PDA

Zobacz pełną wersję : elektryka drogo czy tanio?



@bob_budowniczy@
07-04-2006, 15:39
Zabieram się aktualnie za zakładanie elektryki w moim nowo postawionym domku 120m kw.
Na forum (muratora) wysłałem zapytanie do paru elektryków i dostałem odpowiedź! Pytam ludzi którzy już przerabiali ten temat czy to tanio czy drogo:
- robocizna cała instalacja elektryczna (ok100pkt) + telefon (3 pkt) +
telewizja (3pkt) no i domofon na płocie, jedno gniazdo siłowe, no i
pociągniecie kabla w ziemi od płotu (chyba to sie nazywa złącze kablowe
tam jest licznik) do tablicy z bezpiecznikami w domu ok 5m. Pan
elektryk powiedział że nie liczy za pkt. tylko całą robote wycenił na
1800zł
- materiał na ok 2000zł (mówi że najdroższe sa same kable prawda?)
- powiedział też że w nowych instalacjach zakłada się już wyłączniki
przeciwprzepięciowe (chyba odgromowe) i mówi że należało by je
założyc i mówi że do materiału trzebabyło by wtedy doliczyć jeszcze
500zł i bede miał zabezpieczenie od wyładowań admosferycznych!!
Czyli za całość elektryki w domu robocizna + materiał (bez tych przepięciowych) to bedzie 3800zł czy to drogo czy tanio?
Przepraszam jezeli coś źle opisąłem ale na elektryce wogóle sie nie znam!!
Czekam na wasze odpowiedzi!

KAS01
07-04-2006, 23:09
Na pewno coś za tanio wyszły materiały. U mnie przy podobnej wielkości domu i podobnej ilosci punktów, oraz 50m wlz z uziomem wyszło 2800zł robocizna (to jest dość tanio) i 4700zł materiał (poszło 1km kabla różnego rodzaju, samo wyposażenie rozdzielnicy to u mnie ok 700zł - 16 obwodów).
Materiał na wlz wyszedł 1100 zł, a na uziom 500zł, więc materiał na instalacje w domu wychodzi 3100zł.

Daroll
08-04-2006, 13:03
Moze ja Ci odpowiem ,nam w zeszlym tygodniu wlasnie robili elektryrke.
Mamy dom 150m,garaz 40m i piwnice 120m za robocizne zaplacilismy 3tys za materialy wyszlo 3tys ( i to jeszcze nie wszystko) jeszcze bezpieczniki mamy w tym pociagniete kable do alarmu ,domofonu,tel,rtv,internet, w piwnicy sa juz pozakladane gniazdka.Sory jak napisalam cos nie tak ,ale ja niebardzo na tym sie znam :( ja tylko wiem ile kaski poszlo :o musze dokladnie popytac meza.
To narazie tyle pozdrawiam - a od wtorku zaczynamy z wod-kan


Beata zona Darolla

@bob_budowniczy@
08-04-2006, 14:59
A wiec dzisiaj spotkałem sie z panem elektrykime jest to miał młoda osoba z własna firma, zrobliliśmy oględziny co i jak i gdzie elektryk wszystko sobi pomierzył policzył i powiedział ze dziaij da znac jeszcze co do ostatecznej ceny!
Po telefonie od elektryka:
- robocizna 1800zł (bez zmian)
- materiał 2500zł
Razem 4300zł cena jak dla mnie rewelka więc umówiłem sie na poniedziałek na robote!!
Dostałem jeszcze pare innych ofert i wiekszość to były ceny rzędu (za sama robocizne) 2800zł w zwyż!!

jacekj
08-04-2006, 16:49
powodzenia, ale ........................

Zobaczymy co napiszesz po zakończeniu roboty.

lemon
10-04-2006, 17:24
u mnie jeszcze za wcześnie na elektrykę ale
- z materiałem 40 zł/pkt
- bez materiału 20 zł/pkt
pytałem kilku i mniej więcej tak samo

AlaB
10-04-2006, 20:14
ja jeszcze jestem przed robieniem instalacji ale umówiona cena to 40zł za punkt, plus 1000skrzynka, materiały dostarcza w cenie wykonawca. U mnie będzie około 100punktów więc 4000 za robotę z materiałem plus dodatkowo 1000zł skrzynka bezpiecznikowa. Razem 5000zł.

