PDA

Zobacz pełną wersję : FEX Plus raz jeszcze - kilka pytań



cheetah55
07-04-2006, 11:54
Stoje przed wyborem pieca do centralnego ogrzewania i po przeczytaniu kilku gazet i forum dyskusyjnych chciałbym kupić piec z dolnym spalaniem, mam do ogrzania około 160m2 ale zabudowuje strych więc będzie około 200m2 może troszke więcej (więc prawdopodobnie FEX40), na tym forum najlepszą opinią cieszy sie FEX Plus ale mam jeszcze kilka pytań:

- czy można go gdzies obejrzeć na śląsku (ew. małopolsce lub opolskim) ??
- czy ktoś pali w nim węglem kamiennym (jeśli tak to ile trzyma po zasypaniu) ??
- mój komin ma przekrój prostokąta, wymiary 14x30cm więc pole 420 cm2 czy taki komin może być do FEX-a ??
- czy taki kocioł może być do instalacji z grzejnikami alu i rurkami plastykowymi ??
- czy trzeba do niego wkład kominowy ??
- jakie są inne piece z prawdziwym dolnym spalaniem ??

Przepraszam za taką mase pytań ale od tego czytania już tak mi się zmixowało że teraz nic już nie wiem :(

sebo8877
07-04-2006, 12:33
1- pod koniec kwietnia montuje - podkarpacie -jak chcesz zapraszam
2 - z opini uzytkowników przy normalnym domu- zasyps wystarcza na nascie godzin - pod warunkiem ze wszystko masz dobrze dobrane i rozsadnie zrobione OZC (ogolne zapotrzebowanie na cieplo). Jezlei chcesz w wiekszości palić węglem zamawiasz opcje na wegiel (chodzi tu o rodzaj rusztu - inny rozstaw do wegla inny do drewna). jezlei Twoim podstawowym paliwem bedzie węgiel dostaniesz rusz pod wegiel -co nie wyklucza palenia drewnem i innym opalem wióry, zrabki brykiety ale zawsze 50 do 50 z paliwem podstawowym tj. węgiel lub polana drewniane
3. ja osobiście bedę przyłączał sie do komina 14x27 wybrałem opcję z czopuchem hybrydowym 9wspomaganie ciągu) ale 100% pewności że dzialalo to będzie nie mam - ryzykuję - jak cos mam jeszcze czas na przebudowe komina - ale raczej powinno dzialac - zobaczymy w kwietniu :)
4. oczywiście że może - na plastiki (jeżeli mowisz o podlogowkach) dajesz podmieszanie z powrotu i sprawa zalatwiona
5. Nie trzeba wkładu kominowego pod warunkiem że:
Masz cieply komin (w zimnych strefach ocieplony)
Masz szczelny komin (brak peknięc ubytkow łaczęń z innymi kanalami)
Przydałaby sie wysokośc od czopuch do wylotu komina conajmniej 7,5-8m
Przekroj juz znamy (z tym powinien poradzić sobie czopuch hybrydowy)
6. Innych piecy ze spalnaiem dolnych jest sporo - też wertowałem sprzedawców, uzytkowników i wszystkich których znam - wybrałem fex-a bo poprosru jest wielopaliwowy , dolnospalający, u mnie glownym opalem jest drewno więc to tez mialo znaczenie - ale jak byłoby mnie stac na palenie eglem - paliłbym w nim węglem - a jako iz ma kawałek swojego lasu aspekt ekonomiczny przeważył.
Zastanawiam się po co montowąc aż 40 kW.
30 powinan to uciągnąć. Napisz coś więcej jaki to dom.
jeżeli rozważysz jeszcze montaz zbiornika akumulacyjnego to wtedy naprawde będziesz miał prawie automat do palenia -na śląsku sporo jest spawaczy i ślusarzu dobrej klasy - (wiem cos o tym - 28 lat tam mieszkalem) więc na 100% znajdziesz gościa ktory zespawa Ci zbiornik 1000l
Uzytkowników tego pieca na forum jest sporo - kazdy chwali ten kocioł tak więc decyzja nalezy do ciebie.
Jezeli chcesz wiedzieć więcej pisz śmiało- możesz walic nawet na priw bądź maila

sebo8877

rafałek
07-04-2006, 12:59
Najlepiej napisz do Janusza Tu masz jego profil: http://forum.muratordom.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=6928
Jeśli ktoś może wiedzieć wszytsko o tym kotle to tylko ON 8)
A co do kociołka to... minął sezon a ciagle mnie zadziwia...

sebo8877
07-04-2006, 13:55
rafałku - co cie zadziwiło ??? ja uruchomienie będę robił w połowie maja - ale będzie mi gorąco :) :lol:

