie przesywane a otwierane. Przy otwieraniu składają się podobnie jak harmonijkowe tzn drzwi dwuskrzydłowe mają tak na prawdę cztery połówki. Po dwie połączone zawiasami. taka szafa wygląda super i na drzwi wystarczy 2 a nie 10 cm. Poza tym jest lepszy dostęp do wnętrza i mniej się kurzy bo lepiej uszczelniają.

wbrat
05-04-2006, 10:56
Drzwi wejściowe (i wyjściowe z wiatrołapu) powinny mieć szerokość w świetle przejścia 90cm czyli otwór powinien być ok 100cm.

Czyli "fachowiec" od drzwi bzdury gadał, że do 90tek aż 110 cm jest potrzebne :evil:. A ja miałem u niego drzwi zewnętrzne zamawiać... :(


Jezeli chodzio szafę to wystarczy w zupełności wnęka 65cm.

No właśnie, u mnie jest 60cm a jeszcze dojdzie tynk i drzwi od szafy.


Można zastosować drzwi nie przesywane a otwierane. Przy otwieraniu składają się podobnie jak harmonijkowe tzn drzwi dwuskrzydłowe mają tak na prawdę cztery połówki. Po dwie połączone zawiasami. taka szafa wygląda super i na drzwi wystarczy 2 a nie 10 cm. Poza tym jest lepszy dostęp do wnętrza i mniej się kurzy bo lepiej uszczelniają.

Dzięki za radę - pewnie tak zrobie! :)


Wrysuje w zdjęcie co i prześle na priv bo nie chce bawić mi się w skoki po stronach i wklejanie.

Ok, wielkie dzieki!!! :).