PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a wentylacja grawitacyjna



buciorek
04-04-2006, 15:41
Czy ktoś może zdecydował się na pompę ciepła i system wentylacji INNY niż z rekuperacją ? Proszę o jakieś uwagi. Zastanawiamy się nad pompą ciepła, ale nie chcemy wentylacji z reku. Bardzo nam się podoba rozwiązanie KrzyśkaS czyli nawiew przez GWC i rozprowadzenie przez DCP, a wywiew grawitacyjny. Czy połączenie pompy ciepła z takim systemem nie 'wpuści' nas w olbrzymie koszty zużycia energii ?

Pomóżcie, bo przejrzałam sporo postów dotyczących i pomp i wentylacji i nic na ten temat nie znalazłam (dlatego założyłam nowy temat)

buciorek

adam_mk
04-04-2006, 19:08
Czy ktoś się zdecydował - to nie wiem.
Ale...
Budując "ciepły" dom wszelkimi siłami ograniczamy utratę ciepła przez przewodnictwo i promieniowanie. Są znikome. Dla wskaźnika 0.24 oznaczają utratę 0.24*40=9.6 W/1m2 przy - 20stC na zewnątrz a +20stC wewnątrz. Nie zawsze tak bywa. Częściej jest około 0 więc i straty o połowę mniejsze od policzonych. Czemu więc ludzie kupują piece 20, 30, 40 kW? Skąd ta moc? Na zapas?
Problem tkwi w wentylacji.
Sporo wody należy odparować i w postaci pary zawiesić w powietrzu. Sporo m3 powietrza trzeba ogrzać. Natychmiast po ogrzaniu należy je usunąć po to, żeby można było grzać kolejne metry i też je usuwać.
Wentylacja grawitacyjna wcale nie działa, jak nie ma różnic temperatur pomiędzy wnętrzem a dworem. Po prostu jej nie ma!
Ten sposób utraty ciepła następuje przez unoszenie.

Jeżeli ograniczymy ilość koniecznej do dostarczenia energii do rozsądnych ram, to pompa ciepła da sobie radę. W szczytach dopomoże sobie grzałką.

Można pompą ciepła grzać powietrze po to , żeby je natychmiast usunąć i zastąpić zimnym. Tylko po co?

Pozdrawiam Adam M.

buciorek
05-04-2006, 10:04
M.in. dlatego, że wentylacja z reku wymaga stałej obsługi: czyszczenie, wymiana filtrów, musi chodzić praktycznie przez cały czas, bo jak wyłączysz to wentylacji nie ma - a ja nie chcę w domu czegoś, co musi mi chodzić cały czas (i szumieć)... To w zasadzie dwie podstawowe wady, które są dla mnie do przejścia. Dlatego kombinuję coś innego żeby ograniczyć różnicę temperatur jaką pompa (piec, cokolwiek na co się zdecydujemy) musiałaby ogrzać.

Chciałam natomiast się dowiedzieć czy ktoś może się na takie rozwiązanie zdecydował i jak to u niego funkcjonuje.

Pzdr
buciorek

sSiwy12
05-04-2006, 11:33
Witam. A może to : www.rekuperatory.com Rozwiązanie tam proponowane w pewnym stopniu spełnia stawiane wymagania zarówno wentylacji mechaniacznej jak i grawitacyjnej. Nie potrzeba dodatkowych kanałów, sterowanie może być "centralne" lub oddzielne dla każdej kratki. Jak nie chodzą wentylatory, to i tak jest wentylacja. Rozważcie.

buciorek
05-04-2006, 12:36
Dzięki. :D . Jest to faktycznie godne uwagi. Tylko, że na stronie nie polecają stosowania do wentylowania dużych powierzchni, np domów jednorodzinnych - zalecają system z centralą i rozprowadzeniem kanałów (sic!).