Sebo8877

cheetah55
07-04-2006, 18:18
ja osobiście bedę przyłączał sie do komina 14x27 wybrałem opcję z czopuchem hybrydowym 9wspomaganie ciągu) ale 100% pewności że dzialalo to będzie nie mam - ryzykuję - jak cos mam jeszcze czas na przebudowe komina - ale raczej powinno dzialac - zobaczymy w kwietniu :)

mysle że mój komin pociągnie przekrój jest 420cm2 i jest dość wysoki napewno 9metrów ma


oczywiście że może - na plastiki (jeżeli mowisz o podlogowkach) dajesz podmieszanie z powrotu i sprawa zalatwiona

nie nie, chodziło mi o to że centralne ogrzewanie nie jest z miedzi tylko tworzywa sztucznego nie wiem jak się to dokładnie nazywa jak dla mnie to plastikowe zgrzewane rurki :)


Innych piecy ze spalnaiem dolnych jest sporo - też wertowałem sprzedawców, uzytkowników i wszystkich których znam - wybrałem fex-a bo poprosru jest wielopaliwowy , dolnospalający, u mnie glownym opalem jest drewno więc to tez mialo znaczenie - ale jak byłoby mnie stac na palenie eglem - paliłbym w nim węglem - a jako iz ma kawałek swojego lasu aspekt ekonomiczny przeważył

jako opcje biore jeszcze piece Cichewicza Logica albo Kumulator, SDS Ceramik i w sumie nie wiem co jeszcze jak wspominałem jestem skołowany troszke, o wyborze chyba zadecyduje dostępność dystrybutora (żebym mógł sobie pooglądać) i serwisu


Zastanawiam się po co montowąc aż 40 kW.
30 powinan to uciągnąć. Napisz coś więcej jaki to dom.

Dom mam niestety nie ocieplony :( i mam do wymiany jeszcze połowe okien (stare plastikowe na nowe) ale co do mocy to się jeszcze okaże :)

simon1234
07-04-2006, 18:50
Witam , 3 sezon palę w fexie 30 tak że mam trochę doświadczenia, na większość pytan dostałeś odpowiędż,jeśli jeszcze masz jakięs to pytaj( 40 wymaga 10 m komina i 700 cm przekroju komina wg DTR)

Janussz
07-04-2006, 21:22
500cm2 i h=9m dla 40kW dla nadmuchu(wg DTR).
Przy wyciągu wystarczy 400cm2
To samo przy samej grawitacji bo i takie też są podobno :lol: .

simon1234
07-04-2006, 21:28
500cm2 i h=9m dla 40kW dla nadmuchu(wg DTR).
Przy wyciągu wystarczy 400cm2
To samo przy samej grawitacji bo i takie też są podobno :lol: .
czyli firma obniżyla wymagania(ja w swojej DTR mam dla 40 kw 10 m komina i 700cm2)

Janussz
07-04-2006, 22:18
Tak.
Trzeba było dokonać trochę kosmetycznych zmian, gdyż 40kW jest dość popularnym kotłem, a tylko niektórzy mają kominy 27x27.
Ostatnio gość postawił 40kW na kominie 300cm2, do tego czopuch powyginany w trzy paragrafy, trzymetrowej długości, nieocieplony, wlot do komina okrągłego pod kątem prostym i ma pretensje, że się kiepsko pali, bo nie może uzyskać temperatury wyższej niż 60stopni. Wg naszej wiedzy powinien postawić kocioł 60kW.
Ciężkie jest życie kotlarza :lol:

simon1234
08-04-2006, 18:14
Tak.
Trzeba było dokonać trochę kosmetycznych zmian, gdyż 40kW jest dość popularnym kotłem, a tylko niektórzy mają kominy 27x27.
Ostatnio gość postawił 40kW na kominie 300cm2, do tego czopuch powyginany w trzy paragrafy, trzymetrowej długości, nieocieplony, wlot do komina okrągłego pod kątem prostym i ma pretensje, że się kiepsko pali, bo nie może uzyskać temperatury wyższej niż 60stopni. Wg naszej wiedzy powinien postawić kocioł 60kW.
Ciężkie jest życie kotlarza :lol:
A WIDZISZ I TU PROSZE O PORADĘ,PRZESTAWIAM FEXA POD NOWY KONIM CERAMICZNY,TRÓJNIK DZIEKI TWOIM INFORMACJĄ WYMIENIAM NA 45 STOPNI,ALE CZOPUCH OD PIECA BIĘDZIE BIEGŁZ 1 M DLUGOŚCI POTEM PRZECHODZI PRZEZ 50 CM SCIANY I W DRUGIM POMIESZCZENIU WCHODZI DO KOMINA,CZY GO OCIEPLAĆ(WEŁNĄ?),CZY ROBIC DYLATYCJĘ NA WEJSCIU STALOWEGO CZOPUCHA W CERAMICZNY TRÓJNIK?

