PDA

Zobacz pełną wersję : Czy będę miała problem z budową?



emi1050
05-04-2006, 08:10
Na granicy naszej działki stoi słup z liniami średniego napięcia i przechodzi od ponad połowy działki prawym rogiem.
Wybrałam już projekt domu z poddaszem i zaczynam zbierać papierki z urzędów.
Zastanawiam się jednak czy ten słup i linie nie będą jakoś kolidowały z budową. Bardzo proszę o pomoc bo zaczynam się martwić.

janaro
05-04-2006, 08:59
Według mnie w decyzji o warunkach zabudowy lub w planie zagospodarowania przestrzennego jest okreslona strefa ochronna, w której nie mozna postawic bydunku. Radze się o to dowiedzieć, zanim zaczniesz wydawać pieniądze na papierkowe sprawy.

KiZ
05-04-2006, 09:35
Miałem niedoszły problem tego samego typu ;) Zrobiłem jednak dosc spore rozeznanie w tej sprawie. Linia sredniego napiecia 110kV bodajże, przecinała super położoną działkę praktycznie po przekątnej. Najważniejsze jest tu stanowisko firmy energetycznej. Teoretycznie nie wolno było budować 15 m od przewodów (albo osi słupa, nie pamietam). Rozwiazan bylo kilka; najlepsze to uzycie nieodpartych "argumentow" i zgoda energetyki na budowe pod linia. Z pkt widzenia zdrowia nie ma przeciwwskazan, ale zgode daja rzadko bo w razie awarii jest problem z dojsciem do przewodow, no i ten precedens... Inne wyjscie, latwiejsze do realizacji, to przeprojektowanie linii nad działką i puszczenie po obwodzie np (uwzgledniajac sasiadow) lub kabelek do gruntu i wyjscie na powietrze za działką. Mozna tez wymienic przewody na takie, ktore można przysunac blizej słupa (chyba jednak odl. od przewodow bo to polozenia slupa nie zmienia ;) ). Niestety, kazde rozwiazanie jest kosztowne i trzeba sie sporo napracowac, nawet na etapie rozpoznania. Jak to sie realizuje to nie wiem, gdyz podkupiono mi ową działkę ;))

emi1050
05-04-2006, 09:39
A jaki byłby koszt przesunięcia słupa? Może ktoś się orientuje?
Jak mi nie pozwolą wybudować domu swoich marzeń to sama ten słup rozpier.... i tyle!

KiZ
05-04-2006, 09:44
Mnie energetyka wstepnie powiedziala ze raczej sie nie zgodza na ruszanie ich slupa na wejsciu na działke tylko ja musze postawic swoj zeby "odgiac" przewody i je przekazac do kolejnego juz stojacego słupa za działka. Mam nadzieje ze umiesz to sobie zwizualizowac ;) A koszt słupa w zależności od materiału, kosztu przewodów, projektu i robocizny... mnie dwie firmy podały na rozne warianty wyceny miedzy 15 a 30 tys zł, ale w poszczególnych wariantach byli dosc zgodni.