Na pierwszy rzut oka nie wiem jak to wykorzystać. 'Zgłębiałeś' temat ?

buciorek

sSiwy12
05-04-2006, 13:00
Powiem tak. Jest to rozwiązanie które "ma piorytet". Sprawa wygląda następująco: A by to rozwikłać, liczyłem oddzielne pomieszczenia, np. kuchnia, salon, łazienki - czyli te, gdzie z "logiki" należy wymieniać intenywnie powietrze. W całym domu, w każdym pomieszczeniu jedno okno z regulowaną mikrowentylacją. Wykombinowałem tak : - dom parterowy, 120 m2 z fajnym układem, gdzie sypialnie są "przeciwległe" do pozostałych pomieszczeń - wspomniane "patenty" w kuchni, salonie (może 2) i łazience. Pomieszkam, zobatrzę i jeśli bedzie trzeba to po przeciwnej stronie domu ( w sypialni albo 2) dołożę następne. Całość wyniesie mniej niż klasyczna odmiana, a posiada zaletę zarówno mechanicznej, jak i mechanicznej wentylacji. Oczywiście, trzeba będzie dobrze "wykumać" na jakiej wysokości w danym pomieszczeniu, umieścić te "cuda", aby "wymusić" wentylację "grawitacyjną" w przypadku zatrzymania wentylatorów. Wstępnie licząc, można mieć wymianę (przy zał. 3 urządzeniach w ilości 150 m3/h. Tyle teoria.
Pozdrawiam, Rysiek

sSiwy12
05-04-2006, 13:01
.Pomyłka. Chdziło oczywiście o zalety mechanicznej i grawitacyjnej

zygmor
05-04-2006, 15:06
buciorek,
Nie wiem czy instalując te wywietrzniki nie tracisz gwarancji na okna...
Ja zamierzam zastosować coś takiegoEOLIX SFP (http://alen.pl/product_info.php?cPath=46&products_id=167)
To to bierze tylko 30W z sieci i można sterować ściemniacem, połączyć z czujnikami wilgotności w pomieszczeniach. Znalazłem nawet kratki, które są sterowane czujnikiem wilgotności ze sterowalną żaluzją. I to może być rozwiązanie. Pamiętaj w nocy musisz zapewnić wentylację tylko w sypialniach i nigdzie więcej, chyba, że suszysz pranie...
Pompę ciepła założymy Zirius Gvp (http://www.thermogolv.gal.pl/oferta1.php).
Ogrzejemy tym 60m2 parteru, a poddasze zamierzamy ogrzać ciepłem odzyskanym z parteru, w sypialniach planujemy 18oC.
Do ogrzania mamy ponad 100m2

Pozdro

sSiwy12
05-04-2006, 15:48
To nie są wyciągniki!!, tylko minirekuperatory. Mówiąc o mikrowentylacji w oknach, miałem na myśli orginalne, fabryczne. W sypialni można również stosować to ustrojstwo. Szczeliny przewidziałem na lato i "na wszelki wypadek" gdyby całość miała działać jako wentylacja grawitacyjna (swego rodzaju wspomaganie, ale czy celowe - nie wiem). Prawdę powiedziawszy zainstalowanie - w moim przypadku - 4 takich patentów, pozwoli na całkowitą wymianę powietrza w ciągu 1h.
To co Ty proponujesz jest trochę rozwiniętą wentylacją grawitacyjną wspomaganą wentylatorem. Rozwiązanie, które ja rozpatruję jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła na poziomie 70%. Nie zapominaj, że w przypadku Twojego rozwiązania wpływające powietrze będzie miało temperaturę taką jak na zewnątrz. Wyłączenie wentylatorów nie spowoduje zaniku wpływu zimna do domu w miejscu zainstalowania "nawiewników EA" - zadziała grawitacja. Pamiętaj, że założyłeś ogrzewanie z pomocą PC. W pomieszczeniach gdzie są EA może być za zimno PC "nie wydoli"

zygmor
05-04-2006, 16:02
sSiwy12,
Nie będzie tak źle będzie tu GWC i DGP i właśnie kanały DGP, kiedy nie będzie się palić w kominku chcę wykorzystać do ogrzewania poddasza.
Jakoś ta mikrowentylacja mi się nie podoba, muszę wymyślić coś innego.