Janussz
09-04-2006, 21:34
Jeżeli masz taką możliwość, to czopuch puść pod górkę chociaż trochę i potem wejdź w ten trójnik.
A czy ocieplać? Oczywiście, że ocieplać!
Oby nie styropianem :lol: . Można użyć do tego najzwyklejszej wełny mineralnej.
Wejście do trójnika należy uszczelnić czymś elastycznym. Już nie chodzi nawet o rozerwanie ceramicznego trójnika, ale o pracę czopucha na długości.

simon1234
09-04-2006, 22:06
czopuch poleci od pieca od razu do trojnika pod kątem 45 stopni, by dym nabrał prędkości.
Zastanawia mnie troche twoja opinia że nadmuchy odchcodzą do lamusa(szczególnie na zachodzie). Teraz każdy niemal w Polsce piec ma nadmuch, a o hybrydzie to wiedzą chyba tylko forumowicze. Czy wszyscy się mylą?Napędzileś mi wątpliwości do mojego nadmuchowego fexa

Janussz
10-04-2006, 08:19
Nadmuch musi mieć odpowiedni komin i odpowiednie podłączenie do komina. Pod kątem 45, a nie 90stopni. Wszystkie zmiany kierunku przebiegu czopucha muszą mieć łagodne łuki. Łatwiej jest coś ciągnąć elestycznego(poddającego się-np. spaliny) niż pchać.
Pomimo tego, że piszę wszędzie gdzie się da, że komin ma mieć takie, a nie inne wymiary, że ma mieć taką, a nie inną wysokość, to i tak ludzie ryzykują nadmuchy, bo u sąsiada jest, to i ja też tak chcę. I czasami wychodzi kiszka. Czasami. Jednak to czasami może człowieka dobić. Rozmawiam z innymi producentami i oni też to potwierdzają: panie, znam ten ból.
Inna sprawa, to regulacja dostarczonego powietrza. Jeżeli mogę to zrobić bez nadmuchu, to dlaczego nie?
Postęp idzie do przodu. Tak samo jest z hybrydą, czyli wyciągiem spalin. Jeżeli czołowi producenci stosują to od lat, to dlaczego ja nie mogę?
Tak na dobrą sprawę, to na Zachodzie pierwsze były kotły z wyciągiem, a dopiero póżniej z nadmuchem. Z nadmuchem, bo wyciąg to nie taka prosta sprawa konstrukcyjna. Dla mnie udało się to wykonać.
Atmoś pracuje na wyciągu. I jest najchętniej kupowanym kotłem. Vigas i jemu podobne na nadmuchu nie są już tak popularne te kotły jak Atmos.
Nie podchodź tak do tego, że nadmuch to gorsze niż wyciąg. Gorsze jak jest komin i podłączenie do niego zjechane.

sebo8877
10-04-2006, 08:32
Święte słowa janusz święte. Mój Fex juz sie produkuje - mam nadzieję że moja hybryda także :)
Przemurowałem ostatnie 2 m komina - cegła zwykła na zaprawie cem-wap M-7 w srode ocieplenie tego co w zimnej strefie.

Wracjac do wyciągu - porównałbym to z zamochodem i osiami.
Od dawna wiadomo ze pod górę (zwłaszcza zimą) łatwiej wyjeżdza się samochodem z napędem na przednią oś - (wyciąg) niż samochodem na tylną oś (nadmuch). Tak bym zobrazował różnice nadmuchu a wyciągu.

cheetah55 - na tych "plastikowych" rurkach pociągniesz C.O. ale musisz tak skonstruowac instalacje by temp zasilania nie przekraczała 80C - to da się wykonać podmieszaniem z powrotu.


...jako opcje biore jeszcze piece Cichewicza Logica albo Kumulator, SDS Ceramik i w sumie nie wiem co jeszcze jak wspominałem jestem skołowany troszke, o wyborze chyba zadecyduje dostępność dystrybutora (żebym mógł sobie pooglądać) i serwisu ...

Do tego dorzuce Ci jedną podpowiedź - Wielopaliwowość - wg mnie błedem jest uzależnianie się od jednego paliwa !!!

Pozdrawiam

Sebo8877

cheetah55
10-04-2006, 19:13
Mam nadzieje że będzie mi dane obejrzeć FEX-a :)

A treaz jeszcze pytanko do użytkowników, w jakiej opcji macie swojego FEX-a (nadmuch, wyciąg) ??


Mój Fex juz sie produkuje - mam nadzieję że moja hybryda także

sebo8877 - rozumie że masz wyciąg ??

rafałek
11-04-2006, 06:12
Ja mam nadmuch, ale przechodzę na grawitację + automatyczny palacz.

sebo8877
11-04-2006, 06:29
Ja będę miał nadmuch :)

Sebo8877