tomek_2
11-04-2006, 19:48
Znowu wracamy do tematu definicji PUNKTU. Jest jeden watek, gdzie to probowalismy uscislic, ale szkol na temat jest kilka, jak sie okazalo. U mnie na przyklad jednym punktem (za 20 zl) jest np. kabel poprowadzony do oswietlenia (np w suficie), drugim jest wylacznik tegoz oswietlenia (sama puszka), trzecim jest bezpiecznik w rozdzielni, a bialy montaz (np. zalozenie wylacznika do puszki w scianie) to - o ie pamietam - dodatkowe 5 lub 6 zl. Do tego oczywiscie dochodzi caly material - tj. przewody, puszki i "bialy" osprzet. Czyli - caly jeden "duzy" punkt (tak go nazwe) od bezpiecznika w rozdzielni poprzez wylacznik az do wyprowadzenia przwedou z sufitu i zakonczenia kostka kosztuje - bagatela - 60 zl plus 6 zl za montaz osprzetu no i do tego koszt materialow. Czy nie sa to lekko przesadzone ceny?

bialy63
13-04-2006, 10:14
Uwazam ze liczenie punktow oswietleniowych nie ma sensu. Prościej jest umówic sie na wybrana kwote, elektryk rysuje na scianch cala siec i mowi ile moze to kosztowac plus- minus 5%. Wazne jest tez ja to wykonuje, czy kable sa na scianie czy tez schowane w wycietych rowkach, przeciez na to trzeba bedzie polozyc tynk, do tego dochodzi ewentualna instalacja alarmowa, tv, internet, oswietlenie zewnetrzne, domofon, sterowanie brama w garazu itp. W moim przypadku dom 130 m kw (piwnica, parter, użytkowe poddasze i strych z materialem 7,5 tyś.

Lorena
13-04-2006, 14:46
A u mnie było tak

elektryka z materiałem 6490 w tym 140 punktów oświetlenie ogrodu, podsufitki, skrzynka z bezpiecznikami , w skrzynce 18 obwodów,

niskonapięciówka z materiałem 3900 w tym 15 pkt instalacja alarmowa, 6 pkt TV, 6pkt TV, bramofon
Cała papierologia + założenie atneny do Telewizorów, zakładanie gniazd i wyłączników.
W sumie duża safysfakcja, szybko sprawnie czysto i profesjonalnie.

@bob_budowniczy@
29-04-2006, 12:36
A wiec jestem po montażu instalacji elektrycznej, wszystko super, puszki sa już połączone, pan elektryk jak to sie mówi "na krótko" pokazał mi że wszystko działa jak powinno!
Cena za robocizne nie uległa zmianie 1800zł
Materiał troszkę wiecej coś ok 3000zł
Teraz mam nakładane tynki, potem malowanie itd.
Na samym końcu biały montaż!
Ja jestem bardzo zadowolony z wykonanej instalacji, przewody były układane na klej na ciepło na ścianie (ponieważ tynki beda jeszcze na ok 1cm), jedna osoba robila cały domek i zajeło jej to 2 tygodnie! Super jednak w życiu trzeba stawiać na młodych fachowców :)))

ryby
29-04-2006, 14:45
bob, w taki razie proszę o namiary. Powiedz tylko dlaczego początkowe koszty materialy wzrosły o 1/3? Dodatkowe punkty czy inny rodzaj użytych materiałów?

@bob_budowniczy@
29-04-2006, 17:40
cena wzrosła tylko o 500zł ponieważ 2000zł to była wstepna wycena przez internet po sprawdzeniu co i jak cycena była 2500zł ale w czasie roboty wzrosła do 3000zł (fakt faktem dorzuciłem jeszcze pare obwodów)
Co do maiarów to jest elektryk z muratora tutaj jest link do jego ogłoszenia http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68242&highlight=elektryk+pozna%F1 wrazie czego to jak z nim rozmawiałem tomówił że wyjeżdża na 10 na długi weekend wiec aktualnie może go nie być w Poznaniu!
Pozdrawiam

jag_24
07-05-2006, 17:51
w Poznaniu średnia cena to ok. 20zł bez materiałow.
Na nasze szczęscie mamy elektryka w rodzinie i kosztowało nas to tylko wyżywienie dla niej :)
Az mnie w żołądku ściska jak sobie pomyślę że musielibyśmy wydać ok. 3 tysiące na samą elektrykę

wmichal
09-05-2006, 14:26
Witam

Ja płaciłem 33 zł za punkt z materiałem. Ostatnio dowiedziałem się, że to w zasadzie nie drogo. Jednak ceny mogą ulec teraz zmianie, gdyż ceny miedzi poszły mocno w górę.


Pozdrawiam

Michal W.