Pozdro

adam_mk
05-04-2006, 16:56
Już ktoś szukał. I to nie jeden.
Tanie i samoczynnie działające. - Ziemianka!
Stała temperatura i optymalna, stała wilgotność.
Coś za coś! Komfort wymaga albo energii albo doglądania.
Tylko źle zrobiona wentylacja mechaniczna szumi.
Jakby nie liczyć, to 2+2 powinno dać 4.
Z tym kłócić się nie należy.
Pozdrawiam Adam M.

zygmor
05-04-2006, 17:56
adam_mk,
Będę miał coś takiego jak ziemianka, bo planuję zastosowć studnię kręgową 8m na czerpnę dla GWC. Mam nadzieję, że skorzystam z tego mariażu.
Adamie, ty masz dobre pomysły, podrzuć jakiś, by to wykorzystać najskuteczniej (tylko bez wosku proszę).

Pozdro

adam_mk
05-04-2006, 18:55
Witam
Zygmor
Są takie wina, które najlepiej podawać w temperaturze studziennej....
Robisz żurawia, zapinasz do niego koszyk....
Obok grill ogrodowy. (obok tej studni, żeby daleko nie chodzić!) :lol:
Może tak? :lol:
Adam M.

No tak! Ten wosk!
Wosk z szyjek i korków zedrzeć przed włożeniem ich do koszyczka!
Ma być bez wosku! :lol:

buciorek
05-04-2006, 19:49
zygmor,

sSiwy12 napisał:

'Nie zapominaj, że w przypadku Twojego rozwiązania wpływające powietrze będzie miało temperaturę taką jak na zewnątrz'.

I to odpada. Naszym celem jest zmniejszyć temp. jaką musi ogrzać pompa w domu i dlatego do wentylacji chcemy 'użyć' GWC. U Ciebie GWC i DGP służy do ogrzewania, a nie do wentylacji (jak zrozumiałam). Wentylację planujesz zupełnie oddzielnie. Ale jest to rodzaj grawitacyjnej, fakt. Zastanawialeś się jak to się przełoży na koszty użytkowania w stosunku do wentylacji z odzyskiem ? Czy to w ogóle da się wyliczyć ?

pozdr

buciorek
05-04-2006, 20:00
sSiwy12,

rozumiem, że jesteś zdecydowany na minirekuperatory. Przepraszam, że pytam, ale czy jesteś z branży czy może rozmawiałeś na ten temat z kimś, kto się na tym zna? Chodzi mi o to, że to fajny pomysł, a ja jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o ilość powietrza jaka powinna być wymieniana w domu, itp. i nie jestem w stanie sama tego ocenić, nie mówiąc już o zaprojektowaniu rozmieszczenia takich 'urządzeń'. Na razie nic na ten temat więcej nie mogę powiedzieć, bo nie wiem jak to działa, jak cyrkuluje powietrze, itp. Może masz taką wiedzę i chcialbyś się nią podzielić ?

pozdr

buciorek
05-04-2006, 20:07
Korekta, nie jestes zdecydowany, tylko rozwiązanie 'ma priorytet'... co prawie na jedno wychodzi :)

sSiwy12
05-04-2006, 20:19
Nie jestem z branży, ani się na tym nie znam. Po prostu rok temu zdecydowałem, że buduję sobie azyl na "starość". Chciałem wiedzieć wszystko, bo uważam, że skoro ja płacę, ja będę mieszkał, to logicznie ja też muszę podjąć decyzję. "Właź" gdzie możesz na forum, czytaj, wyciągaj wnioski, sprawdaj w firmach, dyskutuj, najwyżej opiurkają Cię jak mnie Adam.M - ( nie mam oto pretensji, bo mnie przystopował na forum o pc) - ale czegoś się nauczysz. Co do "mojego" rozwiązania wydaje się że przy moich założeniach - dla mnie jest to rozwiązanie optymalne. I jeszcze jedno. Wszystkie "fachowe" wyliczenia zawsze dotyczą sytuacji wzorcowej. Spróbuj "zobatrzyć" np. powietrze, jak ono przepływa, unosi się itp. Zastosuj swoją podstawową wiedzę o prawach fizyki i matematyki "2 + 2 jest cztery a na ziemi zawsze spada z góry, a cieplejsze powietrze idzie w górę, itp."
Pozdrawiam, Rysiek

