PDA

Zobacz pełną wersję : Panele HDF - czy potrzebna folia pod panele na pietrze?



przemekk74
06-04-2006, 11:43
Witam
chodzi mi o panele na pietrze..3 pokoje bez podlogowki i koridorek z podlogowka ... przy nim lazienka, z ktorej teoretycznie raz na te n lat cos moze wylac
Wylewka byla robiona jakies 2 miesiace temu, nie mam toola by zmieryzc dokldanie jej wilgotnosc, generalnie tam gdzie podlogowka najchetniej bym jej nie dawal
Panele chce dac takie zwykle 7-8mm, ac3/4
Przemek

Maciek Kra
06-04-2006, 18:53
jak nie ogrzewałeś tych pomieszczeń cały czas to lepiej daj

boorg
06-04-2006, 21:27
Jeżeli wylewki i jastrychy mają mniej niż 24 miesiące folia paraizolacyjna jest koniecznością. Jak nie chcesz folii, to połóż sobie grunt blokujący wilgoć w podłodze (tylko koszt takiego gruntu to spory wydatek). 8)
PS.
A nalepiej zmierz przed położeniem wilgotność wylewek i "przepal" podłogówkę.

mstrogow
06-04-2006, 21:42
Boorg 24 miesiace to 2 lata!!!! Popraw sie prosze.

boorg
06-04-2006, 21:49
Boorg 24 miesiace to 2 lata!!!! Popraw sie prosze.
Poprawiam się: Jak powiedział przedmówca miałem na myśli 2 lata. :wink:

mstrogow
06-04-2006, 21:59
Miałem na mysli ze skorygujesz czas. Wylewka 5 cm schnie ok.5 -6 tygodni i po tym czasie nie wymaga stosowania foli.Najprostszym sposobem sprawdzenia potrzeby stosowania izolacji jest przyklejenie na wylewke foli o wymiarach 1mx1m i pozostawienie na dobe.Jezeli pod folia wykropli sie para wondna izolacja jest konieczna.Najlepiej byłoby zrobic pomiar wilgotnosci CM....... :wink:

Marcel.B
06-04-2006, 22:10
W karcie gwarancyjnej producenta paneli znajdziesz wzmiankę o tym że brak foli na jakimkolwiek podłożu bez względu kiedy zostało wykonane spowoduje utrate gwarancji.

Piszę to nie jako teoretyk ale montażysta pracujący w tym fachu 8 lat.

zgudi
07-04-2006, 05:48
dokładnie tak tak napisał przedmówca...
jest zapis o folii, przy jej braku traci sie prawa gwarncyjne...
ja u siebie na wszelki wypadek dałem , mimo iz wylewki miałem robione latem zeszłego roku...
zastosowałem zwykłą folie paroizolacyjną --została mi z poddasza :D

rafallogi
07-04-2006, 14:32
Miałem na mysli ze skorygujesz czas. Wylewka 5 cm schnie ok.5 -6 tygodni i po tym czasie nie wymaga stosowania foli.Najprostszym sposobem sprawdzenia potrzeby stosowania izolacji jest przyklejenie na wylewke foli o wymiarach 1mx1m i pozostawienie na dobe.Jezeli pod folia wykropli sie para wondna izolacja jest konieczna.Najlepiej byłoby zrobic pomiar wilgotnosci CM....... :wink:

Tutaj stosowanie tego sposobu raczej jest niefortunnym pomysłem :o :lol: :lol:
To nie ta faza.

boorg
09-04-2006, 00:42
Ja trzymam się swojej wersji. :P
Metr sześcienny betonu zawiera w sobie około 187 litrów wody i 340 kilogramów cementu.
Po 28 dniach ubyło fizycznie (odparowanie) lub chemicznie (krystalizacja) około 75 litrów wody. Zostało 112 litrów.
Do uzyskania wilgotności stropu na pozomie 3% potrzebujemy aby zawartość wody w stropie spadła do poziomu około 42 litrów - musi odparować jeszcze 70 litrów wody.
Pytanie 1: Czy ktoś na tym etapie mierzy wilgotność?
Strop o wilgotność 3% zawiera w sobie 42 litry wody/m3. Przy grubości stropu 20 cm mamy 8,4 litra wody/m2.
Aby strop osiągnął 2,5% (wilgotność zalecana do drewna) powinien być z obu stron wietrzony przez okres około 6 miesięcy. Jeżeli na piętrze zrobimy wylewki (wietrzenie jednostronne), czas uzyskania tej wilgotności wydłuża sie do 2 lat (w wypadku grubszych stropów jest to dłuższy okres czasu). Jeżeli nasza izolacja przeciwwilgociowa pod wylewką, to folia założona na zakładki - jest tylko kwestią czasu kiedy wilgoć ze stropu przeniknie do wylewek (zamiast odparować przez sufit).
Pytanie 2: Jak wykonana jest Twoja izolacja przeciwwilgociowa?
(źródło: fragmenty z wyników badań w Technikum budowlanym w Ehingen (Niemcy)).

...Wylewka 5 cm schnie ok.5 -6 tygodni...
I to święta racja - pod tym podpisuję się nogami i ręcami! :lol:
Ale ważne jest także to, co jest pod tą wylewką. :o
Dlatego podtrzymuję:

Jeżeli wylewki i jastrychy mają mniej niż 24 miesiące folia paraizolacyjna jest koniecznością. Jak nie chcesz folii, to połóż sobie grunt blokujący wilgoć w podłodze (tylko koszt takiego gruntu to spory wydatek).

PS.
Podejmuję rękawicę:

W karcie gwarancyjnej producenta paneli znajdziesz wzmiankę o tym że brak foli na jakimkolwiek podłożu bez względu kiedy zostało wykonane spowoduje utrate gwarancji.

Piszę to nie jako teoretyk ale montażysta pracujący w tym fachu 8 lat.
już wkrótce w odcinku pt. "Panelofobia - czyli wspomnienia emerytowanego kornika". :wink: :lol: :lol: :lol: