PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepła woda uzyskana z energii słonecznej...



a_kacper
04-04-2006, 16:01
Mam zamiar kupić piec do centralnego ogrzewania na paliwa stałe. Ale jak uzyskać w lato ciepłą wodę?
Może ktoś z was ma jakiś pomysł?
Może zastosować panele słneczne i z tego mieć ciepła wode? Macie z panelami już jakieś doświadczenia?

zygmor
04-04-2006, 16:23
a_kacper,
Co byś nie robił, to napewno musisz mieć zbiornik w którym będziesz gromadził ciepłą wodę, taki zbiornik powinien być dobrze izolowany i mieć dwie wężownice. Płyn z kolektora krąży w obiegu zamkniętym, musi to być płyn niezamarzający. Pompa obiegowa uruchomi się, gdy temperatura płynu przekroczy 55oC. Poprzez wężownicę będzie przekazywać ciepło zawartości zbiornika.

Pozdro

Grzesiek13
04-04-2006, 16:47
Jedno zastrzeżenie, pompa nie uruchamia się gdy temperatura płynu przekroczy 55 st. C. Pompa jest uruchamiana w zależności od nastawionej i osiągniętej temperatury różnicowej w kolektorach i zasobniku.

zygmor
04-04-2006, 18:25
Grzesiek,
Wiem, ale nie znam tego systemu w szczegółach, ale cały system jest prosty. Z resztą moich informacji chyba się zgadzasz.

Pozdro

Grzesiek13
04-04-2006, 18:39
Tak, tylko to troszke sprecyzowałem :wink:

RomanP
04-04-2006, 21:44
Jeżeli z kolektorów słonecznych to duży zasobnik na ciepłą wodę. Czasami po prostu słońca nie ma a woda jest potrzebna. Tylko jak masz zasobnik z wodą na parę dni i piec na paliwo stałe to po co kolektory. Nagrzewasz wodę raz na parę dni piecem. Tak jest najtaniej. Okres zwrotu nakładu na kolektory to około kilkadziesiąt lat. Zanim się zamortyzują to już je diabli wezmą.
To mówił ja
Roman
szczęśliwy posiadacz kolektorów słonecznych od 1994 roku.