PDA

Zobacz pełną wersję : Bonie - czy wymyśliłam coś b. głupiego?



Joasia
06-04-2006, 21:44
Tynkują nam dom z zewnątrz. Ściana 3w - na elewacji cegła pełna/kratówka. Tynk cementowo - wapienny, tradycyjny, trójwarstwowy (obrzut, narzut, gładź) - w sumie ok. 1,5 - 2 cm.

Chcielibyśmy - ja i Mąż :) - zrobić bonie (czyli takie rowki) na elewacjach. Rozrysowaliśmy je sobie na projekcie i wyglądałyby naszym zdaniem naprawdę ładnie.

Ale nie chcemy ani naklejać styropianu, ani kłaść kolejnych warstw tynku (tak, żeby miał grubość ok. 5 cm) i w nich żłobić boni.

Wymyśliłam takie cóś: w miarę świeżym tynku wyciąć szlifierką kątową przy listewce bonie (rowki) do żywej cegły. Rowki miałyby szerokość ok. 2 cm. Włożyć w nie na klej paski siatki (takie jak do łączenia płyt k-g) i pociągnąć to tynkiem cienkowarstwowym. Czyli cały tynk byłby cem-wapienny, a tylko bonie byłyby w tynku cienkowarstwowym. Takie bonie byłyby głębokie na ok. 1 cm.

No i jak ???? Będzie dobrze? Czy takie bonie głębokie tylko na 1 cm wyglądałyby ładnie, czy nie? Może nie będą dostatecznie widoczne? Czy łączenie tynku cem-wap. z cienkowarstwowym nie popęka? Czy deszcz zacinający nie rozwali tego? Czy cegły będą wystarczająco zabezpieczone?

A może jest jakaś sprawdzona inna metoda?

Bardzo czekam na Wasze opinie.

Dziękuję. Joasia.

Joasia
07-04-2006, 09:35
Podciągam - napiszcie coś, proszę.

Renatka&Petronek
07-04-2006, 09:52
A może tak. Jak macie którąś tam warstwę tynu wykończoną na gładko, to przyklejacie paski taśmy w miejscach gdzie miałyby być rowki i na wszystko narzucić ostatnią warstwę(baranek) zerwać taśmę i gotowe. Nie będą to klasyczne bonie, ale wygląda to optycznie tak samo. Oczywiście te miejsca po paskach taśmy trzeba teraz pomalować fabą elewacyjną, albo malować jeszcze przed przyklejeniem pasków.
I macie pseudo rowki gładkie, reszta baranek i nawet jak jest to w jednym kolorze to naprawdę ładnie to widać.

Majka
07-04-2006, 09:52
wiesz, że te rowki będa się strasznie kurzyły, a potem padający deszcz będzie spływał szarymi smugami po elewacji? :roll:

Da się tak zrobić, ale ja w miejsce rowków wsadziłabym listwe, która po zatarciu tynku delikatnie bym usuwała.

Sp5es
08-04-2006, 20:28
Szlifierką kątową nie wytniesz równej krawędzi. Jeśli już to dwutarczową bruzdownica do kabli. Nalożenie kleju z siatką na żywą cegłę nie musi dobrze za funkcjonować.
Myślę że decyzja nieco późna.

Najlepiej użyć gotowych prefabrykatów -profili - do tego celu - dobrzy systemodawcy ociepleniowi, + firmy Mage, Protector.