sSiwy12
05-04-2006, 20:24
Odnośnie przepływu powietrza, a w zasadzie jego wymiany. Różne źródła podają, ale optymalne wydaje się, że maxsymalnej wydajności urządzenie( najwyższy bieg), powinno wymienić całe powietrze w danym pomieszczeniu. Np. dom ma objętość 300m3, to powinno się zastosować urządzenie o takiej właśnie wydajności na godzinę lub suma wszystkich urządzeń powinna mieć taką wydajność.

eRaf
05-04-2006, 21:09
Jeżeli chodzi o mini-rekuperatorki, a w szczególności model HR 25, to jest kilka wad, m.in. jego praca możliwa jest tylko do ~-5C (brak nagrzewnicy/grzałki), jego konstrukcja powoduje iż ~10% powietrza nawiewanego od razu jest wywiewane - to są opinie producenta, a dodatkowo akurat w tym modelu wystaje kawałek "tuby" rekuperatorka na zew. przez który następuje nawiew/wywiew co może być mało estetyczne dla niektórych.
Pzdr

eRaf
05-04-2006, 21:12
zygmor,
a orientowałeś się jaka jest cena takiej pc, tzn. Zirius Gvp ?

zygmor
05-04-2006, 21:49
eRaf,
Oczywiście ta najmniejsza Zirius GvP 25 kosztuje ok 8tyś z Vatem. W ciepłym domu może ogrzać 60m2 podłogi. Otrzymałem kalkulację samodzielnego wykonania 60m podłogi na gruncie:
10cm styropianu,
siatka 30cm X 30cm z pręta fi 8mm,
na tym ułożona rura grzewcza,
8 cm betonu,
Wszystko z pompą, samodzielne wykonanie ok. 14tyś zł.\
Dochodzi wykopanie kolektora zewnętrznego 2 X 30, lub 4 X 15m, bo rury muszą być oddalone 1m od siebie i na 80cm głęboko. Doloiczyć trzeba chłodniarza, który ten układ odpompuje i napuści CHŁODZIWA.
To jest kalkulacja tylko do ogrzewania, mam drugą również do c.o. i c.u.w. koszt chyba 25tyś ze zbiornikiem z wężownicą. (dokładnie nie pamiętam).
Odezwij się na priv to Ci prześlę całość, ferta z przed miesiąca.

Pozdro

eRaf
05-04-2006, 21:57
Zygmor,
dzięki za odpowiedź, to mi na razie wystarczy, pytałem raczej z ciekawości. ja na razie (ciągle plany :cry: ) pozostaję przy Legalett na parterze +GWC (z wentylatorkiem) +DGP (grawitacyjne) i ew. dodatkowy wymiennik kominkowy do Legalett.
Pozdrawiam

zygmor
05-04-2006, 22:02
eRaf,
Ja też jeszcze bujam w papierach, bo jeszcze muszę odrolnić plac budowy (odlesienie już mam), i od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem PROJEKTU, w piątek jedziemy z nim do architekta, mam też umówioną ekipę na po wakacjach. Budujemy WB-3388 Agrobispu z Krakowa, bloczki FORTIS.

Pozdro

zygmor
06-04-2006, 01:02
Buciorek,
A może coś takiego, nie doość, że odzyska ciepło z wentylacji, to zagrzeje przy okazji 300l wody do mycia EURPOA MINI (http://www.solarshop.pl/cgibin/shop?info=K4P2&sid=4c3c433b),
lub inna wersja nieco droższa ale ze zbiornikiem 250l LWA252 (http://ezakupy.com.pl/index.php?go=szablon1.php&grupa=pompy&id_towaru=3) tu jest wewnętrzny rekuperator.

