PDA

Zobacz pełną wersję : Op?ata adiacencka.



Dokker
19-02-2003, 11:11
Pytając w gminie Raszyn o warunki techniczne dostawy wody, dowiedziałem się, że będę musiał uiścić opłatą adiacencką. Czy ktoś może mi wyjaśnić, jakie przepisy regulują te opłaty, czy są nie do uniknięcia i wogóle przybliżyć ten temat?

Frankai
19-02-2003, 11:20
Opłata ta wynika ze wzrostu wartości nieruchomości. Przykładowo - mieszkasz sobie na "zadupiu", aż tu pewnego pięknego poranka sypnęli kamyszkiem i wylali Ci asfalcik. Pani z urzędu stwierdza, że ponieważ Twoja działka jest warta teraz 15000 a nie 5000, więc musisz się tym "zyskiem" podzielić z urzędem. Nie ważne jest, że ty nie chcesz tego asfaltu i tych kamyszków. Mi też groziły te opłaty, ale coś było nie tak z nimi (jakaś niezgodność z Konstytucją) i zawiesili ich pobieranie, a ponoć razem z nimi zawiesili dalsze remonty dróg osiedlowych.

Dokker
19-02-2003, 11:35
Dzięki Frankai za odpowiedź. Z tego co piszesz wynika, iż opłatę tę narzucają, gdy jesteś właścicielem nieruchomości i porzez wybudowanie "czegoś tam" rośnie jej wartość. Ale ja dopiero co kupiłem działkę i wyżej wymienione "coś tam", czyli w tym przypadku wodociąg, w momencie zakupu działki już tam był. Co prawda od niedawna (jakieś 2-3 lata) ale był. Czy w takim przypadku mogą ode mnie wymagać tej opłaty?
pozdr.

paj^
19-02-2003, 11:49
mam taka sytuacje, kupilem ziemie, ktorej wzrosla wartosc po zrobieniu jej z rolnej na budowlana, po jej sprzedazy musze zaplacic podatek od wzrostu wartosci. Jednak gdybym nie sprzedal jej przed uplywem 5 lat to takiej oplacie nie podlegam. tak jest w mojej gminie, z tego co wiem od osoby odpowiedzialnej za to w naszej gminie jeszcze nigdy nie pobrano takiego podatku. Gmina na podjecie ww podatku ma 3 lata.

Frankai
19-02-2003, 11:56
Szczerze mówiąc nie pamiętam jak dokładnie to robią. Może po prostu podnoszą podatek od gruntu?
Inna sytuacja jest wówczas, gdy podzielisz działkę lub przekształcisz z rolnej w budowlaną - wtedy mogą Ci obliczyć wzrost wartości i kazać zapłacić jej część (chyba nie więcej niż 50%).

myrmota
19-02-2003, 12:03
Opłaty adiacenckie wynikają z art. 36 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z ustępem 3 tego artykułu :
Jeżeli wartość nieruchomości wzrosła, w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę, określoną, w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości.

weż pod uwage także ust. 5i 6 który mówi o terminach pobierania opłat i art. 68 tej ustawy który wyłącza spod opłat adiacenckich grunty objete planami zagospodarowania przestrzennego pochodzacymi sprzed 1995 roku.

14 II uchwalono nową ustawę o zagopodarowaniu przestrzennym ale nie wiem jami ma ona kształt (jeszcze musi przejść przez senat, prezydenta i 2 miesieczne vacatio legis)

Dokker
19-02-2003, 12:32
Z tego co piszecie, a także z tego co udało mi się ustalić, to opłata adiacencka obowiązuje tych właścicieli, którzy byli nimi przed i w trakcie zdarzenia, podnoszącego wartość nieruchomości. W takim razie jak można żądać opłaty adacenckiej od kogoś, kto kupił działkę w ubiegły piątek (14 lutego 2003), a wodociąg był wybudowany kilka lat temu? Czegoś tu nie rozumiem, może pomożecie mi wyjaśnić moje wątpliwości.
pozdr.

paj^
19-02-2003, 13:19
Dokker, wg mojej wiedzy placi poprzedni wlasciciel a nie Ty, u mnie tak jest. Bylem wlascicielem w trakcie zmiany gruntu z rolnej na budowlana a sprzedajac ja musze zaplacic, kupujacego to nie interesuje ...

mc
19-02-2003, 13:35
Jasne,że oplatę adiacencką płaci sprzedający,przecież Ty już jemu zaplacileś za działkę z mediami.
Nowa ustawa z 12.02. przewiduje,podobnie jak poprzednia oplatę w wys.do 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Teska
19-02-2003, 16:32
DOKKER od ciebie nie moga zadac opłaty adiacenckiej..