Pozdrawiam

buciorek
06-04-2006, 20:57
Też trafiłam i przez chwilę się zastanawiałam, przynajmniej nad Oschnerem, ale to znowu kanały, filtry, czyszczenie (w nieco mniejszym wydaniu niż przy całkowitej instalacji z reku, ale jednak). Poza tym mam pewne wątpliwości: czy pompa wyciągnie całe zużyte powietrze czy tylko tyle, ile potrzebuje do ogrzania wody?

Ale ciągle mnie nurtuje pytanie czy da się wyliczyć oszczędność kosztów zużycia prądu dla pompy jeśli się zastosuje reku w porównaniu do grawitacyjnej ? Czy ktoś może próbował albo wie, że ktoś próbował?

Pozdr

zygmor
06-04-2006, 21:22
Buciorku,
Moe ten rysunek ze strony Rotala pomoże Ci podjąć decyzję.
http://www.rotal.pl/foto/1137589017_ryspogl.JPG
Opis znajdzieszTUTAJ (http://www.rotal.pl/index.php?g=oferta&ps=oferta_id1)
Zamierzam zrobić u siebie podobnie jak opisuje to Rotal.
Podstawą tego systemu jest Gruntowy Wymiennik Ciepła dostarczy on powietrze dla kominka i podciśnienie dla instalacji ogrzewania opartej na DGP
Gdy palimy w kominku poddasze ogrzewamy systemem DGP. Wentylacja pomieszczeń wilgotnych oparta na kratkach na suficie i wentylatorku
sterowamym czujnikami wilgotnościEOLIX SFP (http://alen.pl/product_info.php?cPath=46&products_id=167)
To takie moje przemyślenia, po Świętach skonfrontuję je z architektem, ciekawe czy coś tu ulegnie zmianie.

Pozdro

buciorek
08-04-2006, 11:49
Ciekawe rozwiązanie. Czy gdzieś są filtry ? Jeśli nie, to co z kurzem wprowadzanym przez GWC, jego przypiekaniem i rozprowadzaniem przez DCP. To jedynie pierwsze pytania. Rozmawiałeś o szczegółach z Rotalem?

Pozdr

zygmor
08-04-2006, 19:30
buciorek,
Tak z Rotalem rozmawiałem nawet kilka razy, ale oni chcieli mnie namówić do kupna drogich elementów, a ja mam już postanowione co i gdzie zainstaluję i nie mam pieniędzy na inne zakupy. Większość instalacji mam już przemyślane. Te rozwiązania Rotala też można będzie u mnie zainstalować i biorę to pod uwagę. Chwilowo jeszcze nie rozpocząłem budowy czekam na pozwolenie budowy, tak że wszystko przedemną.
Pytasz o filtry i przypiekanie. Z GWC kurz Ci nie poleci jakbyś nie kombinował, tu filtr musi być w czerpni. Inne filtry na wyjściu z DGP tu każde odgałęzienie powinno mieć swój filtr. Co do przypiekania, zjawisko to występuje powyżej 90oC, nie wolno doprowadzić do tak wysokiej temperatury w tym miejscu, powinniśmy zachować stały przepływ powietrza. Warto mieć możliwość kontroli temperatury powietrza w centrali DGP, ewentualnie zrobić sygnalizację jej przekroczenia. Dodatkowym wyposażeniem DGP jest regulator (RP-300) pozwala regulować obrotami silnika centrali DGP. W układze odzysku ciepła z wentylacji z pompą ciepła filtr znajduje się w obiegu powietrza w samej pompie.

Pozdrawiam

buciorek
10-04-2006, 10:36
Dzięki za pomysły. Ale coraz bliżej jestem decyzji, że jednak zostanę przy grawitacyjnej tylko z GWC (jak się da zrobić tak jak myślę - jeszcze będę rozmawiać ze specami).

Tak naprawdę dobra ciepłooszczędna wentylacja ma nawet większe znaczenie przy np gazowym, bo przy ogrzewaniu gazowym roczny koszt zużycia jest znacznie większy w porównaniu do kosztów zużycia prądu do pompy. Większy koszt zużycia - większe oszczędności. Pytanie tylko o zwrot z inwestycji w pompę w porównaniu z gazem: tak na oko 12 czy 16 lat? Tak czy inaczej i za 12 i za 16 lat zamierzam w tym domu ciągle mieszkać, więc pytanie czy ma to aż takie znaczenie?

Pytanie z innej beczki (retoryczne?): Czy cena pomp w przyszłości spadnie?

Pozdr

sSiwy12
10-04-2006, 11:34
Witam. Jest wiele mitów o cenach zarówno pomp, jak i ogrzewania gazowego. Sam osobiście mam wyceny kompletnych kotłowni (PC) CO i CWU o mocy grzewczej 10 kW w cenie na gotowo za 25.000 do 30.000,-. Na gotowo tz. wpięte w istniejącą instalacje CO i CWU, z całą automatyką. Policz teraz porównywalą kotłownię gazową (w pełni automatyczną i co za tym idzie "bezobsługową"), koszty przyłącza ( w skarajnym przypadku dochodziły do 15.000,-), koszt wykonania komina (4.000 do 8.000,-), konieczność kotłowni, przeglądy okresowe i tp. Zawsze kalkulacja musi dotyczyć warunków lokalnych - to one wyznaczają opłacalność inwestycji. Natomiast jeśli chodzi o koszt, to "gazownicy" podają ile im "wyszło" m3 lub litrów, zapominając, aby to chodziło potrzeba jeszcze elektryczności. Reasumując w skrajnych przypadkach kotłownia w oparciu o PC może wyjść taniej niż najprostsza nawet "gazówka".

buciorek
11-04-2006, 20:57
Zgadzam się. No może nie taniej, ale różnica może okazać się nie taka wielka jakby się wydawało. Np. chociażby przy kotłach gazowych kondensacyjnych. Nie mówiąc już o podwyżkach cen gazu. Wlaśnie dostałam rachunek za ogrzewanie 77m2 mieszkania za ostatnie 2 m-ce... i myślałam, że padnę. W każdym razie stwierdziłam na własnej skórze, że to co wypisują w gazetach na temat podwyżek cen gazu i ich wpływu na budżet domowy nijak się ma do realiów. Opłata za zużycie gazu wzrosła od początku roku o ok 20% (przynajmniej u mnie). I to znów mnie 'pchnęło' w kierunku pompy.

Pozdr

zender
12-04-2006, 10:41
Ja natomiast stoje przed faktem dokonanym , pc musi byc i nic innnego nie ma sznas woda gruntowa na 30cm. Gaz znajduje sie 1000m dalej - tak ze odpada przylacze. Postanowilem wykorzystac wode na dzialce.
Teraz tylko sie zastanwiam jak sobie poradzic z wenty. Grawitacyjna bedzie napewno w pomieszczeniach wymaganych prawem budowlanym. Ale sypialnie itd.. jak rowniez garaz wymagaja czegos z sesnem. Mysile o prostej wentylacji mech. z g.w.c - z kotra poradze sobie sam. Faktem jest ze musi ona byc.

pzodr.

Konrad

HenoK
24-08-2007, 23:11
Jeżeli chodzi o mini-rekuperatorki, a w szczególności model HR 25, to jest kilka wad, m.in. jego praca możliwa jest tylko do ~-5C (brak nagrzewnicy/grzałki), jego konstrukcja powoduje iż ~10% powietrza nawiewanego od razu jest wywiewane - to są opinie producenta, a dodatkowo akurat w tym modelu wystaje kawałek "tuby" rekuperatorka na zew. przez który następuje nawiew/wywiew co może być mało estetyczne dla niektórych.
Pzdr
Tego się obawiałem. Czyli nie jest to idealne rozwiązanie.
Chociaż szperając po internecie trafiłem też na inne rozwiazanie:
http://www.infraserwis.com.pl/?site=24
rekuperator Mitsubishi Lossnay.
Nie znam tylko ceny tego urządzenia.